Nederland ongerust over veiligheidsconferentie HELIKOPTERS REDDEN BEMANNING PIJPENLEGGER Vrouw gedood bij botsing te Oosterland AUTOVERHUUR DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grote brand in Amsterdam AUSTIN MORRIS Steun voor Libanon Open brief aan Den Uyl over Dennendal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1974 130ste jaargang ^rVr. 21515 ^EELAH^, WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halt zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Verkeerssituatie te TSieuiverkerk nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 Een personenauto, rijdende in de richting Zierikzee, bestuurd door de heer A. B. S. uit Rotterdam, die al leen in de wagen zet, ging op een gegeven moment inhalen en botste hierdoor frontaal op een van de an dere kant naderende personenauto, bestuurd door de heer J. A, van B. uit Utrecht. De bestuurder S. van de inhalende wagen, werd slechts licht gewond, de andere bestuurder zwaai en diens 53-jarige echtgenote, mevr. Van B. overleed in het Rode Kruis- ziekcnhuis te Zierikzee aan de op gelopen verwondingen. De drie kin deren van het echtpaar die zich eveneens in de wagen bevonden lie pen slechts lichte kneuzingen op. Dokter Speelman uit Oosterland, die eerste hulp verleende, liet de gewon den per ambulance naar het Rode Kruisziekcnhuis te Zierikzee vervoe ren. Beide auto's waren totaal ver nield. De Rijkspolitie stelde een on derzoek in naar de toedracht van de zaak. Advertentie SCHIERMONNIKOOG, 4-7. Heli kopters van de marine en de lucht macht hebben donderdagochtend 35 Nederlanders en Amerikanen van een pjjpcnleggcr gehaald. Dit schip was zoals gemeld volgens een van de geredden tjjdcns windkracht ze ven lek geraakt tussen Schiermon nikoog en Rottum, toen een püp ka pot sloeg. Gewerkt werd aan de pijpleiding voor gastransport van Uithuizen naar het gasveld van Pla cid ten noorden van Den Helder. De helikopteis konden telkens maar enkele mannen tegelijk van het schip, dat schuin op een zand bank lag, oppikken. Zij werden op een voetbalveld bij het dorp Schier monnikoog afgezet, waarna de hef- schroefvliegtuigen snel weer terug vlogen naar de pijpenlegger om een volgend ploegje mannen te halen. Twee Duitse helikopters van de luchtmachtbasis Jever in het noor den van de Bondsrepubliek waren eveneens te hulp geroepen, maar de reddingsaktie verliep zo vlot. dat zij niet meer behoefden mee te doen, zo SAIGON. Een militaire rechtbank in Saigon heeft donderdag een 40- jarige zakenman van Chinese af komst tot de doodstraf veroordeeld wegens smokkel op grote schaal. heeft de Marinevoorlichtingsdienst meegedeeld. De actie werd geleid van een Nep tune van de Marineluchtvaartdienst uit, die boven het slagzij makend schip cirkelde. Dit nummer bestaal uit 10 pagina's Een leugen wordt niet oud. Sophocles AHSTERDAM. 4-7. Een felle uitslaande brand heeft donderdag avond in Amsterdam vier panden in de driehoek tussen Prins Hendrik kade. Zeedijk en Oudezijds Kolk verwoest. De eerste melding van de brand was om kwart over zes bin nengekomen. Toen breidde het vuur dat in het meest rechtse van drie aan de Prins Hendrikkade liggende panden was begonnen, zich zo snel uit dat om tien over half zeven sprake was van een grote brand. Geld sparen i Met de auto over het Zijpe varen Korste route naar/van West-Brabant Halluurdienst. De Nederlandse ongerustheid komt voort uit het feit dat er op de vei ligheidsconferentie nog geen enkele substantiële vooruitgang is gemaakt met de onderwerpen vrijere uitwis seling van informatie en gemakke lijker personenverkeer tussen het westen en het oosten. Van Neder landse zijde is Kissinger dan ook duidelijk gemaakt dat ons land gro te aarzelingen heeft over het snel afsluiten van de conferentie. Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 BRUSSEL, 4-7. Nederland maakt zich ongerust over de verschillen die voorkomen in de slotverklaringen van de NAVO-ministerscoiiferentie in Ottawa en in de verklaring die is uitgegeven na het bezoek van presi dent Nixon aan Moskou. In Canada woeden Kleuter verdronken WESTDONGERADEEL, 4-7. In Ternaar (gem. Westdongeradeel, Fr.) is de 5-jarige Leo Boonstra bij het plukken van een waterlelie in het water gevallen en verdronken. Een voorbij gangster haalde hem op het droge, maar kunstmatige ademha ling mocht niet meer baten. DEN HAAG, 4-7. In een brief aan minister van Doorn (CRM) heeft de Consumentenbond geprotesteerd te gen een mogelijke uitbreiding van de reclamezendtijd op r^dio en televisie De bond vraagt de bewindsman niet in te gaan op verzoeken hiertoe van bedrijfsleven of reclamemakers. Ove rigens heeft de Consumentenbond al eerder te kennen gegeven het lieffst te zien dat de Ster helemaal „uit het beeld" verdwijnt. Die ongerustheid is donderdag niet weggenomen door het verslag dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henri Kissinger, in Brussel in de Navo-raad over het bezoek van de Amerikaanse presi dent aan de Sowjet-Unie heeft uit gebracht. CAIRO. 