De Britten bedanken voor de dure eer tot de E.G. groten te behoren Een volk - de Danakils (Ethiopië) sterft uit Hagelschade in Zeeuwse fruitteelt BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Nieuw melkbesluit Politie vindt de straffen te laag i De somberheid over de EEG is een beetje geweken nadat de minis ters van buitenlandse zaken in Lu xemburg bijeen zijn geweest. Dit komt vooral doordat de Brit Calla- ghan verrassend mild was, vergele ken by de aanvankelijke geluiden uit Londen, vooral uit de mond van premier Wilson. Toen was het: de EEG moet de voorwaarden herzien of we stappen eruit. Nu was het: la ten we eens kijken of alles wel zo billijk is geregeld als we dachten. Waarbij Callaghan enige cijfers ver strekte over de geweldige financië le last die Engeland op zijn nek zou krijgen; o.m. zou Engeland in 19S0 24 procent van de EEG-begroting moe ten betalen terwijl het maar veertien procent van het totale gemeen schapsinkomen verdiende. Nu is 1980 nog vrij ver en voordien kan er nog zoveel gebeuren dat niemand die cijfers voor evangelie hoeft te ne men. Maar de ministers besloten ge woon een breed onderzoek op te zet ten hoe eventuele onbillijkheden rechtgetrokken kunnen worden, niet voor Engeland speciaal maar in het algemeen. Zo'n rapport zal dan loei opgesteld morden, maar mat er verder mee gebeurt moet iedereen maar raden. Misschien komt hei zelfs nooit ter tafel. Maar het besluit tot onderzoek betekent wel dat de scherpe kantjes zijn afgeslepen van de Britse dreiging uit de EEG te stappen als het niet snel zijn zin kreeg. Over blijft slechts dat de Britten een flauw voorbehoud ma ken dat hun medewerking aan het EEG-werk niet betekent dat ze af zien van hun verlangens. Er was nog meer inschikkelijk- Vaatje haring voor de Koningin DEN HAAG. 10-6. Koningin Ju- liana heeft een vaatje haring van het nieuwe vangstseizoen op paleis Soestdijk in ontvangst genomen. De haring was afkomstig van de Schev. 121. Een deputatie onder leiding van de loco-burgemeester van Den Haag de heer Bol bood een Oranje ge schilderde keg met de haring aan de koningin aan. Onderzoek naar vakantie-onderkomens ARNHEM, 8-6. Staatssecretaris Meijer van CRM wil een onderzoek laten instellen naar de ontwikkeling van de bouw van vakantiehuisjes, vakantiebungalows, tweede wonin gen e.d. en daarbij in het bijzonder aandacht schenken aan de doelstel lingen van de bouwers en beleggins- maatschappijen, die zich bezig hou den met de bouw en exploitatie van dergelijke huizen. De staatssecretaris is ongerust over de gevolgen die langzamerhand in de praktijk tot uiting komen. Hij kondigde dit onderzoek aan bij de opening van de tentoonstelling „exponent 74'" van de heidemaat schappij, die een overzicht geeft van de verschillende mogelijkheden van verblij fsrecreatie. heid te bemerken, zoals een mat gro tere mogelijkheid van het Europese parlement zich met de EEG-begro ting te bemoeien, evenals het bestu deren van eventuele fouten bij de besteding van gelden. Er werd zelfs voorzichtig geopperd de minister raad te bevrijden van het gevaar dat het veto van één lidstaat het ge heel tot nietsdoen doemt door dit ve torecht een beetje uit te hollen, maar dit gaat voorlopig niet door - zover staat de nieuwe Franse presi dent Giscard nog niet van zijn voor gangers De Gaulle en Pompidou. Maar dat het onderwerp zelfs aan de orde kon komen is al tekenend voor een sfeer van: we moeten proberen uit het moeras te komen, er moet weer elan komen in de gemeen schap. Wat ook duidelijk werd - en dit is eigenlijk niet zo verblijdend - is dat dit geven van nieuw elan voorna melijk een taak zal worden van de Fransen en Duitsers en dat de Brit ten hierbij zeker niet voorop zullen lopen. Eén van de redenen waarom juist de kleinere EEG-landen zich verheugden over Britse toetreding mas dat dan het getal der groten tot drie zou worden uitgebreid, waar door het gevaar verminderde dat twee groten voor de verleiding zou den bezwijken