Zeeuwse klederdrachtenshow op toeristendag Zierikzee „KLEINSTE CIRCUS TER WERELD" AAN GROENEWEEGJE TE ZIERIKZEE 4 K.N.Z.H.R.M. redde 406 mensen in 1973 Evenement op bordes van Grote kerk Kostuum uit 1800-1850zoals dat in die tijd op Zuid-Beveland werd gedra gen. Een kostbaar bezit, dat döor de jaren heen in de familie is gebléven. ZIERIKZEE, 17-7. Evenals voorgaande jaren werd door de Zierikzeese V.V.V. tijdens de Toeristendag van dinsdag jl. (voor de eerste maal dit jaar) een Zeeuwse klederdrachtenshow georganiseerd op het hordes van de Grote kerk. Dit evenement kreeg zoals ook de andere attrakties op deze derde toetis- tendag in dit seizoen, een grote publieke belangstelling. De modellen werden getoond door leden van de Bond van Plattelands vrouwen. afdeling Zeeland, o.l.v. de dames Van Liere en Oele. Bij het tonen van de verschillende kostuums werd een uitgebreide toelichting gegeven door mevrouw Van Liere. Enkele dames, gehuld in de eigen tijdse dracht van Zuid-Beveland openden de show. Typerend bij deze kledij is de schelpvormige muts van Belgisch kant met de gouden spel den. De vrouwen dragen een zwarte hemdrok, waarover een beuk en een doek wordt gedragen. De driehoek- vormige doek wordt in model ge vouwen en met spelden vastgezet. In de week wordt over de rok een gestreept schort gedragen, terwijl dit 's zondags door een plechtig zwart schort wordt vervangen. Meestal dragen de dames een horloge, dat in de ceintuur kan worden opgeborgen Het geheel wordt afgemaakt door een zilveren beugeltas met zilveren ketting. Kostuum uit 1800-1850. Hoe deze Zuid Bevelandse kleder dracht in de loop der jaren is ver anderd, blijkt uit het volgende mo del: een kostuum uit de tijd van plm 1800 tot 1850. In deze periode had den bonte kleuren in de kleding de overhand: een gestreepte rok met een fleurig gebloemd jak. Opmerke lijk is vooral de kleine muts, waar over een plotte hoed van Italiaans stro wordt gedragen. Dit hoofddeksel is gevoerd met damast en versierd met fel gekleurde linten. Twee gou den stukken uit de tijd van Napo léon maken dit kostuum een zeer kostbaar bezit. Op de schoenen draagt deze dame een zilveren gesp. De beugeltas, die met een haak aan de schorten'band wordt bevestigd, is rijk versierd met goudgalon. Zeeuws -Vlaanderen Vervolgens worden er tijdens de ze voorstelling ook modellen uit Zeeuws-Vlaanderen getoond, zoals Cadzand en uit Axél. Vooral bij deze laatste is de gebloemde beuk die bij de schouders hoog opstaat zeer ken merkend. Ook bij deze kledij weer gouden spelden en krullen en een halssnoer met een gouden slot. Bij bijna alle Zeeuwse kostuums wordt een bloedkoralen ketting gedragen. Bij rouwkleding bestaat dit hals snoer niet uit bloedkoralen maar uit gitten. De volgende dames, die op het bordes verschijnen, zijn gehuld in de klederdracht van Schouwen-Dui- veland, Tholen en Noord-Beveland. Deze kostuums bestaan hoofdzakelijk uit zwarte japon en kanten muts met gouden sierraden. Bij rouwkleding wordt geen kanten, maar een tulen muts gedragen. Walcheren Tot slot komt de dracht van Wal cheren aan de beurt. Opvallend hierbij is de rijk met kraaltjes ver sierde beuk, met de laag uitgesne den hals. waarhij de ketting mooi uitkomt. De muts is zeer klein en opgesierd met gouden krullen en strikken. De kleding van Arnemui- den kenmerkt zich echter door een muts met geheel eigen vor: groteren mot behulp van een z.g. tussenmuts- je. Flitsen uit het buitenland ATHENE. De militaire eenheden die volgens waarnemers dinsdag uit het noorden van Griekenland naar het zuiden zijn gebracht, staan klaar om ingescheept te worden met be stemming Cyprus, zo wordt uit goe de bron in Athene vernomen. LONDEN. In Engeland gaan de tarieven voor het telefoon- en telex- verkeer en voor telegrammen op 12 augustus vijftig procent omhoog. Bo vendien zal het abonnementsgeld op 1 september aanzienlijk verhoogd worden. Een en ander blijkt uit een bekendmaking van de