W etens waardigheden over (vroegere) meekrap Pijlstaartrog nam wraak j ERIC DE NOORMAN INGEZONDEN STUKKEN VAKANTIE-BEZORGERS 6 •aj .VV KOLIJNSPLAAT, 10-7. Dinsdagmiddag heeft een sportvisser uit 4 Eindhoven de schrik van zijn leven gekregen. Één van zijn familie- i leden haaide tijdens een vistoeht op zee met het sportvissersvaar- luig „Aegir" uit Kolijnsplaat een pijlstaartrog op. De schipper schreeuwde nog waarschuwend: „afblijven", maar de sportvisser kon zjjn geduld de vis van de haak te halen niet bedwingen. Prompt f ging de pijlstaartrog in de aanval en sloeg zijn giftige staart in de hand van de Eindhovenaar. Direct werd via Schcveningen Radio de dokter en de ambulance gewaarschuwd. Het schip stoomde zo f snel het kon naar de thuishaven in KoJjjnspJaat. De onfortuinlijke sportvisser werd opgenomen in het ziekenhuis t in Goes, maar na een tegengif-behandeling mocht hij het zieken- huis weer verlaten. I)e schipper van de „Aegir" de heer Hensen vertelde dat sport- t vissers wel vaker een rog opvissen, maar meestal roepen ze mij er t eerst bij en dan hak ik met een bijl de giftige staart af, vertelde hij. De pjjlstaartrog, een kleintje in zijn soort namelijk zo'n 50 cm 4 groot, heeft achteraf toch zijn staartje moeten prijsgeven, want de t Belgen vechten om een pijlstaartrog die ze een lekkernij vinden. De Nederlandse sportvisser lust ze niet en geeft een dergelijke J vangst dan ook graag af aan zijn Belgische collega's. f (IV) De heer St. Jumelet W.zn., bakker te Bruinisse. heeft be paald niet alleen belangstelling voor wat men zou kunnen noemen het „dagelijks brood". Dat blijkt wel uit zijn lidmaat schap van het bestuurscollege van de Oudheidkamer te Brui nisse. En in deze funktie.is weer zijn belangstelling ontstaan voor de meekrapcultuur en -bewerking die in vroeger tijden op Schou- wen-Duiveland een bijzonder belangrijke plaats heeft inge nomen. De Oudheidkamer te Bruinisse beschikt over een unieke collectie rond de mee krap en dat was voor de heer Jumelet aanleiding een studie te wijden aan deze verloren gegane maar nog niet vergeten cultuur, welke overigens juist in deze dagen mede in verband met de tentoonstelling van an tieke landbouwwerktuigen te Zierikzee, weer bij velen in de belangstelling staat. Hieronder volgt het vierde ax-tikel van de komende reeks over de mee krap, belicht door de heer Ju melet. Het delven Zoals wij reeds in aflevering 1 van deze artikelenreeks vermelden, was het delven volgens de in 1444 door Philips van Bourgondië uitgevaar digde ordonnantie, vóór 1 september verboden. Met het oog op de naderende vorstperiode streefde men er naar het delven voor 15 november bë- eindigd te hebben. Toch gebeurde het dat het delven tot ver in decem ber voortduurde. Het loof dat omstreeks 1 septem ber nog niet was afgestorven, moest eerst gemaaid worden. De delfspade waarmee de wortels uit de grond werden gespit, was een zware (ruim 3Vz kg), smalle spade. De grond moest in een spleet ca. 50 cm omgewerkt worden. Men be gon met eerst grond uit de voor te steken, tot deze op dezelfde diepte lag als de wortels in het bed. Ver volgens werd een stuk grond van het bed met wortels en al uitgezet. Per ha werd op deze wijze niet minder dan 2500 mri grond verzet. Dat het meedelven zowel in droge als in nat te perioden, bijzonder zwaar werk was. behoeft geen nadere uitleg. Het was verder ook geen werk voor ongeschoolde arbeiders, deze lieten