Wetenswaardigheden over (vroegere) vlasserij ERIC DE NOORMAN VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Zonnemaire „Prijsstijging dit jaar is schrikbarend hoog" Vrouwenvereniging te Oosterland organiseerde geslaagde verkoping SUCCESJES MEDEWEKKEK 5 Regering moet bijzondere aandacht geven aan rundveehouderij EEN OUD BEDRIJF Minister Boersma: a* Waarom werd er vroeger in Dreischor zo veel gevlast? Waarom herinneren de vele zwartgeteerde schuren ons aan deze voor Dreischor zo belangrijke periode? Waarom? De talrijke schuren herinneren ons nog steeds aan de vele harde werkers, die zonder de vlas serij in de wintertijd meerdere maanden werkloos zouden zijn geweest. Werkloosheid betekende in die tyd: géén inkomsten voor het gezin. En dus schrijnende armoede. Laten we nu in gedachten teruggaan naar die tijden van weleer. Vlas werd gezaaid in reeds in het najaar geploegd land: „de vorst erover". By voorkeur in de maand maart, anders in april. Want hoe vroeger er ge zaaid werd, des te beter het rendement van het lint was. Het was wisselbouw dat is het afwisselend bebouwen van een stuk land met verschillende ge wassen. In ons geval wordt één keer in de zeven jaar op hetzelfde perceel vlas gezaaid. De naam voor vlaszaad is „lie zaed" (lijnzaad). Men gebruikte 175 kg per ha. Dat betekende voor Dreischor 70 kilo per Bloois gemet. Uit de mond van oude vlassers heeft mej. E. P. Kloet verno men en opgetekend hoe de thans bijna vergeten vlasbe werking plaats vond. Deze bij drage slui't aan op de door het bestuur van het Landbouwmu seum georganiseerde tentoon stelling van antieke landbouw werktuigen in het Gravensteen le Zierikzee. Deze expositie zal gehouden worden van 22 juni t/m 27 juli a.s. Hier volgt het eerste artikel. Zaaide men met de hand, dan droeg men een „zaoiklèêd (zaaikleed) Daarna egde men het zaad met een 6-balks houten eg(ge) in. Soms zaai de men lijn- en klaverzaad door el kaar. De klavers dienden als vee voer of groenbemesting. Vroeger ge bruikte men ook wel een zaaimolen of een zaaiviool. Later kwam de zaaimachine met twee paarden er voor. Deze zaaide ongeveer 5 a 7 cm uit elkaar en 2 a 3 cm diep, afhan kelijk van de grondsoort. Aangezien de machine 2 m breed was, had men er vele „zaoischarren" (zaaischaren) aan. Op de ploegsnee zaaide men als kunstmest superfosfaat, Chilisalpeter Ook kunstmest, ging gelijk met het vlaszaad in de grond. Was het lang durig droog of het gewas te „mager", dan „zaaide" men nog een keer Chi lisalpeter. Kunstmest was al in het begin van deze eeuw in gebruik. Aardvlooien Als het vlas boven de grond kwam had het te lijden van aardvlooien. Daarom werd het land met hand- of paardekracht .,'eblokt' (gerolblokt), waardoor het vlak werd. Dat was pech voor de aardvlooien! Nu konden ze zich niet meer voor de wind ver schuilen achter de kluitjes, zodat ze geen vat meer hadden op het jonge vlas. Opgemerkt dient te worden, dal men de voorkeur gaf aan de hand- rolblok. Want het paard, dat de gro tere rolblok trok, liet altijd nog sporen na (aardvlooien!) en vertrapte bovendien het jonge vlas. Men be schikte toen nog niet over bestrij dingsmiddelen. Het wieden Tijdens het wieden droeg men sokken van „sêète" (sajet) of Engels leer. Het kleinere onkruid trok men uit, het grotere stak men met een mesje af. Schoolkinderen verrichten toen ook al „saeterdagswerrek" tegen betaling van 25 a 30 cent per dag. Kopen te velde Tegen „Reiserse markt" was het vlas wel flink gegroeid, maar nog niet volwassen. Nu moet ik u eerste vertellen, dat voor bovengenoemd dorp gold, dat de eerste kermisdag op de eerste maandag na „Sint Jan" viel. —U.