IP fï f ™LET0N intermeubel Een waarschuwende kernreaktor voor Egypte mooie buro's BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Wat biedt de BEELDBUIS? C. Wandel en Zn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vruda« 21 juni 1974 Nr. 21507 KOUWENBERG Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. wijl hel ook tweemaal zo lang (vijf tig minuten) gaat duren. Aanslui tend op Toppop brengt de AVRO, waarvan men het deze avond moet hebben een aflever,ing van Het Zie kenhuis, waarin roddelpraatjes, de pil en een dieet onderwerpen van gesprek zijn. Na het journaal van acht uur wordt deel acht van de twaalfdelige serie Helen, een vrouw van deze tijd getoond. Dankzij een hechte vriendschapsband met haar chef krijgt Helen onderdak in het souterrain van diens huis. Aktuali- teiten komen vanaf kwart over ne gen tot de kijkers in Televizier Ma gazine. De nog tot elf uur resterende zendtijd vult de AVRO met een afle vering van Cannon. Camion is deze keer met een zeer gevaarlijke klus opgescheept. Een scherpschutter heeft het op zijn leven gemund en hij moet alle zeilen bij zetten om buiten zijn vizier te blijven. NED. II: Om zeven uur start de NCRV met de voorlaatste aflevering van De Verschoppeling. Paul weet binnen te dringen tijdens het grote feest dat zijn broer geeft. Hij, die niet welkom is, kijkt er zijn ogen uit. Het uiteeindelijke doel van Paul is echter zijn moeder te vinden. Ook voor de klok van acht uur nog het spelletje Zo vader, zo zoon. De be levenissen van een jonge dokter staan centraal in de serie Doc Elliot, waarmee de NCRV na het journaal de kijkers laat kennismaken. Uit idealistische overwegingen is deze jonge dokter geen praktijk in de grote stad begonnen, maar heeft hij zich in een vrij arme streek, het bergachtig gebied van de Colorado gevestigd. De bevolking daar staat nogal sceptisch tegenover zijn mo derne medische methodes. In de eer ste aflevering neemt de dokter het op voor een oude landeigenaar die weigert het hem zo dierbare eigen dom te verkopen aan een grote bouwonderneming die een enorm pand wil bouwen. Om tien over ne gen zet de NCRV het tweede en te vens laatste deel op de buis van Blues from Mississippi, dat de kij kers meeneemt naar de oorsprong van de Blues. Het (NCRV) program ma wordt deze avond afgerond met de rubriek Achter het Nieuws. MAANDAG 24 JUNI NED. I: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Het ziekenhuis; 20.00 Journaal; 20.20 Helen een vrouw van deze tijd; 21.15 Televizier; 22.05 Cannon; 22.55 Jour naal. NED. II: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De Verschoppe ling; 19.30 Zo vader, zo zoon; 20.00 Journaal; 20.20 Doc Elliot; 21.10 Bhies from Mississippi; 22.05 Achter hel Nieuws; 22.30 Journaal. Advertentie Nieuw aangekomen: vanaf 89,- Nergens voordeliger meelstraat 31 zierikzee minuten zijn daarna voor Ti-ta-lo- venaar. Ook vandaag weer voetbal op onze Nederlandse televisie. In Dortmund verschijnen vanmiddag de teams van Bulgarije en Nederland op de groene grasmat. Aansluitend draagt Frits van Turenhout de voet bal en toto-uitslagen voor waarna deze zender wordt overgenomen door het IKOR met de muzikale zondagmiddagoverpeinzing Vesper. Om zeven uur vanavond kunnen de kijkers op het scherm de film Mijn naam is Isaac Stern vemoachten. De film wil een antwoord geven op de vragen ivat violist Stern bezielt en via welke weg zijn leven tot dusver is verlopen. Een en ander wordt ui teraard muzikaal omlijst. De volgen de tien minuten leveren de kijkers weer een indruk van Frankrijk. In Hier Parijs, hier Jan Brusse laat on ze „Nederlandse Parijzenaar" het tv- publiek kennis maken met een op leidingsinstituut voor majorettes. Als televisie-film wordt omstreeks kwart voor negen het verhaal Hel den tegen wil en dank gebracht. De film speelt tijdens de oorlog in Ko rea. Verder in het AVRO-program- ma vanavond ook aandacht voor de jazz. Vanaf tien voor tien gaat on der de titel Jazz-o-rama een impres sie over het scherm van het zeven de