ixi Doeltreffend doelsparen voor de kinderen- met het Automatisch Spaarplan van de Rabobank. Nieuwe topmannen van Europa 7 BLIK DOOR HET WERELD Orkaan maakt slachtoffers Kinderen zijn kinderen. Ze willen best sparen, maar het komt er haast nooit van. Het Automatisch Spaarplan van de Rabobank kan hier een handje helpen. Iedere maand een afgesproken bedragje, automatisch van uw privérekening naar de spaarrekeningen van uw kinderen. Dan zien ze later zelf hoe dat kapitaaltje is gegroeid. Een goed voorbeeld dat doet volgen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 juni 1971 Nr. 91501 De kans dat eindelijk iets gaat gebeuren om het uit elkaar vallende Europa van de negen nieuwe bindin gen een nieuw elan te geven is ver groot door het optreden van een nieuwe heer in Parijs, alsmede één in Bonn. De derde grote van de EEG is weliswaar Londen, maar dit heeft zichzelf door zijn houding al groten deels uitgeschakeld en is ook ove rigens in een te desolate toestand politiek en ekonomisch om zelfs maar te proberen veel invloed uit te oefenen. De verandering in Bonn is niet zo maar een nieuwe naam op een oud beleid. Helmut Schmidt is wel de gelijk een anders ingestelde figuur, al was het maar door zijn leeftijd: hij behoort tot de generatie die niet al te veel konkrete schuldgevoelens over het verleden hoeft te hebben omdat hij in de beivuste jaren te jong was om mee te hebben kunnen beslissen. Staat hij op die manier al vrijer tegen over de aksenten in de Oostpolitiek die voor Brandt zeer zwaar wogen, bovendien is hij als oud-minister van financiën met een sterke greep op ekono-mische zaken ook meer een nuchtere vakman. Hij werkt met de mogelijkheden die de feiten bieden en niet zo zeer vanuit een ideaal. In zijn uitlatingen kan men hiervan al het een en ander merken: ten aanzien van de EEG bijvoorbeeld erkent hij openlijk dat hij erin gelooft voorzover de uitein delijke balans voor Duitsland gun stig is en dat hij daarvoor ook zal werken. Dit is niet zo egoïstisch als het klinkt: de bedoeling van de sa menwerking is immers dat die aan alle deelnemers voordeel brengt bo ven wat ze in hun eentje kunnen. Die streng-zakelijke aanpak sluit uitstekend aan bij die van de nieuwe Franse president Giscard d'Estaing, die door Jacques Chirac tot premier te benoemen al heel duidelijk heeft gemaakt dat hij bepaald niet aan sluit bij het Gaullisme - Chirac was dan wel UDR-man, maar hij wordt binnen die beweging als verrader gezien omdat hij aanstonds Giscards zijde koos en niet die van de offi ciële Gaullistische kandidaat Cha- ban-Delmas. Voor de breuk De breuk met de Franse traditie is nog sterker in de bezetting van het kabinet, waarin maar enkelen over zijn gebleven uit de UDR, maar ver der vele vaklieden zonder veel poli tieke kleur zijn gekomen plus een aantal voorlieden van de midden groepen als Servan-Schreiber en Le- canuet, onder Pompidou en De Gaulle nog tot de oppositie beho rend. Giscard gaat kennelijk zelf de ekonomie en de buitenlandse poli tiek sterk kontroleren: de post van financiën gaat naar een bevriende bankier die hem al adviseerde toen hij zelf het departement beheerde en voor buitenlandse zaken is een be kwaam vakman uit de diplomatieke dienst gekozen en het kan geen toe val zijn dat deze in Bonn ambassa deur was. Giscard moet wel op zijn minst pogingen doen zijn verkiezingsbelof ten na te komen en drastische ver anderingen vooral op het sociale vlak inluiden. Het is zijn enige mo gelijkheid het toch wel sterke blok van links te splijten en veellicht zelfs specialisten binnen zijn kabinet te DRUMKIGHT, Oklahoma, 8-6. De orkaan die zaterdag de Amerikaanse staat Oklahoma heeft geteisterd, heeft aan zeventien mensen het le ven gekost en ruim honderd gewond. Het stadje Drumright is het zwaarst getroffen. De helft is ver nield of beschadigd en er vielen vijf doden. Drie doden vielen in Tulsa. halen. Voor de financiering van zijn sociale maatregelen heeft Giscard gewezen naar de groei in het natio naal 'bruto produkt en dat is een zaak die wat hachelijk is geworden doordat juist Frankrijk door de stij ging van