Veel informatie op eerste ledenbijeenkomst Sealdina Oosterschelde-problematiek in raad Westenschouwen HET HOE EN WAT VAN VISFILEERBEDRIJF GOMAVI BB fauteuil deze week 399.- intermeubel 4 ZIERIKZEE, 11-6. Gisteren (niaaiula«)avoiul vond de eerste ledenvergadering plaats van de tafeltennisvere niging Sealdina. De bijeenkomst in Mondragon was in de eerste plaats bedoeld als onttitoetingsgelegenheid en om de leden informatie te versehaffen over de tafel tennissport. liet was dus vooral een avond in de sfeer van de voorlichting. Dit bleek ook uit de aanwezigheid van de kompetitieleider van de N.T.T.B. afdeling Zeeland de heer J. van 'Loon en de in Vlissingen wonende Voorkeur Scheldesluiting' (Vervolg van pag. 1) Anders dan de Commissie Ooster- schelde geeft de Raad van de Wa terstaat de voorkeur aan comparti mentering van de afgesloten Ooster- schelde met een Wemeldingedam en een Philipsdam. De Commissie Oos- terschelde stelde in zijn rapport een Oester- en Keetendam voor. Bij de keuze tussen beide moge lijkheden voor compartimentering gaat het vooral om de vraag of de visserij belangen (speciaal de schelp diercultures bij Yerseke) dan wel de scheepvaartbelangen voorrang moe ten krijgen. De indeling die de Commissie Oosterschelde voorstelde noemt de raad bijzonder ongunstig voor de scheepvaart. Dit vooral voor de drukke scheepvaart door het Kanaal van Zuid-Beveland welke twee slui zen meer zou moeten passeren dan in het oorspronkelijke Deltaplan was vóórzien. Niet geringe ingreep Hoe het afsluitwerk van de Ooster schelde ook gerealiseerd wordt, het betekent steeds een niet geringe in greep in het bestaande eco-systeem, zegt de raad. De gevolgen daarvan kunnen wellicht worden vermoed maar niet met zekerheid worden voorspeld. De veranderingen in het zoutge halte, de verandering van de stroom- snelheden en de toenemende bodem afzetting doen de vraag rijzen of de schelpdierencultures zich kunnen handhaven. Zodoende is. ook als bij Yerseke een getij beweging van 1.80 m gehandhaafd wordt, het risico van verdwijnen van de schelpdierencul tures aanwezig. Twee uitgangspunten Daar staat tegenover dat het vol gens de huidige inzichten mogelijk wordt geacht achter de Oosterschel- dedam kunstmatig schelpdierencul tures in stand te houden. Tegen deze achtergrond bezien meent de Raad van de Waterstaat dat de scheepvaartbelangen hier voorrang moeten krijgen. De Raad van de Waterstaat heeft zich bij de beoordeling van de vraag hoe de afsluitingswerken in de eer ste fase uitgevoerd moeten worden in het bijzonder door twee uitgangs punten laten leiden. De raad is in de eerste plaats van oordeel dat verder uitstel van het verkrijgen van een veiligheid zoals in de oorspronkelijke plannen was voorzien in feite ontoe laatbaar is. De raad wil echter ter- wille van andere betrokken belangen enige vertraging aanvaarden, maar meent dat deze slechts maximaal één jaar mag zijn. Verder uitstel van de beoogde veiligheid vindt de raad on aanvaardbaar. Dit houdt in dat de continuïteit bij de uitvoering van de werken gewaarborgd moet blijven. In de tweede plaats heeft dé raad overwogen dat de eis van een getij debeweging van 1.80 m, althans in de overgangsfase, niet gehandhaafd hoeft te worden, nu men een com partimentering voorstaat waardoor de schelpdiercultures bij Yerseke niet in stand blijven. De Raad van de Waterstaat vindt dat er naar moet worden gestreefd de compartimente- rings-dammcn ongeveer gelijktijdig met de „caissondam" dan wel blok- kendam te voltooien. Advertentie Voordee ftfp in corduroy trainer de heer P. Boone. Het was dan ook bjjzonder jammer dat Seal dina al op haar eerste vergadering werd geconfronteerd met de gerin ge belangstelling van de leden. Dit constateerde de voorlopige voorzitter de heer K. Holm in zijn openingswoord waarin hij verder een terugblik gaf op het ontstaan van de vereniging. Overigens tim mert de vereniging met een leden bestand van 63 goed aan de weg in het korte bestaan tot nu toe. Meede- gedeeld werd dat de statuten en het huishoudelijk regeiement