om met voorbijzien van de kleinen de dienst te gaan uit maken. Wat Engeland nu doet is angstvallig vermijden voor groot aangezien te worden - integendeel: het geheim over de financiële last houdt tevens in dat men de anderen wil overreden de Britten liefst zo klein mogelijk te zien. Misschien valt dit overigens niet eens zo hard te betreuren. Van de Britten werd ook gehoopt dat zij van hun zo rijke en lange d,e- mokratische traditie ook iets zouden meegeven aan de gemeenschap. Nu, die verwachting heeft Heath al di- rekt beschaamd: hij was er het snelst voor te porren om volgens het systeem "bij voorbaat de koers van de gemeenschap uit te stippelen. Door het tegenvallen van de Britse inbreng, financieel en ideologisch, is het misschien niet eens zo jammer dat Londen afziet van een rol als EEG-grote. En voor het overige moet men maar hopen dat de twee echt groten Duitsland en Frankrijk, elk met vernieuwd leiderschap, wel de malaise weten te bestrijden. Flitsen uit het buitenland BELFAST. De Noordierse politie heeft, twaalf mannen ondervraagd die ervan verdacht worden lid te zijn van de IRA. Zij waren gearres teerd nadat de IRA met akties had gedreigd wegens het overlijden van de Ier Michael Gaughan in een Brit se gevangenis. LA PAZ. Het door militairen on dersteunde Boliviaanse bewind van president Hugo Banzer heeft een op stand van .een deel van een pantser regiment in La Paz onderdrukt. Het ministerie van binnenlandse zaken maakte bekend, dat de autoriteiten de toestand meester zijn. MOSKOU. De Russische autoritei ten hebben uitreisvisa beschikbaar gesteld aan de Joodse balletdanser Walery Panow en zijn vrouw Galina. Daarmee is voor hen de weg vrijge maakt naar Israël te emigreren. Dit hebben welingelichte kringen in Moskou bekendgemaakt. LONDEN. Een rechtbank in Du blin heeft vijf Ira-leden tot levens lang veroordeeld omdat zij op 11 maart de Ierse senator Billy Fox hadden vermoord. LONDEN. De zusjes Price, Marion en Dolours, hebben hun hongersta king beëindigd. Pit heeft een woord voerder van het Britse ministerie van binnenlandse zaken vrijdag avond meegedeeld. MOSKOU. De Russische schrijver Wladimir Maranzime heeft kopieën ter publikatie naar het buitenland gestuurd van manuscripten die in april door de Russische geheime po litie (KGB) in zijn woning in beslag werden genomen. HANNOVER. In de universiteits stad Göttingen liggen 32 mensen ziek die typhus hebben of bij wie typhus- verschijnselen optreden. Allen had den begin mei een visgerecht in de mensa gegeten. RANGOON. De regering van Bir ma heeft voor de duur van een maand alle samenscholingen in de steden verboden in verband met een golf van betogingen en stakingen, zo is vrijdag officieel bekend gemaakt. BAYONNE. De 29-jarige Johannes B. uit Eindhoven is door een recht bank in het Franse Bayonne schul dig bevonden aan smokkel van ma rihuana en veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar en een boete van een miljoen franc. WASHINGTON. De Watergate- jury die op 1 maart zeven vroegere medewerkers van president Nixoti wegens het in de doofpot stoppen van het schandaal had aangeklaagd heeft, volgens Amerikaanse persbe richten, tezelfdertijd met 19 tegen 0 stemmen besloten de Amerikaanse president als niet-aangeklaagde me deplichtige te betitelen. DUBLIN. De graaf en gravin Do- noughmore zijn in de nacht uit hun woning bij de Ierse plaats Clonmel, 130 km ten zuidwesten van Dublin, door drie mannen onder bedreiging met wapens ontvoerd, zo heeft de Ierse politie meegedeeld. DJAKARTA. De opmerkingen die minister Pronk (ontwikkelingshulp) heeft gemaakt over hulp aan Indone sië lijken voornamelijk te zijn be doeld voor binnenlands gebruik, al dus heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Ma- lik tegenover journalisten verklaard. WASHINGTON. Een groep tech nische deskundigen is tot de slotsom gekomen dat de leemte van 1814 mi nuut in een van president Nixon's Watergate-bandjes is veroorzaakt door minstens