Konflikt gemeente-Mij. via zweefvliegclub Verzicht Afscheidsavond openbare basisschool Zonnemaire AGENDA Economisch industrieel technisch tussen Amerika en Rusland verdrag STEENZETTERSOPLEIDING IN STELLENDAM LAATSTE NIEUWS 2 Kwalijke zaak in Westhoek 99 99 HAAMSTEDE, 29-6. In de afgelopen >veek is nog eens duidelijk gebleken dat de Exploitatie Mij. „Verzicht" het conflikt dat het met de gemeente Westersehouwen heeft, over de rug van de zweefvliegclub Haamstede wil uitspelen. De aktievc zweefvliegclub met 65 leden, zes eigen vliegtuigen met jaarlijks zo'n 6000 vluchten en een exploitatierekening van f 60.000,per jaar heeft sedert april j.l. haar aktiviteiten sterk moeten beperken wegens het feit dat haar niet was toegestaan om de terreinen van de Mij Verzicht daarbij in te schakelen. Deze terreinen worden reeds meer dan 17 jaar door de vliegclub gebruikt. Oorzaak van dit probleem is gelegen in het konflikt tussen de gemeente Westersehouwen en de Mij Verzicht oyer de aktiviteten van deze My in het natuurgebied westeiyk van het vliegveld. Het standpunt van de My Verzicht was, dat het zweefvliegen indruiste tegen de bepalingen van het voor dit gebied geldende bestemmingsplan. Een. dergelijke verklaring" van de woordvoerder van Mij Verzicht werd onlangs in Zeeland gepubliceerd. Het bestuur van de vliegklub kon het uiteraard billijken, dat de Mij Verzicht zekerheid wilde hebben over de legaliteit van het vliegen op hun terrein, en besloot voorlopig geen gebruik daarvan te maken, al hoewel met name de zweefvliegop- Vreemde paradox OVERTON, Engeland, 27-6. Dertig arbeidsters in de Por- talfabriek in Overton in Enge land zijn in staking gegaan. Ze willen loonsverhoging. Portal maakt papier voor bankbiljetten. leiding hierdoor zeer werd gedu peerd. De vliegklub heeft momen teel een 35 leden welke met de op leiding en de voortgezette opleiding bezig' zijn. Handicap Vooral voor de leden van de voort gezette opleiding, welke al alleen moeten vliegen, 'betekende dit een bijzonder zware handicap, die ook niet geheel zonder gevaar is. Er werden evenwel onmiddellijk stappen ondernomen om de legali teit van het gebruik te onderzoeken. Vorige week werd het bewijs ge leverd, dat het gebruik van deze ter reinen „op grond van bepalingen van het bestemmingsplan niet kan worden ontzegd". Hiervan werd de Mij Verzicht in kennis gesteld met het verzoek tot intrekking van het gebruiksverbod. Tot stomme verba zing van de vliegklub werd dit ge weigerd. ZONNEMAIRE, 29-6. Vorige week vond de jaarlijkse afscheidsavond plaats van de openbare basisschool te Zonnemaire. Alle leerlingen en vele ouders en belangstellenden ware hierbij aanwezig. Namens het gemeentebestuur van Brouwershaven was wethouder Ph. van Ast aanwezig en ook burgemeester en mevrouw Schouwenaar hadden nog even gelegenheid een deel van de avond mee te maken. Begonnen werd met de kinder musical „Teun de Speelman", ge speeld door de leerlingen van de lagere klassen, o.l.v. de heer W. J. v. d. Meer. De liedjes klonken vro lijk en er werd heel onbevangen en natuurlijk gespeeld. De ouders klap ten dan ook na afloop erg enthou siast. Hierna werd tweestemming blok fluit gespeeld door Jacqueline Kuy- per en Wim Fonteine. Op muzikale wijze werden 3 etudes zuiver ten gehore gebracht. Jcugdmusical Tijdens de peuze werden loten verkocht om de kosten te kunnen dekken. Vervolgens speelden de leerlingen van de zesde klas, die dus afscheid namen, de jeugdmusical „Meester Pennelik". De kinderen van klas 4 en 5 zongen de