Olieprijzen en orYdermijning van demokratie Geen vlees naar Rusland 5 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER aaissaf.-...-..1...' t. DJEBEL ARUDASYRIË. Een Nederlandse expeditie van wetenschapsmen sen van de. universiteit van Leiden heeft dezer dagen aan de bovenloop van de Eufraat in Noord-Syrië een aantal kleitabletten ontdekt, behorend tot de vroegste thans bekende inscripties. Zo'n kleitablet heeft zegelindrukken aan voor- en achterzijde, dit tablet is aan de voorzijde (foto) voorzien van ge taltekens. Daarnaast een tekening van de zegelindrukken van het tablet. ring van De jonkvrouw van Avig- Peter Knegjens die met zijn drie an- non. Prinses Kristina werkt nu als dere lotgenoten moet raden wie van au pair-meisje bij een gezin in Pa- de drie de echte vliegtuigkaartjes- rijs, terwijl haar geliefde Francois verkoopster respekitevelijk bierbrou- zich in Avignonbzirg bevindt. Er wer is. Daarna volgt MASH. Hei gebeuren in deze aflevering rare on- huwelijk tussen korporaal Walker verwachte dingen. Na het journaal en een Koreaans meisje geeft de no- volgt de slotaflevering van De El- dige problemen als Walker naar huis lendigen. De hoofdpersoon, Jean terug moet keren. Graag wil hij zijn Valjean, blijkt ondanks zijn slechte vrouw mee nemen naar Amerika en reputatie toch een man van goede ook hun kind. Het blijkt, dat er wil te zijn. In een Frans plaatsje be- eerst een nieuw huwelijk gesloten gint hij onder een valse naam een moet worden. Vanaf tien uur klinkt zeer lucratieve zaak. Hij wordt er er jazzmuziek op de buis maar zelfs burgemeester. Met De Ellendi- daaraan vooraf gaat nog een uitzen- gen wordt het kwart voor tien, tijd ding van AVRO's Sportpanorama. voor veertig minuten aktualiteiten Voor een belangrijk deel wordt deze in Hier en Nu. Een tien minuten du- gevuld met het eerste deel van een rend liedjesprogramma met de film die acht beroemde regisseurs Schiedamse groep de Continental maakten van de Olympische Spelen Singers besluit de NCRV-avond op in 1972 in München. deze zender. De Italianen zijn door hun rege ring onaangenaam verrast: een hef fing op autobezit, enkele belastingen omhoog (vooral de b.t.w. op een reeks artikelen die ten dele gere kend kunnen worden tot de eerste levensbehoeften) en een barre ver hoging van de benzineprijs. Ten minste, een verrassing was het op zijn hoogst dat eindelijk een kabinet ook de besluiten nam die nodig wa ren om een tierende inflatie van bo ven de twintig procent een beetje te keren. Tenslotte hadden voorgaande regeringen nimmer aangedurfd iets te doen dat inderdaad effekt kon sorteren. Tekenend is overigens wel dat de besluiten pas openbaar zijn gemaakt op de dag na 't bezoek van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Kissinger. Die kwam eigenlijk alleen om over de Moskouse top een paar diskrete opmerkingen te maken, maar toen hij op een perskonferentie zei dat de V.S. altijd graag de Italianen bij staan als ze in narigheid zitten, rees het vermoeden dat zijn kollega Mor- ro de eigen ekonomische problemen van meer belang had gevonden om te bespreken. En het ligt voor de hand dat hij aanklopte voor een for se lening. Want zelfs met peperdure benzine is Italië niet uit de nesten, al helpt het wel natuurlijk: de oor zaak van de grootste misère is de verhoging van de olieprijzen. Om die te betalen zou de export met die stijging gelijke tred gehouden moe ten hebben, maar dat kon op zo kor te tijd natuurlijk niet lukken. Resul taat: een tekort van tegen de dertig miljard gulden per maand. Andere landen hebben ook een strop, maar als ze een beetje in kas hadden om de moeilijkste tijd door te komen dan konden