New Port Jazzfestival in Rotter dam. Na deze swingende vijfenveer tig minuten besluit de AVRO de avond met de rubriek Ontdek je plekje, met ditmaal een film over Brielle. NED. II: Vanavond de laatste Afle vering van de serie Polly in Tune sië. Vanaf zeven uur kan men zien hoe Victor en Moestafa bij de baron Tosca op bezoek gaan en daar met een geheimzinnige stem te maken krijgen. De pientere Polly houdt een oogje in het zeil, opdat de jongens niet in handen van kwaadaardige mannen terechtkomen. Omdat Stu dio Sport naar later op de avond is verplaatst kan men om half acht reeds een aflevering zien van De rivalen van Sherlock Holmes. De kijker krijgt dit keer te maken met een dode in een ondergrondse trein. Een verslaggeefster van een plaat selijk dagblad heeft zich voorgeno men deze moordzaak op te lossen. Een herenzakdoek met initialen blijkt een belangrijk voorwerp te zijn in dit verhaal. Nieuws uit de re gio wordt vanaf kwart over acht gé bracht in de rubriek Van gewest tot gewest. De schijnwerper wordt dit maal gericht op de polderpionier, de vrouw (of man) die het aangedurfd heeft het vaste land te verruilen voor een van onze drooggelegde pol ders. Vanavond ook aandacht voor het Holland Festival 1974, tussen kwart voor negen en half tien. Een uur lang sportnieuws wordt tot be sluit van de avond gebracht door Studio Sport. Een belangrijk deel van de zendtijd wordt weer besteed aan de voetbal. ZONDAG 23 JUNI NED. I: 15.00 Nieuws; 15.02 Grand Prixes te Zandvoort; 15.32 Ti-ta-to- venaar; 15.55 W.K.-voetbal; 17.45 Toto; 17.50 Vesper; 18.55 De Fabel tjeskrant; 19.00 Nieuws; 19.05 Mijn naam is Isaac Stern; 20.30 Hier Pa rijs, hier Jan Brusse; 20.40 Helden tegen wil en dank; 21.50 Jazz-o-ra ma; 22.35 Ontdek je plekje; 22.40 Journaal. NED. II: 18.50 Woord voor woord; 18.55 De Fabeltjeskrant; 19.00 Polly in Tunesië; 19.25 De rivalen van Sherlock Holmes; 20.15 Van gewest tot gewest; 20.40 Nieuws; 20.45 Hol land Festival 1974; 21.35 Studio Sport; 22.35 Journaal. MAANDAG 24 JUNI NED. I: Voor de laatste maal van avond komt de vertrouwde Toppop op het scherm. Het met name door de jeugd erg gewaardeerde pro gramma krijgt een ander karakter, met ingang van volgende week, ter- 63 „Hetgeen in elk geval van Lydia Matsers niet meer gezegd kan wor den, onverschillig bij wie de schuld ligt," meende Gert. „Op Rienie is niets aan te merken, mam. Je zult vrijdagavond zelf wel zien, welk een schat ze is." „Zo te horen, heb je het al aardig te pakken, zoon," zei zijn vader lachend. „Mogelijk, maar ik blijf deson danks toch met beide benen stevig op de grond staan." Hetgeen een hechte en verstan dige basis is." Vrijdagsmorgens was Gert Treep al vrij vroeg in Leiden, deed daar zijn zaken af met Diephuis en zoon, nam op joviale wijze afscheid van de beide mannen en reed naar Bra- semsveld, waar hij om tien uur ar riveerde. Mevrouw Schollenberg had haar ochtendjas nog aan, toen ze de deur op een kier opende, maar toen ze zag, wie er voor stond, opende ze hem wijder. „Nee maar G ert Zo vroeg had ik je niet verwacht. Kom verder. En exkuseer m'n toilet. Ik was een beetje lui, vanmorgen. Lachend trad hij binnen en drukte haar de hand. „Dan adviseer ik u, u spoedig aan te kleden, want elk ogenblik kan er een tweede man ko men. En weet u, wat wij hier samen komen doen? We breken uw oude verwarmingsketel af en plaatsen een nieuwe." Ze bleef geschrokken in de hal staan. „Een nieuwe ketel voor de verwarming? Maar hoe weet u, dat „Ik hdN mijn ogen niet in de zak, mevrouw. Bovendien wist ik het al, dat uw ketel stuk was. Waarom hebt u anders die oliekachel in de salon staan? Hij wees door de deuropening naar het bewuste verwarmingstoe stel. Dat valt dan mee, niet? Met een beetje geluk hebt u in de loop van Advertentie RHENEN. Bij een verkeersongeluk op rijksweg 25 op de Grebbeberg in het Utrechtse Rhenen is de 14-jarige Astrid den Ouden uit Bunnik om het- leven gekomen. Het ongeluk gebeur de toen een vrachtauto tijdens het afdalen van de Grebbeberg begon