De „Overzetveren in Zeeland TROEPENSCHEIDING MET SYRIË EEN FEIT intermeubel Kissinger uit Israël vertrokken prachtige slaapkamer STREEKNIEUWS moïtf ii|ode Kissinger geslaagd 4 JERUZALEM, 29-5. Een paar dagen voor haar af treden heeft premier Colda Meir van Israël met een krede glimlach van voldaanheid op haar gezicht, haar laatste hoera kunnen uitroepen over Israel's troepen- scheidingsakkoord met Syrië. Moe en gebukt onder de last van haar 76 jaar sprak mevrouw Meir er tegenover dr. Henry Kissinger haar hoop over uit dat het door zyn bemid deling tot stand gekomen akkoord tot vrede zou leiden. „Wij hopen allemaal dat alles goed gaat en dat dit akkoord het begin is van echte en duurzame vrede met al onze buren en aan al onze grenzen", zei Golda Meir. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken en de Israëlische premier vierden hun tevredenheid met een kus op de mond en een om helzing in mevrouw Meirs Spartaan se kabinet. Na vier weken onderhandelen met Kissinger en werkdagen van twintig uur, noemde Golda Meir de Ameri kaanse minister „fantastisch, fantas tisch". TEL AV1V, 30-5. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger is donderdagoch tend uit Israël vertrokken. Hij keert naar zijn land terug via Cairo, waar hij president Sadat aan de lunch verslag zal uitbrengen van zijn on derhandelingen. Het akkoord tussen Israël en Sy rië, zei hij bij zijn vertrek, kan een keerpunt betekenen in de geschiede nis van het Nabije-Oosten. De minis ter sprak er zijn voldoening over uit, dat het Amerika was waarin beide partijen voldoende vertrouwen stel den om als bemiddelaar te aanvaar den. Nieuw aangekomen: alleen deze week compleet f 695,- Bestaande uit: 1 ledikant, 2 nachtkastjes, 3-deurskast Nergens voordeliger „Elke heuvel elke weg" „Hij heeft elke heuvel, elke weg en elke straat in Koeneitra (in de Nieuw nummer Zeeuws Tijdschrift Deze dagen verscheen een nieuwe aflevering van het Zeeuws Tijd schrift, het tweede nummer van de 24ste jaargang. In diit nummer wijdt ir. M. C. in 't Anker onder de titel „Van conflict naar compromis?" een beschouwing over het rapport van de Commissie Oosterschelde, maart 1974. Ir. In 't Anker komt o.a. tot de conclusie dat men ondanks alle op merkingen en kritiek; die voor een goed deel van secundair belang zijn, en ondanks de vele studies die nog op korte termijn verricht zullen moeten worden, vertrouwen kan hebben in de weg die nu door de Commissie Oosterschelde is aange geven. De voorstellen van de Com missie Oosterschelde zijn naar de mening van ir. In 't Anker - ook al zijn er nog veel vragen - de moeite waard om uitgevoerd te worden. Jan van Hinte, aktief als historicus een heemkundige, levert aan dit nieuwe Zeeuws Tijdschrift een bij drage over Elmare. Een brokje Zeeuwse romantiek beschrijft .ri M. A. Geuze in „De Paeren": herinne ringen aan vroeger, aan het leven op de boerderij en vooral aan de paar- d enin die tijd. „Er is geen paarden- hemel, maar anders zouden vele ploegers van weleer die hun oude getrouwen toewensen", zo consta teert de schrijver met zekere wee moed. In dit nummer ook een zestal ge dichten uit de bundel „Omgang met vogels", van Hans Warren. Deze bundel verschijnt binnenkort bij uit geverij De Erven Thomas Rap te Amsterdam. Verder in het nieuwe Z.T. de vaste rubriek „Tijd-schrift" van Kees Cijsouw, Reactie/Redactie, mededelingen van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen en het tweede deel van Zeeuwse herinneringen, „Meester Mesu en 'n emmer Boerejongers" van Helma Wolf-Catz. Nieuwe „Sterna" De Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland is ruim op tijd met het nieuwe juni-nummer van het verenigingsblad „Sterna", dat reeds Causerie over boek Advertentie Zie etalage meelstraat 31 zierikzee HAAMSTEDE. Nog een plaatje van het hoge bezoek aan Haamstede, waar de echtgenote van Zeelands commissaris gaste was aan de open bare basisschool. In gezelschap van haar, de heer A. Damman, hoofd der school en links de heren C. Boot en J. Janse van het Chr. Nat. Onder wijs. Tussen het vroegere eiland Wol- phaartsdijk en Kortgene op Noord- Beveland bestonden ook veerdien sten