Zierikzeese Avondvierdaagse zit er weer op Boer kan nóg niet rekenen op een stuk zekerheid Airconditioning Saman-Deurloo Zeelands commissaris sprak op toogdag van C.B.T.B. TOOGDAG C.B.T.B. STREEKNIEUWS ENTHOUSIASTE SLOTAVOND ZIER IKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 juni 1974 Nr. 21507 3 RENESSE, 19-6. Op de in „De Ark" te Renesse gehouden toogdag van de C.B.T.B.-Zuid West Neder land, is de voorzitter de heer G. J. de Jager nog dieper ingegaan op de inmiddels zeer ingewikkeld gewor den, landbouwproblematiek. De Europese markt gaf op het ge bied van de voedselvoorziening en voedselprijzen een relatieve stabili teit te zien, niet in het minst ten ba te van de consument. (De critici over het dure landbouwbeleid zwijgen hierover wijselijk). Tegen die achtergrond, zou men mogen verwachten dat de agrarische producent op een stuk zekerheid kon rekenen wat zijn prijszetting en af zetmogelijkheid betreft. Dit te meer omdat hopelijk gelei delijk aan tot de publieke opinie door gaat dringen dat de wereld voedselvoorziening een maximale produktie nodig heeft. Van meerdere gezaghebbende zij den wordt er tenminste duidelijk voor gewaarschuwd dat de voedsel reserves in de wereld kleiner zijn dan ooit. Het tegendeel echter van waarop de bberen dachten te kunnen reke nen is waar. De tarweprijzen zijn uitermate teleurstellend en een enigermate profiteren van de hogere prijzen op de wereldmarkt is er niet bij, dankzij de export belemmerin gen van Brussel; een beleid waarvan het nut niet wordt ingezien door de akkerbouw en wat als een onver teerbaar brok Brusselse takstiek wordt ervaren. Slachtvee Het prijspeil voor slachtvee was dermate laag, dat er aan deze pro duktie geen enkele aantrekkelijk heid zit. integendeel veel mesters werken met verlies. Dit voert tevens (tot de konklusie, dat het in deze wereld maar zeer weinige zijn die met enige vrucht de profetenmantal kunnen dragen. Denk aan de voorspellingen m.b.t. de vleesprijzen. De glastuinbouw voert een ge vecht op leven en dood. om de ster ke kostenstijging op te vangen. Onroerende Goedbelasting De heer De Jager toonde zich in genomen met het feit, dat bij de in voering van de Onroerende Goed belasting de meeste plattelandsge meenten kiezen voor de grondslag van de economische waarde. Het Landbouwschap geeft voorlichting over de materie en deze start vrij dagmorgen 21 juni in Zierikzee. De derde z.g. Oriënterings nola Ruimtelijke ordening noemde spre ker belangrijk omdat in Nederland 80 "/n van de landelijke gebieden landbouwareaal is. Dit moeilijk lees bare stuk doet aan de landbouw echter niet ten volle recht. De land bouw wordt meer beschouwd als een soort onderhoudsdienst van ons landschap, dan als een voor onze economie belangrijke bedrijfstak tevens voedsel leverancier waarin bovendien een aantal mensen hun werk en bestaan vinden. Wij zullen er als C.B.T.B. voor moeten waken dat de vorm van het agrarisch landschap geen zwaarder accent krijgt dan zijn inhoud. Geen alleen zeggenschap, maar wel mede zeggenschap verlangen wij, aldus de heer De Jager. Een leefbare aarde is iets waaraan wy zonder onderscheid allen behoef te hebben, maar hierop moet wel een plaats ingeruimd zijn voor de moderne landbouw, het gaat om niets minder dan de zorg voor de aarde en wat hierop leeft, hierin ligt onze scheppingsopdracht besloten, ons rentmeesterschap, al hebben ve len. meer oog voor dc rente, dan voor de Meester. Onze voormannen moeten een har dere lijn volgen, wordt er geroepen. Voor zover men daaronder verstaat dat de overheid