„Société d'Histoire du Droit" Duizend gulden-prijs voor Kees Rentier Kwekers in race om mosselzaad O.B.S. ZONNEMAIRE HAD DRIE FIJNE DAGEN STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 mei 1974 Nr. 21193 3 te voren manipulerend de uitspraak van de kiezers geheel werd gene geerd tengevolge waarvan de groot ste groepering van het dagelijks be stuur weid uitgesloten, hetgeen de woordvoerder van die groep de ter men diskriminatie van een grote groep kiezers, en diefstal van macht ontlokte. Indien ditzelfde spel op nieuw moet worden verwacht (ge zien de persoonlijke belangen die hiermee zijn gemoeid) dan is de ge loofwaardigheid van dit C.D.A. be paald in 't geding. Men had voor zjichzelf alsmede voor de kiezers duidelijk en oprecht moeten meede len. Hoe het ook uitvalt, het C.D.A. zal de uitspraak van de kiezers on voorwaardelijk nemen en daaruit de enige konklusie trekken die daaruit voortvloeit. Nu men juist dit meest kardinale punt stilzwijgend voorbijgaat, is de vrees gerechtvaardigd dat met de uitspraak der kiezers opnieuw een spel zal worden gespeeld. Daarmee is de demokratie bepaald niet ge diend. Nu men dus in genoemde cir culaire aan dit aspekt generlei aan dacht schenkt, lijkt het mij voor de kiezers wel hard nodig zich deugde-r lijk te bedenken, en hun stem zeer bewust uit te brengen. Waar men in punt 2 spreekt van: De bevolking betrekken bij de be leidsvorming, dan had bovenbedoeld aspekt niet onbesproken mogen blij ven. Wanneer men spreekt van de bevolking dan moet van te voren vaststaan, dat de bevolking van Dui- veland een rechtvaardige beoorde ling toekomt. Dit te meer nu de C.D.A. in de re gio Sehouwen-Duiveland alleen in Duiveland zich alzo presenteert. Adeldom (indien aanwezig) verplicht. D. Rentier Nieuwer kerk OOSTERLAND Uitstel Cer. Bijbelstichting De voor heden (maandag) aange kondigde bijeenkomst van de Ger. Bijbelstichting in de Oud Geref. kerk te Oosterland, is - wegens om standigheden - uitgesteld lot woens dag 29 mei. ZIERIKZEE'BRUINISSE, 25-5. De Nederlandse mossclkwekers, zijn alle weer gereed, om de tweede en laaste ronde van hun jaarlijkse race om mosselzaad, te beginnen. Name lijk de visserij op het Groninger Wad, die van 27 mei tot 24 juni zal duren. Het belooft ook dit keer weer echt „zoeken" te worden. Het Groninger Wad, is zoals bekend veel „droger" dan het Friese Wad. De kans om aan de grond te varen en te blijven zit ten is groter dan op het Friese Wad. Ook het mosselzaad ligt dikwijls op zo lange tijd droog vallende gronden dat het moeilijk is een voldoende hoeveelheid te bemachtigen, in en kele uren. die men er kan vissen. Men moet dan dikwijls nog een vol gend tij vissen om een vracht te kunnen vangen. Het zaad mag niet in het noorden worden gebracht om uit te zaaien; de uitzaai moet uit sluitend in Zeeland plaats vinden. Kampje in Westhoek BRUINISSE Tijdrede Ds. A. van den Berg, predikant der Geref. Gemeente te Bruinisse zal te Bruinisse, maandagavond in de kerk der Geref. Gemeente een tijd rede houden. Gemeentepersoneel op reis Het gemeentepersoneel te Brui nisse zowel van buitendienst als van de binnendienst maakte vrijdag weer het jaarlijks personeelsreisje, dit keer met Amsterdam als reisdoel. In Amsterdam behoort een rond vaart door de grachten, steeds tot de attrakties, die men niet overslaat. Tien rederijen houden zich met de grachtenvaart bezig. Deze rederijen besschikken gezamenlijk over 60 rondvaartboten. Via Schoonhoven, keerde men terug. Een bus van de firma Van Oeveren, vertrok 's mor gens om 7 uur van Bruinisse en was 's avonds ruim 10 uur, daar weer terug, na een geslaagde dag. De bei de wethouders maakten zoals ge woonlijk de tocht mee. Opening carrosseriefabriek Op vrijdag 7 juni zal Zeeland's commissaris J. van Aartsen de nieu we carrosseriefabriek Booi B.V. op het industrieterrein aan de Dorpsweg officieel openen. BRUINISSE Uitbreiding sportvissersvloot Sportvisserij Hoogerwerf te Brui nisse ziet nog wel perspektief in de door hem uitgeoefende branche. Dat DREISCHOR. Het echtpaar I. W. Dooge-Blom te Dreischor, herdacht zaterdag het 60-jarig huwelijksfeest met een receptie in ..De Drie Scha pen". Beide echtelieden zijn nog zeer vitaal. Zo pleegt de bruidegom nog zelf zijn huis te schilderen en knoopt - voor vrienden - bovendien •smyrna-kleden en voor het Rode Kruis. De heer en mevr. Dooge heb ben altijd op Dreischor gewoond. De heer Dooge werkte van zijn Sste tot 70sie jaar in de vlasserij te Drei schor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZONNEMAIRE, 25-5. Vorige week vertrok een groep van 48 leerlingen van de openbare basisschool te Zonnemaire met twee onderwijzers en vijf moeders naar het kamphuis „De Koebel" te Burgh voor een drie daags schoolkamp. De reis ging met partikuliere auto's en om half 10 was het hele gezelschap in het kamphuis aangekomen. Na de verwelkoming en de groepsindeling werd een oriën terende wandeling gemaakt naar de Domeinen en de uitkijktoren. Het weer was heel mooi en de eer ste middag werd verder gebruikt voor een npdrachtenspel die door bos en duin via Haamstede voerde.. Het beste resultaat had de groep „De Zee-egels", 's Avonds werd gesport, een film gedraaid en in het halfdon ker een duinwandeling gemaakt. De tweede dag gaf weer gunstig weer en nu stond een vossenjacht door de Domeinen naar het strand op het programma. Deze jacht werd gewonnen door de groep „Black Beauty". De middag werd gebruikt voor het maken van zandkastelen op het strand waaraan ook weer een prijsje was verbonden. Deze werd gewonnen door de „Kikkers" die een prachtig kasteel bouwden. Om 4 uur was iedereen weer in „De Koebel" terug en was er nog wat tijd voor le zen, spelen en uitrusten. In de avond kwamen enkele ou ders een bezoek brengen aan het kamp. Het was in zoverre uniek, dat voor het eerste alle kinderen, dus ook de jongsten uit klas 1 en 2 aan het schoolkamp deelnamen. Maar ook zij genoten volop van de fijne dagen, die omvlogen. De derde en laatste dag, werd allereerst de baga ge verzorgd en corvee gehouden. Daarna was er nog tijd voor een spel in het bos, waarbij twee groepen werden gevormd, smokkelaars en bleek onder meer uit de boot (een binnenvaartschip) waarmede enkele weken geleden de vloot van vissche- pen, van de firma Hoogerwerf werd uitgebreid. ZIJPE Woonwagenkamp blijft dicht Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten voorlopig tot 1 ok tober 1974, het woonwagenkamp te Zijpe bij Bruinisse te sluiten. Tot genoemde datum mogen derhalve geen woonwagens in de gemeente Bruinisse staan. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale geziiisbank U bent welkom bij uw Nulsspaarbank vpor SALARIS of PENSIOEN NOORDWEI.LE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. douane. Na het afscheidsmaal, patat met een kroket je werd de bagage naar de al weer klaar staande auto's gebracht. Maar niet regelrecht naar huis, eerst werd nog een bezoek ge bracht aan Dolfirodam te Scharen- dijke, waar iedereen genoot van een fantastische dolfijnenshow. Het was een goede afsluiting van een bijzonder geslaagd kamp, dat in ieder opzicht „dol-fijn" kon worden genoemd. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 27-5. Aanvoer; totaal 3795, slachtrunderen 1335, varkens 229, schapen 650, lammeren 1518. Prijzen (in guldens per kg): stie ren le 5,65-6,10, 2e 5,40-5,55; vaar zen le 5,80-6.20. 2e 5,15-5,65; koeien le 5,25-5,45. 2e 4,85-5.20, 3e 4,50-4,70; worstkoeien 4,60-4,75: slacht varkens boven notering (extra kwal.) le 2,58 -2,60, 2e 2,56-2,58, 3e 2.54-2.56; slachtzeugen 2,00-2,10; zware var kens 2,40-2,45; schapen per stuk 125 -175; Texelse lammeren 110-140; Noordhollandse lammeren 115-145; schapen 175-235. Overzicht: aanvoer slachtrunderen groot, handel redelijk en prijzen sta biel; varkens: aanvoer normaal, handel redelijk en prijzen hoger, zeugen minder; schapen: aanvoer groot, handel redelijk en prijzen minder; Texelse lammeren; aanvoer redelijk, handel rustig en prijzen matig; Noordhollandse lammeren aanvoer redelijk, handel goed en prijzen redelijk. Voor 35 jaar BROUWERSHAVEN. Vrijdagmor gen 11 Ms uur werd door een tot nu toe onbekend gëbleven vliegtuig een bom geworpen in het Brouwersha- vensche Gat bij de zwarte ton no. 2. in het territoriale water. De vlieg machine