Geld lenen HISTORISCHE „KRAAIEN" OPMERKING BIJ PEUTERKLAS OPENING STADHUIS BROUWERSHAVEN Daling verkoop auto's STREEKNIEUWS niet ALLES weten! ONZE PUZZELRUBRIEK Voor 40 jaar 4 Oosterland's initiatief Gebeeldhouwd fronton boven ingang. OOSTERLAND, juni - In navolging van verschillende andere dorpen, zijn begin april van dit jaar enige da mes hier ter plaatse gestart met een peuterklasje, dat goed schijnt te floreren. Het is van peuterklasje nu reeds een peuterspeelzaal geworden die nu ook een naam gekregen heeft, n.l. „Het Kraaiennest". Een mooie vondst, want sedert enige eeuwen worden de Oosterlanders „Kraaien" genoemd. Hoe men vol gans overlevering aan deze naam gekomen is? Sinds de Am- bachtsvrouwe Suzanne Maria Loncque (1699-1752) die gehuwd is geweest met Mr. Johan Cau, Heer van Domburg, hier de scepter voerde, en een armenhuis schonk aan de kerk (diaconie) dat ze het „Gasthuijs" noemde, en dat nog in zijn volle glorie, nadat het enige jaren geleden grondig is geres taureerd, aan de Sint Joostdijk te vinden is, prijken de beide wapens Cau en, Loncque op het fraaie gebeeldhouwde fronton boven de hoofdingang van het gebouw. (vervolg van pag. 1) Dienst Monumentenzorg, het ge meentebestuur, de ambtenaren dei- gemeente en de burgerij. Tussen haakjes deelde de commis saris mee, dat eventuele herindeling van gemeenten geen relevante en akute zaak is, maar mogelijk eerst ter diskussie komt als er meer licht steekt in de zaak van de Gewestvor ming. Eerder ging burgemeester Schou- wenaar - na een welkomstwoord - (uiteraard) ook al op de historische toer, herinnerend aan de bouw van het achterste deel van het stadhuis in de tweede helft van de 15e eeuw en het voorste deel „dus" eind 16e eeuw. Vallend argument Typisch was de mededeling dat de restauratie eind 19e eeuw f 3000 van de gemeente zou vergen, dank zij een ministeriële toezegging van f 3000. onder voorbehoud dal de mi nister zou aanblijven. Maar de mi nister bleef niet aan; alleen werd men in 1889 hevig met de neus op de feiten gedrukt, toen een deel van de hardstenen ornamenten van de bovenvoorgevcl langs de pui van hot stadhuis omlaag viel. De beslissing tot herstel viel toen snel en de thans gerestaureerde voorgevel is derhalve cïe gevel van 1891. Gelukkig besluit Grofweg schetste de burgemeester de periode van herstel, onder leiding van de architekt. ir. K. I. Ruige te Rotterdam. In 1973 kwam het kre diet. los om - met behoud van het oude karakter - het stadhuis een functionele bestemming te geven. De burgemeester noemde dit een geluk kig besluit, omdat mede hierdoor een stadhuis is bewaard, waarvan de waarde en waardering steeds zullen stijgen. Grote dank bracht de heer Sehou- wenaar aan de Rijksdienst en allen, die medewerkten aan de restauratie. HU geloofde in een prettige werk omgeving voor het ambtenarenkorps, waardoor de belangen van de bur gerij optimaal zullen worden behar tigd. Ir. Ruige was dankbaar voor de bijdrage aan het behoud van dit waardevol kuituurmonument. De 16e eeuwer Cornelis Klaassen moet wel als architekt en bouwer van het stadhuis worden aangemerkt. De heer Ruige stond stil bij een eerder plan, dat werd afgewezen door de Rijkscommissie, waarna het tweede - thans uitgevoerde - plan aan de orde kwam. Moilerne methodieken