Programma Z.V.U. 1974-1975 Licht doorbraak bij EEG-impassé OUDE BAKKERIJ SCHIEP RUIMTE VOOR „DE BIERHAL" DE MARKT STREEKNIEUWS Boek van oud-Zierikzeeënaar in Swinburne College Melbourne i Wat hoop voor landbouw LUXEMBURG, 5-6. Dc vergadering van de ministers van buitenlandse /aken en van landbouw in de E.E.G. in Luxemburg, heeft 11a maanden - ein delijk een positief resultaat opgeleverd. Er is geen definitief keerpunt bereikt in de negatieve ontwikkelingen van dc gemeenschappen maar .aldus de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, ik voel me opgewekter gestemd dan menig maal tevoren. Dc algemene stemming in Luxemburg was: de E.E.G. is nog lang niet gered maar dc periode van aftakeling is toch duidelijk onderbroken. ZIERIKZEE, 4-6. Ruim op t'yd voor het publiek om de bclangrükstc data vast aan te tekenen is de Z.V.U. er in geslaagd het programma voor het nieuwe seizoen 1971-1975 samen te stellen. Enige hoogtepunten uit het aantrekkelijke nieuwe programma, dat geopend zal worden op 6 oktober met een koffieconcert en afgesloten wordt op 12 mei met een optreden van het Publiekstheater, zullen onge twijfeld zijn: de Hoofdstad Operette met Grafin Mariza, Riens Gratama; een kerstconcert in het Zierikzeese stadhuis, optreden Zuidelijk Toneel Globe (Suiker van Hugo Claus), Am sterdams Phil. Orkest, Frans Halse- ma er. Gerard Cox en Blijspel (Sun shine Boijs). Op het programma staan verder weer een drietal talencursussen: En gels (docent de heer J. C. Kouvver); Frans (docente mevrouw Th. R. E. de Klerk-v. d. Duyn); Duits (docente mevrouw Van Duivendijk). Onder leiding van de heer P. v. d. Blom zal weer een boekbindkur- sus plaatsvinden; de heer Tieleman verzorgt een nieuwe cursus binnen- huisarchitektuur en in samenwerking met Delta-Foto wordt getracht een cursus fotografie te organiseren. Lezingen In het nieuwe seizoen vragen ver der enige lezingen de aandacht: een nog nader aan te kondigen literaire lezing; een voordracht door de heer H. J. Krauweel van de Jellinek-kli- niek over drugs en een lezing met dia's over platboomvaartuigen dooi de heer G. L. Berk in samenwerking met de watersportvereniging op Schouwen-Duiveland. Er worden bo vendien twee excursies georgani seerd: naar de Volkssterrenwacht te Hoeven en naar het bekende Streek museum te Heinenoord. Onder auspiciën van de Z.V.U. geeft het Amsterdams Strijkorkest een kastcelconcert te Haamstede op 2 juli aanstaande. De werkgroep van de Z.V.U. deelt mee dat mogelijkheden tot opgave voor evenementen, cursussen c.d. nader bekend zullen worden ge maakt. Hieronder volgt het volledige Z.V.U.-programma 1974-1975. De ge nummerde evenementen zijn opge nomen in het abonnementsprogram ma. DREISCHOR Opgave voor reisje bejaarden Personen ouder dan 65 jaar die deel willen nemen aan het bejaar denreisje op donderdag 13 juni a.s., kunnen zich opgeven tot maandag a.s. bij mevrouw v. d. Werve, Ren- kumstraat 9, Dreischor. OOSTERLAND Beroep ds. A. van der Meer Ds. A. van der Meer, predikant bij de Oud Ger. Gemeente alhier, ont ving dezer dagen een beroep naar de Oud Ger. Gemeente te Utrecht. Ds. Van der Meer, afkomstig uit Mon ster, werd op 23 juli 1969 hier ter plaatse bevestigd als oefenaar-le- 6 oktober: Koffieconcert: Dick Visser, gitaar. 11 oktober: Hoofdstad Operette: Grafin Mariza (01). 7 november: Rients Gratama: Re gen op het Blocmkoolcorso (02). 8 november: Rients Gratama: Re gen op het Bloemkoolcorso (03). 27 december: Kerstconcert in hel Raadhuis te Zierikzee. 3 januari: Zuidelijk Toneel Globe: Suiker van Hugo Claus (04). 12 januari: Koffieconcert: Kees Boeke. blokfluit en Bob van Aspe- ren, clavecimbel. 