WATERSCHAP ONTKOMT NIET AAN GEVOLGEN VAN GESTEGEN KOSTEN 3D "Langste aardgasleiding van Europa in werking „INKOMENSONTWIKKELING MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF BIJZONDER ZORGWEKKEND" Dorpen in Peru overstroomd 16 juni vaderdag heerlijke fauteuil intermeubel AGENDA 2 Verdere stijging Waterschapslasten verwacht ZIERIKZEE, 8-6. De algemene vergadering van hel Waterschap Schonwen-Duiveland is vrijdagmiddag met algemene stemmen overgegaan tot voorlopige vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1973. Het heslnit werd genomen nadat de financiële commis sie hij monde van de heer W. de Vrieze rapport had uitgebracht, dat resulteerde in een advies lot goedkeu ring van de rekening met een batig saldo (gewone dienst) groot f 2.936,31. Om dit batig slot te realiseren moest evenwel behoorlijk uit de reserves worden geput, namelijk tot een bedrag van t' 240.000, een gevolg van de sterk gestegen kosten, in het bijzonder loonkosten en kosten voor wegen- onderhoud. Dijkgraaf A. M. Geluk had in zijn openingswoord reeds opgemerkt dat de cijfers aantonen dat ook het Waterschap niet ontkomt aan de gevolgen van de hoge stijging van de kosten. Tot nu toe kon dankzij enige reserves echter een en ander worden opgevangen zonder dat men gedwongen was tot dras tische verhoging van de waterschapslasten. Evenwel stijgen ook dit jaar de kosten verder. De energiecrisis werkt door in hogere brandstofprijzen voor de ge malen, machines en tractoren, ter wijl verschillende materialen zoals beton voor het inwassen van de glooiingen en teerprodukten voor het wegenonderhoud aanzienlijk in prijs gestegen zijn. Omdat onze ontvangsten en ook de rijksbijdragen vrijwel niet omhoog gaan, moeten wij in de volgende ja ren rekening houden met verdere stijging van de waterschapslasten, aldus dijkgraaf Geluk. Opvallend is dat een steeds groter wordend deel van de uitgaven wordt besteed aan het wegenonderhoud, namelijk nu al 50 0 u van onze to tale uitgaven. Puzzelaktie voor Rode Kruis succes DEN HAAG, 8-6. De nationale Ro de Kruiswoordpuzelaktie ten bate van de vakantieprojekten voor chro nisch zieken en invaliden heeft een bruto bedrag van ruim f 300.000 op gebracht. Om elke voor dit doel geofferde gulden zoveel mogelijk tot zijn recht te laten komen is er alles aan gedaan om de onkosten tot een minimum te beperken. Zo is bijvoorbeeld iedere keer weer jiet sorteren van de tien duizenden kaarten geheel vrijwillig en belangeloos verricht in het moe derhuis der zusters Ursulinen te Bergen (N.H.). Daar ook vond 4 juni jl. de trek king van de dertiende puzzel met de „superhoofdprijzen" plaats. De juiste slagzin van de laatste puzzel luidde: „Niet meedoen geen prijs". En het totaal aantal E's in alle dertien kruiswoordoplossingen bedroeg 226. De meeste deelnemers hadden dit getal gevonden. Bootverbinding' Vlissingen-Londen DEN IIAAG. 8-6. Vlissingen zal voor het eerst na de oorlog weer een rechtstreekse bootverbinding met Engeland krijgen. Op 16 juni a.s. zal de scheepvaart maatschappij „Zeeland Lloyd" met het m.s. „Poseidon", dat plaats biedt aan 500 passa?»»^ T.övuenst „(.iaën vlissingen en Londen, waar vlak bij de Tower zal worden afgemeerd. De overtocht duurt van 's ochtends half tien tot ongeveer zes uur 's avonds. De volgende dag wordt de thuisreis aanvaard. Deze overtocht is speciaal bedoeld voor niet-autobe- zitters, die met de trein naar Vlis singen tot vlakbij het vertrekpunt komen en afgezet worden in hartje Londen. AMSTERDAM. In het Amsterdamse Tropenmuseum traden drie jonge Indiase musici voor het eerst in Ne derland op. De Zuidindiase Vina werd bespeeld en de Tanpura. De dijkgraaf vond het niet juist deze zware last te leggen op de inge landen van het waterschap, temeer daar de grotere onderhoudskosten mede veroorzaakt worden door het toenemend rekreatieverkeer. De provinciale en de rijksoverheid dienen volgens het waterschap hier in verandering te brengen. Dit is mogelijk omdat de Wet Uitkeringen Wegen dit