Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Portugal maakt haast met de kolonisatie intermeubel de Staatsloterij BLIK DOOR HET WERELD houten klapstoelen Doden bij aanslag in Italië Franstalige kranten sluiten in Vlaanderen Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 mei 1974 Nr. 21495 De verrassing van het nieuwe Portugese bewind is wel de vaart die gezet wordt achter de dekoloni satie. De ideeën van Spinola, die men min of meer kan zien als uit lokken van de onverwachte revolu tie door zijn boek, ging lang niet zo ver als de nieuwe regering wil gaan en leden van zijn junta tevoren al aanduiden als de door hen gewenste gang van zaken. Spinola dacht nog aan het stichten van een gemenebest waarin de zelfstandig geworden ko loniën vrijwillig samengingen met Portugal. Wat we nu horen duidt inderdaad op het verlenen van onafhankelijk heid zonder voorwaarden. De enige voorwaarde is - aldus Lissabon - dat de Portugese overheid niet recht streeks met de verzetsorganisaties gaat onderhandelen alsof die de echte vertegenwoordigers zijn van de bevolking. Eerst zal een volks stemming moeten uitwijzen in hoe verre dit werkelijk het geval is Wel is een dergelijke volksstemming na genoeg overbodig geworden in de kolonie Guinee-Bissau, omdat de bevrijdingsbeweging daar al een groot deel van het gebied daadwer kelijk 'bestuurt als regering, die trouwens ook door menig land is er kend. Nu heeft Lissabon de minste moeite met het opgeven van Guinee dat als wingewest niet veel betekent, integendeel: het kost alleen maar geld. Iets anders zou men nog kun nen denken over de erbij behorende Kaap-Verdische eilanden, waarvan de strategische betekenis tamelijk groot is. Maar dit is dan minder een zaak voor de Portugezen dan voor de NATO, die best kan proberen met de regering van zelfstandig Guinee- Bissau tot een akkoord te komen over een basis. Teer punt Angola De vraag is dan of de noodzaak aan de verhuur van een basis te verdienen de regering van Guinee- Bissau over het bezwaar laat stap pen dat de Portugese troepen bij de bezetting altijd NATO-wapens heb ben gebruikt zonder dat de NATO daar veel tegen deed. De problema tiek begint in Mozambique en Ango la. Mozambique is ekonomisch het minst interessantmaar er leven zo'n twee honderdduizend blanken die waarschijnlijk minder in de onaf hankelijkheid zien dan de zwarte meerderheid. En aangezien deze blanken echt niet zonder wapens zijn kunnen ze de verleiding voelen het Rhodesische voorbeeld te volgen en zichzelf los te maken van Portu gal, een ontwikkeling waarbij men alle steun van de twee buren Rho- desië en Zuid-Afrika kan verwach ten. nc Voordeeltip: in blank en bruin geen 44.75 bij ons 14.75 meelstraat 31 zierikzee DUBLIN. De Ierse soldaten zijn in Dublin aangekomen. Ze werden door de Ierse regering uit hun dienst voor de V.N. in het Nabije Oosten terug geroepen voor dienst in het eigen land. Angola is het belangrijkste geval. Dit heeft ekonomisch wel degelijk iets te betekenen en zal dit nog meer doen als de oliebronnen die voor de kust zijn ontdekt in exploitatie wor den genomen. En hier wonen een half miljoen blanken, een aantal dat wel degelijk een vuist kan maken als het vreest weerloos prijsgegeven te worden aan de zwarte bevolking. Dit is zeker een kolonie die niet zo zwak is dat ze maar gelaten heeft te doen wat Lissabon wenst te beslis sen. De verdere ontwikkelingen hier zullen daarom xoaarschijnlijk aan zienlijk minder vlot gaan dan men wellicht zou verwachten nadat Lis sabon zich zo verrassend soepel aan gordt om zich geheel en al van zijn koloniën te ontdoen. Het waar schijnlijkst is inderdaad een dubbele herhaling van Rhodesië, waartegen de Britten al machteloos waren om- op te treden zodat de Portugezen het helemaal zelfs niet hoeven te probe ren. Met als konsekwentie dat een Afrikaanse woede zal opsteken, waarvan de gevolgen niet te voor spellen zijn. Purmer-bewoners boos PURMEREND, 29-5. Bewoners van de Purmer hebben woensdag morgen alle vijf wegen van en naar de polder gebarricadeerd met trac toren, vrachtwagens en ander rij dend materieel. De bewoners van de polder besloten dinsdagavond tot de aktie op een bijeenkomst in Purme- rend, om te protesteren (tegen be bouwing van de Purmer. Zij willen gedeputeerde staten van Noord- Holland erop wijzen dat de polder bewoners de Purmer groen willen