Hart- en vaatonderzoek van het gemeentepersoneel DC NOTA VOORZIENINGEN VOOR DE BEJAARDEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND AGENDA 16 juni vaderdag heerlijke relax fauteuil intermeubel Werkbezoek kamerfraktie PVDA vrijdag- a.s. aan Schouwen-Duiveland van 99,- tot 1500,- De zondagswet Sluis contra sexwinkels Rusthuis aan ramp ontsnapt Nixon in Salzburg SPREIDEN 2 RAAD BRUINISSE BRUINISSE, 7-6. In de te Bminisse gehouden voltal lige vergadering van de gemeenteraad deelde de voor zitter, burgemeester 6. Hokken, mede, dat kontakl zal worden opgenomen met de woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee over de centrale verwar ming in het pand Prinses Bealrixstraat 22. Wet houder Van Gilst deelde mede dat de verbetering van het brandpad achter de woningen in de Noordstraat aan het aannemersbedrijf M. van de Velde en Zonen is opgedragen, één en ander naar aanleiding van vragen in een vorige vergadering gesteld. De verordening, houdende regels ter bestrijding van parkeerexcessen werd met algemene stemmen aangenomen, nadat de heren Van de Velde, Verspoor en Bolier hun instemming hadden betuigd cn b. en w. lof hadden toegezwaaid betreffende deze verordening. Tevreden was men ook over het voorstel van b. en w. betreffende het onderzoek naar hart en vaatziekten waaraan het gemeentepersoneel zich zal onderwerpen. Betreurd werd, dat niet het gehele personeel zich deze üontrole wilde laten welgevallen, ter wijl de heer Van de Velde de con- trolekosten geheel voor rekening van de werkgever c.q. de gemeente wilde laten nemen. Dwang is in deze niet mogelijk aldus de voorzitter. De behandeling van de aanvrage tot het stichten van een derde basis school te Bruinisse was het agenda punt. waaraan het meeste aandacht werd besteed. De aanvrage werd (als eerder gemeld) met 6-1 stem afgewe zen. Het krediet voor verbouw van de brandweergarage ontmoette geen be denking, evenmin het verlenen van medewerking tot het stichten van een speelwerklokaal bij de kleuter school. De b:ij wijziging van de rekening courant overeenkomst technische dienst kring Bruinsse-Middenschou- wen had aller istemming, terwijl het krediet voor de tentoonstelling Prentkunst, die gedurende drie we ken in één van de maanden juli en augustus in het Dorpshuis zal wór den gehouden weinig commentaar ontlokte, evenals het parkeerverbod, dat men gaat instellen voor het dorpshuis, terwijl er achter een par keerruimte is aangelegd. De rondvraag Bij de rondvraag, vroeg de heer M. K. Krepel naar de woningbouw in verband met de industrievestiging; de heer Van de Velde bracht een verzoek over van Nu met Hope, dat Advertentie Geef vader een meelstraat 31 zierikzee -NEW DELHI. In het noorden van de Indiase staat Bihar zijn naar schat ting, reeds 25.000 mensen aan een daar heersende pokkenepidemie overleden. Overheidsvaccinateurs vaccineren momenteel op grote schaal de bevolking (foto) om de ge vreesde ziekte zoveel mogelijk tegen te gaan, hetgeen helaas nog niet erg lijkt te lukken. De heer Bolier meende te weten dat het ambtgebed by de meerder heid van de gemeenteraad weinig weerklank vond en wilde het daarom maar afschaffen. Hij had geconstateerd, dat de grintlaag, over het pad dat toegang geeft tot de begraafplaats, te dik aangebracht is en meende dat een bordje in de Deltastraat over door gaand verkeer beter kon worden op getrokken. Over het punt ambtsge bed zal het college zich nader bera den. De andere zaken zullen ter ken nis worden gebracht van Dienst Ge meentewerken. bij de concerten in de muziektent nogal hinder ondervindt van de spe lende jeugd, (aan dit verzoek is al voldaan). De heer Verspoor vroeg naar de stand van zaken betreffende aanpassing van de industriehaven cn de bushalte. In beide gevallen moet het verlossende woord van de over heid komen, maar er is nog geen da tum bepaald, wanneer over deze za ken (opnieuw) kan worden gespro ken., Dure oude munten AMSTERDAM, 10-6. Een vierkant drieguldenstuk uit 16S2 is maandag op een veiling in Amsterdam ver kocht voor 