Pokkenepidemie breidt zich uit over het land BINNENSCHIP ,LIBERITAS' KAPSEIST EN ZINKT I AUTOVERHUUR DE ZIERIKZEESCHE COURANT RAMP OVER INDIA Waarschuwing voor Noord-Ierland Scheepsramp op Keeten Windhoos boven Westland AUSTIN MORRIS Pool gevlucht met vliegtuig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 juni 1974 130ste jaargang Nr. 21499 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Half miljoenste in bad Onderdak NEW DELHI, 6-6. De dodelijkste pokkenepidemie van deze eeuw verspreidt zicli over het noorden van India met een snelheid van een slachtoffer per minuut. Dit hebben funktionarissen van de Wereldgzondheidsor- ganisatie (W.H.O.) in New Delhi bekendgemaakt. Reizigers uit de ergste getroffen streken, zoals het noorden van Bihar en de gehele staat Oettar Pradesj, brengen volgens de W.H.O. de pokkeninfectie over naar het naburige Nepal. Het verkeer tussen de twee landen is moeilijk te controleren aangezien veel reizigers kleine paden gebruiken waar geen controlepunten zijn van immigratie- en gezondheidsdiensten. In Nepal zijn al 700 gevallen van pokken gemeld. Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Klooslerweg 2 Noordgouwe (01112) 347 Dr L. de Jong waarschuwt tegen beperking legertaak AMSTERDAM, 6-6. Bij het in ontvangst nemen van een hem door de vereniging „ons leger" verleende onderschieding (Prins Maurits-me- daille) heeft dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie te Amsterdam, donder dag ochtend kritiek uitgeoefend op het besluit van de regering om de taak van het leger verder te beper ken. „Ik weet wel dat in ons deel van de wereld ons land niet het enige is dat er op defensiegebied naar streeft de lasten op anderen af te wentelen," zo zei hij, „maar ik zou toch, nu het besluit waar ik op doel de nog een definitief karakter heeft gekregen er voor willen waarschu wen. Waar komen wij in ons deel van de wereld terecht wanneer elke bondgenoot door factoren die te ma ken hebben met de internationale situatie, als het ware op een achter middag besluit, zijn aandeel in de gemeenschappelijke verdediging ge voelig te beperken?" De sleepboot „De Zwerver" vast aan de dijkglooiïng. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Meer dan 30.000 medische hulpen die dorpen in heel India bezoeken hebben tot nu toe 70.393 slachtoffers van pokken aangetroffen in Bihar en nog eens 19.590 in Oettar Pradesj. „Gedurende de afgelopen paar maanden waren we erin geslaagd de epidemie te beperken tot Bihar en Oettar Pradesj", zei een W.H.O.- funktionaris. „Maar het ziet er nu naar uit dat de ziekte zich verspreidt langs de oostkust van India". Ge- zondheidsfunktionarissen in New Delhi wezen een verklaring van de W.H.O. in Geneve van de hand dat de 103.000 pokkengevallen in India geen epidemie vormen. „Ze zouden daar eens een woor denboek moeten kopen", zei een ge- zondheidsdoskundlge. „Hier sterven de mensen aan de lopende band en zij voeren een diplomatiek spel op om de Indiase regering niet in ver legenheid te brengen". v De regering in New Delhi heeft tot nu toe de omvang van de epidemie gebagatelliseerd uit vrees, zo zeggen de W.H.O.-funktionarissen, paniek te weeg te brengen. Nieuwe gevallen „In de staat Bihar alleen al treffen we wekelijks tussen de 7000 en 12.000 nieuwe gevallen aan", aldus een W.H.O.-funktionaris. „Dat is een ge middelde van een geval per minuut". In de afgelopen vijf maanden zijn naar zijn mening bijna 25.000 Indiërs aan pokken ovei-leden. Advertentie Geld sparen I Met de auto over het Zijpe varen Korste route naar/van West-Brabant Hatfuurdienst. WASHINGTON. Do Amerikaan- se senaat heeft donderdag met 54 tegen 35 stemmen opnieuw een voor stel afgewezen van de leider van de democratische meerderheidsfractie, Mike Mansfield, de omvang van de troepenmacht van de Verenigde Sta ten in het buitenland drastisch te beperken. LONDEN, 6-6. Generaal sir Walter Walker heeft donderdag gewaar schuwd dat de Sowjet-Unie er op hoopt van Noord-Ierland een springplank voor ondermijnende ak- ties tegen Engeland te kunnen ma- -~fceu. Noord-Ierland is slechts een pion in de machtsstrijd, zei hij. „De straf voor falen in Noord-Ier land zou Ulster tot een vacuum ma ken dat door Rusland wordt opge vuld en het zou van Ierland een tweede Cuba maken". De 60-jarige generaal is van 1969 tot 1972 Navo-bevelhebber van Noord-Europa geweest. ZIERIKZEE, 6-6. Bij plotseling vrij sterke wind en onweer is donderdagavond liet Nederlandse binnen, schip „Libertas" (1375 ton), uit Melick en Herken- bosch op het Keeten ter hoogte van de Zuidbout bij Ouwerkerk, van de sleepboot raakt en gezonken. De Zwerver" losge- De sleepboot voer tegen de dijk op. De opvarenden van beide schepen konden zich in veiligheid stellen. De sleep - zowel de sleepboot als het bin nenschip - was bemand door de drie broers H. M. (23), J. (15) en J. J. Meinen (21). Bij storm en hoge zee kwam het binnenschip in moeilijkheden doordat hoge golven de