Europa en de bedreigde Portugese vrijheid BLIK DOOR HET WERELD De Portugse junta houdt er reke ning mee dat aanhangers van Cae- lano een kans willen wagen het land weer terug te brengen naar de oude struktuur zoals die onder Salazajv is gevormd en die onveranderlijk leek tot de staatsgreep er zo onverwacht een eind aan maakte. In de eerste plaats is een groot aantal Caetano- aanhangers - ook al uit lijfsbehoud - naar Spanje gevlucht Dit was niet zo moeilijk, ook voor de staatsgreep slaagden vele Portugezen er in uil te wijken ergens over de lange grens met Spanje, dat het die eerste vluchtelingen nooit te moeilijk maakte. De nieuwe vluchtelingen worden niet officieel verwelkomd, maar men mag wel aannemen dat ze zelfs positieve steun krijgen uit Ma drid waar de machthebbers allesbe halve ingenomen zijn met de ont wikkelingen in Portugal. Immers: de terugkeer naar de demokratie en in ieder geval het voorschot daarop van de vrije meningsuiting kan ui teen maar het Spaanse verzet tegen het Falangisme stimuleren en dit is iels wat generalissimo Franso liever mist. De geruchten willen dat deze ge vluchte tegenstanders van de junta het plan hebben om een inval te doen iu het noorden van Portugal waar de minste kazernes zijn en niet al te veel man nodig zijn (voorzien ran wapens en dat zal Madrid hen niet te moeilijk maken) om desnoods de tweede stad des lands Oporto ie bezetten. De geruchten lijken niet al te redelijk, want de inval zou voor namelijk leiden tot een burgeroorlog waarin de junta door de steun van leger en bevolking de beste kansen heeft. Maar fanatieke lieden hande len nogal eens onredelijk. Meer gevaar dreigt er van een be ter oiwrwogen strijdplan waartegen de junta de Portugezen waarschuwt. Provocateurs zouden hun best doen stakingen xiit te lokken en op andere manieren chaos te verwekken, waar door de janboel kan ontstaan die een tegenstaatsgreep de beste kansen biedt. Europese hulp Dit is een strategie die meer kans van slagen heeft dan de eerste en die deze eerste zelfs nog aanzienlijk kan versterken, met een beetje ge duld. Want als één ding zeker is, dan is het dal het nieuwe Portugal het in vele opzichten moeilijk krijgt. Vrijheid is fraai maar om ervan te genieten is wel een minimum aan welvaart nodig en om dit tot stand te brengen is een ekonomische ople ving nodig die zeker niet één, twee, drie voor elkaar is, zeker niet in een Westerse wereld die toch al ekono- misch sukkelt. Tot dusver heeft West-Europa voornamelijk lof geuit voor de Spi- nola en de zijnen omdat die zo keu rig een eind' hebben gemaakt aan een diktatuur die op nogal wat te genkanting stuitte bij de demokrati- sche landen. Zozeer dat de banden tussen Portugal en de EEG maar heel schraal zijn. En in diverse Eu ropese organen, zelfs in de NATO, was de anti-Portugese huoding vaak zeker scherp. Nu hebben zowaar mi litairen de burgerlijke diktatuur om vergeworpen en het land althans op weg gebracht naar een herstel van de demokratie. Het zou onzin zijn te verwachten dat die ook binnen enkele weken wordt bereikt - om maar één ding te noemen: de politieke partijen- die maar ten dele en dan vrij ondoel treffend ondergronds werkten, moe ten zich na lange tijd van diktatuur nieuw gaan opstellen. En program ma's gaan ontwikkelen in de tijd ran Salazar en Caetano was hun voornaamste zrg deze alleenheersers kwijt te raken en hadden ze geen tijd of zin een breder opgezet plan te maken voor de toekomst van Por tugal en de burgerij had amper ge legenheid de keus tussen de partijen te maken op rond van wat ze pre cies wilden. Vooreerst kan de demokratie in Portugal niet honderd procent zijn - bevredigend is alleen al dat de vrij heid van organisatie en meningsui ting nu tenminste bestaat. Maar West-Europa zou wel moeten over wegen of het dan ook niet de moeite waard is de junta met meer dan prijzende woorden te helpen, zeker nn de eerste bedreigingen van de heroverde Portugese vrijheid zich gaan aftekenen. Messenfabriek moet sluiten UTRECHT, 18-5. De messenfa- b'riek Tebra bv in Lelystad