wetenschappelij ke programma's Afscheid op Bruse „aan alle kanten" nijverheidsschool Economische samenwerking en Barbaarse toestand in Chili AUTOVERHUUR C DE ZIERIKZEESCHE COURANT FEESTMIDDAG MET WEEMOED ©AUSTIN MORBIS NIXON IN MOSKOU Plaatselijk buien ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE A*F*\ w Vrijdag 28 juni 1974 130ste jaargang Nr. 21511 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,00. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Afscheidsfeestjes op scholen MOSKOU, 27-6. Voor zijn derde politieke samen spraak met de Sowjet-partijleider Leonid Brezjnjew is president Nixon van de Verenigde Staten donderdag in Moskou aangekomen. Tijdens deze topconferentie, die zeven dagen bestrijkt, zullen verscheidene reeds voorbereide verdragen over economische samenwerking en weten schappelijke uitwisselingsprogramma's ondertekend worden. De besprekin gen van deskundigen over een overeenkomst ter begrenzing van ondergrond se kernproeven duren nog voort. Met een langdurige handdruk had Brezjnjew zgn gast, in tegenstelling tot het eerste bezoek van Nixon aan 1972, op het met vlaggen versierde vliegveld Wnolkowo-2 begroet. In aanwezigheid van de Amerikaanse president waren o.m. zijn vrouw Patricia en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger. Nixon legde er destijds de nadruk op, dat hij zich wat de gesprekken betreft geen illusies maakte, maar bereid was rekening te houden met de belangen van de Sowj et-Unie. Met nadruk verklaarde Nixon echter ook, dat de Verenigde Staten er niet aan dachten, de belangen van hun bondgenoten op te offeren om tot een overeenkomst met Moskou te ko men. KOPENHAGEN, 27-6. De voorma lige Zweedse ambassadeur in Chili, Harald Edelstam, heeft voor de „In ternationale Commissie van onder zoek naar de misdaden van de mi litaire Junta in Chili" verklaard dat volgens betrouwbare schattingen 10.000 tot 15.000 mensen zijn gedood tijdens en na de staatsgreep in Chili op 11 september 1974. De militaire Junta heeft in Chili een „klimaat van terreur en barbaarsheid" ge schapen zoals Latijns-Amerika nog niet eerder heeft meegemaakt, zo zei hij. Hij voegde er aan toe dat 30.000 kinderen nu wezen zijn, 25.000 stu denten van de universiteiten zijn ge stuurd en 160.000 mensen om politie ke redenen zijn ontslagen. Advertentie De derde Sowjet-Amerikaanse top- samenkomst - na het bezoek van Nixon in 1972 aan Moskou en de Amerikaanse reis van Brezjnjew een jaar geleden - moet naar Ameri kaanse opvatting vooral het bestaan de verlangen naar ontspanning onder de aandacht brengen en het klimaat van de samenwerking verbeteren. Toenadering nodig Weliswaar zouden nieuwe over- eenkomtsen over vermindering der bewapening, in het bijzonder over beperking van de technologie inzake meervoudige kernkoppen, door Nixon en Brezjnjew gestimuleerd kunnen worden, zij vereisen evenwel nog een wezenlijke toenadering der standpunten. Het orgaan van de communistische party in de Sowjet-Unie, Prawda, typeerde het bezoek van Nixon aan Moskou donderdag als een bijdrage tot de internationale ontspanning en ter verbetering van de bilaterale be trekkingen. Donderdagochtend ontving Pod- gorny de nieuwe Egyptische ambas sadeur in Moskou, Hafez Ismail. Bij die gelegenheid verklaarde het Sow- jet-staatshoofd, dat de Sowjet-Unie energiek zal ingaan tegen pogingen om de vriendschap en de samenwer king tussen de Sowjet-Unie en Egypte in gevaar te brengen. Hij sprak ook de hoop uit, dat de be trekkingen met Egypte zich zouden blijven uitbreiden, zo meldt het Rus sische persbureau Tass. Het Nabije Oosten Podgorny liet niet na, de nieuwe Egyptische ambassadeur eraan te herinneren, dat de Sowjet-Unie een enorme bijdrage had geleverd aan de