liedjes vrolijk mee. Nu kwam het werkelij ke afscheid. De getuigschriften werden met een afscheidswoord uit gereikt door het. hoofd der schol, de heer K. Mandemaker. Van school gingen: Ellie van Nieuwenhuyze, Rianne Kaspers, Annemarie van 't Veer, Mia Stoel, Ingrid Linssen, An ton Jakobsen, Niek Deïst en Jan van. der Moere. Op hun beurt gaven de scheidende zesde klassers hun onderwijzer een afscheidscadeau, n.l. tuinverlichting. Tenslotte werd ieder een prettige vakantie gewenst en veel succes in hun studie. Hieruit bleek dus zonneklaar dat de respektabele reden voor het ge- l ruiksverbod een doekje voor het bloeden was. In feite was het verbod slechts een zet in het konflikt met de gemeente De vliegklub heeft uiteraard met dit konflikt niets van doen en voelt er dan ook niets voor de dupe te worden van deze machtsstrijd. Een ingewonnen juridisch advies luidde, dat de Mij Verzicht niet zo maar zonder meer de klub van het reeds 17 jaar in gebruik zijnde terrein kan weghouden. De klub heeft dan ook goede hoop door de rechter in het gelijk te wor den gesteld voor wat betreft voort zetting van het gebruik. Daarom is het gebruik op zaterdag 29 juli weer hervat. Dat leidde tot een onmiddejlyke a kt ie van de My VerziclW, resulte rende in een proces-verbaal voor de Ulubledcn, die zich zaterdag op het omstreden terrein bevonden. Hierin zal dus dc\ rechter het laatsie woord hebben. De hele geschiedenis is natuurlijk uiterst onverkwikkelijk. Het zou toch niet mogelijk móeten zijn dat een grondeigenaar een „konflikt met de gemeente uitvecht ovel- de rug van een bloeiende vereniging die niets liever wil dan rustig een prachtige sport beoefenen". De zweefvliegtuigen iijn niet meer weg te denken boven de Westhoek, een genot voor het oog van inwoners en vakantiegangers. De zweefvliegers zelf doen alle mogelijke moeite om uit de impasse te raken, en hebben daarbij steyn ontvangen van de heer C. A. van Oord, die zich hét lot van de vlieg klub sterk aantrekt. Plan gereed Een plan tot een definitieve op lossing ligt thans gereed, en het wachten is nog slechts op de goed keuring van gemeentelijke en pro vinciale overheid: Alles is hierbij sterk afhankelijk hoe snel de molens van deze instellingen kunnen draai en. Voorkomen zal moeten worden dat in deze tijd een bloeiende vereniging en een prachtige sport verpletterd zou worden door eeh konflikt' tussen partijen, waar het zelf nota bene he lemaal buiten staat. Indien de vereiste medewerking niet (snel genoeg) zou woi'den ver kregen zal dit voor de vliégklub nog rampzaliger gevolgen hebben dan de storm van het vorige jaar waarbij een deel van de vloot werd vernield. Ambonezen met wapens AMSTERDAM, 30-6. Negen jonge Ambonezen zijn gisternacht in de IJtunnel in Amsterdam gearresteerd voor verboden wapenbezit. De poli tie vond bij een verkeerscontrole twee machinepistolen, vier pistolen en een hoeveelheid munitie in hun busje. „De Tijd" is voorbij AMSTERDAM, 29-6. De raad van bestuur van de Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven N.V. te Haarlem heeft besloten met ingang van 1 september het dagblad „De Tijd" om te zetten in een weekblad. Bij De Tijd werken momenteel 137 mensen, hiervan zullen er ongeveer 25 bij het weekblad t'e werk kunnen worden gesteld, zo voorziet de V.N.U. „Rekening houdend met de lang durig zieken en met degenen, die in de loop van dit jaar met pensioen gaan, zullen in totaal ongeveer 100 personeelsleden herplaatst moeten worden. Tol strijd commando's BEIROET. 