zal woensdag a.s. failliet worden ver klaard tenzij er een wonder ge beurt". Dit heeft P.. Wijnberg woord- voerdei van de industriebond NKV vrijdag verklaard. De 41 personeels leden zijn op de hoogte gesteld. De lonen zijn tot 18 mei betaald voor een afvloeiingsregeling is geen geld meer beschikbaar. Er blijkt nog een gegadigde te zijn voor het be drijf, maar de heer Wijnberg acht de kans op overname uiterst gering. Dronken man rijdt twee vrouwen aan ROTTERDAM, 18-5. Een dron- ken automobilist die bovendien geen rijbewijs had, heeft in Rotterdam twee vrouwen aangereden en ern stig gewond. De aanrijding had plaats op de Mathenesserweg. De 68- jarige mevrouw C. C. H. van den Berg liep een gekneusde borstkas op en een fraktuur aan een ruggewer- vel. De andere vrouw, A. M. Bennik (59), brak haar bekken, vijf ribben en een sleutelbeen. De automobilist, de 52-jarige P. van G. uit Rotter dam. werd, aangehouden en ingeslo ten. Ooievaarseieren verdwenen ROTTERDAM, 18-5. De eieren, die de ooievaars in de diergaarde Blij dorp in Rotterdam een. maand geleden hebbengelegd, zijn thans spoorloos verdwenen. In plaats daarvan ligt er nu een eendeei in het nest, waarop de ooievaar zit te broeden. Voor de chef van de af deling levende have, drs. S. J. Tin- koczy, is het een mysterie wat er meit de eieren is gebeurd. Een woordvoerder van de dieren tuin acht het vrijwel uitgesloten dat mensen over het hek zouden zijn geklommen om de eieren weg te ha len. Hij verdenkt de meeuwen, die in de buurt zwermen, van de dief stal. AMSTERDAM. Hel Waaggebouw te Amsterdam, u'aarin tot nu toe gevestigd het Joods historische museum, dat echter - volgens besluit van b. w. ge- tijk gemeld wordt overgebracht naar het grote synaffoge-kompler aan het Jonas Daniël Meijerplein. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De Verenigde Staten en West-Duitsland zijn het eens geworden over een nieuwe overeenkomst inzake de legerings- kosten van de Amerikaanse strijd krachten in de bondsrepubliek. Dit heeft het Witte Huis bekendgemaakt MOSKOU. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft in een corre spondentie uit Rome Israël verant woordelijk gesteld voor de dood van achttien gegijzelde schoolkinderen in een schoolgebouw- in Ma'alot in Noord-Israël. Zesentwintig joden die bij de Li banese ambassade in Moskou tegen het bloedbad wilden protesteren, werden door ruim driehonderd po litiemannen in uniform en burger gearresteerd. DUSSELDORF. Een rechtbank in Dusseldorf heeft vijf mannen ver oordeeld tot gevangenisstraffen variërend van een half jaar tot 21 maanden omdat zij betrokken waren bij een van de grootste milieuver ontreinigingsschandalen in West- Duitsland. BELGRADO. Met algemene stemmen heeft de federale assemblee van Joegoslavië president Tito be noemd tot staatshoofd voor een door hemzelf te bepalen duur. BONN. De nieuwe Westduitse regering die door de pas aangewe zen maar nog niet in functie getre den Helmut Schmidt is voltooid, is in wezen een gereorganiseerd kabi net van „oudgedienden", waarin zich slechts vijf nieuwe gezichten be vinden. PARIJS. De Franse eontra-spio- nage heeft twee Poolse diplomaten over de grens 'gezet, die eerder uit de sneltrein van Parijs naar hel zui den waren gehaald, zo is van ge zaghebbende zijde in de hoofdstad vernomen. BRUSSEL. De nieuwe Belgische minister voor openbare werken Jean Defraigne, heefit meegedeeld dat er dit jaar minder geld ter be schikking komt voor de bouw van autowegen in België. ROME. In Italië is de bekende maffialeider en uitvoerder Luciano Liggio gearresteerd .Dit heeft de po litie in Rome bekendgemaakt. Hij was in 1970 bij verstek tot levens lang veroordeeld wegens moord op een rivaal, Michele Navarra, en een ander. VIENTIANE. De gemeenschap pelijke vredescommissie in Laos is het eens geworden over het toezicht op de bestandslijnen tussen de strijdkrachten va nde communis tisch gezinde Pathet Lao en de voor malige regeringstroepen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Veertien leden uit de Tweede Kamer, behorende