van de vereniging zullen worden samenge steld door de heer Vermeulen. Een en ander kon echter tot nu toe nog niet worden gerealiseerd. Op de vol gende vergadering zullen beide do- kumenten ter goedkeuring aan de leden worden voorgelegd. In deze vergadering trad het in eerste instantie gevormde voorlopige bestuur in zijn geheel af. In verband met het feit dat geen andere kandi daten waren aangemeld werd het voorlopig bestuur bij akklamatie tot definitief bestuur gekozen. Het Uestuur van Sealdina is thans dus samengesteld als volgt: de heren K. J. Holm, voorzitter; J. Witmer, sekretaris; mevrouw I. Erbrink- Herfst, penningmeesteresse; de heer I. Vermeulen, adviseur; R. v. d. Ve- ken. kompetitieleider en de leden A. de Graaf, F. Pokorni, C. Smal- heer en mevr. E. Engelbregt-Meijer. In de kascommissie werden benoemd de heren J. Arkenbout en T. Slig- tenhorst en mevr. P Verkaart- Scheittekatte. Kompetitieleider afd. Zeeland Jos van Loon gaf hierna een overzicht van alle facetten waarmee een ver eniging te maken krjjgt zodra men gaat deelnemen aan de afdelings kompetitie. De heer Van Loon vond het een goede zaak dat nu ook Schouwen-Duiveland in de tafelten- nisgelederen wordt opgenomen. Hij realiseerde zich dat het deel nemen aan de kompetitie voor een beginnende vereniging zeker in dit deel van Zeeland de nodige finan ciële konsekwemties met zich brengt. Hij hoopte echter dat dit geen belem mering zal vormen om aan de kom petitie deel te nemen. Filmpjes. Tot slot van deze bijeenkomst sprak de heer Boone over de tafel tennissport in het algemeen waarbij hij een aantal filmbeelden vertoonde De heer Boone Bonds-oefenmeester benadrukte in het bijzonder de mo gelijkheden voor de jeugd en toonde een filmpje over de training van jeugdspelers in de Vlissïngse ver eniging Wilno en van een trainings kamp te Sittard, jaarlijks georgani seerd door de N.T.T.B. Verder ver toonde hij een filmpje over de jong ste Europes kampioenschappen in Tsjecho Slowakije. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bruinisse Bij de gehouden verkiezing voor een ouderling in de vakature S. A. Jumelet, werd gekozen de heer A. de Koning Mz. Tegenkandidaat bij deze verkiezing was de heer G. van Roon. In de vakature Joh. de Ronde werd als ouderling kerkvoogd geko zen de heer M. Kik Gz. Tegenkan didaat bij deze verkiezing was de heer B. de Groot. Subsidieregeling voor de kerkgenootschappen DEN HAAG. 10-6. Het KVP-ka- merlid Van der Sanden heeft minis ter Duisenberg (financiën) gevraagd, hoe ver het staat met de studie over de mogelijkheden van een subsidie regeling aan de Nederlandse kerkge nootschappen. Ook wil hij weten in welk stadium de studie verkeert over de afkoopregeling ten aanzien van tractementen. pensioenen en an dere inkomsten van kerkgenoot schappen. INGEZONDEN STUKKEN Rode Kruis collecte Zierikzee/Kerkwerve Het bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, afd. Zierikzee/Kerkwer ve, is allen zeer erkentelijk voor de wijze, waarop alle medewerkers- (sters) hun steentje hebben bijgedra gen tot het mooie resultaat, wat de inzameling 1974 te Zierikzee/Kerk werve heeft opgebracht. Het totaal eindbedrag is: Zierikzee f 5475,16 (f 5090.73 in *73) Kerkwerve f 992,94 (f 918,75 in '73) Namens het bestuur v/h Ncd. Rode Kruis afd. Zierikzee/Kerkwerve, P. DEKKER, (penningm.) TAFELTENNISSERS BIJEEN Hierna werd nog enige tijd van gedachten gewisseld, waarna de voorzitter de heren Boone en Van Loon bedankte voor hun medewer king aan de avond, waarbij hij bei den een kleine blijk van waardering aanbood. Recordprijs voor snuifdoos LONDEN, 10-6. Bij een veiling in Londen is maandag een gouden snuifdoos voor een rekordprijs van 86.000 ongeveer 560.000 gulden) in andere handen overgegaan. De met diamanten en halfedelste nen rijk versierde doos ivas om streeks 1760 door de Berlijnse juwe liers Jordan en Daniel Baudesson voor Frederik de Grote gemaakt. Via de hertog van Cumberland en latere koning van Hannover was de snuifdoos in het bezit gekomen van de Griekse koningin-moeder Frede- rika, die de doos bij Solheby liet vei len. De nieuive eigenaar is een han delaar uit Zwitserland. Flitsen uit het buitenland WEST-BERLIJN. In West-Berlijn zijn maandag twee Palestijnse terro risten uit de gevangenis ontslagen en uitgewezen naar Egypte, nadat be dreigingen waren geuit tegen de we reldkampioenschappen voetbal. BONN. De ministers van buiten landse zaken van de negen EEG- landen zijn maandag in Bonn een conferentie van twee dagen begon nen over de voorgestelde dialoog met de Arabische landen. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft maandag op een zeld zame geheime zittjng geweigerd het Pentagon te verbieden een atoomkop te maken die door het be ton van atoomwapensilo's heen dringt. MEXICO. Volgens de Mexicaanse pers is in Mexico een ondergrondse extremistische organisatie aan het werk, die naar het voorbeeld van het „Eskader des doods" in Brazilië geruisloos mensen uit de weg ruimt zonder dat de daders ooit opge spoord worden. LOS ANGELES. Een radiostation in Los Angeles heeft maandag eèn brief ontvangen, die afkomstig zou zijn van het „Symbionese Bevrij dingsleger", waarin wordt beweerd dat Patricia Hearst is overleden. Een politiewoordvoerder gelooft echter niet dat de brief werkelijk afkomstig is van het S.L.A. PvdA-motie verworpen WESTERSCHOUWEN, 10-6. De motie van de PvdA ten aanzien van de sluiting van de Oosterschelde waarbij ,in de vorige raadsvergade ring de stemmen staakten (5-5) werd nu met 6 tegen 3 stemmen verwor pen. WASHINGTON. President Nixon heeft maandag voör de Vierde keer geweigerd in te.gaan op een eis tot overhandiging van 45 geluidsbandjes met gesprekken die betrekking.héb ben op het Watergate-schaïidaal. LONDEN. Premier Wilson van Engeland heeft maandagochtend in Downingstreet .10 gedurende, drie kwartier een onderhoud gehad met de voorzitter van het Europese, par lement, onze landgenoot rhr. C. Berkhouwer. JOHANNESBURG. De direktie van de Zuidafrikaanse goudmijn „Harmony", waar bij een oproer zondag drie Afrikaanse mijnwerkers om het leven kwamen, heeft maan dag een loonsverhoging afgekondigd. PARIJS. De Franse regering,heeft maandag een wetsontwerp voor een amnestie goedgekeurd, waarvan iri het bijzonder politiemannen en mili tairen zullen profiteren die tijdens en. na de-oorlog in Algerije zijn ver-' oordeeld. De heer Tieleman, die vorige maal voor de motie stemde, had liever ge zien dat nu de verhoudingen in de raad bekend waren de motie was in getrokken. Nu werd de motie alleen gesteund door de PvdA-fraktie. Het voorstel van b. en w. om ad hesie te betuigen aan het standpunt van het Waterschap Schouwen werd met 5 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de'PvdA-fraktie en de heer Tieleman. Tegen het voorstel van b. en w. om over te gaan tot het instellen van eèn parkeerverbod voor een gedeelte van dé Jan van Renesseweg, van de Parallelweg tot aan het kantoor van de Stichting Renesse, bestond bij de raad geen bezwaar. Akkoprd ging de raad verder met de overname van de wegen van de Stichting Renesse voor de afkoop som van f 149.673,—. Van het Waterschap Schouwen- Duiveland werd een gedeelte van de Westerseweg overgenomen voor f 1,- LONDEN. De Britse aktrice Diana Rigg* de „Emma Peel" uit de juist weer op de Nederlandse televisie in herhaling vertoonde serie „De Wre kers", heeft maandag uit naam van 20.000 mensen een petitie aangebo den tégen het optreden van het Bolsjoiballet in Londen. Opening- te Bruinisse FORREST CITY. Arkansas. De 75- jarige Dan Sloan, zit hier verslagen bij de resten van zijn hxiis, nadat een wervelstorm een spoor van verwoes ting trok in hel noorden van de staat Arkansas. Er vielen doden in dit deel van de Ver. Staten en hon derden gewonden werden in zieken huizen opgenomen. SCHAKEN Eeuwe speelde tegen „robot" NICE, 10-6. Prof. dr. Max Euwe, voorzitter van de Wereldschaakbond (Fide), speelde maandagavond in Nice - waar de schaakolympiade wordt gehouden - remise tegen de Mascotte van het toernooi, een „Ro bot" genaamd Philibert. De naam van de Robot, een schaker die schuil