ze verwachten het ver der wellicht te redden. Italië echter STRAATSBURG, 9-7. De Europe se Gemeenschap, die een overschot van ca. 110.000 ton rundvlees heeft, zal waarschijnlijk geen vlees verko pen aan de Sow jet-Unie. Het lijkt meer voor de hand te liggen dat Rusland vlees in de Verenigde Sta ten zal kopen, aldus heeft ir. Lardi- nois, in de Europese Commissie be last met landbouwvraagstukken, dinsdag in het Europese parlement te kennen gegeven. Vlissingen doorvoerhaven van 50.000 auto's VLISSINGEN, 10-7. De haven van Vlissingen heeft dinsdagmiddag het eerste rechtstreekse autotransport schip uit Japan met duizend Toyo ta's aan de kade in de Vlissingse Sloehaven ontvangen. Van Vlissingen uit zal de export van deze auto's naar Engeland voort aan plaats hebben. De auto's worden in Vlissingen overgeladen op sche pen van de Thanet Shipping Line, die een dagelijkse dienst onderhoudt tussen Vlissingen en Ramsgate. De directeur van de haven van Vlissingen, de heer C. Oreel, heeft nog meer autokontrakten afgesloten. De haven krijgt alle uitvoerauto's van West-Europa naar Australië te verwerken. Deze ontwikkeling zal ertoe leiden dat Vlissingen per jaar 50.000 auto's zal doorvoeren naar verscheidene landen. Door deze grote uitbreiding van de activiteiten is het havenschap Vlis singen, waarvan de terreinen zijn, genoodzaakt, de kadecapaciteit uit te breiden. Nog dit jaar zal de nieuwe kade in de Sloehaven in gebruik worden genomen. Ook het havenper soneel zal fors worden uitgebreid. ROME. Het is warm in de Italiaanse hoofdstad. Daarom heeft deze boek verkoper langs de straat er maar zijn overhemd bij uitgetrokken. En als er dan nog geen klanten komen óók, is er best even tijd om een uil tje te knappen. zat al krap bij kas en zwaar in de schuld. En lenen wil zeker niemand tenzij er eerst eens getoond wordt dat de Italianen zelf iets doen om hun problemen op te lossen. Wat de politieke konsekwenties zullen zijn moet ieder maar raden. De huidige regering maakt zich door de maatregelen - hoe nodig ze ook zijn - niet populairder en de oppo sitie kan er zijde bij spinnen. In Italië betekent dit doorgaans dat zo veel mogelijk partijen in de opposi tie willen en de christen-demokra- ten alleen voor de volkswoede op draaien - wat niet altijd lukt. Maar dat de konsekwent in de oppositie verkerende kommunisten er beier van worden lijkt buiten kijf. Plus misschien de neo-fascistisehe groe peringen, van de weeromstuit - ten slotte kon Mussolini goed orde hou den. Ook in Japan Deze gevolgen van de oliekrisis blijven overigens niet beperkt tot Italië. Japan is in wezen nog ernsti ger getroffen: ook daar hollende in flatie en aangezien het een grotere industriestaat is, is de maandelijkse olierekening geduchter dan de Ita liaanse. Verschil is slechts dat de Japanse kassen een beetje sterker zijn en het export-elan van de in dustrie wat groter. Maar premier Tanaka heeft ongetwijfeld gezag verloren. Dat hij bij de verkiezingen van de helft van de „eerste kamer" het verlies nogal binnen de perken heeft weten te houden is minder zijn prestatie dan wel de fout van de niet-kommunistische oppositie die te verdeeld is onderling om ook maar in de verste verte gezien te kunnen worden als een alternatief voor Ta- naka's liberaal- demokratische par tij die nu al een kwart eeuw aan de macht is gébleven. Bedenkelijke politieke aspekten ook daar. De regering heeft een aan- tal wetten aangekondigd die beogen oud-Japanse deugden meer te sti muleren zoals patriotisme en vooral gehoorzaamheid aan de boven je ge stelden - dingen waarover met na me de jeugd veelal tot afgrijzen van ouderen wat makkelijk denkt vaak. Het