Geslaagd zomerreisje herv. vrouwenver. Bruinisse Noord-lerland: een hopeloze chaos Vandalisme in zuid-Italië P S f 00Uör,LET0" 7 Wat biedt de BEELDBUIS? BLIK DOOR HET WERELD VENSTER „Flitsen7' uit het buitenland ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE UoiiderdaK O juni 1971 Nr. 21198 PHNOM PENH. De Cambodjaanse minister van onderwijs Keo Sang- kim is tijdens zijn ontvoering om het leven gekomen. Toen de politie het schoolgebouw binnendrong waar de minister wordt vastgehouden, werd hij door kogels getroffen. Hij was al dood toen de politie hem vond. WASHINGTON. De openbare aan klager in de Watergate-zaak, Leon Jaworski, heeft verklaard over be wijsmateriaal te beschikken, dat mensen die aanzienlijke bijdragen stortten in het herverkiezingsfonds voor Nixon federale betrekkingen hiervoor werden beloofd. ROME. De opstanden die zich de laatste jaren in toenemende mate voor doep in Italiaanse gevangenis sen ,zijn niet meer alleen geïnspi reerd door de wens op betere leef omstandigheden en hervorming van het wetboek van strafrecht, maar zijn door de inwerking van politieke gevangenen van uiterst links, poli tiek geëngageerd geworden. JERUZALEM. Arabieren in Oost- Jeruzalem hebben bij wijze van ge baar van geweldloos verzet tegen de Israëlische bezetter een onderkomen gebouwd voor een gezin waarvan de woning met de grond gelijk was gemaakt. BEIROET. De Palestijnse natio nale raad die sinds zaterdag in Cairo bjjeen is, heeft besloten een voorlo pige Palestijnse regering te vormen onder leiding van Jasser Arafat, al dus bericht het Libanese blad „Ai^ Yom" van Palestijnse zijde te heb ben vernomen. Nederlanders willen lachen AMSTERDAM, 5-6.' Zeven tig procent van de Nederlan ders wil, als ze naar een to- neelstuk gaan lachen. Dit blijkt uit een nationale steek proef van het Nipo onder 1049 Nederlanders. Het Nipo legde hun de vraag voor: „Als u naar een toneelstuk in de schouwburg gaat, wat wilt u dan: lachen, een drama zien of een voorstelling over maat schappelijke problemen met een boodschap?" KORTE BERICHTEN BRUINISSE, 5-6. Met 44 dames, maakte de Hervormde Vrouwenver eniging „Helpt Elkander" te Brui nisse, eind vorige week haar zomer reisje. De eerste halteplaats was Kinderdijk, waar de koffie, zich uit stekend liet genieten. De „molentocht" is in dat land een gewilde attractie, verder langs de Lek komt men dan in Zuilen waar het uit de 14e eeuw stammende kas teel Haarzuilen, iedere dag zijn poorten open zet, om de toeristen te ontvangen. Niet alleen van binnen is heel veel moois te zien, ook de tuinen zijn schitterend aangelegd, een goede gids verklaart wat niet direct, kan worden begrepen. Hotel de Engel is een bekende pleister plaats voor toeristenbussen men kan er smakelijk dineren en dat werd dan ook gedaan. Rondvaart Heeft Amsterdam zijn bekende rondvaartboten, - ook Utrecht heeft op dit terrein wat te bieden. Een rondvaart door de grachten, van de ze oude bisschopstad, brengt de pas sagiers van de boot, op mooie be kende en minder bekende punten, een gids expliceert wat men ziet. Het Gooi is rijk aan natuurschoon NIEUW LEKKERLAND. Bij de ontploffing van een vat gasolie op een bouwterrein in Nieuw Lekker- land (Z.H.) hebben twee jongetjes van vijf en zes jaar uit die plaats vrij ernstige brandwonden aan ar men en benen opgelopen. DEN HAAG. Het Nederlandse Ro de Kruis heeft een hoeveelheid van drie miljoen vitamine b complex ta bletten ter beschikking gesteld van het Indonesische Rode Kruis. De ta bletten zijn bestemd als noodvoor raad voor een aantal rampendepots in Indonesië. DEN HAAG. Er is een interdepar tementale werkgroep Beveiliging Musea in het leven geroepen. Dit deelde minister Van Doorn dinsdag mee in de Eerste Kamer, waar sena tor Van der Werff (VVD) had geat tendeerd op de slechte beveiliging van niet-rijksmusea en partikuliere kollekties. en dat vormt dan .weer een uitste kende afwisseling voor de stad, die men verlaten heeft Reeuwijk was de laatste halte, waar nog het een en ander werd ge bruikt. Om 9 uur bracht