11-7. Volgens het dag blad Al Moharrer in Beiroet zijn in de gevechten die vrijdag hebben ge woed tussen commando's van het volksfront voor de bevrijding van Palestina en het volksfront voor de bevrijding van Palestina, algemeen commando, twintig commando's ge dood en achttien gewond. Cijfers in andere kranten gaan niet hoger dan 6 doden. By de zweefklub is men niet ten onrechte dc mening toegedaan dat gelukkig Üc bevolking van Wester sehouwen achter de vliegklub staat, zodat dè zweefvliegers alle hoop hebben niet hét slachtoffer van deze ontwikkeling te worden. KOPTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft de namen bekend gemaakt van de tien lagere scholen en tien kleuter scholen. die per I augustus beginnen met de voorbereiding van samen- werkingsexperimenten. NIJMEGEN. Alle vrouwelijke in woners van Nijmegen boven 35 jaar worden binnen afzienbare tijd opge roepen voor een massaal onderzoek naar borstkanker. Na Utrecht is Nij megen de tweede stad in Nederland waar een dergelijk onderzoek zal plaatsvinden. DEN HAAG. De 145 onslagen werknemers van het bedrijf Arma in Soeslerberg zijn tot 17 juni jl. niet op de hoogte geweest van de moei lijkheden waarin hun werkgever verkeerde. ZOETERMEER. Prins Claus heeft in Zoetermeer de eerste paal gesla gen voor de nieuwe woonwijk Buy- tenwegh de Leyens. De wijk krijgt 7900 woningen voor 24.000 mensen. ST. JANSTEEN. In een vlasfa briek aan de Hogeweg in het Zeeuws Vlaamse St. Jansiteen heeft een omvangrijke brand gewoed waarbij al het aanwezige vlas (circa 100 ton) verloren ging. DEN HAAG. In april j.l. was de Nederlandse uitvoer twee procent groter dan de invoer, zo blijkt uit de CBS-cijfers. In maart was de uitvoer vier procent kleiner dan de invoer. Vaders ook goede moeders DES MOINES, IOWA, 27-6. Het Opperste Gerechtshof van de Amerikaanse staat Iowa heeft woensdag afgerekend mei de diskriminerende ge woonte in echtscheidingspro cessen kinderen toe te wijzen aan de moeder omdat zij ze een beter tehuis zou kunnen bieden. Rechter Mark McCormick verklaarde: „Waar het om gaat is niet de kunne van de ouder, maar welke ouder de kinderen het beste zal groot brengen". Tot nu toe waren echtschei dingsrechtbanken in Iowa ge neigd de zorg over kinderen in echtscheidingszaken bijna au tomatisch aan de moeder toe te vertrouwen. Vanaf woens dag zullen de vaders gelijke kansen op toewijzing hebben. Solo-optreden van politieman HILVERSUM. 29-6. Surveillerende Hilversumse politiemensen keken zeer verbaasd op, toen zij op de Vreelandseweg in Hilversum een hen onbekende collega-in-uniform het verkeer zagen controleren. De man bleek bovendien niet met een dienst auto, maar met een (niet geheel gave) particuliere auto naar de plaats van controle te zijn gekomen. Niet geheel zonder tegenzin informeerde de Hil versumse politiemensen toch maar even naar de identiteit van de man. Het bleek een uit 's Graveland af komstige reservist van de Rijkspoli tie te zijn, die zonder enige opdracht daartoe op eigen houtje aan het con troleren was gegaan. Kind verdronken WINSCHOTEN, 29-6. De vierjarige Slafko Kralj uit Nieuwolda bij Win schoten is tijdens het spelen in het water van het Termunterzijldiep ge raakt en verdronken. Het kind had de Joegoslavische nationaliteit. De heer Oosterhoff ging even terug in de geschiedenis. Na de ramp van 1953 zou er een gebrek komen aan steenzetters. „Het was niet meer zo als vroeger toen de zoons meestal automatisch met de vaders meegin gen om te werken". De overheid heeft toen deze stichting in het