22.000 gulden. Het munt stuk, geveild door munten-expert Jacques Schulman op een vier dagen durende verkoping van munten en decoraties, was getaxeerd op 15 mille. De munt, een uniek exem plaar, verkeert in zeer goede staat. Op de eerste veilingdag waren de Nederlandse munten aan de beurt. De komende drie dagen worden bui tenlandse munten geveild en mun ten uit de Romeinse en Byzantijnse oudheid. Andere uitschieters op de eerste dag waren: een drieguldenstuk van 1S22 dat 12 mille opbracht, een rijks daalder uit 1808 met de kop van Lo- deioijk Napoleon als koning van Holand, deze verwisselde voor 8.000 gulden van eigenaar, en een proef- slag in brons van een vijftigstuiver stuk uit 1807 waarvoor 5.200 gulden werd geboden. Een gulden uit 1819, met gepolijste stempels geslagen en waarschijnlijk zeer zeldzaam, bracht 4.200 gulden op. Veilig* varen in Zeeland MIDDELBURG, 10-6. Veilig varen in Zeeland, dat is de naam van de nieuwe folder die de Zeeuwse Re- creatieraad het komend vaarseizoen gaat uitgeven aan allen, die de Zeeuwse wateren bevaren met een pleziervaartuig. Bij de samenstelling van de folder zijn beroepsschippers, aangesloten bij de schippersvereni ging Schuttevaer, en de Rijkspolitie te water betrokken geweest. In de folder staan twaalf onder werpen uitgetekend, waarop voor werpen staan afgebeeld die de wa tersporter, dus ook de visbootlief- hebber bij zich moet hebben om vei lig te kunnen varen. Achterop de folder staan elf vuistregels vermeld, waaraan de watersporter zich zou moeten houden, wil hij de beroeps vaart te vriend houden. Vorig jaar heeft de Zeeuwse re- creatieraad de eerste watersportfol der met wenken voor veilig varen gepresenteerd. Na die tijd is het aan tal ongelukken met watersporters in Zeeland aanmerkelijk teruggelopen. DEN HAAG. 10-6. De meerderheid van de Eerste Kamer heeft bezwaren tegen het door de Tweede Kamer aanvaarde initiatiefvoorstel-Goud smit (D'66)-Jurgens (PPR) de zon dagswet zodanig te wijzigen dat ge meentelijke of door gemeenten ge subsidieerde zwembaden en sport- accomodaties niet meer op zondag gesloten kunnen zijn. SLUIS, 10-6. De gemeenteraad van de grensgemeente Sluis in Zceuws- Vlaanderen heeft maandagavond tij dens een spoedvergadering unaniem geprotesteerd tegen de ongehinderde uitbreiding van het aantal sexwin kels in Sluis. Dit toeristenplaats] e heeft 3.100 inwoners en 9 sexshops. De tiende is op komst. Alle winkeltjes zijn geves tigd in de binnenstad en hebben hun goederen met veel lichtreclames uit gestald. Volgens de bevolking van Sluis groeien de boutiques de burge rij over het hoofd. Zij menen dat Sluis een lustobject voor versexte Belgen wordt. De laatste tijd wordt het stadje zelfs gemeden door school- en be- jaardenreizen. Daardoor ziet de „ge wone" middenstand zijn omzet te ruglopen. Omroepbijdrage niet ineens omhoog HILVERSUM, 10-6. Hoewel de huidige omroepbijdrage geldt tot 1 juli van het volgend jaar maakt de omvang van de algemene (omroep) reserve het mogelijk, een verhoging van de omroepbijdrage één jaar uit te stellen. Dat zou echter wel betekenen, dat dan een inflatie van veertig miljoen gulden zou moeten worden opgevan gen. De omroepbijdrage zal dan met ingang van 1 juli 1976 met f 47,— verhoogd moeten worden voor een periode van twee jaar. De raad van beheer van de NOS schrijft dit in een nota over het be leid in de komende jaren, die vrijdag ter discussie aan het NOS-bestuur zal worden voorgelegd. ZIERIKZEE, 11-6. De Tweede Ka merfraktie van de Partij van de Ar beid brengt vrijdag 14 juni a.s. een werkbezoek aan het open middenge bied van de delta's, bestaande uit het zuidelijk deel van de provincie Zuid- Holland en het noordelijk deel van de provincie Zeeland. Vier zaken staan centraal tijdens dit werkbezoek waarbij ruim 30 aanwezige fraktie- leden zich splitsen in vier groepen, teneinde een zo groot mogelijk ter rein te kunnen bestrijken. De vier hoofdthema's zijn: de werkgelegenheid en de pendelproble- matiek; de recreatieve ontwikkeling op de eilanden; de