tot alle frakties, hebben de leden van de Italiaanse kamer van afgevaar digden gevraagd om medewerking aan die maatregelen, waardoor de vangst van trekvogels in Italië "zal worden beperkt en mogelijk zelfs worden beëindigd. ASSEN. Anton Geesink en zijn in ternationale groep vrij-worstelaars moeten ervoor zorgen, dat zich dit jaar tijdens de TT-nacht in Assen (28-29 juni a.s.) geen rellen voor doen. De Stichting Werkgroep TT- week heeft Geesink gevraagd tijdens die nacht een show te geven in de Trianthahal in de Drentse hoofd stad. DEN HAAG. CHU-fraktievoorzit- ter dr. Kruisinga heeft de minister president gevraagd of het kabinet van plan is om de machtigingswet na de afloopdatum van I januari 1975 toch te verlengen. ARNHEM. De bewaking van de luchthaven Schiphol, ambassades, aardgaslocaties en het onderzoeken van explosieven zijn niet de taak van de burgerlijke politie. Een re solutie van deze strekking is don derdag aangenomen op het congres van de Nederlandse politiebond. AMSTERDAM. Prins Claus heeft het gerestaureerde gemeentelands huis aan de Diemerzeedijk in Am sterdam, de zetel van het hoogheem raadschap Amstelland, officieel ge opend. DEN HAAG. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft 500.000 gulden ter beschikking ge- gesteld aan de Nederlandse stich ting „Terre des Hommes". Aldus heeft het ministerie van buiten landse zaken dinsdag bekend ge maakt. ROTTERDAM. Shell Nederland Chemie b.v. heeft officieel vergun ning gekregen voor de bouw van een Diphenylol Propaan (DPP)-fabriek op haar terrein in Pernis. De fa briek krijgt een kapaciteit van 60.000 ton per jaar en zal in 1976 gereed zijn. AMSTERDAM. Het gemeentebe stuur van Amsterdam heeft een meer dan 150 pag na's lellend dis- kussiestuk gepubliceerd om de hoofdstedelijke bevolking de moge lijkheid te geven mee te denken bij het formuleren van het gemeentelijk milieubeleid voor de komende jaren. HEEMSTEDE. Het bestuur van de inrichting voor mannelijke zwakzin nigen „De Hartekamp" in Heemsle de heeft de medewerkers in deze in richting meegedeeld te verwachten dat er verder gewerkt wordt aan de belangen van de aan hun zorg toe vertrouwde patiënten. HEEMSTEDE. Een Heemsteedse agent van polit'e die tot taak had het huis van burgemeester jhr. W. H. D. Qunrles van Ufford te bewaken tijdens diens vakantie 's in de nacht door oen onbekende aangevallen. De agent kreeg een klap met een ijze ren voorwerp op de arm. ROTTERDAM. In een winkel aan de Jonker Fransstraat in Rot terdam is bij een inbraak voor f 100.000,- aan kleding gestolen, De inbrekers, die binnen kwamen via een bovenlicht, namen 225 nappa-, suede- en bonikledingstultken mee. GEERTRUIDENBERG. In op dracht van minister Westerterp van verkeer en waterstaat zelf is men vorige week begonnen met een nieu we tijdelijke maatregel om de stank overlast van de Brabantse rivier de Donge terug te brengen. UTRECHT. De marechausseever eniging heel' in een telegram aan mi nister Vredeling van defensie nog eens aangedrongen op een vergoe ding voor de taakverzwaring, zoals reeds aan de politie is toegekend. De vereniging vindt, dat argumenten voor een vergoeding aan de politie ook gelden voor de Koninklijke Ma rechaussee. GOUDA. De 28-jarige stoffeerder W. H. B. uit Arnhem en de 33-ja- rige muurbewerker H. J. B. uit Gou da hebben bekend op 14 maart in Gouda de roofoverval te hebben ge pleegd, waarbij de boekhouder van een firma uit Reeuwijk een koffer met f 167.000 aan Ionen afhandig ge maakt werd. Angst om stijging' grondstoffenprijzen DEN HAAG, 18-5. Nu de ver- trouwensbasis vón de Europese ge meenschap is aangetast zal de krach tige stijging van de grondstoffen- prijzen wel eens tot een chaotische situatie aanleiding kunnen geven. Hierin zijn de belangen van werk gevers en van werknemers in gelij ke mate betrokken. Een gemeen schappelijk beroep van werkgevers en van werknemers in ons land op het kabinet om in zijn nationaal en internationaal 'beleid de belangen van industrie en handel hoge priori teit te geven, lijkt langzamerhand wel geboden. Aldus