ERIC DE NOORMAN HERVORMD ZONNEMAIRE IN VROEGER TIJD Surfing-wedstrijden op het Grevelingenmeer Blanke indianen ontdekt INGEZONDEN STUKKEN Nieuwe tak van sport DREISCHOR, 3-6. Op Tweede Pinksterdag waren op de zeedijk aan hel eind van de Langéweg te Dreiselior een groot aantal toeschouwers aanwezig om eens nader kennis te maken met het windsurfen. Ondanks het feit dat door een aantal onvoorziene omstandigheden bur gemeester A. P. Schouwenaar van Brouwershaven ruim een uur na het vastgestelde tijdstip het startschot kon lossen voor de eerste race zullen de talrijke aanwezige toeschouwers toch geen spftt gehad hebben van hun gang naar het Grevelingenmeer. Reeds voor de wedstrijden een aanvang namen kon men de deelnemers bij het oafenen in aktie zien. Dat het surfen een tak van watersport is die snel aan populariteit wint is zonder meer aan te nemen als men deze sportmensen in aktie ziet. Deze sport is spektakulair waarbij de beoefenaar wel de beschikking moet hebben over een technische vaardigheid om zich op de surfplank staande te houden en de giek zo te HENGELSPORT Wedstrijden H.S.V. „Oosterschelde" Zaterdag 8 juni a.s., is er voor de leden van de H.C.V. „Oosterschelde" gelegenheid om deel te nemen aan de volgende competitiewedstrijd. De ze hengel wedstrijd vindt plaats bij de Kreek van Ouwerkerk, ingang Baalpapenweg, aanvang 7.00 v.m. Op zaterdag 15 juni zal getracht worden om met een groot aantal hengelaars deel te nemen aan het internationale hengelconcours van G.B.V. uit Roosendaal. Deze wed strijd zal plaats vinden bij Stavenis- se. Tijdens het internationale hen- gelvoncours van de Zeebaars te Scherpenisse op tweede pinksterdag en met vierhonderd deelnemers werd door A. Bouman van de H.S.V. „Oosterschelde, een dertiende prijs behaald en door C. Bolle de vijfen veertigste prijs. DUIVENSPORT P.V. „Duiveland" - Nieuwerkerk Wedvlucht van Dourdaz d.d. 1 juni. Afstand plm. 375 km in con cours 235 duiven. Gelost om 7.00 u. Aankomst eerste duif 12.14 uur. Laatste prijsduif 14.10 uur. De uitslag is: H. P. van Noorden I, 2. 4, 5, 10, 12. 15, 27, 36; C. Zand dijk 3, 14, 17, 45; P. Otte 6, 29, 43; Jan Dooge 7, 41; T. M. Dalebout 8, 11, 13. 16, 24, 25. 28, 31, 58, 59; L. J. de Bruine 9. 22, 26, 30, 32, 35; L. Smalheer 18; J. Folmer 19; C. Bal 20. 37. 38. 42, 52; J. Quist 21, 39, 53, 54; W. Daiebout 23. 49, 57; B. de Rui ter 33. 34; J. W. v. Dijke 40, 55; P. Dooge 44 50, 51, 56; C. Krijger 46; L. Knop 47. 48. SPORTTOTO DEN HAAG, 4-6. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die voorko men op het rormulier van sporttoto nummer 48 zijn Nederland-Kickers O. X Bulgarijc-Engeland X Bclgië-Schotland X Twents elftal-Haïti X Basel-Brazilic X FC Saarbrück.-Entr. B X St. Pauli-Borussia N. X Lugano-Chcnois X St. Gailen-Lausannc v Sion-Grasshoppers X Sturm Graz-Wacker I. X Simmering-Austria KI. X Rapid GAK X Een juist ingevulde kolom ziet er als volgt uit: 1-2-1-2-2-2-2-2-1-3-3-2-1 De cijfers zijn aantal deelnemers 216.106; inleg 451.453 gulden. Voor de prijzen is een bedrag beschikbaar van 190.964 gulden. De eerste, tweede derde en extra prijs bedragen elk 47.741 gulden, uitgeloot worden te vens driC extra prijien. bedienen dat hij het meeste reden- ment uit de wind haalt. Dit werd wel duidelijk gedemon streerd door de Europese kampioen 1973 D. Thijs uit Breda die alle vijf gehouden races in