chauffeur Dekker, het gezelschap behouden thuis, dit was voor de presidente mevr. H. M. de Koning-Jumelet aan leiding tot een hartelijk gemeend dankwoord. Ook het weer werkte mee, om deze dag uitstekend te doen slagen. VRIJDAG 7 JUNI NED. I: Het proramma. dat de TROS voor de vrijdagavond heeft gebrouwen, is in drie brokken ge knipt: De Waltons, Op losse groeven en Het bewogen leven van Baron von der Trenck. In aflevering drie van de Waltons, om zeven uur krijgt Chance, de koe van de familie een kalfje. De kinderen zijn er dol op, maar vader heeft plannen om het beestje te verkopen. De verkoop gaat door en er ontstaat een verdrie tige stemming in het gezin. Maar moeder weet een oplossing. Na het journaal staat Op losse groeven weer bol van de toppers, blijvertjes, smartlappen en wat al meer. Dat al les wordt gepresènteerd door Chiel Montagne. Dan moet de kijker van avond afscheid nemen van baron von der Trenck. De slotaflevering vult 95 minuten. Men ziet o.a. hoe Von der Trenck een mislukte poging doet om, met behulp van zijn gelief de Amalia, uit de gevangenis te ont snappen. Hij komt pas vrij na de ze venjarige oorlog. Iedereen is intus sen zichbaar ouder geworden. Als hij in Wenen is teruggekeerd besluit hij afstand van de erfenis te doen, tegen een vaste vergoeding. Het schijnt dat het ongeluk de baron blijft achtervolgen. Want nadat hij zijn openhartige memoires heeft ge publiceerd wordt hij gedwongen Wenen weer te verlaten. NED. II: De AVRO bedient zich op het tweede net in de vooravond van Wie van de drie? waarin Herman Nadat de Britse regering het par lement van Ulster voor vier maan den heeft geschorst wordt in de Londense regeringswijk Westmin ster gesuggereerd dat de Britten het beste maar al hun troepen uit Ul ster kunnen terugtrekken. Dan zou er misschieji wel een bloedbad vol gen in een wellicht langdurige bur geroorlog, maar aan het eind daar van zouden de overlevenden waar- schijnlijk wel voor enige tijd geleerd hebben met elkaar in vrede te leven. Het is een beetje cynische oplossing, die echter zo langzamerhand de eni ge schijnt te zijn ivaarmee tenminste een eind komt aan de misère. Er zijn in het afgelopen jaar een paar keer momenten geweest dat er aanleiding was iets optimistischer tegen de zaak aan te kijken: het luk te katholieken en protestanten in een soort Noordierse regering bijeen te brengen, een eerste begin van een gezamenlijk werken zonder de haast verplichte haat- en nijdsfeer. Er wa ren duidelijke tekenen dat de IRA- terreur ook in de katholieke bolwer ken van Belfast en andere steden vooral de Vrouwen de keel uithing - ze wensten geen aanslagen meer die aanslagen uitlokken en waarbij vrij wel altijd onschuldigen het gelag betalen. Die sfeer is radikaal veranderd. De Britten hebben een reeks wisse lingen van sympathie doorgemaakt. Eerst haalden de protestanten de troepen in als waren het bondgeno ten. Toen het leger ernst maakte met het eenvoudig handhaven van rust en orde, groeide wat sympathie bij katholieken en begon hoon te ko men uit de extreme protestantse hoek. Op het ogenblik lopen de Britse militairen tussen twee vuren: zowel bij katholiek als protestant zijn ze nu gehaat. En de terreur die vrijwel het monopolie was van de katholieke IRA is nu wederzijds even fel, tegenwoordig zou men haast zeggen dat de protestantse groepen het nog het bontst maakten. Loslaten Aan de protestanten dankt men het in ieder geval dat voor het eerst een bomaanslag is gepleegd in Du blin, de hoofdstad van de republiek Ierland - moord waarmee de Noord ierse strijd werd uitgebreid naar het buurland dat er al weinig mee te maken heeft. En dat waarschijnlijk op dit moment niet de minste be hoefte heeft de noordelijke graaf schappen in te lijven, zoals vooral de protestanten in Ulster schijnen te vrezen als het allerergste. Trou wens, het is een misverstand te me nen dat het de Noordierse katholie ken vooral te doen is om aanslui ting 'bij de republiek - ze willen so ciaal gelijkberechtigd zijn, dat is al les. Juist omdat zo