mi*. J. van Ier- sel, een der adjunct-secretarissen van het Nedei*lands Christelijk Werkgeversverbond, namens dit verbond in het verbondsorgaan „De werkgever". Wal biedt de BEELDBUIS 9 DINSDAG 21 MEI NED. 1: Tussen zeven en acht uur vanavond voor de laatste keer Hans van Willegenburg met zijn program ma „Voor Achten". Na het journaal start de KRO met een nieuwe serie films. Hoofdpersoon is dus niet meer Frank Sinatra op dinsdagavond maar nu de vermaarde akteur Char les Laughton. Hei toeval wil dat de titelsong in de eerste van de rij films „Storm over Washington", ge zongen wordt door Frank Sinatra. Storm over Washington, gunt de kij kers een blik achter de Amerikaanse politieke schermen. Centraal in de film staat de benoeming van een mi nister van buitenlandse zaken. Kost wat kost ivil de Amerikaanse presi dent de man die hij hiervoor heeft uitgezocht, op die plaats hebben. Zelf is de president doodziek. De partijgenoten van de president in de senaat verschillen met hem van me ning. Een sociale kommissie wil de kandidaat eerst aan een onderzoek onderwerpen. Daarmee begint een geweldige intrige, opgebouwd met misleiding en chantage. Als de film teneinde is en de kijkers heeft los gelaten uit zijn greep volgt in de uit zending van de KRO het programma Gamma ,dat zich bezig houd met de geestelijk gehandikapte kinderen van de Koningin Emmaschool in Vrijdag 24 mei, 21.10, Nederland 1: Politierapport. Herbert Mensching als de hoofdkommissaris Kallen. AMSTERDAMDe Amsterdamse grafische firma Jos Neve heeft ter gelegenheid van het GO-jarig be slaan de gemeente Amsterdam een plantsoen en een beeldhouwwerk aangeboden. Op de foto links wet houder H. hammers - die het ge- scheuk namens de gemeente in ont vangst nam - in gesprek met de beeldhouwer Wim Jonker, die het beeld - genaamd Moeder Aarde - in ontvangst nam. Amersfoort. De parlementaire ru briek Den Haag Vandaag vormt de staart van de tv-uit zen ding en van avond. NED. II: Vanavond het tweede deel van „De verschoppeling". In dit tweede deel zien we dat Paul bij een nieuwe pleegfamilie wordt ge plaatst. Op een lange autotocht door Frankrijk merkt hij iets van de oor logshandelingen tussen Frankrijk en Duitsland. In het nieuwe pleeggezin moet hij zich bijzonder netjes ge dragen. Door zijn pleegvader wordt hij genegeerd. Alle aandacht gaat uit naar een ander pleegkind dat ook in het huis verblijft. Voor acht uur ook nog een aflevering van de na tuurserie Guyana Waterland. De ka mera wordt dit keer gericht op de rotshaan, die in de bergen van Zuid-Frankrijk leeft. In de Onedin Lijn die na het journaal zijn reis iwrvólgt is sprake van een htiwe- lijksaanzoek. De aandacht vaxx Ja mes voor zijn schepexx en handels zaken is even verslapt, wat niet on begrijpelijk is gezien zijn voornemen om Elizabeth haar hand te vragen. Tot kwart voor elf is de VARA hier na nog met twee programma's op de buis. Eerst leidt Joop Koopman twee maal kandidaten in de kivis Twee voor twaalf. Vervolgens brengt Achter het nieuws vijftig minuten aktualiteiten. Er zit een mogelijk heid in dat het programma wordt gewijzigd voor de voetbalwedstrijd die Tottenham Hotspur en lands kampioen Feyehoord vanaiwnd spe len in de UEFA-cup. DINSDAG 21 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie 18.45 Ti-ta-tovenaar; 1S.55 Nieuws; 19.05 Voor achten; 20.00 Journaal; 20.20 Storm over Washington: 22.25 Gamma; 23.00 Den Haag vandaag; 23.15 Journaal; 23.20 Teleac. NED. 11: 1S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De verschoppe ling; 19.30 Guyana, waterland; 20.00 Journaal; 20.20 De Onedin lijn; 21.10 Twee voor twaalf; 21.50 Achter het nieuws; 22.40 Journaal. 