een overwinning wist om te zetten. De jongste deelnemer was de 12- jarige Henk Verhei jen jr. die hier voor de eerste maal aan een wed strijd deelnam. Helder water Na het>'. beëindigen van de races deden een aantal deelnemers nog een opmerkelijke uitspraak over het Grevelingenmeer. „Wat is het water hier helder en zuiver, dat hadden wij niet gedacht". VOETBAL Succesje voor Schouwse Duivels op Rabo-toernooi Het zaterdag 1 juni j.l. georgani seerde voetbal-tournooi door de Coöp. Rabobank heeft voor de deel nemende ploeg van Schouwen-Dui- vcland een bevredigend verloop ge had. De ploeg samengesteld uit per soneelsleden van de banken „Oost- Duiveland", „Schouwen" en „Zie- rikzee" wist door te dringen tot de laatste zestien. Naast de „Schouwse Duivels" werd door totaal 60 ploegen deelgenomen aan een voortreffelijk georganiseerd itournooi te Valkenswaard. De eerste wedstrijd werd ongelukkig verloren van de F. C. Etten, (1-0), waarna de twee volgende wedstrijden tegen de F. C. Amsterdam en de F. C. Baro nie met dezelfde cijfers werden ge wonnen. Door het in tweede instan tie beter nemen van strafschoppen kwam de ploeg bij de laatste zes tien. Het Limburgse F. C. Maaske ten maakte een einde aan de Zeeuwse illusies door met 3-0 te winnen. In de avonduren keerde de ploeg, met een 'bus van het touringcarbe- drijf van Oeveren, en zijn ruim 20 supporters na een lange sportieve dag voldaan in Zierikzee terug. RIO DE JANEIRO, 3-6. Li de haast ondoordringbare tropische wonden van het noordwestelijke Amazonegebied heeft men een on bekende Indianenstam ontdekt met blanke en blauwogige leden. De Eunai - de Braziliaanse stich ting voor het welzijn rati de India nen - die dit bekendmaakte, liet we ten dat de ontdekkingsreiziger Rai- mundo Aires acht leden van deze stam aantrof die zich baadden in een zpriricr van de Amazone. Op zoek naar de onbekende stam had Alves op aanwijzing van andere stammen een maand lang hel be trokken gebied afgezocht. De pas ge vonden Indianen, van wie sommi gen kastanje bruin haar hebben, ivo ren volkomen naakt. De stam zon ongeveer 100 leden lellen. De surfers in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De totaal uitslag na de vijf ge houden races ziet er als volgt uit: 1. D. Thijs; 2. J. v. d. Rest; 3. W. Thijs; 4. C. SchoorI; 5. I}. v. d. Spek; 6. H. Verdeijen Sr.; 7. J. Dekkers; 8. PI. Verdeijen jr. Zlerikzeese scholen en de korfbaldag Geachte redaktie, Gaarne zou ik nog even terugko men op uw artikel „Zierikzeese scho len bleven weg" in de Nieuwsbode van 20 mei j.l.. Ten eerste vind ik de titel slecht gekozen, het heeft iets demonstratiefs, alsof de Zierikzeese scholen met opzet deze dag hebben willen boycotten. En dat is zeker niet waar. Ten tweede schrijft u: als wij goed zijn ingelicht komt het erop neer dat het onderwijzend personeel zijn tijd niet meer beschikbaar wil stellen voor aktiviteiten welke buiten het direkte schoolverband vallen. Wie u die informatie gegeven heeft weet ik niet, maat wèl weet ik dat u zéér slecht ge-informeerd bent. Ware het niet juister, meneer de redakteur, dat u als redaktie van een gerespecteerde krant van formaat, voordat u een dergelijke beschuldi ging uit aan het adres van alle on derwijzers en onderwijzeressen van Zierikzee, eerst eens zelf ging infor meren bij die betrokken onderwij zers? Ook de wethouder zei terecht dat