lE India's toetreding tot de kernklub intermeubel Manifestatie '74 Zuid-Beveland Strijd in Katendrecht Minder doden in Belgisch verkeer BLIK DOOR HET WERELD zit-elementen 4 India heeft met een onderaardse kernexplosie de klub van bezitters van kernwapens tot zes uitgebreid. Want hoezeer New Delhi er ook -de nadruk op legt dat het India »iel om bommen gaat maar om vreedzaam gebruik van de kernkracht - de ex plosie is teweeg gebracht door een apparaat dat in wezen niet verschilt van een bom. Geheel onverwacht komt de proef onder de woestijn van Rad- jahstan niet. India heeft zich onder premier Pandit Nehroe al vol ijver geworpen op de kernstudie, waarvan deze hoopte dat die mee kon helpen om het land snel te ontwikkelen. In de eerste plaats natuurlijk door elektriciteitscentrales met kernreuk- toren te bouwen, zeer welkom in een land dat zeer schaars bedeeld is met de konventionele brandstoffen olie en kolen. De oliekrisis die vorig jaar losbarstte maakt deze weg voo.r In dia trouwens nog noodzakelijker. Verder dacht men van begin af aan ook aan toepassingen ten behoeve van de landbouw en eveneens om met kernexplosies stuwmeren te maken die het laud ran eveneens te schaars water konden voorzien voor landbouw en industrie beide, vlak ten te egaliseren ook al voor de landbouw. Eu nog zo een en ander. Niet typisch Indisch, de VS heb ben een programma-Plowshare met dergelijke doeleinden waarvan lang met alle meer louter papier zijn ge bleven. De Russen willen er in Sibe rië de loop van rivieren mee omke ren om grote gebieden bruikbaar te maken voor landbouw en ook voor het stichten van steden. India kan 10 bijvoorbeeld bijzonder veel be langstelling hebben voor de moge lijkheid om met een kernexplosie niet bereikbare delfstoffen tot zijn beschikking te krijgen: een explosie met de daarbij horende hitte kan van onontginbaar kolenveld een profijtelijk aardgasveld maken. Óm in dit streven niet gedwars boomd te worden heeft India steeds geweigerd het zogenaamde non-pro liferatieverdrag te ondertekenen, een door Amerika en Rusland gestimu leerd akkoord om de verbreiding te gen te gaan van kernexplosies, of die nu militair of civiel van aard zijn. Tot zover klinkt alles nog zeer rede lijk, nogmaals in aanmerking geno men dat India door de hogere olie prijzen in een netelig parket is ge komen met zijn energievoorziening, zodat een versnelling van het nu cleaire plan logisch zou zijn. Versterking moreel Maar niet alleen daarom zal de ondergrondse kernproef nu zijn ge houden. De test is in India met ge juich begroet, zelfs door de opposi- tie, inklusief de /communistische en dat is in dit land zeldzaam. En on verbloemd wordt daarbij gedacht Voordeeltip: bekleed met corduroy appelgroen en oranje meeneemprijs 149,- Zie etalage meelstraat 31 zierikzee MARKEN. De laatste zeilende vracht- en vissersschepen hielden met het weekeinde een vlootschouw op de Waddenzee. De varende mo numenten hier afgemeerd in de ha ven van Marken. aan het nieuwe prestige dat India zich heeft verworven: het eerste land van de derde wereld dat op ei gen kracht een kernexplosie tot stand brengt. En daarbij komt dat het maar een kwestie vuil tijd is of India kan een kernmacht hebben: vliegtuigen voor transport van bom- jnen zijn er en als je die-kunt bou wen kun je ook wel een raket ma ken. En de militaire vernedering door de kernmacht China enige ju- ren geleden steekt de Indiërs nog zeer. Volgens een opiniepeiling zou tweederde van de bevolking zelfs ro'u kernmacht wensen en dan kan premier Indira Gandhi net als haar schoonvader Pandit Nehroe wel zeg gen dal dit niet gebeurt, maar hun ideeën bieden geen eeuwige garan tie. Pakistan, dat al verscheidene malen met India op de vuist is ge weest, voelt zich begrijpelijk niet op zijn gemak. En het weel hetzelfde te kunnen wat India heeft gedaan, al zal het zo'n last op de ekonomie zijn dat het land er ernstig door achter uit gaat in welvaart. Veel ophef is er ook gemaakt van het e.f.t'ekt op het Indiase moreel - de proef bewijst toch dat het land in staat is wetenschappelijk-technisch voortreffelijk