tussen 1320 en 1960. De leenak- ten van die ambachten noemen als gevolg o.m. veren. Deze laatste veren waren althans in recente tijd mede bestemd voor het vervoer van wa gens en auto's, terwijl van Veere naar Kamperland en terug uitslui tend personen, vee en in later tijd fietsers werden overgezet, zgn. voet- veer. Zodra de noordkant van Noord- Beveland was ingepolderd werd in 1599 een overzetveer naar Zierikzee op Schouwen-Duiveland ingesteld namens de ambachtsvrouwe Maria van Nassau, dochter van prins Wil lem van Oranje. Het retourvcer is eerst in 1618 door het stadsbestuur van Zierikzee ingesteld met aanstelling van een veerschipper. Deze veren zyn uitge oefend tot 1960, toen de concurren tie van de stoombootdienst Kats- Zierikzee te groot werd. De leenakten van Colijnsplaat noemen geen ambachtsgevolgen, maar volstaan met een algemene clausule, waaronder men het recht van veer begreep. Van Schouwen uit bestond reeds vroeger nl. van Bor- rendamme, thans verdronken land gelegen ten zuiden van Zierikzee, naar een andere plaats op Noord- Beveland, Kats een veer van 1297 tot ca. 1350. Graaf Jan I gaf in 1297 aan Heldecope Hoeburxzoon het veer van Borrendamme in recht leen met de bepaling dat de graaf met zijn familie en zijn boden altijd zon der veergeld te betalen over moch ten varen. Zoals gebruikelijk meldt de leenakte niet naar welke plaats het veer voer. Bekend is de Rijm kroniek van Melis Stoke dat graaf Willem III van Henegouwen. Hol land en Zeeland van dit veer ge bruik maakte om naar Kats op Noord-Beveland over te varen. Aan graaf van Holland Het gelukte deze graaf na zijn overwinning op de Vlamingen in 1304 bij Zierikzee behaald, Zeeland Be westen Schelde, d.w.z. Walcheren en de Bevelanden te bevrijden van de leenband met Vlaanderen bij ver drag van 1323, zodat genoemd gebied sedertdien niet meer stond onder enige invloed van de graaf van Vlaanderen, maar geheel toebehoor de aan de griiaf van Holland. Tevo ren behoorde Zeeland Beoosten Schelde reeds aan laatstgenoemde graaf. In totaal waren er 118 afvaart- plaatsen voor overzetveren, waar vandaan ten dele ook beurtvcren voeren. In totaal ongeveer 150 over zetveren en ongeveer 60 beurtveren sedert hel midden van de dertiende eeuw tot in onze dagen. Het laatste heerlijke overzetveer werd vorig jaar opgeheven (Oud- naar Nicuw- Vossemeer over de Eendracht tus sen het eiland Tholen en Brabant). ten de leidsters de kleuters genieten van de verschillende kermisattrak- ties. Er was een ezeltje prikstand waai de kinderen een kaart mochten uit kiezen nadat ze de ezel de staart hadden opgeprikt. Er was ook een ballengooitent, waar de kinderen een feesthoed kregen. Bij het bezoek aan de limonadekraam was er voor elk een beker limonade en de kin deren mochten in de pannekoeken- tent zelf een pannekoekje bakken. Met een waterpistool moesten de kleuters een ballon raken. De ge raakte ballon kregen ze mee naar huis. Verder was er een peenhap- tent. een grabbelton en elk kind mocht een ritje maken op een heuse pony. De kleuters beleefden op deze „kermis" een heerlijke middag. Aan het eind van de middag kregen de kinderen door de heer J. Zwiers al lemaal nog een ijsje aangeboden. Concert „Luctor et Emergo" Zaterdagavond 1 juni geeft het fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse een concert op de muziek tent te Renesse. Het programma ziet er als volgt uit: 1. ladiotor, mars van J. Ph. Sou- sa; 2. Selectie van operette melodie- en; 3. Joshua, choral en dixieland van Ken Roccard; 4. Deep River Rhapsody van Harold Walters; 5. Riff Interlude, van Harold Walters; 6. Spanish Eyes van Bert Kaempfert in een arrengem'dnt van 'W. Haul- vast; 7. Knig Size van F. Frank; 8. Lastima van Malapdo in een ar- rengement van K. 'Vlak; 9. Alpha- mars van F. Schori; 10. A Bansa van de Holanda in een arrengement van Pi Scheffer. Het programma duurt ongeveer 1 uur. Vrouwengroep Martha weer op de markt Evenals vorige jaren zal de Her vormde vrouwengroep „Martha" weer tweemaa lmet een stand op de seizoenweekmarkt staan, met zelf gemaakte handwerken. De eerste keer is oj 17 juli en de tweede keer op 31 juli. De tweede maal zullen niet alleen eigengemaakte handwer ken worden verkocht, maar ook ou de spullen. Voor deze rommelmarkt kan men van alles gebruiken en de organisatoren houden zich dan ook warm aanbevolen voor materiaal. Alles wordt opgeslagen in de pastorie ,dus degenen die wat be schikbaar hebben weten waar ze te recht kunnen. