PRINSES IRENE KRIJGT VIERDE KIND EXPOSITIE VAN ANTIEKE LANDBOUWWERKTUIGEN JORDANIË EN GENEVE Het busongeluk in Joegoslavië VERKLARING VAN ULSTER TERR0RISTENGR0EP AUTOVERHUUR DE ZIERIKZEESCHE COURANT Broertje en zusje verongelukt Twee doden bij verkeersongeluk nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Damescomité bijeen rond wandkleed In Nijmeegs ziekenhuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 juni 1974 130ste jaargang Nr. 21508 WAARIN 1797 - 1889 in het Radboudziekenhuis in Nijme gen. Prinses Irene en prins Karei Hugo zijn op 29 april 1964 in Rome getrouwd. NIJMEGEN, 23-6. Maria Carolina Christina. Deze BEIROET, 23-6. Jordanië zal niet deelnemen aan de vredesconferentie van Geneve als er geen troepen scheiding plaats vindt aan het Jor- danase front naar het voorbeeld van die langs het Suezkanaal en in de heuvels van Golan, Dit heeft koning Hoessein van Jordanië verklaard te genover een verslaggever van het Libanese blad AI Anwar. ZIERIKZEE. Deze fraaie arreslede „bemand" met een Schouws echt paar, is ook te zien op de expositie in het Gravensteen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LEEUWARDEN. De Amerikaanse astronaut Jack Lousma heeft samen met zijn echtgenote en enkele vrien den op uitnodiging van het provin ciaal bestuur een bezoek gebracht aan Friesland. namen kreeg het vierde kind van prinses Irene en prins Karei Hugo, dat zondagmorgen in het Nijmeegse St. Radboudziekenhuis werd geboren. Prof. dr. J. L. Mastboom, heeft aan een desbetreffend communiqué toege voegd, dat de bevalling van prinses Irene langs operationele weg is geschied. Daartoe was besloten gezien het gecompliceerde karakter van de vooraf gaande zwangerschap en baring, alsmede het uitblijven van een spontaan baringsbegin. Prof. Mastboom, die sprak van een gezonde voldragen dochter van 3490 gram, voegde er aan toe, dat de toe stand van moeder en kind goed is. Prinses Irene werd bijgestaan door een medisch team, dat werd gevormd door prof. Mastboom, prof. dr. E. D. DEN HAAG, 23-6. Vyf of zes va kantiegangers, die een ongeval met een Nederlandse bus in Joegoslavië hebben overleefd, zyn inmiddels in Nederland teruggekeerd. Aldus heeft zondagavond desgevraagd een woordvoerder van de Nederlandse Reisvereniging in Den Haag meege deeld. Een aantal andere overlevenren zet hun vakantie in Joegoslavië voort en zal te zijner tijd naar Ne derland terug keren. Om de gewonden te begeleiden heeft de Nederlandse Reisvereniging een reisleidster naar Joegoslavië ge stuurd en, zal met haar worden overlegd wat er ten aanzien van de gewonden verder zal gebeuren. De bus stortte in een ravijn en elf men sen kwamen om. A. M. Schretlen, hoogleraar kinder geneeskunde en dr. G. M. M. Nijhuis van de afdeling anaesthesiologie van de Nijmeegse universiteit. Voor prinses Irene en pi-ins Carlos waren drie kamers in het radboud ziekenhuis gereserveerd. Foto's Prins Carlos zal voorlopig in Nij megen blijven. Het ligt in de bedoe ling dat de prins, zoals gebruik is geworden, zelf de officiële foto zal maken van prinses Irene en haar dochter, Maria, het tiende kleinkind van Koningin Juliana en Prins Bern- hard. Rond 't middaguur werden de grootouders nog niet in Nijmegen ge signaleerd. In en om het ziekenhuis was het niet drukker dan normaal. Het eei-ste kind van prinses Irene en prins Karei Hugo van Bourbon van Parma werd geboren 27 januari 1970 in Nijmegen, Het was een jon getje dat de naam Carlos Javier Ber nardo van Bourbon van Parma kreeg. Daarna kreeg het paar een tweeling op 14 oktober 1972: Marga rita Maria Beatriz en Jaime Bernar do van Bourbon van Parma. Evenals het zondag geboren kindje zagen deze kinderen het levenslicht BOXTEL, 23-6. In Boxtel zijn zon dagmiddag twee kinderen uit een gezin dodelijk