(Heli's m w MIDDEN EN KLEINBEDRIJF Zesde klas-leerlingen Onder de Wieken' namen afscheid pSrê AGENDA Niet eensgezind achter de arme landen Schieten op zuid-Libanon 2 Schoolafscheid Bruin isse De „middenstand" is op een niet zo prettige wijze in het nieuws Allerwege - uiteraard het duide lijkst - uit de kring zeil, wordt ge rept over en gewezen op de moei lijke positie in het midden- en kleinbedrijf. Zelfs de minister hoogstpersoonlijk (minister Duy- senberg) kon er in een reeent t\- interview niet omheen. Weliswaar somde hij de maatregelen van tie overheid op. die genomen wordt om de economische „midden moot" van het maatschappelijk - economisch bestel tegemoet te ko men, maat hij erkende: het mid den- en kleinbedrijf heeft het moeilijk. Het komt tot uiting in schralere winsten, in een krappe investeringsmarge en bovenal door het verdwijnen van vele honder den zaken, om niet te zeggen dui zenden in de loop der jaren. Wordt de waarde en betekenis van de middenstand wel voldoen de beseft? Op papier althans wel. Zelfs in E.E.G.-verband bestaat hierover een uitspraak, die aan duidelijkheid niets te wensen ov er laat en die op de jongste vergade ring van het Kon. Verbond van Ondernemers, door de voorzitter nog eens werd geciteerd. „De betekenis van het midden- en kleinbedrijf voor de Gemeen schap berust op zijn grote poten- titieel en de onmisbaarheid hier van voor een goed funktionerende concurrentie". Zo gaat dat in posi tieve zin - nog een poosje door. Genoemd worden o.m. eigen vin dingen van het midden- en klein bedrijf, doorstromin gsmoge l ijkhe- den (nieuwe vestigingen), opti male behoeftebevrediging van het publiek en meer van dat soort za ken. Volkomen akkoord natuurlijk, maar des te zorgelijker is het dan als datzelfde midden- en kleinbe drijf ten onzent al te langdurig in lastig vaarwater vertoeft, o.m. door een (te) hoge belastingdruk, waardoor steeds meer zelfstandi gen in een moeilijke bedrijfssitu atie dreigen te geraken. De hele context intussen waar in deze problematiek speelt is las tiger dan men oppervlakkig be schouwd zou denken. Eén punt is er n.l. dat er uitspringt als zelf standig gegeven, de concurrentie. Er dient een goed concurrentiekli- maat te zijn, hetgeen o.m. inhoudt een soort evenwicht tussen groot- en kleinbedrijf. De zuiver concur rentie op zich is niet het meest fa tale verschijnsel. Het is wellicht het enige punt in de brede vlak van midden- en kleinbedrijf, waar op gezamenlijk iets aan valt tc doen en dan komt men toch weer terug op ondraaglijk geworden be lastingdruk. In dit verband werd op de jongste - al genoemde - ver gadering van K.V.O. ook de so ciale premiedruk genoemd, andere kostenstijgingen en druk op de prijzen. Die dmk overigens is er ook voor de bescherming van het publiek, maar hoe dat ook zijn mo ge in de verschillende sektoren van het bedrijfsleven, als detail handel, horeca, vervoer komt men in een rode gevaren zone en in Nederland met een zo karakteri stieke middenstand - ook als voor beeld van maatschappij-opbouw - zou dit eigenlijk niet moeten kun nen. De vrees bestaat dat men meer kinderen met het badwater gaat weggooien dan verantwoord is. Men mag trouwens best de me ning toegedaan zijn, dat geen en kel kind met het badwater mag weggooid. Rijcenkumst in gemoensekapsza&l HAAMSTEDE, 27-6. Donderdagavond werd in de gemeenschapsmaal van de combisehool te Haamstede afscheid genomen van de leerlingen van de zesde klas van de C.N.S. „Onder de Wieken". Het hoofd van de school de heer J. C. van Vonderen sprak in