Overleden Juan Peron wordt woensdag begraven VAN OREGON (V.S.) NAAR „BOTERHOEK" EEN STAP Scheel president Bondsrepubliek AUTOVERHUUR Incident in Johannesburg zegt DE BILT DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russische pianist blijft in België Turkije levert weer papaver-opium Verre gaste te Scharendijlte ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m Dinsdag 2 juli 1074 130ste jaargang Nr. 21513 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING JtelefoonJpi ^1(^^55/Voor telefoonnummers na half zes; 0e rubriek „Agenda". Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De woningbrand te Renesse ROUW IN ARGENTINIË BUENOS AIRES, 1-7. De overleden Argentijnse leider Juan Peron, wordt woensdag begraven, nadat zijn lijk 24 uur zal zijn opgebaard in bet gebouw van het Con gres. Het stoffelijk overschot wordt bijgezet in de graftombe van Peron's vader, Tomas Peron, op de be graafplaats Cliaearita in Buenos Aires. Dit is maandag avond officieel bekendgemaakt. Kort voor de begrafenis zal Perons lijk worden overgebracht naar de ka thedraal van Buenos Aires voor een uitvaartdienst die onder meer zal wor den bijgewoond door de nieuwe president - zyn vrouw Maria Estela - de ministers, regeringsfunktionarissen en diplomaten. hij zijn deelneming betuigt. In de brief, die door politieke waarnemers wordt gezien als een poging de grote vrees weg te nemen voor een mili taire staatsgreep, zegt Lanusse: „de macht is in de handen van de ware vertegenwoordigers van het volk en niemand beter dan zij hebben de ei genschap de beslissing te nemen die op dit moment het beste is". Ontzetting BONN, 1-7. De vroegere liberale partijvoorzitter en minister van bui tenlandse zaken, Walter Scheel, is maandag in Bonn beëdigd als vierde president van de Westduitse Bonds republiek. Scheel's,75-jarige voorganger, Gus- tav ITeinemann, die op een verenigde vergadering van Bondsdag en Bonds raad afscheid nam, had na het ver strijken van zijn eerste ambtstermijn van vijf jaar om gezondheidsredenen van een tweede kandidatuur afge zien. Met zijn 55 jaar is Scheel, na Theo- dorr Heuss, Heinrich Lübke en Hei- nemann, het jongste staatshoofd van de Bondsrepubliek. Hij werd op 15 mei met 530 stemmen gekozen, tegen de 498 van de kandidaat van de chris tendemocraten, Richard von Weizs- acker. Advertentie Naar verwachting zullen tiendui zenden Argentijnen dinsdag (van daag) de laatste eer aan Peron be wijzen als het stoffelijk overschot is overgebracht van de presidentiële residentie in de buitenwijk Olhvos naar het gebouw van het congres. Inmiddels heeft generaal Alejan dro Lanusse, president van het mi litaire regiem dat uiteindelijk de te rugkeer aan de macht van Peron mogelijk maakte, een open brief ge stuurd aan mevrouw Peron waarin Het nieuws over de dood van Peron is in heel Latijns-Amerika met ont zetting ontvangen. Alle radiostations onderbraken hun programma's om het overlijden van de Argentijnse leider te melden. De Chileense gene raal Pinochet bracht een omvangrijk eerbetoon aan degene die, volgens hem, de „wegbereider was van een beweging van sociale vernieuwing". Op de derde conferentie van de Ver enigde Naties over het zeerecht in Caracas werd een minuut stilte in acht genomen, waarna de werkzaam heden werden onderbroken. Talrijke landen hebben besloten verscheidene dagen van nationale róuw af te kon digen. Zo zullen Chili en Brazilië drie dagen nationale rouw in acht nemen. ASSEN. Tijdens de TT-races is de politie in Assen aangifte gedaan van diefstal van 28 motorfietsen, 8 brom fietsen en 3 auto's. BRUSSEL, 1-7. Het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft bevestigd dat de Russische pianist Valery Afanasiev, op diens verzoek, een verblijfvergunning voor België is toegestaan. De jonge pia nist is niet meer van plan naar de Sovjet-Unie terug te keren. Valery Afanasiev was een van de onderscheidenen bij de bekende Ko ningin Elisabeth-muziekwedstrijden in