wezenlijke doel van de wetten is echter negatief: beletten dat de pers te heftig uitpakt, demonstraties bemoeilijken en dergelijke meer. Kortom: de regeringspartij laat het niet aan de bestaande ultra-rechtse groepen in de oppositie over oyi zij de te spinnen bij de slechtere toe stand maar ze begint zelf iets in de oude richting die indertijd zo logisch maakte dat Japan bondgenoot werd van Italië en Duitsland. Net als in Italië zou in Japan nu juist een niet verdeelde maar krach tige eensgezinde oppositie beter in staat zijn de aantasting van de de mokratie tegen te gaan. Maar die is er niet - als het .ekonomisch een beetje tegenzit schijnt vaak de de mokratische waakzaamheid te ver slappen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De sektie ziekenhuizen van de Nationale Ziekenhuis Raad heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een zieken huis. Er zijn drie prijzen: van f 10.000, f 7.500 en f 5.000. Alle deel nemers krijgen een tegemoetkoming in de kosten van f 500. ROTTERDAM. Het motortank schip „Arenaria" heeft in de Per soonshaven in Rotterdam drie schepen geramd, die daar aan een steiger lagen afgemeerd. Het schip, dat ongeladen in de richting van de Brienenoordbrug voer, raakte door nog onbekende oorzaak stuurloos. AMSTELVEEN. Koninklijke Lucht vaart Maatschappij N.V. zal met alle middelen streven naar een zo spoe dig mogeïyke terugkeer tot een ren dabele exploitatie. Het ziet ernaar uit dat dit doel, ondanks alle maat regelen die gericht zijn op verhoging van inkomsten en beperking van kosten, niet binnen een jaar verwe zenlijkt kan worden, aldus de direc tie in het jaarverslag. DEN HAAG. Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie voor werk- nemersgezinnen, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maan delijks samenstelt op basis 1969 is 100, steeg van 140,9 midden mei naar 141,4 midden juni. Dit komt neer op een stijging van ruim 0,3 procent. NIJMEGEN. Meer dan 3000 schoolkinderen in Nijmegen slikken dagelijks in de klas een fluorideta bletje in de strijd tegen het tandbe derf. In Zwitserland, waar de fluo ridering van drinkwater is afge stemd, heeft liet toedienen van deze labletjes geleid tot een mindering van tandbederf (caries) van 47 pro cent. AMSTERDAM. Woensdagochtend namen in het hertenkamp van het Amstredamse bos vijf wisenten hun nieuwe buitenverblijf in gebruik: 1 stier en vier koeien. Ze zijn eigen dom van Artis. De wisenten vormen het bijna klassiek geworden voorbeeld van een diersoort die op het laatste nip pertje voor uitsterven is behoed. ZANDVOORT. De Stichting Mon diaal Alternatief in Zandvoort heeft sekretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties gevraagd stap pen te nemen om het vangen van trekvogels vooral in Noord-Italië te gen te gaan. DEN HAAG. Op advies van Staatsbosbeheer 2al Rijkswaterstaat binnenkort beginnen met het om kappen van een aantal populieren langs rijksweg 12 tussen Veenendaal en Ede. De bomen zijn zo sterk door ziektes aangetast dat het gevaar be staat dat zij bij zware wind dwars over de weg vallen. Staatsbosbe heer is al bezig een nieuwe beplan ting voor het getroffen wegvak te ontwerpen. APELDOORN. Bij een verkeers ongeluk op een kruising in Nieuw- Milligen bij Apeldoorn zijn twee mensen om het leven gekomen en vier gewond geraakt, waarvan twee ernstig. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van een personenauto geen voorrang gaf aan een vracht wagen. DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn woensdagoch tend van Soesterberg voor hun jaar lijkse zomervakantie naar Porto Er- cole vertrokken. Stijging van het vleesgebruik DEN HAAG, 10-7. Wat velen niet verwacht hadden is dat het verbruik van vlees in Nederland in het eerste kwartaal van dit jaar wat groter is geweest dan vorig jaar. Het totale verbruik is door het Produktschap voor Vee,en Vlees b'ecijferd op 188.450 ton, vergeleken met 178.875 ton in het eerste kwartaal vorig jaar op basis van vlees met been. Besparing Nederlandse defensie 1,5 miljard DEN HAAG, 10-7. De Nederlandse defensie-uitgaven zullen tussen 1974 en 1978 een besparing opleveren van 1510 miljoen gulden, ongeacht of de vorig jaar in Wenen begonnen onderhandelingen tussen Oost en West over wederzijdse en evenwich tige vermindering van de grond strijdkrachten in Centraal-Europa (MBFR-onderhandelingen) op korte termijn zullen slagen, aldus minister Vredeling (defensie). „Natuurkunde is overal" HILVERSUM, 10-7, Teleac start in september een nieuwe tv-cursus onder de titel „Natuurkunde is over al". De serie van 13 uitzendingen gaat in op de achtergronden van veel zaken die men in het dagelijks leven tegenkomt. Aan de orde komen vra gen als: is bliksem gevaarlijk? Kan de energiecrisis worden opgelost? Is radio-aktiviteit gevaarlijk? Hoe werkt radar-snelheidscontrole? etc. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 12 JULI NED. I: Tussen zeven en acht uur fungeert de KRO als huisbioscoop met de Cineac. In deze Cineac, ge presenteerd door Krokus, tekenfilms van Porky Pig en Peter Potamus, een nieuwe aflevering van de vro lijke serie Moeilijkheden met klas 2b en een filmpje over stuntvliegers. Na het journaal volgen De Wrekers. De Wrekers worden ingezet nadat zich een reeks merkwaardige voor vallen hebben voorgedaan. Een grootindustrieel wordt op onver klaarbare wijze wakker in een vol komen verlaten stadion. In het zie kenhuis, waar hij xoat aan het bijko men is, krijgt hij te maken met twee geestelijk onvolwaardige mensen en dan is er ook nog sprake van een merkwaardige atleet. Nadat de wre kers alle raadselen hebben opgelost wordt overgeschakeld naar de KRO- rudiostudio in Hilversum voor een rechtstreekse uitzending van de ak- t ualiteitenru briek Brandpunt. Als Brandpunt door zijn vijftig minuten heen is, volgen nieuwe merkwaar dige, soms ongelofwaardige verhalen in Waar gebeurd. Voordal het laatste nieuws wordt uitgezonden wordt nog de vierde trekking be kend gemaakt van de algemene lo terij Nederland. NED. II: De vooravond heeft de TROS, die het tweede net vanavond verzorgt gereserveerd voor afleve ring acht van De Waltons. De gast vrije Waltons begrijpen er niets van dat zij maar geen kontakt krijgen met een nabij wonende familie. Die familie houdt zich geheel afzijdig van het dorpsleven. Wat de Waltons niet kunnen weten is dat die familie joods is en gevlucht voor het Hit- Ierregime. Een kleine twee uur duurt de uit 1951 daterende speel film Captain Horatio Homblower, die na het journaal komt. Het ver haal speelt zich af in 1807, het jaar dat de legers van Napoleon opruk ten om Europa te veroveren. Kapi tein Hornblower heeft het bevel over de Lydia, een schip van de Britse vloot. Tijdens een tocht wordt hij verliefd op een Engelse lady die zich bij hem aan boord bevindt. De dame is echter reeds verloofd. Als hij terugkeert in Engeland is zijn eigfii vrouw gestorven. Hierna volgt de perste van een tweetal sportuit- zendingen over de aanval op het we- reldunrrekord hardrijden op de fiets achter de motoren door de coureur Cees Stam. Tussen het eer ste en het tweede deel van deze uit zendingen die beide vanavond wor den uitgezonden is een programma van 20 minuten met de zangeres. Ann Burton. Om vijf voor elf dan begint voor het IKOR de televisie avond. In de haar beschikbare tijd zendt het IKOR onder de titel „Ver driet" een dokumentaire uit over vijf mensen die door de dood be roofd zijn van de medemensen op wie zij zeer gesteld waren. VRIJDAG 12 JULI NED. I: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Cineac; 20.00 Journaal; 20.20 De wrekers; 21.10 Brandpunt; 22.00 Waar gebeurd; 22.25 Algemene loterij Nederland; 22.30 Journaal. NED. II: 18.25 Tour de France; IS.