NIEUWE SHOWROOM FIRMA GEBR. VERTON Expositie van oude prentkunst te Bruinisse IIHBEliSiP Nixon vergroot zelf zijn kans op afzetting intermeubel BLIK DOOR HET WERELD De dood van dominee Manganhela 4 persoons eethoek 1 Nixons weigring om ook maar één enkele bandopname ter beschikking te stellen van zowel speciale officier van justitie Jaworski als de justitië le kommissie van het Huis van Af gevaardigden lijkt de beste manier om ervoor te zorgen dat hij inder daad uit zijn ambt wordt gezet. Enerzijds maakt de houding van de president het de republikeinse leden van die kommissie haast onmogelijk nog veel sympathie voor hem te koesteren - weigering mee te wer ken aan het werk van het huis wordt ondervonden als een beledi ging. Anderzijds - en dat is waar schijnlijk een taktische fout van Nixon - wordt de kommissie nu ge dwongen een oordeel te vellen op grond van het voorhanden materi aal. En dat is bij elkaar, naar veler overtuiging, al ruimschoots voldoen de om de kommissie tot een verkla ring te brengen dat er op het eerste gezicht bewijsmateriaal aanwezig schijnt om de president door de Se naat te laten berechten - dit is de enige taak van de kommissie. Als de kommissie inderdaad alles zou hebben gèkregen wat ze heeft opgeëist zou ze maar liefst 141 ban den meer hebben moeten beluisteren en uitpluizen, een zo tijdrovende on derneming dat er goede kans ivas geweest dat de besprekingen van de kominissie eindeloos zouden voortduren en de hele afzettingspro cedure zo hopeloos vertraagd zou worden dat er weinig meer van kwam. Zeker de republikeinen die er allerminst prijs op stellen de vui le ivas van wat toch hun voorman is al te opzichtig uit te hangen, zouden graag hebben meegewerkt aan dit rekken van dit onaangename arteei De justitiële kommissie ontkomt er haast niet aan nu snel te werken. Het kan natuurlijk de kwestie van de geluidsbanden voor de gerechts hoven brengen, maar het kan dit net zo goed nalaten. Immers, de speciale officier van justitie Jaworski doet dit al en wat hem - eventueel bij uitspraak van het hooggerechtshof - ter beschikking wordt gesteld komt ook wel bij d ekommissie. Er is genoeg bekend Natuurlijk kan dje president uit eindelijk, en zelfs nog wel door er een grondwettelijk tintje aan te verlenen, zelfs weigeren een bevel van het hooggerechtshof om banden af te staan op te volgen. Dit feit op zichzelf zol al haast voldoende zjijn om de kommissie tot een unanieme uitspraak te brengen dat Nixon in staat van beschuldiging kan worden gesteldj. Trouwens, wat nu al bekend is, lijkt al toereikent. Kwesties als de steekpenningen van de bond van DURBAN, 30-5. Professor Barend van Niekerk van de universiteit van Natal in Durban heeft woensdag ge zegd over „overtuigende bewijzen" te beschikken dat dominee Z. Man- ganhela, oudhoofd van de presbyte- raanse kerk van Mozambique, zich niet in 1972 in de gevangenis van het leven heeft beroofd, maar werd „doodgeslagen" Verhoging minimum vakantie-bijslag DEN HAAG, 31-5. De Tweede Kamer heeft zich donderdagavond zonder hoofdelijke stemming vere nigd met de verhoging van de mi- nimumvankantiebijslag van zes tot zeven procent. Deze verhoging zal van toepassing zijn op ruim 150.000 werknemers en zal volgende maand moeten worden uitgekeerd over het jaar 1973-74. SCHOUW EN-DU IV EL AND. De melkprijs is weer in diskussie, maar deze koeien in de omgeving van het Dreïschorse blijken zich er niets van aan te trekken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) melkfabrieken en van ITT voor Nixons heruerkieziugsjonds zouden buiten beschouwing moeten blijven, maar de feiten alleen al dat de pre sident zonder blikken of blozen met zijn staf besprak hoe zwijggeld be taald kon worden aan de Watergate- inbrekers, hoe hun gratie in het vooruitzicht gesteld kon worden, hoe