versterking van het defensieve ver mogen van Egypte. Het Sow jet-staatshoofd herhaalde ten slotte, dat een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oos ten „in de eerste plaats" afhangt van terugtrekking van de Israëlische troepen uit alle bezette Arabische gebieden en van eerbiediging van de legitieme rechten van de Arabische bevolking van Palestina. Het onderhoud van Podgorny met de nieuwe Egyptische ambassadeur en voormalig adviseur van president Sadat van Egypte, die 19 juni in Moskou arriveerde, duurde ruim een uur. Ismail had dinsdag een gesprek van anderhalf uur gehad met de Sow jet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko. President Nixon heeft donderdag een eerste gesprek gehad met Brezjnjew, dat naar verluidt 70 mi nuten geduurd heeft. Advertentie Geen gele kaart in het Poorthuys! Op onze witte kaart n keur van fijne schotels, bereid met geurige kruiden uit eigen Poorthuystuin Heerlijk eten en drinken voor eerlijke prijzen! fRAAi monumentcnp&nö in het ouöe haRt van ziemkzee h&venpUin 7 teLefoon omo-2584 Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (011t4| 1495 ZIERIKZEE. Het bekende pakhuis in de binnenstad - bij de voormalige openbare lagere school aan de Nieuwstraat - van ex-kolenhandel Van Malland, verdweenDe sloop is thans geheel voltooid. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 27-6. De „afscheidsavond" van de „schoolverlaters" van de Chr. Nijverheidschool voor meisjes is een jaarlijks terugkerend evenement in het schoolleven, dat dit keer een extra accent kreeg, om dat men in de gelegenheid was ook afscheid te nemen van de heer A. Ouweneel, de direkteur die naar Gro ningen vertrekt, en om kennis te maken met de heer C. Hendrikse, de nieuwe direkteur van de school, sinds januari 1969 leraar algemene vakken. Dc voorzitter dc heer J. op 't Hof (Sirjansland) opende de vergadering van ouders, leerlingen en leerkrachten met het lezen van Pred. 8 1-9 en gebed. De heer Op 't Hof stipte in zijn openingswoord, de belangrijkste fei ten van de avond aan, het verlaten van de school door een aantal leer lingen, de direktiewisseling en de nieuwbouw van twee lokalen aan dc Dorpsweg, als alternatief van „een geheel nieuwe school", (daarop had men gehoopt) of overplaatsing naar Zierikzee, een andere mogelijkheid. De leerlingen, die het toen in het programma voor het zeggen kregen, begonnen, naar de trant van de tie ners, met enkele lichtvoetige stukjes, het bekende naar de botermarkt gaande Catootje en wat zij maakte, werd plastisch uitgebeeld. Een dienstmeisje van de oude stempel, niet overlopend van veel intelligen tie werd voor het voetlicht gebracht en de speelsters hadden terecht het publiek mee. Op de tonen van de „Alte Kame raden" voerden een aantal meisjes, de „gymnastiek voor de huisvrou wen" op, ook een mooi stukje dat het goed deed en een gul applaus kreeg. Op geen enkele „leerlingen af scheidsavond ontbreekt de „mode show", waar de leerlingen met man nequinallures, de door hen gemaakte kledingstukken tonen. Een met ap plaus beloond programmanummer. Lied op de leerkrachten Niet alleen de directeur, verliet deze dag de school, dat deden ook de leerkrachten: mevrouw Van de Zande-Dekker, Oosterland, mevrouw Van Dis-van Noordenne uit Fijnaart en de heer Plaisier. Mevrouw Van de Zande-Dekker was 10 jaar aan de school verbon den en meestal in de keuken te vin den (dat was haar domein) om al of niet samen met mevrouw. Schooff- Klaassen de leerlingen de keuken geheimen eigen te maken. Haar heengaan betekent wel, dat men wel erg zijn best zal moeten doen, om aan een ander gezicht in de keu ken te wennen. Mevrouw Van Dis-van Noordenne en de heer Playsier waren twee jaar resp. lerares handenarbeid en