EEN GEDING EN PLAN AVONDONDERWIJS Verbeteringen op begraafplaats AGENDA intermeubel Aanslag op (Ie Sacré Coeur Zeeuws Provinciaal Comité Monumentenjaar 1975 Oosterland relaxfauteuil STREEKNIEUWS LAATSTE NIEUWS Gevarieerde reis chr. nijverheidsschool VERKIEZINGEN 2 Raad Zierikzee ZIERIKZEE, 22-5. Aanvullend op de reeds gepubli ceerde agenda voor de raadsvergadering op dinsdag 28 mei a.s. wordt voorgesteld een rechtsgeding te voe ren contra ir. J. van der Linde te Aalst (N.B.) inzake diens weigering tot afstaan van een perceel grond aan de Boerenweg, groot 15.60 are. Schriftelijk is gepoogd tot een minnelijke oplossing te komen, maar dat is niet gelukt. Voorgesteld wordt mr. J. J. v. d. Weel te Middelburg te belasten met de te voeren rechtsgedingen. Eurowoningen B.V. te Rotterdam vroeg zes kavels te kunnen kopen voor de bouw van bungalows en elf kavels voor de bouw van vrijstaande wo ningen. Deze gronden liggen in plan West I en de totale oppervlakte bedraagt 1.14.71 ha voor een totaal van f 408.216 (excl. b.t.w.). „Beter Wonen" vroeg koop van grond in plan West V voor de bouw van 62 woningwetwoningen. Het perceel is groot 95.80 are, terwijl 95,05 are is gelegen in een andere kadastrale sektie. De verkoopprijs bedraagt f 391.231,64 (excl. b.t.w.). Voorgesteld wordt verder de vast stelling van een parkeerexcessenver- ordening, waardoor bepaalde hinder lijke vormen van parkeren onmoge lijk worden gemaakt. Hel „bevoegd gezag' van een school als de onderhavige is het gemeente bestuur van Vlissingen, dat de ad ministratie voert, het schoolgeld int e.d. De gemeente Zierikzee dient al leen de z.g.n. „dislokatiekosten" uit eigen middelen te voldoen, als huur van schoollokalen, vergoeding extra reiskosten door direkteur en docen ten, telefoonkosten en dat soort din gen. Voor Schouwen-Duiveland zijn tot dusver twintig aanmeldingen voor avondonderwijs binnen. Begonnen kan worden in een ge bouw van de R.S.G. „Prof. Zeeman" met een eerste leerjaar voor mavo. De kosten voor het eerste jaar wor den geraamd op plm. f 8000, waar van pjlm. f 2700 nog ten laste komt van 1974. Advertentie Nieuw aangekomen: verstelbaar in bruin skai normaal f 475- deze week f 415.- meelstraat 31 zierikzee Het minimum loon DEN HAAG, 23-5. Het ziet er niet naar uit dat nog dit jaar een verla ging wordt ingevoerd van de leeftijd waarop het wettelijk minimumloon moet worden verdiend. Minister Boersma van sociale zaken heeft, tegen zijn aanvankelijke bedoéling in, nog geen advies gevraagd aan de Sociaal-Economische Raad. Aldus blijkt uit het antwoord van de be windsman op vragen van de Tweede Kamer over de verhoging van de minimum vakantiebijslag van zes tot zeven procent. Het minimumloon moet uitbetaald worden aan 23-jarigen en ouderen. Voor 15- tot en met 22-jarigen geldt de minimumjeugdloonregeling, wel ke is afgeleid van de minimumloon regeling voor volwassenen. V erkiezingspr ogramma NOS HILVERSUM, 23-5. Het program ma van de NOS-radïo via Hilversum 1 op 29 mei, de dag waarop de ge meenteraadsverkiezingen worden gehouden, zal tussen 19.00 en 24.00 uur rechtsstreeks worden verzorgd vanuit het theater „De Meerpaal" in Dronten (O.FI.) Ook het programma via Hilver sum 3 wordt gedurende die tijd uit dit centrum uitgezonden. Aanlei ding hiertoe is ten eerste het feit dat de gemeente Dronten voor het eerst als zelfstandige gemeente aan de verkiezingen deel zal nemen en ten tweede de experimentele televisie uitzending van de vereniging „Loka le Omroep Dronten". DEN HAAG. Prins Claus heeft het eerste exemplaar van hel boek van de maand: „Met het oog, op onder wegin ontvangst genomen. Na de overhandiging onderhield prins Claus zich met de schrijfster mevr. De Rooy-van Zuydewijn. In het midden de uilgever de heer Kam pen en geheel rechts de heer Schou