BALLONOPSTIJGING TE BRUINISSE St. in Hilaire Zierikzee Jeugdgroep uit weer op bezoek Zware verliezen voor Artis STREEKNÏEUWS ZATERDAG 6 JULI ZEVENDE RONDE BURGH-HAAMSTEDE Luchtvaarders op avontuur tijdens visserij dagen 4 Twee duwbakken gekapseisd en gezonken op Oosteischelde Op de Ousterschclde bü Wemcl- dinge zün woensda? twee duwbak ken gekapsei- d en is een duwbak gezonken. De schepen lagen ten oosten van Wemeldinge voor anker. Door de sterke noordwestenwind ontstond er een zodanige golfslag dat de schepen vol water liepen. Een van de duw bakken was geladen met erts. Deze is gezonken. De andere twee waren geladen met kalizout, dat oploste in het binnenstromende water, waar door de bakken kapseisden. Er be vond zich niemand aan boord van de schepen. HAAMSTEDE Programma Cultureel Centrum Naast de expositie in de oude ba sisschool te Burgh is er door de or ganisatoren voor a.s. week het vol gende programma vastgesteld. Dinsdag 9 juli is er van 10.30 tot 12.00 een optocht door Burgh en om streken door hat minitheater „Beati- ful Idano" waarbij in oude stijl kon- de wordt gedaan van hun optreden voor kinderen van 15.30 tot 17.00 uur en het avondpragramma dat te 20.00 uur aanvangt. Woensdag 10 juli zullen er door de heer J. C. de Feiter dia's worden vertoond van de regio, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 12 juli is er van 10.00 tot 12.00 uur handenarb'eid voor kin deren en te 20.30 uur films over de artistieke bewerking van staal en glas en het vervaardigen van etsen. Zaterdag 13 juli, 13.00 uur, zal er door Els Jasperse een demonstratie weven worden gegeven. BROUWERSHAVEN Orgelconcert Feike Asma Op vrijdagavond 19 juli aanstaan de zal door de bekende organist Feike Asma een concert worden gegeven op het orgel van de Ned. Hervormde kerk. Het fraaie kerk gebouw zal voor deze gelegenheid met kaarsen worden verlicht. ZONNEMAIRE Geslaagd Aan de Middelbare Technische Sqhool te Vlissingen slaagde onze plaatsgenoot de heer B. Goudzwaard AMSTERDAM, 4-7. Artis heeft de afgelopen dagen gevoelige verliezen geleden. Zondagavond stierf in Bur gers Dierenpark in Arnhem de grote Artis-gorilla Babar. Deze kwam in 1953 als baby in de Amsterdamse dierentuin maar logeerde reeds an derhalf jaar in Arnhem. Toen men zondag Babar uit de grote speelhal in zijn nachthok wilde opsluiten stormde het dier, gewoonte getrouw in de richting van de door gang. Maar daar bleef hij bewuste loos liggen. Voor de ogenblikkelijk gewaarschuwde dierenarts arriveer de was Babar reeds overleden. Uit de door de Veterinaire faculteit in Lzn. voor het diploma Werktuig bouwkunde. DUIVELAND Burgerlijke stand over juni Geboren: 3 juni: Mirella, d. van C. P. v. d. Berge en A. J. v. d. Werf, Oosterland; 18.: Marina Adriana, d. van K. Brouwer en L. Reijngoudt, Nieuwerkerk; 25.: Anna Johanna Su- zanna, d. van L. J. de Bruine en W. Dalebout, Nieuwerkerk; 25.: Sandra, d. van W. den Uijl en K. Drink- waard, Oosterland; 29.: Maatje Adri ana, d. van J. M. de Jonge en W. Goudzwaard, Oosterland. Overleden: 2.: Jan Stouten, 60 j., Oosterland. Gehuwd: 14.: Leendert Jan Otte, 22 j. en Janna Adriana van der Zan- de, 21 j., beiden wonendte te Duive- land; 14.: Willem Adriaan de Groen, 60 j„ Duiveland en Hendrika Nelis- se, 52 j., Tholen. OUWERKERK Concert „Nieuw Leven" en „Crescendo" De muziekverenigingen „Nieuw Le ven" te Ouwerkerk en „Crescendo" te Dreischor, geven zaterdagavond 6 juli een concert te Ouwerkerk. Uitgevoerd wordt het volgende programma: Up in the Air, March A. Kappert); Kleine suite over volks liederen (H. van