velen van hen werkloos zijn, zouden ze er in de re publiek met zijn geringere sociale zorg daii de Britse in Ulster finan cieel erg op achteruitgaan. Juist dat een deel van de protes tantse meerderheid via de akkoor- den van Sunningdale met Groot- Brittannië en Ierland als andere partners) bereid is gevonden een poging te doen terug te keren naar normaal bestuur in Noord- lerland heeft de protestantse extre men opgejut tot extra-aktiviteiten om dit te dwarsbomen. Het krach tigste middel was een algemene sta king geworden die de toch al niet il lustere Noordierse ekonomie ver lamde. Waardoor de rekening voor Londen nog weer eens hoger werd De snel opgekomen arbeidersraad van de protestantse extremisten, waar tot voor kort nog niemand van had gehoord, heeft nu de staking af gelast. De Britse regering weigert met de arbeidersraad te onderhan delen en zij heeft wettelijk vastge steld dat zolang de meerderheid dit wil, Noord-lerland brits zal blijven. Er gaan echter steeds meer stemmen in Londen op om het de Ieren maar zelf uit te laten zoeken ondanks het bloed dat dan zal vloeien. Vies Yerseke-water in Westerschëlde VLISSINGEN, 5-6. Als de ge- meente Reimersvvaal instemt met de aanleg van een rioolpersleiding van Yerseke naar de Westerschelde bij Waarde, zal Yerseke de zoveelste ge meente zijn die zijn afvalwater on gezuiverd in de Westerschelde loost. Momenteel loost Yerseke zijn onge zuiverd rioolwater op de polderslo ten. Volgens b. en w. van Reimerswaal is deze toestand onhoudbaar. Sneller hartalarm in Utrecht UTRECHT, 5-6. Drie maanden na dat de hele bevolking van de stad Utrecht schriftelijk is voorgelicht over de symptomen van een (nade rende) hartaanval en in de gelegen heid werd gesteld, in noodgevallen rechtstreeks de GGD te bellen in plaats van de huisarts, lijkt dit ex periment al een succes. De tijdwinst per patiënt is twee uur en de helft van alle spoedopna men die via een „vrije" melding (met overslaan van de huisarts) tot stand kwam, bleek inderdaad ern stige hartklachten te betreffen. Glazenwasser dodelijk verongelukt AMSTERDAM, 5-6. De 23-jarige glazenwasser Daniël Tak, woonach tig in de tuinstad Slotermeer van Amsterdam, in Buitenveldert is van de tweede verdieping gestort, terwijl hij naar men vermoedt, bezig was op die hoogte zijn ladder te verplaat sen. Het ongeluk geschiedde in de straat genaamd Asingaborg. Met zeer ernstig letsel werd hij naar h'et Wilhelmina Gasthuis ge bracht, waar hij enkele uren later overleed. NAPELS, 5-6. Een landeigenaar te Matera in Zuid-Italië heeft bij op ruimingswerkzaamheden op zijn terrein met een bulldozer een kost baar kerkje met Fresco's uit de 13de eeuw met de grond gelijk gemaakt. De kerk, gewijd aan St. George, werd beschouwd als een van, de mooiste van de streek. In Noord-Italië, te Vicenza, heb ben kerkrovers een schilderij van Bartolomeo Motagna uit het begin van de 16de eeuw, voorstellend de heilige familie, ruw uit de lijst ge- srteden en meegenomen. Het doek is onverkoopbaar. De waarde wordt geschat op 60 miljoen lire. TEL AVIV. In een ziekenhuis in Tel Aviv begroet Golda Meir een van de Israëlische ex-krijgsgevangenen, die tegen Syrische krijgsgevangenen is uitgewisseld en weer in het vader land terugkeerde. PEKING. De Chinese volksrepu bliek heeft een nieuwe luchtmacht bevelhebber ter opvolging van Woe Fahsien, die ten tijde van de mis lukte staatsgreep onder leiding van ex-minister van defensie Lin Piao in september 1971, van het toneel verdween. DAMASCUS. Sekretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties is in de Syrische hoofdstad aangekomen voor een inspektie van VN-waarnemingsposten voor het toezicht op de naleving van een be stand tussen Syrië en Israël aan het front op de Hoogvlakte van Golan. GENEVE. Israël en Syrië hebben woensdag in Geneve hun handteke ning gezet onder de blauwdruk aan de hand waarvan hun soldaten zich in drie fasen terugtrekken achter nieuwe linies en plaatsmaken voor troepen van de Verenigde Naties in de zo onstane bufferzone. SAN