houden. BRESCIA, 28-5. In het Italiaan se stad Brescia ztfn zes mensen om het leven gekomen en 79 gewond, doordat een tijdbom in een vuilnis emmer ontplofte. Dit gebeurde op een grote anti-fastistische bijeen komst. Minstens 36 van de gewonden zijn er ernstig aan toe en het leven van 7 mensen hangt in de weegschaal. De bom ontplofte te midden van een menigte van enkele duizenden mensen op een plein in de Noord- Italiaanse stad Brescia. Uit protest tegen de aanslag zul len woensdagochtend in Italië alle treinen en het openbare verkeer in de steden stil liggen. Naar van de zijde van de vak bondsorganisaties is vernomen, zul len ook alle benzinestations gesloten b'lijven, evenals de scholen en uni- vei'siteiten. Om het gebit van het kind UTRECHT, 29-5. Als het wets- voorstel „wijziging van de waterlei dingwet met het oog op de fuoride- ring van het drinkwater" onver hoopt wordt aanvaard, zullen er toch andere mogelijkheden moeten wor den geschapen om in de zo ontstel lende slechte gebitstoestand van het Nederlandse volk - en in het bijzon der van het Nederlandse kind - ver betering te kunnen brengen. De Nederlandse Vereniging eq de Centrale Raad voor Sociale Tand heelkunde zeggen dit in hun jaar verslag 1973. Bedrijfssluiting te Bussum BUSSUM, 29-5. Aristo Negema Techniek B.V. in Bussum moet slui ten. De 50 werknemers zullen vol gende week op straat staan. Geheel onverwacht is een faillissement over het bedrijf uitgesproken. Werkne mers noch vakbonden wisten, dat Negema in moeilijkheden verkeerde. BRUSSEL, 29-5. Drie Franstalige kranten in Vlaanderen, La Metropo- le en Le Matin in Antwerpen en La Flandre Liberale in Gent, bladen van de groep die ook het Brusselse Le Soir uitgeeft, houden 30 juni op te bestaan. De dertien journalisten die de kranten maken is maandag ontslag aangezegd, zo heeft de Belgische ra dio meegedeeld. De drie te verdwijnen kranten kunnen het in het Nederlandstalige deel van België financieel niet meer bolwerken. VRIJDAG 31 MEI NED. I: In de vooravond kunnen de kijkers weer „Met de muziek mee". Als gasten in dit programma o.a. het kinderkoor De Krekeltjes en de antipodist Jeah-Claude. Voor spanning zorgt de VARA na het journaal met een aflevering van de misdaadserie De Commissaris. De commissaris ontmoet een bijzonder sympathieke oude man, wiens doch ter, een callgirl, vermoord is. Ie dereen die commissaris Keiler ont moet is even aardig. Maar dat juist maakt hem zo moeilijk om de moor denaar te achterhalen. De volgende veertig minuten zijn voor de zeer succesvolle kabaretgroep Don Quishocking. Een groep jonge men sen die bijzonder veel succes hebben in de kabaretwereld. De groep zal echter niet lang meer bestaan omdat iedereen solo-werk wil gaan doen. De groep brengt vanavond een ge deelte van hun programma Zand in je badpak, dat vol zit met kostelijke liedjes en spitse sketches. Vanaf tien uur zijn vijftig minuten gereser veerd voor Koning Klant. Voorlich ting over het wekelijkse kabinetsbe raad van vandaag volgt tenslotte in een tien minuten durend interview met minister-president Joop den Uyl. Tot half twaalf is deze zender nog aktief met de NOS-rubriek Uit de kunst. NED. II: Het spits wordt om zeven uur op deze zender afgebeten door deel twee van de nieuwe serie „De Waltons". In het kinderrijk gezin ontstaat enige opschudding als er een kermis op komst is. Dat belooft een heleboel plezier. In een Music- all-in special( na het journaal van acht uur ,kan de kijker drie kwar tier genieten van de beroemde Ame rikaanse zangeres Ella Fitzgerald. Ondanks haar hoge leeftijd wordt zij nog steeds gezien als de first lady of the jazz. De swinging en singing lady is ondermeer te horen in I don't mean a thing, en Just one of those things. Om kwart over negen ver volgt de TROS het verhaal van Het bewogen leven van baron Von der Trenck. Trenck moet in Wenen de strijd aanbinden tegen korruptie, intriges en trucs. Als zijn moeder komt te sterven gaat hij terug naar Danzig om een familiereünie bij te wonen. Hij wordt echter door de Pruisen gevangen genomen. Het sportgebeuren krijgt daarna alle aandacht in TROS-sport. Als deze rubriek zijn twintig minuten zend tijd er op heeft zitten heeft de TROS nog tien minuten over voor de eind uitslag van de kwis „Een gulden de man". Tegen elf uur begint de uit zending van het IKOR dat ditmaal een dokumentaire