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws19.05 De Waltons; 20.00 Journaal; 20.20 Captain Horatio HorrJblower: 22.15 TROS Sport Ex tra; 22.25 Ann Burton; 22.45 TROS Sport Extra; 22.55 Verdriet; 23.35 Journaal. ZATERDAG 13 JULI NED. 1: Om vier, uur komt de NCRV op het scherm met een sprookjesfilm voor de jeugd, Prin ses Barbara. Het verhaal gaat over een land dat bewoond wordt door heksen, tovenaars, prinsen en prinsessen en vogels die kunnen spreken. Na een onderbreking van enkele uren verschijnt de NCRV om zeven uur ten tweede male op de buis. Allereerst met een afleve- 74 Maar 's middags, na het eten thuis, verkleedt hij zich, Tegen zijn moeder zegt hij. „Ik denk, dat ik vanavond niet thuis zal zijn met het eten, mam. Enfin, je ziet me wel verschijnen. De mogelijkheid bestaat dat het laat wordt, dus maak je om mij maar niet ongerust." Ze kent haar zoon. Gelukkig is hij de inzinking weer te boven. Knik kend vraagt ze: „Je gaat zeker naar ginds? Naar Brasemsveld?" „Ja. Ik heb nog wat goed te ma ken daar." Ze is gerust. Gert is een doorzet ter. Als hij zijn zinnen op dat aar dige kind heeft gezet, krijgt hij dat vanavond wel voor elkaar. Ze zegt enkel nog: „Rijd kalm aan/ jongen, en doe voorzichtig. Er zit sneeuw in de lucht." Hij lacht even en kust zijn moe der. „Ik heb geen haast, mam. Ik heb immers alle tijd?" Om half vier is hij voor de woning van mevrouw SchoIIenberg aan het Noordeinde in Brasemsveld. De vrouw kijkt verrast en blij op, als ze de jongeman op de stoep 2iet staan. Gelijk maakt ze een uitnodi gend gebaar. Hem stevig de hand drukkend, zegt ze: „Fijn, jongen, dat je weer in zoverre opgeknapt bent. Kom verder. Binnen is het lekker warm. Dank zij jouw verwarmings ketel," voegt ze er met een knip oogje aan toe. Hij drinkt thee en rookt een siga ret. Veel om wegen maakt hij niet, dus vraagt hij, waar Rienie in Lei den werkt. „Ik wil haar afhalen, want ik moet met haar praten. Dat zult u kunnen begrijpen." De vrouw snapt het. Ze noemt de naam van het kantoor, waar Rienic werkzaam is. En de naam van de straat. ,.Het is aan de Lange Mare. Weet je die?" De man haalt de schouders op. „Ik vind hem wel. mevrouw. Dank u wel Hopelijk komen we samen terug. Ik eh. ze is ccn deel van mijn leven geworden. Ze is mijn leven.." Dat zegt hij een uur later, als hij in Leiden met haar naast zich in zijn wagen door dc stad rijdt. Rienic Schollenberg koek geschrok ken,toen NED. 11: De spits op deze zender wordt afgebeten door een aflevering van De schone heks. Ook voor de klok van acht uur een IJslandse do kumentaire over het Vuureiland, dat januari vorig jaar werd opgeschrikt door een natuurramp, 550 mensen werden dakloos. Het spelletje Wie van- de drie, staat als eerste na het journaal genoteerd. In het panel zit opnieuw de voormalige kwis-master ze hem enige minuten eerder zag staan, wachtend naast zijn wagen. Het wachtverbod negerend. Er zijn belangrijker dingen in het leven dan een wachtverbod. Gert 'loopt op haar toe en grijpt het meisje bij de arm. „Stap in", be veelt hij. „Ik moet met je praten." Ze wil zich losrukken. „O ja? En die ander? Wat heeft het voor zin? Ik.." „Er is geen ander", valt hij haar ongeduldig in de rede, „dat heb ik je geschreven. Je hebt glad verkeer de