Het gerestaureerde 16e eeuwse stadhuis geopend Middenstand vraagt premier noodmaatregelen AUTOVERHUUR Conferentie Nixon-Brezjnjew Volksverhuizing in Litouwen ZIERIKZEESCHE COURANT HOOGTIJDAG VOOR SMALSTAD M JUSTIN MORRIS NOODKLOK WORDT GELUID Kind komt om Weinig verandering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 juni 1974 130ste jaargang Nr. 21507 4'AXIALE - WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 ZIERIKZEE. De Duivelandse wandelaarster - ook bekend bij de Nij meegse Vierdaagse - voltooide donderdag de Zierikzeese Avondvierdaagse voor de 25ste maal. Zij werd extra in het zonnetje gezet door de voorzitter van het comité, de heer P. Verhage. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 20-6. Met een plechtigheid die in stijl kon wedijveren met ex- en interieur van het gerestaureerde zestiende eeuwse Vlaamse renaissance- stadhuis, is één van Brouwersliaven's monumentale pronkjuwelen donderdagmiddag officieel geopend door Zeeland's commissaris, mr. J. van Aartsen, die nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (Oft 12) 347 Later zijn er restauraties geweest. Die van 1820 was ronduit slecht. Het leidde de bezoekende Victor Hugo (1867) tot de povere karakteristiek van het stadhuis: „van een armelijke eenvoud, maar toch niet zonder ka rakter". Overigens verwonderde Hu- go zich over het standbeeld van Ja kob Cats. De restauratie van 1890/'91 was evenmin geslaagd. Het zou al lemaal duren tot 1961 (jaar van de herindeling der gemeenten op Schou- wen-Duiveland), maar toen eindelijk - na allerlei moeilijkheden - de res tauratie begon in 1968, „moesten eerst de steigers worden gerestau reerd". IJveraars weten niet dat naakt is; zij zien slechts het ontkle de. Sirius Geld sparen Met de auto over het Zijpe varen Korste route naar/van West-Brabant Halfuurdienst. REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Daverend slot Avondvierdaagse Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Met een goudensleutel verricht te Zeelands commissaris mr J. van Aartsen de opening van het geres taureerde stadhuis. met deze handeling zijn afscheids- en werkbezoek aan de Smalstad een memorabel hoogtepunt meegaf. Gastheer op deze dag was burgemeester A. P. Schouwenaar, die de com missaris, diens echtgenote, de leden van de raad, bestuurlijke autoriteiten en velen bij de restauratie betrokkenen, verwelkomde in de grote zaai van hotel Ringelberg. Buiten was het stralend weer en binnen parelden hier en daar zweetdruppeltjes. Fraai en funktioneel Mr. Van Aartsen ging voorbij aan de talrijke diskussies aan het stad huis gewijd en sprak van een fraaie restauratie met b'ehoud van het funktioneel karakter. In een warme gelukwens betrok de commissaris de (vervolg pag. 4) Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 Burgemeester A. P. Schouwenaar tijdens zijn danktoespraak in de raadszaal. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Mr- Van Aartsen deed - in na volging van andere sprekers, maar wat uitgebreider - een diepe greep in de historie. De 16e eeuw: eeuw van stormvloeden (1350, 1570) en oor logshandelingen. Toen Antwerpen in handen viel van Parma, begon Schouwen-Duiveland zich belangrijk te gevoelen. Tirion schrijfit daar over. Ook aan Brouwershaven deel de zich kennelijk dit gevoel mee. De stad begon zich te bewallen (1582) en kreeg (1590) de „gedaante ener stad", met een vijftal poorten. De Smalstad drong echter niet door naar de Sta ten van Zeeland. Op een schrijven aan de stad Zierikzee ter ondersteu ning van een betreffend verzoek, werd niets vernomen. Om die vroe ger eeuwse controverse Zierikzee- Brouwershaven is donderdagmiddag hartelijk gelachen. Het economisch beeld werd sterk bepaald door de haringvisserij en in 1599 werd de voorgevel van het stad huis gebouwd. Dat jaar was belang rijk en Tirion beschrijft dat kleur rijk. Boven de ingang kwam de (Ja- tijnse) spreuk: ..De wet is de be houdenis van het Gemenebest". UDEN, 20-6. Op .tragische wijze is het 1-jarige dochtertje van de fami lie K. uit Uden donderdagmiddag om het leven gekomen. Het kind viel uit bed en kwam daardoor zo onge lukkig in haar tuigje te hangen dat zij de verstikkingsdood stierf. De politie stelt