ÏKAM Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer Van Loon), Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255. Juist op deze maandag gingen de vlassers „den boer" op om vlas „te velde' tc kopen, b.v. in Oosterland. Er waren echter verschillende mon delinge- of schriftelijke koopover eenkomsten. Enkele voorbeelden. Werd de koop gesloten, dan moest de koper (de vlasser) in ons geval de helft van de koopsom ineens betalen en alle risico van het vlas „te velde" dragen. Hij moest bovendien het vlas optrekken, opbinden, het aan hopen zetten en het opgeven op de wagen, als het naar huis vervoerd werd. De verko per (de boer) had ook zijn verplich tingen. Hij moest de „Reiserse" vlas plukkers en -pluksters voorzien van koffie enthee. Omdat de afstand te groot was om 's avonds te voet naar huis te gaan. overnachtten ze in zijn schuur. De boer moest ook het ge plukte vlas franco thuisbezorgen. De vlassers betaalde bij aflevering het restant van de koopsom. Wanneer 'n grote vlasser van onder de rook van Rotterdam of uit Zeeuws-Vlaanderen vlas kwam kopen, dan moest de vlasser (de verkoper) het vlas ge plukt, opgebonden en aan „schelven" gezet opleveren. Huurde een vlasser vlasland, dan deed de verhuurder (de boer) het „paardewerk" en nam de huurder de verdere verzorging voor zijn rekening. Bloei in juni Het vlas bloeide in juni. Het wit bloeiend vlas was een Nederlands ras, dat een grotere opbrengst aan strovlas (ongeroten vlas) gaf dan het blauwbloeiende. Het lijnzaad van laatstgenoemde vlassoort kwam uit Riga aan de Oostzee en werd ver voerd in tonnen. Dit z.g. ,,'tonzaad" werd wel per advertentie aangebo den in de „Zierikzeesche Nieuwsbo de". Met dit vlaszaad werd soms ook zaad van vreemde onkruiden ge ïmporteerd. Maar ook van de ons be kende korenbloemen, die daarom vroeger ook wel „tonneblóemen" heetten. Het blauwbloeiende vlas gaf. in vergelijking met het witbloei end, een grotere opbrengst aan vlas lint (het eindprodukt), maar het ri sico van het opgroeien was groter. Een bekend gezegde in vroeger tijd was: „Vlas is sterk, maar het is zwak", „Vlas is sterk" sloeg op de vezels, „vlas is zwak" op de vlas teelt zelf. Want het vlas was vatbaar voor ziekten, o.a. „brand". Bij deze ziekte werd het vlas bruin en het groeide niet meer. SCHIPHOL, 13-6. „Schrikbarend hoog", aldus de reactie van minister Boersma van sociale zaken op het bericht van dat het algemene prijs peil in ons land dc eerste vyf maan den van dit jaar met 5,1 procent is gestegen. Hij zei dit donderdagavond op Schiphol, waar hij terugkeerde van een driedaagse reis naar Geneve. Minister Boersma woonde daar een vergadering bij van I.L.O. (Interna tional Labour Organisation), de or ganisatie van de Verenigde Naties waar arbeidsproblemen en speciaal de sociale vooruitgang in de wereld worden besproken. „De regering is uitgegaan van een prijsstijging voor dit jaar van tien a elf procent", zei hij. „De sterkste stijging verwachtten wij in de eer ste helft van dit jaar, maar het kan best zijn dat de totale stijging dit jaar tegen zal vallen. Dal hangt on der meer af van de verhoging van de grondsloffenprijzen". DEN HAAG, 13-6. Met algemene stemmen heeft de Tweede Kamer donderdagmiddag twee moties aan genomen. welke dinsdag waren inge diend tijdens het kamerdebat over het effect van dc inmiddels afge schafte twee procents-b.t.w.-com- pensatic voor de agrarische sector. Deze compensatie was bedoeld om de nadelige gevolgen van de revalua tie van vorig jaar op tc heffen. De ene motie, ingediend door Tol man (CHU) en mede-onderlekend 'door Dc Koning (ARP) en De Bekker (KVP) verlangt van de regering bij zondere aandacht voor dc rundvee houderij, als zij met het bedrijfsle ven overleg over aanvullende maat regelen in het kader van het struk- tuurbeleid. Tijdens het debat had minister Van der Stee die aandacht toegezegd. De tweede motie, afkomstig van kamerleden van ARP, KVP, PvdA, DS'70. VVD, CHU en SGP, draagt de regering op Europese harmonisatie na te streven van de compenserende maatregelen in de landbouw. De kamer verwiep de molie- Tuijnman (VVD), die wilde bereiken NEW YORK. Volgens dc laatste enquête van het Instituut Harris onder 1.412 Amerikaanse volwasse nen uit alle lagen der bevolking is een meerderheid van het Ameri kaanse volk voor het eerst van me ning dat president Nixon uit zijn ambt moet worden ontslagen. LAND- EN TUINBOUW Prijsindexcijfers landbouw maart 1974 DEN HAAG, 13-6. Ook in maart van dit jaar zijn de prijzen voor tar we, aardappelen