RAAD VOLKSGEZONDHEID ZEELAND KIEST VOOR ZIEKENHUIZEN IN DRIE DELEN VAN DE PROVINCIE NIEUWE REDDINGSPOST STRANDJE TE 0UWERKERK OFFICIEEL GEOPEND Zeventien doden in verkeer Israël waarschuwt AUTOVERHUUR DE ZIERIKZEESCHE COURANT Archeologische vondst Vrachtauto in kanaal gestort Broodprijs verhoogd 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 juli 1974 130ste jaargang Nr. 21516 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m dit nummer: Politie had het druk in Westhoek MIDDELBURG, 6-7. - De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland heeft het proefplau voor ziekenhuisvoorzieningen Zeeland vastgesteld. Op de voorgrond staat de kwaliteit van de zorg voor de patiënt. UTRECHT, 6-7. Bij opgravingen in Utrecht binnenstad is men gestuit op de nog vrij gave resten van twee schepen die volgens stadsarcheoloog drs. T. J. Hoekstra gedateerd kunnen worden op rond 1000 na Chr. De scheepsresten kwamen aan het licht toen drs. Hoekstra min of meer uit routine de spade ter hand nam op een braakliggend terrein bij het hoofdbureau van politie: een aantal min of meer bouwvallige woonhui zen en een bakkerij moest daar wij ken voor een nieuw kantoor van de Nederlandse Bank. Zich reppend voor de gulzige kaken van draglines stuitte drs. Hoekstra met zijn medewerkers op een circa 25 meter lange platbodemschuit en even verder op een rond 10 meter lange hulk. Op ongeveer dezelfde diepte - circa vier meter - zijn ook resten van beschoeiingen van de wallekant aangetroffen. Dit wijst er volgens drs. Hoekstra op dat daar eens een zijtak van de Rijn is ge weest met een haventje. Ten aanzien van ziekenhuizen is gekozen voor de structuur van zie- ficenhuisgroepen in drie delen van Zeeland, te weten Zeeuws-Vlaande- ren, Walcheren, alsmede Noord- en Zuid-Beveland met Schouwen-Dui- veland. Binnen elk van deze drie delen zal in de ziekenhuisgroep een geregle menteerde samenwerking tussen de ziekenhuizen tot stand moeten ko men. Des te meer dwingend lijkt het nu al met de structuur-wijziging te be ginnen, om zodoende voor Zeeland het in het verleden bereikte waar mogelijk te bewaren en tegelijker tijd het kader voor vernieuwing te scheppen. In het verleden zijn de re gio's waar een ziekenhuis functio neerde, vaak te klein gebleken voor het uitoefenen van bepaalde specia listische taken. Deze zullen in het kader van de ziekenhuisgroepen wel van de grond kunnen komen. Nederlandse vrachtwagenchauffeur verongelukt LYON, 6-7. Een Nederlandse vrachtwagen is vrijdag in Lyon na een val van dertig meter hoogte op een villa terecht gekomen. De chauf feur, de in Leiden wonende Hendrik Smit, was op slag dood. Vermoedelijk hebben de remmen van de vrachtwagen geweigerd om dat hij in de wijk Croix Rousse op een helling alle lichten aandeed en de claxon liet loeien. Aan de voet van de helling kon de zware wagen de bocht naar rechts niet nemen. De wagen miste ternauwernood een bus met 40 passagiers, reed door het muurtje langs de weg en kwam op de villa terecht, waarvan de bewo ners bij buren op bezoek waren. Verpleeghuizen Zowel voor de verpleeghuizen als voor de zwakzinnigeninrichtingen wordt een samenwerkingsstructuur bepleit, die gericht is op verbetering van de patiëntenzorg en die het te vens mogelijk maakt de kleinere ver pleeghuizen in diverse regio's te handhaven, met tegelijktijdig verbe tering van deze zorg. Met name in de verpleeghuissector is de zorg voor de patiënt beslist toch wel streekverbonden, vindt de Pro vinciale Raad. Als gevolg daarvan is de handhaving of totstandkoming van diverse verpleeghuisvoorzienin gen in de kleinere regio's bijzonder belangrijk. In gereglementeerde sa menwerking met andere verpleeg huizen binnen de grotere regio kan de kwaliteit voor de zorg van de pa tiënt worden bevorderd, aldus de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid in Zeeland. CAIRO, 6-7. Men vreest dat er 65 mensen verdronken toen een vracht auto met bruiloftsgasten donderdag in het westelijke deel van de Egyp tische woestijn van de weg afgleed en in een kanaal terechtkwam. Volgens het Egyptische blad Al Achram hebben maar vijf inzitten den zich kunnen redden. Telegram Koningin aan Nederlandse team DEN HAAG, 7-7. Koningin Julia na heeft onmiddellijk na de afloop van de finale in het wereldkam pioenschap voetbal een telegram ge zonden aan het Nederlandse voet balteam. De tekst daarvan luidt: Heb grote bewondering voor de zo eervolle tweede prijswinnaars. Was gete kend: Juliana. Dodelijke inspuiting AMSTERDAM, 7-7. In het Bin nengasthuis in Amsterdam is zon dagochtend vroeg de 25-jarige E. H. uit Luxemburg overleden. Volgens zijn vrienden had hij zich de avond tevoren met een injektiespuit een verdovend middel toegediend. Dat gebeurde in een pand aan de Wittenburgergracht waar hij ver bleef met twee andere mannen en een meisje. Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hel leven is in de gedachte. Voltaire Burgemeester Dc Kam (links) wenst voorzitter Van den Eijnde van de RerJ- dingsbrigade geluk met dr ingebruikneming van de nieuwe reddingspost op het strandje te üuwerkerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aanwinst Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland OUWERKERK, 6-7. Zaterdagavond werd de nieuwe reddingspost van de Reddingsbrigade Zierikzee-Duive land, gevestigd in een behoorlijk geoutilleerd houten gebouwtje op het strandje bij Ouwerkerk, onder flinke belangstelling officieel geopend door burge meester J. D. de Kam van Duiveland. In zijn openingstoespraak tot de vele aanwezigen in het nieuwe gebouwtje, herinnerde de heer De Kam aan het bescheiden begin van het reddingswerk te Ouwerkerk, in een wel bijzonder „oud en gammel kotje". De nieuwe post geeft uiteraard veel meer mogelijkheden om werkelijk effectief hulp te kun nen bieden, al blijft het succes van de uitwerking uiteraard afhankelijk van de daadwerkelijke medewerking van de „bemanning". In dit verband sprak dc heer. Dc Kam de wens uit dat de brigade niet te kampen zal krijgen met personeelstekort. Bij deze gelegenheid sprak dc burgemeester woorden van waar dering aan dc bestuursleden van dc reddingsbrigade die met inzet van persoon en vrije tijd er voor hebben gezorgd dat het reddingswerk goed kon worden opgezet. Aan het aan nemingsbedrijf Den Hartog b.v. bracht de heer Dc Kam dank voor dc gulle schenking aan dc brigade gedaan in dc vorm van het nieuwe houten gebouwtje. Tenslotte sprak hij de wens uit dat het werk niet op enkelingen zal aankomen, maar dat beschikt kan worden over voldoende mankracht want cr „is heel wat te doen op het strandje". Met. onder meer een me gafoon, portofoon, zuurstofkoffer en brancard is de brigade overigens goed voorzien van rcddingsmateriaal Voorzitter A. G. J. v. d. Eijnde van de Reddingsbrigade had alle aanwe zigen bij de aanvang van de bijeen komst een hartelijk welkom toege roepen, in het bijzonder vertegen woordigers van het rayonbestuur van de K.N.B.R.D. uit Vlissingen, van de zwemvereniging „Onderdak", de heer Gordijn uit Goes, oprichter van de brigade te Zierikzee en een vertegenwoordiger van het Water schap Schouwen-Duiveland. De heer Van den Eijnde dankte zijn mede bestuursleden voor de medewerking bij de totstandkoming van de nieuwe reddingspost, en evenzo het gemeen tebestuur van Duiveland. Verder werden de heer P. v. d. Hoek en echtgenote voor het pionierswerk op het stranje verricht, het echtpaar S. Bil en het echtpaar A. v. d. Berge in de dankwoorden van de voorzit ter betrokken, waarin in ruime mate ook deelde de trainer van de brigade de heer C. J. van Hooijdonck: ..zon der hem was hel .zeker niet gehikt aldus de heer v. d. Eijnde. Compagnie Verder zei de voorzitter: „Ik ben 30 jaar beroepsmilitair geweest en voel me als een compagniescom mandant met een geweldige staf in een prachtig legeringsgebouw, maar ik mis in feite de compagnie zelf." Hjj deed een beroep op „geheel Dui veland" om aan het reddingswerk hulp te verlenen. Namens het district Zuid West van de K.N.B.R.D. sprak hierna de heer De Rooij uiit Vlissingen een geluk wens tot de Brigade Zierikzee-Dui veland met de aanwinst van het prachtige gebouwtje. Hij hoopte dat deze schenking zal bijdragen aan de groei en bloei van de brigade. Uit de schenking kan wel worden opge maakt dat men de brigade, een goed hart toedraagt. Van een reddings post kan ongetwijfeld een propagan distische waarde uitgaan. Aan de DEN HAAG, 7-7. Zeventien men sen zijn het afgelopen weekeinde in het Nederlandse verkeer om het le ven gekomen. Tfjdens het weekeinde is een massale stroom van Nederlan ders op vakantie gegaan. Dat zorgde vooral zaterdagochtend voor grote drukte op dc Nederlandse wegen. Rond vier uur in de nacht van vrij dag op zaterdag trokken de eerste vakantiegangers de grens over bij de grenspost Bergh-autoweg bij Zeve naar in dc richting West-Duitsland. Daarna ging een ononderbroken stroom auto's, twee rijen dik, via dezo grenspost de Bondsrepubliek binnen. andere kant is het een verplichting voor de brigade dat men