Zuster Materna hartelijk gehuldigd PORION Drukke afscheidsreceptie J. J. L. Jebbink STREEKNIEUWS AFSCHEID R.K. KLEUTERSCHOOL Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin Topwisseling- bij N.M.B. ZIER1KZEESCIIE NIEUWSBÓDE Dingdag 4 juni 1974 Nr. 21497 3 ZIERIKZEE, 31-5. Op allerhartelijkste wijze is de hoofdleidster van de R.K.-kleuterschool Zuster Ma terna, tijdens een vrijdag in de (gerestaureerde) oude kluterschool aan de Hoge Molenstraat, gehouden bij eenkomst gehuldigd. In verband met het straks bereiken van de pensioensgerechtigde leeftijd en het neerleggen van haar funktié aan de school, die zij diende van 1947 af, tevoren elders werkzaam te zyn geweest, daarmede de veertig dlienstjaren ver overschrüdend. Éen groot aantal spreeksters en sprekers bracht haar hulde. Een verrassing vormde de aanwezigheid van alle kleuterleidsters op Schouwen-Duiveland, die voor éen passend afscheidslied hadden gezorgd. De voorzitter van de Stichting Ka tholieke Scholen de heer H. M. Vor- werk merkte op dat het schoolbe stuur het juist achtte de scheidende zuster eens in het zonnetje te zetten. „U ging uit van het motto: jonge hondjes moeten veel leren en wij (de volwassenen van nu) hebben veel van u geleerd", aldus de heer Vor- werk, die het uitzonderlijke presta tie vond iedere dag weer opnieuw met de kleintjes op te trekken. Hij herinnerde er aan dat de nieuwe kleuterschool nog" geen naam heeft. Er is thans een prijsvraag „lopend" onder de leerlingen van de hoogste basisschoolklas en zuster Materna werd uitgenodigd straks in de jury zitting te willen nemen. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij na mens het schoolbestuur, een fraai polshorloge aan. Toespraak inspekteur Uitvoerig in zijn toespraak was de inspekteur Zeeland van het kleuter onderwijs H. Verboom, die nog niet vaak een gepensioneerde kleuter leidster had meegemaakt. De „om looptijd" van leidsters is doorgaans zo'n vier a vijf jaar. Voor de meesten is de pensioen leeftijd van 65 mentaal geen straf, want er gaan wel stemmen op over een eerdere pensionering, nl. op 55- jarige leeftijd. B(j zuster Materna speelt dat echter allemaal niet; ze deed en doet haar werk met veel élan. De heer Verboom stipuleerde hier na het grote belang van de taak van de kleuterleidster, waarvoor nog meer geëist zou worden dan voor een akademische opleiding. Stammend uit de „oude school" van kleuterleidsters, had zuster Ma terna het extra moeilijk, vooral ook door allerlei neventaken. De inspek teur lepelde hierna enkele onderwijs problemen op, als ouderparticipatie, onderwijsdemocratisering (wat dat dan ook mag zijn) en de integratie van kleuter- en basisonderwijs. Tot slot dankte hij de scheidende zuster voor haar inzet en hoopte het beste voor de school, onder de nieu we leiding van mejuffrouw G, Backe- landt, die reeds elf jaar aan de school verbonden is. „Dank u, ma" Pastoor F. Loonen herinnerde er aan dat de zuster in intieme kring altijd met „ma" werd aangesproken en hij vond haar in dit huiselijk bij naampje helemaal getypeerd. „Dank U, ma", wilde hij zeggen namens pa- Advertentie NUTSSPAARBANK.. uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank ALLE VERZEKERINGEN DREISC1IOR: Ring, donderdags van 11.00 12.00 uur. rochie en kerkbestuur, vooral ook voor het werk als organiste, koste res in de Corneliastichting en als bloemenschikster. Hij vond het een geweldige zaak, dat de zuster de kleuter is voorge gaan in liefde, plichtsbetrachting, vroormheid en bidden, waarvan een invloed is uitgegaan, die niet te pei len is, „maar waarvoor God u zal be