ANWB waarschuwt de automobilisten Orgel Gasthuiskerk Zierikzee klinkt op elke dinsdag-avond AUTOVERHUUR DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kabinet beslist heden over afsluiting van de Oosterschelde De Spinola ontslaat kabinet ©AUSTIN MORRIS ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 juli 1974 130ste jaargang Nr. 21519 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur; M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Droogteschade in de landbouw Nederlanders „slaan los" op de wegen in het buitenland DEN HAAG, 12-7. Nu de bouwvakvakantie voor de deur staat - heden-vrijdag - zullen naar schatting anderhalf miljoen Nederlanders met vakantie gaan, lieeft de ANWB in Den Haag gemeend de tienduizen den automobilisten nog eens ernstig te moeten waar schuwen. DEN HAAG. Het kabinet zal heden (vrijdag) in de ministerraad definitieve mededelingen doen om trent het wel of niet afsluiten van de Oosterschelde. „Er zal een voor stel worden gedaan, maar het is geen voorstel tot uitstel van de be slissing", zo heeft minister Wester terp (verkeer en waterstaat) donder dagmiddag op een persconferentie meegedeeld in Den Haag, waar de kabinetsbeslissing omtrent de dol- lardpiannen uiteen werden gezet de bewindsman verklaarde, dat donder dagmorgen de raad van de ruimte lijke ordening over de Oosterschelde kwestie uitvoerig heeft besproken. Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 Drs. J. D. Engelen, direkteur toe risme van de A.N.W.B., wil de va kantiegangers vooral het volgende op het hart drukken: Ga niet onmiddellijk over op maximale snelheden, maar voer de snelheid geleidelijk op; Rust voldoende uit onderweg (twee uur rijden, een kwartier rus ten); zorg voor een goede reisverze kering; laat geen bagage op de imperiaal zitten en sluit de auto goed af; neem behalve wat contant geld ook reischeques, girobetaalkaarten of bankcheques mee. Wat betreft de reisverzekering is volgens drs. Engelen gebleken dat uit verkeerde zuinigheidsoverwegin gen sommigen hun reisverzekering twee of drie dagen na het begin van hun vakantiereis hebben doen in gaan. „Deze Nederlandse krenterig heid bij de heen- en terugreis heeft al weer tal van trieste gevolgen ge had", aldus drs. Engelen. Voorts regent het weer klachten van automobilisten waarvan hun bagage is gestolen, die onbeheerd op de imperiaal van hun auto was be vestigd. Ook wijst de A.N.W.B. erop zo min mogelijk zichtbaar kostbaar heden in voertuigen te laten liggen. „Losgeslagen" Tenslotte heeft de A.N.W.B. de in druk, dat sommige automobilisten, als ze de Nederlandse grens over zijn en zich niet meer behoeven te hou den aan de voor eigen land geldende maximum snelheden, zich als „los gelaten honden" gaan gedragen, ter wijl deze mensen helemaal niet meer zijn ingesteld op deze hogere snel heden. Bovendien is het weggedrag in bijvoorbeeld Frankrijk en West- Duitsland anders dan men in Ne derland gewend is, aldus drs. Enge len. Veilig Verkeer Nederland (V.V.N.) wil de werknemers in de bouw- en de textielindustrie en alle andere vakantiegangers, die vrijdag op pad gaan, de volgende „spelregels" voor houden: vergeet het inhalen op drukke wegen. Verkeerde inhaalmanoeuvres veroorzaken jaarlijks circa 45.000 on gelukken; houdt u op niet-autosnelwegen (in Nederland) aan de voorgeschre ven 80 km-uur. Elk jaar vallen op dit soort wegen de meeste slachtof fers; draag altijd uw autogordel, zowel op korte als op lange ritten; houd rekening met kinderen, fietsers, bromfietsers en voetgangers; voor bromfietsers valhelm hoofd zaak; twee uur rijden, kwart uur rus ten. De V.V.N. brengt ook nog eens de ongevalscijfers van het vorig vakan tieseizoen in herinnering. Vorig jaar vielen in juni, juli en augustus 836 doden en ruim 20.000 gewonden op de Nederlandse wegen. LISSABON, 12-7. President Anto nio de Spinola heeft donderdag alle leden van de op 16 mei gevormde voorlopige Portugese regering ont slagen. Dit heeft de minister van voorlichting, Raul Rego, donderdag avond meegedeeld. De minrstër wilde geen verdere bijzonderheden geven. Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 Jongetjes verdronken VLISSINGEN, 1-7. Donderdag morgen is in een sloot bij zijn ou derlijke woning de twee-en-een- half jarige Edwin van Houten uit Vlissingen verdronken. Een vijfjarig vriendje die bij Edwin was toen hij te water raakte vergat alarm te slaan. Tien minuten na het ongeval vond de moeder haar zoontje. Hij bleek toen al te zijn verdronken. MARKELO. De vierjarige P. Ros- cam zoontje van de burgemeester van Markelo, is in het Weser Berg Land verdronken. Mr. P. Roscam Abbing was daar met zijn vrouw en twee kinderen met vakantie. Overspannen man bedreigt gezin ENSCHEDE, 12-7. Een 27-jarige man uit Enschede heeft donderdag avond in overspannen toestand zijn gezin met een mes bedreigd. Hij achtervolgde vrouw en kinderen op straat, verwondde zichzelf ernstig aan de polsen en kon pas na twee waarschuwingsschoten uit een poli tiepistool worden overmeesterd. Hij is met slagaderlijke bloedingen in ^en ziekenhuis opgenomen. Meisje verdronken in gierput UTRECHT, 11-7. De 16 maanden oude Adriana van Wijk uit Harme ien is donderdag in een gierput ach ter het ouderlijk huis gevallen en verdronken. Het kind is waarschijn lijk bij het spelen in een onbewaakt ogenblik in de put terecht gekomen. Nederlandse toerist op Rhodos verongelukt ATHENE, 11-7. Op het eiland Rhodos is woensdag de 52-jarige zakenman Hans Lutz uit Amsterdam dodelijk verongelukt. Hij werd door een autobus tegen een muur ge drukt. De echtgenote, de 60-jarige Jozina Lutz, is ernstig gewond maar bui ten levensgevaar. De chauffeur van de bus is gearresteerd. MOSKOU. De wervelstorm „Gyl- da" heeft grote schade aangericht in het gebied van Wladiwostok, waar 120 plaatsen zijn overstroomd, zo meldt het Russische persbureau Tass donderdag. Het gebied was boven dien reeds geteisterd door zes weken stortregens. Een bijzondere serie kerkconcerten ZIERIKZEE, 11-7. Zierikzee heeft z'n toeristendagen, die volop in de publieke belangstelling staan. Nog (te) weinig bekend is echter wellicht dal elke zogenaamde „dinsdag-toeristendag" - wal liet avondprogramma betreft - wel „dinsdagavond-kerkconcertavond" zou kunnen worden genoemd. Zierikzee heeft immers het voorrecht deze zomer weer een serie concerten te kunnen beluisteren, dankzq de inzet van de organist van de Gasthuiskerk: Jan van Djjk. De heer Van Dijk is deze zomer, evenals vorig jaar, opnieuw de organisator, in samenwerking met de heer C. Ficrloos uit Goes, van een aantrekkelijke concertreeks, waarvan er inmiddels reeds twee in de Gast huiskerk hebben plaatsgevonden, onder een redelijk goede belangstelling. /'«ul C. van Be hen (trompet) en organist Jan van Üijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Na de concerten die werden gege ven door Jan van Gijn uit Rotterdam en Hans van Nieuwkoop (met mede werking van de fluitist Hans Maas), staat voor aanstaande dinsdagavond het derde orgelconcert op het pro gramma. Dit concert (16 juli a.s.), wordt gegeven door de organist Jacques van den Dool tc 's-IIcrto- genbosch. Van den Dool studeerde aan het Utrechts Concervatorium en bij St. van Viegen, Cor Kee en Siegfried Reda. Het solistendiploma behaalde hij in 1966, nadat hij het jaar daar voor winnaar geworden was op het improvisatieconcours te Bolsward. Van den Dool. die orgelconcerten geeft in het gehele land en ook re gelmatig optreedt voor de radio, voert op het fraaie instrument van de Gasthuiskerk het volgende pro gramma uit 1. Improvisatie (een zgn. franse suite a la Couperin); 2. Ciacona in f moll, J. Pachelbel (1653-1706); 3. „Schmücke dich, O liebe Seele", J. S. Bach (1685-1750); 4. Triosonate nr. 4 en e molle, J. S. Bach (1685-1750), a. Adagio-vivace, b. Andante, c. Un poco allegro; 5. Partita: O Gott. du frommer Gott J. S. Bach (1685-1750), koraal met 8 variaties; 6. Improvisatie over koraal, volks lied of op te geven thema. Concert Jan van Dijk en Paul C. van