Lijnschooten); Neu- illé en Fête, mars (A. L. Doyen); Joyeux Printemps, fantaisie (A. Del- becq)Bright Outlook, mars (A. Kap pert); lm Marchenland, ouverture (J. Friedrich); Home in the Range, wals (K. Pfortner); Men of Music, mars (King/Walters); Josua, Koi-aal en Di xieland (K. Roccard); Bill Bailey, Dixieland march (arr. R. Beek); Utrecht verrichte sectie bleek dat de gorilla aan een ernstige longontste king leed en dat hij mogelijk door een hartinfarct is getroffen. Een ander verlies leed Artis door dat een Syrische bruine beer op de pas in gebruik genomen rots tenge volge van een ongeluk om het leven kwam. De verzorger werd gewaarschuwd dat er een beer in het water van het bassin lag die niet meer naar boven kwam. Hij sloot meteen de vier an dere beren in de b'innenverblijven op en ging met een aantal collega's de rots op. Toen zij het dier uit het water trokken was het al dood. Mixed Pickles, modern selection (M. Leemann); Longstreet Dixie, mars (L. Abel); Swinging Horses (A. van Veluwen). BRUINISSE Ophalen oud papier Zaterdag 8 juli zal op Bruinisse weer oud papier worden opgehaald voor de Mbuma Zending. Men zette het papier tijdig gereed s.v.p. Opbrengst kollekte In het tweede kwartaal 1974 werd door een aantal kinderen te Bruinis se gekollekteerd voor de zes protes tantse kindertehuizen Zespeka (voorheen Hemava) een bedrag van f 260,96. Oorlogstuig uit de Noordzee De Noordzee blijft een bron niet alleen van vis (dat gelukkig ook), maar ook van oorlogstuig. Vorig weekend bracht de G.O. 28 van schipper C. Tanis uit Goederee een magnetische mijn en een bom mee, die te Stellendam aan land werden gebracht en door de Mijnoprui- mingsdienst werden opgehaald. Prijs voor „Apollo" Het bekende fanfare korps „Apol lo" te Goederee, onder leiding van de heer W. Vernooys werd winnaar van het Nationaal Federatief con cours gehouden op 29 juni te Roekan je (eerste prijs 325 Vz punt). Negen korpsen namen aan het concours deel, waarmee Apollo, nog een onderscheiding verdiende (hier voor waren 324 punten nodig). Het Goereese fanfarekorps mag nu deelnemen aan het Topconcours. Yulling tau e«n luchtballon met waterstofgas. Officiële ontvangst ten stadhuize Burgemeester De Meester heet de jeugdgroep uit St. Hilaire welkom in Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) voor de gastvrije ontvangst te Zie rikzee gewag van durende vriend schap tussen St. Hilaire en Zierik zee. De heer J. J. D. van Male is dit jaar weer de Zierikzeese leider van het gezelschap. Er staat de Franse jongelui een ge varieerde vakantie te wachten. Zo begaf men zich heden (donderdag)- morgen voor een excursie op weg naar Amsterdam. Woensdagmiddag werd een show in het Dolfinarium te Scharendijke bijgewoond. Verder zal nog een rondrit over Schouwen-Dui- veland worden gemaakt (maandag 8 juli) een excursie worden gemaakt naar Arnhem (woensdag 10 juli) en verder bezoeken aan Westenschou- wen, Rotterdam en Veere. De Franse jeugd verblijft hier tot maandag 1-5 juli: in alle vroegte op de morgen van die dag begint de terugreis naar St. Hilaire. enthousiasme voor een gastvrye ont vangst van de „jumelage"-jeugd willen inzetten. In zijn toespraak in de moedertaal van de jeugdige gasten heette burge meester De Meester de groep hartelijk welkom te Zierikzee. Dank zij de ondervonden medewerking van vele partikulieren* heeft de „jume lage" ook dit jaar geen moeiijkhe- den ondervonden, integendeel. Een speciale begroeting richtte de burge meester tot de heer Blouin, „motor" van de uitwisselingsbezoeken, die alle bezoeken „over