werk voorbeeldig uit te voeren en dat verhoogt het gevoel van eigenwaarde. Dat mocht ook wel op dit moment want de ekono mie is in deerniswekkende toestand, niet alleen geschetst door gebrekki ge produktie maar meer nog door een leger van werkloze akademici die het levend bewijs vormen (lat het land zijn beschikbaar weten schappelijk en technisch potentieel niet doeltreffend weet te benutten. Plus de honger, plus de vele rellen die er uit voortvloeien, plus de chaos in het transport. Landen als Pakistan die dit zien kunnen terecht opmerken dat een bewijs van wat India wel allemaal kon beter op een dergelijk terrein geleverd kon worden. Voorlopig houden ze in gedachte dat wat in Indiase bodem ontploft is in wezen - wat men ook zegt - een kernbom is. Een gruwelijk wapen overigens dat een stuk of twintig landen bin nen de kortste keren kunnen ver vaardigen. Men kan alleen maar hopen dat het voorbeeld van India niet aanstekelijk werkt. GOES, 25-5. Op 13 juni zal staats secretaris Hazekamp van economi sche zaken in '-Gravenpolder op Zuid-Beveland de manifestatie '74 openen. De tentoonstelling, die een oppervlakte van tienduizend vier kante meter zal beslaan en waar 50 stands Ingericht zijn. is georgani seerd door de centrale van onderne mers in Borsele in samenwerking met de gemeente en de commissie voor het midden- en kleinbedrijf. Op deze tentoonstelling zullen nijver heid, handel en industrie van het Zeeuwse Sloegebied zich gezamen lijk naar buiten presenteren. ROTTERDAM, 25-5. Het heeft heeft er alle schijn van dat op Ka tendrecht, de warme buurt van Rot terdam, de strijd „gewone" bewoners en ex-exploitanteri weer in alle he vigheden is opgelaaid. In de nacht van donderdag* op vrijdag werd er een poging gedaan om het wijkgebouw aan de Linker- veerdam in brand te steken. Door een ingeslagen ruit werd een fles met een brandende vloeistof naar binnen gegooid. Ook plaatsten de daders een dergelijke fles tegen de voordeur. De schade bleef echter beperkt, omdat beide vuurtjes om onbekende reden doofden. DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. De politie in Rot terdam heeft hel stoffelijk overschot van de 69-jarige H. C. de Goeij ge dregd uit de rivier De Rotte ter hoogte van de Zaagmolenkade in Rotterdam. De man was donderdag avond op onverklaarbare wij/.e te water geraakt. ROTTERDAM. In de Rotterdamse Prins Alexanderhaven, op het con tainerterrein van de firma Sealand, is een havenarbeider bij een ongeval om het leven gekomen. De man, J. Verhoeven (44) 'uit Heemvliet, was bezig met een portofoon instrukties te geven aan een kraanmachinist, toen hij werd aangereden door een vrachtwagen. VLISSINGEN. In een ziekenhuis is de 70-jarige A. de Cock uit Hulst overleden. Hi| was zwaar gewond geraakt, toen de auto waarin hij zat donderdagavond in Terhole (Zeeuws- Vlaandcren) uit de bocht vloog en in een sloot terechtkwam. De twee an dere inzittenden van de wagen wa ren op slag dood. UITHOORN. De 21-jarige Johan nes van Zwieten uit Mijdrecht is bij een verkeersongeluk op de Provin ciale weg in Uithoorn om het leven gekomen. De jongeman reed op een bromfiets tegen een tegemoetko mende bromfietser en viel daardoor op de rijbaan, waar hij door een pas serende personenauto werd aangere den. Hij was op slag dood. DRUNEN. De 19-jarige J. van Iersel uit Drunen is bij een ver keersongeluk met zijn bromfiets om het leven gekomen. De jongeman botste in zijn woonplaats frontaal op een andere bromfietser en kwam hierbij met zijn hoofd tegen een ver- keerspaal terecht. DRACHTEN. Op de rijksweg 43 onder Beetsterzwaag is de 21-jarige J. J. A. N. Cornelis de Vries uit Drachten is bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. BORSSELE. De 87-jarige me vrouw M. Boonman uit Lewedorp is bij een verkeersongeluk in Borssele om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een personenauto op een kruising geen yoorrang ver leende aan een andere personenauto en een botsing ontstond. UTRECHT. De 19-jarige dieren verzorger H. J. J. P. Helling uit Loe- nersloot is in deze plaats met zijn bromfiets tegen een