namelijk te veel v/ortels in de grond zitten. Dat er verhoudingsgewijs in deze toch min of meer gespeciali seerde arbeid een hoog loon betaald werd. ligt voor de hand. Het delven geschiedde algemeen in aangenomen werk door een b'ende arbeiders. Het plaatselijk aanbod van meedelvers was meestal niet toereikend om aan de vraag te vol doen, zodat een beroep op vreemde arbeiders moest worden gedaan. Smallegange maakt hier ook mel ding van: „welke mee nadat ze tot perfectie gekomen is, van vele scha mele menschen gedolven wordt, die uit diverse landen alle jaar iri Zee land komen, om diet uit de aerde te delven". Een vergelijking meit het ruige dijkwerkersvolk, polderjongens, waarover M. P. de Bruin schreef, ligt voor de hand. Tijdens het mee delven in de Wilhelmi.napolder in september 1831, eisten de delvers, 70 a 80 man, waaronder enige „vreemden" plotseling loonsverho ging. Deze „vreeraden", die vermoe delijk de raddraaiers waren, zetten de rest tot staken aan. Een halve dag werd er gestaakt maar voor het drei gement „doorwerken of ontslag", zwichtte' man. Vermaak. Evenals bij het zetten -vexThaakte men zich tijdens de rusttijden- met enkele spelen: Een geliefd spel be.- stond hierin, dat iedere, delvgr met beide handen de zware spade met uitgestrekte ai-men voorzich uit meest moest dx'agen, terwijl men die aan het uiteinde van het blad vast hield. Overbodig te vermelden, dat de verliezer steeds op een halve pint of (liever) meer, jenever moest trak teren. Dx-ank wei'd ook nog op een geheel andere wijze verkregen. Krotespiiier O Sommige voorbijgangei's konden het niet nalaten de meedclvex's, de scheldnaam krotespittex-s toe te x-oe- pen. De kroot had met de meekx-ap alleen de overeenkomst dat ze alle bei rood waren. Kroten kon men echter met de hand uit trekken, dit in tegenstelling tot het delven. Uit deze vex'gelijking spreekt dus spot- tende minachting. Was de scheld naam eenmaal geroepen en achtte men het de moeite de uitdager te achterhalen, dan werd deze achter na gezeten en tot aan zijn middel, soms tot aan zijn hals, ingegx-aven. Eerst dan als de boete betaald was volgde vrijlating. Een auteur ver meldt verder nog dat het ingegraven slachtoffer „tot zijn 'bijzonder genot nog iets geurigs voor zijn nous gezet wex-d". Soms werd er ook ip dichtvorm gescholden„Ki-ootespitters, roes\e spae, laet je spae wat gauwer gae" of „laet je klauwen gauwer gae in je mond wat stiller gae". Oost-Duiveland, §t. J. SPORT DUIVENSPORT P..V. „De Reisduif" - St. Phtlipsland Uitslag van dé gehouden wed vluchten van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland op 6-7-1974. Te St. Ghislain: In konkours Wa ren 382 duiven. Ze werden met zuid westenwind gelost om 9.10 uur. De afstand bedroeg 134 km. De snelheid van de eerste duif was 1172.93 m/m. Aankomst 11.03.20. De snelheid van de laatste duif was 870.12 m/m. Aan komst 11.42.46. F. den Braber 1, 3, 7. 14, 73, 79, 88; J. Verwijs en Zn. 2, 6, 9, 13, 17. 33, 35, 36, 37, 50; Jac. Geense 4, 19, 29, 41, 45, 46, 55, 69. 77, 93, 94; Iz. Ver- meij 5, 11, 28, 53, 57, 67, 72, 90; Gebr. Fonteijne 8, 23, 24, 34, 47, 54, 68, 86, 87, 89; D. Hage 10, 12. 