de olieprijzen zit met een enorm tekort op de betalingsbalans. Hij zal wel moeten streven naar Eu ropese oplossingen voor vele pro blemen, zo goed trouwens als Schmidt dit moet voor de zijne, al liggen die meer in de puzzel dat Duitsland als vrijwel enige Europe se staat nog behoorlijk floreert. De één zal zich niet laten afleiden van Europese zaken door pogingen boven zijn stand de wereldmacht uit te hangen zoals in Parijs wel va ker is gebeurd. De ander zal min of meer more el-politieke zaken vooral ten aanzien van Oost-Europa zeker niet meer laten voorgaan op de di- rekter de welvaart rakende West- Europese zaken. Voorshands kan Europa alleen maar erkennen dat het moeilijk een beter duo aan de top kon hebben. GESLAAGD VOOR EXAMEN? Dan naar de bromfiets-speci aalzaak voor de grootste keuze. Alle topmerken nu direct le verbaar. Ook voor 'n passende en goede HELM naar HEMO ZIERIKZEE Weststraat 5-7 Inruil van fietsen-bromfietsen DREISCHOR. Zelfs los van het weer gezien, is juni één van de mooiste maanden van hel jaar. Op Schouw en-Duiv eland vallen - buiten de ge-ijkte toeristische routes - nog tal van mooie plekjes te ontdekken, zoals hier in de, buurt van Dreischor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Veertig uur werken voor kappers? UTRECHT, 8-6. De Industriebon- den van NVV en CNV en St. Cosmas de kappersbond van het NKV, willen met ingang van 1 september a.s. de 40-urige werkweek voor de rond 15.000 kappers realiseren. Dit blijkt uit de cao-voorstellen die de bonden hebben ingediend. Broek tussen ketting: bromfietser verongelukt SOEST, 9-6. In Soest is zondag middag de 61-jarige Th. Meuelman uit Amersfoort met zijn bromfiets verongelukt toen een pantalon, die hij op zijn bagagedrager meevoerde, losraakt en tussen de ketting kwam. D ebromfiets sloeg daardoor over de kop. De heer Meuleman overleed aan schedelletsel kort na aankomst in het ziekenhuis. Hasjsmokkelaars op Schiphol aangehouden AMSTERDAM, 10-6. Wegens smok kel van hasj zijn het afgelopen weekeinde op Schiphol drie buiten landers aangehouden. De eerste ar restatie betrof vrijdag de Ameri kaanse huisschilder F. C. S. (23), die in de dubbele bodem van zijn koffer 3,5 kilo hasj en 1,7 kilo hasj-olie had verborgen. De man was op weg naar Edmonton in Canada. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De stuurgroep van vier landen (waarbij Nederland) die zich oriënteert over de opvolging van de „Starfighter" zal op 24 juni a.s. be ginnen met het tweede deel daar van, een rondreis door de Verenigde Staten. DEN HAAG. De 33-jarige Duitser N. Müller is tijdens het weekeinde na het bezoek aan verscheidene bars en café's in Scheveningen en Den Haag beroofd van f 750, UTRECHT. Van 15 juni tot en met 18 augustus zal in het aartsbisschop pelijk museum in Utrecht een ten toonstelling worden gehouden onder de titel „Vromen en verlichten, twee eeuwen protestantse geloofsbeleving in Nederland." DEN HAAG. Vijf leden van het huurderscomité Merenwijk uit Lei den hebben de kamer van staatsse cretaris Van Dam in het ministerie van volkshuisvesting aan de Haagse ters protesteren met hun aktie tegen Van Alkemadelaan bezet. De bezet- de volgens hen veel te hoge huren van de flats in de Leidense nieuw bouwwijk „Merenwijk". ZESTIENHOVEN. Het aantal zie kenhuisbedden per 1000 inwoners, dat nu ligt op 5,6 promille, moet om laag. Dit zei staatssecretaris van volksgezondheid de heer Hendriks, bij aankomst op Zestienhoven uit Londen. Hij kwam terug van een be zoek aan de nationale gezondheids zorg in Engeland. DEN HAAG. Volgens staatssecre taris Van Huiten (vberkeer) is het gebruik van girobetaalkaarten „zeer bevredigend", ook in vergelijking met de betaalcheques van de banken. Hij heeft dit meegedeeld aan de com missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer. DEN HAAG. De 19-jarige uit Su riname afkomstige J. T. B. L. T., die reeds was aangehouaden voor de roofoverval op een uitzendbureau in de Prinsestraat in Den Haag, 31 mei, heeft thans bekend 24 mei een uit zendbureau in de Kettingstraat te hebben beroofd van f 1500. ARNHEM. Lindner Industrie