Kissinger maakt goede vorderingen Beschuit met muisjes en kandeel te Zierikzee AMSTEL BIER Denemarken bereid haringvangsten te beperken DE ZIERIKZEESCHE COURANT Akkoord Israel en Syrië in zicht SAMEN DOEN Giscard d'Estaing op 27 mei president Adoptie door R.K.-kolonne ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 mei 1974 130ste jaargang Nr. 21491 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 16,00; per jaar 60,-. Losse nummers 35 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 23 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nammer; Padvinders op kamp in Engeland DAMASCUS-JERUZALEM, 21-5. - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, maakt „goede vorderingen" bij bet uitwerken van de bijzonderheden en het op schrift stellen van een ak koord tot troepenscheiding tussen Israël en Syrië. Op de 24ste dag van zijn misse zal hg dinsdag voor de achtste keer van Jeruzalem naar Damascus reizen. Een hoge Amerikaanse functionaris zei dat de minister daar vermoedelijk de kwestie van Amerikaanse luchtbewaking in de Golan ter controle op de naleving van de overeenkomst ter sprake zal brengen. Kissinger hoopt het akkoord deze week te voltooien. H\j kan zijn mis sie niet opnieuw verlengen. Mochten er dan toch technische kwesties zijn dan zouden deze kort daarop door anderen moeten kunnen worden ge regeld. Tot in de nacht bracht minister Kissinger verslag uit aan de Israë lische premier, Golda Meir, over zijn besprekingen van maandag met de Syrische president Assad. De kardi nale kwestie van een bestandslijn is geregeld op wat een hoge functio naris noemde „nuances' na. De belangrijkste kwesties zijn nu een bufferzone, uitdunning van de strijdkrachten en VN-contróle. Behalve het hoofd-akkoord zullen er naar verwacht wordt protocollen zijn. Voorts verwacht mén "dat de Advertentie fles 0,5 liter af™[faaid JJSf V.S. beide zijden garanties zullen ge ven inzake de wijze waarop de over eenkomst volgens Washington moet worden uitgevoerd. De eigenlijke on dertekening zal vermoedelijk in Ge- nève plaatsvinden. Domper MIDDENSCHOUWEN. Op de Zwaardweg deed zich maandag een kettingbotsing voor, waarbij een auto bestuurd door O. te Rotterdam een auto ramde bestuurd door P. S. te Breda. Een andere auto bestuurd door J. H. B. te Hellevoetsluis kwam tegen een auto aan van J. de O. te Rotterdam. Eén der bij het on geluk betrokken wagens raakte zwaar vernield in de sloot. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Terwijl president Assad en minis ter Kissinger hun besprekingen voerden duurde in de Golan de uit puttingsslag voor de zeventigste ach tereenvolgende dag voort. En als een domper op* een buiten sporig optimisme herhaalde Damas cus dat het vast houdt aan de twee hoofddoelen waarvoor het in oktober de oorlog was ingegaan en waarvoor het de strijd, in de Golan voorzet. Israël moet zich geheel terugtrekken uit al het bezette gebied en moet de wettige nationale rechten van de Palestijnen waarborgen. Troepen scheiding moet een stap zijn naar de verwerkelijking van deze twee doel stellingen. Inmiddels waarschuwde premier Golda Meir in het parlement dat Pa lestijnse guerillastrijders zullen wor den achtervolgd waar zij zich ook bevinden. Terwijl buiten het gebouw 5.000 jongelui demonstreerden, roepend „dood aan de terroristen", zei me- PARIJS, 20-5. Giscard d'Estaing zal op 27 mei het presidentschap aanvaarden. Hij ,zal dezelfde dag be kendmaken wie hü tot zijn premier heeft gekozen. Giscard maakte dit bekend nadat hij maandag een on derhoud had met waarnemend pre sident, Alain Poher. In Bonn is be kendgemaakt dat de nieuwe West- duitsc bondskanselier Helmut Schmidt cn Giscard