WEER PALESTIJNSE AKTIE TEGEN ISRAËLISCH DORP AUTOVERHUUR „Niet voor Navo door de knieën" Staatsgreep in Noord-Jemen VERBETERING HEUVELSWEG EN WEELWEG KERKWERVE j TUINMAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 juni 1974 130ste jaargang Nr. 21503 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Vlasteelt in vroeger jaren Advertentie nieuwe Opel Kadeit Inlichtingen; AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 SCHOUW EN-DU IV ELAND. - Rijtje fraaie oude bomen aan de Drei- schorse dijk, die een accent zetten op het polderlandschap, dat zich in volle zomertooi begint te vertonen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHARENDIJKE, 13-6. De raad van Middensclionwen kwam donderdagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester E. Bae- rends. Onder ingekomen stukken bevond zich een door het Waterschap Schouwen-Duiveland opgemaakt proces-verbaal van aanbesteding van verbetering van de Heuvelsweg en Weelweg te Kerkwerve. De voorzitter deelde mede, dat de D.A.C.W. akkoord gaat met het bedrag van de laagste inschrijver. De raad besloot b. en w. te machtigen gunning aan Aannemings- en Wegenbedrijf Offringa B.V. te Vught voor f .493.300 excl. b.t.w. of voor f 518.500 met afkoop van verrekening van loonkosten. Bij het punt mededelingen lichtte de voorzitter de raad in, dat het in de haven Kloosternol liggend scheepswrak op korte termijn zal worden verwij derd. De heer I. C. Padmos informeerde of op de plaats van het wrak een jollensteiger zal worden gemaakt. De voorzitter antwoordde, dat de water sportvereniging Scharendyke inderdaad de bedoeling heeft hier een jollen steiger te maken, welke plaats kan bieden aan 14 kleine boten. Advertentie Dealer: ISTA - Oosteiland Tel. (01114) 1495 Beheerder Dennendal krijgt nog één week UTRECHT, 13-6. Staatssecretaris J. P, M. Hendriks van volksgezond heid heeft de beheerder van de zwakzinnigeninrichting Dennendal in Den- Dolder, prof. dr. G. Bren- ninkmeijer, donderdag één week de tijd gegeven voor gesprekken met de ouders van de pupillen van het pa viljoen Lorentz in het kader van zijn plan tot hergroepering van pupillen en groepsleiders op Dennendal. Ook de maatregelen die op grond van de ze gesprekken nodig zijn, inclusief eventueel die ten aanzien van de werkers in dit paviljoen, moeten binnen een week zijn verwezenlijkt. Veroordelingen in Chili SANTIAGO, 14-9. Een krijgsraad van de Chileense luchtmacht heeft donderdag negentien linkse Chilenen veroordeeld tot gevangenisstraffen van 41 dagen tot levenslang wegens poging tot omverwerping van het militaire bewind dat in september van het vorig jaar het bewind van president Allende ten val bracht. Uitspraak Vredeling: Volgens de Israëlische autoriteiten werden de drie mannen in een ge vecht van ongeveer een uur met de bewoners van de nederzetting gedood nadat zjj eerder drie vrouwen op het land hadden gedood. In Damascus verklaarde echter een woordvoerder van een Palestijnse splintergroep die de verantwoorde lijkheid voor de aktie voor zich op eiste, dat de drie commando's zich hadden opgeblazen met een aantal gijzelaars, nadat hun ultimatum was afgelopen. Hoeveel gijzelaars het wa ren werd niet meegedeeld. Kibboets De aktie was gericht tegen de kib boets Sjamir, die in de noordpunt van Israël tussen Libanon en de hoogten van Golan ligt, op ongeveer 13 km ten oosten van de Libanese grens. Het dorp werd in 1944 ge sticht. Buitenlandse correspondenten die na de strijd Sjamir bezochten, ver klaarden geen aanwijzingen te heb ben gevonden voor de juistheid van de Palestijnse lezing dat de Israë liërs met de aanvallers zouden heb ben onderhandeld over een uitwis seling van eventuele gijzelaars tegen gevangen Palestijnen. Volgens een militaire woordvoerder van Israël hadden de drie Palestijnen het vuur geopend