problematiek van de kleine scholen en het vraagstuk van de afsluiting van de Oosterschel- de. Eén van de groepen - met in haar midden onder meer fraktievoorzitter Ed. van Thijn, bezoekt Schouwen- Duiveland. In het stadhuis te Zierik zee vindt allereerst een gesprek plaats met burgemeester en wethou ders en vertegenwoordigers G.A.B. en de vakbonden. Met de wethouder van onderwijs zal speciaal worden ingegaan op de problematiek van de kleine scholen, 's Middags staat de Grevelingénproblematiek centraal via een inleiding van de burgemoes- ter van Brouwershaven, een boot tocht op de Grcvelingen en een ge sprek van het Waterschap Schou wen-Duiveland, wederom te Zierik- Straks inenten tegen tandbederf J AMSTERDAM, 9-0. Het ziet er naar uit dat over tien jaar t kinderen kunnen worden in- geënt tegen tandcaries om zo- doende het optreden van landbederf te voorkomen. f Dit zei ir. Ch. Jager, direk- t teur van Klene's Suikerwerk- fabrieken N.V. in Amsterdam, r op de jaarvergadering. Hij baseerde deze uitspraak op de t vorderingen die door prof. i Cohen aan de Londense uni versiteit worden gemaakt in het onderzoek naar deze tand- ziekte. Inmiddels i s aange toond, dat vaccinatie tand caries bij apen goeddeels kan voorkomen. Hij was van me ning, dat de campagne „Snoep verstandig, eet èen appel" on eerlijk is. „Een appel bevat meer suiker dan een rol drop", zo merkte hij op. WASHINGTON. De ongeveer vier entwintig wervelstormen, wolkbreu ken en overstromingen die de drie Amerikaanse staten Kansas, Oklaho ma en Arkansas hebben getroffen, hebben aan tenminste 25 mensen het leven gekost, zo blijkt uit maandag in Washington gepubliceerde cijfers. Fransep meerderjarig met 18 PARIJS, 10-6. De Fransen zullen weldra vanaf hun 18 jaar stemge rechtigd en meerderjarig zijn. Hel kabinet is het maandag eens gewor den over een wetsontwerp daartoe dat weldra bij het parlement zal worden ingediend. De verlaging van het stemrecht veroorzaakt geen problemen maai de meerderjarigheid op dezelfde leeftijd wel. Er zullen aanvullende regelingen moeten komen voor za ken als het strafrecht en het onder wijs. De regering zegt deze kwesties voor het einde van het jaar te re gelen. HARLINGEN, 10-6. Het Neder lands Hervormd rusthuis in Harlin- gen is maandagavond aan een ramp ontsnapt. Omstreeks zeven uur brak er brand uit in het oude gedeelte van het rusthuis. De meeste bewo ners waren maandagmiddag afwezig voor hun jaarlijks uitstapje en ten tijde van de brand nog niet terug. De slecht ter been zijnde bejaar den en zieken konden ternauwernood uit de vuurhaard worden gered en zijn overgebracht naar huize Sion en huize St. Anna in Harlingen. SALSBURG, OOSTENRIJK, 10-6. President Nixon van de Verenigde Staten is maandagavond in gezel schap van zijn vrouw Patricia en minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger, aangekomen in de Oostenrijkse Mozartstad Salzburg, voor een verblijf van twee dagen op zijn weg naar het midden-oosten. President Nixon werd verwelkomd door kanselier Bruno Kreisky en minister van buitenlandse zaken Kirchsenlaeger. Het Amerikaanse gezelschap neemt zijn intrek in het paleis Kles- heim bij Salsburg en reist woensdag door naar achtereenvolgens Egypte, Saoedi-Arabie, Syrië, Israël en Jor danië. Nixon is voor de vierde keer in Salszburg. Hij was er als president al eens in 1972 op weg naar de Sow- jet-Unie. Toen deden zich heftige betogingen voor. Het vliegveld van Salzburg was maandpg afgezet door 1200 politiemannen.' Overzicht woon- en verzorgingssituatie ZIERIKZEE, 10-6. De Prot. Stichting voor Maatschap pelijk Werk en Gezinsverzorging op Schouwen-Duive land en St. Philipslaiid, gevestigd te Zierikzee, heeft een nota „Voorzieningen voor Bejaarden op Schou wen-Duiveland" samengesteld. De nota geeft een gedetailleerd overzicht van de totale woon- en verzorgingssituatie van bejaarden op Schouwen-Duiveland en werd uitge bracht met het doel een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van het bejaardenbeleid binnen deze regio. Aanleiding tot