een bijeenkomst zullen houden in „het kader van het Frans-Duits verdrag" zodra Giscard officieel is geïnstalleerd. Ze hadden dat maandag in een „zeer hartelijk telefoongesprek" afgesproken, zo zei de Westduitse regeringswoord voerder Grünewald. vrouw Meir dat Israël vecht voor zijn bestaan tegen guerillastrijders die uit zijn op zijn vernietiging. „De acties tegen de terroristen en hun organisaties moeten systema tisch, voortdurend en gewaagd zijn". Tentoonstelling' over Wim Sonneveld AMSTERDAM, 20-5. Van 21 mei tot 5 augustus is in het toneelmu seum te Amsterdam de tentoonstel ling „Wim Sonneveld" te zien, een overzicht van facetten uit de carriè re van de in maart j.l. op 56-jarige leeftijd overleden cabaretier. De expositie, die zich uitstrekt over twee verdiepingen van het mu seum, omvat foto's, programma's affiches, ontwerpen en costuums uit de onder Sonnevelds leiding staande cabaretprogramma's tussen 1943 en 1959, de musical „My Fair Lady" en zijn one-man shows van na 1964. Landgoed Warmelo dicht DIEPENHEIM. 20-5. Het landgoed Warmelo van Prins Bernhard, dat de afgelopen jaren gedurende het zo merseizoen op bepaalde dagen voor het publiek is opengesteld, is ook dit- jaar weer te bezichtigen. Omdat on derhandelingen lopen over de ver koop ervan, is dit voorjaar besloten dat de openstelling in 1974 voor het laatst zal zijn. KOPENHAGEN, 20-5. Denemar ken is bereid zijn haringvangsten in het Noordoostatlantische-zeegebied met 73.000 tot 210.000 ton per jaar te beperken. Dit heeft minister voor visserij Niels Anker Kofoed maan dag in Kopenhagen meegedeeld. Denemarken sluit zich hierbij aan bij een voorstel van het bestuur van de Noordoostatlantische visserij- commissie. Of ook de andere"* leden van de commissie op het voorstel zullen ingaan is nog niet bekend. ZIERIKZEE, 20-5. Beschuit met muisjes eten en kan deel drinken, dat waren 0.111. maandagavond in de grote zaal van het Hervormd verenigingsgebouw op wekkende handelingen, die tot smaak en vermaak van velen werden verricht. Alles als gevolg van het opwekkende feit dat de Rode Kruis-kolonne een volwassen kind heeft ge-adopteerd, in de vorm van de pop Lena'Bartel, nodig voor allerlei oefeningen van klisma geven tot blaassjioelcn. De pop rustte in volstrekte immobiliteit tegen de rand van het podium, onbewust van alle eet- en drink-drukte die rond haar plaats greep, want geestelijke vermogens mag men hem/haar niet toeschrijven, al is de moge lijkheid van geslachtelijke omkeerbaarheid een punt dat aandacht verdient. De pop vormde middelpunt van deze kolonne-avond in optima forma, geleid door de voorzitter de heer D. v. d. Doel. ,,Rijmwater" Veel aktiviteiten in het afgelopen jaar; zo bleek uit diens openings woord. „Bij nacht en ontij" werd 221 maal ambulance-begeleidings- assistentie verleend en daar kropen zo'n 6000 uren in. Al die tijd moes ten de kolonneleden bereikbaar zijn. In de oppasdienst (patiëntenbewa king) staken nog eens 1998 uur en het is dan ook zo, dat de direktie van het Zweedse Rode Kruiszieken- huis dankbaar" is gestemd voor deze waardevolle - en onmisbare - hulp. Verder gingen de lessen door en was er een enorme oefening. Bovendien waren kolonneleden present bij al lerlei sportwedstrijden, terwijl de verschillende patiëntenboten niet al leen veel kostten, maar ook veel werk met zich brachten. De vuuizitter toonde zich kontent over de gang van zaken en riep op tot medewerking aan dc jaarlijkse R.K.