heeft over de ver schijnselen en de betekenis van de zogenaamde charismatische bewe ging in West-Europa. VRIJDAG 31 MEI NED. I: 10.45 en 18.35 Schooltele visie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Met de muziek mee; 20.00 Journaal; 20.20 De Commissa ris; 21.20 Don Quishocking; 22.00 Koning Klant; 22.50 Gesprek met-de minister-president; 23.00 Uit de kunst; 23.25 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De Waltons; 20.00 Journaal; 20.20 Music all in special; 21.15 Het bewogen leven van baron von der Trenck; 22.25 TROS sport; 22.45 Een gulden de man; 22.55 Er waait weer wat; 23.35 Jour naal. ZATERDAG 1 JUNI NED. 1: De vaderlandse jeugd kan zich in de middaguren amuseren bij de slotaflevering van Stuif es in, dat voor deze gelegenheid in Stuif es uit Advertentie Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lötenverkoop van 4 juni af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, voor de juni-loterij op 4 juni. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 076 -653955. Prijs per lot 25,„vijfje" 5,— Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 12,17 en 19 juni Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen. is omgedoopt. Om zeven uur komt de AVRO opnieuw in de lucht, met als eerste onderdeel de 'rallycross. Men ziet een reportage van de op 5 mei op het Eurocircuit in Vulkens- waard gereden wedstrijden. Na het geronk van de motoren en de uit zending van het NOS-journaal biedt de AVRO haar publiek een brokje vertier in de vorm van een afleve ring van MASH. Hawkeye en Trap per John hebben weer zin in een grap. Ze stelen de handdoek van een Vrouwelijke militair die zich aan het douchen is. Ook vindt er in het mi litaire veldhospitaal een bokswed strijd plaats. Zuster Hotlips, dié zich wat verwaarloost voelt door het mannenvolk, denkt aan overplaat sing. Vanaf kwart voor negen is an derhalf uur ingeruimd voor de Wie kent kwis. De laatste uitzending van dit sei oen, maar er staat al vast dat de kwis vanaf oktober opnieuw re gelmatig op het scherm zal komen. Tot elf uur is de AVRO daarna nog op de buis met de veertiendaagse Sportpanorama. NED. II: Luchtig amusement biedt de NCRV in de vporavond. Aller eerst gaat een aflevering van De Be verly Hillbillies over het scherm. De Hillbillies zijn met vakantie en zij verwachten bezoek van bankier Drysdale. Maar onderweg naar het vakantieadres krijgt Drysdale moei lijkheden met de politie. Tot acht uur vervolgens het spelletje Waar of niet waar? Na het journaal trekt de NCRV anderhalf uur uit voor het grote showprogramma Capricci Es- pagnol, met als centrale figuur de Westduitse operettezangeres Anne- lies Rothenberger. De show, die niet zo jong meer is (in 1970 ge maakt) toont de kijkers deze gevier de zangeres in de omgeving van het zonnige Spaanse Marbella. De vol gende veertig minuten gaan op aan akiualiteiten in de rubriek Hier en Nu. Waarna de muzikale ontmoeting met Mozart volgt. In de Geertekerk in Utrecht spelen Herman Krebbers, Emmy Verhey en Albert de Klerk kerksonates van Mozart. Nadat hei laatste nieuws over het scherm is gegaan volgt nog een aflevering van Het lied van de week 'om kwart voor elf. ZATERDAG 1 JUNI NED. 1: 11.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Stuif es uit; 17.30 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tove naar; 18.55 Nieuws; 19.05 Rallycross; 20.00 Journaal; 20.20 MASH; 20.45 Wie kent kwis; 22.10 Sportpanora ma; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De Beverly Hill billies; 19.30 Waar of niet waar?; 20.00 Journaal; 20.20 Capitcic Fs- pagnol; 21.50 Hier en Nu; 22.3C Mu zikale ontmoeting mer M'.ozart; 22. W Journaal; 22.45 Hef lied vav week. Zondag 2 juni, 20.40, Nederland I: In de uren van de middag. Een show rond Rob de Nijs. 52 Je weet wel, wat de oude Kees al tijd zei: Het oog van de meester maakt het paard vet. En zo denk ik er ook over. We moesten vanmorgen maar eens overleggen, wie, onze plaatsvervanger kan worden. Hem stellen we aan als hoofdopzichter met alle volmachten. En dan de eer ste tijd voornamelijk in Brasems- veld. Reilt en zeilt het daar zoals we willen, dan kunnen wij hier rus- lig aan het werk blijven en om beurten het oog houden op de wer ken hier in de buurt. Bovendien moe ten we binnen enkele dagen in schrijven op dat blok bejaardenhuis jes in Zevenaar. Dat moet goed