IPOSf „Oliemaatschappijen houden prijs aan witte pompen hoog" IN 1973 GINGEN WEER DUIZENDEN WINKELS DICHT Europa's stem gehoord wordt weer 5 Arabisch beraad verschoven „Weinig* goeds van koloniaal verleden', BLIK DOOR Het wereld Ook al staat er loeinig opzienba rends in de recente Atlantische ver klaring die Nixon in Brussel kwam tekenen en ook al was het NATO- overleg daar niet zo erg nodig zo snel na de bijeenkomst van Ottawa - toch heejt Ni.vons bezoek aan Euro pa wel belang en'is er terecht wat ophef over gemaakt. Die tamtam is natuvrlijk weer nuttig in een soort tegenoffensief om de Watergate-mi sère wat te neutraliseren, maar het effekt is in wezen toch meer bedoeld om in Moskou op te vallen, waar heen de president onderweg is. Daar kan men duidelijk vaststellen dat de Amerikaanse president zeker niet alleen komt als de sterkste in een verbond dat verder nogal losjes aan elkaar hangt, of zelfs bezig is uiteen te vallen. Integendeel: juist de laatste weken is duidelijk meer samenhang gekomen in de NATO en zijn diverse geschilpunten bijgelegd. Zonder nu opeens van een vrij zwakke coalitie te zijn bevorderd tot een ijzersterke alliantie is de kracht van de NATO ivel iets geworden dal de Russen niet rustig over het hoofd kunnen zien zoals ze gewoon waren te doen. Nixon demonstreert dit nog eens extra door deze tussenlanding in Brussel: hij konfereert met de Russen na wel degelijk zijn Europe se bondgenoten geraadpleegd te heb ben. Op deze manier heeft Europa - ook al is het niet terstond openbaar gemaakt in welke mate - weer een beetje inspraak gekregen in wereld affaires. Dit is dan weer voor het eerst na lange tijd. De plotselinge mobilisatie van Amerikaanse troe pen omdat een Russische interventie zou dreigen in het Nabije Oosten, verraste alle NATO-partners die te voren niet waren ingelicht laat staan geraadpleegd. Europa was hier boos over en deed van alles om een eigen politieke rol te gaan spelen in het Nabije Oosten, Wellicht zelfs is het juister om vast te stellen dat al voor die mobilisatie enige Europese lan den schroomvallig al begonnen wa- Advertentie ■JJ Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren ren een beetje zelfstandige wereld politiek te bedrijven namens West- Europa. Hel sneue van die iwgingen is ech ter dat niemand er de minste acht op bleek te slaan. Zelfs de met niet ge ringe ophef gehouden Europese top- konferentie van Kopenhagen leidde er op zijn hoogst toe dal in de Ara bische hoofdsteden de stukkeu even vluchtig doorgekeken werden en vervolgens als onbelangrijk terzijde gelegd. Het was de straf voor een volsla gen gebrek aan een do°lbewuste Eu ropese lijn ter behartiging van geza menlijke Europese belangen in de hele wereld die zich hier heeft ge wroken. Voor zover daaraan wel be hoefte is - en daarop valt wel ja te zeggen - is dit trouwens een werk van jaren en jaren waarbij voortdu rend de negen van de EEG (of een paar meer of minder) moeten tonen dat ze niet zomaar ivat zeggen maar hun woorden ook kracht weten bij te zetten als dit nodig is. Maar dit is toekomstmuziek. Voor lopig is de enige manier waarop Europa althans zijn inzichten en verlangens kenbaar kan maken op het diplomatiek terrein van de we reldpolitiek via zijn machtigste bondgenoot. Zelfs wie dit niet hele maal ideaal vindt zal toch moeten toegeven dat het in ieder geval beter is dan niets. CA&iKx* °am 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIER1KZEE Cheque voor Rode Kruis DEN HAAG, 29-6. Prinses Mar- griet zal, zo deelde de Rijksvoorlich tingsdienst mee, op donderdag 4 juli in het hoofdkantoor van de grammo- l'oonplatenmaatschappij Polydor in Rijswijk een cheque in ontvangst ne men die bestemd is voor het Neder landse Rode Kruis. CAIRO. 