en zaai-uien in prijs teruggelopen. De hogere prijzen voor alle andere produkten in deze sektor konden de teruggang niet compenser'en. Het groepsindexcijfer voor akkerprodukten (basis: over eenkomstige maand 1962/1964 is 100) bedroeg in maart 1974 128 tegen 156 in maart vorig jaar, aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Bij de veehouderij sektor liep het groepsindexcijfer met 5 punten terug als gevolg van de lagere vleesprij- zen. Hier konden de gestegen prijzen voor de overige veehouderijproduk- ten de daling niet compenseren, al dus het CBS. TWEEDE KAMER VVD wil verlaging omroepbijdragen DEN HAAG. 13-6. De VVD-ka- merleden Vonhoff, Van Dijk en Keja menen dat de „veelgünstiger" om- roepinkomsten beter kunnen wor den aangewend voor een verlaging van de omproebijdrage, dan dat de- zje inkomsten worden gebruikt voor uitbreiding van het omroepapparaat. Zij hebben erm-minister Van Doorn schriftelijke vragen gesteld over de omroep-inkomsten. De Witte Raaf 84. Nog lang zoeken Eric en dc krijgers op dc klippen, doch Ragnar de Rode wordt niet gevonden. Mismoedig voegt de Noorman zich weer bij Aithan en hoort zwijgend dc verwij ten aan die deze de van hun achtervolging terugkerende Glandannonkrijgers toevoegt; „Beseft gc wat ge deze koning hebt aange daan. Hij gaf zijn woorddat hebt gij ge broken." Een fraai beeld van de Schotse eer.Min achtend ziet dc grijsaard de mannen aan en benepen stamelt één van hen: „Maar zij be gonnen. Heer!" Voor Aithan hier op kan antwoorden wor den zij eensklaps afgeleid door de komst van de laatste groep krijgers. Erie's hoop flakkert even op, als hij temidden van de Schotten de forse, gehelmde gestuite van Ragnar de Bode meent te zien. Doch het zijn slechts twee van diens trawanten. „Gij vuile verrader.... schreeuwt een der kerels", zodra hij Eric in het oog krijgt „Het woord van een koning, hè? Bah! Hof mocht wat. Daar moet. ge nodig op vertrouwen!" „Ge vergist u," antwoordt dc Noorman kort. „ik had mijn woord gegeven cn daarop kunt ge vertrouwen. Het was niet mijn schuld ik heb dit niet gewild.... Doch zeg mij. wie van u zag Ragnar de Rode het laatst? En waar?" D«' kleinste van het tweetal snauwt: „Ik". Op diens bevel brengt, hij de Noorman bij écn der nauwe ravijnen tussen de rotsen. ..Het was hier. Ik liep naast hem cn hij zei. dat hij het de Noorman betaald zou zetten. Mij eerst de Witte Raaf afhandig maken cn dan de Schotten op ons afsturen, zei hij. Ik hoor het hem nog zeggen. Nou.... cn toen kwamen die Schotten weer en zocht ieder zijn eigen heil. Het is goed, antwoordt Eric mat en wendt zich weer lot dc krijgers. „Een deel van u volgt mij naar de klippen. Dc rest onderwerpt de kloven en spelonken langs het strand aan een nauwkeurig onder zoek. Reeds op weg naar boven schalt Eric's stentorstem: „Ragnar! Ragnar waar zijl gc?! Kom tevoorschijn!" Doch slechts het rjilscn van dc branding en eenzelfde roei) van dc krijgers verbreekt de stilte en ten laatste begrijpt Eric, dat verder zoeken nutteloos is. ..We moeten bet opgeven", zegt bij bitter. ..Ragnar dc Rode zal nimmer terugkeren. dat de regering berekeningen zou uitvoeren over de prijsontwikkeling in de landbouw, als er geen revalua tie zou zijn geweest. Voor de motie stemden VVD, DS'70 en SGP. Lolly's redden gegijzeld meisje NEW YORK. Een politieman in New York heeft woensdag met suc ces gebruik gemaakt van lolly's om een meisje van vijf jaar weg le krij gen van een man, die haar reeds meer dan dertig uur in gijzeling had gehouden en haar vader had neerge schoten, zo heeft de Newyorkse poli tie bekend gemaakt. De politieman was naar de open deur gekropen van de lalwoning in een arme wijk en het klein meisje sprong van de knie van de man die haar gijzelde en gewapend was en rende naar de deur om de aangebo den lolly's in ontvangst le nemen. Enkele minuten later gaf de man, Floyd Steele genaamd, zich over aan de politie, die de flatwoning had omsingeld. De 34-jarige vader van het meis je, Averelle Kinsier, werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar bij aan komst aldaar bleek hij reeds overle den te zijn. Hel gezin Kinsier was sinds maandagavond in gijzeling. Maar Averelles moeder, Peggy, wist te ontsnappen en vertelde de politie, dal Steele de 50-jarige broer was van haar stiefmoeder. OOSTERLAND. 