leven geroepen. Nu zijn er zeven leerlingen op de school in Stellendam die het zware beroep steenzetter machtig willen worden. Het streefgetal is 15. De cursus duurt 1 tot \Vz jaar. Aan de toelating tot deze cursus gaat een zware medische keuring vooraf. Het werk van de steenzetter bestaat uit, dat spreekt natuurlijk vanzelf, steenzetten. (Dit is echter nog niet zulk eenvou dig werk. Alles moet met dc hand gebeuren en het is in feite een moza ïek dat gelegd wordt. Het eerste half jaar worden dc leerlingen geschoold in Stellendam. Daarna is men toe aan dc nascholing. Er moet dan in de havens van Rot terdam gewerkt worden wat nog wel onder leiding van een inspecteur gebeurd. Daarna, zo vervolgde de heer Oosterhoff, is men toe aan de nazorg, n.l. waar kan men geplaatst worden? Dc meeste mensen willen Praten te Moskou MOSKOU, 30-6. - Dc Sowjct-Unie en dc Verenigde Staten hebjicn zaterdag een verdrag niet een looptijd van tien jaar gesloten, dat linn economische, indu striële en technische samenwerking regelt en verge makkelijkt. ZIERIKZEE. Op de beeldententoon stelling in de tuin van het Burger weeshuis,' is o.m. deze fraaie zwaan in brons te ziot van dc bccldlioud- ster Jqsje van Riemsdijk. Men zie ook de voorpagina. (Foto: Zicrikzecschc Nieuwsbode) Hel verdrag werd in het Kremlin ondertekend door de secretaris-ge neraal van dc Sowjctrussischc com munistische partij. Leonid Brczj- njew en president Richard Nixon. Dc samenwerking in het kader van het nieuwe verdrag omvat aan koop en verkoop van machinerieën en materiaal voor de bouw van nieuwe fabrieken cn modernisering van bestaande fabrieken op dc ter reinen van grondstoffen, de land bouw. machinerieën cn uitrusting, afgewerkte produktcn, verbrui ks- goedcren en diensten. Voorts voorziet het nieuwe ver drag in verlening van patentrechten cn dc uitwisseling van technische kennis, ontwerpen, fabricagemetho den cn deskundigen. Ook zullen Amerika cn Rusland in het raam van het verdrag gaan sa menwerken wat het verschaffen van industriële en andere faciliteiten aan derde landen betreft. Vrijdag liaddcn beide landen drie akkoorden gesloten over samenwer king op het gebied van dc energie voorziening. huisvesting cn andere bouw. cn kunstmatige liartslimulc- ring. Maandag 1 juli Haamstede Ger. Kerk. Zangavond, 19.30 uur. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; l/z26. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Oimdag 1 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Concert, 20.00 uur. Woensdag 3 juli Renesse Herv. Kerk. Kooravond, 20.00 uur. Donderdag 4 juli Zierikzee Ver. Bedrijfsvoorlichting. Excursie. Vertrek „De Val", 18.45 uur. Maandag 8 juli Haamstede Ger. Kerk, samenzang-avond, 20.00 uur. Woensdag 10 juli Rcnesse Herv. kerk, 29.00 uur. Duivelands Barok-ensemble. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Cursus in „buurland" STELLENDAM - De steenzettersopleidiiig die op Goeree-Overflakkee in Stellendam gegeven wordt beft na zes weken al goede vruchten afgeworpen. Vo rige week was er een voorlichtingsavond waarbij ook enkele aannemers aanwezig waren. Bij het bezich tigen van het werkterrein werd het werk al „vak werk" genoemd. De genodigden kwamen 's morgens byeen in de kantine van het bedie ningsgebouw der Rijkswaterstaat. De heer S. M. Oosterhoff, inspecteur der stichting Produktiviteit Rijswerkers en Steenzettersbedryf, vertelde hier het een en ander over het beroep steenzetter. 