gevolgtrekkingen gemaakt." Er komt meer personeel naar bui ten, kolega's met wie ze samenwerkt Een paar kijken nieuwsgierig. Ener zijds wil ze onder geen beding een schandaal op straat onder hel oog van de kantoormensen. Anderzijds is ze op de een of andere manier trots op het feit, dat een knappe man haar ophaalt in een dure Mercedes. Dus stapt ze zonder meer in en rijdt met Gert weg, nagestaard door enkele vrouwelijke kollega's: „Nou. nou, die heeft het goed voor elkaar. knappe jongen en een slee. Halverwege Brasemsveld zet hij de wagen aan de kant van de weg en begint te praten. Vertelt precies, wat er die bewuste zaterdag is voor gevallen. Eerst in zijn kantoor tij dens het onderhoud met de beide dochters van zijn overleden baas; daarna zijn b'ezoek aan Lydia Mat- sters, nicht van de baas. de barones, die in scheiding ligt Zet zo nauw keurig mogelijk uiteen, wat het ge sprek tussen hem en Lydia inhield cn komt dus ook op het punt, waar in zij hem voor vierhonderdduizend gulden aandelen aanbiedt, als hij met haar wil trouwen. „Jouw vlucht die avond, Rienic. was een dwaas heid. Ik dacht, dat je me kende. Jc had kunnen weten, dat ik niet te koop ben. Voor geen vier ton en voor geen miljoen. Lydia betekent niets voor me. maar dan ook abso luut niets. Jij bent het en jij blijft het. Ik heb ontslag genomen als di recteur. maar als jij met me wilt trouwen, trek ik dit ontslag in. Zo willen me graag houden. Dat heeft ZATERDAG 13 JULI NED. I: 16.02 Sprookje prinses Barbara; 19.05 De jonkvrouw van Avignon; 20.21 De ellendigen; 22.15 Hier en Nu; 22.55 The continental singers. NED. II: 19.05 De schone heks 19.30 Vuureiland; 20.21 Wie van de drie?; 20.45 MASH21.10 AVRO's Sportpanorama; 22.00 Jazzconcert. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK mevrouw Van der Velde - een dei- dochters van mijn baas - me giste ren nog gezegd. En eigenlijk wil ik ook niet daar weg, begrijp je? Ik ben er al zoveel jaren. Dat neemt niet weg, dat een directeursbaantje zwaar is, dat weet ik nu ook. Daar om. alleen zal ik het niet aan kun nen. Ik moet 's avonds een lieve vrouw hebben, die me opwacht, me vertroetelt en me tot steun is. In al les. Die me de nodige ontspanning kan geven. En die te zijner tijd de moeder wil zijn van mijn kinderen, snap je? Jij bent die vrouw. Mijn lot ligt in jouw handen. Een huis is> me al beloofd. Als ik haren op sna ren zet, is dit een kwestie van drie maanden. Dan kunnen we van 't voorjaar trouwen. En tot die tijd., als we de weekeinden samen heb ben, hier of in Velp, kunnen we concrete plannen maken voor onze toekomst. Jij en ik. je mag me niet in dc steek laten, lieveling, ik kan niet meer buiten je Ze voelt een weldadig gevoel in zich groeien. Gelijkertijd weet zc: ik ben verloren. Ik had voet bij stuk willen houden cn hem uit mijn leven bannen, zodat hij dc weg vrij heeft voor die Lydia maar ik kan het immers niet? Al die nare dagen, die ik achter de rug heb Ze slaakt een diepe zucht. Lang zaam trekt hij het meisje naar zich toe. Hun blikken ontmoeten elkaar. Hij ziet een traan in haar ogen. Dan kust hij het meisje, beheerst. Op dit ogenblik slaat ze haar ar men om zijn hals en beantwoordt zijn kus. „Gert zegt ze snikkend ...Gert. mijn lieve jongen Geruime tijd zitten ze zo met hun armen om elkaar, dicht aaneen Woorden zijn er n el meer nodig. Zr hebben elkander hervonden. Vooi altijd. Dan start hij zijn wagen cn trekt op. Voorzichtig zich 'nvocgend. wan' het is spitsuur cn er is hier veel ver keer. Maar beider gezichten zijn blij. Onbezorgd turen ze voor zich uit op de grote weg. De toekomst tegemoet EIND E i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5