Defensiebeleid gericht op wapenbeheersing en -beperking „Sleep-in" „Knorresteijn weer volop in bedrijf voor trekkende jongeren AUTOVERHUUR DE ZIERIKZEESCHE COURANT in du nummer: Ontstemming bestuur „De Koppeling1'' Overstromingen in noorden India Consul dood aangetroffen I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 juli 1974 130ste jaargang Nr. 21517 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. ,Om de veiligheid van het bestaan" DEN HAAG, 8-7. De Nederlandse defensienota is dan toeli nog begin juli gereed gekomen. Nooit eerder in de geschiedenis van de krijgsmacht is een beleidsnota met zoveel spanning tegemoet gezien. In de nieuwe, bijna 200 pagina's tellende nota, getiteld „Om de veiligheid van het bestaan", wordt het defensiebeleid voor de jaren 1974-1983 uitge stippeld, een beleid dat gericht is op de wapenbeheersing en -beperking. De defensieleiding stelt evenwel, dat in de nota niet alles kon worden verwezenlijkt wat n tal van relevante politieke basisstukken werd uitge sproken. Er zal dan ook moeten worden voortgewerkt aan verdere veran deringen of aan een nadere verfijning in het beleid. enHet hoofdkenmerk van de thans gepresenteerde defensienota is de verschuiving van wat genoemd wordt kwantiteit voor kwaliteit. De totale omvang van de krijgsmacht zal worden ingekrompen ter wille van enerzijds materieelverbetering en anderzijds verhoging van de ge vechtskracht. De defensieleiding stelt in deze nota, dat het dringend nood zakelijk is in de afgelopen jaren ont stane materieelachterstand in te lo pen, waar tegenover wel is besloten tot personeelsinkrimping. Teneinde deze materieelachter stand in te halen zijn de totale in vesteringen verruimd. Projecten die in de naaste toekomst zullen worden uitgevoerd zijn vervanging van de Starfighter, een nieuw vlootplan, luchtverdediging vt>or de landmacht en een nieuw voertuigenpark voor de landmacht. Overlevenden busongeluk terug uit Finland SCHIPHOL, 8-7. Vier passagiers van de vorige week vrijdag in Mid den-Finland verongelukte Neder landse touringcar zijn maandagoch tend na hun dramatische vakantie reis door Skandinavië op Schiphol teruggekeerd. Twee van hen, het oudere echt paar Ph. van den Plurk uit Hilver sum, dat vreugdevol werd begroet door een zoon (NCRV-regisseur Jaap van den Hurk) en een kleinzoon, zei bij aankomst: „Wij hebben alleen maar reden tot dankbaarheid, wij mankeerden geen van beiden wat, maat toch zijn we diep verslagen". De beide anderen keerden echter onder triestere omstandigheden te rug. De 50-jarige LTS-leraar W. van Loon uit Haarlem verloor bij het busongeluk zijn 49-jarige vrouw Elisabeth en de 44-jarige mej. Blie- kendaal, kantoorbediende in Rotter dam, vond na het ongeluk haar broer, de 58-jarige lasser H. Blie- kendaal uit Rotterdam, dood in de zwaar gehavende bus terug. Stafbespreking in de huiskamer: van r. naar l.: Berend Boesenkool uit Co- lijnsplaat (vrijwilliger), Jan Boelo Niemeijer, Amsterdam (projektlei- der), en de vrijwilligsters Nel Vliet- land uit Vlaardingen en Ria van den Bosse uit Ritthem. Uitgaven De Nederlandse defensieuitgaven zullen dit jaar 6,24 miljard gulden bedragen en daarna geleidelijk op lopen tot 6,59 miljard in 1978. Voor de periode 1974-'78 is in totaal ruim 32 miljard uitgetrokken en voor de jaren 1979-'83 meer dan 35 miljard. Dit jaar is voor exploitatie en inves teringen uitgetrokken 5,668 miljard (4,4 miljard exploitatie en 1,2 miljard investeringen) voor 1975 is dat 5,71 miljard en voor 1978 5,89 miljard (4,2 miljard exploitatie en 1,6 miljard investeringen). Het aantal dienstplichtigen bij de fensie zal dalen van iets meer dan 57.000 in 1972 tot ruim 40.000 in 1983, aldus de defensienota. Bij de marine gaat het aantal dienstplichtigen naar beneden van 3679 naar 1382, bij de landmacht van 46.000 naar 35.500 en bij de lucht macht van 6716 naar 3548. Het aan tal burgers bij defensie zal in de komende jaren dalen van bijna 30.000 tot ruim 27.500 en dat van de beroepsmilitairen van bijna 60.000 naar ruim 54.000. De herstructurering van de land macht houdt een vermindereing in van de organieke vredesfuncties met 10.000 man. De belangrijkste wijzi gingen