31; L. Reijn goudt 15, 25, 26, 30, 62, 75, 80, 85; A. S. Hooglander 16, 44, 61; M. Fonteij ne 18, 43, 81; Iz. Reijngoudt 20, 64, 95, 96; J. Smidt 21; A. Verwijs 22, 48, 70; Joh. Quist 32; J. Zuidweg 38, 40, 49, 56, 58, 66; Kr. Reijngoudt 42, 63, 91; J. Geense 51; K. Reijngoudt 27, 52, 59, 92; M. Geuze 65, 76; M. Meijer 39, 71, 84; J. C. Verwijs 60, 78, 82, 83; W. Beurkens 74. Te Corbeil: In konkours waren 52 duiven. De afstand bedx-oeg 355 km. Ze werden met zuidwestenwind ge lost om 5.50 uur. De snelheid van de eerste duif was 1240.46. Aankomst 10.36.47. De snelheid van de laatste duif was 1100.28 m/m. Aankomst 11.12.09. Joh. Quist 1, 2, 10; A. v. d. Est 3; A. S. Hooglander 4, 9, 11; J. Verwijs en Zn. 5, 8; Kr. Reijngoudt 6; Iz. Reijngoudt 7; Th. Bakker 12; A. Faasse 13. VOETBAL Indeling 4e klas II distrikt ZUID 1 KNVB De indeling van de 'le klas H van het distrikt Zuid I van de KNVB voor het seizoen 1974-1975 ziet er als volgt uit: Zierikzee; Biervliet: Clin- ge; Corn Boys; Domburg; llontenisse Koewacht; Noormannen; RCS; Sluis kil; Zeelandia en Zeeland Sport. Voor 35 ja(tr N1EUWERKERK rev (tel dagen gehouden vergadering van het Oranje Comité werd o.m. besloten op Zaterdag 15 juli a.s. de ouden van dagen een rijtour door Schou wen aan te bieden. Vooraanstaande burgers stelden dadelijk gelden be schikbaar voor een tractatie, terwijl de autobezitters dadelijk hun mede werking verzekerden door hun auto en persoon ter beschikking van het Comité te stellen. ZIERIKZEE. (Adv.). Wegens te- leurstelling: Nette Dienstbode ge vraagd. Hoog loon, veel verval, niet beneden de 18 jaar. RENESSE. In verband met de ra dio-uitzending van de godsdienstoe fening uit de Ncd. Herv. klerk alhier op a.s. Zondagavond, wordt er aan herinnerd, clat deze een uur eerder aanvangt dan gewoonlijk en wel precies 7 uur (wettelijke tijd). Be gin van het klokgelui enkele minu ien voor 7 uur. Radionieuws. In den cursus „Langs steden en dorpen" welke el- ken Zaterdagavond van half acht tot acht uur door den VPRO wordt uit gezonden zullen morgenavond de heeren C. de B. te Haamstede en J. V. te Noordgouwe spreken over Het eiland Schouwen-Duiveland" RENESSE. Bij gunstig weer zal het Fanfare-corps „Luct'or et Emer- go" Zaterdagavond a.s. half acht (o.t.) een concert op het dorp geven. ZIERIKZEE. Een mijlpaal in de geschiedenis van Zierikzee is wel het besluit dat de Gemeenteraad deze week nam in zake het openen van de mogelijkheid dat onze stad eer lang in het bezit zal komen van een eigen ziekenhuis. Waar de tijd van kaapvaart en zeerooverij sinds lang voorbij is zullen de baten van het kapitaal van cle Slavenkas worden gebruikt niet meer tot het verlossen uit de slavernij doch het verlossen uit lichamelijk lijden wat minstens een even edel doel inhoudt. HAAMSTEDE. Teneinde teleur stelling te voorkomen kan worden medegedeeld, dal de vuurtoren „Westschouwen" in verband met het feit, dal deze door militairen is bezet, voorlopig voor het publiek niet toegankelijk is. SEROOSKERKE. Zondagmorgen is in de haven een mijn aange spoeld, vermoedelijk van Engelsche nationaliteit, welke omiddellijk on der bewaking werd gesteld. Intus- schen zijn de autoriteiten van de ge niet op de hoogte gesteld om het ge vaarlijke voorwerp onschadelijk te doen maken. BRUINISSE. Zaterdagavond had de chauffeur J. v. B. van den vrachtautodienst v. d. W. uit Zierik zee, toen hij de hofstede van C. A. Hanse alhier passeerde, de keus in de sloot te rijden of de per rijwiel van de hofstede komende D. omver te rijden. Hij koos het eerste en voorkwam daardoor een doodelijk ongeluk. De auto is later door per soneel van de firma v. d. W. op het droge gehaald. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden: S. de Jong, Ouddorp. Aangenomen naar Delfzijl: H. L. A. de Wijk, Eexta; naar Krimpen aan de IJssel: drs. J. Kroeze, kand. aldaar (3e nieuwe pred. plaats); naar Oudega c.a.: W. Schaap, kand., te Utrecht die bedankte voor Rans- dorp en Holysloot (toez.), Tietjerk (toez.) en Parrega en Hieslum. Gereformeerde Kex'ken Beroepen te Dee Why (Australië): drs. M. van Krimpen, leraar godsd. te Dordx-echt. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zaamslag: H. de Vries, kand., Enschede; te Neede en te Gramsbergen: M. J. C. Blok, kand., Leiden. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Eemdijk: R. Kok, kand., Bennekom, die bedankte voor Woerden en voor Toronto (Canada). Bedankt voor Vlaai'dingen: D. J. Klein Ontstenk, Maassluis. Oud Geref. Gemeenten BRUINISSE: dinsdagavond 16 juli, 7.30 uur ds. W. Kamp, Grafhorst. „Flitsen,, uit het buitenland BERLIJN. In de DDR heeft de po litie in 1973 grote hoeveelheden mu nitie uit de Tweede Wereldoorlog opgespoord en onschadelijk gemaakt. Daax-bij waren volgens ADN 40.000 mijnen, 800.000 gx-anaten en 60.000 bommen. PARIJS. Vijf mensen zijn omgeko men en dertien, onder wie vijf brandweex'lieden, zijn gewond als ge volg va neen brand die na een ex plosie in een flatgebouw in Pax-jjs ontstond. PAPEETE (TAHITI). Frankrijk heeft het afgelopen weekeinde niet één kernproef gehouden, zoals door Australië en Nieuw-Zeeland gemeld, maa rtwee. Dit is dinsdag in Franse militaire kringen in Papeete op Ta hiti gezegd. ADDIS ABEBA. Het Ethiopische leger heeft een lijst gepuliceex-d met de namen van 27 vooraanstaande personen die worden gezocht. Als zij zich niet onmiddellijk melden, zullen zij vogelvrij worden vex-klaard en zullen hun eigendommen verbeui'd wox'den verklaard. SCHEEPVAART Abida, 9-7 360 m. z.z.o. Halifax naar Hamburg. Acila, 9-7 van Londen naar Valpa raiso. Acmaea, 10-7 te Rotterdam. Ganymedes, 9-7 van Antwerpen naar Cristobal. Vlieland, 9-7 van Piraeus naar Bei- root. Aktie Jeugd Rode Kruis „Help eens 'n handje" werd groot succes Na de Paasvakantie startte Jeugd en Jongeren Rode Ki*uis Zie rikzee met een aktie voor Stichting Huis in de Bocht te Goirle met als motto: „Help eens 'n handje". Voor dit tehuis met ruim 50 baby's en peutei*s van ongehuwde moedex's, werd aan de kleutex-scholen ge vraagd om kleding en speelgoed in te zamelen. Eind juni - aan het be gin van de zomervakantie - kon na mens zes kleuterscholen in Zierikzee en de kleuterschool van Kerkwerve een enorme hoeveelheid kleding en speelgoed worden verzonden. De X'eaklie vanuit Goix-le leest u hieron der. J. K. Joppe Op de morgen van woensdag 3 juli jl. stond de postwagen al vroeg voor de deur met grote zakken. Nie mand kon raden wat daar in zou zit ten. Maar toen dc zakken open gin gen was het ccn grote verrassing. De aktie „Help eens 'n handje" is een geweldig sukses gewoxxlen voor onze kindex-en. Ik wil daarom iedereen bedanken die hieraan heeft meege holpen of iets van de leuke spullet jes heeft gegeven, de leidster van de kleuterscholen, dc kleuters en ook dc oudei's. Het is geweldig. Zierikzee laat zich echt kennen, maar dan in dc goede zin van het woord. Wij kunnen nu weer geweldig vooruit met de fijne kleertjes en het leuke speelgoed. Er zijn wel minder baby's en peu ters dan een paar jaar geleden, maar toch altijd nog meer dan 50, en die kunnen heel wat gebruiken, de moe ders weten wel hoeveel er voor