Bomaanslag op Tower Londen Bezwaarschrift tegen verlenen van vergunning aan Waterleidingmij. Zeeland tot het uitbreiden van waterwinning te Westerschouwen PREPARATEUR HENK BAX EXPOSEERT „DIO RAMA" Vergunning voor tweede elektriciteitscentrale Borssele Belgische boeren grendelen wegen af AGENDA LAATSTE NIEUWS 2 WESTERSCHOUWEN, 17-7. Naar wij vernemen /ai een aantal inwoners van Westerschouwen bezwaar aan tekenen bij b. en w. van «leze gemeente tegen het ver- wUze van proef - mag worden ver leend. „Te vrezen valt anders een schade welke niet meer kan worden hersteld", lenen van een vergunning, e.«|. tijdelijke vergunning (proefvergmuiing), aan «Ie Waterleiding Maatschappij Zeeland, W.M.Z., tot het uitbreiden van de waterwin ning te Westerschouwen. Tn het bezwaarschrift, dat als eerst ondertekende de naam draagt van mr. G. E. K. A. Roskott te Haamstede, wordt herinnerd aan het advies dat door de Commissie Grondwaterwet Waterleidingbedrijven is uitgebracht aan Ged. Staten van Zeeland met betrekking tot de voorgenomen uitbreiding. Uit het rapport van genoemde commissie blijkt dat in het bijzonder in het gebied van Nlcuw-Haamstede, doch ook eiders in de Westhoek, de waterstand zeer sterk is gedaald. Derde dag Vierdaagse NIJMEGEN, 18-7. Ruim 12.500 wandelaars zijn heden (donderdag) gestart voor hel parkoers van de derde dag van de Vierdaagse van Nijmegen dat voert naar Grocsbeek en vervolgens naar de beruchte Ze- venheuvelenweg. Het weer was zon nig. Drie Duitsers maakten meer dan een miljoen buit 35 Gewonden bleken er te zijn. die naar het St. Bartholomeus-ziekcn- huis werden gebracht. Zeker de helft van hen Waren kinderen, de jongste was 5 jaar. Van tien slachtoffers werd de toestand ernstig genoemd. Een vrouw is inmiddels overleden. Sommigen misten één of meer lede maten. Anderen waren overdekt met zware brandwonden. Naar de politie later meedeelde, zijn de meeste gewonden buiten landse toeristen die uit Nederland. West-Duitsland en Denemarken af komstig zouden zijn. Scotland Yard schrijft de aanslag toe aan het Ierse Republikeinse Le ger (IRA). In tegenstelling tot vroe gere aanslagen heeft de IRA ditmaal echter niet met een anoniem tele foontje voor de explosie gewaar schuwd BRUSSEL, 18-7. Belgische boe ren. ontevreden over het feit dat hun inkomsten als gevolg van gestegen produktickostrn z(jn afgenomen, hebben woensdag opnieuw verschil lende wegen in het land afgegren deld. Lat gebeurde onder meer op de weg Bergen-Charleroi cn Bergen- Beaumont, in de buurt van Luik cn in de Ardennen. Automobilisten werden woensdag via dc radio ge waarschuwd de driehoek Namen- Luik-Bastenaken zoveel mogelijk te mijden omdat verscheidene wegen daar door landbouwtrekkers waren geblokkeerd. Na de middag rukten twee colon nes landbouwtrekkers op in de richting van Luik. Ook daar liep het verkeer vast. De rijkswacht hield de trekkers tegen en trachtte het ver keer zo goed mogelijk om te leiden Was het in de jaren 1(165-1966 nog zo, dat de waterstand in de droge tijd een weinig onder het maaiveld stond en in natte tjjden soms zelfs boven het maaiveld waardoor ver schillende terreinen tijdelijk onder water kwamen - thans is de toe stand dat de waterstand in de zo mer tot circa 2 1/2 meter onder het maaiveld is gedaald. Het gevolg is hiervan dat de plantengroei in het betreffende gebied ernstig wordt bedreigd. Dit geldt in het bijzonder voor loofhout. Vele bomen zijn reeds ge storven of vertonen dode toppen en andere verdrogingsverschijnselen. De mogelijkheid om met succes nieuwe bomen te planten is. zo wordt in het bezwaarschrift gezegd, niet meer aanwezig. De wateronttrekking dooi de W.IvI.Z. wordt door de indieners van het bezwaarschrift als voor naamste reden aangemerkt, aange zien in het gebied van Nieuw-Haam- stede geen beschermende veenlaag aanwezig is. De ondertekenaars achten het ver der moeilijk acceptabel dat de over heid enerzijds belangrijke bedragen uitgeeft om de toeristenstroom en de leefbaarheid van het gebied te ver groten en anderzijds de aantrekke lijkheid van het gebied aantast. Uitdroging