Hij deed interessante mededelin gen over de moderne methodieken toegepast op schilderingen en tot conservering der fraaie eikenhouten balken. Hoe nodig herstel was, bleek wel uit de wormsporen. Doel was vooral het karakter zo weinig moge lijk aan te tasten. Door gebruikmaking van een wa- terboor. kon zandsteen voor de voor gevel worden gebruikt. Ir. Ruige dankte een lange rij mensen, die bij de bouw waren be trokken, o.w. hoofdaannemer L. C. Bom en de onderaannemers; de ad viseurs, de tekenaars, de beeldhou wers, fa. Timmerman (Natuursteen) en de kunstenares mevrouw Ted Stigter en de kunstenaar Rein Dool, beiden laatsten verantwoordelijk voor een wandkleed, dat later in de middag door mevrouw Jansen-Glas, namens een vrouwencomité werd aangeboden. Het kleed kreeg een plaatsje in de raadszaal. Ir. Ruige: „wc hebben alles ge geven wat we konden en wilden ge ven en ik geloof dat het goed leven zal zijn in dit stukje van de wereld". Damescomité Ter inleiding op do latere over dracht in de raadszaal van het stad huis, sprak namens een damescomité mevrouw Schouwenaar-Lindenberg, echtgenote van de burgemeester. Zij vertelde dat een groot aantal dames bereid bleek mee te helpen aan het vervaardigen van een wandkleed. Een jaar geleden werd kontakt ge zocht met mevr. Jansen-Glas. Het kleed kwam tijdig gereed, past in de omgeving en mevr. Schouwenaar hoopte dat het symbool zal mogen zijn van de samenwerking tussen de verschillende „kernen" van de ge meente Brouwershaven. Het wapen van mr. Cau voert oen drietal kauwen (klein soort kraaien) en daarom heeft men de Oosterlan ders de naam van „kraaien" gege ven. Op bijgaande foto, daterende van omstreeks 1918 zien we het wa pen aan de linkerkant op het fron ton. en zijn de drie vogels duidelijk te zien. Links op de foto staat Leen Vijverberg, bijgenaamd „den doven Leen", omdat hij stokdoof was en aan de rechtse kant staan in de gang Willem van Dijke en zijn vrouw en daarvoor Rika Dorst. Maar terug naar de peuterspeelzaal kun worden vermeld, dat deze zaak goed draait en dat de kinderen al aardig aan el kaar gewend zijn. Vakantie Op dinsdag 25 juni a.s. komt men voor het laatst bij elkaar en begint de vakantie, die duurt tot men op woensdag 14 augustus weer begint. De laatste maal voor de vakantie mogen de kinderen allemaal hun ei gen moeder bij zich houden, ze kan dan zien hoe alles reilt en zeilt. Door de kinderen wat te verkleden zal aan deze laatste ochtend een enigzins feestelijk tintje gegeven worden. Na de vakantie gaan er vijf peuters naar de kleuterschool, zodat er weer nieuwe bij kunnen komen. Het ligt in de bedoeling om in plaats van twee keer in de week samen te ko men, het nu voortaan driemaal te gaan doen en wel op maandag, woensdag en vrijdag, van negen uur tot kwant over elf. Moeders echter die liever hun kinderen maar twee maal of desnoods maar éénmaal in de week willen laten komen, kunnen dit doen na overleg met de leidsters. Kinderen vanaf twee jaar kunnen nu reeds opgegeven worden, ook al komen ze nog niet dadelijk na de vakantie. Verder kan men in de speelzaal nog steeds allerlei speel goederen gebruiken. Alle verdere in lichtingen bjj het bestuur van „Het Kraaiennest", t.w. mevr. Vermaas, Weelstraat 46, voorz., mevr. De Jong Burg. van der Havestraat 