lonen". Geschenken Namens een oudergroep sprak de heer J. Tuinman, die verheugd was dat de zuster het nu toch wat rusti ger aan kan gaan doen. Aanvullend op een eerder in de school ontvangen geschenk (schildersezel), bood hij haar een linnenlijst aan. Vergadering P.J.Z. De algemene vergadering van de Plattelands Jongeren Zuid zal plaatsvinden op vrijdag 14 juni a.s. in „De Korenbeurs" te Bergen op Zoom. In deze vergadering zal door de nieuwe §ekretaris, de heer K. Schipper, een inleiding gehouden worden over het onderwerp „Jeugd en Jongerenwerk". ZIERIKZEE Filmvoorstelling in de Concertzaal Op donderdagavond 6 en zaterdag avond 8 juni a.s. wordt in de Zierik- zeese Concertzaal vertoond de „schandaalfilm van Cannes" „La grande Bouffe", onderscheiden met de prijs van de internationale film pers. De film geeft op een door velen als schokkend ervaren wijze kritiek op de consumptiemaatschappij. Vier mannen uit verschillende sociale mi lieu's trekken zich terug in een villa voor een gastronomisch weekend, maar in werkelijkheid om zelfmoord te plegen door zich vrijwillig en in volle overgave dood te eten. Er ko men ook vrouwen bij dit vreselijke experiment te pas, maar die verdwij nen voor de tragische afloop van het toneel. Alleen de moederlijke An- dréa blijft tot het einde. Mutaties Rijkspolitie groep Zierikzee Met ingang van 1 juni is de wacht meester J. W. Echhardt van de Rijkspolitie te Zierikzee overge plaatst naar Nieuwerkerk. gemeente Duiveland. De heer Eckhardt (26) werd met ingang van dezelfde da tum bevorderd tot opperwachtmees ter en aangewezen als postkomman- dant Duiveland van de groep Zierik zee. Hij is voor zover bekend naar alle waarschijnlijkheid de jongste opperwachtmeester der Rijkspolitie in Nederland. WESTERSCIIOUWEN A.N.W.B.-wandeltochten Gedurende twee weekeinden, tc weten op 0. 9. 15 en 16 juni a.s. or ganiseert de ANWB een serie wan delingen vanuit Westenschouwen. In Westenschouwen zijn voor de liefhebbers van een stevige wande ling door de domanialc duinen en langs het Zeeuwse strand drie wan delroutes uitgezet van resp. ca. 7, 5, Velen drukten zuster Materna vrij dag de hand, o.iv. uiteraard de voor- ziliet van het Schoolbestuur, de heer H. M. Vörwerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het hoofd der katholieke basis school, deheer P. R. M. van dei- Sneppen was.- vol lof en dank voor de goede samenwerking met de kleuter school, die voor de basisschool „de grootste leverancier" was. Hij prees de wijsheid,het begrip en hét kind zijn met de kinderen van zuster Ma terna en haalde enkele komische herinneringen óp. Eén boekenbon en een „vol" "prestatieboekje waren zijn geschenken. Andere spreeksters De opvolgster van de zuster mej. G. Backelandt stond stil bij de „fijne tijd" samen op school doorgebracht. Zij had bij de scheidende zuster al tijd een groed oor gevonden en sprak de hoop uit in haar voetsporen de leiding van de school voort te zetten, haar woorden onderstrepend met een presentje. De direktrice van het Corneliahuis zuster Asunta, wees op het feit dat met het afscheid van zuster Materna de laatste religieuze bij het kleuter onderwijs verdwijnt. Zij had voor de zuster nog een „licht ambtje" in het huis, maar verzekerde dat ze volop tijd voor zichzelf zal hebben. „Heb je wel gehoord Woordvoerdster van alle kleuter leidsters op Schouwen-Duiveland, die netjes vrijaf hadden gekregen van de inspektie voor deze plechtig heid, was mej. E. L. Quant, die het koor der onderwijzeressen voorstelde, dat - staande op het toneel - hierna het schone lied: „Heb je wel gehoord van