Servan Schreiber ontslagen OPENING VISFILEERBEDRIJF EN CAROSSERIEBOUW a a AUTOVERHUUR DE ZIERIKZEESCHE COURANT hogere spaarrente bij de Commissaris te Bruinisse Faciliteiten bouw eigen woning verruimd nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half 2 zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60.-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m au nummer: S tij gene kosten bij Waterschap ZIERIKZEESCHE Maandag 10 juni 1974 130ste jaargang Nr. 21500 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 Advertentie Minister tegen voortzetting Franse kernproeven PARIJS, 10-6. Jean Jacques Servan Schreiber is zon dagavond ontslagen als minister van hervormingen in de nieuwe Franse regering van premier Chirac. Eerder op de dag had Servan Schreiber zich openlijk tegen de aangekondigde voortzetting van de Franse kernproeven in het gebied van de Stille Oceaan ver klaard. Advertentie de bank vooriedereen Het ontslag werd bekendgemaakt door premier Jacques Chirac nadat deze zondagavond een gesprek met president Valery Giscard d'Estaing had gehad. „De meningen zoals deze vanoch tend door de heer Jean-Jacques Ser- van-Schreiber zijn geuit, zijn onver enigbaar met de grondprincipes van onze politiek", aldus de premier. Met het ontslag van de pas 12 da gen geleden benoemde Servan- Schreiber wil president Giscard d'Es- tang waarschijnlijk een begin van verdeeldheid in de regering in de k^gm smoren, voordat deze verder ón\) zich heen kan grijpen. De deel neming van Servan-Schreiber aan de regering was een van de grootste verrassingen van de kabinetsforma tie. Deze verbreding van de basis van de regering met de beweging van de „reformateurs' werd gezien als een van de belangrijkste politieke vernieuwingen van Giscard. Voor de Gaullisten, eveneens rege ringspartners, was het minister schap van Servan-Schreiber moeilijk te verteren. De dynamische leider van de „reformateurs" heeft nooit een geheim gemaakt van zyn anti- Gaullisti^be opstelling. Onslag voor ultimatum Direct nadat Servan-Schreiber zich zondag op zijn persconferentie had uitgesproken tegen hervatting van de bovengrondse kernproeven drong Alexander Sanguinetti, secretaris generaal van de U.D.R. (de Gaullis tisch partij) al aan op het aftreden van de minister van hervormingen. Ministers die zich niet kunnen ver enigen met het regeringsbeleid die nen af te treden. Wanneer de president en de pre mier toelaten dat een lid van de re gering het overeengekomen rege ringsbeleid kritiseert, wordt het ge zag van het staatshoofd op het spel gezet, aldus de redenering van San guinetti. De Gaullisten zouden van plan zijn geweest premier Chirac voor de keus te stellen Servan- Schreiber laten vallen of het voort aan zonder Gaullisten stellen. De premier heeft een dergelijk ultima tum niet afgewacht en ging meteen over tot het ontslaan van de dissi dente minister. Tevoren had Chirac anderhalf uur spoedoverleg gepleegd met president Giscard. Volop hoofdluis bij scholieren ARNHEM, 8-6. De schoolartsen in Arnhem, Renkum, Rheden en Ro- zendaal hebben besloten harder te gaan optreden bij de bestrijding en voorkoming van hoofdluis bij scho lieren. Alleen al in Arnhem zijn er honderden kinderen met hoofdluis. Dit aantal neemt bovendien nog steeds toe, aldus de arts P. C. Broeksma direkteur van de Ge meentelijke en geneeskundige ge zondheidsdienst in Arnhem. Vooral de jongeren tussen de zqs- tierren. achttien jaar lijken de. bacil^* lendragers te zijn. Deze komen ook wel voor bij jongere kinderen, maar niet in zo grote getale, aangezien de ouders nog een oogje in het zeil hou den. „De oudere groepen laten zich niet zo gemakkelijk meer op het hoofd kijken door hun ouders," al dus dr. Broeksma. BRUINISSE, 7-6. Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen was - met echt genote - op bezoek te Bruinisse. Bij het gemeentehuis kreeg mevr. Van Aart sen bloemen aangeboden door het dochtertje van burgemeester G. Hokken. (Foto.: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tinnen kan voor de heer en mevr. Van Aarlsen-Stap. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 7-6. Het bezoek van de Commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen en zijn echtgenote, mevr. Van Aartsen-Stap, aan de gemeente Bruinisse is aan de vergetelheid ontrukt, want het staat gebeiteld in mar mer, c.q. gegraveerd in aluminium, in twee bedrijven op het industrieterrein in Bruinisse. By het visfileer bedryf Gomavi B.V. was het mevr. Van Aartsen, die een gevelsteen onthulde; by het carosseriebouwbedryf Booi was het de commis saris zelf, die het vlaggedoek wegtrok van een aluminiumplaat, met datum en vermelding van het feit. Een wandeling door het (nog in opbouw zynde) bedrijf van Gomavi met zyn reusachtige (800 m- groot) werkruimte vloeroppervlak waarnaast de vriesruimte, al wat verder afgebouwd. Koeling- en vriesruimte zyn onmis baar in een modern visfileerbedryf, vooral omdat men straks de bevroren visafval, wil gaan doorverkopen aan de nertsfokbedrijven. Mr. J. van Aartsen, die na een kort openingswoord van burgemees ter G. Hokken, het woord kreeg, her innerde aan de vele pogingen van Bruinisse om het industrieterrein te bebouwen met niet vervuilende in dustrie, want immers zal was als noodzaak gesteld in de nota van het E.T.I. opgesteld toen duidelijk werd dat de afsluiting van de Grevelingen, de ondergang zou betekenen van de mosselkultuur in die zeearm. In dit stuk wordt industrie ook aangewezen als één der middelen, om de wegvallende baten van de mosselkultuur. te vervangen. Nu na vele vergeefse pogingen van het toch hard werkende gemeentebestuur, twee bedrijven tegelijk zich vestigen dustrieën worden gesloten en perso neelsleden worden bedankt. Een mooi succes, vooral omdat de nadruk wat al te veel kwam te liggen op die andere peiler van het nieuwe bestaan voor Bruinisse de rekreatie. „Niet meer ver weg" In Bruinisse wordt nog eens extra benadrukt, wat ook elders wel wordt gepropageerd „Zeeland ligt niet meer ver weg" ten opzichte van de Randstad. Gelegen aan het begin van de Grevelingendam. c.q. aan goede wegen naar de Randstad, is men in een goed half uur in Rotterdam en omgeving. Maar ook ten opzichte van het zuiden Brabant, zuidelijk Zee land en België ligt men hier ideaal. Hij wenste beide ondernemingen ge luk cn hoopte op een goede toekomst. Dc heer A. Booi, dankte voor de officiële opening van het nieuwe be drijf door de commissaris cn zette uiteen, hoe er in Hendrik Ido Am bacht, gebrek aan ruimte ontstond cn hoe toen op Bruinisse dc aan dacht viel, mede dankzjj, de ook door de commissaris der koninging gesig naleerde weg\'crbindingen. Een fraaie tinnen kan werd de commissa ris cn zyn echtgenote aangeboden. Een in Brusc „dagelijkse dracht" anno 50 a 70 jaar geleden uitgedoste pop kreeg mevrouw Van Aartsen, van visfileerbedrijf Gomavi B.V., als aandenken aan deze dag. Ook de heer A. Troost, direkteur van Goma vi B.V. zette de motieven van plaat sing van het nieuwe bedrijf in Brui nisse uiteen. Ook hier stond ruimte gebrek in de eerste vestigingsplaats op de achtergrond. Maar ook andere faktoren waren belangrijk; de lig ging b-v. ten opzichte van de 'moe der bedrijven. Medewerking gemeentebestuur Beide sprekers loofden ook de bui tengewoon goede medewerking van het gemeentebestuur en de uitste kende begeleiding, die men bij de bespreking van de