X Apotheose verzoeningsfeest tussen Egypte en Ver. Staten Zondag vaderdag heerlijke fauteuil intermeubel Bezoek Koningin Juliana aan Zeeland AGENDA Opheffing olieboycot? Archeologische vondsten aubetuji? Beleidscommentaar exploitatiegegevens midden- cn kleinbedrijf VIER 2 UITZINNIG FEEST IN ALEXANDRIË ALEXANDRIE, 14-6. Het grote feest van de verzoe ning tussen Egypte en de Verenigde Staten heeft don derdag zijn apotheose gekregen in Alexandrië. Een uitzinnige menigte, een ware mensenzee, trof de Amerikaanse president bij zijn aankomst in de tweede stad van Egypte. Veldslag in Turkse parlement ANKARA, 14-9. In de nationale vergadering van Turkije is het don derdag tot een veldslag gekomen tussen afgevaardigden van de recht se democratische partij en de repu blikeinse volkspartij naar aanleiding van een motie van wantrouwen in het beleid van minister van onder wijs Moestafa Ustundag. Een zeven tal afgevaardigden liep verwondin gen op en oud-minister Ibrahim Te- kin moest met een bloedende hoofd wond worden weggeleid. In 1973: 922 doden bij vliegtuigongelukken PARIJS, 14-6. In 1973 hebben zich in de burgerluchtvaart 33 ongeluk ken voorgedaan, die 922 mensen het leven hebben gekost, zo heeft de or ganisatie voor de internationale bur gerluchtvaart donderdag bekend ge maakt. Volgens deze organisatie duiden de statistieken aan, dat op de lange duur het aantal ongelukken zal af nemen. In 1966 kwamen bij de burger luchtvaart 1.001 mensen om het le ven, een record. Paardrijder na val overleden DRACHTEN, 13-6. De 30-jarige bouwkundige G. van der Meer uit het Friese Bakkeveen is donderdag middag in een ziekenhuis in Drach ten overleden aan de gevolgen van een val van een paard. Bij een rit in de bossen van Bakkeveen schrok het paard van de heer Van der Meer van twee reeën, en wierp het zijn be rijder af. De heer Van der Meer werd bewusteloos door twee wandelaars gevonden. Advertentie Geef vader een meelstraat 31 zierikzee DREISCHOR. Rondom Dreischor - e7i elders ook wel - is de hooioogst in volle gang. Het leverde dit bedrij vige plaatje op. Het hooi wordt door de pers in vierkante blokken opge leverd, die zich gemakkelijk op de transportwagen laten stapelen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De onvangst van Nixon in Alexan drië overtrof die welke hem in Cai ro was bereid. Toen Nixon woensdagmiddag uit de „Spirit of 76" stapte werd hü we liswaar toegejuicht door honderd duizenden Egyptenaren. Maar deze menigte werd nog weerhouden door een zekere terughoudendheid, aan gezien z\j het hoofd van het Witte Huis voor het eerst ontmoette. Donderdagmiddag evenwel was de Egyptische-Amerikaanse verzoening definitief bezegeld. Het enthousias me van de menigten kende gee'n grenzen meer. Jonge lieden wrongen zich door de dichte gelederen van de ordetroepen teneinde de presidentiële stoeit te be naderen en de Amerikaanse presi dent een hand te geven. Anderen klommen op triomfbogen en zelfs op de veelarmige lantaarnpalen. Op het ritme van tamboerijnen scandeerde de massa: „Nixon-Sadat". Egyptische veiligheidsfunctiona rissen schatten het aantal Egyptena- Regering houdt zorgen over zeehond DEN HAAG, 13-6. Ondanks de beperkende maatregelen die de re geringen van Canada en Noorwegen ten aanzien van de jacht op zeehon den hebben genomen is de Neder landse regering niet zonder zorgen over het lot van deze b'edreigde dier soort. Vandaar dat zij een gelegen heid zal zoeken om deze bezorgdheid nog eens bij die regeringen uiteen te zetten. Dit zei staatssecretaris Meijer