Huiscommissie waarschuwt Nixon HERVORMD ZONNEMAIRE IN VROEGER TIJD fa v. Beveren 1 KUNSTSTOF RECLAMELETTERS DE ZIERIKZEESCHE COURANT GRATIS IJS Knesseth akkoord met troepenscheiding Gangsters doodden voorbijgangers ©AUSTIN MORRIS GEVELRECLAMES NAAMBORDEN STANDBOUW O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21496 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer; Watervoorziening Scliouweii-Duiveland WASHINGTON, 30-5. De commissie voor justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft don derdag een niet mis te verstane waarschuwing gericht aan het adres van president Nixon. Met 28 tegen 10 stemmen besloot de commissie die de mogelijkheid van een afzetting van het staatshoofd onderzoekt, aan het Witte Huis een brief te sturen waarin de president er op wordt gewezen dat zijn weigering om verder materiaal betreffende het Watergate-schandaal te verschaffen, kan worden beschouwd als grond voor „impeachment". Verduisteringen in Nederland LEIDEN, 31-5. In Nederland is op 4/5 juni een gedeeltelijke maansver duistering zichtbaar. Van de maan is 83 procent voor de doorsnede be dekt. De maan treedt de halfschaduw te 20 uur 24; opkomst van de maan 20 uur 46; de maan treedt de kern- schaduw binnen 21 uur 39; midden van de verduistering 23 uur 16; de maan treedt uit de kernschaduw 53 minuten na middernacht (dus op 5 juni); de maan treedt uit de half schaduw 02.08. De totale zonsverduistering op 20 juni is in Nederland niet zichtbaar. Advertentie lllllllllllllllIlIIIIIIIIIIIlIIIIIIIIIIIIIIIIIBIilll E f Visslraat 6 - Zierikzee De schoenzaak speciaal voor kindervoeten iTllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In het in krachtige bewoordingen gestelde schrijven zegt de commissie, dat als Nixon in zijn weigering vol hardt, het de commissie vrijstaat hieruit de conclusie te trekken, dat de president materiaal achterhoudt dat schadelijk voor hem is. Tot dusver heeft de commissie driemaal onder strafbedreiging ma teriaal van het Witte Huis opgeëist. In het eerste geval ging het om 42 geluidsbanden met gesprekken van Nixon met zijn toenmalige medewer kers. In plaats van deze banden pu bliceerde het Witte Huis de tekst van deze gesprekken, ontdaan van krachttermen, scheldwoorden e.d. de twee andere eisen hadden betrekking op 11 bandjes en op delen van Nixons dagboek. Hierop heeft het Witte Huis tot dusver niet gereageerd. Verwacht werd dat de commissie op zeer korte termijn nog 65 bandjes en ander materiaal zal opeisen. Stemmen* De brief van donderdag had de in stemming van 20 democratische en acht republikeinse commissieleden. Negen republikeinen en één demo craat stemden tegen. Laatstgenoem de, John Conyers uit Michigan, deed dit omdat hij de brief niet krachtig genoeg gesteld vond. Namens de re publikeinse tegenstemmers verklaar de David Dennis dat de brief een „nutteloos gebaar" was. Volgens hem zou de commissie toch wel haar con clusies trekken uit Nixons weigering, „of wij nu een brief schrijven of niet". De stemverhouding was op don derdag aanmerkelijk ongunstiger voor Nixon dan toen de commissie op 1 mei schriftelijk reageerde op Nixons weigering om de in eerste instantie gevraagde 42 bandjes af te geven. Toen constateerde dè commissie met 20 tegen 18 stemmen in een veel milder gesteld schreven alleen dat de president „niet aan de eis had voldaan". Htf volstond toen met de publikatie van 1.200 pagina's gekuis te tekst van de bewuste bandjes. JERUZALEM, 31-5. De Knesseth, het Israëlische parlement, heeft don derdagavond, na een debat van meer dan zes uur, zijn goedkeuring ge hecht aan het Syrisch-Israëlisch ak koord over troepenscheiding. Vóór stemden 76 parlementsleden, tegen 36 en er waren drie onthoudingen. PARIJS, 30-5 Twee gangsters hebben donderdag in Parijs na een mislukte roofoverval op een juwe lierszaak in koelen bloede op een menigte mensen geschoten en tweed voorbijgangers gedood. Een der slachtoffers was een jonge vrouw die juist een brief postte toen zij werd geraakt. Het andere slacht offer was een jongeman op een scooter. Advertentie Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 (I) ZONNEMAIRE, mei - Toen in 1944 de inwoners van Zonnemaire op last van de Duitsers moesten eva cueren, werd het kerkarchief in een houten kist in de grond gestopt. Een niet zo verantwoorde manier van archiefbezorging! Na de oorlog bleken veel kerke- rekeningen, notulen en andere papieren door het vocht vergaan of zeer aangetast. Een Consistorijboek van 1657 -1726 was bovengronds gebleven en niet beschadigd. Wat is er in zo'n kerkarchief te vinden? De cronique scandaleuze van vroeger geslachten. Want ieder die afweek van het calvinistisch-reformato- risch gedragspatroon, werd door dominee en kerkcraad aangesproken en kwam zo in de kerkeraadsacta terecht. De predikant drs. L. M. Verseputvoorheen te Zonne maire, maakte een studie van hervormd ZonnemaireDe pu blikatie is verschenen in het bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie, onder auspiciën van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In