ten, voorzitter van de C.P.N.B. Zeeuwse Avonclscholeu- gem eenschap Een ander belangrijk onderwerp geldt de stichting van een filiaal Zeeuwse Avondscholengemeénschap. Pompen 's avonds dicht NUNSPEET, 23-5. In grote eensge zindheid zyn vertegenwoordigers van de benzineverkoopmaatschappijen, de vakbonden, de overheid, de Bovag en de pompbedienden het in principe eens geworden over sluiting van alle benzinestations in ons land van 20.00 tot 06.00 uur ter beveiliging van de pompbedienden tegen overvallen. Binnen 14 dagen zal een werkgroep worden geformeerd door de Bovag, de benzineverkoopmaatschappijen en de industriebonden van NVV, NKV en CNV, aangevuld met adviseurs van de overheid, die op zeer korte termijn wettelijke maatregelen gaat voorbereiden om de sluiting van benzinestations in de avond en nacht mogelijk te maken. Overwogen wordt daarbij aansluiting te zoeken bij de winkelsluitingswet. Ex-SS'es meldt zich BERGEN OP ZOOM, 23-5. Na 27 jaar in Frankrijk ondergedoken te zijn geweest heeft de ex-SS'er J. van M. (54) ui(t het Westbrabantse Wouw zich gemeld bij de officier van jus titie in Den Bosch. Van M., die in 1947 bij verstek tot 15 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld omdat hij zich in vreemde krijgsdienst had bevonden werd vergezeld door zijn advocaat, mr. H. Vreijling uit Ber gen op Zoom, die al vanaf februari met de zaak bezig is. Mr. Vreijling heeft dinsdag een verzoek tot gratie ingediend. Zo heeft hij dinsdag mee gedeeld op een persconferentie. Van M. zit nu in het Huis van Bewaring in Den Bosch. FARIJS, 23-5. Bij een aanslag die donderdagmorgen vroeg op de Sacré Coeur, de beroemde basiliek in de Parijse wijk Montmartre is ge pleegd. is een van de vij kleine koe pels zo zwaar beschadigd dat hij vervangen zal moeten worden. Alarm door pillen LONDEN, 23-5. Een myste rie van een koffer vol met lingerie die een al.gemeen bomalarm op het Londense vliegveld. Heathrow veroor zaakte, is opgelost. Bij een on derzoek i.s gebleken dat tussen de kledingstukken pillen za ten die een zekere dosis nitro glycerine bevatten die vol doende was om het alarmsy steem van een bomdetektor in werking te stellen. Degene van wie de ko ff ei- was, heeft zich nog niet ken baar gemaakt. Actrice Aaf Bouber overleden AMSTERDAM. In Amsterdam is op 88-jarige leeftijd overleden de aktrice Aaf Bouber. Mevrouw Bou- ber-ten Hoopen overleed in het An ton Hendrik Gerhardhuis in de hoofdstad, waar zij sinds 1 decem- 1961 verbleef. Zij had vorige wéék vrijdag een beroerte gekregen. BRUINISSE Bejaarden„soos" verzet De gemeenteraadsverkiezingen zijn oorzaak, dat de bejaardensociëteit op Bruinisse, woensdag 29 mei niet kan doorgaan. De bijeenkomst wordt maandag 27 mei gehouden. MIDDELBURG, 22-5. Prins Claus heeft woensdagmorgen in Middel burg het Zeeuwse provinciale comité Monumentenjaar 1975 geïnstalleerd. Zeeland is na Limburg de tweede provincie waar een dergeljjk provin ciaal comité kon worden geïnstal leerd. Prins Claus zei tijdens de installa tie dat het nationaal comité Monu mentenjaar 1975 waarschijnlijk aan het eind van dit monumentenjaar prijzen en diploma's zal uitreiken aan gemeenten, verenigingen of par- tikulieren die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de restauratie. Volgens gedeputeerde A. L. van Gecsbergen wil het provinciaal co mité Monumentenjaar 1975 in Zee land zich ook op de schooljeugd richten en met name op de leerlingen van de basisscholen en van het lager technisch onderwijs, omdat van hen voor een groot deel zal afhangen in hoeverre de monumenten in de toe komst bewaard zullen blijven. Daarom is er een werkgroep gefor meerd. waarbij onder meer pedago gisch academische en het provincia le onderwijscommissie zijn betrokken Zij zullen dit schoolproject voorbe reiden, aldus Van