28 januari: Cabaret Tekstpiere ment: Wit op zwart. rend ouderling van de Oud Ger. Ge meente, waarna hij precies twee jaar later 22 juli 1971 werd bevestigd als predikant van deze kerk. Hij was de eerste predikant van de Oud Ger. Gemeente alhier sedert de stichting omstreeks 1845. Kollekte „Het Hoogeland" Ten bate van de slichting ..Het Hoogeland'" te Beekbergen werd hier ter plaatse weer de jaarlijkse huis- aan-huiskollekte gehouden door le den van de Chr. meisjesvereniging „Zonnestraaltjes", onder leiding van mevr. R. Beije-Boogert. De op brengst bedroeg dit jaar f 213.31, waarvoor een dankwoord aan diege nen die dit werk weer gedenken wil den met een gave, en niet minder de jongedames-kollektanten en hun leidster. SIEJANSLAND Bejaarden maakten een geslaagde reis Drie en dertig Sirjanslands.e be jaarden maakten met fraai weer een geslaagd reisje per toerwagen van dc fa. Van Oeveren naar het Bol- lekgebied. De tocht ging over de Brouwersdam, langs het Dolfina rium te Scharendijke, over Flakkee en Haringvliet naar Voorne, richting Den Briel, Oostvoorne, Maasvlakte voor oen stop bij restaurant Eurora- ma waar de koffie heerlijk smaakte. Hierna volgde een interessant ge deelte van de reis: het Botlekgebied met de vele enorme olieraffinaderij en en voorbij Rozenburg met dc chemische industrieën. De reizigers beseften bij het passeren van dit ge bied rijk te zijn te kunnen wonen op het heel wat „schonere" Schou wen-Duiveland. Via de Beneluxtun- nel ging de reis naar het Westland, met de beroemde glasteelt en nog verder naar Scheveningen. De bus passeerde de boulevard langs het Kurhaus en de Pier naar Rijswijk voor een keurig aangerichte maaltijd in restaurant Drievliet. .Na het eten werd de reis voortge zet naar Delft en het vliegveld Zes tienhoven, waar even gestopt werd om het vliegwezen in aktie te zien. De reiswagen maakte hierna nog een uitgebreide rondrit door Rotter dam, o.a. langs de havens en vele andere bekende en interessante be zienswaardigheden. Op het Zuid plein was nog gelegenheid wat te winkelen en een drankje te gebrui ken. Tijdens het laatste deel van de rit, al weer op Duiveland aangekomen, bedankte de leidster mevr. Op 't Hof 19 februari: Blijspel: Wat een gek ke man.en z'n vrouw dan. (05). 26 februari: Frans Halsema/Gerard Cox: Wat je zegt ben je zelf. (06). 27 februari: Frans Halsema/Gerard Cox: Wat je zegt ben je zelf (07). 14 maart: Amsterdams Philharmo- nisch Orkest (08). 26 maart: Blijspel: de Sunshine Boys (09). 27 maart: Blijspel: Do Sunshine Boys (10). 13 april: Koffieconcert: Anner Bijlsma, cello en Anthony Woodrow, contrabas. 12 mei: Publiekstheater: De goede mens van Sezuan van Brecht (11). de chauffeur voor zijn prettige en goede uiteenzetting tijdens dc reis. BRUINISSE Autoverkeer Grevelingendam Het aantal auto's dat in de maand mei de Grevelingensluis passeerde, was v olgens de teller aldaar 204.529. Genoemde teller kwam van 15.788.527 op 15.993.056. Uit de bijgehouden statistiek was ook af te leiden, dat gedurende de tijd dat de Zeelandbrug defekt was. het aantal auto's per dag 2000 tot 2500 minder was dan normaal. Dit aantal zijn dus de wagens die ken nelijk op doortocht zijn. van en naar Midden-Zeeland of verder. De pinksterdrukte was gedurende dc dagen vrijdag, zaterdag en zon dag vrijwel gelijk, met resp. 11.377, 11.872 en 11.165, om op pinkster maandag een absolute top te berei ken namelijk 16.172. Leerlingen O.B.S. op reis Vorige weck maakten dc kinde ren van dc openbare basisschool hun jaarlijkse schoolreis. Om half negen vertrokken twee bussen uit Bruinis- se. De ene bus met de kinderen van de laagste klassen ging naar de „Beeksc Bergen", dc andere bus met de hoogste klassen brachten een bezoek aan Amsterdam. De kleintjes bezochten o.a. jeugd- verkeersland, hobbyland waar de kinderen zelf mochten zagen, tim meren, verven, pannekoeken bakken en typen, het Safaripark en de speeltuin. Verder werd er nog een rit met een boulevardtrein naar het doolhof gemaakt en daarop volgde nog een tocht met een rondvaart boot. Op de terugreis werden ze in het Mastbos getrakteerd op li monade en pannekoeken. De kinderen van de hoogste klas sen maakten eerst een wandeling langs enkele bezienswaardigheden van de hoofdstad e.o. het Koninklijk Paleis en het Nationaal Monument op de Dam. Daarna volgden een rondvaart door de Amsterdamse grachten en een bezoek aan Artis, waar tevens de meegenomen boter hammen onder het genot van een glas limonade werden genuttigd. 