4-7. De Arabische minis ters van defensie en buitenlandse zaken die twee dagen in de Arabi sche defensieraad in Cairo hebben vergaderd hebben donderdag gehei me besluiten genomen om Libanon tegen Israëlische aanvallen te steu nen, zo heeft de secretaris-generaal van de Arabische liga, Mahmoud Riad, meegedeeld. De steun wordt verleend op politiek, militair en fi nancieel gebied. Eigen maandblad woonwagenbewoners DEN HAAG, 4-7. De Landelijke Vereniging van Woonwagenbewoners gaat een maandblad uitgeven, dat gratis onder woonwagenbewoners verspreid zal worden. Het proefex emplaar van het blad, dat „Het Wiel" heet, is donderdag op het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk aan mr. H. van Doorn aangeboden door de heer C. Brink van de L.V.W. Het is de bedoeling, dat het blad niet slechts over woonwagenbewo ners en wat hen aangaat bericht, maar ook ruimte biedt aan woonwa genbewoners om hun meningen en ervaringen bekend te maken. Minis ter Van Doorn vond het een goede zaak als er meer communicatie zou komen tussen de trekkende en ge vestigde burgers. Advertentie InOttawa werd door de Navo- ministers van buitenlandse zaken geconcludeerd dat er op de confe rentie inzake veiligheid en samen werking in Europa, weliswaar enige vooruitgang werd geboekt, maar dat nog over veel zaken overeenstem ming bereikt moest worden. In het slotcommuniqué dat is uit gegeven na het bezoek van president Nixon aan de Sowjet-Unie, wordt gesproken over substantiële vooruit gang op vele punten. Bovendien gaan Nixon en de Sowjetleiders (aldus het communiqué) er van uit dat de con ferentie spoedig besloten kan wor den met een topconferentie op het hoogste niveau. Verschil len Nederland is geschrokken van de verschillen in de communique's van Ottawa en van Moskou en ook bij andere landen is daar verbazing over gerezen. Zo wees de Belgische mi nister Van Elslande op dit verschil, echter tegelijkertijd concluderend dat de Verenigde Staten in Moskou niet expliciet de belofte hadden ge daan dat de veiligheidsconferentie spoedig op topniveau zou worden besloten. Deze conclusie werd door Kissinger bevestigd. UTRECHT, 5-7. Het Landelijk Ak- tiecomité Gezondheidszorg heeft in een open brief aan premier Den Uuyl fel geprotesteerd tegen de ontrui ming van Dennendal-paviljoen Lo- rentz en van de regering geëist dat zij herhaling van een dergelijke ont- ruimingsaktie „absoluut onmogelijk maakt". Het aktiecomité acht de ontrui ming van Lorentz, tesamen met de personeelsstop in de gezondheids zorg en de vermindering van het aantal ziekenhuisbedden het bewijs „van een failliet van een beleid". Het aktiecomité vindt het „wel zeer op merkelijk dat dit schandalige ingrij pen" plaats had toen "de Tweede Ka mer al op reces was, zodat de rege ring niet onmiddellijk ter verant woording kon worden geroepen. zware bosbranden TOKONTO, 4-7. Meer dan 500 brandbesti^gders en 50 vliegtuigen bestrijden in het noordwesten van de Canadese provincie Ontario een van de hevigste bosbranden van de afgelopen tien jaar. Naar het ministerie van natuur lijke hulpbronnen donderdagavond meedeelde is vermoedelijk al voor meer dan 27 miljoen dollar aan hout in vlammen opgegaan, genoeg om twee papierfabrieken langer dan een jaar te laten draaien. In het gebied woeden in totaal 71 bosbranden. Prinses Margriet kreeg cheque voor Rode Kruis RIJSWIJK, 4-7. Prinses Mar griet heeft donderdag in het nieuwe hoofdkantoor van de grammafoon- platenmaatschppij Polydor in Rijs wijk (ZH) van de Polydor-leiding een cheque van f 50.000,- gekregen bestemd voor het Nederlandse Rode Kruis. Het was een deel van de op brengst van het Polydor uitgebrachte platenalb'um „James Last live". De prinses is lid van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis. OOSTERLAND, 4-7. Omstreeks 12.40 uur donderdagmiddag heeft zich in de omgeving van het café-restaurant „De Blauwe Keet" alhier door een verkeerde inhaalmanoeuvre een ernstig verkeersongeluk voorgedaan waar- bjj de 53-jarige mevrouw Johanna Elisabeth van Burik-van Ingen uit Utrecht om het leven is gekomen. Consumentenbond tegen uitbreiding ster-reklame ZIERIKZEE. Amper twee dagen ge leden - dinsdag - beleefde Zierikzee een stralende \ioogtijdag: de eerste „toeristendag" werd, begeleid door 1prachtig zomerweer. Maar gisteren (donderdag) was het bepaald minder zonnig: vrijwel de hele dag stromen de regen en harde wind. Omdat het dus bepaald geen „strandweer" was bezochten vele honderden (verre gende) vakantiegangers Zierikzee. In het centrum - het was marktdag bovendien was het bijzonder druk; de musea noteerden een uitschieter wat het aantal bezoekers betrejt. Hei 'was ook afgeladen vol in de ca fé' s, cafetaria's en restaurants. (Er werd trouwens ondanks het zeer slechte weer ook flink op straal ge- koiisumeerd.) Het massale bezoek aan Zierikzee concentreerde zich overigens niet alleen in het centrum van de stad: ook de havenkant stond in de be langstelling. Ondanks de enorme re genwolken die de gehele dag de zon beletten hun stralen te werpen op de fraaie jachtjes die dit seizoen weer te zien zijn nabij het Luitje. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1