verongelukt. Het 13- jarige meisje Henriette van der San- gen reed met haar 7-jarig broertje Adriaan achter op de fiets rechts van de weg waar zij werden ge schept door een achterop komende personenauto. De kinderen waren op slag dood. VENRAIJ, 23-6. De 25-jarige Spanjaard Jse E. Villa Santecifrian uit Venraij ne de 19-jarige leerling verpleegster Catharina G. M. Weij- ers uit Wanssum zijn zondagmorgen bij een auto-ongeluk bij Wanssum om het leven gekomen. Door onop gehelderde oorzaak week de auto van het paar naar links, schampte een tegenligger, en belanddè tegen een boom. De twee inzittenden wa ren op slag gedood. Bij de slachtoffers zijn de 22-ja rige bestuurster van de auto me vrouw M. van der Aa-Koolen uit Veghel en de naast haar zittende mej. G. A. M. Schepers uit Schijn- del (20). De 21-jarige heer A. Ver hoeven uit Veghel, die achterin zat, werd zwaargewond. UTRECHT. De afkoopregeling voor de vroegere bezitters van ren- tekaarten gaat de schatkist in totaal ruim f 700 mlin. kosten. Tot eind 1973 was er al f 600 min. uitgegeven. Dit jaar zal nog eens f 104 min. worden uitbetaald. „Uitspringer" in Gravensteen LONDEN, 24-6. De „Ulster Free dom Fighters" (U.F.F.), de meest ge vreesde en geheimzinnige groep ter roristen in Noord-Ierland, heeft za terdag het stilzwijgen verbroken en zich met een verklaring tot het pu bliek gewend. De groep eist in de verklaring dat in de huidige overgangstijd in Ul ster het plegen van gewelddaden ge staakt wordt. De hele bevolking moet zich nu bezinnen op de toekomstige samenleving, aldus de verklaring, die door het hoofdkantoor van de grote para-militaire organisatie „Ulster De fence Association" (U.D.A.) in Belfast is uitgegeven. Paartje overvallen ERMELO, 21-6. In een bos aan de Postweg in Leuvem: :.i (gemeente Er- melo) is een vrijend paartje door twee mannen overvallen. Het meisje (15 jaar) werd door de beide mannen verkracht, terwijl de jongeman af wisselend door een van hen werd vastgehouden. De rijkspolitie Ermelo heeft haar hoop gevestigd op getuigen om de daders van de overval met verkrach ting te kunnen aanhouden. een oude stijlboerderij, waarvan er in de regio maar weinig meer zijn. ZIERIKZEE, 21-6. Van alle pluriforme doeleinden, waarvoor het Gravensteen al is gebruikt, valt er thans een „uitspringer" te noteren: een expositie van an tieke landbouwzaken, in een vrij uitgebreide zin des woords. Het accent op deze bijzondere tentoonstelling ligt op de oude kultures van vlas en meekrap, maar er is nog veel meer. Verdwenen onder de wals van de tijd, maar destijds heel belangrijk en nu nog - terugblikkend - hoogst interessant. De tentoonstelling is een soort preludium op het Landbouwmuseum in oprichting. De officiële opening vond vrijdagmiddag plaats door de Z.L.M.-kringvoorzitter, de heer A. J. G. Doeleman. De ruimten van het Gravensteen zijn handig gebruikt voor deze interes sante tentoonstelling, die gevoelens zal wakker roepen, met name bij de genen die vroeger nog de oude land bouwmethoden hebben toegepast, maar ook bij velen die herkennend zullen knikken en zeggen „zo was het". Bij de talrijke voorwerpen en werktuigen, die in de landbouw van toen werden gébruikt en waarvan een deel (hoe zal men ooit kompleet kunnen zijn?) hier is te zien, zijn voorzien van duidelijke naam-bij- schriften in dialekt. Dat geeft het ge heel een grotere authenticiteit. De heer Doeleman sprak van het „eigen merk" van het boerenleven in de loop der jaren. Het gold voor tal rijke zaken in dit agrarisch kader en eens was dit boerenkenmerk zelfs geldig voor de gehele samenleving. Het boerenleven rustte lange tijd op fundamenten die weinig verander den, maar later verstoorde de mo derne techniek de oude tradities en de harmonie. Vasthoudende speurders Het nieuwe bracht veel