Gecsbergen. pOSTERLAND, 22-5. De prachtig in het groen gelegen algemene be graafplaats alhier heeft een ware .metamorphose ondergaan. Door de dienst gernéentewerken van Duive land zijn al enige tijd' geleden alle paden tussen dé graven van talloze strékkende meters betonnen bandjes voorzien, ter afsluiting van de grind- laag, wat een hele verbetering bete kende. Ter afsluiting van deze werk zaamheden zyri nu de hoofdpaden van een warme asfaltlaag voorzien. In voorbije lijden lag hierop een laag zeeschelpen, later vervangen door een grindlaag, wat echter geen voldoening gaf omdat vooral de laat ste voorziening zeer zwaar liep. Eer de bitumenlaag werd opgebracht hebben de gemeentewerklieden hier onder eerst een flinke laag plaatzand aangebracht, waarop een laag slak ken, op sommige plaatsen wel 25 cm dik. Hierop heeft de fa. A. W. Wan del, aannemers van wegen en be- slratingswerkzaamheden te Nieu- werkerk, een laag warme asfalt ge legd die, goed afwaterend, een reuze Evenementenlijst 8 juni, zaterdag: Rode Kruis Wan deltocht Bruinisse, afstanden 8 en 15 km. Start 's middags 2 uur vanaf de muziektent. Inschrijfgeld: f 1,75 tot en met 14 jaar; f 2,25 voor oudere. Inschrijven vanaf 1 uur aan de mu ziektent. Iedere deelnemer ontvangt een herinnering, groepen van meer dan 10 personen ontvangen een ex tra herinnering. 15 juni, zaterdag: Puzzelrit voor fietsen. Start 14.00 uur bij het Vere nigingsgebouw. Inschrijfgeld f 1,00. 22 juni, zaterdag: Concert door „Nut en Uitspanning" uit Zonne- maire. Aanvang 19.30 uur in de mu ziektent. 29 juni, zaterdag: Kinderspelen, voor kinderen van 4 tot 7 jaar. Aan vang 14.00 uur op het sportveld. Spoorzoekwedstrijd. voor kinderen vanaf 7 jaar tot 12 jaar om 3 uur, 's middags vanaf het sportveld. Deel name gratis. Casco van UK 43 In de vissershaven te Bruinisse kwam deze week binnen het casco van de UK 43. Dit is het tweede schip dat door de firma Maaskant en Zonen voor de firma De Vries op Urk moet worden afgebouwd en in gericht als Noordzeevisschip. De af metingen zijn 36 x iVz x 4.10 hol. In het schip komt een 1500 pk Bolnes dieselmotor, (Bolnes, Krimpen a.d. IJssel). Het schip krijgt een bijzon der roer; in de plaats van de boeg schroef, komt er een z.g. bec. roer. Het casco werd gebouwd bij scheeps werf „De Vooruit" te Zaandam. ANNA-JACOBAPOLDER Vergadering NCVB Onder presidium van mevr. J. W. C. van Strien kwam de N.C.V.B. bijeen in „Ons Dorpshuis". Spreker op deze avond was ds. G. J. Voort man, Nederlands Hervormd predi kant te Oud-Vossemeer die sprak over „Oecumene". Hij zei onder an dere dat bij een samenwerking niet alles van één kant moet komen, maar dat dan beide pailijen water in de wijn moeten doen. Daar hijzelf in een omgeving woont waar veel Room Katholieken wonen en dus ook wel gemengde huwelijken voorkomen, worden deze door en de pastoor en de dominee ingezegend. De op de vorige vergadering aan gekondigde stemming voor een pre sidente moest om verschillende re denen worden uitgesteld. In juni zal de laatste vergadering worden gehouden, waarin de leden glasmozaïk zal worden getoond. Kissinger wil fiat op VS-pIan JERUZALEM, 24-5. Dc Amcri- kaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger, zal vrijdag trach ten de goedkeuring van Israël te verkrijgen voor een nieuw Ameri kaans plan waarmee dc nog reste rende impasse niet Syrïc verbroken moet worden in de onderhandelingen óver een troepenscheiding. Kissinger gaat vrijdag in dc loop van de dag naar Damascus terug of wellicht pas zaterdag. Volgens een hoge Amerikaanse functionaris zijn "u alle kwesties ge regeld behalve die van het uitdun nen van dc strijdkrachten op de hoogvlakte van Golan en die van de omvang van de in dc bufferzone te legeren troepenmacht van dc Ver enigde Naties. verbetering betekent. De