Nixon en NAVO-landen tekenen Atlantische verklaring De „J. Henry Dunant" meerde af in Val-haven AUTOVERHUUR De ontvangers van bijstand eind augustus/begin september Gewestvorming „zit te komen" Oosterschelde-debat Kissinger naar China? 1974 DE ZIERIKZEESCHE COURANT vruchtenlimonade zooon GEBEUREN TE BRUSSEL Veel bewolking EEN HARTELIJK ONTHAAL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE A l' 130sle jaarsitiig .Nr. 21510 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Stroom geslaagden aan scholen nieuwe Opel Kadelf Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosierweg 2 Noordgouwe (01112) 347 literfles BURGHIHAAMSTEDE. Met een tuinfeest sloot de kleuterschool te BurghlHaamstede, het schooljaar af. In de kring van verklede leerlingen viel vooral dit prille bruidspaartje op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een leraar moet met de herse nen van zijn leerlingen kun nen denken. Margadant BRUSSEL, 26-6. President Nixon en de leiders van veertien andere NAVO-landen, hebben woensdag in de Belgische hoofdstad officieel de Atlantische ver klaring getekend, waarin zij plechtig beloven nauwer te zullen samenwerken en overleg met elkaar te zullen plegen. De plechtigheid en uitvoerige uitleg die de Amerikaanse president de geallieerde leiders gaf over de doeleinden van de Amerikaanse politiek, waren een wenk aan de Sow jet-Unie, dat president Nixon naar Moskou gaat als de leider van een verenigd westelijk bondgenootschap. NAVO-secretaris-generaal Luns verklaarde, dat de Brusselse topbijeen komst - de tweede in het vijfentwintigjarig bestaan van de NAVO - een ieuw gevoel van blijdschap had verspreid onder de leiders van de alliantie na de bittere wederzijdse verwijten over gebrek aan overleg over het Nabije- Oosten. Mr. Luns verzekerde, dat de Ame rikaanse president geen verplichtin gen met Moskou zal aangaan op welk terrein ook zonder dat de bond genoten hiervan af weten en ermee akkoord gaan. Nixon voerde woensdag, na afloop Advertentie van de top-bij eenkomst, aparte be sprekingen met de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt, de Britse premier Harold Wilson en de Italiaanse premier Mariano Rumor. Hoewel Nixon voor de lunch zich te voet van de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur naar het paleis van koning Boudewijn begaf, waren weinig mensen komen opda gen om hem te begroeten. Hij wuifde en praatte in een opgewekte stem ming met groepjes toeschouwers. Op een gegeven ogenblik liep hij met uitgestrekte handen naar een grote groep ménsefi en verscheidenen riepen „leve Nixon". Wederzijdse verplichtingen Naar in kringen van de top-bijeen- komst verluidt, heeft Nixon zijn Gaay Fortman (binnenlandse zaken) heeft dinsdagmorgen in de Eerste Kamer meegedeeld dat de voorbe reidingen voor de structuurschets gewestvorming thans is afgesloten. De schets voorziet in de tot stand- koming van 40-45 gewesten, verdeeld over 5 landsdelen. Uit deze indeling vloeit niet voont dat de nu bestaan de elf provincies tot 5 zullen worden teruggebracht. „De provincies zul len moeten blijven" aldus de minis ter. Hij merkte overigens wel op dat aan wijziging van de provinciale grenzen niet kan worden ontkomen. Volgens hem zal het aantal gemeen ten in de toekomst dalen. „De ge westvorming kan alleen slagen in dien zij wordt geschraagd door vol doende sterke gemeenten". DEN HAAG, 26-6. Dc directeuren van dc sociale diensten in ons land zijn bezorgd dat ontvangers van bijstand binnenkort kans lopen op een koude douche als zjj aannemen dat dc verhoging van de bijstands normen per 1 juli voor allen een verhoging betekent van f 10 a f 12 per week. Dit is, aldus Divosa, de vereniging van deze directeuren, bepaald niet steeds het geval. Bijstandsontvangers die geen an dere inkomsten hebben, zullen pro fiteren van het optrekken van de bijstandsnormen per 1 juli tot het niveau van het netto-minimumloon. AOW-trckkcrs moeten er echter re kening mee houden dat op hun bij standsnorm dc AOW in mindering komt en dat ook dc AOW stijgt. Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met plaatselijk re gen, maar morgen in het noorden van het land ook opklaringen; in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen; minimum temperaturen omstreeks 10 graden, maxima van 14 graden op de Wad den tot 19, graden in het zuiden van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 28 juni. Zon op 4.22, onder 21.04 Maan op 15.17, onder 0.21 Volle maan: 4 juli (13.40) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 28 juni 9.41 22.02 3.06 15.42 Doodtij: 29 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het wisselvallige weer zal ook vrijdag nog aanhouden. Ons land blijft het overgangsgebied tussen warme en vochtige lucht, die zich boven België en Frankrijk bevindt, en koudere lucht, die met noordelijke winden via dc Noordzee naar het Waddengebied en noord-Duitsland stroomt. Deze omstandigheden heb ben tot gevolg dat er vrijdag veel be wolking zal zijn, waaruit nu en dan buien kunnen vallen. Ook in het Al pengebied was het bijzonder slecht weer. Donderdagmorgen werd daar op diverse plaatsen meer dan 40 mm neerslag afgetapt Mooi zomerweer wordt alleen in zuid-ltalië en Joego slavië aangetroffen. De temperaturen liggen daar in de middag rond 30 graden. Warm is het ook in zuid- Frankrijk en Spanje, maar ook daar kan zich plaatselijk een onweersbui ontwikkelen. NAVO-collega's in een samenzijn van twee uur de verzekering gege ven, dat de Verenigde Staten zich aan hun verplichtingen jegens de allian tie zullen houden mits de bondgeno ten zich aan hun verplichtingen zou den houden. De Amerikaanse leider legde er de nadruk op, dat het ge vaarlijk voor de Verenigde Staten zou zijn, eenzijdig hun troepen uit Europa terug te trekken zonder dat de Russen eveneens hun troepen uit Oost-Europa zouden teruktrekken. Te oordelen naar de commentaren van belangrijke delegaties naar Brussel is president Nixon erin ge slaagd de Europeanen ervan te over tuigen, dat hij niet over hun hoofden heen naar overeenkomsten met de Sow jet-partijleider Brezjnjw zal streven. Inflatiebesprekingen Na de ondertekening van de atlan- tische verklaring lunchten Nixon en de veertien andere NAVO-leiders met koning Boudewijn in "het 18de eeuwse koninklijke paleis. Onmiddellijk na de lunch begon de Amerikaanse president met aparte besprekingen met Europes leiders waarbij het voornaamste onderwerp de inflatie was. Bondskanselier Schmidt waar schuwde zijn collega's tijdens het top-beraad, dat de inflatie tot een ramp zou kunnen leiden in het ge- industrialiseerde westen als zij niet tot staan zou worden gebracht. DEN HAAG, 26-6. De Tweede Ka mer wil eind augustus-begin sep tember diskussiëren over het al dan niet afsluiten van de Oosterschelde. Aldus is woensdagmiddag besloten. Ter discussie staan dan het rap port van de commissie-Oosterschel- de (de commissie-Klaasesz) en de beslissing, welke de regering naar aanleiding van het rapport nog moet nemen. Het is de bedoeling dat de kamerleden op donderdag 27 augus tus aan het woord komen. De rege ring antwoord op donderdag 5 sep tember. DEN HAAG, 26-6. Minister De President Nixon stelde de bondge noten ook op de hoogte van het Amerikaanse vredesoffensief in het Midden-Oosten en van de stand van zaken aangaande de onderhandelin gen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Ünie over beperking van de strateigsche bewapening, die naar Nixon hoopt een stap verder zullen komen tijdens zijn bezoek aan de Sowjet-Unie. BRUSSEL, 20-6. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger, zal waarschijnlijk in ok tober naar China gaan, aldus is dins dag van officiële Amerikaanse zijde in de Belgische hoofdstad vernomen. Uit dezelfde bron is te verstaan gegeven, dat Kissinger binnen niet al te lange tijd ook een bezoek zal brengen aan India. tieve Techniek zakjes met diverse koeken uitgedeeld. Buiten gebeuren ZIERIKZEE, 26-6. Dinsdagmiddag 25 juni kwam het Rode Kruis hos pitaalschip de „J. Henry Dunant" met 74 patiënten in Zierikzee aan, in de Veerhaven De Val. Voor dc gasten aan boord van het schip was er 's avonds een afwisselend pro gramma samengesteld door de funk- tion aris van Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Zierikzee, de heer J. K. Joppe. De meeste patiënten waren samen gekomen in de recreatiezaal. Dege nen die echter aan bed gekluisterd waren, behoefden niets van heit pro gramma te missen, daar zij via de monitors alles volgden wat zich in de recreatiezaal afspeelde. Welkomstgroet Na eén toelichting op het pro- gramma door de heer J. K. Joppe, opende de burgemeester Th. H. de Meester de avond met een hartelij ke welkomstgroet aan de patiënten. De burgemeester was verheugd, dat de nieuwe „Henry Dunant" Zierik zee nu al weer voor de 2e maal be zocht. Het oude schip was immers ook altijd een trouwe bezoeker van de stadshaven geweest. Het nieuwe schip is te groot om in de stadshaven -aan te meren, zodat men een aan blik op de stad helaas moet mis sen. De heer De Meester wenste de gasten aan boord nog een mooie reis toe en sprak de hoop uit de „Henry Dunant" nog vaak in Zierikzee te kunnen begroeten. Tijdens het wel komstwoord van de burgemeester werden er door leerlingen van de Lagere Technische School „Schou- wen-Duiveland" afdeling Komsump- Het volgende half uur werd vanaf de kade verzorgd door de muziek vereniging „Rust Roest" met figuur marsen van het Majorettenpeloton en met muziek van het Tamboer- en -trompetterkorps. Helaas ging er van het concert heel wat verloren, daar de muziek niet geheel tot de recrea tiezaal doordrong. Na dit optreden werden er door leidsters van de afdeling Welfare (gefrankeerde) ansichtkaarten aan de gasten aangeboden. Voor zover nodig werd er door de dames ook hulp verleend bij het schrijven van deze kaarten. Verder werd er door het V.V.V. Zierikzee een fraaie gids ver strekt met uitgebreide informatie over Zierikzee, Zeeuwse Muziekschool Het programma werd voortgezet met een optreden van leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool. Er werd begonnen met individueel accorde- onspel van Hans v. d. Maas, Kees v. d. Maas, Els v. d. Blom en Ab de Groot. Na het eerste gedeelte van dit muzikale optreden, werden er door dames van het Rode Kruis Zie rikzee, flessen appelsap onder de gasten uitgedeeld. De flessen waren bijzonder mooi versierd door de kin deren van de Chr. Kleuterschool „De Maltarakkers". De avond werd be sloten met nog een optreden van de leerlingen van de Zeeuwse Muziek school. Afgaande op de reacties van de patiënten kan wel worden aangeno men, dat de Rode Kruis groep Zie rikzee de gasten een hele plezierige avond heeft bezorgd. Woensdagmor gen zette het schip de reis voort naar Stellendam, daar vandaan gaat het via Werkendam weer terug naar Grave, waar de tocht ook begonnen is. In augustus zal de oude „Henry Dunant" nog een bezoek aan Zierik zee brengen. Door het goede werk van een- zeer enthousiaste Rode Kruis groep in Zierikzee en omstre ken is hel ook wel aannemelijk dat het Rode Kruisschip hier nog vaak zal aanmeren. Leerlingen van de Zeeuwse Muziek school tijdens hun optreden in de rekreatiezaal van de „J. Henry Du nant". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1