te scharen en in botsing kwam met twee naderende personenauto's. ROSMALEN. De 21-jarige F. W. Frijbergen uit Enschede is in Ros malen met zijn auto tegen de trein Nijmegen-Den Bosch gebotst en om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde op een van lichten voorziene overweg. DEN HAAG. De 36-jarige ver pleegster C. de Bruijn is laat op het Willem-Witsenplein in haar woon plaats Den Haag bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Zij werd op het plein met haar fiets aangereden door een auto en over leed ter plaatse. ZATERDAG 22 JUNI NED. I: Al om half drie vanmid dag komt deze zender in de lucht met het gevarieerde magazine Jong geleerd, oud gedaan. Voetbal en Vo- lendam vormen een belangrijk on derwerp- van gesprek in deze uit zending, die verder o.a. vragen, een planten en dierenrubriek bevat. De popgroep Jenrog, zetten dit pro gramma extra luister bij. Om vier uur neemt del NOS de. zender over voor weer een uitzending in het ka der van de wereldkampioenschappen voetbal. De wedstrijd tussen Joego slavië en Schotland wordt recht streeks op de buis gebracht. Het avondprogramma van de VARA be gint om zeven uur met een afleve ring van Coronation Street. Vandaag maakt men de opening van een bloe mententoonstelling mee waarover iedereen enthousiast is behalve Hil da. Na het journaal van acht uur zijn de eerste vijftig minuten gere serveerd voor een groots gaochel- spektakel vanuilhet Olympiatheater te Parijs. Ons eigen land wordt ver tegenwoordigd door de wereldkam pioen goochelen Richard Róss. Öm kwart over negen start de VARA met het nieuwe informatieve pro gramma Watermerk. De kwaliteit van zwem en viswater in ons land staat hierin centraal. Hierna staat de kijkers nog een aflevering van de serie Waaldrecht te wachten. De laatste aflevering om precies te zijn. Het verhaal van vanavond heet La ter zul je me dankbaar zijn en gaat over een lts-leerling die ontdekt dat zijn vader een verhouding heeft met een andere vrouw. Een konflikt op school is het gevolg van een en an der. Het laatste nieuws is rond kwart voor elf te verwachten. Daar na is deze zender nog ongeveer een half uur in de lucht met samenvat tingen en indrukken van de wereld kampioenschappen voetbal. NED. II: Van de koek die er van avond op het tweede net te verdelen valt gaat een flink deel naar de NOS. Tussen half acht en half tien wordt er een direkte reportage ge- projekteerd van de wedstrijd voet ballen tussen Oost- en West-Duits- land. Vooraf aan deze voetbalmatch brengt de KRO de Japanse film De Wespen, die een helder beeld geeft van het wel en wee van een grote wespenfamilie. Het journaal komt pas om tien voor half tien. Daarop aansluitend brengt de KRO vijftig minuten aktualiteiten in de rubriek Brandpunt. En daarmee zit het er voor deze omroep alweer bijna op, want wat nog resteert tot kwart voor elf is De Epiloog, die vanavond wordt uitgesproken door bisschop Simones van Rotterdam. ZATERDAG 22 JUNI NED. I: 14.30 Nieuws; 14.32 Jong geleerd, oud gedaan; 15.55 W.K.- voetbal; 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Coronation Street; 20.00 Journaal; 20.20 Goo- chelspêktakel; 21.15 Watermerk; 21.45 Waaldrecht; 22.40 Journaal; 22.45 W.K.-voetbal. NED. II: 18.35 De Fabeltjeskrant; 18.45 Nieuws; 18.55 De Wespen; 19.25 W.K.-voetbal; 21.20 Journaal; 21.40 Brandpunt; 22.30 Epiloog; 22.35 Journaal. ZONDAG 23 JUNI NED. I: De sport neemt een be langrijke plaats in, in het zondag middagprogramma van de NOS. Om drie uur wordt namelijk overgescha keld naar Zandvoort, waar de auto race om de grote prys van Neder land gehouden wordt. Een twintigtal CEES GIESBEEK deze dag uw centrale verwarming weer in orde." „Maar ik heb helemaal geen nieuwe ketel besteld, Gert. Dat moet een vergissing zijn!" „Klopt, u hebt hem niet besteld. Maar deze kost u niets. Ik ben hier enige tijd in de kost geweest en ik heb het hier uitstekend naar mijn zin gehad. Bovendien en dat is ze ker het belangrijkste, .heb ik uw dochter immers leren kennen? Deze