het verzamelen van de gegevens, waaruit het rapport is samengesteld was de behoefte aan een beter inzicht omtrent het funk- tioneren van de gezinsverzorging bij bejaarden (bejaardenhulp) in het werkgebied van de instelling, aldus wordt in een inleiding opgemerkt. Uitgangspunt was, dat een gedetail leerd overzicht van de woon- en ver- zorgingssituatic van de totale be jaardenbevolking op Schouwen-Dui veland tot dit verbeterde inzicht zou kunnen leiden. Bovendien was er de verwachting, dat uit het onderzoek mogelijk aanwijzingen konden wor den verkregen, die de Stichting zou den noodzaken tot het bijsturen of verbreden van de hulp ten behoeve van bejaarden, zoals die door de in stelling wordt verleend. Voor de opzet van een meer ge specificeerd overzicht werd gebruik gemaakt van een in de praktijk reeds geldende verdeling van Schouwen- Duiveland in verzorgingsgebieden - Westen, Midden en Oosten - met be trekking tot de aanwezige bejaarden oorden. Al werkende groeide daarbij de gedachte dat in deze onderverde ling mogelijk ook de basis zou zijn gegeven voor een in de toekomst óp te zetten bejaardenbeleid, waarbij de diverse vormen van hulpverlening kunnen worden gecoördineerd. Hoog percentage bejaarden Uil het totaaloverzicht blijkt dat het percentage bejaarden op Schqu- wen-Duiveland bijzonder hoog ligt. Het aantal bejaarden in procenten van de bevolking bedraagt op Schou wen-Duiveland nl. 15,0, in Nederland 10,3. Schouwen-Duiveland staat pro- vinciegewijs zelfs aan de top: Gro ningen 12,2; Friesland 12,2; Drente 10,3; Overijssel 9,3; Gelderland 10.0; Utrecht 10,1; Noord-Holland 11,6; Zuid-Holland 11,2; Noord-Brabant 7.8; Limburg 8,1 en Zeeland 13,4. Het westen springt er wat het per centage bejaarden betreft in de ver zorgingsgebieden van Schouwen- Duiveland duidelijk uit. Niet on waarschijnlijk valt dit te verklaren Zierikzee •t Lange Uus. Kunstexpositie, 0—12; Vi>2—6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 11 Juni Nieuwerkerk Raadhuis, 20.30 uur, vergadering ge meenteraad. Woensdag 12 juni Zierikzee Geref. Verenigingsgebouw, vergade ring Geref. Vrouwenvereniging. Haamstede Herv. Kerk, 20.00 uur, „Korenavond Haamstede" Oosterland Herv. Verenigingsgebouw, 14.00-17.00 uur en 19.00-22.00 uur verkoopmid dag en avond Chr. Vrouwenvereni ging. Donderdag 13 juni Zierikzee Herv. ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. V rou wengroep. Woensdag 19 juni Dreischor „De Drie Schapen"; 20.00 uur, afd. Plattelandsvrouwen Bond. uti het feit dat in dit aantrekkelijke woongebied vele ouderen zich in de loop der jaren (weer) hebben geves tigd. Opvallend geacht wordt dat er sterk vergrijzende woonkernen zijn, zoals Scharendijke en Serooskerke. Van de in totaal 3.833 bejaarden op Schouwen-Duiveland wonen er 319 in een bejaardenoord, zelfstandig wonen er 3.514, waarvan 532 in een bejaardenwoning. Het totaal aantal bejaarden woningen op Schouwen- Duiveland bedraagt 476. Wat betreft de bejaardenhulp is gebleken dat in het oosten aan een belangrijk groter aantal bejaarden hulp wordt ver leend dan in het westen. Het aantal bejaardenhelpsters bedraagt in het westen van Seh.-Duiveland 30, in het midden 79 en in het oosten 54, totaal aantal (parttimè) gezinshelpsters bij bejaarden in de regio: 163. Het westelijk verzorgingsgebied omvat de gemeenten Westerschou- wen cn Middenschouwen; het mid den: de gemeenten Zierikzee en Brouwershaven; het oosten de ge meenten Duiveland cn Bruinisse. Aanbevelingen De stichting geeft aan het slot van het rapport een aantal aanbevelin gen: Zo wordt aanbevolen er naar te streven dat in elk verzorgingsgebied een kommissie wordt ingesteld die tot taak krijgt de vragen die naar aanleiding van het rapport naar vo ren komen, verder uit te diepen. Verder wordt aanbevolen: uitbouwen van het vrijwilligerswerk en dit te koördineren; er naar streven dat de bejaardenoorden in het geheel van de aktiviteiten een meer centrale plaats wordt toebedeeld waardoor deze duidelijker gaan moefunktione- ron in de totaliteit van het bejaar denbeleid; de bedoelde kommissie zou in de toekomst belast kunnen worden met taken zoals die genoemd zijn in art. 6j van de gewijzigde wet op de Bejaardenoorden: als voor naamste taak van de kommissie kan worden gezien het tot standbrengen van de noodzakelijke samenwerking tussen de verschillende vormen van dienstverlening aan bejaarden. Zodoende zal een duidelijke aanzet kunnen worden gegeven tot wat ge noemd wordt het „gesloten circuit"; de kommissies dienen eveneens te worden belast met de voorlichting aan bejaarden omtrent het hejaar- denwerk in de eigen gemeenschap. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleloonnrs. na hall zes Rediklle: M. J. Bij de Voate (01110) 29;8 J. P. Jongschoap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Na vechtpartij overleden LEEUWARDEN, 11-6. De 64-jarige J. van der Veer uit Grouw (Fr.) is maandagmiddag na een vechtpartij met zijn 84-jarige buurman P. Rie- mersma overleden. De heer Van der Veer kreeg een hartaanval toen hij tijdens de vechtpartij bij de haven van Grouw aan de winnende hand was. De beide mannen hadden al enige tijd onenigheid. Zondagmiddag kwam het eerst tot een uitbarsting toen de heer Van der Veer in een urinoir stond dat hij achterin zijn tuin had gebouwd. Zijn bejaarde buurman werd hierover zo kwaad, dat hij hem een emmer water over het hoofd gooide. De volgende dag kwamen de beide mannen elkaar bij de haven tegen, waar de heer Van der Veer met zijn bootje bezig was. Volgens getuigen moet de heer Rie- mersma tegen de loopplank aan ge fietst zijn, waarna de beide mannen slaags raakten. De heer Van der Veer leek het te zullen winnen, maar toen hij bovenop zijn tegenstander lag kreeg hij een hartaanval. Hij over leed korte tijd later. Misschien heb ik het al eens eer der geschreven, maar de grote schoolvakantie was vroeger nog niet zo gek. Zo rond 20 juli was het ge beurd en bij het voortgezet onder wijs begon men dan, zeg maar na de Zierikzeese kermis. Nu loordt er aan utle kanten ge spreid, maar de leerlingen zitten me dio augustus raak bij laaiend mooi zomerweer alweer te knagen aan het nieuwe schooljaar. Vroeger niet dus: alleen augustus was de grote gok. Als het slecht was, viel er niet veel meer in te halen, want septemberweer is toch anders. Maar meestal lukte het wel. Eind juli deed vriendelijk en het moest al raar lopen, als augustus helemaal niets moois vertoonde. September zette - zo denk je nu - altijd mooi in en als de laatste kraampjes van het Havenplein waren iwrdwenen, be gon eigenlijk de „herfst", ook al be gon hij niet. In ieder geval, zo'n ge voel kreeg je. De zomer zat er wel op: het andere getij brak aan. Het was alles zo harmonisch ingedeeld en ondanks de risiko's van de augus tusmaand (het ivilde wel vaak en stevig regenen), leek het toch beter. Maar dat is allemaal anders ge worden en misschien is hel wel goed, ofschoon er nog geen einde is aan het spreiden. De Slichting Rekr°atic is daar fel op: steeds meer spreiden, maar mensen kunnen wel eens zo verspreid raken, dat ze elkaar niet meer kunnen terug vinden en een beetje verdoold op een bepaald tijd stip ergensweer arriveren. Enfin, dan was daar destijds ook nog de zomertijd, die zoveel zon in zijn rekening deed. Gewoon beter, omdat wie acht uur 's morgens in de weer was, feitelijk al om zeven uur aan de slag ging, of tiaar buiten o) wal er aan de orde was. Een uur is maar een uur, maar het scheelt veel en lang licht dat het dan 's avonds bleef. Er waren toen veel koeien in hel land die de zomertijd poogden tegen Ie houden. Dm lukte niet helemaal uu z(jn er minder koeien, cn het lukt helemaal niet. Gevolg van onze hechte verbondenheid met de Euro pese partners, die de nationale be slissingen lastiger maken. Maar misschien vaart er toch nog weer eens een heroïsche golf door dit land en dit volk en wordt overgeschakeld op een uurtje vroeger. Fijn voor de mensen die altijd binnen zitten", maar best ook voor de vakantiegan gers. SCHJERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2