die argumenten hem niet aan spreken, maar hij hoopt dat de 20- jarige traditie gehandhaafd zal blij ven. Maar wat per traditie bepaald is hoeft niet altijd juist te zijn. Hij is wethouder van onderwijs en zelf een onderwijsman en niemand kent het onderwijs beter dan hij, dat mogen we wel stellen. Hij zal dus ze ker weten dat het hele onderwijs in een enorme beweging gekomen is. U weet daar misschien niet zoveel van, 't is uw vak niet. Wat wél uw vak is, is om overal ,de juiste infor matie te krijgen. De tijd van de schoolstrijd is ge lukkig ver achter ons. In Zierikzee mogen we ons gelukkig prijzen dat op gezette tijden alle hoofden van alle scholen bij elkaar komen om di verse scboolzaken gezamenlijk door te nemen. Daar ben ik een beetje trots op dat dit in Zierikzee gebeurt, deel II ZONNEMAIRE, juni - Uit tic oude kerk had men ook de kanselbübcl meegenomen naar de nieutve. Tot aan het predikantschap van ds. Du- vckot (1958-1964) bezat de kerk deze bijbel, die op 12 mei 1737 voor het eerst werd gebruikt. In een onhisto rische bui heeft men dit boek ver kocht om er een nieuwe kanselbijbel voor te kunnen terugkopen. in heel veel steden zijn ze nog niet zover. Een van de grote veranderingen waar ik op doelde is deze: Vroeger was er een enorme „competitie neu rose" op de scholen. Iedereen werkte voor zichzelf, je mocht elkaar niet helpen, je mocht zeker niet afkijken en je werd enorm geprezen als je een 8 kreeg en als voorbeeld gesteld voor degenen die maar een vijf of minder hadden. Ook in de sport bestond die ge weldige competitie van de één tegen de ander en weinig met de ander. Dat was ook tussen de scholen, zodat iedereen in geuren en kleuren kon lezen: „kijk eens mensen, de R.K* school is beter dan de Chr. school in dit of dat". Nu werken we anders op de scholen. Bij veel dingen mogen de kinderen elkaar helpen, ze leren samenwerken om iets op te bouwen of een opdracht samen uit te werken. Daarbij vervalt de competitie van Pietje is beter dan Henkie, want ze zijn nu samen aan één object bezig. De lijn doortrekkend willen we (de hoofden van alle scholen) óók van die competitie bij schooltoernooien af. In mijn brief namens het hoof den convent aan het bestuur van All- Ready, die u waarschijnlijk bij uw informatie niet gezien heeft, heb ik ook geschi-even dat wij alle moge lijke medewerking willen blijven ge ven voor de korfballerij. Ook willen we leei'lingen die wel graag willen korfballen zeker niet uitsluiten van deze sport. All-Ready mag van ons best van alles organiseren, we willen best leex-lingen levex-en, we willen best x-eklame maken voor de sport, maar we willen van de competitie van school tegen school af. Onze medewerking woi'dt door alle mogelijke instanties, op spoi'tgebied en daax'buiten, maar al te vaak ge vraagd. Om u even te helpen herinneren: de Ierse kinderen, die hier zo'n ge slaagde tijd hebben gehad. Ook toen is er een bei-oep op ons gedaan. Onze leerlingen hebben zich uitgesloofd tot en met mag ik wel zeggen. Maar de organisatie van dat uitsloven lag bij het onderwijzend personeel. Vele avonden en middagen hebben zij hun vrije tijd daarvoor gegeven. Dit is maar één recent voox-beeld, ik kan er u nog vele noemen. Als ile dan in uw krant een artikel lees dat het onderwijzend personeel zijn tijd niet meer beschikbaar wil stellen, kunt u zich dan voorstellen dat