JOSE. De ambassadeur van Panama in Costa Rica, David Pere, heeft dinsdag op een perskonferen- tie te San Jose meegedeeld, dat er een korhplot is ontdekt om de Pana mese regeringsleider, generaal Omar Torrijos, te vermoorden en de presidenten van Costa Rica en Hon duras af te zetten. BUENOS AIRES. De Argentijnse politie heeft bij een huiszoeking in de omgeving van de hoofdstad Bue nos Aires een grote hoeveelheid wa pens en munitie gevonden. MEMPHIS. Een Amerikaanse non, de 47-jarige zuster Ma'ry Anne Guthrie, heeft op een perskonferen- tie in Memphis in de staat Tennes see meegedeeld, dat zij zal meedin gen naar de democratische kandida tuur voor een zetel in het Huis van afgevaardigden. DAMASCUS. Syrië en de Verenig de Staten zullen de diplomatieke be trekkingen volledig herstellen voor dat president Nixon volgende week naar het Midden-Oosten gaat, zo heeft de Syrische vice-premier en minister van buitenlandse zaken, Abdel Halim Chaddam, dinsdag in de Syrische hoofdstad bekendge maakt KERKWERVE. Aan de Heuvelsweg te Kerkwerve geraakte een Duitse auotmdbiliste met haar wagen in de sloot. Zij werd gewond; dokter Bont- lees verleende eerste hulp. De auto werd „total loss". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Emmink tweemaal drie mensen laat opdraven, die beweren bezigheids- lerapeute respektievelijk motorcou reur te zijn. Ook voor de klok van acht uur een aflevering van MASH. Een aflevering die niet vrij van pro blemen is. Radar komt in moeilijk heden door de korrespondentiekur- sus waaraan hij is begonnen. Hotlips en Frank Burns kunnen minder goed met elkaar overweg dan vroe ger het geval was en dat schijnt voor het 'hele veldhospitaal een ramp te zijn. Na het journaal volgt een ver haal uit de misdaadserie Columbo. Naast Peter Falk in de hoofdrol speelt in deze aflevering ook de zanger Johnny Cash een. belangrijke rol. Cash geeft gestalte aan de ver tolker van liedjes met een godsdien stig karakter. Zijn vrouw is een fa natieke evangeliste. Ze verdienen aardig aan de gospelconcerten die ze in het land geven maar het meeste geld komt in handen van de vrouw wat de zanger er toe brengt zijn echtgenote te dreigen op te houden met zingen als hij geen groter aan deel van de opbrengst krijgt. Eén en ander leidt tot een geval van chan tage. Met name de jazz-lief hebbers zal de AVRO plezier doen met de herhaling, vanaf tien voor tien, van het programma Duke Ellington, We love you Madley, dat januari van dit jaar voor de eerste keer op de Nederlandse buis werd gebracht. Na dit vijf kwartier durende jazzgenot praat Jaap van Meekren met minis ter-president Den Uyl over het we kelijkse kabinetsberaad. Tot kwart voor twaalf volgt dan nog een uit zending van de NOS-rubriek Uit de kunst. VRIJDAG 7 JUNI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De Waltons; 20.00 Journaal; 20.20 Op losse groeven; 21.15 Het be wogen leven van Baron von der Trenck; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Wie van de drie; 19.30 MASH; 20.00 Journaal; 20.20 Columbo; 21.50 Duke Ellignton, we love you madly; 23.05 Praten met de minister-president; 23.15 Uit de kunst; 23.45 Journaal. IIIT HET BINNENLAND UTRECHT. Ongeveer 115.000 leer lingen van de hoogste klassen van de lagere scholen en brugklassen van het Mavo-onderwijs hebben deelgenomen aan de jaarlijkse schoolwedstrijd van de onderwijs- kommissie van het Nationale com- tnissie tegen het alcoholisme. HAARLEM. De Provinciale staten van Noord-Holland hebben besloten dat de Purmer bebouwd zal worden. Gedeputeerde staten hadden dit voorgesteld in het ontwerpstreek- plan Waterland. De vrouw knipperde met haar ogen. Waarschijnlijk was ze zo over bluft, dat ze niet dadelijk wist, wat te moeten antwoorden. Gert keek van haar naar Rienie, die in haar stoel zat en een kleur kreeg. „Eh.dat.dat is natuurlijk goed, meneer Treep. Heel aardig van u want zoveel heeft Rienie eigenlijk ook niet." „Mag ik haar meenemen tot een uur of half elf? Of is dat te laat?" „Blijft u hier ook slapen, meneer?" „Alestublieft, mevrouw, ik