duinpannen In de brief van de Commissie Grondwaterwet Waterleidingbedrij ven wordt erop gewezen dat de zgn. vochtige duinpannen veel in waarde zijn achteruitgegaan. De indieners van het bezwaarschrift merken op dat de plantengroei in deze duinpan nen verdwenen is doordat de duin pannen geheel zijn uitgedroogd. ..Dit zal ook op de vogelstand grote in vloed uitoefenen". In het bezwaar aan b. en w. wordt verder o.a. gezegd: „aangenomen moet worden dat de Commissie Grondwaterwet Waterleidingbedrij ven bij het samenstellen van het rapport en de daarop gebaseerde brief geen kennis heeft kunnen ne men van: a. de Oriënteringsnota Ruimtelijke Ordening 1974, waarin gesteld wordt, dat het beleid van de regering zich zal richten op het veilig stellen van in beginsel alle in Nederland nog aanwezige natuurgebiedeen; en b. de dit jaar uitgebrachte „Struc tuursstudie Westerschouwen". „Geschokt" De ondertekenaars van het be zwaarschrift zijn „geschokt" door de mededeling dat de W.M.Z. water heeft onttrokken zonder in het bezit te zijn van de vereiste vergunningen. „Door deze handelwijze - die uiter aard wederrechtelijk is - is de juiste stand van zaken jarenlang niet ge heel onderkend. Ware immers de juiste stand van zaken eerder aan het licht gebracht, dan zou onge twijfeld eerder tot passende maatre gelen zijn overgegaan", aldus luidt NIJMEGEN. Onder barre weersom standigheden gingen de eerste wan- delaars van de Nijmeegse Vierdaag se van start. Velen waren uitgerust met paraplu's of voorzien van plas tic jassen, welke het wandelen mis schien nog enigszins komfortabel konden houden. het protest van de ondertekenaars, waarvan verder o.a. kunnen worden genoemd ir. H. J. Jimmink en dc heer A. Wolters te Haamstede. De ondertekenaars merken „terzijde op" dat hel niet geheel duidelijk is waarom de konlrolerende instanties niet eerder hebben ingegrepen. Ze zijn verder van mening dut een af wijzing van aanvrage van de W.M.Z. geen schadelijke gevolgen behoeft te hebben voor de drinkwatervoorzie ning. „Door de Commissie Grond waterwet Waterleidingbedrijven wordt reeds aangegeven, wat er dient te geschieden om de waterstand op peil te brengen. Waterinfiltratie is een van de belangrijkste mogelijkhe den". Verder menen de ondertekenaars dat teneinde het herstel van de wa terstand zo snel mogelijk te laten plaatsvinden dient te worden nage gaan of de afstroming naar de pol der niet kan worden beperkt of stopgezet door het leggen van dam men in de afstromingsleidingen. Het bezwaarschrift wijst erop dat er me tingen waarop het rapport van de genoemde Commissie stoelt alweer „achterhaald zijn". De indieners van het bezwaarschrift concluderen dat de van kracht zijnde vergunning niet - ook niet voorwaardelijk of bij ALMELO. 17-7. Twee weken ver hoor door de Almelose politie heeft aan het licht gebracht dat drie Duitsers die probeerden in te bre ken bij een modehuis in Almelo in braken hebben gepleegd waarbij voor moer dan een miljoen gulden is buit gemaakt. Do Duitsers werden in de nacht van 1 op 2 juli op he terdaad betrapt. Twee van de ver dachten hebben een bekentenis af gelegd. De drie mannen zijn afkomstig uit Hamburg. Het zijn de 35-jarige H. J. T. H„ de 21-jarige P. W. R. W. en de 28-jarige A. B. De laatstgenoemde is het brein achter de reeks inbra ken. Hij is een goede bekende van de Duitse politie. De 35-jarige H. is al eens in Nederland veroordeeld vooi' inbraken in Almelo gepleegd. Visstropers gepakt MAASDAM. 17-7. De rijkspolitie heeft in Maasdam (Z.H.) twee Rot terdammers aangehouden, die op twee gestolen boten zonder vergun ning aan het vissen waren in de Bin nenmaas. Na te zijn verhoord kon den de „zwartvissers" huiswaarts gaan: zonder vis en met een proces verbaal. MIDDELBURG, 18-7. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (P.Z.E.M.) vergunning verleend op grond van de wet inzake luchtverontreiniging voor de bouw van een tweede conventionele elektriciteitscentrale in Borssele. Ook is wijziging gebracht in de vergunning voor de eerste conventionele centrale. Aan de vergunning is eeh aantal voorschriften verbonden. Eén van de belangrijkste is de be paling dat in principe door beide niet meer dan in totaal 3100 kilo zwavel- dioxyde per uur in de buitenlucht mag worden gebracht. De P.Z.E.M. had een verzoek in gediend voor 4200 kilogram. G.S. van Zeeland hebben de vergunning ter stond van kracht verklaard. Tegen de inwilliging van het ver zoek van de P.Z.E.M. hadden het be stuur van de vereniging Milieuhyr giëne Zeeland, het actiecentrum Borssele van de P.P.R. en de Stich ting Natuur en Milieu schriftelijk bezwaar gemaakt. Per centrale is de maximum uit stoot zwaveldioxyde gesteld op 2100 kilo. Wanneer door oorzaken, gele gen. buiten de invloedsfeer van de P.Z.E.M., geen aardgas voorhanden is dan mag de uitworp van zwavel dioxyde worden verhoogd tot 4200 kilo. Zo spoedig mogelijk na het af- schakelen van de aardgastoevoer, moet een afschrift van de schrifte lijke mededeling van de Gasunie aan G.S. worden gezonden. Dagelijks moet het zwavelgehalte van de te verstoken olie worden vastgelegd. Maandelijks moet een overzicht van de dagelijkse verstookte stook olie en het zwavelgehalte aan de Provinciale Waterstaat worden ge zonden, aldus G.S. in hun toelichting op de hinderwetvergunning. Preparateur aan het werk in zijn werkplaats. NOORDGOUWE, 18-7. Op zaterdag 27 en zondag 28 juli aanstaande expose ren Henk Bax uit Noordgouwe en Wim Phaff uil Yerseke in de hal van het buitencentrum van „Volksonderwijs", het „Mr. Rooshuisaan de Donkereweg te Noordgouwe, in de vorm van een Dioramaeen aantal voorbeelden van hun „preparateurswerk" Met dit „Diorama", dat zo natuurgetrouw mogelijk zal ivorden ingericht, wil len de heren Bax en Phaff laten zien welke soorten vogels en zoogdieren zoal voorkomen in de eigen omgeving: dal wil zeggen in de omgeving van Noordgouive. De heer Bax. beheerder van het buitencentrum zal in augustus van dit jaar zes jaar te Noordgouwe woonachtig zijn. Deze geboren Rotterdammer - „ik ben van alle markten thuis" - had al als kleine jongen belangstelling voor het „opzetten" van dieren, in het bijzonder van vogels. Na zijn aanstelling als beheerder van het centrum te Noordgouwe kwam die oude belangstelling weer terug bij de vondst van een dode vogel. „Ik heb het dier toen laten prepareren, maar dat was geen succes. Ik ben het toen zelf wëer gaan doen", aldus de heer Bax die er inmiddels in is geslaagd een eigen kollektie van om en nabij de 150 vogels en zoogdieren „op te zetten". Natuurlijk zullen niet al die „schijndode" snippen, eenden, fazanten, meer koeten, hazen, konijnen, veldmuisjes enz. in het „Diorama" worden geëxpo seerd. Dat zou een beetje teveel van het goede zijn", vindt de heer Bax, die zich thans de enige „ministerieel erkende preparateur" in Zeeland mag noe men. Over aanvoer van - uiteraard „dood materiaal" - heeft de Noordgouwse preparateur bepaald niet te klagen. Integendeel: „er is zelfs zoveel mooi spul bij, dat het zonde is het soms te moeten laten liggen". Over zijn techniek toegepast bij het prepareren doet de heer Bax er liever het zwijgen toe: „Dat gaat niemand ivat aan", vindt hij. In ieder geval de resultaten van zijn werk blijven niet „geheim": die zullen het aanstaande weekeinde te zien zijn in hei „Diorama" onder het motto: „Vogels van Noordgouwe". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. Vrijdag 19 juli te 20.00 uur worden alle telefoonnum mers in België gewijzigd. Be 1.7 mil joen telefoonabonnees krijgen of een ander netnummer, dan wel, in dien het netnummer niet verandert, een ander abonneenummer. ZEKER VIJF-EN-DERTIG GEWONDEN Boerderij afgebrand DELFZIJL, 18-7. In Uitwierde (sc- meente Delfzijl) is heden (donder dagmorgen een boerderij tot de grond toe afgebrand. Veel landbouwwerktuigen, hooi en stro gingen verloren. De eigenaar van de onder monumentenzorg staande boerderij, kwam juist terug van het koeien melken toen de vlam men al uit het rieten dak sloegen. Over de ooi-zaak is nog niets bekend. Jongen verdronken SCHOORL, 17-7. Op het vrije strand van Schoorl is woensdagmid dag het stoffelijk overschot aange spoeld van de 9-jarige