ketel krijgt u van mij. Als blijk van waardering. Gert zag, dat de vrouw begon te blozen. „Dat dat kan ik toch niet aannemen, Gert," antwoordde ze op zachte toon, zich gegeneerd voelen de. „Ik ik wil geen verplichtin gen." Met de arm om haar schouder voerde hij de vrouw naar de salon en zette haar op een stoel. „Nu moet u eens goed naar me luisteren, mevrouw. Het is niet meer dan bil lijk, dat ik een afscheidsgeschenk geef, als dank voor alle goede zor gen door u en Rienie tijdens mijn verblijf hier. U was altijd gastvrij en als ik, toen ik direkteur geworden was. te hooi en te gras binnenviel, was er altijd een plaats voor mij aan tafel. Voorts was u dadelijk bereid m'n nieuwe hoofdopzichter in huis te nemen en naar wat ik van Cor Deel man heb gehoord, hebben u en Rie nie hem danig verwend. Hij heeft zelf gezegd: Ik was daar als kind in huis. Beter lof is niet mogelijk. Daarom, als blijk van waardering voor dit alles krijgt u van mij een nieuwe verwarmingsketel. Lieve mevrouw Schollenberg. u kunt toch niet de hele winter in een koud huis zitten met enkel een olickachel hier in de kamer? Denk aan uw gezond heid. Enne Hij boog zich wat dichter naar de vrouw, die met de hande gevouwen in haar schoot zat te luisteren: „Wellicht wordt u mijn schoonmoeder en mag ik alstublieft mijn aanstaand schoonmamaatje een beetje verwennen? Nou?" Ze hief haar hoofd op en de man zag, dat er tranen in blonken. „Gert, ik vind het geweldig van je, dat spreekt vanzelf. Ik begrijp nu, dat ik niet mag weigeren, het zou een belediging zijn Ze greep zijn handen en hield die vast. „Dank je, jongen je hebt zo, toen je hier nog hoofdopzichter was het een en ander verteld over je moeder. Ik kan me nu begrijpen, dat zes trots op je is. Dank je wel, lieve jongen, je moest eens weten, welk een zorg je hiermee van mijn schouders haalt Hij trok zijn handen los en sprong kwiek overeind. „Ziezo, dat is dan voor elkaar. En nu mars, naar boven! De monteur kan elk ogenblik komen. We gaan meteen aan het werk, begrijpt u?" De monteur was een joviale veer tiger, een boom van een kerel, met een onvervalst Leids accent. Een man, waarmee Gert terstond goed overweg kon. Samen haalden ze de delen van de ketel uit dc grote Mer cedes. De Leidenaar knikte goedkeu rend. „Dat is geen slechte, meneer, ik heb er meer zo onder handen ge had. Die zullen we eens'even netjes plaatsen." Ze dronken tussen de bedrijven door koffie in de grote kamer en om één uur toen het karwei bijna klaar was, wilde mevrouw Schollenberg. dat ze kwamen broodetcn. Waarna ze nog een uurtje werkten. Daarna werd de waterleiding weer aange sloten, de ketel in werking gesteld en wachtte men af. Intussen kontro- leerde de monteur alle radiatoren, waarna ze opnieuw naar de zolder togen om de ketel in het oog te hou den. (wordt vervolgd) DEN HELDER. Voor de Alkmaarse rechtbank diende deze week de zaak van de smokkelkotter „Lammie". Op de foto links rechter-commissaris mr. P. K. Uoedens en rechts de officier uah justitie mr. A. N. A. Josehus-Jutta. kaanse steun er voornamelijk uit kan bestaan dat gezorgd wordt dat de voorwaarden redelijk blijven. Ni xon heeft bij aankomst in Israël dui delijk gezegd dat de Amerikaanse steun aan Israël als vanouds door gaat. Alleen: de omstandigheden van die hulp zijn niet meer als vanouds. Een met Israëls buren toch al hele maal overhoop liggend Amerika kon makkelijker wapens sturen dan een Amerika dat on\ machtspolitieke redenen (en ekonomische vanwege de olie) de nieuw verworven vriend schap met de Arabische landen niet op het spel kan zetten. Dat vrede sluiten onontkoombaar is heeft Israël ook in de oorlog ge leerd toen voor het eerst bleek dal de machtsverhoudingen niet langer zo waren dat Israëls leger vrijwel kon doen en laten wat het wilde. Hei is dan ook wel doorgedrongen tot Is raël dat het gedwongen is vrede te sluiten. Het kan zich alleen afvra gen of de nieuwe Amerikaanse gulle vriendschap met zijn buren nu wel de beste manier is om over de echt moeilijke