Britse PTT. HONGKONG/BANGKOK. In Hongkong heeft de politie beslagge- legd op 875 kilo opium en 137 kilo morfine. Het was de grootste vangst uit de geschiedenis van de kroonko lonie. De politie van de Thailandse hoofdstad Bangkok confisqueerde eveneens dinsdag vier en een halve kilo heroine. Een chinees uit Hong- Kong werd geax-resteerd. PRETORIA. Twee blanke mannen zijn dinsdag in de centx*ale gevange nis van het Zuidafxükaanse Pretoria opgehangen omdat ze vorig jaar ok tober een blanke politieman in Kaapstad hadden vexmoord. Tot nu toe zijn dit jaar 20 gevallen van op hanging in Zuid-Afrika gemeld. MELBOURNE. De president-com missaris van Philips Industrie LTD in Australië, de heer Herman Hijer, heeft zich in Melbourne bijzonder somber uitgelaten over de toekomst van de grote Philipsfabriek in Hen don, een vooi'stad van. de Zuid- australische hoofdstad Adelaide. LONDEN. De regei'ing-Wilson heeft dinsdagnacht opnieuw vier ne derlagen geleden bij stemmingen in het Lagerhuis over wetsontwerpen inzake - begrotings- en belasting maatregelen. WASHINGTON. President Nixon heeft gepi'obeerd via de belastingin- spektie speciale gunsten te verkrij gen voor beroemde vrienden van hem zoals Frank Sinti*a, John Wayne en Billy Graham. Die beschuldiging is geuit door Nixons voormalige ad viseur John Dean. WELLINGTON. De Nieuwzeeland- se minister van, defensie, Arthur Faulkner, heeft toegezegd dat er een diepgaand ondei'zoek zal worden in gesteld naar de bewering van een Nieuwzeelandse Vietnamveteraan dat vier Nieuwzeelandse militairen in Vietnam zes Amerikaanse kolle ga's hebben doodgeschoten die bezig waren Zuidvietnamese burgers te martelen. BRUSSEL. De NAVO-raad in Brussel heeft woensdag de Griekse regering verzocht de Griekse officie ren op Cyprus die de staatsgreep te gen president Makarios op touw ge zet hebben, terug te roepen. De NA- VO-raad sprak zich voorts volgens een hooggeplaatste woordvoerder „met grote meerderheid" uit voor de terugkeer aan de macht van aarts bisschop Makarios. ATHENE. Goed bericht véor de talrijke buitenlandse toeinsten die op Cyprus door de staatsgreep werden verrast: het vliegveld van Nicosia, dat sinds maandagochtend gesloten was werd donderdagochtend om 5 uur weer in bedrijf gesteld. Dit is door x-adio-Nicosia meegedeeld. BEIRA. Voor de tweede keer in nog geen weck heeft het Frelimo, het Uevrijdingsfront van Mozambi que. woensdag de spoorlijn tussen Beira, de havenstad in de Portugese kolonie, en Rhodesie opgeblazen. SAIGON. De Vietcong heeft woensdag een dorpje op 8 kilometer van de grootste stad in de delta van de Mekong. Can Tho. aangevallen en vrijwel de hele burgerwacht gedood of gewond, zo hebben militaire krin gen in Saigon bekendgemaakt. ATHENE. In Attica, in de omge ving van Athene, woedden al sinds enkele dagen bosbranden van een ongekende omvang. Duizenden hec taren olijfboomgaarden en pijnbo men zijn al door het vuur verwoest.. MADRID. De woensdag ontvoerde 26-jarige Juan Antonio Astarloa, zoon van een Spaanse industrieel, is na twaalf en een half uur in de buurt van zijn Mndrileense woning vrijgelaten. Er blijkt geen losgeld betaald te zijn. LONDEN. In het zuiden van Lon den is woensdagochtend vroeg een regeringsgebouw ernstig beschadigd door een bomontploffing, waarop een brand ontstond, die echter snel bedwongen kon worden. De explosie heeft geen slachtoffers geëist. BRU1N1SSE, 18-7. Om de toeristen- dagente Bruinisse meer luister bij le zetten was Kaatmossel, de Rotter damse visvrouw, die indertijd een rol speelde bij de bevrijding van de Franse overheersing, persoonlijk naar Bruinisse gekomen om de ker- misattrakties te openen. Dit ging De oerdomme, maar grappige clown Akkie zit hopeloos verward in een klapstoel. woensdagavond gepaard met een toespraak van V.V.V. voorzitter C. Jumelet en de aanbieding van een fles Oranjebitter aan die voorzitter door Kaatmossel", in de persoon van mejM. Reurich. Een en ander trok