België in 1972. ANKARA, 1-7. Turkije heeft maandag het verbod op de verbouw van de opium-papaver, eens de be langrijkste bron van illegale heroïne op de Amrikaanse markt, opgeheven. „De regering heeft een besluit ge tekend waarbij de verbouw van de opium-papaver in zes provincies is toegestaan", zo zei minister van voorlichting Orhan Birgit op een persconferentie. De produktie van de Turkse opiumpapaver zal de inter- nationtle farmaceutische industrie voeden. De regering zal stringente maatregelen nemen om de illegale verbouw en smokkel in verdovende middelen tegen te gaan". Premier Bulent Ecevit zal het parlement ge detailleerd verslag uitbrengen over de plannen en veiligheidsmaatrege len. nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 SCHARENDIJKE. Miss Kathleen Hansell voor de boerderij van de heer M. A. Gaanderse te Scharen- dijke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHARENDIJKE, 1-7. - Van de Amerikaanse staat Oregon naar de „Boterhoek" te Scliarendijke, is tegen woordig blijkbaar maar één stap. Ditmaal gezet door het Amerikaanse meisje Kathleen Hansell, een slank, vriendelijk, goed ogend meisje van 22 lentes, die in het kader van de bekende uitwisselingsprogramma's van de ,,4-H Foundation" („4-H" is vier handen), en kele maanden Nederland „doet", waarvan twee weken als gaste van de landbouwer de heer M. A. Gaanderse, aan de Elkerzeeseweg te Scharendijke. Mejuffrouw Hansell is wel prototype van het Amerikaanse meisje, dat zich niet teveel gelegen laat liggen aan aktuele onrust in haar land, een bepaald soort trots heeft Amerikaanse te zijn en vooral fel begerig andere landen en volken te Ieren kennen. Op grond van een uiteraard zware selektie werd zfj naar haar voltooide „Bachelor of Science degree in Home Economics Education" (Huishoud kunde) uitverkoren deze oriëntatietrip te maken, mede door bemiddeling van de Nederlandse Stichting Uitwisseling. „Agrarische studievakantie" Met andere Amerikaanse jongelui vertoeft Kathleen drie maanden in Nederland, waarvan dus twee weken op Schouwen-Duiveland. Een agra rische studievakantie voor dit meis je is niet zo vreemd, want zij deed al eens een agrarische ervaring op, binnen het kader van de opleiding in Amerika, n.l. op een 8000 ha (die zijn daar)) groot bedrijf. Men komt niet in aanmerking voor uitzending en „sponsoring" binnen het „Four-Hand-Programme", als daar van de zijde van de kandidate niet het nodige tegenover staat. En dat staat er. Veel doen aan sport, intensief le zen, met speciale interesses in - \vat Amerikaans wordt genoemd -. „Home economics", kinderzorg en jeugd werk. Allemaal nuttige zaken voor de toekomstige lerares. Goed geïnformeerd Nederland in het algemeen en Schouwen-Duiveland in het bijzon der (hier vertoeft ze tenslotte) komt heel positief over bij miss Hansell. Zij is hier als enig meisje in het zui den en heeft volop gelegenheid de nodige indrukken op te doen. Het is inderdaad een beetje kort (op 24 sep tember vertrekt de groep weer), maar wat aan tijd tekort komt, kan door intensiteit worden goed ge maakt. Kathleen vindt de mensen hier doorgaans goed ge-informeerd en ook bereid er over te praten. In het kader van zo'n studietrip is dat wel belangrijk. Kathleen is een intelligent meisje, dat met oortjes en oogjes open door de wereld gaat en vooral ook wel de nodige politieke interesse heeft. Zij weet echt wel hoe genuanceerd* er tegenwoordig over de U.S.A. wordt gedacht, maar niet alleen in Europa en de rest van de wereld, maar ook in Amerika zelf. Er zijn elementen van twijfel over de Amerika-China- Rusland-verhouding, Veel respekt is er nog altyd voor de Kennedy-familie. Als er een op somming van toekomstige potentiële presidentskandidaten wordt gemaakt, staat Ted Kennedy er by, aldus Ka thleen, die snel overschakelt op het Nederlandse voedsel, waarvan voor miss Hansell de kaas een uitspringer is. Dat is trouwens óók de vreemde overweging - of liever het zich