en weer" per soonlijk heeft meegemaakt en ook ditmaal weer als „spil" van het Franse team te Zierikzee verblijft. „De heer Blouin is tenslotte niet voor. niets ereburger van Zierikzee", zo constateerde burgemeester De Mees ter, die de jongelui verder wees op de interessante mogelijkheden die er zijn om gedurende de komende wa- kantietijd in ons land andere mensen te ontmoeten en te leren kennen. Begrip De burgemeester wenste dat de uitwisseling zal mogen bijdragen tot een begrip en een betere samenwer king tussen de landen van Europa. FRANKFORT. Het geldstuk dat bij de toss voor de finale in München zal worden gebruikt is een zilveren munt, geslagen ten behoeve van het natuurbeschermingswerk. Hel is een Indonesisch 2000 roepiastuk, gesla gen in sterling zilver met aan één ijde een afbeelding van de met uit sterven bedreigde Javaanse tijger en aan de muntzijde het staatswapen van Indonesië. BURGH-HAAMSTEDE, 3-7. Voor de zevende maal zal a.s. zaterdag 6 juli door het wielercomité Wester- schouwen de wielerronde van Burgh-Haamstede wor den georganiseerd. Zowel nieuwelingen als amateurs zullen op deze dag aan de start komen. De organisatoren zijn er ook deze maal weer in geslaagd een bijzonder sterk veld van tachtig amateurs aan de start te krijgen. Grote favoriet bij de amateurs is ongetwijfeld Toine van de Bunder. Zondag j.l. boekte hij te Oostburg zijn honderdste overwinning in zijn loopbaan en zijn achttiende van dit seizoen. Gezien het deelnemersveld belooft het toch geen eenzijdige wielerkoers te worden, daar er zeker een aantal renners onder is die het van Den Bunder nog danig lastig kunnen maken. Voor de eerste maal zal in deze ronde van Burgh-Haamstede ook de wielerploeg „restaurant Storm" in aktie komen. Renners als Adrie Deu- sing, Ad van Overveld en Joost Voe- senek behoren zeker niet tot de kanslozen. Van de renners die dit seizoen al tot het leveren van goede prestaties kwamen noemen wij verder: Cees van Dongen. Piet Franken, Gerry van Geloof, Tinie van Hasselt, Frits Hoogerheide, Jantje Koning, Peer Maas, de gebroeders St. Nicolaas, Ad Tak en Wim de Wilde. De animo bij de amateurs en ook bij de nieuwelingen was dit jaar zo groot dat nog een aantal renners moesten worden teleurgesteld. De nieuwelingen Ook bij. de nieuwelingen mag ge zien de kwaliteit" van het deelne mersveld een spannende strijd woi'den verwacht waarbij nu niet direkt een favoriet is aan te wijzen. De start voor de nieuwelingen, die 60 km moeten afleggen, is vastgesteld te 14.30 uur. De amateurs vertrekken te 16.15 uur voor de wedstrijd welke over 100 km gaat. Beide wedstrijden zijn gra tis voor het publiek toegankelijk. BRUINISSE, 3-7. Ballonvaren is de avontuurlijke strijd tegen de geheim zinnige en heftige krachten der natuur, waarbij kennis en kundigheid moe ten worden Ingezet en met moed, doorzetting en durf te werk moet worden gegaan. Komen er wolken of nevel? En tot welke hoogte? Is de temperatuur- vermindering wel regelmatig? Zijn inversielagen te verwachten? Krijgen we last van thermiek? studie maken van de weerkunde, de gastechniek, warmte-theorie, e.d. Hij moet elke weers- en windtoestand weten te benutten. Nog echt zoals het in 1783 was, net zo echt staat op zaterdag 20 juli, 14.30 uur tijdens de visserijdagen te Bruinisse de majestueuze luchtbal lon, zachtjes wiegend in de wind. Rond 190 jaren heeft hij al ge diend, dit mooie luchtvaartuig, dat kan bogen op een rijke traditie van romantiek en avontuur. Nog precies eender is de ballon, die nu zal star ten. Zonder stuur, zonder motor; in 'n