zQn openingswoord in het bijzonder een woord van welkom tot de voorzitter van het schoolbestuur de heer C. A. van Oord en de talrijke aanwezige ouders en oud-leerlingen. Het eerste punt op do agenda was het vertonen van eert serie leleu"ren dia's van de leerlingen welke de school gingen verlaten vijf jaar ge leden in, de klas bij de onderwijzeres mej. Geene. Zowel voor de kinderen zelf als voor de ouders was deze terugblik, gezien de roakties, een hele beleve nis. De voorzitter van het schoolbe stuur de heer Van Oord nam hierna officieel afscheid van de leerlingen welke de school gingen verlaten. De heer Van Oord zag het nog steeds als een grote gebeurtenis als men de basisschool gaat verlaten en daar dan de laatste dag is. Het leven zag de heer Van Oord als een zeiltocht, iets boeiends waarbij men de wind wel eens mee heeft maar ook wel eens tegen, waarbij men ook wel eens stormen zal moe ten trotseren. Hij gaf hierbij de leerlingen het advies mee één meester met uit het oog te verliezen, de grote Meester van Nazareth. Met een persoonlijk woord nam de heer Van Oord hierna van iedere leerling afscheid waarbij zij het hoekje van Karei Eijkman ..Zo moet het kunnen" kregen aangeboden. Musical Na de pauze, waarin kofic werd aangeboden, werd door de leerlingen van de 5e- en 6e klas de musical „1-Iet koffertje van meneer van Da len" op voor treffelijke wijze opge voerd. Het hele gebeuren hierin speelt zich af in een land dat zich geheel heeft toegelegd op de industrie van het vervaardigen van allerlei soorten spuitbussen, waaraan het ook zijn welvaart heeft te danken. Intussen is het zo dajt de leefbaar heid en het milieu op schrikbarende wijze in dit land wordt aangetast door al de chemische produkten wél ke de lucht worden ingespoten. Bij een t.v.-prograirima van Wil lem O-Dillem, waarin een beeld moet worden gegeven van de welvaart in het land dank zij de spuitbussen, komt een aktiegroep „De laatste Bloem" min of meer als een onge wenste gast als een groep vergelers in het beeld van de camera's. Als een beetje mysterieus persoon is er dan ook nog de oude meneer van Dalen die altijd een koffertje bij zich hééft wat echter nooit open gaat. Zowel de Koning, die de rijkdom welke de spuitbus-industrie met zich meebrengt, prachtig vindt, als de aktiegroep zijn bijzonder nieuwsgie rig wat er nu wel in het koffertje van meneer Van Dalen zit. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Nederland zal in ie der geval f 75 miljoen beschikbaar stellen voor het noodfonds van de Verenigde Naties. Nederland zal zijn bijdrage niet afhankelijk stellen van de bereidheid van andere geïndu strialiseerde en van olieproduceren de landen om een bijdrage aan het l'onds te leveren, aldus een medede ling van het ministerie van ontwik kelingssamenwerking. AMSTERDAM. Inbrekers hebben kans gezien het nachtdierenverblijf in Artis binnen te dringen waar ze een- aantal nachtdieren hebben buit gemaakt. HAARLEM. Het hergebruik van oud papier in Nederland is volgens de Vereniging van Nederlandse Pa pierfabrikanten sinds 1972 gestegen van 40.5 procent naar 45 procent nu. ROME. In Italië zijn journalisten en drukkers een reeks stakingen be gonnen om te protesteren tegen do volgens hen gevaarlijke lendenzen van de concentraties en monopoli sering in het perswezen. Als de aap uit de mouw komt blijkt er helemaal niets in het koffertje te zitten, waarop meneer Van Dalen zegt ..dit was het laatste restje ge zond verstand". Het eind van het verhaal is dat men inderdaad gaat inzien dat het zo