jaar aan herziening toe is. De waterbeheersing bezorgt het Waterschap de laatste maanden geen problemen. Van waterbeheersing is in feite geen sprake, omdat er geen water is. In een voorjaar als dit zou het aanwezig zijn van voldoende zoet water van grote betekenis zijn. De dijkgraaf meende dat nadere onderzoekingen naar het rendement dat zoet water voor deze streek kan hebben op gang moet worden gé bracht. Opvallend is de geringe neerslag in de voorjaarsmaanden april en mei In totaal viel slechts 30.5 mm regen (gemeten op Prommelsluis). In de af gelopen honderd jaar waren ei- slechts 2 jaren, waarin deze maan den nog minder regen viel; te weten 1892 met 28 V-> mm en 1893 met 17 mm Oosterscheltle- problematiek Wat betreft de zeeweringen en de Oosterscheldeproblematiek herinner de de heer Geluk aan het besprokene in de vorige vergadering. Alle instan ties hebben aan de minister hun me ningen en standpunten inzake het rapport van de Commissie Öoster- schelde kenbaar gemaakt, ook de Raad van de Waterstaat, Hoewel daarvoor geen direkte aan wijzingen zijn, waarschuwde de dijk graaf reeds nu tegen tijdverlies door studie, tegen temporisering van werkzaamheden of tegen uitstel van beslissingen indien dit tot gevolg zou hebben, dat het bereiken van het tijdstip van een optimale veiligheid daardoor zou worden verdaagd. „Wij houden vast aan het door de overheid altijd gegarandeerde jaar 1978", al dus dijkgraag Geluk. Waterzuivering Nog steeds is de koninklijke goed keuring niet afgekomen om in Zee land de aktieve waterzuiveringstaak aan de wat.prc^^^p-7, vC aeiegëren. Twv.ii Komt deze goedkeuring - zo wordt verwacht - binnen afzienbare tijd. Dan komt de ingrijpende be- stuursverandering van de algemene vergadering en het dagelijks bestuur van het Waterschap direkt aan de orde. Dan komt er ook een lawine van nieuw werk, waaronder het Wa terschap niet bedolven mag worden. Zoveel mogelijk is het technisch en administratief apparaat op de ko mende gebeurtenissen voorbereid. Het stemt tot voldoening, aldus de dijkgraaf, dal het goede overleg met de gemeenten op Schouwen-Duive- land in ieder geval nuttig is en vruchten afwerpt. Niet alle proble men ten aanzien van de zuivering van het afvalwater zullen echter zo maar zijn opgelost. Het zal veel tijd, moeite en geld kosten. Ons inspannen om goed en zuiver water binnen en buiten ons water schap te verkrijgen en te behouden wordt in ieder geval in de nabije toe komst een nieuwe en schone taak voor ons alelmaal, aldus besloot dijk graaf Geluk zijn openingsrede. Uitvoering werken Mededeling volgde inzake enige bestekken. Door de fa. J. de Ruiter en Zoon te Noordgouwe zal worden uitgevoerd het inwassen van steen- glooiïngen in de districten 3, 4 en 7. Dit werk omvat het inwassen van Vilvoordse en basaltglooiïngen op de Nol Schelphoek-West, op de Nol Kaas en Brood tussen de Galgepol deren het Stelletje en op de Zuid hout en Nieuwendijk. Voor dit werk is uitgetrokken een bedrag groot f 50.000. Gereed gekomen is het werk aan brengen van dek- en slijtlagen op diverse wegen gelegen in het gebied van het Waterschap. Deze werken, uitgevoerd door aannemings- en we genbouwbedrijf Offringa b.v. te Vught voor f 220.961,70, zuilen deze dagen voor de eerste maal worden opgeleverd. Overleg vindt plaats met het A.C.W. over de gunning van het werk verbeteren van de Heuvelsweg en de Weelweg, een belangrijk werk van de gemeenten Middenschouwen en Zierikzee, waarmee een bedrag gemoeid zal zijn van f 493.300. De dijkgraaf deelde verder mee dat het duinonderhoud aan het Noorderstrand elk jaar veel geld kost aan afrastering en aanplanting die weer ten prooi vallen aan de storm. Daarom werd besloten dit werk op andere wijze aan te pakken. De duinen zijn nu versterkt door het zand van het strand met behulp van een buldozer tegen de duinen op te schuiven. Het betreft hier een proef neming, uitgevoerd in eigen beheer die bij gunstig resultaat wellicht ook op andere plaatsen zal worden toe gepast. Besloten