Veertig bejaarden fietsen van Flakkee naar Bruinisse GREVELINGEN CENTRAAL BIJ A.R.P.-KAMERFRAKTIE Brouwershaven krijgt peuterspeelzaal Versnelling groei kredietverlening maar alzwakking groei toevertrouwde middelen Vandalen aan het werk op Zeeuwse mosselschepen STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 juni 1971 Nr. 21501 I 3 Fris en monter heen en terug Definitief bestuur gekozen OUDE TONGE, 14-6. Veertig bejaarden, dames en heren, uit Oude Tongc en Nieuwe Tonge hebben er een heerlijke puzzelrit per rijwiel opzitten. Waar de rit heen ging was voor iedereen een verrassing en toen men eindelijk na ettelijke kilometers fietsen in Bruinisse uitkwam, waar in het tehuis „In 't Opper" dc koffie klaar stond, was dat voor niemand een teleurstelling. Om half twee gingen de eerste vier van start vanuit het dienstencentrum in Oude Tonge, daarna vertrokken er na iedere twee minuten weer vier tot de zaal leeg was. Dc leidster van het dienstencen trum, mevrouw Ooien, stelde samen met de hoofdleider, de heer A. Spit de vragen op, die de puzzelaars on- dei-weg moesten beantwoorden. De route werd aangegeven door pijlen op het wegdek, wanneer bij een weg- kruising geen pijl stond moest men gewoon rechtdoor. De route bleek duidelijk aangegeven te zijn voor de fietsers, niemand reed een verkeerde richting uit Goed opletten Om de vragen te kunnen beant woorden moest men onderweg goed opletten, zo werd er bijvoorbeeld ge vraagd, welk merk gas er in een straat op nummer 16 gebruikt wérd. Het antwoord was Benegas, buiten lag namelijk een tank waar dit op stond. De meeste vragen werden wel beantwoord, al waren er een paar bij die de meesten niet wisten, zo werd er gevraagd wat voor extra service het Grevelingen Restaurant biedt. Verschillenden dachten daarbij aan mosselen en andere bijzondere me nu's. Het antwoord moest echter zijn de Rode Kruis hulppost EHBO. Voor het binnenrijden van Bruinisse werd de vraag gesteld: „Wie groeten u on der de toeter?" wat de echte Brue- naars wel zouden kunnen oplossen. Op een bord staat daar namelijk, de kerken van Bru groeten u onder de toeter. Applaus voor 88-jarige De leidster van het dienstencen trum reed van Oude Tonge alvast vooruit naar Bruinisse om daar de binnenkomenden „op te vangen" terwijl de hoofdleider telkens heen en weer reed om diegenen die het op wilden geven omdat ze niet meer konden een lift te bieden. Niemand had hier echter belangstelling voor en het was verbazingwekkend hoe fris en monter iedereen er nog uitzag toen ze 't verzorgingshuis „In 't Op per" binnenkwamen. Tijdens de kof fie hcctle de direktrice van „In 't Opper", mevr. J. P. dc Gier iedereen hartelijk welkom cn noemde het een hele prestatie, omdat er nog al wat wind stond. Maar, zo vulde zij aan „dat papiertje is nog moeilijker heb ik begrepen", waarop een volstem- mig ja klonk. Ook vroeg zij een applaus voor de oudste fietser, de heer H. v. d. Doel, die in december de leeftijd van 89 moet bereiken, waaraan iedereen gevolg gaf. Nadat men koffie gedronken had, waarbij iedereen de puzzelvragen op tafel legde en een druk overleg over de antwoorden' ontstond kreeg men gelegenheid de flat te bekijken. Tijdens deze rondleiding, waarvoor de voorzitter van de bewonerscom missie, de heer P. A. van Duin zorg droeg schudde mgn de hand van mevr. T. Hondsmerk-van Driel, die op 26 september dit jaar de honderd jarige leeftijd bereikt. Toch doorfietsen Óm kwart voor vier vertrok ieder een weer, om de laatste vragen van de puzzelrit te gaan beantwoorden en zo weer bij Oude Tonge aan te komen. Hoofdleider de heer A. Spit. vroeg iedereen nog, als het fietsen te veel werd, dan niet door te gaan maar in de auto te stappen. Weer maakte niemand er echter gebruik van. Hoewel er 2 dames gevallen zijn waardoor er een kous kapot was, een knie beschadigd en een schrammetje aan het hoofd opgelopen werd, fiets te men gewoon weer door. De 88-ja rige van het gezelschap had onder weg nog in het gras gezeten, maar ook deze gaf het niet op en fietste eventjes later weer dapper naar Oude Tonge. Dc gelukstafel In het dienstencentrum was het wachten op de uitslag van de puzzel- Op de prijswinnaars stonden drie taarten te wachten. Er moest geloot worden, want voor de tweede en der de prijs kwamen er vier in aanmer king. Dc derde prijs was tenslotte voor de heer J. van Peperstraten, de Rabobank „Zierikzee en omgeving' ZIERIKZEE. 