1-7. Op verzoek van Li banon is de bijeenkomst van Arabi sche ministers van buitenlandse za ken en defensie die maandag in Cai- ri zou worden gehouden, verschoven naar woensdag. Een reden is niet meegedeeld. Op de spoedvergadering op initia tief van Koeweit zal de situatie wor den besproken die is ontstaan in het zuiden van Libanon naar aanleiding van Israëlische vergeldings en voor- behoedsakties tegen Palestijnse commandovestigingen. ZIERIKZEE., Specimen van beeld houwwerk zoals te zien is in de tuin van het Burgerweeshuis te Zierik- zee, gedurende de julimaand. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Flitsen uit het buitenland BEIROET. In twee vluchtelingen kampen in Libanon hebben vrijdag twee Palestijnse guerrilla-organisa ties een verbitterde „broederstrijd" uitgevochten. Het met raketten, handgranaten en machinepistolen gevoerde, acht uur durende, gevecht zou vijftien mensenlevens hebben gecist. SANTIAGO. De Chileense rege ring heeft 13 provincies van het land tot rampge'b'ied verklaard. (Chili telt 25 provincies). Een groot gebied is een week lang geteisterd door hevi ge sneeuwval, regen en storm, waar door minstens 25 mensen het leven hebben verloren. LOEANDA. In de enclave Cabin- da is een hoofdkwartier geopend van een afscheidingsbeweging, die Ca- binda - een Portugese enclave tussen zaire en Kongo - los wil maken van Angola. Op de openingsbijeenkomst waren meer dan duizend mensen onder wie verscheidene blanken. SAPPORO. JAPAN. Op een mili tair schietterrein bij Sapporo in Ja pan is'per ongeluk een mortiergra naat ontploft. Zes soldaten werden gedood en een even groot aantal ge wond. DACCA. Premier Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan heeft op een persconferentie in Dacca, hoofdstad van Bangladesj, aan India gevraagd internationale inspectie toe te staan om te bewijzen dat dit land zijn kernenergie alleen voor vreedzame doeleinden aanwendt. BRUSSEL. In Alle landen van de Europese Gemeenschap, met uitzon dering van Italië, is het aantal werk lozen sinds 1961 aanzienlijk toegeno men. Dat blijkt uit zojuist gepubli ceerd statistisch materiaal van de Gemeenschap. WASHINGTON. Israël zal van het krediet van 2,2 miljard dollar dut het Amerikaanse Congres in decem ber had toegewezen als militaire hulp aan het land, slechts 700 mil joen dollar terug moeten betalen. LONDEN. Gordon Chavanduka en Elliott Gabellah, leiders va nde Afri kaanse Nationale Raad van Rhode- sië, zijn zaterdag in Londen aange komen voor besprekingen met pre mier Harold Wilson over de constitu tionele toekomst van hun land. BONN. Voor het eerst sinds de op richting van de beide Duitse staten in 1949 kunnen burgers in bepaalde Weslduitse steden vanaf zaterdag rechtstreeks bellen met Oost-Berlijn. PEKING. In Peking zijn zondag nieuwe muurkranten verschenen waarin gezegd wordt dat er binnen de Chinese communistische partij vertegenwoordigers van de V.S., Tsjiang Kai-Sjek en de Sowjct-Unie opereren. JOHANNESBURG. De Portugese regering is voor het geval de onder handelingen met. het Gelimo moch ten mislukken, bezig de troepen in Mozambique te versterken. LONDEN. Scotland Yard in Lon den