ik dit een slecht stukje journa listiek vind? Met dank voor de plaatsruimte, M. VAARZON MOREL (Journalistiek is vaak net een zeetje, soms met golven, soms met dalen. We hebben het onderwijzend pei'soneel niet willen „katten", maar een kop komt soms zwaax-der over dan bedoeld. Misschien waren we te zeer onder de indruk van de teleur stelling in de kring van AU Ready. Dat er een uitgebreid scala van ak tiviteiten is op de diverse scholen, is ons niet onbekend en de waardex-ing - het bleek eei'der - is dezex-zijds on verbloemd. Het competitie-element- ai'gument spreekt ons wel aan, hoe wel - dachten wij primitievelijk - zo'n bekertje er bij in de prijzenkast is toch voor iedere school wel „leuk". Enfin, u voert veel aan, dat wat ons betreft niet ter diskussie staat. „Schoolstrijd" en zo (niet een beetje zwaar woord voor een partij korf bal?) was echt niet aan de orde. Het moment is dus rijp voor de spons over die krantekop, ook al staat hij niet op het schoolbox-d. RED.) Voor in de oude bijbel stond dal deze bijbel „lol welslunt en cieraad der kerke in den beginne des H. Dienst van ds. Wilhelmus van Ys- sum, op sijn versoeck" op de kansel is gelegd. Het was een geschenk van de toenmalige ambachtheer van het dorp, Maurils Adriaan de Savornin en het dorpsbestuur. De dank aan de gevers komt tot uiting in deze woorden „wenschende dat de Heere van Hemel en aarde Haar E. E. Per sonen en Familiën met het dierbaar ste sijner zegeningen gelieve te be- kroonen en Haar E. E. nog lange doe zijn, waare voedster-Heeren van sijn Kerk". Leden van het dorpsbestuur waren toen: Pieter Rotti, schoivt en Willem Viergever, seecretaris en nog enkele schepenen. Gemeenteleden Volgens Calvijn in zijn kerkorde had de kerkeraad tot taak: rassem- bler Ie peuple et rapporier les scan- dales of in goed Hollands: het volk in de kerk samen te bi-engen en hun misdragingen te rapporteren. Dat gebeui*de ook hiex\ Als het avond maal gevierd werd kwam de levens wandel ter sprake. Degenen die er gernis gaven, ki-egen een b'erisping of mochten niet aan het Avondmaal deelnemen. Deze vorm van tucht diende om een heilig gemeente te krijgen. Maar het mensenmateriaal was vaak weerbarstig. Enkele cita ten mogen dat vei'duidelijken. Op een tweede Paasdag hebben enkele mannen bx-andewijn genuttigd en zijn dronken ter kei-ke gekomexx. Ze zaten te slapen en werden zelfs on der het gebed en het zingen niet wakker. De kei-keraad vindt dit een schending „van de publieke gods dienst". Op 29 juni 1670 wordt inge bracht dat de schout Leendert Trom- pert en Jacob Baerents heftige woor den hebben gehad in Serooskerke „komende van de Haemsteedse paer- denmarekt". Willem van der Bijl en zijn huisvrouw mogen 22 dec. 1732 niet aan het avondmaal „wegens ki- vagie en de oneenigheid onder el kaar". Op 28 sept. 1739 krijgt Anto- nette van Ekelinge een besttz-affing „vanwege het phioolgespel in haar huis op kermis". Cornelis de Bruine en zijn vrouw worden aangesproken „over het drineken op de marekt te (ieuw Bommenee in de herberge." Peter Verheule mag niet aan het Avondmaal komen „wegens speelen met dobbelsteenen op Bommenee- sche KexTnis". Gerrit d eLeeuw en zijn vrouw blijken „te tappen op de Sabbath". Een vi-ouw wordt be schuldigd van dronkenschap maar erkent alleen „dat ze 's morgens wel een soopje gebx-uikt". Pikant is het te lezen dat ook een dominee wel eens onder tucht gesteld werd. Dat overkwam ds. Luining op 1 aug. 1741 De classicale vergadering van Zie- rikzee schorste hem twee maanden omdat hij „uyt nootsaekelijkheit met sijn dienstmeit in ondertrouw is ge treden." LAND- EN TUINBOUW Het Zeeuws aardbeienseizoen KAPELLE. 