ONZEKERHEID OYER LOT VAN MAKARIOS Maritiem museum trekt weer overgrote belangstelling AUTOVERHUUR MASH Dure perziken Vierdaagse van Nijmegen Het is heel erg jammer. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 juli 1974 IjHIste' jaargang Nr. 2J521 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: CdmpingVOetlml ill Volle gUllg NICOSIA, TEL AVIV, ATHENE, 16-7. Een radiosta- tion op Cyprus heeft maandagavond een verklaring uitgezonden die werd toegeschreven aan aartsbisschop Makarios. De president verzekerde daarin het volk van Cyprus dat hij nog in leven is en riep zijn aan hangers op zieli te verzetten tegen de opstandige natio nale garde. De uitzending werd opgevangen in Tel Aviv. Het radiostation, dat zich in de stad Paphos zou bevinden, was eer der ut de lucht verdwenen nadat het de gehele dag berichten had ver spreid dat president Makarios niet was afgezet of gedood zoals de door Griekse officieren geleide strijd krachten hadden aangekodnndigd. Met de uitzending is de onzeker heid en verwarring over de situatie op het eiland nog vergroot. Alle ver bindingen met Cyprus zijn verbroken Terwijl radio Nicosia meldde dat de strijdkrachten de toestand meester waren heette het uit andere be trouwbare bronnen dat flink strijd werd geleverd, met name rond het presidentiële paleis. Gevaarlijke situatie De ontwikkelingen op Cyprus wor den met name door Turkije en Grie kenland met argusogen gevolgd. In NAVO-kringen is men bevreesd dat het conflict tot dramatische spannin gen tussen, de twee landen kan lei den en daardoor een ernstig gevaai opleveren voor de oostelijke flank van het Atlantisch bondgenootschap. Door de grote onzekerheid is men in de wereld tot nu toe zeer terug houdend geweest met het geven van commentaar. De gehele maandag bleven mel dingen komen van bittere gevech ten op Cyprus na de aankondiging van de door Griekse officieren be heerste Nationale Garde dat de re gering van president Makarios was omvergeworpen en dat in zijn plaats was benoemd Nicholas Sampson, een vroegere leider van de Eoka-bewe- ging. In uitzendingen via radio Nicosia zeiden de opstandelingen dat de aartsbisschop dood was en dat al het verzet was gebroken. Niets werd echter gemeld over de omstandig heden waaronder de 60-jarige leider om het leven zou zijn gekomen. Hoe wel kort na de staatsgreep alle ver bindingen met de buitenwereld wer den verbroken kwamen toch nog en kele berichten van correspondenten per koerier uit het land. Daarin werd gezegd dat drie uur nadat tanks van de Nationale Garde Nicosia inna men de stad nog steeds dreunde van zwaar geweervuur. Bittere gevech ten wei'den ook gemeld uit de ste den Limassol, Larnaca en famagusta, waar maandagavond nog steeds na tionale gardisten en pro-Makarios- krachten tegenover elkaar stonden. De laatste waren voornamelijk een heden van de zogenaamde taktische reserve-macht die Makarios vormde ter bestrijding van de Eoka-bewe- ging. Minstens tien tanks belegerden het presidentiële paleis in Nicosia, dat volgens ooggetuigen in brand stond. De aanhangers van Makarios zouden echter weinig kunnen uitrichten met hun zware wapens tegen de tanks van Russische makely en de artille rie die tegen hen werden ingezet, zo werd gezegd. Naarmate de dag vorderde werden de berichten van de opstandelingen over de dood van Makarios geloof waardiger. Deze geloofwaardigheid werd maandagavond plotseling weer op losse schroeven gezet toen in Tel Aviv een uitzending werd opgevan gen van het Cyprische radiostation in Paphos dat als „de stem van vrij Cyprus" sinds de middag bijna non stop in de lucht was geweest. Stem van Makarios? Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 De Israëlische radio liet een kra- BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Hedenavond de allerlaatste voorstelling van de grootste topper van de af gelopen jaren: U mag hem niet gemist hebben! maar op alle fronten hebben wy te maken met sterk stagende prijzen. In onze grote opruiming maken wy hier echter 'n vuist tegen en bicden u veel koopjes in alle afdelingen. Zie achterzijde van deze ediitie. Meldingen over bittere gevechten op Cyprus Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Hoe meer gij hebt beleefd, ge voeld, gedachf, des te langer hebt gij geleefd. Blütghen kend 'b'andje horen waarop een zwa-; re stem in het Grieks te horen was die zei: „ik ben niet dood, ik ben in leven en zolang ik leef zal de kliek die in opstand is gekomen niet op Cyprus regeren". De stem, die van Makarios heette te zijn, be schuldigde de „reactionare militaire regering in Athene van het organi seren van de opstand tegen hem". De opstandelingen zouden er slechts in zijn geslaagd „zich meester te maken van radio Nicosia om leugen op leugen te verspreiden. Deze mis dadigers willen het land verdelen maar ze hebben gefaald en de vrij heid zal ovei'winnen", aldus de stem. Vanuit Stockholm kwam een be richt waarin werd bevestigd dat Ma karios nog in leven was. Zweedse defensiekringen hadden een tele gram ontvangen van het Zweedse VN-bataljon in Famagusta met de mededeling dat de president toe vlucht had gezocht in een Britse ba sis en het VN-hoofdkwartier in New York had verzocht om interventie van de Verenigde Naties. Advertentie KAPELLE, 157. Op