niet langer door kan gaan om het milieu leefbaar te houden. Tenslotte sprak de heer Van Von deren een woord van dank tol do ouders die met het vervaardigen van de kleren hun medewerking aan het opvoeren van de musical hadden verleend. Tot de scheidende leerlingen sprak de heer Van Vonderen de wens uit dat het niet een afscheid voorgoed zal zijn maar dat wanneer zfj dit wil len de deur van de school nog altijd voor hen zal open staan. Morgen (zaterdag) hoopt prins Bern- hard zijn 63ste verjaardag te vieren. DEN HAAG. Een Fokker F-27 „Troopship" van de Koninklijke Luchtmacht zal zaterdagmiddag zes tien Nederlandse dames die vrijdag jl. bij het busongeluk in Joegoslavië gewond raakten op Soesterberg te rugbrengen. DEN HAAG. In de Naaldwijkse- straat is de 23-jarige Hagenaar J. Kins met een mes in de buik gestp- ken. Hij is in oen ziekenhuis opge nomen. v DEN HAAG. Uil een juweliers zaak aan de Paleisslraat in Den Haag is voor f 22.000 aan juwelen gerooid. Om bij de juwelen te kun nen komen moesten de inbrekers eerst het gaas voor de juwelierszaak doorknippen en een ruit inslaan. Daders en buit zijn zoek. DEN HAAG. In tegenstelling tot de verwachtingen blijven de pryzen voor leer en huiden voortdurend da len, in de afgelopen maand liepen fle leerprijzen opnieuw met 10 pro cent terug, terwijl de prijzen voor kunstleer onder invloed van de olie crises aanzienlijk zijn opgelopen. UTRECHT. Tussen 1 december 1973 en 1 mei 1974 hebben 234 „in richtingen voor gezondheidszorg" aanvragen om tariefsverhogingen die gewoonlijk mede betrekking hebben op personeelsuitbreiding, bij het centraal orgaan ziekenhuistarieven ingediend. DEN I-IAAG. Inwoners van Molen schot en Halten protesteerden op het Haags Binnenhof tegen de komst van een tweede squadron straalja gers naar de vliegbasis Gilze-Rijen. Op de foto draagt een groepje kin deren uit de dorpen een grafkrans naar het Binnenhof. vervolg .van voorpagina 1-Iij wenste allen in hun verdere leven en werk Gods' zegen toe en hoopte op een continuerend bestaan van de school in Bruinisse. Kado's en bloemen voor de al of niet scheidende leerkrachten werden kwistig aangedragen en toen was het tijd voor de heer C. J. Hendrikse om als nieuwe direkteur de diplo ma's aan de geslaagde en de school verlatende leerlingen uit te reiken. Enkele leerlingen komen echter nog oen jaar in „brugklas" terug. De geslaagden Voor het theoretische examen slaagden: Heieen van Ast, Coby Bout, Els Geluk, Heieen van Gilst, Anita Houkamp allen te Bruinisse; Elleke Kik, Conny Kooyman en Bep- pie van der Wielen allen te Nieu- werkerk; Jeannel van der Maas te Oosterland en Coby Verstrate te An na Jacobapolder. Voor het praktisch en aanvullend theoretisch examen slaagden: Anita de Bil, Mieneke van Gilst, Nelleke Heijstek, Ina van Oeveren en Elly Verspoor allen te Bruinisse, Ineke Abresch en Leny Brinkman .'11e'ici te Oude Tonge; Ria Folmer, Janneke Hogerland en Anja den Otter allen te Nieuwerkerk; Nellie Hendrikse te Oosterland en Ma ja van de Velde te Anna Jacobapolder. Voor het Praktisch examen slaag den: Anja van Galen en Henny Kik te Bruinisse; Fina Geuze, Anjo Flik- weert, Anneke Rotte en Trudy Vane allen te Nieuwerkerk; Annie Wes- dorp te Oosterland; Ank van der Sluys te Oude Tonge en Mieke Quist te Anna Jacobapolder. Aan twee leerlingen kon het di ploma niet worden uitgereikt, één meisje mag hër-exnmen doen. Muggen dreven vluchteling' terug' in cel SUKEVA, 27-6. Zwermen bloed- dorstige muggen hebben in Finland een ontsnapte gevangene ertoe ge rucht naar