Lange termijn sparen... Rijkspostspaarbank uw nationale spaarimtelling tamboer Frankrijk begint een nieuwe periode Suriname wordt onafhankelijk /^Graagï Wilt u dan even de coupon opsturen? V Of 0017 bellen?" Coupon Kapaciteit brug van 50 op 60 ton VENSTER BLIK DOOR HET WERELD C. Wandel en Zn Niger vraagt Nederlandse hulp Snelle prijsstijging in EEG Lees in de folders alles over het lange termijn sparen bij de RPS. Hoe u van 6 tot 91% rente kunt krijgen als u f 1.000,- of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. En u toch tussentijds over uw spaargeld kunt beschikken. Gebruik de portvrije coupon,bel gratis 0017 of vraag informatie op het postkantoor. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrüdag 24 mei 1074 Nr. 21492 7 KOUWENBERG Voor alle dos het zelf artikelen op sanitair gebied Postslraal 48 tegenover het postkantoor Zier ik zee Werkplaats: Meelstreat 46. Advertentie Frankrijk is een nieuwe periode van zijn bestaan binnengegaan, die wellicht even verrassend is als de spannende presidentsverkiezingen, waarin uiteindelijk twee volkomen onverwachte figuren elkaar ont moetten in een nek-aan-nekrace: de als afgedane politikus-onderschatte Mitterand en de als onbetekenende bijwagen van de machtige Gaullis ten beschouwde Giscard d'Estaing. Doordat zij beiden uiteindelijk over bleven na de eerste ronde hadden de Fransen eigenlijk al afscheid geno men van het eigenlijke Gaullisme. Verrassend hierbij is vooral dat Frankrijk hierdoor plotseling verviel in een sinds lang afwezige tendens tot polarisering. Nog onder Pompi dou was er natuurlijk een zekere vereniging van links die droomde van een volksfront-regering die een eind zou maken aan zoveel jaren rechts bewind om de nadruk eens wat meer te leggen op het verhelpen van sociale onrechtvaardigheden. Maar alle kansen waarop deze linkse groeperingen van vooral de socialisten en kommunisten hoopten werden telkenmale weggevaagd als hetzij Pompidou, hetzij voor hem De Gaulle .het rode spookbeeld ten to nele voerde om de Franse kiezer angst aan te jagen. De officiële Gaul listische kandidaat Chaban-Delmas heeft het vooral hiermee ook weer eens geprobeerd, waarbij hij natuur lijk tevens inhaakte op de voordelen om een beproefd team niet te ver wisselen voor nieuwelingen. Maar het zo vaak succesvol gebleken ar gument haalde het dit keer niet. Ook toen het Gaullisme nog als een over heersend machtsblok het hele ver dere Franse politieke leven verstik te, waren er natuurlijk die tegenstel lingen tussen de omvangrijke klasse van de altijd iets 'behoudende mid denstand en de arbeidersmassa, was er ook een sterk verschil in inzicht dat globaal gelijk liep met de leef tijdsgroepen - maar aan de stembus uitte dit zich niet of slechts zelden. Dit is het voornaamste wat zich heeft veranderd: de tegenstellingen zijn niet meer op de achtergrond ge drukt door de vrees voor verande ringen - de Fransen durven veran deringen aan en uiten zich daarover. De tegenstellingen worden niet meer bemanteld maar beleden. En de cij fers van de stembusuitslag laten zien dat het land nu inderdaad ver deeld is in groepen die elkaar nage noeg in evenwicht houden. Onrust Voorlopig kan zich dit in de par lementaire politiek maar beperkt uiten - de kamer heeft nog een sa menstelling waarin mede door de merkwaardige struktuur van de presidentiële demokratie, het overi gens in de lande sterk gehavende Gaullisme nog tamelijk veel kracht heeft. Wat het vermoeden wettigt dat in de naaste toekomst een groot deel van de tegenstellingen zich zal moeten uiten buiten het parlement om. Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland Nieuwerkerk. tel. (01114) 1487 Dieren goedkoop; vlees duur DEN HAAG. 23-5. De daling van de marktprijzen voor rundvlees wordt nauwelijks door de winkel prijzen gevolgd, aldus de Konsu- menten Kontakt. In de periode van april 1973 tot april 1974 zijn de marktprijzen voor rundvlees met 17.8 procent gedaald de winkelprijzen echter slechts met 2,1 procent. Het Konsumenten Kontakt meent, dat de kampagne van de Europese Commissie, die de Europese konsu menten heeft opgeroepen te profite ren van de lagere vleesprijzen, weinig effekt zal sorteren als de prijzen niet werkelijk dalen. Overi gens meent Konsumenten Kontakt, dat de huidige Europese „rundvlees- berg" geen werkelijk overschot is. Rustiger zal het daardoor niet worden in Frankrijk. Dwars door deze polarisering heen speelt zich merkwaardigerwijs ook weer een tendens heen van harmonisering. Was in de Gaullistische tijd de reger ringsaandacht voor sociale zaken be trekkelijk gering - De Gaulle inte resseerde zich er amper voor en dit is een traditie geworden - sinds deze kampagne is juist bij alle groeperin gen de aandacht extra komen te lig gen op die zaken die direkt het da gelijks leven van de gewone Franse man en vrouw raken. De grote ver rassing van Giscard is geweest dat hij zich blootstelde aan het niet on gerechtigde verwijt er nu mee te geuren wat hij ging doen terwijl hij het altijd had nagelaten toen hij er als minister de gelegenheid voor had gehad. En links, zowel als rechtser Frankrijk hebben daarmee hun nieuwe president duidelijk gemaakt dat in ieder geval enige stokpaardjes van de vijfde republiek, zoals het najagen van prestigeobjekten in de buitenlandse politiek, op stal moeten om niet meer in de weg te staan bij het nastreven van een beter leven. De vraag is natuurlijk in hoeverre de nieuwe bewoner van het Elysee ondanks zijn verkiezingsbeloften door zijn persoonlijke kwaliteiten of door de omstandigheden daartoe in staat zal blijken. DEN HAAG, 23-5. De regering van het Sahel-land Niger heeft Ne derland gevraagd te helpen bij de medische verzorging de door langdurige droogte getroffen stre ken. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag meege deeld. Niger, dat eerder hulp afwees van militaire vrijwilligers bij het voed- seltransport, heeft om artsen, ver pleegsters, medicijnen en materiaal gevraagd. De Nederlandse overheid overweegt, in samenwerking met particuliere organisaties op korte termijn artsen en verpleegsters uit te zenden, die kunnen worden inge zet in de gebieden rondom Agadez (Midden-Niger) en Maradi (Zuid- Niger). Bovendien zou Nederland hulp kunnen bieden bij de uitbouw van een lokaal medisch centrum in QuaJ- lan in het westelijk deel van het land. Vrouw lag drie weken dood in huis UTRECHT, 22-5. In een flat aan de Eisenhouwerlaan in Utrecht is het stoffelijk overschot gevonden van de 71-jarige mevrouw H. Lam- merschop. De politie heeft, gealar meerd door omwonenden, de toegang tot de woning geforceerd. Te oorde len naar de datering van poststuk ken is de bejaarde omstreeks 30 april overleden. De vrouw werd in nachtgewaad in bed aangetroffen. Van een misdrijf is niets gebleken. BRUSSEL, 23-5. De versnelde stij ging van de consumptieprijzen gaat in bijna alle lidstaten van de Euro pese Gemeenschap in onverminderd tempo door. In verscheidene lidsta ten komt de prijsstijging van benzine en stookolie des te sterker in het in dexcijfer tot uiting, omdat zij tot dusver in het kader van de prijscon trole bewust werd afgeremd. Dit geldt met name voor België Neder land en Italië aldus het jongste maandelijkse conjunctuuroverzicht van de Europese Commissie. DEN HAAG, 23-5. Suriname wordt hoe dan ook eind volgend jaar on afhankelijk. Dit bevestigde de Su rinaamse minister-president Henck Arron dinsdagavond aan het slot van de koninkrykstopconferentie in Den Haag. Premier Den Uyl voegde daar aan toe dat de koninkrijkscommissie op termijn is gesteld en uiterlijk 1 november van dit jaar met een eind rapport moet komen. Ook zijn tij dens het beraad van de drie pre miers van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen de uit gangspunten voor de ontwikkelings samenwerking tussen Nederland en Suriname vastgelegd. i i j Naam:_ j Adres:. Plaats: Stuur mij informatie over het lange termijn sparen bij de RPS (in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) Z.N Weegbrug „Even Buiten" OOSTERLAND, 22-5. Spontaan en zonder enige tegenkanting werd het voorstel van het bestuur van de weegbrugvereniging: „Even Buiten", alhier, om de kapaciteit van de weegbrug te verhogen van 50 op 60 ton, aangenomen. Het zal zelden voorkomen op een vergadering van ongeveer 40 leden, dat een voorstel zo zonder enige tegen- of blanco stem, wordt aangenomen. Dit gebeurde op de buitengewone ledenvergadering die gehouden werd in de „Pleisterplaats Oosterland", onder leiding van de voorzitter de heer H. J. van de Zande. Deze sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en deelde verder mee het doel van de vergadering. De heer A. van der Linde te Nieu werkerk is bereid gevonden om tij dens de ziekte van de heer L. M. van der Maas het hulpwegerschap voor de vereniging waar te nemen. De weger, de heer J. A. Beije deed de verheugende tijding, dat er dit jaar reeds meer dan 16 miljoen kilo's meer gewogen zijn op de brug dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Het zoveelste bewijs dat de weegbrug floreert. „Toen 10 jaar ge leden de kapaciteit werd gebracht op 50 ton dachten allen dat het nu „welletjes" was en dat het onze tijd nu wel zou duren", aldus de voorzit ter, die echter als keerzijde van de medaille ziet dat door het steeds zwaarder wordend verkeer de wegen steeds meer te lijden krijgen.. wegen. „We moeten trachten de brug van geheel Schouwen-Duive land te worden", aldus de voorzitter. Eén der leden deed de suggestie aan de hand de kapaciteit te vergroten tot 80 ton wat echter alleen mogelijk is met een te dure ingreep, omdat dan vergroting van kelder en brug dek nodig zijn en een veel zwaarde re konstruktie. Tijdens de vergade ring kon de voorzitter een woord van welkom toeroepen aan burge meester De Kam van Duiveland. Hij dankte hem voor de belangstelling. Hierna sloot hij de zeer geanimeer de ledenvergadering. Advertentie 9050S0009000S00090C099000C Nederland drinkt veel bier AMSTERDAM, 23-5. Nederland heeft vorig jaar 11.066.053 hectoliter bier-geproduceerd, 12,1 procent meer dan jn 1972. Daarvan werd in eigen land opgedronken 9.448.433 hl 11,3 procent) en geëxporteerd 1.617.620 pl 16,6 procent). Er werd uitgevoerd naar 149 landen. Het Nederlandse bierverbruik per hoofd der bevolking was vorig jaar 73,3 liter, tegen 65,9 in 1972. Het Produktschap voor Bier heeft dit in zijn jaarverslag bekendge maakt. Man stak twee vrouwen ARNHEM, 23-5. Een man uit Wes tervoort is in een flat in Arnhem binnengedrongen en heeft daar twee vrouwen, onder wie zijn gewezen echtgenote, in de slaap verrast en een aantal messteken toegebracht. Er ontstond een korte worsteling, waarbij de man zijn ex-vrouw drie maal in de rug stak. Haar vriendin kreeg veertien steken in armen, bo venlichaam en hoofd. Over het mo tief van de man is nog niets bekend. Advertentie Accountantskantoor afd. assurantiën alle verzekeringen, pensioenadviezen, financieringen, hypotheken Linden/aan 3 Telefoon 01870-3477 MiJdelharnis Niet te duur Men dacht algemeen dat een kapa- citeitvergroting een zeer dure aange legenheid zou worden. Toen echter het bestuur, na aanvraag, tot de conclusie kwam dat kelder, staal constructie en brugdek konden worden gehandhaaft. en dat alleen maar enige veranderingen nodig wa ren aan de weegklok en dat de prijs nog geen f 9.000,zou bedragen, en de werkzaamheden maar enige da gen in beslag zouden nemen, waren allen direkt voor het voorstel te vinden. Getracht zal worden de werkzaamheden te doen uitvoeren op het laatst van dit jaar, omstreeks kerstmis, als zijnde de gunstigste tijd wat betreft do drukte van het Minder doden in het verkeer DEN HAAG. 23-5. In het eerste kwartaal van 1974 heeft het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop of letsel 12.000 bedragen. Dit is een daling it.o.v. de eerste drie maanden van 1973 van 4.9 procent. Dit blijkt uit dinsdag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Opvallend in deze cij fers is dat de dalingspercentages per maand sterke verschillen vertoonden t.o.v. de overeenkomende maanden van het vorig jaar: januari 4,3 pro cent, februari 9 procent, en maart 1,5 procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7