13-6. Dc verko ping ten bate van de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk alhier die dins dag j.l. gehouden werd in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, is succes vol verlopen. De Chr. Vrouwenvere niging „Martha", heeft deze aktic georganiseerd en tot een goed einde gebracht. De president-kerkvoogd, de heer A. F. Schoof, opende deze verkoop- aktie. Spreker gewaagde van de dankbaarheid van de kerkvoogdij dat de vrouwenvereniging zich voor dit doel heeft willen inzetten, om al deze te verkopen goederen te ver vaardigen, of bijeen te krijgen. Hij prees dit initiatief zeer en sprak de hoop uit dat er spoedig wal jongere leden zich in de gelederen van deze vereniging zullen voegen, omdat het zeer te betreuren zou zijn als deze vereniging, die aanvankelijk 100 le den telde, ter ziele zou gaan wegens gebrek aan leden. Het is toch werke lijk een stuk kerkewerk. Alles wat te verkopen was lag uitgestald op ta fels, waarbij leden van „Martha" hadden postgevat. Vooral op het ge bied van kleding was er een ruime keus te maken, Naai- en breiwerk, ooorduur- en haakwerk, kinderkleer- tjes te veel om op te noemen. Verder waren er ook nog verschillende at- traktics, zoals grabbelton, raden naar de naam van een pop, naar het aan tal bruinen bonen in een fles etc. kopje thee of koffie met cake ge bruiken. De belangstelling was in de middaguren, zowel als 's avonds goed te noemen. De dames-leden van deze vrouwenvereniging hebben eer ingelegd met deze aktie. Zaterdag 15 juni a.s. zijn P onze geliefde ouders F. TEEUW M. TEEUW- NOTENBOOM 25 jaar getrouwd. FRANCIS en WALTHER i HENK FLORENTINE MARLENE f WINI l Receptie op een nog na- der te bepalen datum. |>J Haamstede, 14 juni 1974 Noordstraat 2 Voor de belangstelling die we bij onze 50-jarige echtvereni ging mochten ontvangen, zeggen wij, mede namens on ze kinderen, hartelijk dank. J. KOOPMAN W. L. KOOPMAN- MENHEERE Noordgouwc. juni 1974 Groenewcg 21 Hartelijk dank aan allen, voor dc vele blijken van be langstelling, post, bloemen en fruit, tijdens mijn verblijf in het Zweeds Rode Kruis Zie kenhuis en bij mijn thuis komst. Hartelijk dank aan dr. Bruel en H.H. doktoren en verple gend personeel voor de medi sche hulp aan mij bewezen. D. DUINHOUWER Brouwershaven, juni 1974 Molenstraat 54 TE KOOP: Enkele gebruikte dainesbromfietsen met voor- en achtervering. STEENLAND Dreischor - Tel. (01112) 496 Te koop gevraagd: een partij lattenroosters Telefoon (01114) 1771 Te koop Ford Capri, type 2300 G.T. XLR. Km-stand 45.000. Kleur rood. Tel. (01117) 432. Grasparkieten, kwartels, ook zilver. H. Fierens, Regen boogstraat 41. Zierikzee. I.pr.st.z. Solotone verst. 120 W., 4 ing. 2 bijbeh. boxen a 75 W. Elektri. gitaar, drum stel, eggoversterker, snelwas- ser. Ravenslootstraat 15, Zie rikzee. Nog enkele exemplaren stan daardwerk Anton Pieck", f 135,Zolang de voorraad strekt!! Alléén bü Boekhan del Ochtman, tel. (01110) 2336 Zierikzee. Een Morris 1100 van 1068. in goede staat en een 2800 1 tank. Huib Stouten. St. Joost- dijk 16. Oosterland. Telefoon (01114) 1469. Personeel gevraagd Met spoed gevraagd, een net persoon met veel vrije tijd om autorijles te geven. Auto- rijles M. de Looze, d'Ailly- straat 12. Zierikzee. Telefoon (01110) 2235. Diversen Voor al uw parfumerien. o.a. Tabac, Russisch leder. Presti ge, Bambus, Fresh Up en Ce der Wood enz. Kapsalon Cor, Poststraat 12, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1602. Wij knippen, snijden en föhnen de nieuwste modellen. Kapsalon Cor, Poststraat 12, I Nieuwerkerk. Tel. (01114)- 1602. KONINKLIJKE ZEELANMA H. J. DOELEMAN B.V. Bakkerijgrondstoffen - Zierikzee vraagt écn voor dc expeditie-afdeling Leeftijd: tol 30 jaar Aanmelden via dc portier van *d' fabriek aan dc Fc Icine. vragen naar dc heer C. Kloet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5