moet worden gewe zen op het konkreet formuleren van een aantal wensen had spreker daar vrede thee. rriaar hij gaf de voorkeur aan kracht van argumenten, in- pl aats van dreigementen. Demon straties rpooten niet in de plaats ko men van overleg. Spreker eindigde met. een citaat van prof. De Gaay Fortman: „recht en orde zijn nauw met elkaar ver bonden. wat is zegenrijker binnen dc orde van deze wereld dart recht, dat de toets der Gerechtigheid heeft doorstaan." De heer Verhage schonk speciale aandacht aan het feit dat mevrouw J. M. Lodewijk-de Witte uit Nieu- werkerk voor de 25e maal met goed gevolg de Zierikzeese avondvier daagse tot een goed einde had ge bracht waarvoor zij een speciale her innering in ontvangst mocht nemen. Nadat de voorzitter allen een tot het volgend jaar had toegeroepen vond als slot het in ontvangst nemen van de medailles plaats. Op deze laatste avond zorgde de Kon. Zeelandia voor de traditionele ti-aktatie. voor alle deelnemers(sters) een ijsje. Cok B.V. uit Kapelle, die ook op deze laatste avond present was, zorg de voor worst en pepermunt om de deelnemers fit te houden. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale geziusfrauk U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Buitenlands geld Reisclieques BllROIl-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. ZIERIKZEE Geslaagd Aan het N.I. M.E.T.O. Ie Utrecht behaalde dhr A. G. Kik het diploma Meester schilder. Tevens behaalde hij het certificaat specialisatie. Opening toeristenseizoen Op dinsdag 2 juli a.s. zal het Toe ristenseizoen officieel worden ge opend door loco-burgemeester C. Bij dc Vaate van Zierikzee. De plechtig heid speelt zich af op het Luitje, waar de zeemeermin zal worden ont%'angen. Op de Vismarkt zullen de eerste mosselen worden gepre senteerd. avond 24 juni 5.00 uur geeft de bal let-groep een demonstratie voor het onderwijzend personeel van Nieu- werkerk (beide scholen) en woens dagavond 26 juni 8.00 uur voor de oudei's van de kinderen. Opbrengst Sonnevanck Zonnegloren De kollekte voor Sonnevanck - Zonnegloren heeft opgebracht f 498,75. Dit bedrag werd opgehaald door de volgende koliektantes: mevr. Schilperoort, Joka van Sluis, Annie de Bruine, Ans van Dijke, Anneke Geuze, Katie Brouwer, Els Folmer, Annemarie Hogerland en Marjan Folmer. Koliektantes en gevers en geefsters hartelijk dank (mede na mens mevr. S. v. d. Male-Folmer). OOSTERLAND Concert „Crescendo" en „Nieuw Leven" Hieronder volgt het programma van het zaterdag a.s. te geven con cert van „Crescendo" en „Nieuw Le ven". Up in the Air (mars) A. Kappert; Kleine Suite over volksliederen, H. van Lijnschoten; Neuillé en Fête (mars), A. L. Doyen; Joyeux Prin- temps (fantaisie), A. Delbecq; Bright Outlook (mars), A. Kappert; lm Mar- chenland (ouverture), J. Friedrich; Home on the Range (wals), K. Pfort- ner; Men of Music (mars), King/Wal ters); Josua, Koraal en Dixieland, K. Roccard; Bill Baily (Dixieland march), arr. R. Beek; Mixed Pickles (Modern selection), M. Leemann; Longstreet Dixie (mars; Swinging Horses, A. van Veluwen. Sportvereniging Duiveland Door de steeds stijgende prijzen van alle benodigdheden en dergelij ke ziet de plaatselijke sportvereni ging „Duiveland" alhier zich in het vervolg genoodzaakt de entreegel den voor bezoek aan het sportter rein „De Saële" alhier, dat tot op he den voor volwassenen f 0,75 bedroeg te verhogen tot f 1,—. Het voor kin deren geldende kwartje blijft ge- handhaaft. BRUINISSE Nieuw type woningen De bouwmaatschappij Gebrs. Spindler te Rotterdam is in plan West