vijf maal uitwissen en heropnemen. LONDEN. Premier Wilson van Engeland heeft in het Lagerhuis verklaard dat de Britse regering haar gezag in Noord-Ierland zal handhaven en dat de Britse troepen in Ulster zullen blijven. LISSABON. President Antonio de Spinola van Portugal zal binnenkort een bezoek brengen aan Angola en Mozambique zo heeft de Portugese iViinister voor overzeese gebiedsde len, Antonio de Almeida Santos, in Lissabon bekendgemaakt. De minis ter gaf geen nadere bijzonderheden. Ziekteverzuim op nieuwe top DEN HAAG, 8-6. Het ziektever zuim in ons land heeft volgens de jongste cijfers van het C.B.S. in maart j.l. een nieuw hoogtepunt be reikt. Mannen zowel als vrouwen verzuimden wegens ziekte meer dan de laatste jaren het geval is geweest, voor wat vrouwen betreft uitgezon derd de maand januari 1973. Het totale ziekteverzuim bedroeg in maart j.l. 10,3 procent van het aantal mandagen. Een dergelijk hoog cijfer is nooit eerder voorgekomen. Februari j.l. had met een verzuim van 10,2 procent reeds alle records geslagen. Margarine en halvarine duurder DEN HAAG, 8-6. Met ingang van heden (maandag 10 juni 1974) zal de consumentenprijs van margarine met 2 cent en die van halvarine met 1 cent per eenheid van 250 grain kun nen worden verhoogd. Het ministerie van economische zaken heeft dit meegedeeld. Deze prijsverhoging is gebaseerd op het weer stijgend verloop van de grond- stoffenprijzen op de wereldmakt. Met ingang van 13 mei jl. konden de con sumentenprijzen worden verlaagd nadat de grondstoffenprijzen eniger mate waren gedaald. Intussen echter, aldus het ministerie, heeft dit dalend verloop weer plaats gemaakt voor een stijging van de grondstoffenprij- zen. Dc verhoging is tot stand geko men na overleg tussen de Bond van Nederlandse Margarinefabrikantcn en het ministerie van economische zaken. Straks grote vraag naar valhelmen? UTRECHT. 10-6. Hoewel op het ogenblik een beetje de klad zit in de verkoop van valhelmen, verwacht „tweewieler", het orgaan van het centraal bureau voor de rijwielhan del, in de nabije toekomst weer een grote vraag zodra de verplichting tot het dragen van een valhelm bekend is gemaakt. Van de naar schatting 1.7 a 1.8 miljoen bromfietsers dra gen er zeker 600.000 nog geen val helm. SCHIPHOL, 8-6. De Danakils een nomadenstam die het zuidelijk deel van de Ethiopischeprovincie Tigre Nederlandse „Miss Benelux '74" ZANDVOORT, 8-6. De nieuwe miss Benelux is een Nederlandse. In Zandvoort koos een jury onder voor zitterschap van Pim van Meeuwen vrijdagavond de 22-jarige Gemma Balm tot miss Benelux 1974. De jury waarin onder meer de voetbal scheidsrechter Frans Derks zitting had, moest een keus maken uit negen meisjes uit België, Luxemburg en Nederland. Unicef-aktie „Fiets naar de pomp" DEN HAAG, 8-6. Vijftien Gronin gers, die zich het „Pedaloteam" noe men, vertrekken 17 juni op een spe ciaal geconstrueerde lange tandem voor een fietstocht van Grootegast (Gr.) naar Calais in Frankrijk. Het is de bedoeling onderweg geld in te zamelen voor Unicef, waarmee deze organisatie hulp kan bieden in die streken van de wereld die kam pen met watergebrek. Om dat gebrek op te heffen heeft Unicef waterpom pen nodig. Daarom heeft de aktie de naam „Fiets naar de pomp" gekregen bevolkt, zal wanneer de situatie in deze provincie nog maar iets ver slechtert, uitsterven. Met deze trieste conclusie zijn vrij dagmorgen drie Nederlandse artsen, die ruim zes maanden in de Tigre hebben gewerkt, op Schiphol terug gekeerd. De drie artsen, L. H. Mansholt uit Winssum, B. Peters uit Zeist en W. Hoekstra uit Emmeloord zijn door het directoraat internationale techni sche hulpverlening van het ministe rie van buitenlandse zaken in samen werking met de Memisa naar Afrika uitgezonden. DEN HAAG, 8-6. Voortaan zal vol le melk, halfvolle melk en magere melk niet meer mogen worden bereid uit melkpoeder en water. Dit besluit vloeit voort uit de totstandkoming van een nieuw melkbesluit, waarmee de