47 „Wat verder?" vroeg hij. „Al naar huis. of zullen we nog een eindje omrijden?" „ik iaat het aan jou over," ant woordde ze. Met een schok reali seerde Gert zich, dat ze enige vrees had bij de gedachte, dat ze beiden weldra thuis zouden zijn. En wat dan? Ze is opnieuw bang, begreep hij. Aan de intonatie van haar stem onderkende hij angst. Hij liet evenwel niets merken. „Goed." zei hij op kalme toon, „dan gaan we langs een omweg richting Brasemsveld." Dicht bij Leimuiden zette hij de wagen op een stille weg aan de kant Ze waren geen verkeer tegengeko men. In wijde omgeving scheen ook geen huis te zijn. „Nadat de motor uitgevallen was. vroeg hij: „Sigaret?" Ze schudde het hoofd. „Nu niet.' antwoordde ze met vreemde stem. „Je hebt gelijk. Dat heeft nog de tijd". Gelijk draaide hij zich naar het meisje en trok haar in zijn ar men. Misschien streefde zc eerst nog even tegen, maar hij had zijn mond al op de hare gedrukt en begon haar te kussen. Aanvankelijk lag ze apa- this h legen hem aan. Hij voelde, hoe ze trilde. Was het van emotie? Angst? Of verlangen? liet kon hem weinig schelen. At en toe liefkoos de hij haar en telkens opnieuw be roerde hij haar lippen. Opeens sloeg ze haar armen om zijn hals cn drukte wild haar lippen op de zijne. Het was een passievolle kus. Ze slaakte een diepe zucht. „Gert.prevelde ze zacht. En nog eens: „Gert". Rustig begon hij de bovenste knoopjes van haar jurk los te ma ken. Even later legde hij zijn hand op haar borst. In de grote wagen lag ze nu hele maal tegen hem aan. Hij hoorde haar hijgen. Opnieuw kuste hij het meis je. Ditmaal 'beantwoordde zc zijn kussen, wild en verlangend. Maar toen zijn hand verder ging, werkte ze zich los en ging rechtop zitten. „Jullie., allemaal zijn jullie het zelfde," stotterde ze. haar jurk dichtknopend. „Waarom kunnen we het niet leuk houden? Ben ik nu zo'n begijntje, dat ik het niet wil? Hoe zijn andere meisjes? Laten ze het tegenwoordig allemaal maar toe? Alles? Waar blijf je dan als vrouw? Ik., ik vind het minderwaardig. Als je somst denkt, dat ik. Hij liefkoosde haar over de wang. „Ik denk. dat je een schat van een vrouw bent en ik zal de laatste zijn om je verdriet aan te doen. kleine meid. Geen haar op mn hoofd.." „Nou wil ik naar huis. Ga z.elf as jeblieft eerst nog een straatje om.. „Ben je bang?" „Ja. Lach me nou maar uit. Ik zal blij zijn, als mama maandag weer thuis is." Hij startte de wagen en ontstak de lichten. „Je bent een kleine dwaas, Rienie. Ik zal nooit iets doen. wat jij niet wilt. Hier niet cn thuis niet. Ik breng je voor de deur. Zelf ga ik meteen door naar Velp." Ze reden dicht bij Leimuiden. Ge schrokken keek het meisje hem aan. „Idioot., midden in de nacht., je bent de hele nacht al in touw. achter het stuur. Je maakt ongelukken!" „Lieve Rienie. ik wil. dat jij van nacht rustig kunt slapen, snap je? Daarom hen ik er vannacht niet. Het is nu rustig op de weg cn ik doe FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK het kalm aan. Ga jij straks maar lekker pitten. De boze opzichter is dan ver weg van je bed." Ze greep zijn arm. „Sorry, Gert. Maar ik was echt bang. Je weet van een man nooit, of hij zich kan be heersen op het kritieke moment." „Ik wel. Rienie. Tenminste „Zie je nu wel? Zelf begin je tc twijfelen. Is het dan zo gek. dal ik angst kreeg?" Hij grinnikte. „Vrouwen.. Jullie hebben vast een zesde zintuig, dat je waarschuwt voor op de loer lig gend onheil. Ik kom niet binnen, dus., zet je angst maar opzij." Voor de deur. eer ze uitstapte, greep zij zijn hoofd en kuste hem nogmaals. „Dank je heel erg, Gert. voor deze fijne middag en avond. Ondanks alles heb ik genoten." „Niot meer bang?" vroeg hij, haar even in zijn armen houdend. Ze schudde haar hoofd. „Zelfs niet als ie mee naar binnen ging. Gek. ergens vertrouw ik je toch wel." Dank je. Rienie. Tot ziens. Slaap lekker, droom maar fijn en wc doen het nog eens een keer over. En eh doe dan maar een japon aan, waar geen knoopjes aan zitten van voren" Een klein half uur later had hij bij Bodegraven de autobaan bereikt Het was nu ruim één uur. In de rich ting Den Haag was er nog tamelijk veel verkeer; in omgekeerde rich ting lag de weg vrijwel geheel ver laten. Gert Treep drukte het gaspedaal diep in. De snelheidsmeter wees bij na honderdvijftig. De weg was kurk droog. Binnen hel uur had hij het Velperbroekcircuit bereikt. (wordt vei volgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5