vloog vrij hoog en het de bom 15 m voor de boeg van het op garnalen visschende vaartuig OD 21 vallen. Schade werd niet veroor zaakt en de opvarenden bekwamen geen letsel, doch schrokken zeer. Zij zagen bij de ontploffing een vlam en gedurende eenigen tijd zeer veel rook. ZIERIKZEE. (Adv.). Koopt onze aardappelen. Slechts IS ct. per 5 kilo, de beste die er zijn. enkel bloem en fijn van smaak. C. v. d. Wekken, 't Gat van Westen. Tel. 142. HAAMSTEDE. De jl. zaterdag ge houden collecte voor het goede doel der reclasseering heeft totaal opge bracht de som van f 25,03. Alle milde gevers en ijverige helpsters een woord van warme dank. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zullen met ingang van 1 september a.s. de zuivelfabrieken de ontvangen melk uitsluitend aan de boeren mo gen betalen per gewicht en naar gelang van vetgehalte. Korten tijd daarna zal ook de consumptiemelk onder deze verplichte regeling wor den gebracht. ZIERIKZEE. (Adv.). Kaas is goed koop! Nog enkele dagen speciale aanbieding in Komijne kaas 1 kg voor 1 kwartje „De Dageraad". BRUINISSE. Een twaalftal iverk- loozen uit deze gemeente heeft aan schrijving gekregen, dat zij zijn aan gewezen om in Duitschland le iror- den tewerk gesteld. Naar wij verne men zullen allen weigeren te gaan. Hoog gezelschap te Zierikzee ZIERIKZEE, 26-5. Een hoog gezelschap, beslaande uit leden van de „Société dTlistoirt du Droit des Pays Flantailds, Picards et Wallons", een genootschap van rechtskundige historici uil hel zuider huurland, heeft zondag een bezoek gebracht aan Zierikzee. Zij namen o.m. dc gerestaureerde „Vierschaar" in ogenschouw. Wegens verbljjf elders had het college van b. en w. zich laten excuseren. Gastheer op deze dag was dr. mr. II. I'. Schaap, bijgestaan door mr. W. P. Martens. Dr. Schaap presenteerde zich als enig lid van de Vereniging S.Ö.V. (.„Schaap ontvangt Vlamingen"), een grapje voor het gezelschap, dat zich te Zierikzee „bevond in Zeeland-bc-oostcn-Schclde". belangrijk al reeds in een tijd dat Holland nog niet bestond. Historische bijzonderheden verder In zijn toespraak: de oorsprong van Zierikzee was een „Heerenhof" (pim 1048). geslicht door Boudewijn V van Rijsel. Zeeland /elf vormde êetiwni een burggraafschap met als erfelijke burggraven, dc Hoven van Voorne, mei als hoofdplaats Den Bricl. Graafschap Vlaanderen Het graafschap Vlaanderen zou zich uitgestrekt hebben van dc gren zen van Normandië (ot aan dc Maas mond en de Bornissc en mogelijk daarom hoeft Zierikzee als stadwa- pen dc zwarte leeuw van Vlaanderen op een schild van purper. Daarom vond dr. Schaap dat dc leden van dc Sociëtc hier feitelijk „thuis" waren. Dc aanzet tot de historische be schouwingen diepte dc heer Schaap nog wat verder uit. verder wijzend op de male van zelfstandigheid, die Zeeland had t.o.v. Holland. Tenslotte herinnerde hij aan dc wereldbe roemde jurist Petrus Peckius gebo ren te Zierikzee in 1520, die oen vermaard boek over zeerecht schreef: Petri Pockkii ZJricqci Opera Om nia Dr. Schaap zou het ccn goede zaak vinden, als Zierikzee ccn naar Pecki us vernoemde straal kreeg. Succesje met bollen KERKWEKVE, 24-5. Door een charmante vertegen woordigster van <le Bloembollenraad Hillegom, werd vrijdagmiddag de 16-jarige Kees Rentier uit Kerk- werve een cheque van duizend gulden aangeboden. Deze eerste prijs werd uitgereikt aan de beste provin ciale inzender van een door de Bloembollenraad Hille- gom uitgeschreven prijsvraag betreffende bloembol- leiikultuur. Dc Bloembollenraad - overkoepe lend orgaan van bloembollenkwe kers, groothandel en export - schreef deze prijsvraag destijds uit met de bedoeling ook het Nederlands publiek wat meer bekend te maken met dit produkt van eigen bodem. Dit befaamde exportartikel mag dan in het buitenland weliswaar vol op in de belangstelling staan, de ge middelde Nederlander heeft weinig meer inzicht in de bloembollenkul- tuur dan het van elkaar kunnen on derscheiden van een tulpen een hya cinth, aldus een medewerker van de Bloembollenraad, de heer Hering. Zo niet dus Kees Rentier, die de eerste prijs van Zeeland in de wacht wist te slepen en daarmede zijn grote