1-6. In Zeeland begint het xiieuwe aardbeienseizoen van de vole grond op gang te komen. Op verschillende bedx-ijven zijn deze week de eerste rijpe vruchten ge oogst. Daarbij gaat het nu nog niet om grote hoeveelheden maar na de Pinkstex-dagen zal het aanbod toene men. De stand van de volle gx-onds- aai'dbeien is in Zeeland niet best, want het gewas heeft veel te lijden van de aanhoudende droogte. In twee maanden is er in dit gebdied geen regen van betekenis gevallen. Juist in de periode waarin de vx-uchten gaan rijpen hebben de aardbeien veel vocht nodig om vol ledig uit te gx-oeien. SCHEEPVAART Abida, 9-6 te Curasao Acmaea, 1-6 Boston naar Curasao Ameland, 31-5 70 m N. Landsend Atys, 6-6 te Singapox-e verwacht Calamax-es, 31-5 480 m W. Flores Camitia, 9-6 te Curasao verwacht Predikanten Van 1584 tot 1971 heeft Zonnemai- re een eigen predikant gehad. Sedert 1973 is het met Brouwershaven ge combineerd. Als we de lijst met na men bekijken, valt allereerst hel verschil in diensttijd op. Deze vari eert van twee tot 42 jaar. Erg kort hielden de dominees W. van IJssum 1736-1738en Jacobus Hinlopen (1745-1748) het hier uit. De laatste was later een gevierd domi nee in Utrecht, evenals Cornelis de Leeuw, die hier 1785 bevestigd werd en in 1787 naar Brouwershaven be roepen werd. Een record aantal ambtsjax-en staat op naam van ds. C. F. Zeeman, die hier van 1862 tot aan zijn emeritat in 1904 de gemeen te diende. Bartholomeus van dei- Port (1654-1679) en ds. Jan Boeye (1695-1726) mogen ookgenoemd wor den. Zij waren zonen van Zierikzee se regenten. Het beroepen van een predikant was voor de Franse tijd een zaak van het collegium qualifxeatum (be voegd college). Het bestond uit de kerkex-aad en enige ovex-heidsfunc- tionarissen. De overheid bemoeide zich met het kerkelijk leven. Dat blijkt als er moeilijkheden zijn-met ds. P. J. de Geiten. In 1608 klagen enkele gemeenteleden hem bij de classis aan, wegen onzuiverheid in de leer, KERKNIEUWS Ned. Hervox-mde Kerk Beroepen te Nieuw Lekkerland: S. de Jong, Ouddox-p; te Naaldwijk b.w.i.w. (toez.): P. Holst, Heei'de; te Huizen: J. de Vreugd, Haaften. Aangenomen naar Moox-drecht: K. J. Inberg, Britswerd c.a.; naar Mets la wier-Nijawi er: H. A. Denkers, Hantum c.a., tevens werkz. in het oecumenisch centrum te Bendorf (Did.). Bedankt voor Ede: H. Jongerden, Veenendaal; voor Woudenbex-g, Hoe velaken, Monstei", Rijssen en voor Meerkerk: W. G. J. van der Sluys, Moerkapelle: voor Zevenhuizen (Z.H.) (toez.): C. S. Verwoert, Menal- dum (Fr.). Gereformeex-de Kei-ken Beroepen te Maasland: H. Makkin- ga,, Heemse; te Abbenbx-oek-Zwar- tewala: A. van der Waal, kand. te Noordwolde (Fr.) die dit beroep heeft aangenomen. De klassis Heerenveen heeft prep. geëx. en bex-oepbaar verklaard kand. A. Van der Waal, dr. Muldex-stx-aat 5 te Noordwolde (Fr.). Geslaagd voor het doctoraal exa men theologie aan de Theologische Hogeschool te Kampen: ds. A. A. Boesak, Kampen; W. van de Meer, Kampen (cum laude); M. Dijkstra, Kampen (cum laude) en ds. Schoon, Vreeland. Gereformeei-de Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Mussel: J. A. van de Velden (voorheen miss. pred.) te En- schede-N. Geslaagd voor het kandidaats examen theologie H. de Vries, Sa- turnusstraat 78, Enschede. Christelijke Gerefoi-meei*de Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde: J. Westex-ink, Nunspeet. Gex-eformeerde Gemeenten Beroepen te Ax-nhem, te Beekber gen en te Zeist: A. Moerkerken, kand., Rotterdam; te Bodegraven; B. Reinders, kand. te Rotterdam. Bedankt voor Katwijk aan Zee: R. Boogaard, Leiden; voor Hoogvliet: J. M. Kleppe, Woerden; voor Sioux Centre en Franklin Lakes (USA): J. van Haaren, Amersfoort. Beroepbaarstelling: B. Reinders, W. van Hillegaerbex-gsti-aat 90, Rot terdam en A. Moerkerken, Nieuwe Hoorn straat 59b, Rotterdam. Oud Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Utrecht: A. van der Meex-, Oosterland; te DoornC. Smits, Giessendam. Gcr. Gemeente Zierikzee Donderdag 6 juni. ds. A. Wink, Vee nendaal, 19.30 uur. De Witte Raaf 78. Nog lange tijd zien de inwoners van Lochlan Hall de met hun droeve last weg trekkende piraten na. Opgewekt stapt Ragnar de Rodo voort naast dc draagbaar, waarop dodelijk vermoeid de Witte Raaf ligt uitge- sti-ekt. „Zijt ge nu niet blij dat alles zo fijn op zijn pootjes terecht is gekomen?" vraagt hij Bryan of Ochshill innig zelfvoldaan. Wanneer deze blijft zwijgen wendt de zee schuimer zich onverstoorbaar tot de beide Raven krijgers. ..Ik begrijp het welHij is natuurlijk een beetje moe van al die narig heid. Och weet ge.... die Noorman is wel een dappere kerel, maar hij is zo dom hé, dom en eigenwijs. En met dapperheid alleen kom je er niet. hc. Wat? Op hersens komt het aanLeer dat van Ragnar de Rode". Bryan's getrouwen echter lopen zwijgend voort, doch met een tevreden grijns spoort dc piraat de dragers nogmaals aan, toch vooi-- al zo vooi-zichtig mogelijk te zijn. Dan wendt hij zich opnieuw tot Scathwyn's zoon: „Het moet wel een hele geruststelling voor u zijn dat ge nu van alle ellende af zijt en ge weldra weer aan dc zijde van uw gel iefde prinses zult.... eh.... toeven.,..". Als ontroerd door zijn eigen woorden ver volgt hij: „Nee.... zeg maar niets.... ik begrijp u zo wel". De zeeschuimer begint een vals deuntje te neuriën cn begroot de beide mannen die hij vooruit heeft gezonden met een joviale armzwaai. „Ahde schepen bromt hij tevreden. Hoe maken de kerels het daar?" schreeuwt hij het tweetal reeds van verre toe. Doch zwijgend komen zij tot vlak voor de zeerover. ..We kunnen ze nergens vinden. Ragnar. Hel zal wel„Wat?? Wat zegt ge me daar?" groml de zeerover ongelovig. „Ge zijt gekge hebt niet goed gekeken, sufferds." Doch de nadrukkelijke ontkenning van de mannen doet zijn argwaan snel oplaaien en met een wilde kreet draaft Ragnar dc Rode zeewaarts. „Mijn schepenvoor de duivelkrijst de eerst zo dartele zeeschuimer driftig, zodra hij het verlaten strand in het oog krijgt. Er welt een steunende grom diep uit zijn keel Zover hij zien kan is geen spoor van de sche pen te bekennen. Een nieuwe woordenstroom besterft hem op de lippen als zich een klein, nietig figuur tje uit de schaduwen losmaakt cn met be daarde, lange passen zich midden op hel strand opsteld. Naar adem snakkend staart de zeerover een seconde naar de eenzame ge stalte. „Bij Thor.... dat is.... dat is Eric dc Noorman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5