Cornelis van 'l Foort uit Renswoude die vorige week bij het baden in Egmond aan zee is verdronken. Koeien op spoorbaan REEUWIJK, 17-7. Een trein van Utrecht naar Rotterdam moest dins dagavond bij Rccuwijk onverwacht stoppen, omdat acht koeien de rails hadden uitgekozen om te grazen. Het treinpersoneel had een halfuur no dig om dc dieren weg te krijgen, waarna do trein /:;n reis kon voort zetten. LONDEN, 18-7. Eon bomexplosie lieefl woensdag «Ie uil de elffle eeuw daleremie Tower, de grootste toeris tische attractie van Londen, op zijn grondvesten doen schudden. In het begin van de middag, toen het in en buiten de historische vesting zwart zag van de toeristen, explodeerde in de kelder van de „White Tower" waar dc wapenka mer is ondergebracht, een bijna vijf kilo zware bom. Op dat moment waren er in het gebouw en op het terrein van de oude vesting naar schatting duizend bezoekers. Minutenlang was alles in rook gehuld, die als een wolk bo ven het gebouwencomplex aan do oever van dc Thames omhoog steeg. Onmiddellijk na dc explosie die in een groot deel van Londen te horen was - „hel leek wel of er een kanon werd afgeschoten", zei een oogge tuige - arriveerden politie on tien tallen ziekenwagens. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; Vi26. Donderdag: 7—0. Maandag en zondag gesloten. Haamstede Tentoonstelling aquarellen en teke ningen mevr. Van Katwijk in de Ned- Herv. kerk; tot 4 augustus, ge opend pp maandag van 15.00-17.(10 uur en op woensdag van 19.30-20.30 uur. Donderdag 18 juli Zierikzee Concertzaal. 14.30 uur, Pippi in Ta- kalukaland. Middenschou wen Gemeentehuis Scharendijke, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Vrijdag 19 juli Zierikzee Gravensteen, 15.00 uur: demonstratie vlas-spinnen. Concertzaal, 20.00 uur, „Help de dok ter verzuipt". Brouwershaven Herv. kerk. 20.00 uur, orgelconcert Feike Asma (kaarsverlichting). Zaterdag 20 juli Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur en 20.00 uur, „Help de dokter verzuipt". Mr. Breetveltspeeltuin, 14.00 uur, kinderspelletjes. Brouwershaven Korenmarkt, 10.00-16.00 uur, rom mel-, kunst- en antiekmarkt, soos „Zenith". Dreischor Herv. kerk, 20.00 uur, orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Zondag 21 juli Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, „Help de dok ter verzuipt". Dinsdag 23 juli Scharendijke/EUemeet Dorpscafé, 19.00 uur, start zomer avondwandeltocht Z.S.C. Woensdag 24 juli Dreischor Ned. Herv. kerk. 20.00 uur, orgelcon cert door Dirk Jansz. Zwart, m.m.v. mevr. M. N. Coumou-Groenendijk, solo-zang. Donderdag 2S juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur: orgelimpro visaties door Arie J. Keijzer, orga nist van de Doelen. Vrijdag 26 juli Zierikzee Mr. Breetveltspeeltuin, 19.30 uur poppenkast; plm. 20.15 uur, lampion optocht. Zaterdag 27 juli Noordgouwe Mr. De Rooshuis, 9.00-12.00 uur. „Diorama" „Vogels van Noordgou we". Zondag 28 juli Noordgouwe Mr. De Rooshuis, 9.00-12.00 uur en 13.00-18.00 uur „Diorama" „Vogels van Noordgouwe". Vrijdag 2 augustus Zierikzee Leverdijk, 19.00 uur, hutten bouwen. Woensdag 7 augustus Zierikzee Mi'. Breetveltspeeltuin. 11.00 uur, puzzeltocht voor 9-13-jarigen. Vrijdag 9 augustus Zierikzee Leverdijk, 20.00 uur gekostumeerde voetbalwedstrijd; plm. 20.45 uur, kampvuur (Leverdijk). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 „Toestand op Cyprus weer normaal" TEL AVIV, 18-7. De Britse hoge commissaris op Cyprus heeft in een uilzending van de Britse leger-radio gezegd dat de toestand op het eiland weer vrijwel normaal is. „De situatie in de meeste delen van het eiland schijnt nu normaal te worden, maar totdat de verbindingen z(jn hersteld is het voor ons niet mogelijk met u in contact te komen", zo zei h(). De hoge commissaris had lot dusver geen berichten ontvangen dat er Britten zouden ztjn onder de slacht offers die b(j de staatsgreep vielen. De ambassadeur zei ook dat het vliegveld van Nicosia is heropend en dat mensen die dit willen kunnen te rugkeren naar Engeland 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2