zijn medeiverkers voor een hof van onderzoek best konden zeggenij zich niets te; hearinneren omdat meineed toch zo moeilijk is te bewijzen en hoe de heren in geval van nood ge bruik konden maken van het vijfde amendement op de grondwet dat ie mand vrijstelt van getuigenis als hij daarmee eigen strafbaarheid zou onthullen. Een totaal generaal dat de president wel degelijk tekent als ie mand die rustig komplotteerft om ervoor te zorgen dat het recht zijn loop niet heeft. En die tezelfdertijd voor radio en tv roerend staat te liegen dat hij ales zal doen om de waarheid aan het licht te brengen. Tekenend is ook dat de nieuwe vice-president Gerald Ford, die van begin af aan heeft verklaard over tuigd te zijn van Nixons onschuld, nu openlijk afkeurt dat de president weigert banden af te staan. En wat de kans op afzetting nog vergroot - een opiniepeiling toonde aan dat slechts negen procent by de komen de verkiezing van november niet weer op zijn kongreslid zou stemmen als hij voor afzetting zou stemmen, terwijl 24 procent dit niet zou doen als hij niet voor afzetting was. Pre sident Nixon lijkt zo wel voorbe-v stemd de twijfelachtige eer te beurt te vallen uit het Witte Huis ge jaagd te worden. Gereformeerden: f 135 miljoen DEN HAAG, 1-6. De ongeveer 900.000 leden der gereformeerde kerken in Nederland zullen dit jaar naar schatting 135 miljoen gulden moeten opbrengen voor plaatselijke uitgaven en voor landelijk kerkelijk werk. Dit blijkt uit een toelichting op de begroting 1974 voor de „alge meen kerkelijke arbeid" in het offi ciële gereformeerde maandblad „Kerkinformatie". De laatste jaren zijn de uitgaven van de gereformeerde plaatselijke kerken verhoudingsgewijs hoger ge worden. Daarom moest het aandeel voor gezamenlijk werk worden te ruggedrongen. Hierin slaagde men door kostenbewaking en bezuiniging. Bouwput sluit Brouwersdam DEN HAAG, 1-6. De Deltadienst van Rijkswaterstaat in Den Haag heeft aanbesteed het maken van een bouwput voor een doorlaatsluis in de Brouwersdam, met bijkomende wer ken in de gemeente Goedereede en Middenschouwen. Er waren veertien inschrijvers. Laagste was de Aannemingsmaat schappij „Van Oord Utrecht" N.V. in Odijk met f 7.225.000,—. De hoogste inschrijving kwam van De Jager en Klein B.V. uit Oud Beijerland, na melijk f 7.942.000,—. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 5 JUNI NED. 1: Het kinderprogramma om vijf uur wordt dit keer door de Vara verzorgd. Plezierig kijkgenot vormt de film van ome Willem, met verhu- len en liedjes gebracht door o.a. Ed win Rutten, Pieke Dassen en Jenni fer Willems. Daarna volgt nog een filmpje over de zebra. Tussen zjeven en acht uur, in de vooravond, her haalt de Kro de in maart reeds uit gezonden show van de Carpenters. Na de Stichting Socutera (over het Rode Kruis), het journaal en de po litieke zendtijd (KVP) start de Kro met een nieuxoe reeks afleveringen van de misdaadserie De Wrekers. De hoofdrollen van John Steed en Em ma Peel worden gespeeld door het bekende koppel Patrick Macnee en Diana Rigg. De wrekers krijgen te maken met de terugkeer van robots Op een zeker moment verandert Em ma Peel zelf in een robot en John Steed kan daar niets tegen beginnen De robots worden gebruikt bij de ontvoering van geleerden. Na de ivrekers een drie kwartier durende film over Surinaamse kinderen in Nederland onder de titel Papieren Nederlandertjes. Tot omstreeks half twaalf is het eerste net vervolgens nog in de lucht met drie korte pro gramma's. Merkwaardige verhalen worden verteld in Waar gebeurd, waarna door de Nos Studio Sport en de rubriek Den Haag Vandaag op het scherm wordt geprojecteerd. NED. II: Volgens het bekende re cept is het Vara-programma voor de woensdagavond samengesteld. Het popminende volkje kan zich tussen zeven en acht uur amuseren met