's Middags werd nog een b'ezoek gebracht aan de luchtvaarttentoon stelling „Aviodome" en Schiphol. Om ongeveer half acht keerden bei de bussen in Bruinisse terug. Al met al een vermoeiende maar fijne dag voor de kinderen. Een zestal jaren geleden beschikte de oude bakkerij nog over een oven, die echter toen al gesloopt werd. Er resteerde een ruimté, die als opslag plaats werd gebruikt. Het pand kwam in handen van een Amster damse, waarna de heer Kleppe door koop eigenaar werd. Muurbehande ling, verlichting en vooral een groen plafond maakten dit nieuwe inte- rieurgedeelte tot een fraai geheel, waarbij hel meubilair werd aange past. liet echtpaar Klei>i>e voor dc bar in dc vernieuwde zaak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Onder de positieve zaken die in Luxemburg aan het daglicht traden kan in ieder geval de duidelijk ge matigder houding van Engeland ge rekend worden. Minister Callaghan, de Britse minister van buitenlandse zaken, dreigt niet langer met het weglopen van zijn land uit de ge meenschappen. Hij zei dat het hem duidelijk geworden was dat binnen het raam van de verdragen gespro ken kan worden over de moeilijkhe den die zijn land met het E.E.G.- lidmaatschap heeft. Het resultaat dat in de Europese ministerraad bereikt werd was dat de Europese Commissie gaat bestu deren in hoeverre de Britse bijdrage aan het totale EEG-budget redelijk is. Vermoedelijk in het najaar zal deze zaak opnieuw aan de orde ko men. Een ander positief punt was in Luxemburg de uitslag van het ge sprek in de Landbouwraad. HEERDE. Bij inbraken in het cen trum van Heerde is woensdag voor ruim f 20.000 aan kleding ontvreemd. Bovendien werd een geldbedrag van f 1.000 buitgemaakt en werden ver nielingen aangericht. Aangepaste gevel De gevel van het vernieuwc pand wordt thans nog onderhanden ge nomen. Het wordt een antieke, aangepaste stijlgevcl, die het op dit gevoelige punt te Zierikzee zeker goed zal doen. Mei hulp van Monumentenzorg, ministerie en gemeente kon deze restauratie tot stand komen. Toiletgroep Een tweede belangrijke verbete ring vormt de toevoeging van een toiletgroep, waarvoor ruimtelijk gc- brii'k kon worden gemaakt van een achter het pand gelegen schuur en mede door toevoeging van een doo; hel Waterschap verkregen stuk grond, die ook ruimte liet voor een apart keukentje. De inrichting van de toiletgroepen behoort mede tot hel modernste op dit gebied. Zowel hier als in de /aak /elf is belangrijk aandacht besteed aan de vcntilering (lucht- en lichtkoepels). Dc Bierhal nieuwe stijl is onofficieel geopend, maar veel bloemen op dc openings dag getuigden dat hel initiatief van c'c eigenaar op prijs is gesteld. KORTE BERICHTEN EIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Volgens staatsse- kretaris Hendriks van volksge zondheid en zijn kollega Klein van onderwijs en wetenschappen kunnen op korte termijn maatregelen wor den verwacht, die een eiride zullen maken aan de ernstige situatie, waarin de haitchirurgie in ons land thans verkeert. GRONINGEN Het grootste deel van een fabrieksloods vanEf-Es Schouderwatten te Groningen is woensdagochtend uitgebrand. Dc ministers gingen ermee ak koord dat de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de E.E.G.) op een nader te bepalen datum (bin nen vier of vijf weken) de Italiaanse importbcperkende maatregelen zal vervangen door E.E.G.-maatregcIcn. In hoofdzaak komt dan hierop neer dat de Italiaanse „groene lire" gede valueerd wordt met twaalfeneenhalf procent( in de praktijk wil dat zeg gen dat de producentenprijzen stij gen met twaalfeneenhalf procent). KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Papendrecht: J. den Besten, Huizen; te Terkaple c.a. (toez.): T. B. Hop. kand., Groningen. Aangenomen naar Driebergen (Ned. Prot Bond): Th. C. C. Schol ten van Iterson. kand., Driebergen; naar Boskoop (toez.): J. Stelwagen, Nieuwpoort; naar Krimpen aan de IJssel toez.): drs. J. Kroeze, kand.. aldaar; naar Putten: H. A. van Sloo- ten, Nijkerk. Bedankt voor Voorthuizen: J. de Vreugd, Haaften; voor Gouderak: T. J. Kamerbeek, Waarder; voor Oene* A. Vlietstra, Doornspijk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oostkapelle: J. Bruyn, kand., Hattem, die dit beroep heeft aangenomen; te Beverwijk- Heemskerk (als industriepred.): drs. H. W Nusselder. Hardenberg; te Muiden-Muiderberg: A. G. Bosma, kand., Amsterdam: te Tijnje: W. Wester, kand.. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen: te Zweelo: P. A. C. Bongers, kand., Haarlem, die dit beroep heeft aangenomen; te Melis- kerke: G. J. van Pijkeren, kand. te Kampen, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Nijensleek (ge- kombineerd met een evangelisatie- opdracht van dc samenwerkende ZIERIKZEE. Ruim zeven jaar gele den verliet de toen 22-jarige Harry van der Bijl zijn woonplaats Zierik zee nadat hij al enige jaren geva ren had om ver van huis, in Mel bourne (Australië), als schccpsiverk- tuigkundige te gaan werken bij een groot scheepsverf concern. Aan 7/11 in :ct rii kapacitcUen had de heer Van der Bijl bel tr drinken dril mi Melbourne, met medewerking van het bedrijf, kon verder studeren aan het Sioinburnc College. In het kruier van dc opleiding werden door 14J ZIERIKZEE. De dames Addy Wa genmaker te Noordgouwe en Elly Hartog te Zierikzee twee studenten van de Rijks Pedagogische Akade- 'mie te Middelburg, werkten samen met de leerlingen van de Nutskleu- terschool te Zierikzee aan een pro- jekl: „de markt". Na de voltooiing werd het werkstuk tentoongesteld in de speelzaal. Vrijdagavond was het zeer geslaagde resultaat te zien voor dé ouders van de kleuters. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) kerken in het Fries-Drentse grens gebied): A. Medema, kand. aldaar; naar Bergum: J. Bulthuis, Leens. Bedankt voor Bodegraven: F. J. van der Wal te Nijverdal. Examens: De klassis Z.O.-Drente heeft peremtoir geëxamineerd de heer P. A. C. Bongers te Haarlem. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidhorn: J. J. Wil- denboer, Hardenberg; te Aduard en te Hooghalen-Beilen: H. Hidding, kand., te Emmen; te Emmen: J. A. van der Velden, Enschede-N. (voor heen miss. pred.). Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te EindhovenJ. van Mulligen, Rotterdam-Z. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Hoogvliet, Nieuw Beijerland. Veenendaal, Nunspeet, Klaaswaal, Oudemirdum, Beekber gen en Katwijk aan Zee: A. Moer kerken, kand., Rotterdam; te Brakel en te Nijkerk: B. Reinders, kand. te Rotterdam; te Lynden (USA): C. Hegeman, Tholen. Tweetal te Rotterdam-C: A. Hof man, Scheveningen en A. Moerker ken, kand., Rotterdam. Hervormde Gemeente Bruinisse De in de maand mei te Bruinisse in de Ned. Hcrv. kerk gehouden kol lekte voor de Sahellanden bracht voor de Sahellanden f 1348J30 op. De kollekte voor Algemene Diako- nale Doeleinden f 546.14. Gereformeerde Kerken in Nederland DEN HAAG. 5-6. De Gereformeer de Kerken hebben er in 1973 slechts vier leden bijgekregen. Eind 1973 was hun officiële ledental 879.838. Een dergelijke geringe toename is in de Gereformeerde Kerken niet eerder voorgekomen, afgezien van de scheuring door de „vrijmaking" van 1944. In 1972 bedroeg dc toename nog 3.892 leden. leerlingen boeken geschreven, waar van er 12 toerden bekroond en in dc school, hij gelegenheid van het over gangsjaar, werden tentoongesteld. Zo kon het gebeuren dat van oud- Zierikzeeënaar Harrij van der Bijl het werkstuk Schepen en hun ge schieden>s" prijkte tussen het dozijn andere ger-poseerde werken Voor geïnteresseerden de ons iocgezon den foto toont geheel onderaan rechts Harry's bock. te zien in het verre Melbourne. Fraaie (gevel) aanwinst ZIERIKZEE, 5-6. Het bekende eafé „De Bierhar' aan het Korte Groeiulal 2 - eigenaar de heer M. Kleppe - heeft een uitbreiding en metamorfose ondergaan, die het geheel een karakteristieker plaats heeft gegeven in de rij van stedelijke horecabedrijven. Vooral ruimtelijk heeft de zaak een winstpunt geboekt, door toevoeging van de naastgelegen voormalige bakkerij van (wijlen) dc beer A. Potappcl. Er is een totale vloeroppervlakte ontstaan van 210 m-. Met handhaving van de oorspronkelijke Bierhal. is het nieuwe gedeelte harmonisch bijgevoegd aan het bestaande, waardoor een opmerkelijk royaal geheel is ontstaan, dat ondanks toepassing van moderniseringen, toch een eigen sfeer heeft bewaard. Belangrijk voor een café, waarin echt niet alles blinken moet van licht hout en staal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4