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. De NCVB, afdeling Kerkwerve, hield de maandelijkse vergadering o.l.v. de presidente mevr. Viergever- Legemate. Na het Bijbelgedeelte en de meditatie, verzorgde mevr. Kaas voor Conimex de verdere avond. Zij vertelde over de bereiding van enke le oosterse gerechten, die tegenwoor dig steeds meer bekendheid krijgen. Eén daarvan is de Mihoen, een ge recht bereid van de rijstebloem, waar de dames iets van mochten proeven en daarbij door Heineken een flesje bier kregen aangeboden. Dit was de laatste vergadering van dit seizoen; de eerst volgende verga dering zal weer in september ge houden worden. Kollekte Zonnevanck en Zonnegloren De jaarlijks door de heer W. Steen poor te te Kerkwerve georgani seerde kollekte t.b.v. Zonnevanck en Zonnegloren heeft opgebracht f 152. De dank aan gevers en geefsters is groot. BROUWERSHAVEN Fantastische VéGé-reis Dinsdag heeft de VcGé kruidenier J. de Nooycr en Zoon te Brouwers haven aan zyn klanten weer een onvergetelijke reis geboden waarvan als hoogtepunten worden genoemd een bezoek aan Eurorama. bezichti ging van een bloemenveiling en een bezoek aan Schcvcningcn. De bussen verzamelden zich des morgens op 't pnrkeerterren aan de voet van de Brouwersdam. waarna het via Flakkee en Haringvlietslui- zen door rlp badplaatsen Rockanje en Oostvoornc naar hel Eurorama ging waar in het restaurant zowel van de koffie als van het prachtige verge- Dam 19 Zierikzee Tcl.01110-2816 zicht op de monding van de Water weg werd genoten. Van hier vertrok het gezelschap door het Europoort-industriegebied de Beneluxtunnel en via het West- land naar Honselersdijk. Hier werd één van de grootste en modernste bloemenveilingen van Nederland bezichtigd met een rond leiding over de ruime balustrade. De aanwezigen genoten van de kleurrijke bloemenpracht. In Rijs wijk werd van een uitgebreide kof fietafel genoten in restanrant „Drie- vliet". Het volgende bezoek gold de boulevard van Scheveningen. De volgende stopplaats was het centrum Zuidplein in Rotterdam waar de dames nog even konden winkelen. Het afscheidsdiner werd genoten in restaurant „De Grevelingen", wat voortreffelijk genoemd kan worden. Al met al een dag van ontspanning en vol herinneringen waarop zowel de winkeliers als hun cliëntéle met voldoening terugzien. Herstel dak hervormde kerk Dezer dagen is een aanvang ge maakt met het herstel van het dak der Ned. Hervormde Kerk te Brou wershaven. Het dak zal geheel van nieuwe leien worden voorzien, waarvan reeds een aantal is aange voerd. Inmiddels is men ook begon nen om steigers te plaatsen. Het ligt in de bedoeling dat eerst de toren zal worden hersteld. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal het werk plm. 1 jaar duren. Eindexamenexpositie In de akademie van beeldende kunsten aan de G. J. de Jonghweg te Rotterdam vindt van 4 tot 9 juni a.s. een eindexamenexpositie plaats van schilderijen en grafiek van Dies de Jonge uit Brouwershaven. Uitstapje Plattelandsvrouwen Bond De afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen maakt donderdagmiddag 6 juni een uitstapje naar het Slot Haam slede met een rondleiding in het ge bouw en een wandeling door het bos. heuvels van Golan) leren kennen. Niemand in het kabinet weet er zo veel van", zei ze. „Namens het volk van Israël en de jongens die nog aan het front zijn, spreek ik mijn grote waardering, bewondering en ver wondering uit over hoe u het klaar speelt". Mevrouw Meir noemde het ak koord „een grote gebeurtenis", om dat moeders en kinderen in Israël en Syrië nu kunnen slapen zonder vrees voor dood en oorlog. Een van tevredenheid stralende Kissinger wilde niet achterblijven en schreef zijn inspiratie toe aan me vrouw Meir. „Voor een land en een volk die zo veel te doorstaan gekregen hebben, kan er geen groter geschenk dan