kin derverzorging en leraar Engels. Bei den stonden goed bij de leerlingen aangeschreven en voor wat ze voor de school gedaan hadden werden ze door de heer Ouweneel bedankt. Het was moeilijk voor de heer Ou weneel om zichzelf te bedanken en daarom werd dit gedaan door de heer Op 't Hof, met een felicitatie voor de promotie (de heer Ouweneel wordt direkteur van de Chr. Tech nische School in de stad Groningen). „Vijf jaar is slechts kort maar het waren belangrijke jaren, omdat de Mammoutwet vele zaken in het huishoudonderwijs liet veranderen", aldus de heer Op 't Hof. Voor de wijze waarop de heer Ouweneel deze veranderingen had verwerkt en ver woord, bracht hij hem ook namens het C.B.T.B. bestuur hulde. Dankwoorden De heer A. P. Ouweneel wilde graag een deel van de hem toege zwaaide lof, overdragen op de an dere leerkrachten, met wie hij pret tig had samengewerkt. Hij dankte hen daarvoor, dankte het bestuur hier en in Goes, speciaal mej. Mari- nussen en de heer Stouten werden met name genoemd. zie vervolg pagina 2 Na de pauze, eerst „het lied op de leerkrachten" een jaarlijks terugke rend succesnummer, dit jaar geluk kig mild ironisch, met de tekeningen van de slachtoffers en gezongen op de tonen van bekende hits. Een winstpunt was voor ons, dat dit jaar minder azijn en zwavelzuur, bij de samenstelling van het lied was ge bruikt, dan vroeger wel eens het ge val was. Een papieren bloem, met foto van dc scheidende derde klas was het kado aan alle leerkrachten, die ver volgens afscheid namen met een toe passelijk lied, gevolgd door een an dere klas. die eveneens liet merken dal ze er was. Twee goede nummers. Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Klooslerweg 2 Noordgouwe (01112) 347 NIJMEGEN. Prins Carel Hugo (r.) ondertekent op het Nijmeegs stad huis de geboorte-akte van zijn doch ter prinses Maria Carolina Christina in aanwezigheid van burgemeester mr. Th. H. J. de Graaf. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BOLSWARD. De tweede en laat ste dag van zijn verblijf in Friesland heeft astronaut Jack Lausma besteed aan het bezoeken van de plaats waar zijn voorouders hebben ge woond: Wonseradeel. Wat ze gisteren geleerd heb ben, willen ze vandaag al on derwijzen. Schiller Verwachting tot zaterdagavond: Vrij veel bewolking met plaatselijk buien; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen; minimum temperaturen rond 11 graden; maxi ma morgen omstreeks 19 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperatuur: omstreeks 11 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 18 gr. Kans op een di'oge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 29 juni. Zon op 4.22, onder 21.04 Maan op 16.29, onder 0.46 30 juni. Zon op 4.23, onder 21.04 Maan op 17.38, onder 1.15 Volle maan: 4 juli (13.40) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: 29 juni 30 juni 1 juli 10.53 12.08 0.32 23.18 13.09 4.16 16.52 5.27 18.02 6.31 19.05 Doodtij: 29 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-6. Het K.N.M.I. deelt mede: De iuchtdrukverschillen bo ven West-Europa zijn ook het ko mende etmaal gering. Over een af stand van meer dan 1500 kilometer, naar alle richtingen, is deze minder dan vijf millibaar. De scheiding tus sen vochtige en ontstabiele lucht bo ven Frankrijk, België en Zuid- Duitsland, en koele maar droge lucht boven de Noordzee en Denemarken blijft boven ons land liggen. De hoe veelheden regen, die worden afge tapt, lopen door het buiige karakter van de neerslag sterk uiteen. Don derdag viel veel regen in Brabant. Ook de graszoden in het Roergebied, die de laatste tijd sterk in de be langstelling staan werden weer ruim met hemelwater besproeid. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1