ONDANKS VERLIES MEER ZETELS P.v.d.A. EN V.V.D. Nog een keer verruiming horeca-sluitingen Frambozen Bessen De Franse premier DE ZIERIKZEESCHE COURANT CDA krijgt accent (ZWARTE KIP) GMC Antwerpen sluit Bliksem doodt meisjes (V.S.) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21495 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Raadsverkiezingen op Schomven-Duiveland DEN HAAG, 29-5. Het drukke verkiezingsjaar 1974 'is met de woensdag gehouden gemeenteraadsverkie zingen uitgemond in een resultaat dat zich het best laat vergelijken met de Statenverkiezingen van enkele maanden geleden. Dan blijkt dat niet hetzelfde beeld is overgekomen. De grote winners van de laatste ver kiezingen, V.V.D. en de „progressieven", zagen hun wilde groei wat afgeremd. Zo complex intussen is het resultaat van raadsverkiezingen, dat de progressieven en de V.V.D. toch nummeriek wat sterker in de ver schillende raden verschijnen. Opmerkelijk is het her stel van het C.D.A., een tussen-eombigroep, die het in de Nederlandse politiek gaat doen. Het winnaar en verliezer zjjn is een tegnstelling, die afhangt van het vergelijkingsmateriaal (raadsverkiezingen 1970 of Statenverkiezingen 1974). In het algemeen is het zo: verlies in vergelijking met de Statenverkiezingen; doorgaans (zetel)winst in de raden, in vergelijking met de raadsverkiezingen van vier jaar geleden. Een vrij gecompliceerde verkiezingsuitslag derhalve, zonder politieke aardverschuivingen. Advertentie met jonge jenever literkruik A20 De Statenverkiezingen als uit gangspunt, nemend, boekten de re geringspartijen een verlies van 1,9 procent. De P.v.d.A. verloor 1,3 pro cent; de P.P.R. 0,6 procent; D'66 er- stelde weiiets, maar fraktievoorzit- ter Terlouw moest toegeven dat men beter met D'66 in 'de huidige vorm kan kappen. Overigens hadden alle fraktielei- ders - ze werden woensdagavond in de Martinihal te Groningen - voor de microfoon gehaald - een positieve reaktie op de verkiezingen. Voorop stond dat het raadsverkie zingen waren, waaruit een trend voor de landelijke politiek niet valt op te maken. Men 'b'ezweek doorgaans ook voor de verleiding dusdanig vergelij kingsmateriaal te kiezen, dat de uit slag van woensdag, er zo gunstig mogelijk van afkwam. Iedereen tevreden Cijfers - met name wat de raden betreft - blijken dus nog niet alles te zeggen en zo waren zowel K.V.P.- fraktieleider Andriessen, A.R.P.- fraktievoorzitter Aantjes en C.H.XJ.- fraktievoorzitter Kruisinga kontent met de uitslagen. Hetzelfde gold voor P.v.d.A.-fraktievoorzitter Van Thijn en voor de heren De Gaay Fortman (P.P.R.) en Wiegel (V.V.D.). Laatstgenoemde wees er vooral op, dat in diverse gemeenten de V.V.D. verscholen gaat achter partijen als Algemeen Belang. Bij de Kamerver kiezingen heeft men die stemmen er automatisch bij. Colleges van h. en w. Zo goed intussen als de verkie zingsstrijd zich op plaatselijk belang heeft bewogen en vaak door plaat selijk belangen werd ge-inspireerd, staat al vast dat met name wat de samenstelling van de colleges van b. en w. betreft, er hier en dar nogal geknokt zal worden. Hét voorbeeld is een stad als Rotterdam, waar de P.v.d.A. de absolute meerderheid verwierf en waar - gelijk bekend - deze partij voorstander is van een z.g.n. programma-college, waarin dus andere partijen niet zouden partici peren. Verlies kleine partijen Opnieuw - ook een resultaat van^. deze verkiezingen - is aangetoond dat kleinere (soms experimentele) partijen het niet meer zo doen. D'66 is al genoemd, maar ook DS'70 deed het niet goed. De C.P.N. verloor ook, evenals de Boerenpartij en de verre K.V.P.