'niet zo graag ver van huis gaan wer ken. De salariëring Tijdens de scholing ontvangt eén gehuwde steenzetter met twee kin deren een netto loon van f 240,34 en tijdens de nascholing f 249,84. Een ongehuwde leerling van twintig jaar ontvangt tijdens de scholing f 186,89 netto en tijdens de nascholing f 195,87 netto. Na de scholing stijgt het loon van de steenzetter aanmerkelijk. Dan wordt er een bepaald bedrag per vierkante meter uitgekeerd. Nadat de heer Oosterhoff al deze voorlichting verstrekt had sprak bur gemeester G. van Velzen korte tijd namens de gemeente Goedereede en was er gelegenheid tot vragen stel len. Hierna ging men over tot het be kijken van het werkterrein van de leerlingen, waar, omdat de regen neergutste, op dat moment niet ge werkt werd. Na dc voorlichtingsoch- tend werd in hotel „De Gouden Leeuw" in Goedereede de genodigden een kofiemaaltijd aangeboden door de Nederlandse Vereniging Kunst en Oeverwerken die samen met de Rijkswaterstaat en het ministerie van sociale zaken de stichting finan ciert. Minimum-melkprijs wordt 77 cent DEN HAAG, 29-6. De minimum prijs voor verpakte volle melk wordt binnenkort 77 cent per liter. Minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij heeft, mede namens zijn ambtgenoot van economische zaken drs. R. F. N. Lubbers, de desbetref fende verordening van het urodukt- schap voor zuivel goedgekeurd. Het produktschapsbestuur aanvaardde eerder deze verordening ondanks het feit dat minister Lubbers van te vo ren had laten weten dat hij slechts een verhoging tot 76 wilde goedkeu ren. Autogas duurder DEN HAAG, 29-6. De prijs van au togas (LPG) mag met ingang van 1 juli a.s. met 0,8 cent verhoogd wor den tot 38,3 cent per liter af pomp. Deze verhoging komt ten goede aan de marge van de pomphouders. Dit is vastgesteld in een wijziging van de prijzenbeschikking aardolieproduk- ten 1974 - II, zo heeft het ministerie van economische zaken meegedeeld. Enorme autowrakkenvernietiger WEN HAAG, 29-6. In september zal het Haagse schrootverwerkings- bcdryf Pamatcx met de bouw be ginnen van haar tweede autovernic- tigingsinstallatie en verwacht wordt dat eind van dit jaar deze „autovcr- nietigcr" op volle toeren zal draaien. Over de definitieve vestigings plaats in Nederland van deze instal latie, die ettelijke miljoenen guldens heeft gekost, wordt op het ogenblik nog met verschillende instanties overleg gepleegd. Dc Shredder zal werk verschaffen aan rond 100 men sen. Een en ander betekent dat het Haagse bedrijf eind 1974 in staat is per jaar ruim 400.000 autowrakken tc verwerken tot hoogwaardig schroot en is daarmee het grootste autovcrnicligingsbedrijf van Europa geworden. De rechtspositie van de consument DEN HAAG, 29-6. Dc Con sumentenbond gelooft in het afgelopen jaar weer gevorderd te zijn in zijn streven naar verbetering van de rechtsposi tie van de consument: er wer den ruim 20 processen gevoerd ten behoeve van de consument in meestal principiële kwes ties, die alle werden gewonndn en die uitspraken opleverden van rechter en andere recht sprekende instanties, waarmee verder werd gebouwd aan de consumenten-jurisprudentie. De Consumentenbond voert processen of bekostigt ze. om dat dc rechtspositie van de consument in Nederland vaak onbevredigend is. Dit laatste komt weer, omdat de consu ment vaak niet weel ivat hij moet doen, wanneer hem door een leverancier of bemidelaar onrecht wordt aangedaan en procederen voor hem of niet tc bekostigen »s of tr duur uit komt in verhouding tot het soms geringe bedrag, waar hel om gaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2