f Palestij nen dringen moordend flatgebouw binnen Diskussie over openheid van raadscommissies Loonsverhoging voor Britten Rome gevaarlijke stad De kwestie- Dennendal President Nixon naar Brussel AUTOVERHUUR nar PEt eiLT Aff DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 juni 1974 130ste jaargang Nr. 21509 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m dit nummer: De hor ecu sluiting te Brouwershaven TERREURAKTIE IN ISRAËL NAHARIA, 25-6. Palestijnse commando's,, die via zee naar Israël waren gekomen, hebben zich maandag avond schietend een weg gebaand in een flatgebouw in de kustplaats Naliaria. Een kleuterleidster en haar twee kinderen werden gedood toen zij probeerden te vluchten. Militairen die het gebouw omsingeld hadden, gingen na twee-en-een-half uur tot de bestorming over waarbij de drie Palestynen werden gedood. Bij het vuurgevecht kwam voorts een militair om en werden vijf gewond. De commando's waren via de Middellandse Zee met een rubberboot naar het 25.000 inwoners tellende stadje Naharia gekomen en ca. 200 meter van het flatgebouw van drie verdiepingen aan land gegaan. De aanval begon om 23.05 uur plaatselijke tyd en duurde tot 02.30 uur toen de bestorming door het leger begon en gedurende een kwartier een fel vuur gevecht werd gelevrd. Ooggetuigen zeiden dat de guerril lastrijders het eerst waargenomen waren door twee burgerwachters die hen op straat beval te blijven staan. Hun verzoek werd b'eantwoord met schoten terwijl de Palestijnen zich naar het flatgebouw aan de Balfour- straat 19 haastten. LONDEN, 24-6. Acht miljoen Brit se werknemers hebben vrijdag (voor de tweede maand in sucessie) in ver band met de stijging van de kosten van levensonderhoud automatisch een loonsverhoging gekregen. Zij krijgen 80 pence (ongeveer f 5,00) meer per week, boven de verhoging van 1,20 pond sterling (circa f 7,50) die vorige maand was toegekend. De totale kosten van deze loonsverho ging voor de werkgevers worden ge raamd op 720 miljoen pond (jaarba sis). Aangifte geboorte prinses Maria NIJMEGEN, 24-6. Prins Carel Hu- go zal dinsdagochtend om tien uur aangifte doen van de geboorte van prinses Maria Carolina Christina. De gebeurtenis, die zondagochtend om 08.42 uur in het St. Radboutzieken huis plaatsvond zal in het stadhuis van Nijmegen worden geregistreerd door de burgemeester, mr. Th. M. T. de Graaf. MEDEMBLIK. Niet alleen op de Schelde loordl gezeild, Medemblik kan er ook over meepraten. Daar werd het wereldkampioenschap Tempest op het IJsselmeer verzeild. De Diiitser Mares met G 135 - even als de andere de spinnaker op - voert hier het veld aan. Intussen een gelakte zeilplaat. Volgens de autoriteiten waren zij kennelijk van plan een school in de omgeving aan te vallen waar scho lieren voorbereidingen troffen voor een feest aan het eind van het schooljaar later op de dag. Explosies „Eerat hoorde ik explosies", aldus een bewaker van het flatgebouw. „Wij bewogen ons niet. Wij waren bang lawaai te maken". De Palestijnen gingen het gebouw door en beschoten elke deur. Daar na gingen zij de flat binnen waar mevrouw Irene Zarankin, een 38- jarige kleuterleidster, haar man en twee kinderen zich verborgen had den. Toen de vrouw en haar 5-jarige zoontje en 10-jarige dochtertje pro beerden te ontsnappen door uit een raam te springen werden zij volgens ooggetuigen en militaire kringen neergeschoten. De man van de kleu terleidster werd licht gewond. De terroristische aktie volgde 12 uur nadat premier Rabin bewoners van steden in Noord-Irsaël had ge zegd dat het land een fase van voortdurende oorlog met de guerril lastrijders is ingegaan. Aan de overval op de 7 km ten zuiden van de Libanese grens gele gen plaaits Naharia zijn in de afgelo pen maanden aanslagen vooraf ge gaan op een gebouw in Kyriat Sjmo- ne, een school in Maalot en een-ne derzetting in Sjamier. Ontmoeting Den Uyl Nixon DEN HAAG, 24-6. Drs. Den Uyl zal