achteruit uit een uitrit komende vrachtauto ge botst. De jongeman werd daarbij zo ernstig gewond dat hij enkele uren later in het Amsterdamse ziekenhuis aan zijn verwondingen is overleden. BREDA. De 21-jarige B. Stadhou ders uit Oosterhout is in de nacht bij een verkeersongeluk in Breda om het leven gekomen. Hij zat in een auto waarvan de bestuurder geen voorrang verleende aan een andere wagen. Bij de botsing werd de heer Stadhouders gedood en vijf andere inzittenden werden gewond. ALKMAAR. In Alkmaar is de 7- jarige Johan de Jong uit Heiloo in een ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een ongeluk. Het jon getje had dinsdag in Heiloo op een kruispunt met zijn fiets overgesto ken en was daarbij door. een perso nenauto gegrepen. Gewond door buisje uit chemie-set ARNHEM, 25-5. Door het eten van calaim-hypochloride uit een reageerbuisje heeft de 4-jarige Mo nique van de B. uit Doorwerth ern stige brandwonden opgelopen. Het meisje is in een Arnhems zie kenhuis opgenomen Onderzoek heeft uitgewezen dat het reageerbuisje met het gevaarlijke poeder tussen de struiken lag waar het meisje aan het spelen was. Het buisje is, uit een scheikundeset afkomstig. Pleidooi voor kleine ziekenhuis NIJKERK, 24-5. Het CHU twee de-kamerlid dr. R. J. H. Kruisinga heeft in Nijkerk het nieuwe ver pleeghuis Zilverschoon geopend. Bij die gelegenheid stelde hij brandende vraagstukken in verpleegtehuis- en ziekenhuiswezen aan de orde. Hij meende dat de jacht naar gro tere schalen en gespecialiseerde per fectie onze aandacht afgeleid had van de duidelijke voordelen van het kleinere ziekenhuis als eenheid mei een betere communicatie. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 28 MEI NED. I: Tussen zeven en acht uur laat de NCRV de kijkers nog eens de rekonstruktie in balletvorm van het in 1560 door Pieter Breughel ge maakte schilderij De Kinderspelen aanschouwen. In de daarna volgen de scholierenkivis Tweekamp gaat het er vanavond spannend aan toe, want hel gaat er ditmaal om wie de Tweekamp-trofee mee naar huis mag nemen. Na het journaal een programma over paardrijden op het platteland. Dit programma, De lan delijke ruitersport, is lol stand geko men met o.a. de Nederlandse Fede ratie van landelijke rijverenigingen. Met name op het platteland wordt de ruitersport in sterke male bedre ven. In een rechtstreekse uitzending laat de NCRV de kijkers vanaf ne gen uur meegenieten van de ver richtingen tijdens hel internationale Spel zonder grenzen. Teams uit ze ven landen, waaronder Nederland, staan in de Belgische plaats Bouillon. gereed om de meest vreemde spel letjes en opdrachten uit te voeren. Na dit bonte programma, dat tachtig minuten in beslag neemt, komt de NCRV met de rubriek Ander Nieuivs. Hierin heeft een gesprek plaats met twee Spaanse priesters van de Burgos-orde. Zij waren on langs in ons land op verzoek van Pax Christy. Het eerste nel gaai om tien voor elf de lucht uit met een aflevering van de parlementaire ru briek Den Haag vandaag. NED. II: De VARA komt öm ze ven uur iLit de startblokken met deel drie van de Franse serie „De ver schoppeling". De kijken ontmoet het jongetje Paul, die bepaald niet ge lukkig is in zijn nieuwe pleeggezin. Dë mensen hebben nauwelijks aan dacht voor hem. Gelukkig vindt hij vriendschap bij de knecht van de fa milie, die ook al zo slecht behandeld wordt. Wie wil genieten van fraaie natuuropnamen moet vanaf half acht kijken naar een aflevering van de serie Guyana Waterland. Na het journaal nan acht uur komt de VARA terug op de buis met de One- din Lijn. Speciaal voor het vervoer van thee heeft James' een nieuw schip gekochtt zijn achtste. Het is een zeer snelle schuit. Dit is daarom van belang omdat via een speciale race uitgemaakt zal worden toie een enorme transportorder zal krijgen. Ook James konkurrent Daniël Fo- gerty heeft voor de race ingeschre ven. Deze hoopt met een overwin ning ook Elisabeth voor zich te kun nen winnen. Na deze aflevering ver schijnt hel gezicht van Herman Stok op de buis, die het tv-publiek komt amuseren mei het vriendelijk nie- mandalletje Wie