blijf voor u gewoon Gert. Doet u me één plezier en zeg geen meneer. Dat hoor ik dagelijks al meer dan me lief is. Nee, ik blijf hier niet slapen. Ik rijd vanavond weer terug naar Velp. Morgen wacht me de plicht weer op m'n kantoor." „Maar is dat niet veel te vermoei end voor u?" „Als Rienie een paar uurtjes met me meegaat, mevrouw, is dat voor mij net de ontspanning die ik nodig heb1." „O, dan vind ik het best, vanzelf sprekend. Enne.u hoeft niet op een half uurtje te kijken. „Dank u, mevrouw." Hij knipoog de naar het meisje. „Hoe zit het. moet ik nog langer wachten? Je hoort, dat ik toestemming heb van je moeder." Ze kwam overeind, maar bleef staan. O, juist. Of ik al of niet wil, speelt zeker geen rol, he?" „Lieve mejuffrouw Schollenberg," begon Gert op plechtige toon, „wilt u mij de eer aan doen enige tijd u te verpozen in mijn nederige gezel schap? Een auto ter uwer beschik king." Hij boog. Rienie boog eveneens. „Het genoe- CEES GIESBEEK gen zal geheel aan mijn kant zijn, meneer Treep. Als u een paar mi nuutjes hebt, trek ik wat anders aan." Hij keek verbaasd. „Waarom, me juffrouw? Voor zover mijn ogen kunnen constateren, zitten er geen knoopjes aan deze jurk." Ze liep rood aan. „Dat is.." be gon ze maar meteen begon ze te lachen. „Oké, even mijn schoenen aantrekken." Vijf minuten later reden ze het dorp uit. Ze zat naast hem en keek verstoord. „Gemeen van je om dat van die knoopjes te zeggen, waar mama bij was." Hij schoot in een lach. „Liefje, je moeder snapt het toch niet. Dat was immers een geheimpje tussen ons tweetjes, nietwaar?" Hij keek haar even van terzijde aan. Ze probeerde haar minirok naar beneden te trekken, hetgeen nauwe lijks lukte. „Vind je hem eigenlijk niet te kort?" vroeg ze, toen ze hem naar haar benen zag kijken. Hij legde enige ogenblikken zijn hand op haar knie. „Schattig, Rie nie, je ziet er uit om te stelen." „Nu moesten we weg kunnen rijden, Gert Ver weg van alles. Enkel wij samen" „En je moeder dan, meisje? Wil je die alleen laten?" Ze zuchtte. „Dat is het 'm juist-. Ik zal op de duur wel de dochter wor den, die haar moeder tot haar dood toe verzorgd. Zoals zo vaak in het leven. En daarna „Daarna is het te laat en is je tijd voorbij. Wacht maar eens. zodra de ware Jozef komt, trek je je nergens meer van aan en laat je rustig je moeder alleen. Dat is de liefde." Ze antwoordde niet, maar dacht: de ware Jozef ken ik al lang. Maar of deze Jozef het serieus met me meent? Een uur later vroeg ze het hem. Ze stonden met de wagen op een verlaten landweg. Er was in de ver te één huis te zien. Verkeer kwam er helemaal niet langs. Ze lag dicht •tegen hem aan. Hij kuste het meisje en zij kuste hem terug, wild en ver langend. Ze voelde zijn hand over haar lichaam gaan. Iets ontbrandde er in haar, maar op een gegeven mo ment realiseerde ze zich: Hij is nu directeur. Wat wil hij van me? Als hij denkt.., Ze voelde zijn hand op haar dij. Resoluut pakte ze die hand en bracht hem terug op een veiliger plaats. „Wat ben je eigenlijk met me van plan, Gert Treep? Directeur van een bouwonderneming in Velp? Af en toe eens met je wagen aanwippen in Brasemsveld, mij ophalen en dan ordinair met me te scharrelen en zoenen? Net zo lang tot je een vrouw van je stand gevonden hebt en daarmee trouwt? Met dank voor de bewezen diensten aan Rienie Schollenberg? Zeg het me. want dan kunnen we meloen rechtsomkeert maken en terugrijden naar huis. Dan wens ik je voor de toekomst al het goede en wordt je vriendelijk ver zocht niet meer aan huis te komen. Voor aleer.Ze snikte en sloeg haar hahden voor het gezicht. Even zat hij verbaasd te kijken. Toen begreep hij het in al zijn wer kelijkheid: dit lieve kind is stapel verliefd op me. Als ik met mooie beloften kom, kan ik alles met haar doen. (wordt vervolgd) SALISBURY. De Rhodesische po litie heeft een Afrikaanse man dood geschoten tijdens een ordeverstoring in de stad Gwelo, zo is gebleken uit berichten die dinsdag Salisbury be reikten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7