Ne- deel gewijd is aan de groep Peter en zijn Rockets Voor de operettelief hebbers na het journaal een perette- concert. Op het programma staan onder meer de ouverture Boccacio van Von Suppe en Czardas van Jo- hann Strauss. De volgende 25 minu ten zijn voor de rubriek Van Onde ren. In dit programma aan de basis van de samenleving wordt vanavond voor de laatste maal aandacht be steed aan de vraag: heeft u ook niets op uw werk te zjeggen? Voordat om tien uur het 1KOR het roer over neemt heeft de Vara nog tijd voor de Panorama Woensdagshow, de vierwekelijkse revue van voor en te genspoed, vajn vall enen opstaan. Van het Ikor kan men zoals gebrui kelijk op de woensdagavond Ken merk verwachten die informatie geeft over kerk en samenleving. Als alles volgens schema verloopt komt om half elf het laatste nieuws op de buis. WOENSDAG 5 JUNI NED. I: 10.45 schooltelevisie; 17.00 FlitserC uit het buitenland WASHINGTON. President Nixon zal op 27 juni zijn voorgenomen of ficiële bezoek aan de Sowjet-Unie beginnen. Dit heeft het Witte Huis vrijdag bekendgemaakt. PARAMARIBO. De Surinaamse premier Henck Arron heeft bij te rugkomst in Suriname gezegd, dat volgens hem de in Nederland ver blijvende Surinamers graag naar hun land willen terugkeren. Hij had die indruk gekregen uit gesprekken met zijn landgenoten tijdens zijn verblijf in ons land. WENEN. De olie-exporterende landen verenigd in de Opec zullen proberen hun olieprijzen na 1 juli niet te verhogen als de westerse in dustrielanden de inflatie bedwingen. Aanwinst voor Burgh RENESSE, 1-6. Het is mogelijk om ook dit jaar tijdens de maanden ju li en augustus te Bruinisse weer een tentoonstelling te organiseren. De keus is dit keer gevallen op de in de pretkunst toegepaste technieken vanaf hét jaar 1400 tot heden. De tentoonstelling wordt aangebo den door het Bureau van de Rijks inspecteur voor Roerende Monumen ten te 's Gravenhage. Een aantal van 110 prenten, oude i BURGH, 1-6. De fam. Gebr. Verton te Burgh hebben de showroom van hun zaak met een oppervlakte van 60 vierkante meter uitgebreid waardoor de totale oppervlakte waarover zij nu de beschikking hebben 450 vierkante meter bedraagt. De fam. Verton die in de zaak een afdeling gedistileerd, schoenen, bromfietsen en fietsen heeft is voor een belangrijk deel tot uit breiding overgegaan door de toename van de verkoop van fietsen. „De laatste jaren wes er een op leving in de fietsenindustrie te kon stateren welke met en na de olie crisis nog werd versneld," aldus de heer L. Verton. Het nieuwe gedeelte van de zaak is dan ook geheel in gericht en bestemd voor de fiets die in grote verscheidenheid, van vouw fiets tot sportfiets is vertegenwoor digd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voor de entree van Burgh bete kent deze nieuwe aanbouw zeker een aanwinst. Keek men voorheen tegen een blinde muur nu ziet men twee met hout betimmerde topge vel t jes. De bouw is verricht door het aannemersbedrijf L. C. Bom BV te Burgh, terwijl de elektriciteit werd aangebracht door de firma R. Saman te Haamstede. De film van ome Will em; 17.30 Hier komt.de zebra; 18.45 De Fabel tjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 The Carpenters; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.31 De wrekers; 21.20 Papieren Nederlandertjes; 22.05 Waar gebeurd 22.40 Studio Sport; 23.00 Den Haag Vandaag; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Nederpopzien; 20.00 Journaal; 20.20 Operettecon cert in Studio I; 2100 Van onderen; 21.25 Panorama Woensdagshow; 22.05 Kenmerk; 22.35 Teleac. DONDERDAG 6 JUNI NED I: Voorafgaande aan de zend tijd van de VPRO regeert de EO vanaf zeven uur het eerste net. De vooravond is gereserveerd voor De kinderkrant. Omdat dit de laatste aflevering van dit seizo enis, wordt eens een blik achter de schermen