veel publiek. Het muziekgezelschap „Oosterlands Fanfare" droeg er veel Het is met recht het kleinste cir cus, want de tent is 13 bij 8 meter en het programma wordt door maar drie mensen uitgevoerd. Bij het eer ste optreden woensdagmiddag, was er zoveel belangstelling, dat men al snel „Uitverkocht" bij de kassa te horen kreeg. De kinderen genoten van het af wisselende progi-amma: Geiiten lie pen gehoorzaam over een even- wichtsbalk evenals een poedelt je en een klein aapje, dat nazijn optre den de fles kz-eeg van Madam An toinette. Enkele ganzen met grote stx-ikken om bleken keurig gedres seerd te zijn. De spreekstalmeester gaf een knap staaltje jongleren weg met een grote stapel glazen. c Clown en halansnuimner De clown Akkie bleek een oer domme grappenmaker te zijn. Met zijn roodgeverfde neus en grote flapschoenen, deed hij het jeugdige publiek schatex'lachen om zijn gekke sti-eken. Het enthousiasme steeg ten top toen een ballon met water, die hij boven zijn hoofd hield uit elkaar spatte en het water over hem heen di'oop. Grote spanning hing er in de tent toen Gertrino zijn kopbalansnummer uitvoerde. Met een blad met glazen balanserend op een stok, wist hij over een grote trap te klauteren. Aanvankelijk had waarschijnlijk niemand in de gaten, dat de clown Akkie en Gertrino één en dezelfde persoon waren. Fakir De fakir bleek dezelfde heer te zijn als de spreekstalmeester en de jongleur. Voor dit optreden had hij zijn kleurige jasje uitgedaan en droeg alleen een glinsterende wijde broek, waai-boven zijn buik ontzag wekkend was. De fakir strekte zich zonder aai*zelen uit op een bed van messen, waarna rode sti'iemen zijn rug ontsierden. En alsof dat niet ge noeg was, gaf hij verder ook nog een toe bij de feeststemming op peil le brengen. Foto: V.V.V.-voorzitter de heer C. Jumelet heet de Rotterdamse Kaat mossel hartelijk welkom bij haar aankomst in Bruinisse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) demonstratie van „op spijkers lig gen". Het is zeker een grote prestatie dat „het kleinste circus van de we reld" een dergelijk aftoisseld pro gramma weet te brengen. De spreekstalmeester vertelde dat het circus onlangs twee jaar bestond en dat het programma door hem, ifijn vrouxv en zijn zoon wordt ge bracht. (Circus „Piste" geeft nog diie voorstellingen: heden donderdag middag, morgen 19 juli en zatei'dag 20 juli. Het optx*eden begint elke middag om drie uur.) AMSTERDAM, 18-7. In 1973 zijn door acties van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij (KNZHRM) 406 men sen aan de wal gebracht of uit ge vaar bevrijd. Het totaal aantal ge redden door deze maatschappij, die dit jaar het 150-jarig bestaan viert, is daarmee gestegen tot 11.368. Het aantal diensten van de KNZHRM is in 1973 weer gestegen Niet minder dan 309 maal moest worden uitgevaren voor reddingen of loos alarm. De stijging ten opzichte van de vooi'gaande jai*en werd, zo wordt in het jaax-verslag van de maatschappij gezegd, nu eens niet verooi-zaakt door de watei-sport. Een groter aantal hulpverleningen aan koopvaardijschepen (21), meer tran sporten van zieken en gewonden en veel groter aantal assistenties ten b'ehoeve van de mijnenopruimings- dienst zorgden voor het nieuwe x%e- cord. Een record was ook het aantal malen dat voor loos alax*m (onder meer gerapporiteei-de lichtkogels) moest worden uitgevaren. Het be- di*oeg namelijk 25 maal legen 11 keer in 1972. De gedresseerde ganzen van Madam Antoinette paraderen zeer statig door de piste. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Eigentijdse klederdracht van Zuid-Beveland. Opvallend hierbij is vooral de schelpvormige muts. (Foto's- Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 17-7. Op vele aanplakbiljetten in Zie rikzee staat liet aangekondigd: Het optreden van „het kleinste circus ter wereld", het circus „Piste" op het terrein aan het Groeneweegje alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4