-kollektc 27 mei t/m 1 juni; (Kcrkwérvc) 27 mei t/m 8 juni). Dc voorzitter wees er nog op dat vakantie voor de Rode Kruis-mensen er niet zo bij is; juist in de vakan- tietijd (ongelukken) is het druk. Hij deelde mede dat een oefening voor geheel Zeeland in het verschiet ligt. De leden worden hiervoor t.z.t. ge-alarmeerd. De afdeling zendt dertig mensen hiervoor naar Goes/ Middelburg. ZIERIKZEE. Samen doen dat is ook de leuze op de scholen, zoals hier op de Chr. Kleuterschool „Re- hoboth", waar enthousiast werd ge werkt aan een projektzoals dat tegenwoordig heet. De jeugd bij één der werkstukken. De tijd van de „bewaarschool" is echt lang geleden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Velen verdragen grote smar ten, maar worden razend bij kleine tegenspoeden. Etienne Rey De leidster mevr. L. van de Sluis- Bij de Vaate, bleek voor deze avond rijmwater gedronken te hebben. Zij bracht een A.B.C., een jaarverslag en een oefeningsverslag op rijm, een mixture van recente geschiedschrij ving en Rode Kruiskolonne-pedago- gie. Eerder gaf de secretaresse mevr. P. W. J. Alofsen-Hillebrand een za kelijk verslag, waarin zij stipuleerde het een voorrecht te achten të mo gen helpen. Zij herinnerde aan de „eigen avond" en het heengaan van de heer Th. Sies. Diploma-uitreiking De kolonnecommandant de heer C. M -van Hoorn reikte de behaalde diploma's uit voor E.H.B.O., E.H.B.R. en Helpster 2e klas. De namen van de geslaagden publiceerden wij al eerder. Afscheid werd genomen van de heer B. C. v. d. Kloot, die dank werd gebracht voor het vele werk in dienst van de kolonne. Hij bleek één der mannen van het eerste uur en in die funktie van hen de laatst overgeblevene. Hij trad toe in 1937 en was o.m. - na de reorganisatie in 1947 - veertien jaar voorzitter en ook nog een periode sekretaris. Dc voorzitter dankte de heer Van der Kloot, die fcitclyk uit de kolon ne niet valt weg te denken. Als blijk van waardering bood hü een specia le fietstas aan. In zijn plaats werd gekozen de heer M. Kloet. Herkozen werd het aftredend bestuurslid mevr. P. F. Kurvink-Berrevocts. Besproken werd tenslotte het les rooster voor 1974/1975. Wie culinair geheel ge-informeerd wil worden, zij medegedeeld dat tussentijds ook nog een appelflap werd ge-offreerd „buiten bezwaar van 's lands schat kist". De Zierikzeese kolonne „maakt het gewoon", zo ontdekten wij maandagavond bij vernieuwing. Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk wat regen Zwaar bewolkt met hier en daar wat regen, later van het westen uit ook enkele opklaringen; matige, tijdelijk krachtige wind, ruimend naar west tot noordwest; minimumtemperatu ren ongeveer 9 graden, maxima van 13 graden aan de kust tot 17 graden plaatselijk in het binnenland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 lot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 mei- Zon op 4.37, onder 20.37 Maan op 447, onder 2145 23 mei. Zon op 4.36, onder 20.38 Maan op 5.44, onder 22.43 24 mei. Zon op 4.35, onder 20.40 Maan op 6.54, onder 23.28 Nieuwe maan: 21 mei (21.34) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwatcr 22 mei 3.21 15.50 8.55 21.13 23 mei 4.07 16.36 9.36 21.59 24 mei 4.53 17.19 10.21 22.48 Springtij: 24 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-5. Het KNMI meldt: Het Azorenhogedrukgebied heeft sinds enkele dagen een uitloper in de richting van Frankrijk die in het westelijk Middellandse Zeebekken voor een stabiel, zomers weertype zorgt. Tussen deze uitloper en een com plex lagedrukgebied tiabij IJsland staat een brede zuidwestelijke stro ming di etot aan onze omgeving reikt. In de stroming trekt een frontale storing mee die dinsdagmorgen bij de Ierse westkust aankwam. Dc storing wordt woensdagmiddag in de omgeving van Zuid-Zweden ver wacht. Hot regengebied ervan zal grotendeels ten noorden van ons land voorbijtrekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1