-splinter de R.K.P.N. kan het ook wel vergeten. Zeer stabiel echter toonde zich het G.P.V. en de S.G.P. bleek zelfs winst (0,2 procent) te kunnen boe ken. Met een gemiddelde opkomst van 68,8 procent "Uleef het elektoraat beneden dat van de Statenverkie zingen, hetgeen met name premier Den Uyl zeer betreurde. NIEUWERKERK - Het ziet er naar uit dat te Nieuwerkerk, gemeente Duiveland, een historische vondst van belang is gedaan. Bij grond werkzaamheden op een bouwterrein aan de Schoolstraat zijn nameljjk in een vrjj grote hoeveelheid geraamten en skeletten aangetroffen. De sche dels en andere skeletdelen verkeren in een vrij broze toestand en dat lijkt erop te wijzen dat de gevonden menselijke resten van oude datum zijn. Voorlopig wordt aangenomen dat dev ondst betrekking heeft op een oude begraafplaats van een ver dwenen oudere kern van Nieuwer kerk. De beenderen werden nl. ge vonden aan de Botlandse kant van het Steenzwaan achter het zwembad. In verband met de vondsten werden de werkzaamheden op het terrein voorlopik stilgelegd. Een onderzoek wordt ingesteld door ir. Trimpe Bur ger van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. Met de voorgenomen individuele administratieve hulp verlening aan Tweede-Kamerleden zal voor het volgend jaar een bedrag van f 1,3 miljoen gemoeid zijn. Al dus blijkt uit de raming van de voor de Tweede Kamer in 1975 benodigde uitgaven welke het presidium heeft opgesteld. PARIJS, 29-5. In zijn eerste tele visietoespraak tot het Franse volk heeft president Valery Giscard d'Estaing woensdagavond verklaard, dat hij de Gaullist Jacques Chirac tot. premier heeft benoemd, omdat deze hem bij zijn verkiezingscam pagne had geholpen, omdat hij be schikt over aanzienlijke regerings ervaring en omdat de Gaullisten nog steeds de grootste partij in de natio nale vergadering vormen. De twee dagen partiële leerplicht DEN HAAG, 29-5. De programma's voor twee dagen onderwijs en vor ming voor werkende jongeren moe ten een samenhangend geheel vor men van tenminste twee program ma-onderdelen, waarin de persoon lijke en maatschappelijke begeleiding in voldoende mate is gewaarborgd. RAAD ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 28-5. In liet badje van de rondvraag, ving de gemeenteraad, in de dinsdag gehouden ver gadering, onder voorzit terschap van burgemeester Th. H. de Meester, nog juist een stekelbaarsje. Het beeld klopt wel, want het handelde om de sluitingstijden van café's en bars, een niet ge-agendeerde zaak, daar niet tot formulering van een voorstel was gekomen, als gevolg van de standpunten in het college hierover. Besloten werd het zgn. 1973-experiment (cafc's open tot 2 uur en bars tot 4 uur) te herhalen, voor de periode 1 juni tot 1 september. De zaak werd aangesneden door de heer Simmers, die over een bespreking had vernomen tussen college en vertegenwoordigers uit de horeca. De heer Doeicman - daarbü ondersteund door anderen - formuleerde een voorstel de burgemeester uit te nodigen, de verruimde sluitingstijden ook voor de zomer 1974 te herhalen, zulks in afwachting van een mogelijke, toekomstige wijzi ging van de Algemene Politie Verordening. ZIERIKZEE. Het jong-geleerd-oud-gedaan'principe doet steeds meer op geld in de politiek, zo bleek tijdens de verkiezingen op het stadhuis-stem bureau. De kleine potentiële kiezer mag het biljet van zijn mama in de bus (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dc voorzitter herinnerde aan de destijds (1973) hierover gevoerde diskussie, waaruit bleek dat een aantal raadsleden begrip had voor de (verruimings) maatregel. Afgaan de op gunstige politierapporten voelde de voorzitter ervoor het ex periment te herhalen, maar dan op basis van een te wijzigen A.P.V. In het college vond hij hiervoor echter geen medestanders. Beide wethou ders verklaarden zich tegen, zodat de bedoelingen niet konden uitmon den in een voorstel aan de raad. Klachten Wethouder Bij de Vaate motiveer de 7.ijn afwijzend standpunt met klachten die hem hadden bereikt over verstoring van nachtrust. Hij vond de maatregel bij de burgerij niet prettig te zijn overgekomen. Hij wilde de toeristen wel tegemoet ko men en do stad als toeristenstad