die kleuters gewassen moet worden. Ik bon blij dat de ZN dit stukje wil plaatsen nu het vakantie is cn dc kleuters voorlopig niet op school komen. Namens al onze kinderen en leid sters heel hartelijk dank voor alle fijne spulletjes. Allen een heel prettige vakantie toegewenst. Dircktrice „Huis in de Bocht" Zr. G&briëla Jansen Goirle MARKTBERICHTEN GOES. 9-7. Beursbericht Markt Goes. Uien Plantuien f 4.000,tot f 6.000, per ha op auto geleverd. Exklusief b.t.w. Vlas Voor goede partijen bestaat be langstelling 30-38 cent per kg op auto geleverd. Afwijkende partijen 25-30 cent per kg. Uit de schuur ge- leverd 37-42 cent per kg. Exklusief b.t.w. Hooi Dijkhooi f 125,00-f 150,00 per 1.000 kg; weidehooi f 169.00-f 190,00 per 1.000 kg; lucernehooi f 220,00 per 1.000 kg; veldbeemd f 70,00-f 75,00 per 1.000 kg; roodzwenk f 50,00- f 55,00 per 1.000 kg. Exklusief b.t.w. HET KORAALMOSJE: Geen water tijdens de bloei Er zijn niet veel planten, die tij dens de bloei volstrekt geen water mogen hebben, wil men voorkomen dat zij niet bloeien. Een dergelijk plantje is het koraalmosje. In vroegere jaren, toen de ver jaardag van de koningin op 31 au gustus viel, waren er vele huisvrou wen die er zorg voor droegen, dat haar koraalmosje op die dag in volle tooi stond. Een plaatsje voor het raam. en een ieder kon zien, dat hier iemand woonde die het zeer op prijs stelde uiting te geven aan haar verknochtheid aan het koninklijk huis. Het koraalmosje immers levert in de maand augustus en ook daar na nog. een schat aan oranje besjes. Het is feitelijk het enige plantje, dat zich tooit met zulk een fel oranje kleurenpracht. De behandeling van dit plantje is niet altijd eenvoudig en vele huis moeders hebben er weieens mee te kampen, dat ze deze plant niet in bloei kunnen krijgen. Het is name lijk zo, dat men de plant, die in de vorzomer bloeit, absoluut geen water mag geven tijdens de bloei. Hooguit een heel klein beetje op het schotel tje. Als wij in die bloeitijd water ge ven, hinderen we de vruchtzetting. Zeer vaak is het zelfs nodig, dat wij zullen moeten helpen om bloei te verkrijgen. Dit doen we dan, door met een penseeltje stuifmeel over te brengen. Nu kopen Het is nu de tijd, een dergelijk plantje te kopen, want juist nu zit het met bessen beladen. Graag ivordt zij geplaatst voor een vensterraam, dus daar, waar hel kan genieten van veel licht. Voorkomen moet echter worden, dat de felle middagzon hier nadeel bezorgt. Een luchtige kamer is wel zeer geschikt. Aangezien het gieten erg bemoei lijkt. wordt, omdat de gehele pot met ranken gevuld is, doen we er beier aan de pol in een bakje met water te dompelen, juist tot even boven de rand. Dit houden we zo, tot het wa ter niet meer borrelt. Is de atmosfeer in de kamer droog en warm, dan moet de plant besproeid worden, maar zoals ge zegd, denkt u er vooral om, dat u dit niet doet tijdens cle bloeiwant dan raakt zij haar bessen kwijt. In het najaar vallen de vruchtjes af en dal is de tijd, dat men het plantje kan scheuren en derhalve in kleine stukjes kan worden verdeeld, die hetzij elk afzonderlijk, hetzij met b.v. een drietal bij elkaar in een on diepe pot worden geplaatst, Voor grondmengsel nemen we verteerde bos- of bladgrond, scherp zand en wat oude koemest. De overwintering Dc overwintering moet plaats heb ben in een koele kamer, we dienen echter te voorkomen, dat de vorst nadeel kan bezorgen, want daar kan het plantje niet