bier in blik Stuurman tanker komt om bij ontploffing Voorzitter G. J. de Jager schiet uit tegen overheid BAVARIA zóóó'n Plan op aanslag Nixon bestond De suiker in de E.E.G. De VS en de NAVO NAVO naar Indische Oceaan AUTOVERHUUR ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 juni 1974 130stc jaargang Nr. 21506 1797 -1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer; Programma Toeristendagen Zierikzee Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In de schouwburg wordt on- f bekommerd gelachen, maar j Smen schaamt zich er te huilen, a La Bruyére f IÏENESSE, 19-6. „Het kabinet Den Uyl had als één van de uitgangspunten: „de zwaarste lasten op de sterkste schouders". Omtrent de taxatie van die sterkste schouders, verschillen wij met de heer Den Uyl krachtig van mening", aldus voorzitter G. J. de Jager in zijn openingsrede op de toogdag van de C.B. T.B. Zuidwest Nederland, die woensdag in „De Ark" te Renesse werd gehouden. Advertentie 5 blikjes 0,34 liter TEL AVIV, 19-6. De Israëlische radio heeft bekendgemaakt dat Pa lestijnse commando's van plan waren tijdens het verblijf van president Nixon in Jeruzalem een aanslag op hem te plegen. De Israëlische vei ligheidsdiensten waren enkele uren voor de aankomst van de president zondag door welingelichte kring op de hoogte gesteld. LUXEMBURG, 19-6. De land bouwers van de EEG hebben dins dag in Luxemburg besloten om voor 80 procent van die witte suiker uit de EEG, die tot dusverre vrij op de wereldmarkt kon worden afgezet, een exportheffing in te stellen. Die heffing zal zo hoog zijn dat bereikt wordt dat het merendeel van die suiker binnen de EEG blijft. De hef fing gaat in op 1 juli. Een vette rookwolk steeg op uit de brandende tanker. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) „Als de overheid zou denken: „de boer ploegt toch wel voort" dan wjjs ik er op dat aan het geduld van deze hardwerkende groep van ons volk wel eens een einde kan komen," zo vervolgde hij. In schrille tegenstelling tot het standvastige en uitermate droge weer dit voorjaar, waarvan de gevol gen zich nu al aftekenen in grote delen van het Zuid-Westen, staat het ekonomisch klimaat voor boer en tdinder, waarbij de depressies elkaar in snel tempo opvolgen, daarbij een diep spoor achterlatend van onze kerheid en onrust, terwijl de be schermende paraplu van het over heidsbeleid bedenkelijke gaten be gint te vertonen en deswege onvol doende bescherming biedt. Lawine-achtige kostenstijging Allereerst moet elke ondernemer ook in land- en tuinbouw de vraag zien te beantwoorden hoe hij het gat moet dichten tussen kosten en op brengsten, bij de verontrustende, la wine-achtige kostenstijging in o.a. de brandstoffen, bestrijdingsmidde len. kunstmest en veevoer. Voeg daarbij de telkenj are hogere loonkosten en u hebt een beeld van de enorme stijging der bedrijfskos ten. Maar er is meer! Binnen de Euro pese Gemeenschap is het zo dat de landbouwprodukten een flink stuk goedkoper zjjn of zijn geweest dan op de wereldmarkt. Lardinois wees hierop dit voorjaar in een rede in Londen, waarin hij aantoonde dat op de wereldmarkt de suiker 100%, de rijst 200%, harde tarwe 100% en zachte tarwe 56% duurder was dan in de Gemeenschap. Nauwelijks is er sprake van enige uitbreiding van de pluimveestapel of er doemt weer het gevaar op voor overproduktie. De slechte situatie in de fruitteelt behoeft nauwelijks enig betoog. Kostenstijging Samenvattend staat vast: een ster ke kostenstijging gepaard aan de verwachting van een matige oogst, met een onbestendig prijspeil. Om het beeld te kompleteren: dit jaar de belastingaanslagen over de goede ja ren 1972/73, die de fiskus met kwis tige hand aan het uitdelen 'is en als klap op de vuurpijl wordt ervaren de doffe ellende rond de afwikkeling van de B.T.W.