B.V. in Soest heeft in samenwerking met Peja Export B.V. in Arnhem (een deelneming van het VMF-concern) een belangrijk contract afgesloten met een Poolse staatshandelsorgani- satie voor de levering van een aantal machines voor de fabricage van me talen schroefdoppen bestemd voor de Poolse drankenindustrie. AARLE-RIXTEL. In Aarle-Rixtel is een fabriek, die van vodden poets katoen maakte, uitgebrand. Het er naast gelegen woonhuis is gedeelte lijk gespaard gebleven. Volgens de brandweer zou er zeker voor een miljoen gulden schade zijn. AMSTERDAM. Een zestal jongens van 17 tot 19 jaar, allen uit Amster dam-oost, heeft in de nacht tot slot van een volgens de politie vrolijke avond met drank, uit pure baldadig heid een spoor van vernielingen ach tergelaten op een uitgebreide roof tocht door Amsterdamroost en Am sterdam-Zuid. GRONINGEN. De Groninger poli tie heeft zes bewoners ingesloten van de Atjehstraat en het Deliplein in Groningen. Ze worden verdacht van openlijke geweldpleging. Het zestal oefende zondagochtend vroeg om nog niet geheel duidelijke reden een on vervalst stukje straatterreur uit, al dus de politie. ZANDVOORT. Twee jongemannen van ongeveer 23 jaar hebben de. pompbediende van een benzinesta tion aan de Hogeweg te Zandvoort onder bedreiging van een vuurwapen f 150,afhandig gemaakt. DEN HAAG. De 19-jarige M. W. T. uit Niéuw Guinea, die al zes maan den wordt verpleegd in een psychia trische inrichting in Den Haag maar in het kader daarvan bij een uitzend bureau mocht werken, heeft bekend twee roofovervallen in Den Haag ge pleegd te hebben. De jongeman kwam tot zijn bekentenis tijdens het verhoor dat volgde op zijn aanhou ding in een Haags warenhuis wegens winkeldiefstal. Sigaretten kwartje duurder DEN HAAG, 10-6. De sigaretten- prijs, die al jarenlang praktisch on veranderd is gebleven, zal een kwar tje per pakje omhoog gaan, als het ministerie van economische zaken de voorstellen van de industrie aan vaard. Alleen de allergoedkoopste sigaretten zullen minder dan een kwartje per pakje duurder worden. De industrie heeft deze prijsver hoging, die ook een margeverbete ring voor de detailhandel inhoudt, voorgesteld op grond van de kosten stijgingen, die sedert de laatste be langrijke prijsverhoging (1968) zich hebben voorgedaan. De gemiddelde prijs van sigaretten ligt volgens de Stichting Sigarettenindustrie nu drie procent boven die van 1968. I •- sr-v i„ Flitsen uit het buitenland LONDEN. De Zuidafrikaanse au toriteiten zijn op het ogenblik bezig met het verdrijven van ongeveer drie miljoen Afrikanen uit hun hui zen en nederzettingen. Dat staat in een rapport dat woensdag is gepu bliceerd door de „Africa Publicati ons Trust" in Londen. SEOEL. ®en rechtbank in Seoel heeft een soldaat en twee burgers ter dood veroordeeld wegens het do den van een politieman en gijzeling van 30 mensen in een theehuis. LOURENCA MARQUES. Het Por tugese leger in Mozambique heeft in een zuiveringsaktie onder de code naam Zebra ruim 200 agenten van de door de nieuwe Portugese rege ring ontbonden geheime politie D.G.S. - voorheen Pide - gearres teerd. MOSKOU. De 34-jarige Russische balletdanser Valery Panow heeft van de autoriteiten te horen gekre gen dat hij de Sowjet-Unie mag ver laten maar binnen vijf dagen ver trokken moet zijn. Hij deelde dit mee in een telefoongesprek uit de Litouwse hoofdstad Vilnius, waar zijn vrouw Galina, die zwanger is, in een ziekenhuis verblijft. MEDELLIN. De Columbiaanse amateurbokser Oscar de Jesus Echavarria is in Medellin (Colum bia) overleden aan de gevolgen van een hersenletsel dat hij zes dagen geleden had opgelopen in een licht gewicht partij, waarin hij bewuste loos was geslagen. BERGEN, NOORWEGEN. Het mi nisterie van defensie verwacht dat de defensienota zal worden gepubli ceerd op 11 juli, de dag voor de laat ste kabinetsvergadering en voordat de ministers met vakantie gaan. In dien het echter later wordt, kan dit zeer goed het gevolg zün van techni sche problemen, aldus is van gezag hebbende zijde vernomen. 