zijn cel terug te keren. Hij had al zeven uur door moe rassig gebied gelopen, voortdurend door muggen belaagd. Toen zocht hij de naaste weg op en lifte naar zijn gevangenis terug. Onbekende schiet man neer AMSTERDAM, 27-6. De 23-ja- rige H. Koning uit Kwadijk is de af gelopen nacht in Amsterdam in het bovenbeen getroffen door een kogel uit het vuurwapen van een onbe kend gebleven schutter. Het slacht offer liep omstreeks vier uur met twee vrienden uit Purmerend op het Rokin toen er plotseling een schot klonk. Even later zakte de Kwadij- ker in elkaar, waarna bleek dat hij hevig bloedde uit een kogelwond in de lies. Hij is opgenomen in het bin nengasthuis. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 29 en zondag 30 juni 1974 Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontlces en dokter Van der Waarden. Spreekuren dokter Van Geer. (Alleen voor dringende gevallen). Zaterdag morgen 10.30-11.00 uur; zondag 11.30- 12.00 uur. Aanmelding visite's, 's morgens tussen 10.00-10.30 uur. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Strenger, Haamstede, tel. (01115) 1861, dokter H. J. Si mons, Renesse, tel. (01116) 1280 en dokter L. A. M. Bruel, Brouwershaven, tel. (01119) 280 De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokier II. Speelman. Oosterland. (01114) 1280. neemt waar voor voor dokter Buitendijk. De artsendienst OOSTERLAND/ BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. II. Richard, NieuwerkeTk, tel. (01114) 1810. neemt waar voor dokter Vleugels Schutte»' en dokter Visser. Zuster Maas. Renesse, tel. (01116) 1303, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Doogc. Oosterland. telefoon (01114)-1876. heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts J. Minderhout, Middel- harnis, tel. (01870) 2897, neemt waar voor dierenarts Bergsma en dierenarts Buth. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee (Dam 18) is op zater- N dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Zaterdagavond 29 juni en dinsdagavond (toeristendag) 2 juli LEE VANCLEEE PETER 0 BRIEN-HORST FRANK-JESS HAHN IflECIf CIINCIWO SINTI WütSIt ACHUBVOtGIHCEW-KCIHAROf CEYMIJIH.. KRmI MCCOOCENLOZCAfREKCNINC. Aanvang: 20.00 uur Toegang: 14 jaar Dinsdagmiddag (toeristendag) IDE ALLERNIEUWSTE! Aanvang: 14.30 uur Toegang: alle leeftijden Zierikzee 't Lange Uns. Kunstexpositie, 912; Vz26. Donderdag: 7 9, Maandag en zondag gesloten. Zaterdag 27 juni 1974 Scrooskcrkc Boerderij „Schelphoek". 12.30 uur. open kleiduivenschiot wedstrijden. Zaterdag 29 juni Brouwershaven Hotel „Floris V". 14.00 uur, start wandeltocht A.S.V.B. Drcischor Herv. Kerk, 20.00 uur, zomeravond concert. Oosterland Tentconcert. 19.30 uur. Dinsdag 2 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Concert, 20.00 uur. Woensdag 3 juli Renesse Herv. Kerk. Kooravond. 20.00 uur. Donderdag 4 juli Zierikzee Ver. Bedrijfsvoorlichting. Excursie. Vertrek „De Val", 18.45 uur. Maandag 8 juli Haamstede Ger. Kerk. samenzang-avond, 20.00 uur. LUXEMBURG, 27-6. De Europese ministers van buitenlandse zaken zjjn er dinsdag in Luxemburg niet in geslaagd de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Kurt Waid- hcim, formele toezeggingen te doen over een E.G.-bijdragc aan liet nood fonds. Nadat eerst de ministers van ontwikkelingssamenwerking op 13 juni geen overeenstemming hadden kunnen bereiken slaagden nu hun collega's van buitenlandse zaken er evenmin in onvoorwaardelijk 500 miljoen dollar toe te zeggen voor een fonds waaruit de armste landen in de wereld geld krijgen. Die landen hebben dat geld nodig om de grote problemen waarin ze verzeild ge raakt zijn door gestegen grondstof fen- en olieprijzen, te bestrijden. De V.N. willen voor dit doel drie miljard dollar bijeen brengen. BEIROET. 