gegeven maar daarnaast zijn er een bijbelverhaal een flimpje over de regenworm en een bijbelpuzzel. Het journaal van acht uur wordt gevolgd door het programma Hallo, hier is Ibra-radio Dit is een reportage over een kleine radio studio in Stockholm cïie via een groot zendpark de hele wereld kan bereiken. Vanaf vijf voor rilegen bied de EO in de rubriek Te- léto ernee een optreden van de Zweedse groep Jöbelkoren uit Stock holm. Koor en orkest bestaan uit jonge christenen van het koninklijk museumconcervatorium in Stock holm. Gedurende twintig minuten zal men hen kunnen beluisteren. De drie kwartier hierna zijn voor de documentaire Ek het niet geweet nie over het werk van de Dorothea- zending in Zuid-Afrika. De zending werkte in eerste instantie in de Bantoe-steden en breidde ater het werkterrein op het platteland uit. EO-medeiverker Meindert Leerling ging een kijkje nemen bij de evan gelisten, die o.a. werkzaam zijn in ZuidAfrika, Kenia, Malawi, Zambia en Rhodesië. NED. II: Vanavond voor de derde maal in één week een aflevering van de serie De Verschoppeling op het scherm. Vanaf zeven uur ziet men Paul en zijn vriendinnetje Danielle op hun speurtocht naar vader Flo- rentin. Zij hebben goed nieuws voor hem: er zijn een baan en een huis viert om half acht de terugkeer van voor hem beschikbaar. De NCRV he tamusante spelletje Zo vader, zo zoon. Opnieuw is Gerard van den Berg de spelleider in dit program maatje waarin een panel van vier mensen moet zien te raden bij welke vader de zoon hoort. Het panel be staat uit Tanja Koen, Luc van Uffel, Helen Shepherd en Rien Poortvliet. Na het journaal de Tsjpechisch-Rus- sische speelfilm De Speler gebaseerd op de gelijknamige roman van Dos- tojewki. De held in het verhaal is de huisgenoot van een Russische ge neraal en zijn gezin. Hij is intens verliefd op de dochter van de gene raal en laat niets na om haar soms merkwaardige wensen te vervullen. Hij heeft echter een concurrent die het voordeel heeft dat hij de sympa tic van de generaal geniet Vanaf tien voor tien besteedt de NCRV aan dacht aan de actualiteit in de ru briek Hier en Nu, waarna nog een tien minuten durend programma volgt over het Duitse gezin Gott- schick in een muzikaal optreden in de Martini kerk in VoorbiLrg. De Nos-rubriek Den Haag Vandaag be sluit de rij programma's die het tweede net vanavond te bieden heeft DONDERDAG 6 JUNI NED l: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 18.45 De Fabeltjeskjrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant; 20.00 Journaal; 2020 Hallo, hier is Ibjra- radio; 20.55 Teletournee; 21.15 Ek he tnie geweet nie; 22.00 Stukjes van het gat van Nederland; 23.15 Jour naal. NED. II: 18.45 De Fabeltjeskrant, 18.55 Nieuws; 19.05 De verschoppe ling; 19.30 Zo vader, zo zoon; 20.00 Journaal; 20.20 De speler; 21.50 Hier en Nu; 22.30 De familie Gottschick musiceert; 22.40 Den Haag vandaag; 22.25 Journaal. Advertentie Voordeeltip: bestaande uit een tafel met formicablad en vier stoelen wengé, ribstof tijdelijk 495,- meelstraat 31 zierikzee en moderne zal worden tentoonge steld, waarbij van de oudere mees ters Lucas van Lepden en Adriaan van Ostade. Er is tevens een klank beeld bij voor edukatie en begelei ding. Voor het organiseren van deze tentoonstelling wordt een krediet van f 1450,aan de raad gevraagd, voornamelijk oude kunst. B. en w. verwachten van deze ten toonstelling, dat zij veel toeristen zal trekken. De tentoonstelling van dit jaar is van een geheel andere opzet dan vorig jaar. Toen moderne, nu voornamelijk oude kunst. ÏSS.