57 „Jawel, meneer." Even later bracht ze hem het gevraagde, voor zijn bureau wachtend. Hij keek op. „Het is goed, zo, Riet. Een zuster van mijn moeder woont er. Ik moet haar uitnodigen voor het komende weekeind, dat mag ik niet vergeten. Dank je." Nadat het meisje vertrokken was, zocht hij het telefoonnummer van Gerda op en noteerde het. Vanavond om een uur of zeven maar eens bel len. En mijn excuus maken. Mis schien kan ik het nog goed maken. Na het eten ging Gert terug naar zijn kantoor, waar hij een sigaret opstak en begon te draaien. Op de klok kijkend, zag hij dat het tien voor zeven was. Waarschijnlijk zou ze nu wel thuis zijn. De bel ging enkele keren over, voor iemand zich aan de andere kant meldde: „Met mevrouw van Woerden." „Gerda, met Gert. In Velp. Je bent natuurlijk woedend op me, omdat ik je die vrijdagavond niet hebt ge haald. Sorry, Gerda, mijn welge meende verontschuldiging." Even was het stil waarna de vrouw met toonloze stem antwoord de: „Is dat alles, wat je me te zeg gen hebt?' „Nee, vanzelf niet, Gerda. Die za terdag. nadat ik bij jou ben wege- gaan, is er iets gebeui'd, waardoor mijn leven radikaal is veranderd". „Wel, welverloofd soms? Heb ben jullie het weer afgezoend? Ben je als een berouwvolle zondaar met een bos bloemen naar haar huis ge reden en heeft ze je opnieuw in ge nade aangenomen. Gelukgewenst, neef." „Gerda, doe niet zo rot. Dat is het helemaal niet. Als je me nu eens rustig Iaat uitpraten, zul je het be ter begrijpen." „Ik ben een en al oor, neef. Jullie mannen zijn immers zo vindingrijk in het verzinnen van smoesjes, niet waar?" Hij begon mod aan te lopen. „Ger da, het is, dat je op het ogenblik zo'n eind van me vandaan bent, want an ders „Ja, dat ken ik. Het zou het eerste pak op m'n donder niet zijn, dat ik in mijn leven kreeg. Weet je niks anders te zeggen? Dan kan ik beter ophangen." „Gerda, wantrouwend mens. mijn baas is diezelfde nacht - zaterdag nacht dus - overleden. Enne., ik ben in zijn plaats benoemd als di recteur. Vandaar, dat ik nog maar een heel enkele keer naar Brasems- veld ga, want ik heb hier mijn han den vol. Probeer je eens in te den ken, wat het betekent voor iemand als ik, acht en twintig jaar oud, en van het ene moment op het andere gebombardeerd tot directeur van een bouwbedrijf met bijna honderd man vast personeel. De verantwoor ding daarvoor drukt me soms als een centenaarslast." Opnieuw was het even stil, „Be doel je. dat jij - dat jij nu dc hoog ste leiding hebt van het bedrijf, waarvoor je eerst als opzichter werkte?" „Precies. Gerda. En omdat ik die eerste weken zoveel dingen aan mijn hoofd had, was ik jou en de gedane belofte helemaal vergeten. Ik weet. dat het schandalig is. maar wellicht FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK kun je het nu enigszins begrijpen." Hij hoorde haar diep zuchten. „Be lazer je me niet? Is het niet een of ander rotsmoesje om je er uit te redden?" Hoofdschuddend antwoordde hij „Ik zal je het telefoonnummer geven van de zaak, dan bel je morgen och tend maar terug, stuk wantrouwen. Dan krijg je mijn sekretaresse aan de lijn en vraag je enkel maar de directeur van Matsers Bouwbedrijf B.V. te spreken. Kun je zelf contro leren, of ik de waarheid spreek". „Verbindt ze me dan door met „Met de directeur, en dat ben ik, ja. Zou ik er überhaupt niet zijn dan krijg je mijn adjunkt, meneer Vilstra Vraag je aan hem maar, wie op het ogenblik hier de baas is. De hoogste baas om precies te zijn." „Zo, zo.. Ik denk, dat ik je zal moeten geloven, he? Als het inder daad zo is, gelukgewenst, Gert. Men sen.. directeur.. Hoeveel mensen heb je onder je, zei je?" „Bijna honderd. En die moeten ie dere maand hun geld hebben. Denk nu maar niet, dat zoiets een lolletje is. Ik werk op het ogenblik harder dan wie ook van mijn mensen: Dat kan ik je verzekeren." „Meneer de directeur, ik begrijp het. Je excuses zal ik maar aan vaarden. Wat kan ik anders? En te rugbellen doe ik niet Ik geloof je nu op je woord. Fijn, dat je zo'n mooie promotie hebt gemaakt. Tja, de een z'n dood, he? Wel, neef, ik wens je het beste en hoop, dat je het aan zal kunnen, So long!" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7