zuster Materna" pi-oduceerde, omlijst met papieren bloemen en uit mondend in verschillende presentjes. Een aardig idee van de Kontaktclub van Kleuteronderwijzeressen op Schouwen-Duiveland. Hoofdgeschenk was het boek „Ons Zeeuws Verleden" Tenslotte sprak zuster Materna vele woorden van dank voor dit on vergetelijke afscheid. „De dank voor dit alles leg in het hart van God", zo zei zij. Ze vand in het kader van haar toespraak gelegenheid nog die per in te gaan op verschillende door de sprekers gemaakte opmerkingen en toen was het tijd voor een glaasje. Zelden zal een kleuterleidster ten onzent zo minzaam en hartelijk bij haar afscheid zijn uitgeluid. Vermelden wij nog dat de sprekers werden ingeleid door mevr. R, Bij de Vaate-Roosendaal. 15 en 18 km lengte. De routes voe ren door bosgebied ne via een kap- meeuwenkolonie langs de stranden. Onderweg kan men vanaf een brandtoren genieten van het weids uitzicht. Geslaagde Pinksterzangdienst Op eerste Pinksterdag werd 's avonds in de Hervormde kerk van Renesse een geslaagde pinkster zangdienst gehouden. Voor deze ge legenheid was de kerk geheel vol gestroomd met belangstellenden, die volop genoten van het optreden van het jeugdkoor en combo uit Zierik zee o.l.v. de heer P. van Donk. Kooi en combo begonnen hun optreden met het bekende Onze Vader en la ter zongen zij ook nog een aantal liederen op een melodie die gemaakt was door Kees Steketee. Er werd nog gezongen en het publiek was bijzonder enthousiast. Behalve het optreden van het combo en het koor was er ook sa menzang en ds. L. Wit hield een korte overdenking. Tentconcert „Luctor et Emergo" Zaterdagavond gaf het fanfare korps Luctor et Emergo uit Renesse o.l.v. de heer J. H. Blom voor de eeifte keer van het seizoen een con cert in de muziektent aan de Lange Reke te Renesse. Mede dank zij het uitstekende weer hadden zich veel belangstel lenden rond de muziektent opge steld. Het publiek kreeg ene gevarieerd programma voorgeschoteld, waarin ook de moderne sound in de vorm van enkele Amerikaanse marsen een plaats had. Het concert verliep uit stekend en de muzikanten werden deze keer, in tegenstelling tot vorige keren, niet gehinderd door rumoer van spelende kinderen. Het publiek toonde zich enthousiast, bij het nummer Laslima van Malando zelfs zjo enthousiast dat ze het nummer meeklapte. Plattelandsvrouwen op „heksenjacht" Vorige week maakten de dames van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afd. Noordwelle en omstreken hun jaarlijkse reisje. Reisdoel was Breda, vanwaar men de door de V.V.V. Breda georgani seerde „Heksendranktocht" maakte. Om ongeveer tien uur vertrok men naar Breda waar men omstreeks half twaalf op het V.V.V.-kantoor de hos tess ophaalde. In restaurant „De Ruytenborgh" te Etten-Leur gebruikte men een Brabantse koffietafel. Het restau rant is een verbouwde oude boerde rij gelegen in een mooie omgeving. De zesendertig deelnemers genoten van de gezellige, goed verzorgde maaltijd. Na het eten reed men over de grens om een bezoek te brengen aan het gemeentemuseum van het Belgische Essen. In het museum zijn gebruiks voorwerpen en interieurs uit oude boerderijen te zien. In de „Kiekenhove" gebruikten de dames de zgn. Heksendrank, een wai-me wijn met kruiden en ver schillende sausjes. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het karren-museum. Het museum bestaat uit een overdekte ruimte zonder muren waar verschil lende karren, o.a. een hondenkar en wat voorwerpen uit katholieke ker ken stonden opgesteld. Het geheel maakte een wat rommelige indruk. Omstreeks zes uur werd in Restau rant Napoleon te Rijsbergen geza menlijk gedineerd. Het werd een feestelijke maaltijd waarvan de ge zelligheid nog werd verhoogd door het feit, dat het restaurant beschikte over. een soort pierement dat voor een leuk muziekje zorgde. SEROOSKERKE Kettingbotsing Zaterdagmorgen had t.h.v. de De- lingsdijk een kettingbotsing plaats waarbij vier personenauto's vrij zwaar werden beschadigd. Een in de richting Haamstede rij dende personenauto bestuurd door mevr. C. M. P.-K. uit Haamstede bemerkte de voor haar stilstaande file te laat en reed tegen de achter zijde van de voor haar rijdende per sonenauto bestuurd door M. S. uit Haamstede, die vervolgens tegen de achterzijde van de voor hem stil staande personenauto bestuurd door C. J. D. uit Sliedrecht botste welke op zijn beurt tegen de voor hem stil staande personenauto botste, be stuurd door F. J. G. uit Leidsendam. Een inzittende van de onder drie ge noemde personenauto, mevr. Z. K. uit Wassenaar liep een hoofdwonde op. Dokter Stenger te Haamstede, verleende eerste hulp. Auto van de weg af In de nacht van vrijdag op zater dag raakte mevr. W. J. S.-O. uit Zie rikzee met de door haar bestuurde personenauto van de rijbaan van de Serooskerkse weg af. De auto kwam achter de beplanting tof stilstand. Vermoedelijk is de bestuurster met de wielen van het verhoogde weg dek af geraakt met voormeld ge volg. De auto werd beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Autobofsing op de Zwaardweg Op de Zwaardweg had zaterdag morgen een aanrijding plaats tus sen een personenauto bestuurd door de heer J. B. uit Kapelle a/d IJssel en een personenauto bestuurd dooi de heer K. F. K. uit Keulen. Eerst genoemde bestuurder, welke over de Zwaardweg reed in de richting De- lingsdijk, raakte van de weg af met het rechtervoorwiel en kon i.v.m. verhoogde wegdek niet terstond te rug op de rijbaan komen. Auto raakte in een slip en botste vervol gens tegen de uit tegenovergestelde richting komende personenauto van de heer K. Beide auto's werden aan zienlijk beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. KERKWERVE Auto in de sloot Zaterdagavond/ te plm. 18.00 uur raakte t.h.v. de boerderij „Roosjes hof" aan de Heuvelsweg een perso nenauto, bestuurd door mevr. A. M. C. uit Holz (Did.) van de weg af en belandde in de naast de rijbaan ge legen sloot. Mevr. C., komende uit de richting Zierikzee, wilde al rijdende haar moeder, welke naast haar op de voorbnak van de auto was geze ten, helpen, toen deze onwel werd. Zij kwam hierbij met het linker voorwiel in de voor haar links gele gen berm, raakte vervolgens de macht over het stuur kwijt en be landde in de voor haar rechts vgn de weg gelegen sloot. Auto werd zwaar beschadigd. De moeder van bestuur ster liep enkele hoofdwonden op. Dokter W. Bontkes uit Zierikzee verleende eerste hulp. De auto werd met takelwagen op het droge ge trokken. SCHARENDIJKE Schoon strand Uitgaande van de direktie van Dol- firodam en met medewerking van de schooljeugd, wordt woensdag (14 uur) een schoonheids-„aanval" gedaan op het strand, dat er straks heel zuiver en netjes bij zal liggen als de toeris- tenstroom komt. De jeugd wordt be loond met een flesje prik en een dolfijnenshowtje, als het werk er op zit. BROUWERSHAVEN Weer huwelijkssluiting in stadhuis Na 13 jaar zal in het nieuw geres taureerde stadhuis te Brouwershaven weer de eerste huwelijksvoltrekking plaats hebben op vrijdag 7 juni a.s. des namiddags half 3. Het jonge Brouwse echtpaar Jan Slager en Ma ry van Oeveren zal t-g.v. deze heu gelijke gebeurtenis in de echt wor den verbonden door burgemeester