donderdag in de kamer tijdens het debat over de wet bedreigde uit heemse diersoorten, waarin het ko pen, verkopen, afleveren en onder zich hebben van sommige levende dieren wordt verboden. AMSTERDAM, 13-6. Tussen 1200 en 700 voor Christus is er een inten sieve 'bewoning geweest in de huidi ge polder Grootslag in West-Fries land. Tot deze conclusie is de rijks dienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek (ROB) gekomen naar aanleiding van recente verkenning en opgravingen in dit itussen Enk- huzen, Grootebroek en Andijk ge legen gebied. Er waren bij opgravin gen sedert 1942 in deze polder al sporen van bewoning aangetroffen maar niet op een schaal als men nu heeft kunnen vaststellen. Volgens de archeologen moet dit gebied ongeveer 1200 voor Christus zijn drooggevallen en hebben de „bronstijd-kolonisten", die mogelijk uit het duingebied kwamen, zich voornamelijk op een dwars door het gebied gelegen zandrug gevestigd. ren, dat Nixon wilde toejuichen don derdag op 3,5 miljoen. Velen van hen waren gekomen met kamelen, ezels en te voet uit dorpen en boer derijen langs het Nijldal. Tijdens de rit van Nixon en Sadal door Alexandrië wierpen velen bloe men in de open auto. Men goot ook flessen parfum leeg toen de auto met Nixon en Sadat rechtop zij aan zij langs reed. „Het is ongelooflijk", aldus de perschef van het Witte Huis, Ronald Ziegler. „Mijn God, het is werkelijk niet te geloven". Schilder timmerde bankbiljetten aan de weg' HOUSTON, TEXAS, 13-6. De po litie van Houston in Texas heeft ivoensdag een 23-jarige huisschilder aangehouden die voor 1.200 dollar aan bankbiljetten had rondge strooid, naakt door een buurt was gerend en een politieman had ge- De man gaf toe dat hij het geld had weggegooid, maar gaf geen re den. De meeste biljetten toerden door drie jongens opgeraapt en aan de politie gegeven. Verhoging maximumprijs voor suiker DEN HAAG, 13-6. De maximaal toelaatbare consumentenprijs voor kristalsuiker is met ingang van 13 juni 1974 verhoogd van f 1,31 tot f 1,39 per kg. Bij dit besluit, dat de minister van economische zaken in nauw overleg met de minister van landbouw en visserij genomen heeft, is rekening gehouden met de EEG- prijsmaatregelen en met de hogere kosten van importsuiker uit lid-sta- ten. Bovendien is in de prijsverho ging een aanpassing van de handels marge en een vergoeding wegens ge stegen kleinhandelsverpakkingskos- ten begrepen, aldus het ministerie van economische zaken. Voor kristalsuiker verpakt -in zak ken van 50 kg is de maximumprijs met ingang van genoemde datum verhoogd van f 87,89 tot f 93,87 per 100 kg, exklusief accijns. Advertentie GEZELLIG een avondje uit? „Iia Buffe" Ouwer kerk Telefoon (01114) 1241 PARIJS, 13-6. Dc Franse Gaul listische afgevaardigde en vroegere ambassadeur Raymond Offroy meent uit goede bron le weten dat de olie boycot tegen ons land en Denemar ken nog deze maand wordt opgehe ven. Offroy, voorzitter van de Euro pese vereniging voor Europees-Ara bische samenwerking zei daarover „verzekering" te hebben verkregen. Aanslag in Noord-Ier land BELFAST, 13-6. Een man die in de Rooms-kalholieke buurtshap Falls Road van Belfast liep is don- dernacht vanuit een rijdende auto doodgeschoten, zo heeft de politie van de Noordierse hoofdstad vrijdag bekendgemaakt. Het is de eerste aanslag met dode lijke afloop in vijf dagen en het slachtoffer is de 1034 ste dode sinds de onlusten in Noord-Ierland in au gustus 1969 begonnen. Gewonden door chloorgas KEULEN. 