uit gerekend worden, dus dat doen we samen." Piet Vilstra was het volkomen met hem eens. „Als we Cor Deetman nu eens naar Brasemsveld laten gaan? Volgens mij is hij er wel ge schikt voor." Gert dacht even na en knikte. „Ja, ik zou op het ogenblik geen be tere weten." „Bovendien kunnen we zelf af en toe eens onverwacht naar Brasems veld rijden, om beurten. Voor kon- trole. Hoe is eigenlijk die firma Diephuis? Betrouwbaar?" „Och vader en zoon kennen het vak door en door, dat wel. Maar die zoon komt 's morgens te laat naar mijn zin en 's middags is hij ook al lang voor vijven weer weg. Wat krijg je dan, als er geen hoofdop zichter is? Ze komen niet meer op tijd en dat kost geld." Ze bespraken het nog enige tijd, maar vonden geen betere oplossing. Die middag werd Cor Deetman van het werk. waar hij als opzichter zijn taak had, naar het kantoor geroepen. Deze was terstond bereid het opzicht op het bouwwerk in Brasemsveld op zich te nemen. Het enige probleem was de auto. want Deetman had slechts een tweedehands eend, niet bepaald geschik voor grote afstan den. Bovendien bijna tien jaar oud. Grote kans dat ze zijn wagen op de autoweg er eens uitpikken voor kontrole, want aan een tien jaar ou de wagen vind je doorgaans altijd wel wat. Gert dacht na. Van Matsers doch ters had hij toestemming gekregen de grote Mercedes van wijlen Kees te gebruiken: „Je bent nu direkteur, Gert; de wagen is tevens een soort statussymbool. Een direkteur van een groot bouwbedrijf heeft zijn wagen als visitekaartje, denk daar goed aan," had Jopie op een morgen gezegd, toen ze even aanwipte om ie kijken hoe het ging. Gert was het er maar half mee eens. Tenslotte had hij zelf een goeie wagen, waarmee hij toch ook wel voor de draad kon komen. Maar wat het zwaarste was, moest het zwaarste wegen. Daarom zei hij kort en bondig tegen Deet man: „Jij neemt voorlopig mijn wa gen, Cor. Die is betrouwbaar. We gaan morgenvroeg samen naar Bra semsveld .zodat ik je kan introdu ceren bij Diephuis. Wellicht heb ik daar ook een kosthuis voor je". Zo reden Gert en Cor de volgende morgen in de vroegte naar het werk in Brasemsveld. Gert was nieuws gierig, hoe het met dc vorderingen stond. Weliswaar had de oude Diep huis een paar keer via de telefoon het verloop uiteengezet, maar hij wilde het nu zelf wel eens met eigen ogen zien. Tien voor zeven waren de beide mannen op het werk. Deelman liep naar het bouwprojekt. bekeek het met kritische blikken, maar knikte toch tevreden. De muren van de silo waren nu alle opgetrokken, terwijl men bezig was met de fundering van de direkteurswoning. Druppelsgewijs kwam het perso neel aanrijden: per auto. brommer en fiets. Om zeven uur was de helft FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK van de mannen er nog niet, terwijl Piet Diephuis eveneens ontbrak. Deetman had zich weer bij zijn di rekteur gevoegd, die met opgetrok ken wenkbrauwen bij de keet stond te wachten. Hij wendde zich tot zijn nieuwe hoofdopzichter. „Nu zie je eens, wat er van terecht komt, als er van onze zijde geen toezicht is, Cor. Veertien dagen zijn wij er niet geweest en wat is het resultaat? Dat ze er voor wat het tijdstip van aanvang betreft, er met de pet naar gooien, want er is immers geen baas aanwezig? Enkel de voorman, maar dat is een hunner. Daarom ga jij hier voorlopig aan het werk. En houd de teugels strak; je ziet, dat het nodig is." Tussen zeven uur en half acht kwam op een tweetal metselaars na, de rest aanrijden. Meestal schrok men, toen ze opeens twee bazen op het terrein zagen. Gert had geen zin zich nijdig te maken, maar bepaal de zich tot het noteren van namen en tijden. Om kwart voor acht wa ren de beide late metselaars er ein delijk. Gert noteerde ook hun na men en aankomsttijden. „Presentje voor onze vriend Diephnis, als hij straks komt." zei Gert grimmig. „Ga maar es optellen, hoeveel tijdveriet dit samen is. Kom je op bijna twee uur. En tel dat eens op in een week? Een maand?" Deetman knikte begrijpend. „Waarom komt die Diephuis hier niet op tijd?" „Probeer jij hem dal maar eens aan het verstand te brengen. Apro pos. straks praat ik wel met hem. Mijn positie is nu enigszins anders geworden. Ergens kan hel goed zijn, dat ik nu direkteur ben. En hij zal het straks weten, dat ik het ben. re ken maar!" (wordt vervolgd) P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 9