Wat Waar. Akluali- teiten in de rubriek Achter hel nieuws besluiten de VARA-uitzen- ding van vanavond. DINSDAG 28 MEI NED. I: 11.35 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Pieer Breughels kinderspelen; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.20 De landelijke ruitersport; 21.05 Spel zonder grenzen; 22.25 Ander Nieuws; 22.50 Den Haag vandaag; 23.05 Jour naal; 23.10 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuivs;- 19.05 De verschoppe ling; 19.30 Guyana, waterland; 20.00 Journaal; 20.20 De Onedin Lijn; 21.10 Wie wat, waar; 21.40 Achter het nieuws; 22.30 Journaal; 22.35 Te leac. Dodelijke steekpartij gevolg chantage STADSKANAAL, 25-5. De 30-ja- rige H. J. H. S. uit Musselkanaal, die heeft bekend de 60-jarige mevrouw W. L. Smith-Moerland in Stadska naal door messteken om het leven te hebben gebracht, heeft tegenover de politie verklaard dat het slachtoffer hem al bijna een half jaar chanteer de. Over de aard van de chantage wilde S. tegen de politie niets zeggen. De (25ste) verkiezingen DEN HAAG, 25-J>. De gemeente raadsverkiezingen, welke volgende week woensdag gehouden worden, zijn de 25ste verkiezingen na de Tweede Wereldoorlog. In 1946, ruim een jaar na het beëindigen van de oorlog, gingen de kiezers driemaal naar de stembus, namelijk voor het kiezen van de leden van de Tweede Kamer (op 17 mei), van provinciale staten (op 29 mei) en van gemeente raden (op 26 juli). In de na-oorlogse jaren zijn tot dusverre negen Tweede-Kamerver kiezingen en acht statenverkiezingen gehouden. De komende verkiezingen zijn de achtste voor de gemeentera den. In het jaar 1946 telde Nederland 1.016 gemeenten en er moesten 13.323 gemeenteraadsleden gekozen worden. Op woensdag 29 mei worden in 842 gemeenten verkiezingen gehouden, waarbij het gaat om 11.748 raadsze- tels. AMSTERDAM. Bezetten is (helaas) „in". Het gebouw van de Van Osla- clestraat van de gemeentelijke scholengemeenschap voor Leao en Lavo „Willen IJsbrandtsz Bonte koe" ie Amsterdam werd vorige week bezet door de leerlingen. Be halve een betere huisvesting vroe gen de leerlingen om meer dagon derwijs. Auto met wapens te Goes GOES, 25-5. De politie in Goes heeft bij een gewone verkeerscon trole in de binnenstad de 26-jarige J. O. uit Goes aangehouden. Deze bleek een geladen pistool op zak te hebben klaar voor gebruik. In de auto vond de politie nog een geladen Winchester-karabijn, een pistool en daarnaast nog een pistool dat er uit zag als een alarm-pistool, maar dat bij nader onderzoek ook met kogels geladen bleek te zijn. Even later hield de politie van Goes een 22-jarige vriend van O. aan uit Arnemuiden. Deze had ook een pistool tyj zich. •Paalworm in het Veerse meer MIDDELBURG, 25-5. Het ver- schijnsel paalworm in het Veerse Meer is vorig jaar flink toegenomen. De direktie van het Veerse Meer wijt deze toeneming aan het warme weer van de afgelopen zomer. De paalwormen groeiden niet al leen in aantal maar ook in lengte en dikte. In het jaarverslag van het re- kreatieschap Het Veerse Meer wor den eigenaren van houten boten ge adviseerd hun vaartuigen jaarlijks schoon te maken en te behandelen met lakverf of teer. BRUSSEL, 25-5. Volgens recente cijfers van het ministerie van bin nenlandse zaken zijn er in 1973 in Belgie 1854 mensen omgekomen in het verkeer. Dat is minder dan in 1972, toen dat getal 1877 was en vrij wel evenveel als in 1971 (1853). het aantal mensen dat op de Belgische wegen zwaar gewond werd bedroeg vorig jaar 23.058. In 1972 waren dat er 24.555. Licht gewond werden vo rig jaar 72.038 tegen 78.424 in 1972. 