echte en langdurige vrede zijn", zei hij. deze week - eind mei - verscheen. In dit nummer wordt herinnerd aan het 25-jarig bestaan dit jaar van de Natuur- en Vogelwacht. In het vol gende nummervan „Sterna" zal meer uitgebreid aandacht worden besteed aan dit jubileum. Besloten werd een speciaal jubileumnummer van „Sterna" uit te geven, dat geheel gewijd zal worden aan het Greve- lingengebied. Alle leden krijgen dit (gedrukte) unmmer, terwijl ook een (beperkt) aantal exemplaren voor de verkoop beschikbaar zal zijn. Aangekondigd wordt verder een jubileumexkurisei van bijzondere allure in de omgeving van Renesse, gevolgd door een uitgebreide mos selmaaltijd. Deze jubileumexkursie zal plaatsvinden op 12 oktober. In het nieuwe ,,Sterna"-nummer wordt uitvoerig verslag gedaan van de gehouden jaarvergadering. Van 6 februari 1974 tot 1 mei 1974 werden 24 nieuwe leden ingeschreven, drie personen bedankten als lid. In het a.s. najaar, zo wordt meegedeeld, zal weer een kursus voor natuurgidsen worden georganiseerd. Verder in dit bezienswaardige nummer bijdragen over Pijlstaartvlinders het Goud haantje en vogelwaarnemingen. ZIERIKZEE Concert „Osterlands Fanfare" Zaterdag 1 juni a.s. zal bij gunstig weer ,in het kader van een uitwisse lingsconcert de muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" een concert verzorgen in de muziektent in het Havenpark. De muziekvereniging „Oosterlands Fanfare", zal zich presenteren met een klein marsje door de binnenstad, waarna het concert begint om 8 uur. Van de zijde der Gemeente Zierik zee, is bekend gemaakt dat de Oude Haven (behalve parkeerterrein Ha venplein) aan beide zijden voor het verkeer zal worden afgesloten. Schoolreisje R.K. Basisschool Dinsdag jl. startte om 8 uur de touring-car van firma C. H. van Oe- veren vol enthousiaste kinderen uit klas 1 en2 van de R.K.-basisschool en ouders en andere familieleden deden zwaaiend uitgeleide. Via Wil lemstad, Breda en Tui-nhout ging de reis naar Bobbej aanland in Licht- BROUWERSHAVEN. In Den Osse spoelde woensdagmiddag een speed boot aan van onbekende herkomst. De rijkspolitie stelde een ondezoek in. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) aard. Hier genoten de kinderen van vele attrakties in Texassfeer, terwijl ze bovendien gekonfronteerd wer den met de betaling in Belgische francs. Om 16.30 uur aanvaardde men de terugreis naar Zierikzee, waar de ouders verrast werden door de lei ding, doch niet door de kinderen, die allne ineengedoken en muisstil op de bodem van de bus zaten. Na een rondje van de chauffeur, de heer Van Aken, kwamen plotse ling alle hoofdjes tevoorschijn en ging iedereen moe, maar voldaan huiswaarts. Geslaagd Aan de Chr. Pedagogische Akade mie te Middelburg slaagde voor de hoofdakte, onze stadgenoot de heer L. M. Berrevoets. HAAMSTEDE Pinksterzangdienst Zondagavond a.s., eerste Pinkster dag wordt 's avonds om 7 uur in de Hervormde Kerk van Haamstede een Pinksterzangdienst gehouden m.m.v. koor en combo Dzjie Sillek- sjun uit Rotterdam. Het thema van deze dienst (die een gezamenlijk Herv.-Geref. dienst zal zijn) is: „Als je de Geest krijgt", voorganger ds. W. v. d. Kooij. RENESSE „Kermis" voor de Duinkonijntjes Maandagmiddag werd er op de openbare kleuterschool „De Duinko nijntjes" te Renesse kermis gehou den. Op de speelplaats waren kraampjes opgezet en het „kermis terrein" was ook gezellig versierd. Samen met een aantal moeders lie- Advertenüe vrolijke japonnnen i/ttt Uw modehuis heeft natuurlijk een op uw wensen afgestemde kollck- tie japonnen. Een jurkje voor op een zonnig terras. Maar ook een voor de vakantie. Een japonnetje voor te gaan winkelen, maar ook een voor het etentje 's avonds. Zachte pasteltinten, maar ook vlotte felle kleuren. De afgebeelde japon is zomaar een voorbeeld uit onze kollektie, die U ook qua prijs goed zal passen. Met dc hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard! STOCKHOLM. Het Zweedse par lement heeft woensdag de abortus tot aan de twaalfde week van zwan gerschap geheel vrijgegeven. Het is daarbij uitgegaan van het „baas-in- eigen-buik" beginsel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4