te Bruinisse begonnen met de bouw van een bijzonder type wonin gen z.g- Multinivo woningen. Om deze woningen te tonen (op papier) is door genoemde firma een zeer fraaie dokumentatie uitgegeven, die niet alleen inlichtingen geeft over het woningtype en de koopprijs (f 89.500), het betalings en financie ringsschema, alsmede fiscale moge lijkheden, maar ook over het dorp Bruinisse zelf en de omgeving. Woningen van een dergelijke in richting zijn in de regio nog niet gebouwd. In de plaatsen waar zij wel gebouwd werden gingen zij vlot van de hand. Advertentie Mevr. X: Wat is dat? Mevr. Y: Lucht-koeling! Mijn bakker en sla ger heeft dit ook! Het is zo prettig kopen, het gebak, chocolaterie en vlees ziet er altijd zo fris uit en door het prettige klimaat is wach ten in de winkel ook geen punt meer. Laat nu een Airconditioner installeren. Vraag vrijblijvend prijs en do cumentatie. Antwoordnummer 43 (geen postzegel) Tel. 3260, na 18.00 uur 3909 ZIERIKZEE Kerkconcert Op dinsdag 2 juli wordt in de Gasthuiskerk een concert gegeven, verzorgd door Jan van Gijn (orgel) en Lia Rijnberg (hobo). Geslaagd Aan de Akademie voor Beeldende Kunsten te Arnhem, slaagde onze stadgenote mej. A. O. F. van Hoof- stadt voor het examen Edelsmeden en vormgeving in metaal. Vergadering gemeenteraad Op maandag 24 juni wordt - zoals gemeld - ten stadhuize een vergade ring gehouden van de gemeenteraad U.V.V. Kontaktavond Op dinsdag 25 juni wordt in het R.K. Centrum weer een U.V.V.- kontaktavond gehouden. Het bete kent het afsluiten van het seizoen. Geslaagd Aan de horlogemakersvakschool „Comelis Verhage" te Hoorn is geslaagd de heer D. E. Groeneweg, Zierikzee voor het diploma horloge maker. BROUWERSHAVEN Poppentheater voor kleuters In het Verenigingsgebouw te Brouwershaven trad een poppen theater op. Deze voorstelling werd gegeven door mevr. Felicia v. Deth uit Den Haag. Andere jaren was het de gewoonte dat men op school reis ging, maar aangezien de in- spektie van het kleuteronderwijs hiertegen zeer veel bezwaar maakt, heeft men gemeend de kleuters op een andere verantwoorde wijze een gezellige middag te moeten bieden. Het vervoer van Dreischor, Noord- gouwe en Zonnemaire geschiedde per bus van de fa. Van Oeveren. Aangekomen in het verenigings gebouw hield mevr. van Deth een inleiding over het verhaal, genaamd „De verdwenen prinses" en maakte de kinderen vast vertrouwd met de poppen. Het stuk speelde zich af in 4 bedrijven. Uit de spontane re- akties van de kleuters bleek dat het verhaal zeer in de smaak viel. Na afloop dankte de heer Kuyper namens alle aanwezigen mevr. van Deth voor het voortreffelijke spel dat zij had gebracht en bood haar een boeket bloemen aan. Zijn dank ging ook uit naar mevr. Schouwe- naar-Lindenberg voor haar aanwe zigheid en naar de gemeente en in- spektie voor de verleende medewer king. Om 4 uur keerden allen vol daan naar huis terug. SCHARENDIJKE Schooljeugd aktief voor gehandicapte kinderen Vorig jaar is door het onderwij zend personeel en de oudercommis sie van de Chr. Nat. school te Scha- rendijke, in samenwerking met het Rode Kruis afdeling- Westhoek, het plan geopperd om de les handenar beid van de kinderen eens nuttig te maken voor gehandicapte kinderen. Na kontakt met de vereniging „Kinderzorg" in Middelburg zijn de kinderen met het onderwijzend per soneel verwoed gaan zagen, spijke ren, naaien enz. Afgelopen woensdag was het zover dat het gemaakte speelgoed overgedragen kon worden. Enkele kinderen, welke door lo ting uitgekozen waren, gingen met het hoofd van de school naar