onderhandelingspunten als de Palestijnen en de status van Je ruzalem een eindbeslissing te krijgen die voor de Joodse staat het minst nadelig is. DODELIJKE ONGELUKKEN BRUSSEL. In de Schelde, ter hoogte van Temse is in België het stoffelijk overschot van de 34-jarige Nederlander J. W. Lagerwaart ge vonden. OSS. De 18-jarige P. M. L. Schuur man uit Oss is in de nacht onder Nistelrode om het leven gekomen, nadat hij met een auto tegen een boom was gebotst. De auto is na de botsing in brand gevlogen. ROTTERDAM. De 30-jarige schip per Z. de Vreugd uit Katwijk aan Zee is verdronken in de Nieuwe Maas. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het Rotterdamse drink- waterleidingbedrijf. SINT ANNAPAROCHIE. De 28- jarige W. B. Pars uit Sint Annapa- rochie is om het leven gekomen toen hij met zijn auto in zijn woonplaats van de weg raakte en terecht kwam in een weiland. Zijn medepassagier werd zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Leeuwarden. UTRECHT. Tijdens het school zwemmen is in het zwembad De Meent in haar woonplaats de 9-ja- rige Maaike Aalbers uit Breukelen verdronken. Over de toedracht van het ongeval is niets bekend. OVERSCHILD. In het Groningse O verschild is de 2-jarige Sjoerd Eringa verdronken in een sloot ach ter zijn huis. Het jongetje speelde in de tuin met een afrastering, maar opende een hekje. AI spelend raakte het te water. DRIEBERGEN. De 26-jarige Inge borg Janz uit Borgholtzhausen (Duitsland) is bij Driebergen om het leven gekomen. De motorrijder bij wie zij achterop zat, slipte met zijn voertuig in een regenbui. Zondag 23 juni, 19.05, Nederland I: Mijn naam is Isaac Stern. Vriendschappen, vooral hernieuw de, moeten bevestigd worden met geschenken en daarvoor heeft presi dent Nixon kemreaktoren in zijn bagage meegenomen. Die, welke in Egypte zal verrijzen als symbool van de Amerikaans-Egyptische vriend schap, wordt echter niet overal met even veel instemming begroet. De reaktor is bedoeld om de energie voorziening te dienen, maar de splijtstof erin heeft ook militaire waarde - dat India zijn dan wel vreedzaam bedoelde kernbom heeft, dankt het aan de splijtstof uit een Canadese reaktor. Nu is het niet zo dat de bommen als broodjes uit de kerncentrale rollen, daarvoor moet men ook beschikken over een bedrijf dat het benodigde plutonium verza melt uit de afgewerkte brandstof. En de VS hebben de gewoonte hierop strenge kontrole te houden, dat moe ten ze ook wel als ondertekenaars van een verdrag tegen de versprei ding van kernwapens. De vraag is alleen wat de VS kunnen doen als president Sadat of zijn opvolger vandaag of morgen zegt dat hij met de VS en vooral met de kontroleurs niets meer te maken wil hebben? Men kan slechts verwachten dal dan de zesde vloot naar Alexandrië opstoomt om de kerncentrale gewa penderhand onder kontrole te hou den. De VS hebben heel wat kemreak toren geëxporteerd met dergelijke voorwaarden ten aanzien van de splijtstof maar dat was dan naar landen die politiek heel wat even wichtiger waren dan Egypte wel ge weest is. Sadat maakt inderdaad niet de indruk plotseling tot dol drieste dingen te besluiten, maar de Arabische landen hebben in de laatste jaren wel meer plotselinge vlagen van hysterische woede ge kend. Men kan zeggen - en Israël doet dit zeker - dat Nixon wel een beetje voorbarig voorschot heeft ge nomen op toekomstige vrede en vriendschap in deze hoek van de wereld waarvan niemand kan zeg gen of die nu echt komt. Gedwongen vrede Het tot standbrengen van troe penscheidingen is nuttig en nodig maar het is maar een heel kleine eerste stap op een lange weg. Dit is één aspekt van de zaak. Men kan het ook zien als een mededeling van Nixon dat hij al handelt alsof de vrede en vriendschap zijn gesticht om de Israëli's ervan te doordringen dat ze geen keus hebben en vrede moeten sluiten, waarbij de Ameri- Advertentie Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Nieuwerkerk. tel. (01114) 1487 k i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7