enkele ver volgen replubliceren wij hier dit interessant artikel. mee, zoals vele andere plaatsen op Schouwen-Duiveland, die (Zeeuws)- Vlaamse predikanten kregen. Drie eeuwen Ongeveer drie eeuwen deed het kerkje dienst als protestants bede huis en tot de Napoleontische tijd werden er de doden begraven. Tij dens het predikantschap van ds. C. F. Zeeman (1862-1904), toen met veel uit het verleden gebroken werd, viel het besluit tot afbraak van de kerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Oeze notulen geven ons een kijk op het geloofsleven van een klein dorp. Kerkerekeningen en kerkvoog- dijnotulen vertellen ons over de we derwaardigheden van het kerkge bouw en hoe het geld verkregen weid: uit grafrechten en landpach ten. Zonnemaire is een van de vele plaatsen op Schouwen-Duiveland die zijn historische kerk verloren heeft in de negentiende eeuw, die zo wei nig gevoel voor historie bezat. Het kerkje moet in de vijftiende eeuw gesticht zijn. In 1445 wordt het voor het eerst genoemd en het was ge wijd aan Beata Maria de Dolore (De gelukzalige Maria van Smarte). In 1584 is de kerk in gebruik bij de her vormden en wellicht al vroeger. Maar in dat jaar krijgt de gemeente haar eerste eigen predikant, Chris- toffel van de Bulcke. Voor die tijd was hij predikant in Axel, maar na de overgang van deze plaats aan Parma, in november 1583, moest hij vluchten. Zonnemaire was er goed Advertentie voor: Vele kleuren, malen en modellen legen scherpe prijzen uil voorraad leverbaar! Inlichtingen: Fa. P. Melcbior, postbus 6769 Den Haag, 070 632858 ZIERIKZEEIn plan West sta tioneerde mevr. J. M. Duinhouwer- Saman een nieuwe, zeer royale „rij dende" pataatzaak, ondergebracht in een moderne super-caravan, aan de Grevelingenstraat. Bij gelegenheid van de opening werden alle plan West-kinderen en de leerlingen van ,,'t Kofschip" getrakteerd op een ijsje. De belangstelling was werke lijk grandioos. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Men moet over een grote woordenschat beschikken, om a zich kort te kunnen uitdruk- I ken. Wijnaends Francken a In de vergadering van kerkvoogden van 7 febr. 1866 merkt de president kerkvoogd op „dat de tegenwoordige staat van het kerkgebouw zeer veel te wensen overlaat, daarenboven de ramen zeer slecht zijn, terwijl bovendien het inwendige der kerk nodig moet opgeschilderd worden, de banken te nauw zijn en het ge hele gebouw te laag, door dikke bal ken ontsierd wordt". Besloten werd een nieuwe kerk te laten ontwerpen en de oude af te breken. Alleen de heer J. Evérwijn is tegen afbraak en acht herstel van de bestaande kerk verkieselijker. De architect Bel- lingwout uit Rotterdam maakte een tekening van een nieuwe kerk die f 28.00Q koste. In 1867 is deze gereed gekomen. Architectonisch gezien is het gebouw wat groot in de kleine dorpsring. Mr. Jacob Moolenburgh, abachtsheer van Zonnemaii*e, heeft blijkens een gevelsteen, de eerste steen gelegd op 24 april 1867. Op 5 juli 1705 kwamen diens voorouders Aman Moolenburgh en zijn vrouw met attestatie uit Ncordgouwe naar Zonnemaire. Hun afstammelingen hadden zitting in het dorpsbestuur en behoorden tot de welgestelden. In de huidige kerk trof ik onder kerkbanken aan de zuidkant enkele oude grafzerken aan die uit het oude kerkje bewaard bleven o.a. van Jacques Thijbouts, schout van Zon nemaire, die 5 juli 1642 overleed, 64 jaar oud. Van een sekretaris van Zonnemaire die 8 oktober 1638 over leed (74 jaar). En dan een prachtige gave zerk van ds. Bartholomeus van der Port en diens vrouw, van 1679. VJAT 1EQT p[ BILT v Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden Eerst nog veel bewolking met plaatselijk een bui; morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige wind draaiend naar westelij ke richtingen; minimumtemperatu ren omstreeks 8 graden, maxima morgen van 15 graden vlak aan zee tot 19 graden plaatselijk in het bin nenland. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 10 Max.-temperaturen: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: stens 12 uur: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 juni. Zon op 4.26, onder 20.50 Maan op 17.26, onder 2.16 2 juni. Zon op 4.25, onder 20.51 Maan op 18.39, onder 2.41 3 juni. Zon op 4.25, onder 20.52 Maan op 19.46, onder 3.12 4 juni. Zon op 4.24, onder 20.53 Maan op 20.46. onder 3.51 Volle maan: 4 juni (23.10) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater 12.33 13.33 14.27 15.14 Laagwater 5.50 6.47 7.36 8.22 18.21 19.16 20.03 20.46 1 juni 2 juni 0.58 3 juni 1.56 4 juni 2.47 Springtij: 7 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die donderdag boven de Golf van Biscaje lag trok naar het noordoosten en bereikte in de nacht van donderdag op vrijdag het zuiden van ons land. In de on stabiele lucht die met deze storing samenhing kwamen flinke buien tot ontwikkeling waarvan sommige met onweer gepaard gingen. Op enkele plaatsen viel in de nacht uit deze buien 10 milimcler regen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1