Laaiende Nixon in mil j oenenontvangst Cairo Slasaus nu Opening gerestaureerd stadhuis op handen AUTOVERHUUR fles 0,75 liter Voldoening in Navo-kringen DE ZIERIKZEESCHE COURANT ANDERE „KOEK" DAN WATERGATE KASTANJE VERDWEEN NVV doet grimmig Rijlestarieven omhoog ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 juni 1974 130ste jaargang Nr. 21502 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half 2 zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Nieuive iverkplaals Waterschap CAIRO, 12-6. Twee miljoen dansende en juichende Egyptenaren hebben woensdag president Nixon inge haald als een held. Het zo zeer door het Watergate- schandaal geplaagde staatshoofd kreeg in Cairo het enthousiastste welkom dat hem ooit in zijn loopbaan was bereid. President Sadat had er voor gezorgd dat er overal Amerikaanse vlaggen waren en opschriften die Nixon een profeet van de vrede noemden. De Amerikaanse president die duidelijk aangenaam verrast was over de uitbun dige ontvangst, noemde zijn bezoek een mijlpaal voor de vrede in het Mid den-Oosten. Het was de eerste maal in dertig jaar dat een Amerikaans staatshoofd in Cairo kwam. Terwijl Sadat en zijn gast in een open limousine van het 15 km buiten de stad gelegen vliegveld naar het Koebbeh-paleis reden, werden zij toegejuicht door bewoners van de Egyptische hoofdstad die zes, zeven rijen dik langs de weg stonden. Mannen in wapperende witte ge waden dansten met oleandertakken in de hand onder het roepen van „Nix-on, Nix-on". In hun welkomsttoespraken prezen de twee presidenten elkaar als man nen met visie en mannen des vredes. Beiden spraken de hoop uit het be zoek de „jaren van misverstanden" zal uitwissen en dat het fundament zal worden gelegd voor nieuwe broe derlijke betrekkingen tussen Egypte en de Verenigde Staten. Samenwerken Nixon zei dat de twee landen zul len samenwerken om tot vrede te komen. „Wij hebben al vooruitgang in die richting gemaakt. Er zijn al zekere barrières op de lange weg naar een permanente vrede opge- DEN HAAG, 12-6. „Als de werk gevers de winstgevendheid van hun bedrijven boven een behoorlijk so ciaal gedrag blijven stellen, dan zul len ze moeten rekenen op- zware looneisen en grote stakingen". Dit heeft het distriktshoofd van de in dustriebond NVV in Rotterdam, de heer A. Schravemade, gezegd in WIK, het orgaan van deze bond. ruimd. Laten wij ons realiseren dat ons doel tweevoudig is - economische vooruitgang en vrede", aldus de Amerikaanse president. Sadat merkte op dat het aan de krachtsinspanningen van de V.S. „onder uw wijze leiding" te danken is dat er troepenscheidingsakkoor den tot stand zijn gebracht. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissinger, die de voornaamste rol bij deze on derhandelingen heeft gespeeld, hield zich bij aankomst in Cairo op de achtergrond. De Palestijnen Dat nog lang niet alle problemen van het Midden-Oosten zijn opgelost twerd aangeduid op een spandoek langs de route met de woorden „Denk aan de Palestijnen". Leden van de Amerikaanse veiligheids dienst die in grote getale over Nixon waakten, hielden nauwlettend de vaak opdringende Egyptenaren in het oog, maar kwamen niet tussen beide toen het publiek door de poli- tieversperringen brak. Cairo is de eerste halteplaats van de Amerikaanse president op zijn rondreis door het Midden-Oosten Met z\jn vrouw Pat logeert hij in het Koebbeh-paleis, de voormalige resi dentie van de Egyptische koningen. Ook wijlen president Nasser, de voorganger van Sadat, bewoonde dit paleis dat 400 kamers telt. Nixon brengt de nacht door in de slaapka mer van wijlen koning Faroek. Er staat een reusachtig bed met een groene klamboe tegen de muggen. De president heeft acht telefoons tot zijn beschikking in allerlei kleuren. In zijn welkomsrede zei Sadat o.m.: „De rol van de Verenigde Staten on der de leiding van president Nixon is van levensbelang voor het bevor deren van vrede en rust in dit ge bied. Het is een grote uitdaging, maar ik ben er van overtuigd dat staatslieden van het formaat van president Nixon met goede wil en vastberadenheid in staat zijn er het hoofd aan te bieden. Deze uitdaging is of de kwetsbare situatie van het bestand kan worden vervangen door een rechtvaardige en duurzame vre de, zodat ons gebied gebracht kan worden in een periode van normale omstandigheden". Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 Om plaats tweede nationale luchthaven DEN HAAG, 12-6. Verwacht wordt dat de plangroep tweede nationale luchthaven in juli haar eindrapport zal uitbrengen. Aldus een mededeling van het minist.erie_.van verkeer en waterstaat. Het rapport zal een uit gebreide analyse bevatten van de vijf plaatsen die eventueel voor ves tiging van een nieuwe luchthaven in aanmerking komen. Advertentie Kleinood van Smalstad jB»/2/óóó'n BEf© idee Burgemeester A. P. Schouwenaar in de burgemeesterskamer van het stadhuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 12-6. Na een langdurige periode van grondige restauratie prijkt het historische stad-,' huis van Brouwershaven in oude glorie. Een paar weken geleden ingericht en weer voor de oorspronke lijke doeleinden in gebruik genomen voldoet het nu aan zowel funktionele als representatieve eisen die gesteld mogen worden aan een gemeentehuis. De informele ingebruikneming zal dan ook op korte termijn, donderdag 20 juni a.s„ worden afgerond met de officiële opening door Commissaris van Zeeland mr. J. van Aartsen. In de loop van zaterdag 22 juni zal ten stadhuize „open huis" worden gehouden waarbij zowel inwoners als andere belang stellenden in de gelegenheid worden gesteld de na jaren voltooide restauratie in ogenschouw te nemen. ZIERIKZEE. Geveld door ontsnapt aardgas, is de fraaie kastanjeboom aan het Kraanplein te Zierikzee verdwenen. Niet zonder spijt zullen velen het hebben opgemerkt, maar rooien moestwant de boom ivas zo dood als een pier. Inmiddels ligt op „zijn plekje" al bestrating en een verkeersobstakel is weggenomen. Een povere ruil voor zo'n mooie boom. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op de raadsvergadering van 29 Ijuni 1961 werd het besluit genomen tot ontruiming van het toen al in de hulpsteigers staande stadhuis te Brouwershaven. De diverse gemeen- telijke instanties werden onderge bracht in hfet Plaatsenhuis en de voormalige school te Dreischor. Aan vankelijk leverde niet alleen de res tauratie van het stadhuis maar ook de situering van een gemeentehuis de nodige problematiek op. Men kwam blijkbaar toch tot de gelukkige koilklusie dat men een monumentaal gebouw als het Brou wershavens stadhuis niet zomaar aan zijn oorspronkelijke bestemming kon onttrekken. Het kwam in ieder geval niet zover als in 1899 toen de toenmalige burgemeester A. Kolff in de raad niet voldoende steun kon vinden voor een in de begroting op te nemen memoriepost voor restau ratie van de in 1599 gebouwde voor gevel. De gevel zette op korte termijn het afgekeurde voorstel kracht bij door spontaan in te storten, zodat men wel maatregelen moest treffen. Zestig procent Vandaag de dag bleek Monumen tenzorg bereid 60 procent van de to tale restauratiekosten (1,7 miljoen) voor zijn rekening te nemen, waar de gemeente van de overige 40 pro cent eigen inbreng dankzij de Finan ciële Verhoudingswet 80 procent te rug ontvangt. In 1968 kwam archi- tekt Ir. K. I. Ruige uit Rotterdam in samenwerking met Monumentenzorg tot een resolute aanpak van de res tauratie. Hieraan ging een diep gaand historisch en bouw-technisch onderzoek vooraf, Dc historische gegevens die bekend waren gaven slechts een summier beeld van dc ontwikkeling van het renaissancegebouw. De resultaten van dit ondcrioek konden dankzij vondsten gedurende de werkzaam heden nog worden uitgebreid. (Vervolg pag. 3) BERGEN, (NOORWEGEN, 12-6. In NAVO-kringen is met voldoening gereageerd op de door Nederland in het vooruitzicht gestelde toezegging dat vermindering van de parate troepen afhankelijk zal worden ge steld van het welslagen van de on derhandelingen over troepenvermin- dering in Midden-Europa. Men acht het van groot belang dat Nederland vasthoudt aan het stand punt, dat geen eenzijdige troepen- vermindering plaatsvindt buiten het kader van de gesprekken over we derzijdse en evenwichtige troepen- vermindering. DEN HAAG, 12-6. De autorij schoolhouders mogen hun tarieven verhogen. Vanaf woensdag mogen de tarieven per lesuur verhoogd wor den f 1,15 ten opzichte van het ni veau dat voor 1 maart was toege staan op grond van de prijzenbe- schikking goederen en diensten, zo heeft het ministerie van economische zaken meegedeeld. Deze verhoging maakt, samen met die van 1 januari een totale verhoging mogelijk van f 2,35 op de tarieven per lesuur die eind september 1973 waren toege staan. Senator wil dienstplicht voor meisjes ZEIST, 12-6. AR-scnator prof mr. I. A, Diepenhorst wil invoering van de dienstplicht voor meisjes om de personeelsproblemen in de gezond heidzorg op te lossen. Prof. Diepenhorst zei woensdag in Zeist op de jaarvergadering van het blindeninstituut Bartiirteus (waarvan hij voorzitter is) dat invoering van de dienstplicht voor het „zwakke geslacht" niet alleen zou bijdragen tot verlichting van de personeelssi- tuatie. maar dat het ook een recht vaardige zaak is. „Waarom zouden alleen mannen dienstplicht moeten vervullen?", zo vroeg de antirevolu tionair zich af. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niet door toornmaar door lachen doodt men. Nietsche Verwachting tot vrijdagavond: zonnige perioden Zonnige perioden en bijna overal droog; overwegend matige noordoos telijke wind; min.-temperaturen on geveer 10 graden, maxima morgen van 16 graden op de Wadden tot circa 20 graden in het binnenland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 7-16. Min.-temperaturen: omstreeks 10 graden. Max.-temperaturen: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 juni. Zon op 4.19, onder 21.01 Maan op 0.46, onder 14.25 Laatste kwartier; 13 juni (2.45) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 14 juni 9.31 21.49 3.06 15.38 Doodtij: 15 juni 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1