34, secr., en mevr. Fluijt, Burg. van der Ha vestraat 18, pennningm. Leidster is mevr. Van Schaik, Weelstraat 14. Ver. B. W. en S. Sprekend namens de Vereniging van B., W. en S. hoopte burgemees ter Th. H. de Meester van Zierikzee dat de vereniging in deze stijlvolle omgeving zal worden ge-inspireerd en met elan en zelfbewustheid zal werken. In vergelijking met de vroegere verhouding Zierikzee/Brouwersha- ven, vond de heer De Meester dat de Smalstad de achterstand goed heeft ingehaald. Het is zo dat de stem van Brouwershaven nu overal goed te beluisteren is. Namens de gemeente Zierikzeè bood hij een bloemenbak aan. Bur gemeester Schouwenaar merkte op dat Brouwershaven zal trachten een goede gastheer te zijn, want nu kan de gemeente de vereniging ook in eigen huis ontvangen; te DreischoU was did door de beperkte ruimte moeilijk. Het wandkleed Later droeg in de raadzaal mevr. Jansen-Glas het wandkleed over, dat zij ook zag als symbool van de groei ende eenheid in de gemeente. Een (eerste) groep van vijftig dames meldde zich en een kollekte werd gehouden. Naar een ontwerp van Rein Dool werd het kleed vervaar digd in talrijke „vrouwenuren" on der leiding van Ted Stigter. De heer Dool gaf op uitnodiging van de bur gemeester nog een korte toelichting op het kleed. Zijnerzijds had de bur gemeester eerder dank gebracht voor het geschenk. Mevrouw Jansen-Glas bood verder een namenlap aan. Hierop komen de namen voor van de dames die het kleed vervaardigden en zegde een tweepersoons bruidsbankje toe, met geborduurde leuning (rode rozen). In totaal hebben zeventig a tachtig da mes aan het kleed hun werk gehad. Uit een "oogpunt van kunstzinnig heid vinden wij het kleed niet de ge lukkigst mogelijke greep. Stel dat men tot borduurwerk had besloten, dan was toch een eigentijdse vorm geving te realiseren geweest. Deze wat nonchalante materialentoepas- sing en de toch wat primitieve als fi guratief bedoelde uitbeelding (schuur mot Zeeuwse zinnebeeldigheden) sluit - naar ons gevoelen - niet ade quaat aan op dc stijlvolle sfeer van hot nieuwe stadhuis. Maar men mag er anders over denken en een pré is in ieder geval dat de kleuren zeer in getogen zijn gehouden. Fantastische (lag Afgezien van deze opmerking, be leefde Brouwershaven een fantas tische dag en verheugt het zich in een stadhuis dat met een zelfde bq- voegelUk naamwoord eigenlijk nog maar half valt te karakteriseren. Het is een gelukwens van stad en regio waard! DEN HAAG. Dc daling van de verkoop van personenauto's heeft volgens dc Nederlandse Vereniging van Assuranticbezorgcrs (N.V.A.) de assuratiebemiddclingsbedrijven in ons land „ernstig getroffen". Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE. MIDDENSTANDSBANK vooruwmaibilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto voor uw boot Het lawaai van de popmuziek BERLIJN, 20-6. Experimen ten die door professor Wolf gang Kraak van de Techni sche Hogeschool van Dresden zijn uitgevoerd op tuinduizend personen, hebben aangetoond, dat luisteren naar achthon derd uur popmuziek het ge hoor beschadigt. Kraak zegt dat zijn onder zoek aantoont dat de theorie dat alleen lawaai van meer dan 90 decibel schadelijk is, is achterhaald. „Niet de 90 decibel is de maatstaf, maar de hoeveelheid lawaai waaraan