17-6. Het jaar 1973 heeft zich voor dc RABO-bank „Zie rikzee cn omgeving" gekenmerkt door enerzijds een versnelling in het groeitempo van dc kredietverlening cn anderzijds door een duidelijke af zwakking van dc groei van dc toe vertrouwde middelen. Aldus wordt opgemerkt in het jaarverslag over 1973 aan dc Irrlcn. Voor wat dc kre diet verlening betreft wordt opge- NUTSSPAARBANK uw ideale gezinshank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SALARIS of PENSIOEN BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- merkt dat de verhoogde vraag naar womngfoouwleningen, welke reeds in 1972 inzette, in het verslagjaar aan hield. Bovendien vertoonde dc agrari sche sektor een st erkerc vraag naar leningen, tengevolge van het in wer king treden van do rentesubsidie- regeling cn dc gunstige prijsontwik keling in de landbouw. Ook bij de niet-agrarische bedrijven was in hel verslagjaar een toenemende invesle- ringslust merkbaar onder invloed van de aantrekkende conjunctuur in de eerste 10 maanden. Medegedeeld wordt verder dat bij spaargelden een duidelijke afzwak king van dc groei viel te constateren. Hocncl in het eerste half jaar door verschillende factoren toch nog niet van een teleurstellende ontwikkeling kon worden gesproken, trad in dc tweede helft van dit jaar een zeer sterke kentering op in dc besparin gen. Aan deze teruggang liggen twee ooqrzaken ten grondslag. In de eer ste plaats mort worden gedacht aan de zeer hoge rentes op de geldmarkt. Daarnaast veroorzaakte de bij dc voortduring aanhoudende inflatie een verminderde bereidheid tot spa ren. Het aantal privérekoninghouders liep minder sterk op als gevolg van BROUWERSHAVEN, 14-6. In het Groene Kruis-gebouw te Brouwers haven werd een oprichtingsbijeen komst gehouden om te komen tot de instelling van een peuterspeelzaal. Een voorlopig comité bestaande uit mevrouw J. N, Bruel-Pouwer, mevr. I*. de Bres-van Ilondt, mevrouw J. A. Duinhouwer-Stoel en mevrouw M. Kunst-Visser had reeds een groot aantal aktiviteiten ontwikkeld. Me vrouw Kunst-Visser bracht hiervan verslag uit. Vanaf eind augustus kunnen op twee ochtenden per week peuters van 2' 2 tot 4 jaar in de peuterspeel zaal terecht. Als onderkomen fun geert het verenigingsgebouw van de Ned. Herv. Kerk, terwijl de dames J. Viergever en M. A. J. Hansen de speelzaal zullen leiden. Bij de ge meente ligt een aanvrage voor een subsidie, hoofdzakelijk ter dekking van de aanloopinrichtingskosten. Van het voorlopig comité stelden mevrouw Kunst en mevrouw De Bres zich niet verkiesbaar voor het definitieve 4-hoofdige bestuur. Van de twintig aanwezigen werd aan zeventien moeders van peuters stemrecht toegekend. Deze kozen het volgende bestuur: Mevrouw J. N. Bruel-Pouwer, voorzitster; de heer P. E. J. Blcijenbergh, sekretaris; de heer M. A. Hanse, penningmeester; mevrouw A. v. d. Weele-Bakker. Speelgoed Tijdens de pauze werd het speel goed getoond, wat door jeugdsoos „Zenith" tijdens een inzamelaktie op 11 mei werd bijeengebracht. Tenslotte hield zuster C. de Vries, distriktverpleegkundige, een boeien de en vooral enthousiaste lezing met dia's over het nut en de werking van een peuterspeelzaal. Met name de plaats van de speelzaal in de ont wikkeling van het kind werd erg goed tot uitdrukking gebracht. Het bestuur zal vóór eind augustus nog enkele zaken moeten regelen, zo- ais: aankopen meubeltjes, speel goed, vloerbedekking, financien i.v.m. leiding en subsidie, de rechts vorm van de peuterspeelzaal, regle ment e.d. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) tweede voor dc heer C. Buys en dc eerste prijs voor de heer J. C. Kik, die precies een half puntje meer had. De drie heren die de prijzen in ont vangst namen zaten bij elkaar aan de middentafel, waarop de leidster opmerkte dat men hier voortaan moest gaan zitten want dat dat de gelukstafel was. Intussen was het bijna zes uur ge worden en iedereen ging moe maar met de terugblik op een gezellige middag naar huis. Makreel voor de kust In de Oosterschelde en voor de kust van Schouwen heeft een inva sie plaatsgevonden van makreel. De sportvisserij vaart er momenteel zeer wel bij. Er waren vissers die per uur tientallen van deze vissen vingen. De makreel is voor de tijd van het jaar groot van stuk. ZIERIKZEE Diploma-uitreiking L.T.S. Op dinsdag 25 juni vindt in de schoolkantine de diploma-uitreiking plaats aan de geslaagde leerlingen van de L.T.S. Vergadering N.C.V.B.-afdeling De afdeling Zierikzee van de N.C. V.B. komt in vergadering bijeen op woensdagavond 19 juni aanstaande in het Hervormd Verenigingsge bouw. In deze bijeenkomst houdt de heer J. Spaans een praatje over het onderwerp „Het onderwijs aan onze kinderen in deze tijd". Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee e.o." Op vrijdag 21 juni wordt in het „Huis van Nassau" de algemene ver gadering gehouden van de Coöpera tieve Raiffeisen Bank „Zierikzee e.o.". Na afwerking van de huishou delijke agenda spreekt de heer A. C. Simonse, adviseur van de Centrale Bank, over: „Bedrijfsfinanciering". ZIEK IK ZEE/BR UI NISSE Zaadvisserij Groninger Wad De mosselzaadvisserij op het Gro ninger Wad verliep ook in de afge lopen week weer voorspoedig, voor al in het begin van deze week was er veel water en een hoogtij is no dig voor het vissen van mosselzaad op het Groninger Wad. In de tweede helft van de week na de donderdag was dat veel min der en kon slechts sporadisch wor den gevist, terwijl ook voor de ko mende week (de laatste) de ver wachtingen niet hoog gespannen zijn. Beeldje verdwenen Het bekende bronzen beeldje voor het dorpshuis te Renesse, is in de nacht van zaterdag op zondag ver dwenen. Naar het beeldje van de Amsterdamse kunstenaar Dick Stins, stelt de politie een uitgebreid onderzoek in. KERKWERVE Bejaardenreis De bejaarden van Kerkwerve zul len donderdag 20 juni a.s. hun jaar lijks reisje kunnen maken. Het ver trek vindt plaats om 8 uur te Kerk werve naar Den Haag en omgeving. Geslaagd Voor het onlangs te Goes gehou den examen hoofdbrandwacht b'ij de vrijwillige brandweer slaagde de heer C. P. Hart, lid van het korps van de vrijwillige brandweer te Kerkwerve. NIEUWERKERK Geslaagd Recentelijk slaagde mevr. Schiet- tekatte-Noordhoek, medewerkster van de Rabo-bank Nieuwerkerk, voor de gehouden z.g.n. balie-cursus. OOSTERLAND Kijkavond „Radda Barnen" Als naar jaarlijkse gewoonte zal er op donderdagavond 20 juni a.s. weer gelegenheid zijn voor ouders en ver dere belangstellenden om het werk te bekijken, dat in het afgelopen schooljaar weer door de leerlingen van de Chr. Kleuterschool „Radda Barnen", werd vervaardigd. De loka len van het schoolgebouw aan de Sint Joostdijk zullen op gemelde avond van zeven tot negen uur zijn geopend voor dit doel. BRUINISSE Direkteur Chr. Nijverheidsschool De heer C. J. Hendrikse te Brui nisse, thans leraar aan de Chr. Nij verheidsschool voor Meisjes te Brui nisse is in de vakature Ouweneei be noemd tot direkteur van die school. Auto kantelde De automobilist P. R. J. S. uit Den Haag reed in zijn Mercedes in de polder Bruinisse. Hij kwam van de Prov. weg en moest Rijksweg 18 op rijden, maar minderde daarbij te weinig vaart. Hij kwam in de wegkant terecht, de auto kantelde en werd bescha digd. De bestuurder bekwam slechts licht letsel. Vernielingen De nieuwe jachthaven te Bruinis se is omzoomd door vlaggemasten. waaraan de vlaggen van vele na ties wapperen. Het komt herhaalde lijk voor dat vlaggen 's morgens blijken te zijn ontvreemd, terwijl ook andere baldadigheden en ver nielingen worden gepleegd. Zes jaar wegens gifmoord ZUTPHEN, 15-6. De meervoudige kamer van de rechtbank te Zutphen heeft de 35-jarige huisvrouw G. J. O. T„ moeder van vierkinderen, wegens moord op haar man J. G. Oosterlaar uit Raalte veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar met af trek. De vrouw had haar echtgenoot met rattengif om het leven gebracht. Veertien dagen geleden werd tegen haar acht jaar gevangenisstraf met aftrek en een voorwaardelijk TBR met een proeftijd van drie jaar ge ëist. Incident te Harlingen