zodra zij de nederzetting hadden bereikt. CAIRO, 14-6. De regering van de Jemenitische-Arabische Republiek (Noord-Jemen) is donderdag door het leger ten val gebracht. Radio-Sanaa liet weten dat Noord- Jemen voortaan door een miltaire raad onderleiding van kolonel Ibra him Alhamedy geregeerd zal wor den. Deze raad telt zeven leden. In maart van dit jaar was er nog een nieuwe regering gevormd. In de voornaamste steden van het land is een nachtelijk uitgaansverbod uitge vaardigd. Adviescommissie veiligheid in chemie DEN HAAG, 13-6. Het ligt ill de bedoeling een commissie opslag en preventie gevaarlijke stoffen in het leven te roepen die de regering per manent van advies moet dienen over de veiligheid in chemische bedrijven. Dit deelde minister Boersma don derdag in de Tweede Kamer mee in antwoord op mondelinge vragen van de Tweede Kamerleden Waltmans, Jansen (PPR) en Bremen (KVP), ge steld naar aanleiding van de ramp in de Caprolactamfabriek in het En gelse Flixborough op 1 juni jl. DEN HAAG, 13-6. Minister Vrede- ling (defensie), juist terug uit Ber gen (Noorwegen) waar hjj een ver duidelijking heeft gegeven van de Nederlandse defensieplannen, heeft woensdagavond in een vraaggesprek met de NOS verklaard dat er geen sprake van is dat Nederland voor de NAVO door de knieën gegaan is. Ik heb in Bergen een verduidelij king gegeven op onze defensieplan nen omdat hierover een misverstand was gerezen. Men heeft gedacht, al dus de bewindsman van defensie, dat de Nederlandse defensieplannen een eenzijdige reductie van Nederland zouden inhouden los van de totale situatie in de wederzijdse ontwape ningsbesprekingen tussen de landen van het Warschaupact en de Navo- landen. „Nederland denkt er echter niet aan om eenzijdig te reduceren en heeft daar ook nooit aan gedacht", aldus minister Vredeling. Hij voegde er nog aan toe dat Nederland zich aan gemaakte afspraken zal houden. OUDE TONGE. Donderdag vertrok een veertigtal bejaarden uit het Dienstencentrum te Oude Tonge voor een puzzelrit per fiets. Na et telijke kilometers fietsen kwam men - tot ieders verrassing - te Bruinis- se terecht, waar in het rusthuis „In 't Opperde koffie klaar stond. Op de foto: enkele deelnemer s(st er s) voor het rusthuis, waar zij fris en vrolijk arriveerden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Berisp vrienden onder vier ogen; prijs ze in het openbaar. Syrus Raad Middenschouwen JERUZALEM-DAMASCUS, 13-6. Drie Palestijnse guerrillastrijders die zich vermomd hadden als hip pies, hebben donderdag een kibboets in het noorden van Israël aangevallen, kennelijk met de bedoeling gijzelaars te maken 0111 deze uit te wisselen tegen 100 commandoleden die in Israël gevangen zitten. De drie vrouwen die om het le ven kwamen, waren twee inwoon sters - de 27-jarige Edna Mor en de 55-jarige Sjosjann Sjosjana Galilie - en een 18-jarige vrijwilligster uit het Nieuwzeelandse Auckland, Es ther Sinton, die twee en een halve week geleden in Israël was aangeko men om er een half jaar te werken. Verder deelde de voorzitter mede, dat de vergunning voor Dolfirodam om ligplaats in te nemen in het ha ventje aan de West Repard door de minister van verkeer en waterstaat is verlengd tot 1 oktober 1975. Het collegebetreurt het, dat de vergun ning weer is beperkt. sHet is voor Dolfirodam zodoende onmogelijk voorzieningen op langere termijn te treffen Tenslotte deelde de voorzitter me de, dat ook Rijkswaterstaat het plan tot aansluiting van de riolering van Scharendijke en Ellemeet op het rioolstelsel van de gemeente Wester- schouwen heeft goedgekeurd, zoaat de advertentie tot aanbesteding is geplaatst. Muziekpodium Burgemeester en wethouders had den de raad voorgesteld in plaats van de huidige bouwvallige muziek tent te Scharendijke een muziekpo dium te maken, waarbij door een zorgvuldige