reali seren - hier op Schouwen-Duiveland beneden de zeespiegel te leven. Kathleen's interesse gaat ook uit naar de bestrijding van de „polu- tion" (vervuiling) een zaak die men in Oregon een eindweegs onder de knie heeft. Zoals hier ook daar het principe; de vervuiler betaalt. Zij herhaalt aan het slot van het gesprek nog eens op gepaste wijze trots te zijn Amerikaanse te zijn, maar het komt niet arrogant over en dan arriveert de heer Gaanderse al weer om zijn charmante gaste weer mee te nemen naar Scharendijke. Het was een aardig gesprek en een interessante ontmoeting. Miss Han sell „rooit het wel" om het eens even op zijn Schouws te zeggen. BURGH. De heren Leo de Feiter en Rini van Dijke hebben het gemaakt in de oude openbare school te Burgh, waar zij behalve kunst een afwisselend programma voor de toeristen presenteren. Hier staan zij bij de ingang van hun kunsttempel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Prinses Irene vandaag (dinsdag) uit ziekenhuis NIJMEGEN, 1-7. Prinses Irene zal dinsdag met haar op 23 juni geboren dochter Maria Carolina het St. Rad- b'oudziekenhuis in Nijmegen verlaten Door prins Carlos vergezeld zal zij nog enige tijd op paleis Soestdijk verblijven alvorens naar Frankrijk te vertrekken. Mr. Aantjes teleurgesteld over P.v.d.A. HILVERSUM, 1-7. Mr. W. Aantjes fractie-leider van de A.R. in de Tweede Kamer is teleurgesteld over de geringe vorderingen die er zijns inziens in het afgelopen parlemen taire zittingsjaar zijn gemaakt tus sen de PvdA en de christen demo cratische partijen. „We hadden na een jaar verder moeten zijn", zei hij maandagmiddag in het NOS-radio- programma „Den Haag deze week". JOHANNESBURG, 1-7. Twee Afri kaanse voetgangers, die zondag tij dens een ruzie rppt een blanke auto mobilist met benzine werden over goten en in brand gestoken, zijn met ernstige brandwonden in een zieken huis opgenomen. De politie deelde mee dat gezocht wordt naar de onbekende automobi list, die wegreed nadat hij op straat in Johannesburg ruzie had gekregen met twee Afrikanen, een blik ben zine over hen uitgoot en er een lu cifer naar gooide. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-7. Het K.N.M.I. meldt; Een rug van hoge luchtdruk brengt dinsdag droog en zonnig weer, waar bij er bovendien maar weinig wind is. Boven zuidwesl-Engeland is echter de voorste begrenzing van een regenzone gearriveerd. Het ziet er naar uit, dat het front dat voor deze neerslag verantwoordelijk is„ in de nacht van dinsdag op woensdag over ons land zal trekken. In de loop van de dag zullen opklaringen zich van het westen uit oonicuw over het land gaan uitbreiden. Op de oceaan bevindt zich een rug van hoge lucht druk die naar het oosten trekt, deze rug zal woensdag en mogelijk ook donderdag nog een tijdelijke weers verbetering in West-Europa teweeg brengen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het dogma is als een bittere pil; kauwt men er op dan kan men het niet meer doorslik ken. Chamfort WAT C Verwachting tot woensdagavond: Enige tijd regen In de avond en nacht regen, morgen overdag weer opklaringen; matige tot krachtige wind, ruimend naar zuidwest tot west; minimumtempe raturen omstreeks 13, maxima onge veer 19 graden." Voor donderdag; Aantal uren zon: 2 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. HOOG- EN LAAGWATER 3 juli. Zon op 4.25, onder 21.03 Maan op 20.16, onder 3.25 4 juli. Zon op 4.26, onder 21.02 Maan op 20.51, onder 4.24 Volle maan: 4 juli (13.40) ZON- EN MAANSTANDEN ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 3 juli 2.32 14.55 8.13 20.41 4 juli 3.17 15.36 8.53 21.22 Springtij: 6 juli ADDIS ABEBA. Ethiopische mili tairen hebben maandagochtend huis zoekingen verricht in de rykc wij ken van Addis Abeba en de arresta ties van leidende figuren van de aristocratie voortgezel. Zondag waarschuwden do militairen al dat nog meer arrestaties zouden volgen. L .1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1