Mid delburg. Hier werden de zelfge maakte oppenkast, ledikantjes met bedjes, dekens en poppen, een kin derboerderij in legpuzzels en knik kerspelen overgedragen. De kinde ren en leider in „Kinderzorg" waren uitermate verrast en in het bijzonder ingenomen met de poppenkast met speelpoppen. De verdekte uitlating van een groepsleider om bij gelegenheid nog eens kontakt te mogen opnemen duidt op een geslaagd geheel. OUWERKERK Jaarlijks reisje Vrouwenvereniging De vrouwenvereniging maakte weer haar jaarlijkse reisje, dit keer naar Kinderdijk. Om 7 uur vertrok het gezelschap via de Haringvlietbrug .Op de plaats van bestemming werd koffiepauze gehouden en in de omgeving wat rondgekeken; vooral de molens trok ken veel bekijks. De volgende etappe ging naar Utrecht met het bezichtigen van het Nationaal Museum „Van Speeldoos tot Pierement". Onvermijdelijk was hier ook het winkelen. Te Schoonhoven ging het naar „In het Silverhuis" en in Rotterdam dam werd het middagmaal gebruikt. Daarna gingen de dames weer huis waarts. Hartelijke dankwoorden vie len 4en deel aan de dames van bui ten de vereniging, camping Wijnen uit Nieuwerkcrk en van het eigen dorp, want zonder hen was het reis je niet mogelijk geweest. In deze dank deelde ook chauffeur Hagens, die veel uitleg gaf onderweg. Omstreeks 9 uur was men weer terug op het dorp, welvoldaan. De mannen waren niet erg nieuwsgierig naar hun vrouwen, er gaf er slechts één blijk van belangstelling. De voetbal trok blijkbaar meer NIEUWERKERK Ballet-zwemmen in „Dol-fijn" Sinds enkele weken is dhr. Ton Brunger, badmeester „Dol-fijn" bezig met het geven van ballet-zwemmen. Tijdens de school zwem wedstrijd en gaf zijn ballet-groep een demonstra tie (een singhroon) op de muziek van de Oostenrijker Suppé „Die leichte Kavelerie::. Het betreft ove rigens een proefperiode. Bij vol doende belangstelling wordt er dan definitief mee begonnen. Maandag- RENESSE, 19-6. „In Zeeland is de industriële ontwikkeling niet uit de hand gelopen". Zccland's commissa ris, mr. J. van Aartsen, verklaarde dit nadrukkelijk, inhakend op een eerdere gehouden causerie van drs. M. C. Verburg, op de deze week ge houden toogdag van de C.B.T.B. Mr. Van Aartsen was verheugd van dc heer Verburg te hebben gehoord dat hij blij is dat de industrie kwam; ook de ontwikkeling in het Sloege- bied (Pechiné en andere en bij Ter- neuzen Dow Chemical. Hij stelde vast dat in de eerste jaren van zijn ambts termijn iedereen in Zeeland vroeg om industrie; dat ook iedereen blij was dat het er kwam. Een verdere ontwikkeling is nodig in verband met de werkgelegenheid. „We hebben nu eenmaal het diepe vaarwater de Westersehelde. Dat geeft ons een voordeel, dat we niet achteloos moeten laten liggen". Het provinciaal bestuur heeft alles gedaan en doet alles om de drie pij lers waarop de economie van Zee land rust, ieder het zijne te geven: landbouw en visserij, rekrealie en in dustriële ontwikkeling. Spreker was blij dat hij ook de industriële ont wikkeling had mogen meemaken. De C.B.T.B. Hij herinnerde voorts, dat hij na op 1 juni 1965 te zijn geïnstalleerd, reeds op 2 juni officieel aanwezig was op de toogdag van de C.B.T.B. Ieder jaar (op één na: 's-Gravenpol- der) was hij steeds aanwezig ge weest. In die negen jaar is er in Zeeland nogal wat veranderd. Hoe lang nog zal Zeeland een echt agrarische pro vincie zijn? Dankend voor de steeds genoten gastvrijheid, was hij blij met de uil- nodiging ook in de toekomst nog gast te willlen zijn. Drs. E. Baerends, burgemeester van Middenschouwen, was deze middag bij de „oude getrouwen" geweest, waarmee hij schouder aan schouder had gestaan in de tijd (nog niet lang geleden) dat hij C.B.T.B.