ministerraad is akkoord gegaan. In het nieuwe melkbesluit wordt het begrip halfvolle melk officieel inge voerd. De thans bestaande aanduidingen melk 3,75 procent vet, taptemelk, af geroomde melk of ondermelk zijn komen te vervallen. Het nieuwe melkbesluit maakt het ook mogelijk dat door een veehouder op zijn bedrijf rauwe melk als con- sumptiemelk aan particulieren wordt verkocht, waai'bij uiteraard moet worden voldaan aan de eisen, die ge steld worden ter bescherming van de volksgezondheid. GOES, 8-6. In verschillende delen van Zeeland, vooral op Zuid-Beve land, is donderdagavond tjjdens een onweersbui vry ernstige hagelschade ontstaan aan het boomfruit. Vooral de appels hebben te ljjden gehad. Op enkele bedryven is de oogst voor honderd procent kapot geslagen. De omvang van de totale schade is nog niet vastgesteld. Zeker is dat tientallen fruittelers erbij betrokken zijn, onder wie een aantal die niet tegen hagelschade verzekerd zijn. Omdat de hagelbui vrij vroeg in het seizoen kwam is het mogelijk dat lichte beschadigingen nog enigszins vergroeien. In het gunstigste geval evenwel zal er toch sprake zijn van kwaliteitsvermindering van het fruit. Hiervan was al sprake sinds een nachtvorst eind vorige week waaron der verscheidene Zeeuwse fruitbe- drijven te lijden hebben gehad. Om dat op de meeste Zeeuwse bedrijven toch al minder appels aan de bomen hangen dan vorig jaar zijn de voor uitzichten voor veel telers niet al te gunstig. OUWERKERK. De Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland kan het bewa kingsseizoen dat weer staat te be ginnen met vertrouwen tegemoet zien. Deze week verrees op het strandje van Ouwerkerk de nieuwe behuizing die ingericht wordt om optimaal hulp te kunnen verlenen. De nieuwe reddingspost bewees ge lijk al goede diensten bij het redden van de twee drenkelingen donder dagavond bij het vergaan van het binnenschip „Libertas". (Zie elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Extra geld vooi ontwikkelingshulp DEN HAAG, 8-6. De regering heeft besloten een bedrag van 75 miljoen gulden extra ter beschikking te stel len van de ontwikkelingslanden, die mede als gevolg van de sterke stij ging van de olieprijzen met ernstige economische problemen te kampen hebben. Met het beschikbaar stellen van'dit bedrag geeft ons land gevolg aan de oproep van de Verenigde Na ties om extra hulp te verlenen aan de „meest getroffen" landen in de wereld. De Nederlandse bijdrage wordt ge financierd uit ontwikkelingsfondsen, waartoe de begroting 1974 met 50 miljoen gulden zal worden verhoogd. De resterende 25 miljoen zal ter be schikking komen via verschuivingen binnen de begroting. UTRECHT, 10-6. „Wij vragen ons af of de strafmaat bij de harde mis daad nog wel evenredig is aan de zwaarte van het misdrijf. De buiten landse misdadiger vindt in ons land een eldorado. Bovendien zijn de Nederlandse ge vangenissen vergeleken met die in het buitenland hotels". Tot deze conclusie kwam de heer L. H. M. Nottet, voorzitter van de rijkspoli- tievereniging, tijdens zijn openings rede op de jaarvergadering van deze organisatie in Utrecht. De heer Nottet vond dat de crimi naliteit in ons land sterk toe nam. „al willen sommigen het anders zien". Een verhoging van of een meer aan het misdrijf aangepaste strafmaat zag hij als een manier om deze ontwikkeling een halt toe te roepen. Dit zou ook kunnen leiden tot een verlichting van de taak van de rijkspolitie. 