werd tot verkoop van een gedeelte van een gedemptesloot groot plm. 115 ca in de gemeente Westerschouwen, aan Bouwselect te Capelle a./d... IJssel voor de prijs van f 2,50 per m-. Verder ging de verga dering akkoord met de aankoop van een gedeelte van een perceel tuin grond te Scharendijke, groot plm. 85 ca. van mevr. L. P. Kloet-Straayer voor f 4,per m2. Idem: aankoop van een perceeltje grond te Scharen dijke, groot plm. 40 ca van de ge meente Middenschouwen voor f 1, de massa. In eigendom, beheer en onderhoud werd aan de gemeente Westerschou wen overgedragen - voor f 1,de massa - een gedeelte van de Wester - seweg, nl. het plm. 115 meter lange deel van deSteenweg tot de be bouwde kom. Deze overdracht be hoeft nog goedkeuring van Ged. Staten. Verder werd besloten conform de regels geldende voor het rijksperso neel tot overeenkomstige toepassing van de salarismaatregelen per 1 april en aanpassing van het minimumbe drag van de vakantie-uitkering, enz. Jhr. A. van Citters stelde n.a.v. dit punt de vraag of het wel de, bedoe ling is dat het Waterschap alsmaar het rijk volgt op het terrein van de salarissen, op deze wijze wordt naar zijn mening meegewerkt aan de inflatie. Dijkgraaf Geluk lichtte een en ander toe en wees er op dat niet alleen de gemeenten, maar ook alle Zeeuwse Waterschappen de rijksre gelingen volgen. Deze gang van za ken bespaart o.a. het georganiseerd overleg over dit onderwerp en voor komt het „wegkopen" v»n mensen iTugere Dij de lagere overheden. Een zelfde honorering heeft geleid tot zekerheid en rust. In het andere ge val zouden we zeker voor moeilijk heden en opgelegde beslisingen ko men te staan, aldus de heer Geluk. De vergadering besloot verder het dagelijks bestuur machtiging te ver lenen tot het aangaan van een vaste geldlening groot f 500.000. De boekhouding van het Water schap zal gescheiden gehouden wor den van de administratie die gevoerd zal moeten worden van de zaken be treffende de waterzuivering, zo deel de de dijkgraaf mee n.a.v. een vraag van de heer Steur, die ook infor meerde naar de grootte van de bij drage waarop het Waterschap zal kunnen rekenen in de kosten van herstel van de dijkval Weversinlaag. Er is nog geen toezegging, maar er is een goede hoop, zo werd medege deeld. Het Waterschap heeft intussen ook aangedrongen op een voorschot. De heer A. J. G. Doeleman wees op de urgentie van zoetwatervoorzie ning, die zeker spreekt in een droog jaar als dit. Ir. Kloosterboer, hoofd van de technische dienst, deelde in deze vergadering mee dal de zuidkant van Schouwen voortdurend intensief ge- kontroleerd wordt. In het gebied van de Zuidbout en Zuidhoek wordt voor de tweede maal gepeild. Nabij de Blinde Dam - richting Zijpe - werc', men geconfronteerd met een afschui- vinkje, er vindt nauwlettende con trole plaats in dit gebied. Dijkgraaf Geluk besloot do verga dering met een dankwoord tot de fi nanciële commissie en de lechnische- en administratieve diensten. Na afloop werd een bezoek ge bracht aan de nieuwe werkplaats op het industrieterrein in de Zuidhoek, afgerond met een verfrissing ge bruikt in het restaurant van sport centrum „Onderdak". Advertentie Geef vader een meelstraat 31 zierikzee TV-kijken in bejaardentehuis mag niet ZWOLLE, 8-6. Volgens gedeputeer de staten van Overijssel betekent het verbod om in het Rijssensc bejaar dencentrum Maranatha naar televisie te kijken een beperking van de vrij heid van de bewoners. Ze hebben dat meegedeeld in antwoord op vragen van enkele statenleden. G.S. zijn ech ter niet gerechtigd hier tegen op te tredev omdat de verbodsbepaling, die stoelt op principiële gronden, staat in een overeenkomst die vrij willig tussen de leiding van het te huis en de bewoners is gesloten. Dozijn jeugdige inbrekers aangehouden SOEST, 10-8. De politie van SoesL heeft dit weekeinde twaalf scholie ren aangeghouden in verband piet 45 inbraken en diefstallen in Soest. De jongens, variërend in leeftijd van 11 tot 16 jaar, hebben de inbraken bekend. De biul