14-6. Achttien nvmscn. onder wie drie kinderen hebben donderdag verwondingen opgelopen toen er in een verwarmd zwembad in Keulen chloorgas ontsnapte uit een lekke fles. Vijf gewonden zijn er erg aan toe. Hun ademhalingswegen zijn aange tast. Het gas ontsnapte toen hét wa ter in het zwembad gedesinfecteerd werd. Brand in Haagse kerk DEN HAAG, 13-6. Donderdagmid dag heeft een uitslaande brand eén gedeelte van het dak van de St. Je- reoenskerk aan de Dr. Schaepman- straat in Den Haag vernield. Ver moedelijk werd de brand veroor zaakt tijdens reparatiewerkzaamhe den aan het dak. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De kos ter van de kerk raamde de schade voorlopig op 75.000 gulden. GOES, 13-6. Koningin Juliana heeft woensdagmiddag tijdens haar bezoek aan Zeeland een treinreis ge maakt met de historische stoomtram Goes-Borsele door de zak van Zuid- Beveland. Op het eindstation' in Kwaden- damme werd de koningin opgewacht door een muziekkorps uit Kwaden- damme en een koortje van, lagere school-kinderen. Daar werd dankzij allerlei plezierige omstandigheden afgeweken van het saaie protocol en knoopte de koningin een gesprek aan met de twee roetzwarte machinisten Van het stoomtreintje. Rond vijf uur arriveerde de koningin in „Der Boe- de", een .verpleeginrichting voor geestelijk en gehandicapte bejaarden in Koudekerke. In de hal van dit nieuwe gebouw werd haar onverwacht een aubade gebracht door een 96-jarige bewoon ster van het tehuis. Er ontstond zich een gesprek tussen de in kleder dracht gestoken bejaarde en de ko ningin over het bezoek dat koningin Wilhelmina 80 jaar geleden aan Zee land heeft gebracht. Ontploffing op baggerschip LE HAVRE, 13.-6. Aan boord van de Britse zuid-baggermolen „Zees Bay" heeft zich woensdag een ont ploffing voorgedaan, die veroorzaakt werd door een opgezogen granaat. Veertien leden van de 25 leden tel lende, geheel uit Nederlanders be staande bemanning, sprongen in zee, maar werden onmiddellijk opgepikt én naar Le Havre gebracht. De baggerzuiger was aan het werk voor de haven van Le Havre toen hij een granaat opzoog, die in de pomp- installatie ontplofte en grote schade veroorzaakte. Er ontstond een lek en het schip maakte slagzij. Het werd door spoedig ter plaatse aangekomen sleepboten op sleeptouw genomen. Diploma's „springmeester" AMSTERDAM, 15-6. De eerste exemplaren van een publikatieblad „Veilig werken met springstoffen" van de arbeidsinspectie zijn donder dagmiddag in Amsterdam uitgereikt aan 21 slopers, die na een cursus van tien weken het diploma „springmees ter" hebben gehaald. Het veiligheidsinstituut en de in spectie zijn vorig jaar met een cur- is begonnen, die in sloopwerkzaam heden gespecialiseerde aannemers wat meer vertrouwd' moeten maken met de door hen gebruikte spring stoffen. De folder van de arbeidsin- spektie is op deze kursus gebaseerd. Verwachting tot zaterdagavond: vrij warm Drooge en zonnig weer, behoudens een lokale onweersbui; overwegend matige wind uit noord tot noord oost; minimumtemperaturen om streeks 13 graden, maxima van 22 tot 25 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 5-16. Min.-temperaturen: omstreeks 13 graden. Max.