dekluiken vernielden, waardoor het schip water maakte. De sleepbootopvarende kapte de tros en kort nadien zonk de „Liber tas". De twee broers Meinen konden tijdig in het water springen en wa ren gedwongen onder moeilijke om standigheden, naar de dijk te zwem men, hetgeen gelukte. Kennelijk met de bedoeling de broers te helpen, voer de sleepboot richitng d\jk. De kapitein kon nog wel zijn twee broers helpen aan land te komea (ze waren geheel verstijfd), maar voer wel met zijn schip tegen de glooiing. Personeel van het waterschap Schou- wen-Duiveland kwam na de melding de zaak in ogenschouw nemen. Eerste hulp De beide broers hebben meer dan een kwartier in het water gelegen en hadden het heel moeilijk. Eerste hulp werd verleend in het pas ge reedgekomen gebouwtje van de Red dingsbrigade Zierikzee-Duiveland, waarna ze op een in de buurt gele gen boerderij werden opgenomen en verzorgd om wat op verhaal te ko men. Het gekapseisde schip was ge laden met slakkenzand en van Luik op weg naar Vlake. Voor de kust van Ouwerkerk drijft het wrak van de „Libertas" ondersteboven op het wa ter van het Keeten. Advertentie Welk meisje wil ons in het huishouden ko men helpen. Gezellige, vasje baarvjnet goed salaris. specialiteiten-restaurant fraai monumentenpand in het oude hart van Zierikzee Havenplein 1, telef. 01110-2584 s'-GRAVENZANDE, 6-6. Tijdens een zware onweersbui welke zich donderdagavond omstreeks acht uur boven het Westland ontlastte heeft een windhoos aanzienlijke schade veroorzaakt op een aantal tuinders- bedrijven voornamelijk in de omge ving van de Groenweg te 's-Graver zande. Er zijn 'bedrijven waar'voor ruim f 30.000 schade werd veroor zaakt. Kassen en warenhuizen wer den geheel of gedeeltelijk vernield. In totaal is er aan glasschade vol gens eerste indruk ruim f 100.000 schade welke evenwel hoger zal worden als gevolg van schade aan de gewassen en aan de bedrijven. Dieptepunt Dennedal DEN HAAG, 6-6. „Ik zie op korte termijn geen enkele andere oplos sing dan de groepsleider te vragen nog tot maandag als vrijwilliger te blijven. Dat is, afgezien van alle an dere overwegingen, nodig in het be lang van de pupillen. Ik sta voor wat hun verzorging betreft met de rug tegen de muur". Prof. Brenninkmeijer, de nieuwe beheerder van Dennendal, verklaar de dit donderdag desgevraagd te genover het ANP. Dieptepunt in woningbouw voorbij? DEN HAAG, 6-6. Het dieptepunt in de woningbouw is achter de rug. Als de opgaande lijn zich voortzet zal het woningbouwprogramma 1974 verwezenlijkt kunnen worden. Deze optimistische geluiden liet bouwminister Gruijters donderdag ochtend in de Tweede Kamer horen tijdens de interpellatie door het li berale kamerlid De Beer, volgens wie de situatie in de nieuwbouw re gelrecht op een katastrofe dreigt uit te lopen. Advertentie ZIERIKZEE. Aan de Chr. Kleuter school „Rehoboth" werd de maand juni ingeleid met een zomerfeest, waar heel wat verkleedpartijen aan et pas kwamen, tot vreugde van de jeugd. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Als twee mensen elkaar kus- sen, lopen de anderen door; als er twee vechten, komen de anderen er bij staan. s- f r; Advertentie Visserslatijn vis groeit het hardst na de vangst, althans in de verhalen van sportvissers. Het Poorthuys houdt van vis en vissers, daarom is de vis er zo lekker! specialiteiten-restaurant 'coï/ZutyJ fraai monumentenpand in het oude hart van Zierikzee Havenplein 1, telef. 01110-2584 Dealer: ISTA - Oosterland Tel. |01114) 1495 WENEN, 6-6. Een Poolse con structeur van zweefvliegtuigen, de 30-jarige Stanislaw Haiduk, is met zijn 25-jarige vrouw Irena donder dagmiddag met een tweeraotorig sportvliegtuig naar Oostenrijk ge vlucht. Het echtpaar woonde in Gliwicze. Zij landden op een voormalige mili tair vliegveld ten noorden van We nen en vroegen de Oostenrijkse au toriteiten om asiel. Bij het overvliegen van de grens tussen Tsjechoslowakije en Oosten rijk waren zij door Tsjechoslowaak- se grenswachters beschoten, maar geen der kogels trof doel, zeiden zij. Advertentie Aan onze lezers De prijs van ons papier is dit jaar fors gestegen: op 1 januari met ongeveer 28 procent cn een maand later nog eens met 10 procent. Bovendien werd deze prijs, als gevolg van de energiecrisis, nog met een vast bedrag per ton opgetrokken. Deze prijsstijgingen, en de toeneming van andere kosten, noodzaken alle Nederlandse nieuwsbladen hun abonnementsprijzen aan te passen. Dit gebeurt per 1 juli a.s. De omvang van deze prijsstijging is bescheiden: 8 cent per week. Ze geldt voor alle Nederlandse bladen gelijkelijk. Deze prijsverhoging is aan de minister van eco nomische zaken gemeld. Van de abonnees die ons een machtiging hebben verstrekt tot auto matische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening zullen wij graag aannemen dat ze ermee akkoord gaan. dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. DE DIRECTIE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1