keuze van materialen en aankleding van het plateau een aantrekkelijke voorziening kan wor den verkregen. Mevr. Kloet en de heer M. Boot vonden de op de tekening aangege ven achtermuur, welke als klank bord zal fungeren te fors, zodat zij bang zijn, dat deze muur wat uit de toon zal vallen. De voorzitter was van mening, dat dit niet het geval zal zijn; de keuze van materiaal is heel belangrijk en moet het voor een groot deel doen. De heer Hart ver klaarde het plan wel mooi te vinden maar vond het geraamde bedrag voor deze voorziening te Scharen dijke aan de hoge kant. Volgens hem waren er nog wel urgentere zaken in de gemeente. De heer Wessels ver klaarde akkoord te gaan met. het plan van burgemeester en wethou ders. De voorzitter repliceerde, dat het college het bedrag verantwoord vindt; plaatsing van een nieuwe mu ziektent zou nog duurder zijn. Scha rendijke heeft een rekreatieve funk- tie. De gemeente ontvangt een redelijk bedrag aan woonforensenbelasting. In dit licht bezien moet dc gemeen te ook in het kader van de recreatie bezien, wat te doen. Wethouder Boot wees er op, dat de onderhoudskosten van de voor zieningen, welke in steen en met bielzen zal worden uitgevoerd la ger zullen zijn. als die van een mu ziektent. De heer M. Boot was het er mee eens, dat er een andere voor ziening komt in plaats van de hui dige muziektent. De heer I. C. Pad mos vond, dat wat de kernvoorzie ningen betreft, Scharendijke er het meest misera'btel afkomt, zodat vol gens hem de voorziening zeker ver antwoord is. Hij hoopte, dat ook spoedig het plan tot een andere be planting in Scharendijke tot uitvoe ring zal komen. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad tot aanvaarding van het voorstel. Naar aanleiding van een aanvraag van het bestuur van de Chr. Nat. school te Scharendijke besloot de raad de nodige gelden beschikbaar te stellen voor aan schaffing van meubilair voor de hoofdenkamer tevens bestuurska mer. Besloten werd tot verkoop van een perceel bouwgrond groot plm. 595 m2 in het bestemmingsplan „Kerkwerve-West" aan de heer A. A. van Woerden te Zierikzee tegen een prijs van f 35,- per m2 of in to taal f 20.825,- excl. B.T.W. Aan mevr. A. van de Panne-Ringelberg te Scharendijke zal een strook grond plm. 268 m2 worden verkocht tegen f 15,- per m2 zodat toegang tot haar garage kan worden verkregen over eigen grond. Scliot bal kenl oorls Aan de heer J. C. Snepvangers zal worden verkocht een schotbalken- loods aan de haven Flaauwers voor f 300,-. De heer M. Boot vroeg of de loods nog een funktie had voor de gemeente. De voorzitter ant woordde hierop ontkennend. Tevens deelde hij mede, dat de heer Snep vangers de loods, behoudens de no dige vergunning, naar elders zal verplaatsen. De heer Wessels wees er op, dat de loods reeds achter de Advertentie Wij hebben vele leuke moderne eethoeken en gemakkelijk zittende fauteuils voor u! Komt u eens langs bij: ff I WONINGINRICHTING S Mol 17-19, Zierikzee, tel. 2887 dijk is verplaatst. De voorzitter deel de mede, dat dit dan zonder ver gunning is geschied, zodat kontakt zal worden opgenomen met de heer Snepvangers. Op voorstel van burgemeester en wethouders 'besloot de raad tot het vaststellen van een parkeerverbod voor de zuidzijde van het Bethle- hemplein. Doordat aan weerzijden auto's worden geparkeerd onder vindt het doorgaand verkeer hinder. Vastgesteld werd de Bezoldigings verordening gemeentepersoneel 1974. Advertentie tilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllü E Het Poorthu.vs laat een vrouw met smaak nooit van honger omkomen (tenzij haar man niet wil betalen) fpaai monumentenp&nb in het oube haat v&n 5 E ziemkzee h&venplein 7 telefoon omo-2584 s ITI 11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 nT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1