Belzen Promotor van de orgelconcerten te Zierikzee, Jan van Dijk, zal als con certgever te beluisteren zijn op dins dag 23 juli a.s. De vaste organist van de Gasthuiskerk en van de Grote Kerk te Middelharnis. studeerde aan hel Rotterdams Conservatorium bij Piet v. d. Kerkhoff en Adrie J. Keij- zer, verder bij Flor Peelers te UTRECHT. Het Paashuis te Utrecht was het eindpunt van de voorlaat ste etappe van een wielerronde die tien medische studenten door de elf provincies houden t.b.v. de Neder landse Hartstichting. Op de foto voeren Barend Servet en mr. Aan- tjes het groepje van 10 studenten aan t.b.v. de publiciteit voor het goede doel. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het leven gelijkt op een zee, die haar schoonste effekten aan de onwerders dankt. Delpit Mechelen en Bernard Bartelink te Haarlem. Als solist hoopt op de con certavond van de heer Van Dijk op te treden Paul C. van Belzen. trom pet. De heer Van Belzen studeerde in Den Haag, Tilburg en Wenen en is als regiodirekteur van de afdeling De Bevelanden verbonden aan de Zeeuwse Muziekschool. Door orga nist en trompettist zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1. Pavane, Claude Gervaise (16e eeuw), gaillarde; branie de cham pagne, Claude Gervaise; branie gai, anoniem; branie simple, anoniem, trompet en orgel. 2. Herr Christ, der einig Gottes Sohn, 4 variaties, Heinrich Scheide- mann (1596-1663), orgel. 3. Suite in D grote terts, G. F. Han del (1685-1759), ouverture, gigue, air (menuetto), march (bourrée), march, trompet en orgel. 4. Praeludium en fuga in G grote terts, Joh. Seb. Bach (1685-1750), or gel. 5. Allegro, Joseph Fiocco (1703-1741), trompet en orgel. 6. Choral III, César Franck (1822- 1890), orgel. Het slotconcert zal worden gege ven op 30 juli aanstaande door or ganist Dirk Jansz. Zwart. Alle concerten vinden zoals gezegd plaats in de Gasthuiskerk. Organist Van Djjk had graag enige concerten laten uitvoeren In de Grote Kerk. Bij een dergelijke gelegenheid komt dan ook het monumentale gebouw in de belangstelling te staan. Dit kon ech ter als gevolg van de slechte situatie van het kerkgebouw geen doorgang vinden. Overigens leent de Gasthuis, kerk, gelet op het prachtige orgel en de beschikbare „fijne ruimte", zoals dc heer Van Dijk het zegt. zich uit stekend voor deze voor Zierikzee en omgeving unieke concertrecks. Verwachting tot zaterdagavond: plaatselijk een bui Af en toe zon, maar ook plaatselijk een regen- of onweersbui; overwe gend matige westelijke wind, krim pend naar zuidelijke richtingen; mi nimumtemperaturen rond 12 graden, maxima morgen van 19 graden aan zee tot 24 graden in het zuidoosten van het land. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor de temperaturen geldt voor zon dag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 juli. Zon op 4.35, onder 20.56 Maan op 23.56, onder 14.33 14 juli. Zon op 4.36, onder 20.55 Maan op onder 15.47 15 juli. Zon op 4.37, onder 20.54 Maan op 0.29, onder 17.01 Laatste kwartier: 12 juli (16.28) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 13 juli 8.36 20.54 2.17 14.42 14 juli 9.34 21.56 3.11 15.40 15 juli 10.46 23.14 4.14 16.53 Doodtij: 14 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In het zuiden van het land viel donderdagavond enige regen, veroorzaakt door een frontensysteem dat over Noord-Frankrijk naar Mid den-Europa trok. De neerslaghoe veelheden. Zuid-Duitsland en in de Donaulanden waren aanzienlijk gro ter dan bij ons. Plaatselijk viel daar bijna 30 mm. Het frontensysteem trekt mee in een westelijke stro ming, die in stand wordt gehouden door een komplex lage drukgebied boven het noordelijk deel van de Noordzee en Midden-Scandinavië en een uitloper van het Azoren-hoge- drukgebied boven Midden-Frank rijk. Drukdalingcn boven de Golf van Biscaje wijzen erop dat deze uitloper in snel tempo wordt afge broken en dat in die omgeving een lage drukgebied tot ontwikkeling komt. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1