in de landmachtopbouw is wel, dat de huidige vijfde infanterie divisie wordt opgeheven en dat drie moderne, volledig gemechaniseerde en snel inzetbare brigades zullen worden gecreëerd. Het legerkorps zal in de nieuwe opzet onder meer bestaan uit zes pantserinfanteriebrigades, drie pant serbrigades en een infanteriebrigade. Voorts zal luchtdoelgeschut voor de gemechaniseerde brigades worden aangeschaft. ZIERIKZEE. Vandaag - dinsdag - beleeft Zierikzee de tweede toeristendag van dit seizoen. Het bekende orgel van de familie Rossen levert een muzikale bijdrage aan de gezellige drukte in de stad, die zich voornamelijk concen treert in de omgeving van de kunst- en antiekmarkt bij de Vismarkt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Unieke jongeren-trefpunt te Renesse (Van onze verslaggever) RENESSE, 8-7. Voor het tierde achtereenvolgende sei zoen staan deze zomer de deuren van de „sleep-in", be kend onder de wellicht inspirerende naam „Knorre steijn", aan de Kampweg te Renesse, weer gastvrij zo ver open als maar mogelijk is, om jongeren uit hinnen- en buitenland een unieke mogelijkheid te biéden in de vorm van „logies en ontbijt" in het veelbezochte re creatiegebied van de Schouwse duinstreek. Het eerste jaar - de start - was de belangstelling van de jongere vakantie gangers voor „Knorresteijn" behoorlijk tot goed, het tweede jaar was „bijna te gek", en dit jaar begint juist in deze week de aanloop weer flink op dreef te komen, na een vrij matige beginperiode gedurende de afgelopen drie weken. En deze gang van zaken betekent dat ook dit jaar opnieuw wordt aange toond dat de oude boerderij aan de Kampweg, vlakbij duin en zee, een on misbare voorziening vormt binnen het zogeheten „sociaal toerisme", en dat uiteraard wel heel in het bijzonder voor de jongeren, die in „Knorresteijn" immers een vrijwel ongekende mogelijkheid vinden om buiten de soms wel al te hevige commerciële sfeer en in eigen stijl vakantie te kunnen houden. Haarknippen in de openlucht (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) In eigen sfeer wil bepaald nog niet zeggen „zonder regels of leiding". In tegendeel: de „sleep-in" functioneert zoals het „behoort", en dat wil on der meer zeggen: gegarandeert zon der alcohol en zonder drugs. „Jonge ren die willen „roken" verdwijnen van het terrein", zegt projektleider Jan Boelo Niemeijer, student te Am sterdam, die met Jan Bouwman - student sociale academie in de hoofdstad - en een zestal vrijwilli gers de staf vormt van „Knorre steijn". Bij de „staf" behoren bete kent: bezig zijn van de vroege mor gen tot de (late) avond om het dage lijkse programma - van ontbijt tot en met de nachtelijke controles - op een verantwoorde wijze te kunnen afwerken. De bedoeling van de „sleep-in" is in de eerste plaats het „opvangen" van jeugdige trekkers. In de oude boerderij zijn slaapvertrekken in gericht, er zijn waslokalen en dou ches en er is een grote gemeen schapsruimte. Het hoge gras op het erf nabij de grote schuur gaat nog deze week „plat" voor de aanleg van een voetbalveldje. Er is een moge lijkheid om te volleyballen en kam peerders kunnen er op een prachtig gelegen, door hoog opgaand groen omzoonde wei, een eigen (tent(je) op slaan. Gezamenlijke aanpak Projektleiders en vrijwillige staf medewerkers zijn vol lof over de medewerking van de jeugdige kam peerders in en om de oude boerderij, die met groot enthousiasme en fan tasie werd ingericht als een aantrek kelijk oord voor jongeren. „Het grote verschil met een „sleep-in" bijvoor beeld in Amsterdam is wel dat „Knorresteijn" bepaald geen „op vangcentrum" is zoals in de hoofd- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het leven kent slechts één muziek, maar met duizend va riaties. Hebbel stad", zegt de heer Niemeijer. „En dat het hier geen opvangcentrum is blijkt weer elke dag opnieuw uit het gezamenlijk aanpakken van allerlei zaken, zoals schoonmaken, afwassen en het gezamenlijk beoefenen van sport en ontspanning. Dat gebeurt niet in een Amsterdamse „sleep-in"; toch zijn hier soms meer dan hon derd jongeren". Projektleider Niemeyer is niet al leen te spreken over de bezoekers van „Knorresteijn": bijzonder