de verant woording op zich neemt voor de be veiliging van het strandgedeelte. De heer De Rooij hoopte dat de brigade er in zal slagen een bijdi'age te leve ren aan de bestrijding van de ver drinkingsdood. Dat dit bepaald wel nodig is blijkt uit de cijfers: elk jaar komen zo'n 5 a 600 personen door verdrinking om het leven. Hij zei verder te hopen dat de brigade de vrijwillig gekozen taak tot tevre denheid zal mogen volbrengen. Ten slotte wenste hij een goede samen werking tussen gemeente Duiveland en Brigade tot een zo efficiënt mo gelijke uitvoering van de beveiliging. In dit verband dacht de heer De Roojj ook aan de onontbeerlijke steun van de gemeente als tot uit breiding van materiaal zal moeten worden overgegaan, waarbü voor dc toekomst zeker ook gedacht zal moe ten worden aan een redddingsboot. In zijn slotwoord dankte de heer Van den ESjndc dc sprekers en in het bijzonder ook het Rode Kruis van Duiveland en Zicrkzcc voor de ver leende medewerkng, het jeugdbe- stuur van dc brigade en het make laarskantoor v. d. Velde voor dc geleverde tegels. De drukte heeft overigens niet tot. al te veel moeilijkheden op het Ne derlandse wegennet geleid. Bij dc grenspost Bergh-autoweg bleef ern stige vertraging voor de vakantie gangers uit. omdat de douaniers zich beperkten tot steekproefsgewijze con troles. In de middag keerde de rust bij de grenspost terug. Bij de andere grensposten langs de Nederlands-Duitse en de Nederlands- Belgische grens constateerde men geen bijzondere drukte. Ook zondag bleef het de hele dag rustig op hel Nederlandse wegennet en deden zich nergens moeilijkheden voor. Verwachting tot dinsdagavond: later kans op regen Eerst zonnige periode, vooral in het oosten en zuiden van het land, maar morgen in de loop van de dag toe nemende bewolking met plaatselijk regen; overwegend matige wind tus sen zuid en west; minimumtempera turen circa 14 graden, maxima mor gen van ongeveer 19 graden aan zee tot 24 graden in het zuidoosten van het land. Voor woensdag: DEN HAAG, 6-7. Na overleg met het ministerie van economische za ken mogen de broodproducenten by levering aan wederverkopers met in gang van 8 juli een prijsverhoging toepassen van ten hoogste 3 cent per brood van 800 gram en van ten hoogste 1,5 cent per brood van 400 gram. Dit blijkt uit een wijziging van de prijzenbeschikking brood 1974-III gepubliceerd in de Staatscourant van 5 juli 1974. In deze verhogingen, die voort vloeien uit in het kader van het prijsbeleid doorberekenbare kosten stijgingen in de broodbakkerftsector, is uiteraard geen rekening gehouden met kostenstijgingen in de broodde tailhandel. De prijsverhoging die uit het voorgaande kau voortvloeien voor de consument hangt af van de wijze waarop de brooddetailhandel een en ander doorberekent. TEL AVIV, 7-7. Israël zal de aan leg van een luchtafweer-raketsy- steem in Libanon niet dulden. De staf-chef van de luchtmacht, gene raal-majoor Benjamin Peled, heeft op een persconferentie verklaard dat Israël de aanleg van een dergelijk systeem onmiddellijk met zijn lucht macht zou verhinderen. 9 juli. Zon op 4.31, onder 20.59 Maan op 22.35, onder 9.54 Laatste kwartier: 12 juli (16.28) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 9 juli 6.11 18.17 11.45 Doodtij: 14 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdag komt ons land in het overgangsgebied tussen het hoge drukgebied boven Frankrijk, dat zich nu langzaam naar het zuidoos ten terugtrekt en een frontensys teem boven de Britse eilanden, dat langzaam naar het oosten trekt en dat dinsdagavond dicht bij ons land komt. We moeten daarom rekenen op veel bewolking, waarbij de kans op regen in de loop van de dag gro ter wordt. voor een attraktie. Zaterdagmiddag ioas er op het havenplateau een pro gramma voor de jeugd. De gure wind kwam echter de publieke belangstel ling niet ten goede en het betekende ook dat het programmapunt boegspriet lopen kwam te vervallen. Het onderdeel spuitvoetbal werd, echter, zij hei met minimale deelneming, afgewerkt. (Foto). Zaterdagavond speelde de Boerenkapel van Oosterlands Fanfare, afgewis seld met demonstraties van de sportvereniging Kwiek. De dames lieten goed werk zien bij het turnen en ritmische oefeningen. Hiervoor bestond goede belangstelling. Het avondprogramma werd, geopend en gesloten door VW- voorzitter C. Jumelet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor de temperaturen geldt voor. dinsdag een marge van 2 graden en voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1