een onderzoek in naar het tragisch gebeuren. Advertentie MOSKOU, 20-6. Met de derde top conferentie tussen Nixon en Brezj- njew in zicht blijven de Russische leiders hameren op de noodzaak van ontspanning tussen de Sowjet-Unie en de V.S. Tegenover de sceptische geluiden uit de V.S. - velen daar betwijfelen het of de president, verzwakt door Watergate, wel met succes met de Russen kan onderhandelen - heeft de Sowjetrussische partijleider Brezjnjew nog onlangs met nadruk de verwachting uitgesproken dat de topconferentie een succes voor beide partijen zal worden. Ernstige moeilijkheden De heer H. Pors, voorzitter van het overlegorgaan van de drie cen trale ondernemersorganisaties, heeft woensdag eerder op de dag in een algemene kadervergadering van de centrale middenstandsorganisaties gezegd, dat de middenstand dit jaar vrijwel geen mogelijkheden tot ont plooiing heeft en dat zeer veel zelf standigen in ernstige moeilijkheden zullen geraken, als de regering niet bereid mocht zijn op korte termijn de door de middenstand gewenste noodmaatregelen ten uitvoer te bren gen. De middenstand heeft te maken met omvangrijke kostenstijgingen en mede als gevolg daarvan reële in- komingsdalingen in de meeste sec toren van het midden- en kleinbe drijf. Volgens de organisaties is deze ontwikkeling mede het gevolg van een falend structureel en conjunc tureel overheidsbeleid. UEN HAAG, 20-6. De middenstandsorganisaties heb ben premier Den Uyl en staatssecretaris Hazekamp van economische zaken woensdagmiddag op het ka binet van de minister-president aan het Plein in Den Haag, een programma van noodmaatregelen ten be hoeve vau de middenstand aangeboden, tlie zij op korte termijn weusen te zien uitgevoerd. Het noodprogramma van de middenstand werd aangeboden door de leiders De heer Pors noemde de situatie in de middenstand bedenkelijk en zorgwekkend. Eén van de overheids maatregelen die de moeilijkheden van de middenstand vergroten, is de verhoging van de minimumlonen, waarvoor de middenstand een deel van zijn marge moet afstaan, terwijl dit jaar toch al een daling van het nominale inkomen per zelfstandige van vier procent wordt verwacht. MOSKOU, 20-6. Doordat de ministerraad van de Sowjetrepu- bliek Litouwen heeft besloten keu- terboerderijen te doen opgaan in grote agrarische en industriële be drijven, moeten 100.000 mensen van het platteland worden overgebracht naar stedelijk conglomeraties. De betrokken gezinnen krijgen een krediet van 3.500 roebel om zich in hun nieuwe omgeving te vestigen. Ze moeten het krediet in vijftien jaar terugbetalen. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond: Droog en vrij zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist; overwegend matige wind tussen noord en oost; minimumtem peraturen plm. 10 graden, maximum temperaturen plm. 22 graden, aan de kust iets koeler. Voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 22 juni 4.45 17.05 10.04 22.42 23 juni 5.32 17.47 10.52 23.30 24 juni 6.18 18.32 11.42 Springtij: 22 juni van de drie centrale ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf, het Koninklijk Verbond van Ondernemers, het Nederlands Katholiek Onder nemers Verbond en het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond. 22 juni. Zon op 4.20, onder 21.04 Maan op 7.12, onder 22.32 23 juni. Zon op 4.20, onder 21.04 Maan op 8.38, onder 22.58 OA "ini. Zon op 4.20, onder 21.04 Maan op 10.03, onder 23.20 Eerste kwartier: 26 juni (20.20) Advertentie Eerder al hebben deze midden standsorganisaties via de Tweede Kamer de regering om maatregelen gevraagd. Zij zijn van mening, zeg gen zij, dat de onlangs door het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf gepubliceerde cijfers over de huidige omzet-, kosten- en inkomensontwikkelingen bij de klei ne en middelgrote ondernemingen, de noodzaak van deze noodmaatre gelen duidelijk hebben onderstreept. De middenstandsorganisaties vragen in het woensdag aangeboden pi*o- gramma, dat zij „programma korte termijn maatregelen 1974 voor het midden- en kleinbedrijf" hebben ge doopt, concrete maatregelen in de sfeer van het loon-, prijs-, fiscaal, sociaal en structuurbeleid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1