heeft maandag desgevraagd ver klaard geruchten als zouden com mando's aanslagen beramen op olie booreilanden in de Noordzee, ernstig te nemen. VATICAANSTAD. De vijfender tig curie-kardinalen hebben een sa larisverhoging gekregen van f 300,— per maand. De woordvoerder van bet Vaticaan, prof. Alessandrini, deelde mee dat dit de eerste verhoging van het salaris is sinds acht jaar. Een curie-kardinaal verdient nu onge veer f 3.000,per maand. MOSKOU. Naar werd verwacht heeft de Russische geheime politie een onofficieel congres van werkloze joodse wetenschapsbeoefenaars ver hinderd, dat gisteren (maandag) in Moskou zou zijn begonnen in de wo ning van de natuurkundige Alexan der Woronel. VAN, OOST TURKIJE. De Koer dische vrijheidsstrijders in Irak heb ben twee olie-installaties in de stad Kirkoek opgeblazen, zo berichtte Radio Stem van Koerdistan. De in stallaties zouden nog steeds branden. DAMASCUS. De waarnemers - macht van de Verenigde Naties voor toezicht op het troepenscheidings akkoord tussen Israël en Syrië, heeft in de afgelopen dagen op de berg Hermon drie gewapende mannen aangehouden, zo heeft de woordvoer der, Rudolf Strajduhar, maandag in Damascus meegedeeld. Strajduhar onthulde de identiteit van de arres tanten niet. VERBIER. De 38-jarige Zwitser George Staub is zondag bij een ski- vliegpoging dood gevallen. Hij viel van een hoogte van 150 meter, door dat zijn delta-vorimge zweeftoestel niet funktioneerde. PARAMARIBO. 1-7. „Drie eeuwen koloniale overheersing heeft Suri name weinig goeds gebracht. Heeft het aan de ene kant onze geestelijke waarden ernstig aangetast, ook in materieel opzicht heeft de overheer sing onmiskenbaar haar sporen ach tergelaten". Dit zei zondagavond de Surinaamse premier Henk Arron. Hij sprak aan de vooravond van 1 juli, in Suriname de dag waarop de afschaffing van de slavernij wordt herdacht. ROTTERDAM, 1-7. De grote olie maatschappijen verhinderen dat de witte pompen in Nederland benzine kunnen verkopen tegen concurreren de prijzen. Dit is de mening van de onafhankelijke brandstoffenhande- laren in ons land. Zij wijzen erop dat er momenteel in de wereld overvloedige benzine voorraden zijn, hetgeen er toe geleid heeft, dat de notering voor super- benzine op de vrije wereldmarkt nu DEN HAAG, 1-7. In 1973 zijn vol gens de cijfers van het Centraal Re gistratiekantoor Detailhandel - am bacht weer duizenden winkels en an dere verkoopplaatsen, (markthandel, rijdende winkels, postorderbedrijven, werkplaatsen, hallen) gesloten. Het aantal verkoopplaatsen ver minderde per saldo met ongeveer vier ^uizend. In 1972 bedroeg de achteruitgang 2.500; in 1971; 6.100 en in 1970: 4.900. In 1972 is het zicht op de feitelijke achteruitgang enigszins versluierd door de inwerkingtreding van de vestigingswet detailhandel. De moge lijkheid tot legalisatie van bestaande vestigingen heeft het aantal nieuwe inschrijvingen gestimuleerd. Het is mogelijk dat dit proces ook in 1973 nog invloed heeft gehad. Met andere woorden, dat de feitelijke achteruit gang groter is geweest dan vierdui zend. De vermindering was in 1973 ge spreid over alle bedrijfsvormen: on dernemingen met één vestiging (3.300), filiaalbedrijven (200) en de markthandel (500). De achteruitgang was nog steeds het grootst in de levensmiddelen sector; in deze branche daalde het aantal winkels en andere verkoop plaatsen met ongeveer 2.200. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 3 JULI NED. I: Voor de kleine kijkers vanmiddag de film van ome Willem. Het avondprogramma wordt ver zorgd door de NOS. De NOS maakt daar voor het journaal gebruik van door zowel een Van gewest tot ge west uitzending en een reportage van het W.K. voetbal in de ether te sturen. Ook Van gewest tot gewest is gewijd aan hét voetballen. Er wordt namelijk een bezoek gebracht aan oud-voetbalinterhationaal Abe Lenstra. Vanaf half acht volgen er weer twee uur voetbal. Men krijgt rechtstreekse beelden te zien van een in de tiveede finaleronde van het eindtoernooi gespeelde wedstrijd. In de pauze wordt plaats ingeruimd voor een filmpje over de Maatschap pij tot Redding van Drenkelingen. Het journaal wordt i.v.m, de voet ballerij later op de buis gebracht. Daarna volgt Panoramiek waarin volop aandacht wordt besteed aan de Astronomische Nederlandse sa telliet, de eerste Nederlandse kunst maan. De satelliet kwam onlangs gereed en wordt binnenkort naar Amerika gestuurd. De kunstmaan zal in een baan rond de aarde wor den gestuurd en zal wetenschappe lijke sterrekundige metingen moeten verrichten. Aan het eind van de tv- rit nogmaals de W.K.-voetbal en een samenvatting van de Tour de Fran- NED. II: De tv-avond op het twee de net begint met Nederpopzien. Te beluisteren en te zien zijn de groe pen Kayak, Cuby and the Blizzards en Focus. Na het journaal volgt De Commissaris. Deze krijgt van een pastoor te horen dat een piechteling van hem, hem heeft toevertrouwd, een vrouw vermoord te hebben. De vrouw in kwestie blijkt echter nog springlevend te zijn, haar huishoud ster is vermoord. Heeft de dader zich vergist? Om twintig over negen volgt de Panorama-woensdagshow, de laatste aflevering van dit seizoen. Hel IKOR, KRO en RKK maken de laatste 25 minuten van de woensdag avondzendtijd vol met de rubriek Kenmerk, WOENSDAG 3 JULI NED. I: 17.00 De film van ome Willem; 17.30 Hier komt de tij ger; 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot ge west; 19.25 W.K.-voetbal; 21.20 Jour naal; 21.40 Panoramiek; 22.05 W.K.- voetbal; 22.35 Journaal. NED. II: 15.55 W.K.-voetbal; 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Nederpopzien; 20.00 Journaal; 20.20 De Commissaris; 21.20 Panora ma woensdagshow: 22.00 Kenmerk; 22.25 Journaal. DONDERDAG 4 JULI NED. I: De VPRO begint traditie getrouw met het beertje Colargol. De raket waarmee het beertje reist is aan een opknapbeurt toe. In de se rie Rock Concerts, waar om 7.20 uur een aflevering van volgt is de came ra gericht op The Eagles, Linda Ron- sladt en Jackson Browne. De laatste minuten voor het journaal zijn voor Popeye the sailorman. Na het jour naal All in the family. Archie en Edith krijgen een uitnodiging voor het huwelijk van Carol, de dochter ZIERIKZEE. Het Zierikzeese poor- tenkomple.r in „floodlight". Heden (dinsdag) beginnen de Toeristenda- gen weer. De bezoekers zullen in de loop van de komende weken weer onder de indruk geraken van deze fascinerende verlichting. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) van Maude. De uitnodiging zou in dank aanvaard zijn als de aanstaan de van Carol geen jood zou zijn. Nu heeft Archie tal van bedenkingen. Om kwart voor 9 neemt de VPRO de kijker mee naar het stenen tijd perk. Na deze dokurnentaire volgrde speelfilm The intimate stranger in 't kader van de losy-filrr^ cyclus. De film dateert uit 1956 en gaat over een geheimzinnige afpersingsaffaire. Tot slot volgt op deze zender nog het laatste nieuws en een filmver slag van de Tour de France. NED. II: Op het tweede net als al ternatief voor de VPRO-uitzendin gen de Evangelische Omroep. De omroep van ds. Glashouwer begint met beelden van een studio-optre den van New Hope. Een half uur la ter een natuurfilm over al wat er zoal groeit en bloeit in Canada. Gil Bernard, de Franse chansonnier wordt na het nieuws opnieuw door de EO op het scherm gebracht. Het betreft hier een compilatie samen gesteld uit twee eerder door de EO uitgezonden programma's rond Ber nard, In Nader bekeken gaat Mein- dert Leerling rond negen uur nader in op het Verbond van christelijke voetbal clubs. In het programma Looft de Heere dat hierna wordt ge bracht worden christelijke liederen gezongen door verschillende zang verenigingen. Het programma wordt opgenomen in de Grote kerk te Zwolle. Als dirigent treedt op Jan van den Driest. De EO-uitzending wordt besloten met een speelfilm van Don Murray over een bokser die na een wild en ruig leven plotseling zijn leven gaat veranderen. Tom Harris speelt zelf in de rolprent de titelrol. DONDERDAG 4 JULI NED. I: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.20 Rock Concerts; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 All in the fa mily; 20.45 Wamp Wan, stamhoofd uit het stenen tijdperk; 21.35 The in timate stranger; 23.10 Journaal; 23.15 Tour de France. NED. II: 1845 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 New Hope; 19.30 Recapitulatie; 20.00 Journaal; 20.20 Chansons van Gil Bernard; 20.50 Nader bekeken; 21.15 Looft den Heere; 21.45 Het leven van Tom Harris; 23.05 Journaal. 135 dollar per ton is. „Hierdoor zou den de witte pompen gemakkelijk superbenzine kunnen verkopen voor 96 cent per liter ofwel twee cent goedkoper dan de merkbenzine. Maar de grote oliemaatschappijen, die hun overtollige produkten op de vrije markt plegen te brengen, zor gen ervoor dat de „brokers" (make laars) niet aan Nederlandse hande laren leveren voor 135 dollar per ton", aldus de onafhankelijke brand- stoffenhandelaren. 69 „Als Gert bij Lydia zit, zal het wel een poosje duren, voor hij terug is, zei ze. „Ik heb nog een paar bood schappen te doen en de winkels hier sluiten zaterdags al om vijf uur. Dat is vervelend. Ga je mee? Met z'n tweeën is het wel zo gezellig." Tijdens de wandeling naar het centrum, vertelde Gerts moeder: „Ze waren vroeger nogal dik met elkaar, Gert en Lydia. Haar vader had graag gezien, dat ze een paar werden, want Bas - zo heet Lydia's vader - mocht onze Gert bijzonder graag. Gert en Lydia waren enige tijd verloofd, maar Gert heeft het uitgemaakt; ze is zo ontzettend veeleisend. Nader hand trouwde Lydia met een baron, -maar dat boterde al spoedig niet. Hij had geen geld - verarmde adel - en bovendien oen hekel aan werken. Als je haar huis ziet in Rozendaal is m sschicn wel een ton ol drie waard. Een klein paleisje. Enfin, ze ligt al enige tijd in scheiding met haar baron Tegen vijven kwam Gert terug, met een vermoeide uitdrukking op zijn gezicht. Waarschijnlijk was het onderhoud met Lydia tamelijk stormachtig geweest, want de jonge man kwam nijdig de kamer binnen, zakte in een stoel en stak een sigaret op. „We zitten mooi in de puree met die rotgriet," mopperde hij. heftig aan zijn sigaret trekkend. „Weel je. wat d;c halve gare van me wil? Dat k met haar trouw. Nu haar schei ding. Moet je wat?" Hij grinnikte, m ar het ging niet van harte. „Laat k min of meer formeel een huwe- Y 'aanzoek hebben gehad! Van de ex-ba. ones. Enkel op die voorwaar de wil ze geld in de zaak laten en dan schenkt ze mij op de huwelijks dag de helft van baar bezit aan aan delen dat s twintig procent van hot totaal. Waarde ongeveer vier ton. Ben ik mede-eigenaar van de zaak. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Om te gillen! Waar ziet ze me voor aan? Ga ik dezelfde kant uit als de baron, die heeft ze ook schoongeplukt en nu er niets meer bij hem te ha len is, heeft ze hem aan de kant ge zet. Op zoek naar een nieuw slacht offer, volgende geldschieter. In casu Gert Treep. De nieuwe .direkteur van Matsers Bouwbedrijf. Waar schijnlijk een solidere geldbelegging in haar ogen! Hoe krijgt ze me zo gek? Ja, ik laat me daar uitkleden door die hysterische rotmeid! Al was het de laatste vrouw op aarde, moest ik haar nog niet! Mijn ogen zijn van middag opengegaan, dat verzeker ik u. Ze heeft een ultimatum gesteld, toen ik niet van plan was onmidde- lijk toe te happen. Die rekende er klaarblijkelijk op, dat ik in haar ar men zou vallen en misschien van pure dankbaarheid haar voeten zou kussen. Nou, ik heb net zo lief! Woest is ze! Ze gilde als een idioot en schold me uit in alle toonaarden, toen ik op gedecideerde toon weiger de aan haar verlangen te -voldoen. Twintig procent van de aandelen., vier ton.. Voor nog geen miljoen! Ik bel straks Jopie op en zal haar zeggen, dat ze maar naar een andere directeur moet uitkijken, omdat ik per één cn dertig december ermee stop! Ja, ik Iaat me daar chanteren! Ik ben Matsers Bouwbedrijf niet, wat denkt ze wel? Ik trouw niet mot haar en niet met Matsers Bouwbe drijf. geen haar op mijn hoofd, die daaraan denkt! Marriage de raison. noemde ze het. An me nooit niet' Ze zal de lol niet beleven direc- tcursvrouw te worden. Ik heb mijn Rienic en niemand weekt mij van haar los. Dan maar weer gewoon hoofdopzichter cn als dat niet meer kan, ergens anders gewoon opzich ter. Er wordt overal brood gebakken. Ik heb tenslotte de nodige diploma's nietwaar? Als ik bij Diephuis solli citeer verwed ik er een lief ding on der, dat ze me daar n Leiden aan nemen. Misschien wel graag De ou we Diephuis heeft me, toen ik nog hoofdopzichter was, al zoiets laten doorschemeren. Nee hoor, Lydia heeft geen schijn van kans. Ze zoekt het maar uit met de erfgenamen, maar ik pas ervoor als sluitpost voor de firma op te treden. Met als gena dige beloning Lydia aan mijn zijde". Vadbr Treep had zwijgend gelui sterd. Maar met stijgende verbazing geleidelijk aan uitlopend op veront waardiging. Tijdens het laatste deel van Gert's betoog was mevrouw Treep, thuisgekomen van het bood schappen doen, de kamer binnen gekomen en vroeg: „Waar heeft Gent het over? Wat hoorde ik over een huwelijk tussen Gert en Lydia?" „Helemaal geen huwelijk," ant woordde* de jongeman, nog altijd opgewonden. Op onsamenhangende wijze gaf hij nog eens in het kort weer, wat er besproken was bij Ly dia. En dat hij van plan was zijn ontslag als directeur te nemen. Vader Treep viel hem op kalme, beheerste toon in de rede en zei: „Slaap er eerst maar eens rustig eer paar nachten over. Gert. De sp wordt nooit zo heet gegeten, y' wordt opgediend. Tenslotte morgen zondag. Probeer y probleem uit je hoofd te geniet van het weekend' nog vroeg genoeg or een oplossing te vir I „Er is geen p' antwoordde de vermoeide stc cf het andc I dan laa-t z' /I twintig iH twinti

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5