\J 54 Hij drukte de vrouw de hand en stelde zijn hoofdopzichter voor: „Deetman, mijn opvolger hier op het werk, mevrouw. En mijn vriende lijk verzoek is, of u zich over deze jongeman wilt ontfermen. Met an dere woorden: of hij bij u in de kost mag komen." De vrouw lachte en drukte ook de hand van Cor Deetman. „Als u hem aanbeveelt, meneer Treep, spreekt het vanzelf. Meneer is welkom. Alle mensen, wat zal Rienie opkijken, meneer. Toen ze hoorde, dat u be noemd was tot directeur, glom ze van genoegen. Ze was zo trots als een pauw en zei: Machtig, te weten, dat wij hier de directeur van een groot bouwbedrijf in huis hebben gehad." Gert glimlachte. „Ze overdrijft, mevrouw. Al ben ik nu directeur. ik ben nog net zo als toen ik hier woonde." „Gaat u toch naar de kamer, me neer Treep. En u ook. Maak ik gauw koffie voor u klaar." „Dal slaan we vast niet af." „Eet u beiden mee?" „Dat kan toch niet, mevrouw," weerlegde Gert. ..We komen zo maar binnenvallen. „Geen bezwaar. Groente heb ik genoeg, soep eveneens en aardappe len schil ik wel bij. Eten wc een kwartiertje later. U. meneer Treep ik ben helemaal vergeten u te fe liciteren met uw promotie. Schande gewoon." Ze greep zijn hand en drukte die. „Van harte, meneer. En als ik het iemand gun, bent u het zeker. Al was het maar, omdat u me trouw iedere week bezocht, toen ik in het ziekenhuis lag." „Mevrouw, maakt u me niet ver legen, anders kijkt mijn hoofdop zichter nog hoger tegen me op en dat hoeft helemaal niet." Rienie Schollenberg stond enkele ogenblikken perplex, toen ze de ka mer betrad cn Gert zag zitten. Hij begon te lachen en knipoogde. Hel volgende ogenblik liep ze op hem toe en drukte hem de hand. Wat fijn Gert, dat er weer eens bent. Enne. heel hartelijk geluk gewenst, nu je directeur bent. O, pardon, meneer Treep bedoel ik natuurlijk. „Ze be gon te kleuren. Gert hield haar hand vast. „Als je me nu nijdig wilt hebben, Rienie. moet je meneer tegen me zeggen. Ik verbeeld me niks, hoor. Voor jullie blijf ik gewoon Gert." Ze trok verlegen haar hand los. „Maar dat kan toch niet., nu u. Hij hief waarschuwend zijn hand omhoog. „Waag het eens., ik leg je over m'n knie en geef je een pak slaag!" Het meisje proestte het uit. „Stel je voor. zou je mama zien kijken. die ontplofte van schrik". „Dan zullen we 't voorlopig maar uitstellen, jongedame." Hij bekeek haar van top tot teen. „Wat zie je er hip uit. Vind je moeder dat goed? Ze hief haar handen in pseudo- wanhoop omhoog. „Ik heb er al ge noeg over moeten horen. Ik wil voortaan leuk gekleed gaan. Zoals andere meisjes." „Volkomen gelijk". Drie kwartier later zalen ze ge vieren aan tafel. Op zijn vraag ant- FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK woordde de gastvrouw, dat ze weer aardig hersteld was. „O ja, ik doe weer alles, gelukkig, 's Middags ga ik een paar uurtjes rusten, dat wel. Rienie neemt, vooral in het weekend veel werk uit mijn handen." Na het eten dronken ze nog een kop koffie, waarna Gert tegen zijn hoofdopzichter zei: „Zo, Cor, pak je spullen uit. de wagen, dan zal ik je kamer wijzen. Hoeft mevrouW Schollenberg niet naar boven te lo pen. Kun je je op je gemak instal leren. Wal heb je met Diephuis af gesproken?" „Morgen is meneer Diephuis er om zeven uur. Ik hoef niet voor half negen te komen." „Akkoord. Maar houdt hem in de gaten. Ga toch maar eens op een morgen, als hij zijn vroege dienst heeft kijken. Ik wil zekerheid, be grijp je?" „Komt in orde. meneer." „Duvel op met je meneer, Cor. On der ons blijf ik ook voor jou Gert. begrepen?" „Jawel, Gert, iintwoordde hij la chend. Hem op de schouders kloppend, zei Gert Treep op ernstige toon: „Wc zullen proberen het samen te rooien. Gor. Jij hier. Piet cn ik in Velp. Wc moeten slagen, jong. dat zijn wc aan de nagedachtenis van de oude baas verplicht." Weer beneden betrad hij de ka mer en bleef er midden in staan. „Mevrouw Schollenberg. is het toe gestaan, dat ik uw dochter een paav- uurtjes ontvoer? Ik breng haar ook weer heelhuids terug, hoor." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4