posi tief laat hij zich ook uit over de me dewerking van het gemeentebestuur (subsidie), zeer vele gemeentenaren, sympathisanten en niet te vergeten het bestuur. De heer Niemeyer noemt in dit verband de naam van bestuurssecretaris ds. J. de Wit: „die levert een briljant stuk werk voor ons". En wat het gemeentebestuur betreft zegt het staflid „we hebben maar te kikken en het wordt voor ons geregeld, of het nu gaat om het schoonmaken van een put of om toe stemming om een kampvuur te hou den". En het staflid wijst op een nieuwe aanwinst op het terrein: een toiletwagen, geplaatst door de ge meente. Onmisbaar Bestuurslid ds. De Wit bevestigt dat „Knorresteijn" functioneert zoals het behoort. Hij vindt een bijzonder belangrijke kant van de zaak, dat de „sleep-in" te Renesse heeft aange toond. dat een eigen voorziening voor de kamperende jongeren in dit gebied bepaald onmisbaar is. En het doet bij deze ongetwijfeld nog lang niet voltooide opsomming van de po sitieve kanten van „Knorresteijn" helaas wat verdrietig aan, dat het onontkoombaar lijkt dat dit tref punt voor de jeugd in de toekomst zal moeten verdwijnen. Over de oude boerderij werd namelijk slechts tij delijk de beschikking gekregen: in- klusief 1974 kan het voor Zeeland unieke centrum nog slechts twee jaar worden gebruikt. De grond behoort in eigendom toe aan de Stichting Renesse. De Stich ting wil voor het betreffende gebied een eigen vorm van exploitatie zien te vinden, hoewel het daarbij niet uitgesloten is dat in de plannen een plaats zal worden ingeruimd voor kamperende jeugd. Een andere mo gelijkheid zou kunnen zijn dat het nabijgelegen CJV-kamp overgaat tot een uitbreiding van de aktiviteiten. Dit zyn echter nog slechts zeer va ge „gedachten" die overigens toch reeds kunnen worden gesignaleerd b(j de betrokkenen. In elk geval kon met de afgelopen driejarige succes- periode van de „sleep-in" te Renesse in ruime kring de aandacht worden gevestigd op het kampeerprobleem voor jongeren. En het lijkt van groot belang dat by het „wakker houden" van de gedachten over dit probleem zoveel sympathieke en positieve ge luiden kunnen worden genoteerd: een eerste punt om in de toekomst opnieuw een „Knorresteijn" van de grond te krijgen en In stand te hou den. Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; matige, aan de kust af en toe nog krachtige wind uit west tot noordwest; minnimumtem- peraturen ongeveer 13 graden, maxi ma morgen circa 21 graden, aan zee iets lager. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarde. ZON- EN MAANSTANDEN 10 juli. Zon op 4.32, onder 20.58 Maan op 22.52, onder 11.01 11 juli. Zon op 4.33, onder 20.57 Maan op 23.10, onder 12.09 Laatste kwartier: 12 juli (16.28) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 10 juli 6.41 18.47 0.05 12.20 11 juli 7.14 19.23 0.45 13.03 Doodtij: 14 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdagmorgen vielen er nog enkele buien in het oosten en zuid oosten van het land, de luchtdruk boven de Britse eilanden was toen al weer aan het stijgen. Er ontwikkelt zich daar opnieuw een rug van hoge luchtdruk, die woensdag bij ons voor in het algemeen droog en vrij zon nig weer zal zorgen. Doordat de wind van zee blijft waaien, zal het niet erg warm worden. Maandag bleef het bij ons droog, de temperatuur liep op tot ongeveer 22 graden. In wat zuidelijker streken was het weer erg warm, in Frankrijk en Italië plaatselijk 30 graden, in Spanje hier en daar zelfs 37 graden. NIEUW DELHI, 9-7. Volgens het persbureau van India zijn duizenden mensen dakloos geworden door over stromingen in het noorden en noord oosten van India. Grote gebieden met te velde staande gewassen zijn on dergelopen. De overstromingen zijn veroorzaakt doordat de rivier de Brahmapoetra en haar zijrivieren buiten hun oevers traden. HERMOSILLO (Mexico), 9-7. De op 22 maart verdwenen Amerikaanse consul in Hermosillo (Mexico), is in deze zelfde stad dood aangetroffen, zo is maandag van officiële zijde be kendgemaakt. Onder welke omstandigheden John L. Paterson aan zijn einde gekomen is, is vooralsnog niet bekend. Advertentie nieuwe Opel Kadetl Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1