goeds; het bestaan was zwaar in de tijd waaruit de thans geëxposeerde werktuigen en materialen stammen. Merkwaardig is de hang naar die tijd. Er is weer een vlucht naar het platteland, dat ech ter ook niet meer zo is als velen zich dat hebben voorgesteld. Goed is daarom deze in de belang stelling komende expositie; waarde vol voor eigen bevolking en voor de toeristen. Gepoogd is een stukje van het landbouwvcrleden op Schouwen- Duiveland vast te houden. Veel ging verloren met de ramp in 1953. maar vasthoudend speuren van enkelingen heeft het materiaal bijeengebracht. De organisatoren zijn blij met deze expositie. Een moge lijkheid is ontstaan om in het najaar definitief in de oude school te Drei- schor met het Landbouwmuseum te beginnen, maar passender zou zijn Hofstede met erf Hett is de taak van de gehele ge meenschap achter dit idee te gaan staan en te pogen zo'n boerderij be schikbaar te krijgen; een hofstede met een erf en wat klein vee. De wil bestaat om - ondanks de moderne en noodzakelijke ontwikkeling - tege moet te komen aan de groeiende be langstelling voor het landbouw-ver- leden. In samenwerking met „Stad en Lande" is er door de landbouw organisaties en de jongeren hard ge werkt deze expositie tot stand te brengen Een slotwens van de voorzitter: veel succes voor het stichtingsbe stuur Landbouwmuseum en de „wer kers" van het eerste uur". Tot de landbouw Uitgesproken promotor en stimu lator van het Landbouwmuseum en de onderhavige expositie is de heer J. L. Braber te Dreischor, die tevo ren de aanwezigen had verwelkomd en nadien duidelijk maakte dat het bij het beoogde permanent land bouwmuseum inderdaad beperkt zal blijven tot de landbouw, maar dan met alles „wat daarom heen speelt". Te denken valt b.v. aan een smidse en een wagenmakerij. Het gaat allemaal op bescheiden schaal 'beginnen in de oude school te Dreischor, die thans is vrijgekomen. Een keus werd gemaakt uit de (vele) beschikbare landbouwwerktuigen, die thans in het Gravensteen ten toongesteld zijn. Dank bracht de heer Braber aan degenen die materieel beschikbaar stelden en vooral ook aan de men sen, die zich be-yverden om dc (Vervolg pag. 2) Advertentie Verwachting tot dinsdagavond: Nog weinig verandering Vrij zonnig maar 's middags in het binnenland een lokale bui; zwakke tot matige wind meest uit noorde lijke richtingen; minimumtempera turen ongeveer 12 graden, maxima morgen omstreeks 24 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen; omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 25 juni. Zon op 4.21, onder 21.04 Maan op 11.24, ondêr 23.40 Eerste kwartier: 26 juni (20.20) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 25 juni 7.06 19.22 0.14 12.37 Doodtij: 29 j'uni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-6. Het K.N.M.I. meldt: Een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven het zeegebied tussen IJsland en Schotland ligt, neemt in betekenis af. Toch zal het dinsdag nog een gunstige invloed op het weer bij ons hebben. Er mag dan ook opnieuw op droog en zonnig weer gerekend worden. Het hogedrukge bied wordt geflankeerd door een tweetal depressies. De eerste bevindt zich voor de Noorse westkust en zal in Skandinavië een einde maken aan een periode met warm zomer weer. De andere depressie ligt in de nabijheid van Spanje en trekt naar het Middellandse zeegebied. Beide lagedruksystemen zorgen ervoor dat het weer in geheel West-Europa ge leidelijk een minder stabiel karakter gaat krygen. ZIERIKZEE. Deze kostelijke Schouwse damesgroep zorgde vrij dagmiddag voor de koele dronk en de borrel bij gelegenheid van de opening van de expositie, georgani seerd door de Stichting Landbouw museum Schouwen-Duiveland, in het Gravensteen te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1