27-6. Israëlische artille rie heeft donderdag de buitenwijken van verscheidene dorpen in hel zui den van Libanon beschoten. Volgens journalisten in dit gebied werd mol tussenpozen geschoten op landbouw gronden in de buurt van dorpen Sjeba. Sjewayaa en Tallat Al- Khnwkh, aan de voet van de berg Hormon, waar volgens de Israëliërs Palestijnse kampen zijn. Hel gebied is de afgelopen weken al vaak be schoten. Over slachtoffers is niets gemold. Journalisten berichtten ook dat 11 Israëlische oorlogsvliegtuigen donderdagochtend boven de Libane se havenstad Sidon vlogen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 „Flitsen" uit het buitenland BEIROET. Volgens het Libanese blad Al Hayat heeft de Libanese regering een overeenkomst met Pa lestijnse guerrillaleiders bereikt die bedoeld is om infiltraties van guer- rilleros uit Libanon in Israël te voor komen. PEKING. Steeds meer Chinese burgers gaan gebruik maken van muurkranten om de aandacht te vestigen op hun persoonlijke grieven en hun moeilijkheden met autoritei ten. DACCA. Minister-president Moedjibocr Ilachman van Bangla Desj heeft donderdag een beroep ge daan op de Pakistaanse regerings leider Ali Bhoetto duizenden Paki- stancn uit Bangla Desj. „die hun on losmakelijke band met Pakistan be vestigd hebben" in Pakistan toe te laten. ,,'t KNIJN' Dat komt :o uit. nu de vakanties beginnen. We hebben een vreemde gast in huis: een dwergkonijn, dat uit logeren is gestuurd. Het dwerg konijn, kortweg ,,'t knijn" genoemd geeft uitgebreid gelegenheid tot be studering, want ,,'t knijn" is heel wat anders, dan zo'n vetzak, die in een hokje op kerstmis zit te wach ten. Een dwergkonijn heeft alle ken merken van een echt konijn, maar groeit op een gegeven moment niet meer. Bovendien hecht ze overmatig aan mensen, maar ,,'t knijn" is geen poes. DaU niet. De uiterste konse- kwenties van de spijsverbetering to nen dat overvloedig ana. We lokten het beest ivel naar een hoek, maar dat is allemaal fout gelopen. De schuur met een aparte (kranle) hoek (journalistieke produkten zijn altijd voor de haring, de bloemkool of „de bak") moet de oplossing brengen en ire hopen nu gezamenlijk dat het beest zich dn ar wel zal gevoelen. Een konijn is een holbewoner. Dat openbaart zich ook nu. Ze kruipt overal in, op en vooral achter en houdt zich vaak muisstil. Alles sleept *e onder een kastje: brood korstjes, „paardesla", koolbladeren. Van uiterste bevalligheid is de manier van wassen ,,'t Knijn" gaat op de achterpoten zitten en poetst met de voorpootjes razendsnel de koolrcslen van hei bekje. Wie ,,'t knijn" op schoot wil heb ben moet er niet achteraan jagen. Men roept ze gewoon en dan hup op een gegeven moment komt het glad- veilig diertje op je springen. Ogen huif geloken, oortjes plat en ze geeft cr niet om hoelang er geaaid wordt Terwijl allerlei problemen de men sen zwaar op de maag liggen - en vaak terecht - komt daar plotseling het dwergkonijn om te leren hoe het eigenlijk moet: hoogst tevreden knabbelen, lief zijn voor pen ander, mooi zijn (want een dwergkonijn is daar eens eventjes een beetje veel mooi), bekje trassen en rondhuppe len van pure levensvreugde met een eilemenf van begeerte de wereld te willen ontdekken. Bij elkaar is dat al heel wal. SCHIER EI LAN DM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2