-kompensatie, aldus de heer De Jager. BONN. De Europese Gemeenschap zal niet op korte termen haar bij-, drage van 500 miljoen dollar kunnen storten in een speciaal fonds van de Verenigde Naties dat bedoeld is als steun voor de armste ontwikkelings landen om de sterk gestegen kosten voor de invoer van olie te kunnen dragen. ENKHUIZEN. Het is niet onaardig bedoeld, maar de TROS ziet ze vliegen. Te Enkhuizen werden opnamen gemaakt voor het programma „Vlieg er eens uit". De deelnemers(sters) aan het „vliegfeest" moesten van een achans sprin gen met zelf gemaakte zweef-hulpmiddelen en pogen zolang mogelijk in de lucht te blijven. Leden van het Marine Kikvorsteam, wachten hier met open armen op een dame, voor wie het verzweven een experiment bleef. Op „de buis" is het vrijdag 21 juni allemaal te zien. SCHEEPSRAMP OP KEETEN BRUINISSE, 19-6. Op het tankschip „Moseltank" (907 ton) uit Antwerpen, dat op weg was van Emme rich naar Antwerpen, deed zich woensdagmiddag in het Keeten, door nog niet opgehelderde oorzaak, een ontploffing voor in één der ruimen, die aan de 23-ja- rige stuurman H. de Vos uit Akkrum, het leven heeft gekost. Het schip onder leiding van kapitein A. van der Noord uit Oude Tongc had naast genoemde opvarenden twee vrouwen aan boord benevens nog twee vakantiegangers en een kind. De heer De Vos was op slag dood. Het dek krulde als gevolg van de ont ploffing geheel op en door de explosie sloeg de roeiboot die op het dek stond over de stuurhut heen. Toch bekwamen de anderen bijna geen letsel, maar het betreffende ruim brandde als een fakkel. In de buurt was de heer G. H. Pol derman uit Sint Maartensdijk met zijn jacht „Cypolline Argentate" („het geld van de zilveruien") aan het vissen en deze verleende vrijwel direkt assistentie. De beide vrouwen het kind, de vakantiegangers, een hond en een konijn, stapten over op genoemd jacht en werden door de heer Polderman naar St. Annaland gebracht. De kapitein bleef aan boord. Het verminkte lijk van de stuurman werd later door een b'ootje van de Waterstaat met behulp van havenmeester Roks uit Zijpe gebor gen. Inmiddels werden verschillende instanties ge-alarmeerd, het gemeen tebestuur van Bruinisse, de Bruinis- ser brandweer die er heen voer met het betonningsvaartuig van de ton- nenlegger de heer S. Beekman met aan boord een poederblusser, de Rijkswaterstaat, de Rijkspolitie, de B.B. en natuurlijk de politie te wa ter en te land (te water uit Wemel- dinge). Het klussen De poederblusser uit Bruinisse werd in de vlammen leeggespoten. Dat doofde het vuur. De eigenlijke blussing werd verricht door het Rijksvaartuig „Goude". Assistentie kwam, van het ber gingsbedrijf Muller, met de pomp en bergingsboot „Nieuwland" uit Ter- neuzen, maar toen was de brand al geblust en had de kapitein zijn schip op de slikken zuidelijk van de „Blin de Dam" in het Keeten omhoog ge zet. Het stoffelijk overschot van de verongelukte stuurman werd te Zijpe aan land gebracht en vervolgens naar het mortuarium van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis over gebracht. Arts doodde kind BREDA. 19-6. Tien jaar gevange nisstraf met aftrek voorarrest en ook nog terbeschikkingstelling van de regering eiste de officier van justitie mr. P. van Benthem. na een zorg vuldig op schrift gesteld reuqisitoir woensdagmiddag voor de rechtbank in Breda tegen de 40-jarige arts. D. O. uil Tilburg. Dit wegens moord op zijn eigen jongste kind. de 6-jarige Dirk O. op 28 juni gepleegd. OTTAWA, 19-6. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger, heeft na bekendmaking van de Navo-verklaring op een pers conferentie gezegd dat er zich altyd omstandigheden kunnen voordoen waarin de V.S. „in het algemeen be lang van mening kunnen z(jn de plicht te hebben handelend op te treden". Hij erkende dat de V.S. vorig jaar oktober dc Navobondgenoten niet van te voren heeft ingelicht van het alarm waarin de Amerikaanse troe pen gesteld waren. „Ik meen dat el ke Navo-bondgenoot na analyse van de situtie op dat moment dankbaar zal zijn dat de V.S. vastbesloten is opgetreden", zei h\j. Vervolging tegen lijsttrekker Volksunie DEN HAAG, 19-6. De officier van justitie in Den Haag, mr. R. A. Schimmel, heeft besloten een straf vervolging in te stellen tegen de 45- jarige lijsttrekker van de Neder landse Volks-Unie bij de gemeente raadsverkiezingen in Den Haag, Joop G. In de week voor de verkie zingen was G. tweemaal door de Haagse politie aangehouden, die te gen hem proces-verbaal opmaakte wegens discriminatie van Surina- mers en Antillen in het verkiezings pamflet van de Volks-Unie. Mysterieuze dood van koeien TEN BOER, 19-6. Op mysterieuze wjjze zijn sinds eind april dertien koeien van dc veehouder C. P. Bol huis uit Ten Boer (Gr.) zo ernstig ziek geraakt, dat dc dieren moesten worden afgemaakt. De koeien werden kort nadat zij de wei waren ingestuurd blind en be gonnen vervolgens vreemd met hun koppen te slaan. Aanvankelijk werd gedacht aan dc „kopziekte", maar deze komt vrij sporadisch voor. Onverklaarbaar blijft dan hoe het mogelijk was dat 13 van de 56 koeien die de veehouder Bolhuis had deze ziekte kregen. Eén der koeien is inmiddels opgestuurd naar de afdeling inwendige ziekten van de vceartsennijkundige hoge school in Utrecht. Daar wordt nu volgens de heer Bolhuis een hersen en ruggemergonderzoek verricht. Verwachting tot vrijdagavond: Vrij warm Droog, zonnig en vrij warm weer met weinig wind; min.-temperaturen ongeveer 11 graden, maxima moi-gen circa 24 graden, maar aan zee iets lager. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON. EN MAANSTANDEN 21 juni. Zon op 4.19, onder 21.04 Maan op 5.48, onder 22.01 Nieuwe maan: 20 juni (0.56) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 21 juni 3.55 16.21 9.20 21.52 Springtij: 22 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hoge drukgebied, waar van het centrum het afgelopen et maal van de Golf van Biscaje naar het zuidelijk deel van de Noordzee trok, zorgt bij ons voor een stand vastig weertype. Vrijdag mag dan ook opnieuw op droog en vrij zon nig weer gerekend worden. De middagtemperaturen zullen in het algemeen nog iets hogere waarden bereiken dan donderdag. Een twee de hoge druksysteem verooorzaakt in Noord Scandinavië al dagenlang zomers weer. Tot in Lapland komen middagtemperaturen voor van rond de dertig graden. PARIJS, 19-6. „Het is aanbcvelens waard dat alle landen van de West- curopese Unie die in staat zijn om hun marines in de Indische Oceaan in te zetten elkaar de gelegenheid geven om van hun bases daar ge bruik tc maken cn tc zorgen dat dc Navo-vloot in de Indische Oceaan gelijk in sterkte blijft met die van de Sowjet-Unic". Over deze aanbeveling aan dc raad van ministers zullen de parle mentariërs van zeven Westeuropese landen (Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, en de Benelux) donderdag stemmen indien er voldoende parle mentariërs aanwezig zijn zodat er een stemming kan worden gehouden. Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 LISSABON. Het Portugese pers bureau Lusitania meldt dal de An golese bevrijdingsbeweging MPLA heeft aangekondigd de strijd tegen het Portugese leger te zullen staken en met politieke middelen gaat vechten voor onafhankelijkheid. Toogdag C.B.T.B.-Renesse i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1