A. P. Schouwenaar zelf. Advertentie PROFESSIONEEL... MAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER! Kant-en-klaar en met super liechtkraclit 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, Meren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen muur en kozijn. of langs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u. op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht- kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfficiënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, BLIJVEND AF DICHTEN, VOEGEN, UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORTON, de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kanfc-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizontbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 BRUINISSE Pa/keer excessen verordening Het is voor een bezitter of berijder van een vrachtauto bijzonder aan trekkelijk zijn wagen vlak voor zijn woning te parkeren. Maar het is soms gevaarlijk voor de andere au tomobilisten, hinderlijk voor de bu ren, of waar het dikwijls autowrak ken betreft gevaarlijk voor de kin deren en anderen omdat dergelijke auto's dikwijls door de kinderen worden gesloopt. Om excessen te bestrijden of te voorkomen heeft men nu een: Ver- oi'dening houdende regels ter be strijding van parkeerexcessen. Uitbreiding kleuterschool Het bestuur van de kleuterschool alhier heeft besloten tot de stichting van de derde lokaal -speel-werklo- kaal - op het grasveld voor de school. Het nieuwe speel-werklokaal moet worden gezien als een nood- school-lokaliteit en komt als tijde lijke voorziening te grenzen aan de (bestaande school. Om verschillende redenen moet worden afgezien van een definitief lokaal: er is onzekerheid i.v.m. de integratiegedacht en over het ant woord op de vraag of de toevloed van leerlingen blijvend zal zijn. Naast het hoofd van de school werd een derde kleuterleidster aangesteld. ZIERIKZEE, 31-5. Vele tientallen reccptiegangcrs hebben vrijdagmiddag 31 mei in de Concertzaal-foyer afscheid genomen van de heer J. J. L. Jeb bink, direkteur van de Ned. Middcnstandsbank te Zierikzee, die - als eerder gemeld - Is benoemd in het direktoraat van de N.M.B. tc Vcnlo. Tevens was aanwezig de opvolger van de scheidende direkteur, de heer B. Waaycnberg. Beide heren, aanwezig met hun echtgenotes, kregen honderden han den le schudden, voor wat de heer Jebbink betreft een bewijs dat hij in zijn Zierikzeese periode van acht jaar, een uitgebreide en genuanceer de relatiekring heeft weten op tc bouwen. Andere aktivfteitcn Ook buiten de sfeer van zijn funk- tie, was de heer Jebbink aktief voor de stedelijke gemeenschap. Zo droeg hij belangrijk bij lot het V.V.V.- werk. was aktief in de Z.O.(ranje)V. en het Verbond voor Veilig Verkeer. De heer Jebbink begon zijn Zierik zeese loopbaan, na een Gocsc periode in het nieuwe bankgebouw aan de Lange Nobelstraat en wist in een be trekkelijk klein aantal jaren deze stedelijke bank royaal tot ontwikke ling tc brengen. De „staatsieplaat" tijdens de af scheidsreceptie. Links de vertrek kende direkteur de heer Jebbink; rechts diens opvolger de heer Waayenberg, beiden met hun echt genotes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De N.B.M.-vestiging te Venlo is uiteraard aanzienlijk groter. Zonder twijfel zal zijn Zierikzeese ervaring hem ginds goed van pas komen. Van de N.M.B.-kollega's kreeg hij een geschenk onder corvert be stemd voor een meubelstuk. Naast talrijke andere geschenken werden vele bloemstukken binnengebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3