is grotendeels te ruggevonden in een hut in het bos. De buit bestond uit radio- en tele visietoestellen cassetterecorders, etenswaren, kapmessen en geld. Bejaarde vrouw bij overval ernstig gewond DEN BOSCH, 9-6. De 07-jarige mevr. J. A. M. Brood, bewoonster van het bejaardenhuis Anthonie- gaarde in Den Bosch, is zondagmid dag van achteren aangevalen door een ongeveer 18-jarige jongeman, die probeerde haar tasje te ontrukken. Bij de worsteling die ontstond kwam de vrouw ten val. Met een ge broken heup moest zij worden opge nomen in het ziekenhuis. De dader nam de benen en is tot nu toe spoor loos. Overleden aan overdosis heroïne AMSTERDAM, 8-6. Gebruik van een overdosis heroine is volgens de politie de doodsoorzaak van een 20- jarige Duitser, wiens lijk zaterdag avond is gevonden in een kraakpand aan de Keizersgracht in Amsterdam. De jongeman, M. H. Reigert uit Stuutgart, werd dood in het huis aangetroffen door een van de bewo ners. Het slachtoffer heeft zelf niet in het pand gewoond. Niemand van de bewoners verklaarde althans hem te kennen, of te weten wat het er kwam doen. Zierikzee 'I Lange Uus. Kunslexpositie, 912; Maandag en ROME, 8-6. De Italiaanse premier, Mariano Rumor, heeft zaterdag In Milaan de langste aardgasleiding van Europa in werking gesteld. Aardgas uit Nederland en de Sow- jet-Unie stroomt nu in één groot verbonden net van aardgasleidingen Noord-Italië binnen waardoor ook Oostenrijk, Zwitserland en West- Duitsland verzorgd worden. De aard- DEN HAAG, 10-6. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf noemt thans officieel de in- komstenontwikekling bij het midden en kleinbedrijf bijzonder zorgwek- wekkend. (In de april-vergadering van de Raad voor het Midden- en Kleinbe drijf kwamen, zoals is bericht, voor lopige gegevens over die ontwikke ling ter tafel en ter sprake, maar ze werden op verzoek van de vertegen woordiger van het instituut in die vergadering toen nog niet voor pu- blikatie geschikt geacht. De leden van de raad maakten naar aanleiding van die voorlopige gegevens wel op merkingen en daaruit bleek al dat de inkomensontwikkeling bijzonder zorgwekkend werd geacht. Mede naar aanleiding van die discussie is de raad is in de Tweede Kamer over deze materie gesproken. De centrale organisaties van ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf hebben commentaar gegeven op de nu vrij gegeven cijfers). Zorgelijke ontwikkeling Het E.I.M. merkt, in een samenvat ting van hel in juli a.s. verschijnen de rapport over de ontwikkeling op korte termijn opdat de economische situatie bij het Midden- en Kleinbe drijf in de sectoren detailhandel, nij verheid. horeca cn vervoer in de ja- ,.F/i7se«" uit het buitenland PRAAG. Bjj een busongeluk in het Tatra-gebergte zjjn volgens een be richt van de Slowaakse Prawda ne gen schoolkinderen om het leven ge komen. Een vrachtauto, die door te hoge snelheid in oen bocht ging slin geren, reed op de bus, die vol kinde ren zat, in. TEL AVIV. Een Israëlische pa trouille heeft zaterdagochtend vier Arabische guerrillastrijders die uit Libanon Israël binnenkwamen, ge dood. De Israëliërs loden geen ver liezen. Dit is door een Israëlische woordvoerder meegedeeld. HtlACOTO, 10-6. Een vloedgolf die door een natuurlijke dam in de rivier de Mantaro in Peru is gebro ken, heeft een twintigtal dorpen van de kaart geveegd. De bewoners wa ren van tevoren geëvacueerd, maar enkele tientallen mensen hadden ge weigerd hun huizen te verlaten. De duizenden geëvacueerde dorpe lingen stonden op heuveltoppen naai de doorbraak te kijken. In de rivier was oen natuurlijke dam gevormd door twee bergtoppen, die in april losscheurden en in de rivier storten. Achter deze dam had zich een enor me watermassa opgehoopt, die zon dag doorbrak. Pogingen om gaten te slaan waardoor hel water geleidelijk zou kunnen wegvloeien zijn mislukt. Door de overstroming is oen groot gebied met vruchtbare landbouw grond verloren gegaan en zijn veel wegen en bruggen verwoest. Volgens eerste schattingen beloopt de schade zes miljoen dollar. Vz'2- 6. Donderdag: zondag gesloten. Manadag 10 jun) Zierikzee Mondragon, 20.00 uur. Tafeltennis- ver. „Scaldia". Westerschouwen Raadhuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Woensdag 12 juni Zierikzee Geref. Verenigingsgebouw, vergade ring Geref. Vrouwenvereniging. Haamstede Herv. Kerk, 20.00 uur, „Korenavond Haamstede". Oosterland Herv. Verenigingsgebouw, 14.00-17.00 uur en 19.00-22.00 uur verkoopmid dag en avond Chr. Vrouwenvereni ging. Donderdag 13 juni Zierikzee Herv. ver.