tegen. In het voorjaar plaatst men de pot b.v. op een schoorsteenmantel, want de ondergrond dient 7vel min of meer verwarmd ie zijn. Hier ge plaatst zal men de groei zeer bevor deren. Zodra het plantje goed ont wikkeld is, krijgt het weer een plaatsje in het licht, maar in een koele kamer. Ondanks alle moeite die u be steedt aan (le verzorging kan het toch voorkomen, dat u geen bloem pje ziet. Is dal het geval, dan hebt u te maken met het veel op het ko raalmosje gelijkende hanpplanlje. DU plantje bloeit nimmer, hoewel het toch een zeer mooi hangplantje is. alleszins waard om op te kweken. Schaf u derhalve nu een koraal- mosje aan, het is de goede tijd er voor en wc zijn er zeker ran dat 11 er geen spijt van zult hebben. GEVRAAGD: Voor de bezorging van dit blad zoeken wij nog een aantal lijdelijke krachten, ter vervanging van de vaste bezorgers tijdens hun vakantie. Minimum-leeftijd: 16 jaar. Aanmelden: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (t.a.v. de heer Van Loon), Janne- wekken 11, Zierikzee. Telefoon (01110) 2255. De Witte Raaf 09. Voorzichtig en op zijn hoede sluipt dc Noorman de trap verder op. Zo nu en dan moot hij zich schuil houden voor verdachte geluiden, die vanuit het Saksische heem tot hem doordringen. Aan dc hand van kleine overloopjes, die hij na een bepaald aantal tre den moet oversteken, ts het niet moeilijk de verdiepingen te tellen. Omzichtig bereikt Eric, naar hij vermoedt, de bovenste, waar zich het vertrek van de prinses moet bevinden. Terwijl hij zoekend rondziet, klinkt eensklaps een krakend gerucht tot hem door. Om dc hoek glurend, ziet hij de dikke oude min. die de grendel voor een deur schuift. Dan. moppe rend en scheldend, komt zij Eric's richting uit. Haastig trekt deze zijn hoofd terug en duikt weg in een smalle nis. „Altijd BryanBryanmompelt het lelijke, oude wijf. „Ughaha". Terwijl een stortvloed van ruwe scheld woorden van de dikke lippen vloeit, drukt dc Noorman zich stijl tegen de ruwe muur cn neemt de omgeving in zich op. Dc vloer is geheel van planken. In het duister va nde hal ziet hij een thans ongebruikte stookplaat. Een aantal kleine deuren geeft toegang tot de om liggende vertrekken. Eerst wanneer de Noorman de min de trap hoort afgaan, komt hij zacht te voorschijn cn sluipt ijlings naar de gegrendelde deur. Dit zal de kamer van de prinses zijn. Op het mo ment dat hij de krakende grendel tcrugschuift en snel naar binnen wil glippen, dringen luide voetstappen en mannenstemmen tot hem door. De Noorman bedenkt zich geen seconde. Zo snel hij kan schiet hij weg in de diepe, aarde donkere stookplaats. Nog maar nauwelijks is hij weggedoken, als drie krijgers de bovenverdieping bereikt heb ben. „Hij moet hier zijn", gromt een van hen. Jk zag hem duidelijk beneden de deur naar de trap ingaan". „Dus toch", flitst het door Eric's brein. „Zal Morcar toch de gesp gevonden hebben cn me daax-om laten achtervolgen?" Met een onbe haaglijk gevoel drukt hij zich nog dichter te gen de vuile wand. Eensklaps slaakt één der Saksers een ver baasde kreet. „Daarkijk dal". Zijn vinger wijst naar de deur. „De grendel is er af De kerel móet al binnen zijn. Zonder zich te bedenken schiet het drietal op de deur toe. „Die is er bij", gromt één van hen kwaadaar dig. Haastig vliegen Eric's speurende blikken langs de omgeving; er is geen veilige terug tocht meer mogelijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 6