56 FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Ik dacht, dat ik dit in jouw ge vonden had, maar ik denk nu, dat ik me vergis. „O. Maar daarom hoef je me nog niet te slaan!" riep ze verontwaar digd uit. „Nee? Nou, je weet nu tenminste wat je aan me hebt. Ik mag je Rie- nie Schollenberg, ik verheug me vanmorgen op ons weerzien. En ik verlangde er naar je in mijn armen te houden om je te zoenen. Hoor je het? Als jij denkt, dat ik me het hoofd op hol laat maken door af tandse matrones met hysterische dochters, vergis je je. Ik heb' wel zoveel onderscheidingsvermogen om te kunnen doorgronden, wat men wil of wat men van plan is." Er was enige tijd stilte in de wa gen. Opeens voelde hij haar hand op de zijne. „Sorry, Gert," zei ze zacht, „misschien had ik beter kunnen we ten. Zo ben jij niet, he?" Hij trok haar opnieuw in zijn ar men en kuste haar. „Zottinnetje. kom hier, zal ik het afkussen? Doet het pijn?" „Nou, en of, bruut! Zitten je han den altijd zo los?" „Soms. Ik ben driftig, hoewel ik me altijd zoveel mogelijk probeer te beheersen. Wat dacht je? Ik heb ook mijn gebreken." Ze vleide zich opnieuw tegen hem aan. „Vertel es. GertNoem ze eens, ja? Misschien kan ik ervan profiteren. Heb je ergens een zwak ke plek? Ga ik die uitbuiten, vast!" Ze hief haar hoofd naar hem op en hij kuste haar. Telkens weer. Tot ze heftig zijn kussen beantwoordde. Opnieuw gleed zijn hand over haar lichaam. Ze sidderde van genot. Hij fluisterde haar in 't oor: „Ei genlijk toch jammer, schat, dat er geen knoopjes aan je jurk zitten Met trillende stem antwoordde ze, nauwelijks hoorbaar: „De schouder- bandjes kunnen over m'n armen omlaag sufferd 11 Het werk in Brasemsvcld vorder de nu naar ieders tevredenheid. Sinds Gert de jonge Diephuis goed de waarheid had gezegd, waren er geen moeilijkheden meer. Cor Deel man bracht getrouw iedere zaterdag verslag uit en beschreef de vorde ringen. Zo eens in dc drie weken ging Gert zelf of Piet Vilstro heel vroeg naar Brasemsvcld en bleef er doorgaans dc hele dag. Als Gert het was. bezocht hij 's avonds mevrouw Schollenberg. at mee aan tafel, drukte de gastvrouw omzichtig een bankbiljet in de hand en ging daar na een paar uurtjes met Rienie loe ren. Geleidelijk aan begon Gert zich te realiseren ik houd van dit meisje. Ze is een schat. Ik denk, dat ik haar maar eens een vrijdag ophaal voor een lang weekeind thuis. Gert zat aan zijn bureau en dacht nog eens. in zichzelf knikkend: Ja. dat doe ik. Ik ga een keer vrijdags naar Brasemsveld cn pik gelijk 's avonds Rienie op voor een lang weekeind in Velp. Opeens keek hij geschrokken voor zich uit. Het „lang weekeind"' bracht een gedane belofte in zijn herinnering lerug. Gerda! Tante Gerda in Hillegom! Alle mensen., haar had hij een lang weekeind in Velp beloofd. Wanneer was dat? O ja. die zaterdagmorgen, nadat hij zich bezopen had in dat dorp bij Woerden. Afgesproken was, dat ze het weekeind daarna met hem mee zou gaan. „Op de een of andere ma nier ben ik bang mijn familie na zo veel jaren terug te zien, Gert" had ze gezegd. „Maar in jouw gezelschap durf ik het wel aan. Ik denk, dut ik me er toch op verheug. Die is natuurlijk woest en hevig in me teleurgesteld, omdat ik niets meer van me heb laten horen na die bewuste zaterdagmorgen. Dat is ook wat! Wat doe ik er aan? Hij stak een sigaret op en dacht na. Het is allemaal door de plotse linge dood van de oude baas. En na de begrafenis de onverwachte benoe ming tot directeur. Vanaf dat ogen blik had hij andere dingen aan zijn hoofd en was hij Gerda en dc aan haar gedane belofte helemaal ver geten. Ergens begrijpelijk, allicht. Maar Gerda weet natuurlijk niets over mijn promotie. Die heeft vrij dagavond na de dood van Kees MaU sers op me zitten wachten. Mis schien wel tot middernacht en is daarna spinnijdig geworden, omdat ik wegbleef. Allemachtig, wat zal die een ellendige nacht gehad hebben gehad. Ik moet er wat aan doen. vanzelf. Maar wat? Hij dacht er geruime tijd over na. Ze heeft telefoon thuis, wist hij. Hii had haar immers vanuit dat dorp vrijdagsnachts opgebeld? De kaste lein had haar telefoonnummer nog opgezocht. Op het knopje van de huistelefoon drukkend, riep hij in de microfoon: ..Rietje, breng mc eens het telefoon boek. waarin Hillegom voorkomt." (wordt vervolgd) ZIF.RIKZEE. De „geweldige" verkleedpartij aan de kleuterschool „Rehoboth" leverde ook deze drie zeerover-achtigc mannetjes op, die „dus" zo de zomer in willen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4