de Zeeuwse fruitveiling Kapelle-Biezelinge zyn maandag de eerste perziken aange voerd. Het waren acht perziken die door een teler die anoniem wenste te blijven beschikbaar waren gesteld voor het koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Bü de verkoop werd daar kennelijk goed rekening mee gehouden want de perziken brachten f 35,25 per stuk op. NIJMEGEN, 16-7. Dinsdagmorgen zijn onder een dreigende hemel 13.361 wandelaars gestart voor het parkoers van de eerste dag van de Internationale vierdaagse afstand marsen van Nijmegen. Van de 14.083 deelnemers die hadden ingeschreven zijn er 722 niet aan de tocht begon nen. Het vierdaagseleger trekt op de openingsdag de Betuwe in. Eist is op deze dag het centrale punt van de wandelaars. WASHINGTON. De Watergate-com- missie van de Amerikaanse Senaat zegt in haar eindrapport te hopen dat Watergate de regeringsleiders zal dwingen een hogere ethische maatstaf aan te nemen in de komen de jaren. De voorzitter van de com missie Sam Ervin, zat achter het rapport van de commissie dat drie delen telt, tezamen 2217 bladzijden beslaand. Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig en koel Plaatselijk buien, mogelijk met on weer, maar af en toe ook opklarin gen; meest matige zuidwestelijke wind, morgen ruimend naar west tot noordwest; minimumtemperaturen 13 graden, maxima morgen ±19 gra den. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal50 procent. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waar den. ZON- EN MAANSTANDEN 17 juli. Zon op 4.40, onder 20.52 Maan op 2.08, onder 19.07 18 juli. Zon op 4.41, onder 20.51 Maan op 3.19, onder 19.53 Nieuwe maan: 19 juli (13.07) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 17 juli 0.36 13.13 6.30 19.05 18 juli 1.44 14.14 7.26 19.58 Springtij: 21 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-7. Het K.N.M.I. deelt mee: aanhoudend wisselvallig en koel boven Schotland bevindt zich het centrum van een vrij diepe de pressie. Dit centrum verplaatst zich nog langzaam naar de Noordzee rond het lage drukgebied circuleren luchtmassa's uit vrij noordelijk ge legen regionen van de Atlantische Oceaan afkomstig en bijgevolg on stabiel en koel. In geheel West- en Midden Europa handhaaft zicK dan ook het onbestendige weerbeeld met veel bewolking, talrijke buien en middagtemperaturen die met zo'n 16 a 19 graden over het algemeen 4 tot 6 graden beneden normaal blij ven. In de landen rond de Middel landse Zee heerst nog steeds zonnig en warm vakantiewcer. Ook woens dag wordt nog weinig verandering verwacht. Portret van Christiaan Cornells Kannemans (1812-1884). van haar kinderen de schilderijen te Brouwershaven en Zierikzee bezich tigen. Ten behoeve van Kannemans-do- kumentatie bood zy aan de conser vator van het gemeente- cn mari tiem museum een schetsboek cn twee portretjes van schilder Kanne mans aan. Een zeer fraaie originele tekening van een maritieme voorstelling, ge signeerd: C. C. Kannemans fecit 1860" werd onlangs door de conser vator in Leeuwarden ontdekt en kon voor de Zierikzeese kollektie worden verworven. De heer L. van Dorp. adjudant I.b.d. van de koningin en directeur van het Koninklijk Huisarchief te Don Haag, bracht maandagmiddag met een medewerker een bezoek aan het Maritiem Museum om de plaat sing van het schilderij in ogen schouw te nemen. Beide heren had den veel waardering voor de inrich ting van het museum in het alge meen en voor de opstelling van het schilderij-Kannemans in het byzon- dcr. ZIERIKZEE, 15-7. Hoewel ook de toeloop naar liet gemeentemuseum in het stadhuis alleszins bevredi gend mag worden genoemd, is de belangstelling van de zijde van de toeristen voor het maritiem museum in de Noordhaveiipoort nog aanmerkelijk groter. Sinds de openstelling op 1 jijni werden reeds 5500 betalende bezoe kers geteld. Na veel „aanloop" moei lijkheden is thans het grote zee aquarium één van de grootste at tracties. De heer Roel Veenstra alhier, die op verzoek van het bestuur van de stichting ZZ-70 de „op'bbuw" van en het beheer over het aquarium voert, is er in geslaagd een bijzonder schil derachtig en boeiend geheel tot stand te brengen. Door de vrij grote afmetingen van de bak (lengte 3 meter) hebben de verschillende vis sen, zoals poon, herders, zeenaald, zeebaars en allerlei soorten platvis, alsmede heremietkreeften en krab ben, volop de ruimte zich te bewe gen. Koninklijk schilderij Zoals reeds eerder werd gemeld, is de plaats van het monumentale schilderij, voorstellende de spectacu laire reddingsoperatie door de loodsschokker uit Brouwershaven, vervaardigd in 1853 door C. C. Kan nemans, dat naar het gerestaureerde stadhuis te Brouwershaven terug keerde, een ander indrukwekkend doek gehangen. Dit werk, van de hand van dezelfde schilder en het zelfde tafereel voorstellend, kan als langdurig bruikleen uit koninklijk bezit, in het Maritiem museum wor den geëxposeerd. Het komt daar uit stekend tot zijn recht en geniet veel belangstelling. Dezer dagen kwam mevrouw Kannemans. echtgenote van de (overleden) kleinzoon van bovengenoemde schilder met twee Schepen op de Oosterschelde; op de achtergrond Zierikzee, 1839. Doek door J. van Ouwerkerk (fragment). Maritiem museum Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1