vestigingsplannen had verkregen. Nog enkele andere sprekers felici teerden de heer Booi en de jongere firmanten met de nieuwe vestiging, terwijl burgemeester Hokken zich dankbaar toonde, dat binnenkort het carosseriebedrijf Booi met de werk zaamheden hier kan beginnen en Gomavi dat over enkele maanden hoopt te doen. De prettige samenwerking kwam niet alleen van de kant van de ge meente; ook de beide ondernemers waren loyale gesprekspartners ge weest. De burgemeester hoopte, dat nog een bedrijf waarmee men in on derhandeling is, spoedig een defini tief besluit zal nemen. Vele Booi-genoiligden Vele relaties van Booi B.V. hadden hun vreugde over deze dag vertolkt met het zenden van bloemen of an dere geschenken. Door Booi waren niet minder dan 400 personen upitge- nodigd, die bij het tekenen van het receptieboek, door Corrie Hokken in klederdracht, een doosje Zeeuwse babbelaars als attentie aangeboden kregen. Corrie Hokken, het dochtertje, van de burgemeester, had even te voren ook al een officiële handeling ver richt, namelijk het aanbieden van een handbouquet, aan mevrouw Van Aartsen. bij haar aankomst bij het gemeentehuis. Na een kort gesprek met b. en w. volgde een samenspre- king met de raad. Wethouder S. A. Jumelet gaf daar informaties over de visserij, nog steeds één der pijlers van het Bruinisser bestaan, ook al hebben verschillende faktoren mee gewerkt. om de betekenis van de visserij, te verminderen. Het raadslid H. Groeneveld behan delde de rekreatie en de problemen daarom heen. (Vervolg- pag. 3) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: onbestendig Vooral in de nacht en ochtend op de meeste plaatsen regen, overigens op klaringen en nu en dan een bui; ma tige, morgen overdag krachtige tot harde wind ruimend van zuidwest naar noordwest; minimumtempera turen omstreeks 8 graden, maxima morgen ongeveer 14 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gra den. Max.-temperaturen: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 juni. Zon op 4.20, onder 20.59 Maan op onder 10.58 Laatste kwartier: 13 juni (2.45) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 11 juni 7.12 19.22 0.42 13.06 Doodtij: 15 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat een zwakke rug van hoge luchtdruk ons in de loop van maandag is gepasseerd, komt het weer dinsdag onder invloed van een storing, die van IJsland naar het zui den van de Noordzee trekt. Er moet daarbij op veel bewolking met nu en dan regen worden gerekend. Ook zondag was het onbestendig, 's Middags trad er een tijdelijke weersverbetering op maar zondag avond nam de buiïgheid weer toe en kwamen er opnieuw onweers- en ha gelbuien voor. Deze onbestendigheid kenmerkt het weer in het grootste deel van West-Europa. Alleen het midden en zuiden van Spanje en Italië hebben mooi zomerweer, waarbij de maxima zondag opliepen tussen 20 en 30 gra den. DEN HAAG. Voor nieuwe eigen woningen kunnen de gemeenten in het gehele land in het vervolg garan ties geven voor een lening, die prak tisch gelijk is aan de stichtingskosten van de woning, ongeacht de leeftijd van de gegadigde. Deze behoeft slechts f 100,eigen geld in te bren gen, aldus het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. Sinds eind oktober bestond deze mo gelijkheid reeds in het noorden des lands, terwijl in de rest van het land gemeentelijke garanties konden wor den gegeven voor leningen tot 95 pet van de stichtingskosten voor gega digden beneden 65 jaar en voor le ningen tot 90 procent van die kosten voor gegadigden van 65 jaar en ou der. Met verruiming van de facili teiten wordt de bevordering van bet eigen-woningbezit beoogd. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1