iemand in zijn leven, op zijn werk, bij sport, bij ontspanning wordt bloot gesteld, bepalen eventueel ver mindering van het gehoor. De mens hoopt lawaai als het ware op", aldus professor Kraak. In een artikel in het Oost- duitse vakbondsblad Tribiine schrijft hij: „Wij hebben uit gerekend dat na ongeveer 800 uur popmuziek géhoorbescha- diging optreedt. OOSTERLAND „Kijkavond" Radda Barnen" Als .naar gewoonte was er veel be langstelling va nde zijde der ouders en bestuursleden voor de „kijk avond" naar het werk van de leerr lingetjes van de Christelijke Kleuter school: „Radda Barnen", dat in het afgelopen jaar werd vervaardigd en dit 'is niet weinig. Bij het betreden van de school komt men onder de in druk bij het zien van de kleurenzee wat hier weer door de ldnderen is gepresteerd. Nieuw is het door de kleuters samengestlde „project" dat zowel in de eerste klas, leidster me vrouw Dalebout-van Dijke, als in de tweede klas, bij hoofdleidstez', me vrouw M. K. Beije, te zien is. Deze „projecten" worden door de kinderen op eigen initiatief gemaakt nadat de leidster eerst een opsomming heeft gegeven wat er gemaakt moet wor den. In de eerste klas was het pro ject getiteld: „Ons Dorp" waarop al les stond wat er op een dorp te vin den is: een kerk, toren, korenmolen, huizen, straten, alles gestoffeerd met zelfgemaakte poppen. In de tweede klas is het wat ingewikkelder uiter aard en is het „project" een recrea tieoord, genaamd: „Het Zeepaard" met hierin een compleet villapark: „De Zeemeeuw", met zwembad etc. Alle kinderen hebben aan deze pro- jeten meege'holpen. Verder hadden de kleuters in de eerste klas allemaal hun vader en moeder in kleur uit getekend, en in de tweede klas alle maal hun „zelfportret. Er was veel met waardeloos materiaal gewerkt, o.m. met parkietenzaad. Het aller nieuwste dat vertoond wordt was op het gebied van ontwikkelingsmate riaal, zeer nuttig als voorbereiding voor de basisschool. Verder was het in beid loekalen één kleurenzee, men zag er borduurwerk, plakwerk o.m. met restjes stof. verven van glas werk etc, etc. te veel om op te noe men. Men kwam weer, ook op deze kijkavond ondr de indruek wat het moet geweest zijn voor de leerkrach ten om de kinderen dit allemaal bij te brengen, wat een eindeloos geduld hierbij aan de dag moest worden ge legd. Resumerende moet telkenjare weer worden gezegd vooral door de oudren: „Wat een hemelsbreed ver schil met de vroegere bewaarscholen in de eerste decennia van deze eeuw en vroeger". (Ongecorrigeerd), aevr.ljmoegusexmo BRUINISSE Concert „Oosterlands Fanfare" In het kader van de zomeravond- concerten, door „Nu met Hope" ge arrangeerd, zal vrijdagavond. 21 juni het muziekgezelschap „Oosterlands Fanfare", onder leiding van dirigent Jac. Capelle een uitvoering geven in de muziektent van Bruinisse, Eerst zal nog een korte rondgang door het dorp wórden gemaakt. Zaterdagavond 22 juni is het mu ziekgezelschap van Zornnemaire in Bruinisse te gast om een concert te geven. VOOR DE VROUW V kunt BENT U DOOR EEN BIJ OF WESP GESTOKEN, haal dan direkt de angel er uit en besmeer de prik met natte soda of met vochtige suiker, azijn kan ook van dienst zijn. MELKVLEKKEN WRIJFT U IN MET BENZINE of tetra. Vooral een doek of vloeipapier onder de stof leggen. INDIEN EEN