-gebouw. 20.00 uur. Herv. Vrouwengroep. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaale (01110) 29:8 J P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 ot 4188 Bezorging: (01110) 4188 Meisje beroofd van geldcassette HAARLEM, 9-6. Een 17-jarige verkoopster van een schoenenwinkel uit de Grote Houtstraat in Haarlem is zaterdag op straat door twee jon gens van ongeveer 20 jaar beroofd van een plastic tas met een cassette met f 2600. De easette móest zij naar een bank brengen. gasleiding uit Nederland mondt na 828 km bij Mortara in de po-vlakte uit in het Italiaanse net. Bij de Zwitsers-Italiaanse grens klimt zij tot een hoogte van 2.400 meter. Wei nig kilometers verder werd tegelijk een ongeveer 600 km lange leiding uit Tsjechoslowakije door Oostenrijk naar Sergnano in werking gesteld, waardoor het Russische aardgas in het Italiaanse net stroomt. ren 1972, 1973 en 1974 een duidelijk zorgelijke ontwikkeling vertoont. Hierbij is vooral van invloed de sterke loon- en kosteninflatie. Daar bij nemen in het algemeen de loon- en overige bedrijfskosten zo sterk toe dat hiervoor niet altijd compensatie kan worden gevonden. Dit betekent dat de groei van hel ondernemersinkomen achter blijft lopen bij stijgingen van inkomens van andere bevolkingsgroepen. Twee vrouwen in autokoffer BRIDGETOWN, New Jersy, 8-6. - De politie in Bridgetown, New Jer sey, heeft meegedeeld dat zij een 20-jarige man heeft aangehouden wegens roekeloos rijden en dat zij hem vervolgens arresteerde toen bleek dat hij in de kofferruimte van zijn auto twee vrouwen had opgeslo ten. Later bracht de man de politie naar een bos waar hij de stoffelijke resten van twee andere vrouwen aanwees. Meisje verkracht ERMELO, 9-6. De politie van Er- melo heeft zondag twee jongeman nen aangehouden, die hebben bekend in de nacht van zaterdag op zondag in Ermelo een achttienjarig meisje te hebben verkracht. De daders zijn de 26-javige W. v. d. B. en de 19- jarige H. van de B., beiden uit Put ten. De twee hadden het meisje dat op weg was naar huis. tegen haar zin meegenomen toen zij in de Stations straat in Ermelo liep. Vrouw poogde vader te vergiftigen OSS, 8-6. De 47-jarige huisvrouw Wilhelmina v. d. B. uit Oss heeft zichzelf bij de politie in Oss gemeld en bekend dat zij de afgelopen veer tien dagen heeft gepoogd haar 74- jarige inwonende vader te vergifti gen door drie keer rattengif in zijn borrel te doen. De vrouw, moeder van acht kinde ren van 7 tot 21 jaar, wilde door ver giftiging voorkomen dat haar vader A. V. R. zou ontdekken dat zij vier keer zijn a.o.w. en eenmaal zijn va kantieuitkering voor een totaal be drag van f 1200 had geïnd cn opge maakt. Hel geld heelt zij aan het huishouden in het arbeidersgezin be steed. Haar man en de nog vijf thuis wonende kinderen hebben daar niets van geweten, evenmin als van de vergiftiging. Kostbare Stradivarius verkocht LONDEN. 10-G. Een Duit ser hee.ft G2.f>0(i pond sterling betaald O)) een Londcnse vei ling voor de ..Corbett Stradi varius". De viool ging op de veiling Sotheby's in eigen dom over van Fram Pcschke, een jonge vioolboHieer in Darmstad, West-Duitsland. Slechts eenmaal is meer be taald voor een idool, in 11)71 bracht een andere Stradiva rius op dezelfde veiling 84.000 pond op. Hei donderdag verkochte instrument is genoemd naar een voormalige eigenaar, Wil liam Corbett, een lSde eeuwsc Engelse violist en komponist. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2