tenen mand gaat de ballonvaarder met deze in Frankrijk gekonstrueer- de ballon het luchtruim in. Deze ballon van de Haagsche Bal lonclub heeft reeds in vele landen tochten gemaakt: onze Nederlandse balloncommandanten voeren er mee in België, Denemarken, Zweden, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland. Men maakte er luchtreizen mee bo ven Java en Ierland. Zware trai ningsvaarten voerden de ballonvaar- ders over de Alpen, de Oostzee; men voer ook 's nachts en vestigde het na-oorlogse wereldrecordeen af stand van 1000 km werd in de bal- lonmand afgelegd in llVz uur. Bin nenkort zullen de Haagsche Ballon- v.aarders met dit mooie luchtvaartuig een reis ondernemen naar Mexico en De balloncommandant de laatste gegevens. Zo stapelen zich de vragen op en "de ballon-commandant moet daarom Jamaica en zij zullen er mee deelne men in de grote ballonraces, die dit jaar worden georganiseerd. De start-manoeuvres Vlak voor het vertrek wordt de ballon - zoals men dat in ballon ter men noemt - „uitgewogen". De bal loniers omklemmen de rand van de mand. Even loslaten, om te zien of de ballon al stijgkracht heeft,.... meteen weer vastpakken. Steeds meer zandzakken worden afgehaakt tot de ballon precies uitgebalanceerd is. „Klaaaaaaaaarrrr?" „Vulslurf openlos!!" En statig glijdt het ronde lucht schip de wolken tegemoet. In Brus sel en Parijs juicht het publiek nog steeds weer bij het vertrek van een ballon. Duizenden belangstellenden worden ook hier verwacht. Regen, koude, vorst, sneeuw en ijs afzetting, hoogspanningsleidingen, stormwolken, bliksem, blindvliegen, zuurstofgebrek en verradelijke wer velwinden zijn enige van de perike len, die de ballonvaarders op hun luchtreis ondervinden. De hoogte waarop de ballon zich bevindt kun nen zij van hun instrumenten afle zen. Op hel terrein zal een uur vóór de start een interview worden geor ganiseerd met de ballonvaarder voor de geluidsinstallatie. De commandant zal dan nadere bijzonderheden geven over de reisplannen, hoe hoog men denkt te stijgen en hoe lang de vaart wel zal duren. Speciale wccrkunde-ballons wor den opgelaten voor bepaling van de windrichting en windkracht. Er wordt momenteel hard gewerkt om deze bijzondere luchtvaartshow tot een groot succes te maken. De maandagavond reeds alhier gearriveerde Franse jongeren, onder leiding van de heer L. Blouin, kregen in de trouwzaal van het stadhuis een hartelijk onthaal en datzefde geldt onverkort voor de gastgezinnen - hjet alleen te Zierikzee maar ook elders op Schouwen-Duiveland - die door burgemeester De Meester hartelijk werden bedankt voor hun medewerking om dif bezoek van de jeugd uit St. Hilaire weer mogelijk te maken. De heer De Meester was er van overtuigd dat het niet zo eenvoudig is om in deze vakantietijd een Franse gast voor enige weken in huis te hebben, vooral ook niet omdat de taal nog wel eens problemen geeft. Niettemin heeft een aantal gastge zinnen zich ook dit jaar weer met De heer De Meester vertelde de Franse gasten vervolgens bijzonder heden over de stad Zierikzee, de middelen van bestaan in vroeger ja ren en over de monumenten, in het bijzonder het stadhuis. Nadat een kopje koffie was gebruikt namen de jongeren een kijkje in het gemeente museum. De Franse leider de heer Blouin maakte in zijn dankwoord ZIERIKZEE, 3-7. Woensdagmorgen werd de jeugd groep uit St. Hilaire, die een gevarieerde vakantie periode doormaakt te Zierikzee en omgeving, officieel door burgemeester Th. H. de Meester ten stadhuize ontvangen. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4