-temperaturen: omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 juni. Zon op 4.19, onder 21.01 Maan op 1.05, onder 15.38 16 juni. Zon op 4.19, onder 21.02 Maan op 1.28, onder 16.54 17 juni. Zon op 4.1.9, onder 21.02 Maan op 1.57, onder 18.11 Nieuwe maan: 20 juni (0.56) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 15 juni 10.40 23.06 4.05 16.42 16 juni 11.51 5.14 17.50 17 juni 0.17 12.54 6.14 18.45 Doodtij: 15 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-6. Het K.N.M.I. deelt mee: een hogedrukgebied boven Skandinavië neemt wat in betekenis af en verwijdert zich naar het noordoosten, terwijl een krachtig hogedrukgebied boven het midden van de oceaan zijn invloed in de richting van Schotland uitbreidt. Een front boven Ierland en Schot land verplaatst zich daarbij vooral in het noorden in oostelijke richting. Boven Zuid-Engeland neemt de ak- tiviteit, die gering is, nog verder af. Mogelijk geeft dit front zondag aan leiding tot meer bewolking bij ons. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; %2—6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Woensdag 19 juni Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur filmvoorstel ling. Dreischor „De Drie Schapen"; 20.00 uur, afd. Plattelandsvrouwen Bond. Scharendüke Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge- Na de officiële ontvangst door dc directie van het tehuis heeft de ko ningin zich uitvoerig laten rondlei den in het gebouw, waarin de meest moderne snufjes op verpleegkundig gebied zijn ingebouwd. De koningin woonde woensdag avond een muzikaal programma bij in de Oostkerk in Middelburg, en bracht de nacht door in de ambts woning van de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Donderdag, op de tweede dag van haar bezoek aan Zeeland, heeft ko ningin Juliana de landbouwpraktijk- school Prins Willem in Schoondijkc (Zeeuws-Vlaanderen) en later op de morgen de Tcrneuzcnse huishoud school De Leeuwtjes bezocht, 's Mor gens was koningin Juliana in gezel schap van dc commissaris van dc koningin in Zeeland, mr. J. van Aart sen per veerpont dc Wcstcrscheidc overgestoken. Donderdagmiddag was de konin gin in Sas van Gent aanwezig in dc Vlaandcrenhal, waar op dal moment de manifestatie 25 jaar zonnebloem wordt gehouden ter gelegenheid van bet 25-jarig bestaan van de Nationa le Vereniging de Zonnebloem. DEN HAAG, 13-6. De nationaal- cconomischc situatie kenmerkt zich door een inflate! die inmiddels in de dubbele cijfers loopt en door een niet onaanzienlijke structurele werkloos heid. Aldus irn nol.i in het bureau van d' Raad voor hot Midden- cn Klein bedrijf dat in de vergadering van dc raad van 19 juni aanstaande zal wor den besproken. Dc inflatie hccfl dc gedaante aan- Vrijdag 14 juni Zierikzee 16.00 uur aankomst „Groene Draeck" in de haven van Zierikzee geëscor teerd door platbodem jachten in het kader officiële opening Delta-week door prinses Beatrix en prins Claus. 16.15 uur aankomst bij stadhuis. Zaterdag 15 juni Zierikzee Terrein hoek Julianastr.-Groene- weegje (Zuidhoek), 9.00 uur aanvang centrale fokveedag. Concertzaal. 20.00 uur filmvoorstel ling. Muziektent (Havenpark), 20.00 uur, populair concert „Kunst en Eer". Bruinisse Hervormde Kerk, 20.00 uur, uitvoe ring zangkoren. Maandag 17 juni Zierikzee Mondragon, 20.00 uur, afd. Philate- lica. Woensdag 19 juni Zierikzee Hevv. Verenigingsgebouw-, 20.00 uur, bijeenkomst afdeling Zierikzee N.C.V.B. Rencsse „De Ark", zomertoogdaag C.B.T.B. WEEKEINDE- ARTSENfJÏEN ST Zaterdag 15 en zondag 16 juni 1974 Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Strenger, Haamstede, tel. (01115) 1861, dokter H. J. Si mons, Renesse, tel. (01116) 1280 en dokter L. A. M. Bruel, Brouwershaven, tel. (01119) 280 De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter II. Speelman, Oosterland, (01114) 1280. neemt waar voor voor dokter Buitendijk. De artsendienst OOSTERLAND/ BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. B. Visser, Zierikzee, Mast