dienst ge meentewerken van Duiveland, en wel in het bijzonder de heren C. J. de Later en A. C. Kwaak, hebben met dit werk eer ingelegd. De laatst genoemden hebben n.l. dit grote werk hoofdzakelijk gerealiseerd. Er zullen weinig begraafplaatsen zijn op het eiland, die er nu zo keurig bij liggen. Jong meisje verkracht OUDE PEKELA, 22-5. Woensdag avond is in Oude Pekela het zeven jarige meisje L. Trenning bewuste loos, geheel ontkleed en hevig bloe dend aangetroffen in bosjes bij het zwembad in haar woonplaats. Het meisje is volgens de politie door een onbekende jongeman, die haar bij het b!ad heeft aangesproken, in de bosjes verkracht. Zij is overgebi'acht naar een ziekenhuis in Winschoten. De dader is nog voortvluchtg. Canadees dood door heroine AMSTERDAM, 23-5. De 28-jarige C. R. J. uit Vancouver (Canada) is woensdagavond in een hippie-cen trum aan de Keizersgracht in Am sterdam na het inspuiten van een te grote dosis heroine overleden. De Canadees, die al enige tijd in het hippiecentrum woonde kwam strom pelend een zaaltje op de tweede ver dieping binnen en zakte in elkaar. Een arts kon daarna slechts de dood vaat stellen. Twee doden bij botsing LEXMOND, 22-5. Bij een frontale botsing tussen twee vrachtwagens op het enkelbaansgedeelte van de rijksweg tussen Lexmond en Vianen zijn de twee bestuurders om het le ven gekomen. De slachtoffers zijn de 29-jarige W. van Dijk uiit Remmerswaal en de 34-jarige Fransman R. G. F. Coque- ry. De vrouw van de Fransman werd licht gewond. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 25 en zondag 26 mei Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)-2780, neemt waar voor dokter Richard en dokter Visser. Zuster mevr. Blom-van Nieuwen- huyze, Renesse, tel. (01116) 1674, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp, Oosterland, telef. (01114)-1707, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Brouwers haven, tel. (01119) 666, neemt waar voor dierenarts Bergsma APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee (Dam 18) is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. DEN HAAG. De commissie-Lan- gemeijer heeft tegenover dc werk groep Nieuw-Dennendal gesugge reerd. dat zij zich nu weer gaat be zighouden met het eerste deel van haar opdracht: het voorbereiden en uitvoeren van de ontruiming van een aantal paviljoens van Dennen dal in Den Doldcr. BRUINISSE. 20-5. Dc leerlingen van de Chr. Nyvcrheidscbool voor mèisjcs te Bruinisse maakten ccn uitstekend geslaagd schoolreisje. Van Bruinisse vertrok nicn 's mor gens met als eerste reisdoel Ilonsc- laarsdijk. Een rondleiding over de bloemenveiling was ccn lust voor het oog. Men kwdm onder dc indruk van wat daar aan hoeveelheden en soorten wordt verhandeld. Een tegenstelling met dc natuur van Honselaarsdijk. vormde het winkelcentrum van Hilversum, zo als men weet een zeer modern op- gezel complex van winkels cn /.aken Met Muidcrslol is verder een zeer historisch bouwwerk dat naam maakte in dc vaderlandse geschie denis. Dc rondleiding die men er krijgt herinnert op allerlei manier aan vroeger eeuwen en vroegere gebruiksvoorwerpen. Merkwaardi gerwijs wordt alles door de gids die dc rondleiding verzorgt, in de vorm van spreekwoorden gebracht. Oud-Valkcnissc is ccn plaatsje, dat ook wat antiek in het gehoor ligt. maar voor hen die het niet we ten. zij gemeld, dat men zich in de speeltuin aldaar kostelijk kan ver maken en dat deed men dan ook. Men deed het zo intens cn hel. be viel zo goed, dat men de speeltuin ..De kleine Betuwe" in Haastrecht ook niet. links liel liggen. Een reis mei afwisseling en daar door zeer geslaagd. Daar was ieder bij terugkomst in „Bm". toen hel al donker was. het wel over eens. Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; %2—6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 24 mei Brouwershaven Jeugdsoos „Zenith". Politieke forum avond, 19.30 uur. Zaterdag 2J mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. filmvoorstel ling. Maandag 27 mei Zierikzee Huis van Nassau. Politieke forum avond. 20.00 uur. Oosterland Kerkgebouw Oud Ger. Gem., 19.30 uur, Ger. Bijbelstichting. Dinsdag 28 mei Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur. Plattelands vrouwen afd. Duiveland. Oosterland Herv. kerk; 20.00 uur, concept door het Engels Mannenkoor „The North ampton Men's Own". Donderdag 30 mei Zierikzee. Ver.gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrou wengroep. Vrijdag 7 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland, 14.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na haH zes Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Me groot vertoon - nu ja vertoon - hoop ik woensdag weer het stem hokje in te duiken. Het is een druk ke boel dit jaar: eerst de staten en straks de gemeenteraden. Voor de ge meenteraden voel ik toch meer. Dat is lekker dicht bij huis. Het is altijd grappig wat er allemaal rond raads verkiezingen gebeurt. Plotseling ziet men lieden op duiken, die doorgaans ontbreken op de publieke tribune van de raadszaal, maar dat mag de pret niet drukken. Ze zullen - naar ik niet zonder ijdelheid aanneem - de krant goed lezen. Nu, daar staat het doorgaans vrij uitvoerig in. De vóórverkiezingstijd is er ook één van de vreemde alternatieven. Groen voor blik bijvoorbeeld, als zouden de zittende raden nooit op dit briljante idee zijn gekomen. Het hangt er maar van af, waar het groen en waar het blik moet komen. „Blik" is trouwens alweer een fout woord, want iedere keer bellen au- tornaatschappijen op, dat het om plaatstaal gaat. Journalistiek is dus moeilijk, maar politiek kennelijk ook, getuige een agitatief pro grammapunt van een partij, die zich heeft aangediend, gekeerd tegen de „Centrale Dienst". Ter plekke is de ze dienst al meer dan tien jaar ter ziele, maar dat mag de pret niet drukken. Andere namen komen ook boven drijven; namen die men niet ver wacht had. Anderen verdwijnen, omdat de partij in een soort al-wijs heid het zo heeft besloten. Weer an deren, zijn daar boos over en zo strompelt onze demokratie naar woensdag de 29ste. Er zijn ook se- lekte kringen (dit tussen haakjes), die vaak zo'n drukte maken over die en die en over de raden, die het niet goed doen. Maar de kritikasters staan zelden op een verkiesbare plaats op de lijst. En dat is dan ook weer mateloos eigengereid en zo'n dertig, veertig procent van-hel Ne derlandse volk wist vorige week nog niet dat er de 29ste raadsverkiezin gen waren. Zij zaaien hel bed voor de diktatuur. maar zover zal het wel niet komen, zonder vreemde bajo netten, al zijn die er genoeg. Vooruit hier dan maar eens een politiek punt: afspiegelingscolleges. Hebt u zich al vertrouwd gemaakt met deze neo-polilieke kreet of wilt u programma-colleges van b. w.? Het betekent variaties ojhef. thema: colleges van b. w. samen stellen. Colleges van b. iv. - daar niet van - helfben het zwaar. Zc worden be taald met het minimum-jeugdloon en halen zich (soms) onwetend de woede van het elektoraal op de hals en alleen het soort burgemees ter ah in Swiebcrljehad het nog gemakkelijk. Hield tenminste zijn ambtsketen aan bij het koffiedrin ken. Mensen, ga wel stemmen woens dag. Het is belangrijk. Biljetten krjjgt men gratis, dc hokjes zijn pro per en ondoorzichtbaar en het potlood ligt verankerd, zodat u niet in verleiding komt De stembureau mensen zijn de verpersoonlijkte ririendelijkheden. Rechts zit naast links en dc mensop van het midden reiken de papieren uit.. Is dat niet demokratisch? Laten we cr zuinig op zijn. schif.rf.il a ndma n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2