met veertien regeringsleiders, en ministers van 'b'uiitenlandse zaken de bijeenkomst bijwonen die woensdag a.s. in Brussel wordt gehouden in verband met het bezoek van presi dent Nixon aan Moskou, dat een dag later plaatsvindt. ROME, 24-6. Rome is een gevaar lijke stad voor voetgangers. In de eeuwige stad, ook al berucht van wege zijn verkeersopstoppingen, luchtvervuiling en de herrie van claxons en luidsprekers, zijn in de afgelopen twee jaar 50.000 voetgan gers aangereden. Van hen zijn er 2.500 overleden en 40.000 ernstig ge wond, aldus een rapport van de ver- keersinspectie. In veel gevallen schijnt onvoor zichtigheid van de voetgangers oor zaak van het ongeluk te zijn. Vorig jaar deelde de politie 7.636 bonnen uit aan verstrooide wandelaars die verkeerslichten of zebra's negeerden. DEN HAAG, 24-6. Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) heeft maandagmiddag in de Tweede Ka mer meegedeeld, dat de ontruiming van Dennendal niet uitstelt totdat vonnis zal zijn gewezen in een kort geding tegen deze ontruiming. In een vergadering van de kamercommissie .voor de volksgezondheid zei hij ove rigens van een kort geding van een groep ouders officieel niets te weten. PARIJS. De sjah van Perzië en zijn echtgenote zijn maandagmiddag in Parijs aangekomen voor een of ficieel bezoek van vijf dagen aan Frankrijk. BRUSSEL, 24-6. Ongeveer 2500 man zulen waken over de veiligheid van de Amerikaanse president Nixon en over die van de regeringsleiders die woensdag naar Brussel komen om er de nieüwe Atlantische verkla ring te tekenen. De Belgische rijks wacht levert het merendeel van deze mensen, namelijk 1200 man. De stad Brussel zet nog eens 450 man in, die versterking zullen krijgen van 750 agenten uit 18 andere gemeenten van de agglomeratie. Het leger en de veiligheidsdiensten leveren verder nog ruim 100 man. RAAD ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 24-6. Het college van 1». en w. - zo bleek uit een schrijven aan de raad - op de onder voorzitter schap van burgemeester Th. H. de Meester gehouden raadsvergadering - is van mening dat de kwestie van openbaarheid van raadscommissies beter kan wachten tot de nieuwe raad is geïnstalleerd. Dc heer De Moor, die destijds deze zaak had aangesneden, vond het spijtig dat de oude raad hierin geen inspraak meer zal kunnen hebben. De voor zitter onderstreepte de logica van het wachten op de nieuwe raad en atten deerde op het feit dat destijds alleen één fraktie van de raad (P.v.d.A.) om openbaarheid had gevraagd. De voorzitter geloofde bovendien dat het voor sommige commissies ge wenst kan zijn en voor andere niet. Er komt bovendien - op grond van de raad nieuwe samenstelling - een wijziging van de commissies. De heer De Moor meende dat bij behandeling in deze (oude) raad, de zaak zou kun nen zijn uitgemaakt, maar wilde er geen groot punt van maken en legde zich bij het schrijven van het college neer. Tevoren had de voorzitter mede gedeeld dat vragen en opmerkingen rond de Oosterschelde-behandeling, gesteld en gemaakt door de heer Be- cu, blijken te zijn opgenomen in het rapport van de Raad van de Water staat. De heer Van den Doel informeerde - zulks i.v.m. de nota van de Prot. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging, naar het even tueel te nemen initiatief tot de op richting van een Commissie voor de Verzorgingstehuizen. De voorzitter wees er op dat deze zaak prematuur is. De wet op de bejaardenverzorging is er nog niet. Bovendien moet het initiatief niet van het gemeentebe stuur uitgaan. De „doorstroming" De heer Groen reageerde op een schrijven van „Beter Wonen", waar in het punt van de zgn. doorstroming wordt behandeld. In de praktijk blijkt het een moeilijke, zo niet onmogelijke zaak ie zijn deze doorstroming te be vorderen. „Beter Wonen" althans ziet geen mogelijkheid tot het nemen van initiatieven. Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosferweg 2 Noordgouwe (01112) 347 ZIERIKZEE. De Vereniging Stad en Lande maakte een historie-excursie naar Vlaanderen en vertoefde lange tijd in de prachtige stad Oudenaar de. De groep hier dicht bij het go tisch stadhuis van deze stad. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een geleende kat vangt geen muizen. Japans spreekwoord De heer Groen achtte het mogelijk desbetreffende bepalingen op te ne men in het huurkontrakt, in dier voege dat de huurder zich bij verhoging van salaris verplicht naar een duurdere woning te verhuizen. Er zijn volgens hem en kele gemeenten die deze methode toepassen. De voorzitter vond sankties, in welke vorm ook, gevaarlyk en bo vendien vait niet te bewijzen welk salaris een huurder verdient, met uitzondering van enkele groepen. Overleg van belastingbescheiden vond de voorzitter te ver gaan. Toch komt deze figuur voor in de praktijk, wist de heer De Moor (Ziekenfonds). Bejaarileiiwoiiingen De heer Den Boer haakte in op de nota voorziening bejaarden en gaf de procentuele cijfers van het aantal bejaai'denwoningen, dat te Zierikzee (12V2 °/o) laagt ligt. Hij zou graag mo gelijkheden onderzocht zien om toch ook in de binnenstad be jaarden wo ningen te bouwen, hetgeen tegemoet komt aan de wens van velen. Het gaat er van gemeentewege dan om panden aan te kopen en daar voor bejaarden iets goeds van te maken. De voorzitter herinnerde aan be- jaardenbouw in de binnenstad (Raamstraat), straks 's Heer Lu- wendorp en mogelijk ook in het Ha venkwartier. Voliloemle geïntegreerd Wethouder Asma vond het alle maal niet zo nodig en achtte de be jaarden in plan West voldoende ge ïntegreerd in de samenleving. Bor- rendamme is uitstekend gesitueerd en - zo zei hij - „de mensen zijn ook nooit tevreden". Toen er een busje reed naar de binnenstad, was het onderbezet. De voorzitter vond ook wel dat er voor bejaardenwoningen in de bin nenstad belangstelling zou bestaan. Mevrouw Beije informeerde naar de komst van een winkel in plan West. „Die is er nog niet", aldus de voor zitter. De heer Den Boer had er behoefte aan extra lof te brengen voor de wij ze. waarop Tafeltje-Dek-Je te Zie rikzee is georganiseerd, zulks naar aanleiding van een opmerking in de al genoemde nota, dat de verzorging „het best" kan geschieden door de huishoudelijke dienst van de ver zorgingstehuizen. De heer v. d. Doel vulde aan, dat destijds de verzor gingstehuizen zijn benaderd, maar de kapaciteit is ontoereikend. (Vervolg pag. 2) WAT Verwachting tot woensdagavond: Meer bewolking- Aan de kust binnendrijvende wol kenvelden, elders eerst nog opkla ringen, maar in de middag meer be wolking met plaatselijk enkele bui en; in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtin gen; minimumtemperaturen onge veer 12 graden, maxima morgen van 18 tot omstreeks 21 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 26 juni. Zon op 4.21, onder 21.04 Maan op 12.44, onder 27 juni. Zon op 4.21, onder 21.04 Maan op 14.01, onder 0.00 Eerste kwartier: 26 juni (20.20) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: 26 juni 7.52 20.06 1.04 13.37 27 juni 8.43 20.55 2.04 14.38 Doodtij: 29 juni HET WEEROVERZICHT DE BILT. 25-6. Het einde van het zomerse weer komt steeds naderbij. Het hogedrukgebied, dat reeds enige dagen het weer in ons land beheerste, wordt zowel aan de noordflank als de zuidflank aangetast door lage drukgebieden. Over Scandinavië trekt een de pressie naar het zuidoosten cn het bijbehorende front zal woensdag midden-Denemarken bereiken. Dit front vormd de voorste begrenzing van aanmerkelijk koudere lucht. In noord-Zweden daalde de tempera tuur van rond 30 graden naar circa 12 graden. Aan de zuidflank vinden drukdalingen plaats, doordat een frontale zóne, die zich dinsdag nog boven dc Golf van Biskaje bevond en langzaam naar het noorden trok. Deze wordt woensdag boven België verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1