-secretaris was. SCHOUWEN-DUIVELAND. Vandaag (21 juni) begint de zomer 1974. Twee aardige badmeisjes aan het strandje van Ouwerkerk vierden het ko mende feit, gisteren al met een bad in het koele, maar toch al goed zwem- bnre water. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 21-6. Gisteravond (donderdag) was Zie rikzee geheel in de sfeer van de 29e Avondvierdaagse. Met de finish in zicht werden door de ruim 1400 deel- nemers(sters) donderdagavond de laatste hindernissen genomen. Bij hun terugkeer op de Lange Blokweg, waar vele honderden toeschouwers zich langs de weg hadden opgesteld, viel hun een triomfantelijke ont vangst ten deel. Door de aanwezigen werden de deelnemers hier een spontane en kleur rijke bloemenhulde gebracht. Ieder die aan de tocht had deelgenomen wérd in het bezit gesteld van een bouquet bloemen wat het geheel een feestelijke indruk gaf. De eventueel in de afgelopen vierdag opgelopen blaren en ver moeidheid werden bij deze spontane en kleurrijke ontvangst geheel vergeten. Begeleid door de Koninklijke Har monie „Kunst en Eer", de drumband van „Rust Roest" en van Nieuwer- kerk werden zo de laatste kilometers naar het Havenplein in een feestelij ke- en vreugdevolle stemming afge legd langs een haag van toeschou wers die zich overal langs het par cours hadden opgesteld. Het Haven plein, met de ontstoken gasverlich ting, bood een prachtig schouwspel toen alle deelnemers waren gearri veerd en alle 1500 bouquetten bloe men de lucht werden ingestoken. De deelnemers brachten hiermee hun erkentelijkheid over aan de or ganisatoren die na vele weken van voorbereiding er in waren geslaagd om deze avondvierdaagse weer suk- sesvol te laten verlopen. Burgemeester Th. H. de Meester konstateerde dat de stemming onder de deelnemers aan het slot van de vierdaagse nog bijzonder was. „Dit is zeker niet zonder enige reden, daar men in de afgelopen vier dagen de wandelsport wel onder bij zonder goede weersomstandigheden heeft kunnen beoefenen, waardoor men voor zijn plezier liep." Dank bracht hij aan het comité die weer voor een voortreffelijke orga nisatie hebben gezorgd, waarvoor het veel werk heeft moeten verzetten. Op het Havenplein gingen de bloemen weer omhoog. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Lof voor publiek Enorm veel lof zwaaide de burge meester ook het in grote getale aan wezige publiek toe voor de door hen betoonde belangstelling. De burgemeester sprak de hoop uit dat vele van de jeugdige deelnemers (sters) nog eens zouden deelnemen aan de vierdaagse te Nijmegen. Hij hoopte tevens dat volgend jaar, als de vierdaagse voor de dertigste maal zal worden gehouden, het aantal deelnemers de 1500 zal overschrei- den. De voorzitter van het organiseren de comité, de heer P. Verhage, sprak van een magnifieke verlopen avond vierdaagse waarvan het aantal deel nemers nog nimmer zo groot was. Dat ondanks het grote aantal deel nemers alles toch een bijzonder vlot en goed verloop heeft gehad was in het bijzonder te danken aan de- ge heel belangeloze steun van een aan tal personen die hij hiervoor bijzon der veel dank bracht. Met name noemde hij hierbij de G.G.-dealers, de Rijkspolitie, Veilig Verkeer, de verkeersbrigadiertjes, de dienst gemeentewerken. Rode Kruis, Kunst en Eer, drumband Rust Roest en Nieuwerkerk, alsmede de bege leidsters bij de 8 km. Vijf-en-twiniig maal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3