KERRIESCHOTEL OF KERRIESOEP te sterk smaakt, voegt u er een scheut melk bij en het leed is geleden. EEN HEERLIJKE TRAKTATIE voor gezellige avondjes zijn grote glazen met yoghurt, vruchten op sap, een scheutje limonadesiroop, een balletje slagroom en een wa fel. METALEN THEE-EITJES welke bruin geworden zijn, kunt u blank krijgen door dit handige theebladerenwerende ding in bleekwater te leggen. Thee- en keukenzeefjes van zilver mag u deze behandeling niet geven. Deze moeten na het afwassen en goed gedroogd te zijn worden behandeld met zilverpoets. SCHRALE HANDEN DOOR HET WASSEN OF AFWASSEN dienen te worden ingewreven met glyce rine en kamfer spiritus met een scheut wonderolie. GLIMMENDE PLEKKEN IN WOL LEN KLEDINGSTUKKEN ver dwijnen door de stof direkt na het doorstomen met de haarkant van een kleerborstel op te kloppen. BRUINISSE. Maandagmorgen heeft de politie huiszoeking gedaan ten huize van iemand, die ervan verdacht werd zich te hebben schul dig gemaakt aan diefstal van wasch- goed. Het bleek, dat men aan het goede adres was, daar de aldaar ge vonden goederen door de rechtma tige eigenaars werden herkend. De beschuldigde werd ten gemeente huize aan een verhoor onderworpen en legde volledige bekentenis af. ZIERIKZEE (Adv. Te koop ge vraagd door particulier: auto (4 of 5 personen niet ouder dan 1931. Aanbiedingen met opgaaf van merk, aantal gel. km., enz. en uiterste prijs onder letters K.Z., Bur. van dit blad. ZIERIKZEE: Reeds in 't kort is melding gemaakt van de komst van de „Retento" op het Havenplein alhier, een tentoonstelling op 't ge bied van handel en industrie, welke van 24 tot en met 28 Juli e.k. wordt gehouden. Ruim 1.000 m beslaat de groote houten, hier te bouwen tent, waarin 'n restaurant en cabaret, met iederen avond andere artislen. De ook hier door de radio wel bekende Alex de Haas komt de zaak opvroo- lijken. De groote tent, waarvan wij reeds de teekeningen zagen, wordt opgebouwd door werkkrachten uit onze gemeente. De ondernemers hebben hun domicilie gekozen in de voormalige „Faam" waar men kos teloos kan opgeven wie logies heeft voor de hier komende standhouders, terwijl daar ook is gevestigd een laten inschrijven nis standbediende arbeidsbetirs, waar men zich kan laten inschrijven als standbediende etc. BURGH: Onze zangver. „Nu met Hope" behaalde woensdag j.l. bij het te Ierseke gehouden concours van den Zeeuwschen ZangerSbond met 154 punten een 2e prijs in de 2 afd. Eveneens werd in deze af deling een 2e prijs behaald door „Haamstecdsch Zangkoor" met 156 punten. OOSTERLAND: Dezer dagen heeft alhier de Spaansche schatgra ver weer eens van zich laten spre ken. Een ingezetene ontving het be kende schrijven, onderteekend met S., en waarin wordt gevraagd om behulpzaam te zijn bij het verkrij gen van zijn bagage, w.o. zich een koffer bevindt, welke een geheim en een groote som gelds bevat. Het is de al zoo vaak toegepaste truc, om geld los te krijgen. Men z(; op zijn hoede en late zich niet in met dergelijke practijken. De puzzel van de afgelopen week was blijkbaar weer tamelifk moeilijk. Het aantal goede oplossingen was deze kèer aanmerkelijk minder dan vorige week. De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. J. Berman-de Rijke Espeier weg 34 ESPEL De tweede prijs gaat