50 Als ik alle medewerking krijg van onze boekhouder en natuurlijk ook van meneer Van Tijnen, en als Piet mijn rechterhand wordt - hij loopt lang genoeg mee om ook te weten, wal er komt kijken bij grote bouw werken - dan wil ik het op de voor waarden, die mevrouw Van der Vel de heeft aangegeven, een jaar pro beren. Ik ben ontzettend dankbaar voor het vertrouwen, dat u allen in mij hebt gesteld. Het zou een bele diging zijn aan de nagedachtenis van mijn zeer geachte werkgever, wanneer ik niet aan zijn laatste wens zou willen voldoen. Goed, ik accepteer, voorlopig voor één jaar." Iedereen kwam overeind en er werden handen gedrukt. Maar hel was dc spontane Jopie, die hem bij het hoofd pakte en op beide wan gen kuste. „Fijn, Gert. ik ben blij voor jou en ik vind het fideel van je omdat je hel dadelijk accepteert. Wc handelen helemaal in de geest van vaders wil, als jij hier voortaan de leiding op je neemt." Nadat de beide dochters met hun echtgenoten en de notaris waren vertrokken, wees Vilslra naar de grote leunstoel achter het bureau en zei op ernstige toon: „Daar is voor taan jouw plaats. Gert. O. neem mc niet kwalijk., meneer Treep natuur lijk." Gert schudde het hoofd. „Entre- nous blijf ik Gert. mensen. Ik ver beeld me niks en wij blijven, wat we altijd geweest zijn. prettige kollega's onder elkaar en goede vrienden. Geen flauwekul met meneer. En nu wil ik wel eens weten, hoe de finan ciële toestand is van het bedrijf. Mij dunkt, er zal wel een kapitaal aan succesierechten moeten worden b'e- taald, nietwaar?" Gedurende 2 uren zaten de vier mannen rond het bureau en bestu deerden de cijfers, die Van Tijnen in de dagen tussen het overlijden en de begrafenis van Kees Matsers ge reed had gemaakt. Hij gaf een toe lichting. wijzende op de verschil lende vellen met cijfers. „Dit is een tussenbalans, .eindigende 30 juni van dit jaar. Daar hebt u de balans van het vorige jaar. Toen is er ruim hon derdduizend gulden winst gemaakt, die aan de reserves zijn toegevoegd. Wat de tussenbalans betreft, over de eerste zes maanden van dit jaar was de winst klein, maar dat komt, om- dot er twee grote bouwwerken bijna gereed zijn en binnèn enkele weken voor de eerste maal zullen worden opgeleverd. Dat brengt een aanzien lijk bedrag in kas. Daarom is deze tussenbalans ietwat geflatteerd en geeft niet een juist beeld. Een voor zichtige begroting vindt u hier ach ter. voor wat betreft dit lopende boekjaar. Naar itiijn bescheiden me ning - en deze mening is de boek houder ook toegedaan - zullen we kunnen rekenen op een winst van ongeveer anderhalve ton. Er is een reserve van circa negenhonderd gulden. Verder zijn er kas-, bank en girogelden. alsmede uitstaande vorderingen, terwijl het bedrag, dat op de creditzijde staal, zo ongeveer verwaarloosd kan worden. De heer Matsers had dc goede gewoonte om elke rekening na kontrole binnen en kele dagen te betalen. Een gewoonte, die ik de n'euwe direkteur kan aan bevelen. De financiële positie van dit bedrijf is dus. last but not least, kerngezond. De heer Treep stapt in FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK een gespreid bedje. Hot zal van zijn capaciteiten afhangen, of hij deze gezonde toestand zal kunnen stabi- liceren." „En het bedrag der successierech ten?" herhaalde Gert. „Hoe zit hel daarmee?" Van Tijnen haalde de schouders op. „De lijd was tekort om het uit te rekenen, Gert. Een paar Ion moe ten we echter wel op rekenen. Mis schien zelfs een kwart miljoen." Gert keek geschrokken van de een naar de ander. „Dat is me nogal wat Tast zoiets de liquiditeit van het be drijf niet aan?" Van Tijnen glimlachte. „Dat loonl wel los, Gert. Overigens, we hebben zeker een half jaar dc tijd. Dc ko mende weken weet ik meer. Zodra ik hel totaalbedrag definitief heb. kom ik er onmiddelijk moe hierheen' Om twee uur besloot Gert de zit ting op te heffen. „Heren, het was gisteren een emotievolle dag en van morgen heb ik de grootste schok van mijn leven te verwerken gekregen. Bovendien heb ik trek gekregen, en dat zal bij u ook wel het geval zijn. Ik stel voor. dat we het voor van daag hierbij laten. Morgen vang ik mijn werkzaamheden hier aan." Opnieuw werden er handen gedrukt waarna ieder zijns weegs ging. Thuisgekomen ontmoette Geit de nieuwsgierige blik van zijn moeder. „En? Sta je ook in het testament Hij trok zijn kolbertjasje uit en rukte zijn das los. waarna hij uitge put in een fauteuil viel. „Ja. dat stond ik inderdaad." „Meen je het? Heeft hij je geld nagelaten? Een legaat?" De jongeman schudde zijn hoofd. iwurdi veivolRd»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4