HARLINGEN, 13-6. Dc Zeeuwse mosselkwekers, die vorige week aan boord kwamen van hun schepen in de nieuwe vissershaven constateer den tot hun ongenoegen dat de slo ten van stuurhut en de bemannings- verblijven verbroken waren. Aan 'boord troffen zij in deze verblijven een grote ravage aan. Een groep van dalen had blikbaar overal naar geld gezocht en dat meegenomen, waar men dat had kunnen vinden. Andere voorwerpen, die gemakke lijk konden worden meegenomen, waren niet onaangeroerd gebleven, maar werden niet meegenomen. Wel had men bij de Urkers, die daar eveneens lagen, reddingsvlotten in werking gesteld, waardoor deze zich zelf hadden opgeblazen. Dit gebeurt op eenvoudige manier door het over halen van een bepaald handeltje. Er is op gerekend dat dit alleen gebeurt in tijd van nood. Het weer invouwen van deze reddingsvlotten is fabrieks werk. Het kost de schipper f 200, In enkele gevallen had men de ver blijven bevuild. De haven te Harlingen ligt geheel verlaten van de bewoning. Vroeger toen men nog in de Noorder en de Zuiderhaven mocht meren, lag men midden tussen de huizen. De politie vermoedde wel in welke richting men moest zoeken, maar meende weinig doeltreffende maat regelen te kunnen nemen om her haling te voorkomen. Bezoek aan Middenschouwen hel feil dat de meester salarisbeta lingen inmiddels giraal geschieden. Dc rente voor direkt opvraagbaar spaargeld steeg in het verslagjaar naar 4'2 procent, de hoger rentende spaarvormen bereikte uiteindelijk een niveau van 7proccnl. Dc moge lijkheid om bij dc bank vakantierei zen te boeken blijkt in een behoef te te voorzien. CUfcrs Hel aantal leden van dc RABO- bank Zierikzeje groeide van 1048 in 1972 tot 1077 in 1973. Het aantal spaarrekeningen nam loc van 6602 in 1972 tot 6862 in 1973. het aantal leningen was in 1972: 665, in 1973: 728. Het aantal rekeningen-courant was in 1972: 2526 en liep op tot 2942 in 1973 (inklusief privérekeningen). Wat betreft de toevertrouwde middelen: de spaargelden bedroegen in 1973: f 27.700.000. tegen f 24.600.000 1972; rek. rek. courant f 8.017.000 in 1973 tegen f 6.272.000 in 1972. Totaal toevertrouwde mid delen in 1973: f 35.717.000; in 1972: was dit totaal f 30.872.000. Aan leningen werd in 1973 door de bank verstrekt f 17.434,000. in 1972: f 14.446; kredieten in rekening courant in 1973: f 1.674.000; in 1972: f 2.062.000, Totaal uitgezette midde len in 1973: f 19.108; in 1972: f 16.508. SCIIARENDIJKE, 14-6. Een de putatie van A.R.P. kamer- en staten leden cn kaderleden uit Zeeland, werd vrijdagmorgen door het college van burgemeester cn wethouders ont vangen in het gemeentehuis van Middenschouwen te Scharcndykc. Burgemeester E. Bacrends hield een korte inleiding over „Aspecten, vraagstukken rondom de rekreatie en ontwikkeling van het Grevelin- genmeer". Inleider betreurde het dat voor dc Grevelingen nog steeds geen rekreatieschap kon worden gevormd, waarin ook het Rijk participeert. Hierdoor dreigen bv. jachthavenpro- jekten in handen van partikulierc beleggingsmaatschappijen te komen. De heer A. M. Geluk, dijkgraaf van het waterschap Schouwcn-Dui- veland, plaatste enkele opmerkingen bij het plan van de commissie Klaas- sesz. Volgens spreker dient de veilig heid primair te staan. De uitvoer baarheid van het plan van de com missie Klaasesz slaat niet vasl, zodal veel risiko's aan dit plan zijn ver bonden. De meerderheid van de in woners van Schouwen-Duiveland is voor afsluiting van de Oosterschelde. al wil men met sommige enquêtes hel tegendeel wel eens bewijzen. Vaartocht Het gezelschap begaf zich hierna naar Burghsluis en werd daar ont- Burgemeester E. Bacrends in gc~ sprek met o.m. mr. Aantjcs van de A.R.P. (I). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode^ vangen door ir. Dc Beijl van de rijks waterstaat. Na een korte explikatic binnen, werd een vaartocht gehou den naar dc Deltawerken. Het ge meentebestuur van Middenschouwen bood na terugkeer aan dc wal oen koffiemaaltijd aan in de Heerenkeet te Flaauwers. Hierna begaf het gezelschap zich naar Ycrseke voor afwikkeling van het verdere dagprogramma.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3