wens: een eigen bobbykast, kan ver- vullen. Ontmoeting muziekschooHeerlingen Op 8 juni 1974 zal in hetZuidland- theater te Terneuzen een ontmoeting plaats hebben van leerlingen van muziekscholen in gemeenten in de provincie Zeeland. Een afvaardiging van elk van de deelnemende scholen zal aan de ont moeting een muzikale bijdrage le veren, zodat de leerlingen - en do centen - met eikaars werk kunnen kennismaken. De ontmoeting is er één in een reeks van 12-14 regionale bijeen komsten, welke over het gehele land worden georganiseerd door de Stichting Gemeentelijk Cultuur fonds. Deze stichting is in 1964 opge richt ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten en stelt zich o.m. ten doel de gemeentelijke akti- viteiten op het gebied van kuituur en wetenschap te bevorderen. In dat kader is de werkzaamheid van de gemeenten op het gebied van het muziekonderwijs mede in het werk van de stichting betrokken. De uitslag van de wedstrijd kwam zowel voor de prijswinnaar als de familie Rentier volkomen onverwacht en resulteerde in een gezellig uurtje. De belangstelling voor wat groeit HAAMSTEDE Geslaagd Bij het te Utrecht gehouden exa men voor vakbekwaamheid voor het café-restaurant en aanverwante be drijven slaagde mevr. J. Flohil- Mooij alhier. MIDDENSCHOUWEN Opbrengst kollekte Ned. Astmafonds De in de gemeente Westerschou- wen gehouden kollekte ten bate van het Ned. Astma Fonds heeft een be drag van f 1645.opgebracht. De bedragen welke in de kernen bijeen werden gebracht zijn al9 volgt: Noordwelle f 110,Renesse f552,86; Serooskerke f 83.59; Burgh f 287,29 en Haamstede f 611,26. Een dank woord voor de milde gevers en geef sters, alsmede tot de koliektan ten is hier zeker op zijn plaats. RENESSE Bermbrandje Zondagmiddag 17.00 uur ont stond op de hoek Vroonweg- Kabelaarsweg te Renesse een bermbrandje. De brandweer van Re- nesse bestreed het vuur met de spa, daarna werd door de brandweer van Haamstede nog met water na geblust. De schade bleef zeer be perkt. Het verkeer werd door de politie ter plaatse geregeld. BROUWERSHAVEN Afd. Platlelandsvrouwenbond De in het gepubliceerde verslag De f 1000,prijs voor „de bollen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) en bloeit van Rentier jr. is overigens toeh al groter dan die van de door snee tuinier. Het ligt in zijn bedoe ling volgend jaar de opleiding aan de Tuinbouwschool te Hillegom te volgen. Als voorproefje op deze toe komstige scholing bracht Kees afge lopen zaterdag al een bezoek aan de tuinbouwschool, een ekskursie waar aan de bloemen- en plantenkultuur- minnende prijswinnaar zijn hart wel zal hebben opgehaald. In zoverre was deze prys in ieder geval een aardig entree in een be roepswereld, waarin het hebben van een „groen handje" bijna voorwaarde is. van de bijeenkomst afd. Brouwers haven van de Plattelandsvrouwen- bond, gelieve men de naam mevr. Van Gulpen te lezen als Van Vulpen. RED KERKWERVE Afsluiting seizoen bejaardensociëteit Op donderdagmiddag 30 mei a.s. zullen de bejaarden uit Kerkwerve, met een aantal beschikbaar gestelde personenauto's een rondrit over Schouwen maken. Het vertrek vindt plaats vanaf het Verenigings gebouw om 13.30 uur. Na de rondrit worden de bejaarden om 15.00 uur ontvangen in het bejaardentehuis Borrendamme te Zierikzee. Hier zal men een kijkje kunnen nemen van de gang van zaken in een dergelijk tehuis. Als afsluiting van het soos-seizoen volgt om 17.00 uur een diner in het RTM-stationsgebouw aan de Gracht- weg te Zierikzee. NIEUWERKERK Hel C.D.A. in Duiveland Bij hel doorlezen van de verkie zingscirculaire van het C.D.A. te Nieuwerkerk (waarom alleen C.D.A. in Duiveland?). Een rekensommetje, valt direkt op dat aan een zeer be langrijk punt wordt voorbijgegaan. Men spreekt zich niet uit, of ook de bereidheid aanwezig is, om de uit spraak der kiezers zonder enig voor behoud volledig te eerbiedigen. In dien immers opnieuw na de uit spraak der kiezer, de beschamende voorstelling wordt opgevoerd, als in de septembermaand in 1970, toen na allerlei „gesol" om geen scherper woord te gebruiken, als maar van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3