er kennen. maar zulks mag niet gaan ten koste van de nachtrust van de burgerij. Wethouder Asma erkende dat klachten waren binnengekomen. ..Mogen wij hier 's nachts rustig slapen?", zo vroeg hij. De heer Doeicman had bezwaren tegen de sluitingen om 12 uur. De praktijk leert dat met name veel Zicrikzeese jongeren, het dan elders in de regio zoeken. Ze komen na langer café-verblijf elders terug naar Zierikzee waardoor dc gevaren veel groter worden. Bovendien wordt op deze wijze de horeca gedupeerd. Politierapporten De voorzitter beriep zich op gun stige politierapporten. In het alge meen vindt de afvloeiing bij vcr- Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Er zijn zwakheden, waartoe i f alleen de sterke in staat is. j Sirius i1 ruiming van de s sluitingstijd, gelei delijker plaats en dat is beter, dan dat opeens allen worden gedwongen het café te verlaten. Bovendien kan dit op zich aanleiding geven tot strubbelingen. Hij wees verder op de eigen verantwoordelijkheid van de caféhouder, zij het met erkenning van sociale aspekten die aan de kwestie vast zitten, waarop eerder wethouder Bij de Vaate had gewe zen. Scliorsiug vergadering De voorzitter merkte nog op dat elders in de regio de horecabedrijven om 2 uur sluiten. Op voorstel van de voorzitter werd hierna de vergadering tien minuten geschorst, om de frakties gelegen heid te geven tot beraad. Na herope ning, werd teruggegrepen op het voorstel van 14 juni 1973, waarin de raad de voorzitter uitnodigde bij wijze van experiment dc regeling ook toe te passen voor het zomer seizoen 1974. Met zeven tegen vijf stemmen werd dit aangenomen. De voorzitter stipuleerde nog. dat deze verlenging absoluut de laatste keer is. De raad in nieuwe samenstelling zal zich ter zake moeten beraden op basis van wijziging van de A.P.V. BRUSSEL, 29-5. Een van de auto mobielfabrieken van General Motors in Antwerpen zal van 4 tot 14 juni haar deuren sluiten. Daardoor wor den 5.000 arbeiders tijdelijk werk loos. De directie van het bedrijf heeft besloten deze arbeiders, buiten de normale werkloosheiduitkering een extra uitkering van ruim tien gulden por dag le geven. Verwachting tot vrijdagavond: Vrij zonnig Droog' en vrij zonnig; overwegend matige oostelijke wind; minimum temperaturen van 8 tot 4 graden, maxima morgen ongeveer 20 graden, maar op de Wadden enkele graden lager. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 59 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 31 mei. Zon op 4.27, onder 20.49 Maan op 16.12, onder 1.54 Volle maan: 4 juni (23.10) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 31 mei 11.31 23.52 4.46 17.27 Doodtij: 30 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Stagnerende lucht van arcti sche oorsprong en een wolkenloze hemel maakten van de afgelopen nacht een zeer koude. Op verschil lende plaatsen in het binnenland werd op waarnemingshoogte, d.i. 2 meter, min 1 graad geregistreerd. Metingen op 10 cm boven de grond levrend waarden tussen min 3 en min 7 graden. Het hoge drukgebied, dat dc aanleidnig vormde tot deze vrij zeldzjame kou zo laat in hel jaar, verplaatst zich langzaam naar Mid den-Europa. Ons land komt daarbij in een oostelijke tot zuidoostelijke stroming te liggen met aanvoer van vochtiger en minder koude lucht. Ten westen van de Britse eilanden en ook boven Zuidwest-Frankrijk zijn storingen aanwezig, de laatste met onweer. Op het weer bij ons zullen ze echter op korte termijn nog geen invloed hebben. Hel blijft droog en vrij zonnig met een stij gende tendens in de temperaturen. ST. LOUIS, MISSOURI, 29-5. Blik seminslag heeft woensdag in St. Louis in de Amerikaanse staat Mis souri vier meisjes gedood die onder bomen dekking hadden gezocht te gen een onweersbui. De lijken van de meisjes, allen van ongeveer 15 jaar, vertoonden brand wonden aan benen en voeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1