ging achter een grotesk masker, werd niet bekend gemaakt. Onder de toeschouwers ging het onbeves tigde gerucht dat het wereldkam pioen Bobby Fischer zou zijn Visserijseliool In 1966 werd op initiatief van de plaatselijke vissers een visserijschool opgericht. Voldoende geschoold per soneel kon tot heden daaruit worden gcrecrutcerd. Een stabielere visprys, bet derde punt uit het hierboven aangehaalde rapport, werd bereikt door het stich ten van een visfileerbedryf. Speciaal voor schol moest een bodem in de markt komen, want deze vis werd voorheen voor z.g. ophoud-prijzen verkocht. Do oprichting van het filcerbodrijf heeft er toe bijgedragen, dat veel mensen te werk konden worden ge steld (voorheen was er in Stellendam en Ouddorp een bloeiende huisindu strie in de garnalenpellerij). Een enorme stijging van de omzet in de gemeentelijke visafslag was het gevolg, toen velen de thuishaven als aanvoerhaven gingen beschouwen. Oefening baart kunst CREWE, Engeland. De 28- jarige Engelse Alpinist Alan Riley is zaterdag van de trap in zijn huis gevallen en is halverwege vijf uur lang met het hoofd naar beneden van de leuning blijven hangen. Riley, die met zijn bergbe- klimmingsuitrusting aan het experimenteren was geweest, Bruinisse. Het huidige bedrijf kan dan geschikt worden gemaakt voor andere vissoorten dan schol. Bruinisse is als vestigingsplaats voor een nieuw bedrijfsgebouw ge kozen omdat die vissersplaats haar betekenis als zodanig dreigt te ver liezen, als gevolg van de Deltawer ken. Velen in Bruinisse zien verlan gend uit naar vervangende werkge legenheid, zo mogelijk verband hou dend met visserij of aanverwante be drijven. Geen invesleringsheffing Vestiging te Bruinisse betekende verder dat geen „investeringshef fing" moest worden betaald. Aan de wens van de regering „buiten de Randstad" te bouwen werd daarmee tegemoet gekomen. Uitbreiding van de werkgelegenheid in andere delen van het land werd daarmee bevor derd. Het zal niet mogelijk zijn na uit breiding van de capaciteit, alle beno digde vis te betrekken via de visaf slag te Stellendam. Er zal dan ook vis uit Vlissingen, Breskens en even tueel uit Belgische vissersplaatsen worden aangevoerd. Ten opzichte van deze aanvoerhavens ligt Brui nisse tamelijk centraal. Een en ander maakte een investering van 1 1/4 miljoen voor de nieuwe vestiging verantwoord. BRUINISSE. Bij gelegenheid van het bezoek van Zeelands commissa ris mr. J. van Aart sen en diens echt genote, werden door het gemeente bestuur, tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis, een tuintafel mei pa rasol aangeboden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE,8-6. Mevrouw Van Aartsen-Stap, echtge note van de Commissaris der Koningin in Zeeland heeft - als uitvoerig gemeld - te Bruinisse een gedenk steen onthuld, in de vestiging in aanbouw van Gomavi b.v.. Er is zeker aanleiding tot het maken van enkele kanttekeningen hij deze nieuwe vestiging. De vissers op Goeree-Overflakkee hebben de conclusies van dat rapport uitstekend ter harte genomen. Zij moderniseerden hun vissersschepen, een proces, dat nog steeds voortgang vindt. In 1964 is door de Commissie Ont wikkeling Zeevisserij een rapport opgesteld waaruit blijkt dat een stij ging van de viskonsumptie onder meer afhankelijk is van: a. een regelmatige aanvoer van ver se vis; b. een zo goed mogelijke kwaliteit van de vis; c. een stabiele prijs; d. een zo groot mogelijke tegemoet koming aan de wensen van de consument voor wat betreft de bewerking van de vis, waarbij ge dacht wordt aan: voorgebakken vis, gepaneerde vis, gefileerde vis en panklaar gemaakte vis. 1969 (opgericht Gomavi) f 5 miljoen gulden; 1973: 28 miljoen gulden. De afnemer van de gefileerde schol drong reeds geruime tijd aan op een verhoging van de produktie. Men zou graag zien, dat'ook andere vissoorten werden verwerkt. Uitbreiding van het huidige bedrijf te Stellendam bleek niet mogelijk. Besloten werd toen tot het stichten van een nieuw bedrijfsgebouw te meelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4