naar: Mevr. Scheele-Vermeulen Verseputseweg 36 KERKWERYE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. kurkvijl; 6. schedel; 12. al; 13. t.a.v.; 15. een; 16. do; 17. reu; 19. lemming; 22. beo; 23. AVRO; 25. riant; 26. hulp; 27. menie; 29. N.N.W.; 30. galei; 31. el; 32. Sens; 34. Isar; 36. N.N.; 37. strak; 38. taats 40. doel; 41. teef; 43. kroes; 46. meent 49. A.P.; 51. worm; 52. Esla; 53. da; 54. Parijs; 56. abt; 58. sabel; 60. snek 61. varen; 63. sage; 64. tak; 65. we derom; 67. lei; 68. Em.; 69. dat; 70. gal; 72. Ne; 73. raadsel; 74. Palster; VERTICAAL: 1. karamel; 2. ule vel; 3. kt.; 4. val; 5. ijver; 7. cent; 8. heg; 9. en; 10. edelen; 11. looping; 14. Oman; 18. urn; 20. Minsk; 21. in- wit; 22. bul; 24. Oisterwijk; 26. har tenaas; 28. eerloos; 30. gaatels; 33. na 35. s.a.; 37. sok; 39. set; 42. kapster; 44. er; 45. smaad; 46. meter; 47. es; 48. Maleier; 50. Panama; 53. degene; 55. rek; 57. brem; 59. Wal; 61. vete; 62. noga; 65. was; 66. mal; 69. d.d.; 71. L.S. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. aangenaam, plezierig; 6. soort pompoen; 12. gie rigaard; 14. papiermaat; 15. muziek noot; 17. onbepaald hoofdtelwoord; 18. omslag voor papieren; 20. 0.1 liter (afk.); 21. Technische Hogeschool (afk.); 22. valdeurtje aan een duiven til; 24. voormalig muntstuk met een ruiter als beeldenaar; 26. telwoord; 28. vierhandig dier; 29. hoofddeksel; 30. glansloos; 32. flauwhartig; 33. met name (afk.); 34. boodschapper; 35. standaard om een doek bij het schilderen op te zetten; 37. antwoord betaald (afk. op telegrammen); 38. hoofddeksel; 39. bloem; 41. Europe aan; 42. openbaar vervoermiddel; 43. kaartspel; 47. nauw straatje; 50. per procuratie (afk.); 52. ongaarne; 53. wandelhoofd in zee; 54. schijngestal te van de maan (afk.); 55. weide in het hooggebergte; 57. water doorla tende; 58. loopplaats voor kippen aan het hok; 59. aanwijzend voornaam woord; 60. publieke wandelplaats; 62. hol gedeelte aan een boor, waarin heit boorsel wordt verzameld en om hooggewerkt; 64. deel van de voel; 65 .voorzetsel; 66. geluid van zeker dier; 68. Roemeense munt; 69. lid woord; 70. chemisch symbool; 71. stad in Zwitserland; 73. jonge kabel jauw; 75. aandoenlijk; 76. korte vuurmond. VERTICAAL: 1. zwaar ongelijmd papier; 2. eerstvolgende (afk.); 3. schop; 4. korte tijdsduur; 5. persoon lijk voornaamwoord; 7. paardeslee; 8. gewricht; 9. verdikking van de opperhuid; 10. type zeilvaartuig (afk.); 11. mannelijk beroep; 13. kik vorsachtig dier; 16. bezieldheid, vuur 18. liturgisch hoofddeksel; 19. con ciërge aan een universiteit; 21. kle verige stof; 23. Amsterdams peil (afk.); 24. toespraak; 25. kleur; 27. werkwoord (afk.); 29. meisjesspeel goed; 31. vinnig, verbeten; 34. adel lijke titel; 36. inhoudsmaat; 38. deel v.e. tabakspijp; 40. vreselijk; 44. vis tuig om kabeljauw te vangen; 45. wars van laagheid; 46. ondeugende jongen; 47. sierdek op een bed; 48. plaats in de Betuwe; 49. telwoord; 51. voornemen tot iets; 54. snaren- speeltuig der Ouden; 56. titel (afk.); 59. da>t is (afk.); 61. nauwe opening; 63. brandbare stof; 64. zoogdier; 67. vlaktemaat; 69. saai, niet opwekkend (figuurlijk); 71. geluid van zeker dier; 72. de onbekende (afk. Latijn); 73 74 muzieknoot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4