gatstraat 104, tel. (01110) 3965, neemt waar voor dokter Richard en dokter Vleugels Schutter. Zuster Adriaansc, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Dooge. Oosterland, telefoon (01114)-1876, heeft dienst le Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma. Zierikzee. tel. (011101-2180. heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee (Dam 18) is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hail zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 genomen van ccn kosleninflatie. Na tionaal gezien kan voorts worden gesproken van een toestand van on derbesteding, zodat van de binnen landse bestedingen uit geen druk op dc prijzen wordt uitgeoefend. Voor hef Midden- rn Kleinbedrijf betekent dit dat de1 prijscomponent steeds belangrijker wordt bij de om zetontwikkeling. Dit gaat ten koste van dc volumccomponcnl. In de set ter ambacht loopt het omzet volume zelfs absoluut gezien terug. Men spreekt van de „zestiger ja ren" en straks van de zeventiger jaren". Zo is dat bij terugblikken; een mens heeft behoefte het leven in partjes te snijden. Enfin die ze ventiger jaren dan, begonnen (lo gisch) in 1970 en - wat men daar nu ook van denken wil - ik wilde in eens hevig weten wat er in de juni maand van dat jaar aan de hand was. Om eens iets te noemen: er was volop muziek in de bossen van Schuddebeurs, waar de jubilerende korpsen Apollo" en „Con Amore" een concours hielden. Westenschou- wen kreeg nieuwe duintrappen en hoeveel blote voetjes zijn daar in tussen alweer niet. over heen ge gaan? Voor „Onderdak" was „nog maar142.250 bijeen en hel brand weerkorps van Kerkwerve ging mooi met de hoogste eer strijken, tijdens wedstrijden te Ellemeet. Intussen was het toen zó warm, dat de Twee de Kamer in hemdsmouwen mocht vergaderen. Een tv-ploeg maakte opnamen in de Westhoek en het wa terschap zei „nee" tegen een door anderen bedachte noordelijke ont- sluitingsweg. Duiveland kampte met rupsen in de bomen. Ook toen was het heel droog; een krantekop: „Land- en luinbbouw op Schouwen-Duiveland schreeuwen om vocht". Voor de tv waren de at mosferische omstandigheden bij zonder gunstig. Een Zierikzeese man zat wat aan zijn toestel te morrelen en kreeg ineens kraakhelder Londen op de buis. Spreuken ook toen al in dc krant. Een relevante spreuk in dit kadertje: „Niet één ogenblik van het leven wordt ons ooit terug gegeven". Druk werd gebouwd aan Borren- damme". Haamslede kreeg een tiicuw postkantoor en Renesse werd verlost van zijn „puist" aan de oude, fraaie kerk, want er kwam (einde lijk een nieuwe school. Het Zierikzeese Luitje begon weg le zakken cv in hel Gravensteen was men druk bezig met dc uoorbe- reidingen voor dc expositie ZZ'70, waaruit later het maritiem museum zon voortvloeien. Zevibcl vergaderde te Zierikzee en een bewogen voor zitter zei: „het achtergebleven Heijcrmansvolkje moet zich gaan roeren". Als men nog prijsjes wil van vier jaar terug: een pond gehakt kostte f 2.18 en een kilo spinazie f 0,79; een tweepersoonsbed f 193, ren cetkamertafel f 69 cn een kratje met 24 flesjes pils f 9. Misschien is het niets eens zo zin nig het recente verleden op te halen. Maar (gewoon voor de grap) men moet eens proberen wat feiten uit een willekeurig jaar - zeg 1969 - 20 uit het hoofd op te noemen. Moeilijk is dat; wat 1970 betreft daarom hier die puur aantekeningenDe zeventi ger jaren gingen van slart rn wc zil- ten er al diep in. Wat is nu vier jaar; hel is vier jaar! SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2